N1PPER EN PELLE De prijzen van groenten en fruit Centraal distributiekantoor is tevreden Radioprogramma HET RAADSEL AAN BOORD Krachtig optreden togen prijsopdrijvers De prijslijst van groenten en fruit, gel dende voor de periode van 13 tot en met 10 Augustus, welke werd opgesteld door den gemachtigde voor de prijzen, is verschenen en gisteren in dit blad opgenomen. Deze lijst wil het voornaamste instrument zijn in don strijd tegen de te hooge groenten- en fruitprijzen, het instrument namelijk, waar van elke huisvrouw zich dagelijks bij haar inkoopen zal kunnen bedienen. Slechts door een onafgebroken controle van het •koopend publiek, dat immers de eerste T)e- langhebbénde is, kan aan deze ongewcnsch- te toestanden een einde worden gemaakt. Met nadruk wordt nogmaals gewezen op het karakter van deze prijzen. Het zijn geen vastgestelde maximumprijzen, die zonder meer door eiken groentenhandelaar berekend mogen worden. Het zijn echter wel de hoogstdenkbare prijzen. Zij zijn be rekend voor groenten van de allerbeste kwaliteit, gekocht tegen den maximum vei- Oingsprijs, waarop de hoogst-denkbare kosten voor verpakking en vracht zijn gelegd. Daarbij zijn dan nog de hoogst-toelaatbare winstmarges voor' grossier en kleinhande laar in aanmerking genomen. In zeer vele gevallen zullen dus de prij zen, welke door een bepaalden groenten- handelaar gevraagd mogen worden, be langrijk lager zijn. De kwaliteit kan min der zijn, de kosten van verpakking en van de vracht zullen zeer vaak lager blijven. Ook de groentenhandelaren, die zelf op de Veilingen koopen, waarbij dus geen grossier joptrcedt, wat vooral in de. kleinere steden «dikwijls voorkomt, moeten lagere prijzen aaoteeren. Wanneer de huisvrouwen van de haar ge boden hulp nu een goed gebruik maken, zal aan vele overtredingen een eind gemaakt worden en daardoor de voedselvoorziening vooral van de minst-draagkrachtigcn beter [verzekerd zijn. Een scherpe en doeltreffen de controle, van de zijde der daartoe aange wezen instanties zal de juiste naleving de zer-prijs voorschriften nog bevorderen. Groenten en fruit moeten geprijsd zijn De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht op, dat handelaren, die groenten en fruit aan het publiek verkoopen, verplicht zijn deze te prijzen. Zooals bekend, blijft deze verplichting niet beperkt tot winkels, maar strekt zij zich uit tot groenten- en fruitstalletjcs, groehtenwinkels, handkarren of andere voertuigen, waarop groenten en fruit ten [verkoop worden aangeboden. De prijsaanduiding moet op een voor een ieder duidelijk zichtbare en leesbare wijze geschieden: Hierbij moeten voorzoover het de prijslijst betreft, de gebruikelijke bena mingen gebezigd worden, terwijl bovendien op de prijslijsten en prijskaarten de sortee ringen, maten of nummers vermeld moeten staan, zooals dit in de officieele publicatie van den gemachtigde voor de prijzen, welke elders in dit blad is opgenomen, zijn ge bezigd. Op stipte naleving van deze voorschriften zal nauwlettend worden toegezien. Overtreders stellen zich aan strenge straf fen blöot. ZWENDELAFFAIRE MET RIJWIEL BANDEN. Almelo, 12 Augustus: De Almelosche politie heeft zes personen gearresteerd, die betrokken zijn bij een be langrijke oplichtingsaffaii'e. Een der gearres teerden heeft verleden week n.1. aan een rijwielhandelaar uit Nijverdal een partij z.g. nieuwe rijwielbanden verkocht voor f3200. Het waren 200 banden die in rollen waren verpakt. Toen de kooper vroeg de banden te mogen zien heeft de verkooper een der pak ken aan den bovenkant geopent, doch later bleek, dat op eiken band van dit pak een stukje nieuwe band was gelegd. De kist waar in de rollep waren verpakt, bleek overigens oude, waardelooze banden te bevatten. De zes gearresteerde personen hebben van het geld te Deventer en Zutphen goeden sier ge maakt.- Zij allen zijn nu in verzekerde be waring gesteld. 301. Nipper heeft het veel te druk! 1. „Moeder, het is toch te gek, dat u mij zoiets nutteloos laat doen als de auto was sen, ik heb immers veel be langrijker dingen te doen! Ik moet een water-telescoop bouwen dan kunnen we mis schien daarmee de meteoor steen vinden, die op de bodem van de rivier ligt!!" „Maak dan gauw dat je wegkomt, en prijs je geluk kig, dat je zo'n verstandige moeder getroffen hebt!!" 2. „Vooruit, aan het werk, er wordt op ons gewacht!" „Eerst moet ik een paar flinke planken, een stuk spiegelglas en een klein ^vaatje teer hebben." 4. De schutting komt er ook nog aan te pas! Ir weer In actie! 1. „Ziezo, de telescoop is klaar. Daarmee kunnen we tenminste op ons gemak kijken, hoe het er op bodem van de rivier uitziet!" 2. „Snap jij er iets van? Nip per enPelle zijn daar met -die oude knutselaar bezig. Ik wil wedden, dat ze een apparaat aan het bouwen rijn, waarmee ze de mete oorsteen kunnen lichten!! We zullen ze echter voor rijn!!" Prijsvraag voor de beste luisterspelen Drie groepen. 's-G ravenhage, 12 Augustus: Met het doel om goede luisterspelen te verkrijgen voor dei)Nederlanclschen omroep, heeft het departemènt van Volksvoorlichting en Kunsten een prijsvraag uilgeschreven voor de beste Nederlandsche luisterspelen. De omroep zal de bekroonde inzendingen overnemen, terwijl bovendien demogelijk heid bestaat, dat niet-bekroonde inzendingen welke voor uitzending geschiet zijn, worden aangekocht. Deze prijsvraag heeft drie groe pen. In de eerste worden gevraagd luister spelen van sociale, historische en opvoeden de strekking, in de tweede luisterspelen van uitsluitend ontspannenden aard, en in de derde luisterspel-series van ten hoogste 4 uit zendingen, van ontspannenden aard of met een sociale, historische of opvoedende strek king. De tijdduur van elke uitzending moet on geveer dertig minuten bedragen. De termijn van inzending aan het departe ment sluit 15 October a.s. VACANTIE-DISTRIBUTIE MAATREGELEN BEANTWOORDEN UITSTEKEND AAN HUN DOEL. Het Centraal Distributiekantoor te 's-Gravenhage heeft een aantal uit voerig in de pers gepubliceerde maat regelen getroffen om de vacantie gangers zoo weinig mogelijk hinder van de distributiebepalingen te doen ondervinden. Over de met deze maatregelen op gedane ervaringen had een redacteur van de V.P.B. een onderhoud met den heer S. de Hoo, directeur van het Centraal distributiekantoor, die o.m. nog enkele wenken voor de reis gaf. 's-G ravenhage. 11 Augustus (V.P.B.) Vacantie, langs de wegen trekt een bonte stroom vacantiégangers, tienduizenden Ne derlanders trekken er te voet, per fiets of per spoor op uit en bezoeken Musea en kastee- len, stille dorpen en stadjes, duinen, bos- schen en heidevelden. Overal zijn pensions, hotels en kampeercentra overvol met vroo- lijke menschen, die ver van de steden met hun kantoren en fabrieken, nieuwe krachten voor het dagelijksche werk verzamelen. Maar niet iedereen heeft vacantie In een buitenwijk van Den Haag staat een groot schoolgebouw. De scholen zijn nu ge sloten, maar in deze voormalige school heerscht groote bedrijvigheid. Reeds vele maanden is hier het centraal distributiekan toor gevestigd, het middelpunt van die ont zaglijke organisatie, die zorgt, dat alle Ne derlanders een gelijk deel ontvangen van de in ons land aanwezige voorraden. De distri- butiedienst kwam tijdens de vacantie voor bijzondere moeilijkheden té staan, zoodat een aantal maatregelen getroffen werd om alle vacantiegangers van het noodige te kun nen voorzien. De heer S. de Hoo, directeur van het centraal distributiekantoor, deelde ons het een en ander mede over de opgedane ervaringen. Nagenoeg geen klachten. „Het verheugt mij bijzonder U te kunnen verzekeren, dat alles goed verloopt en door de getroffen maatregelen' de hotel- cn- pen siongasten over voldoende voedsel kunnen krijgen. Zooals u wel weet-, is de reislust de zen zomer bijzonder groot, zoodat Verschil lende streken, o.a. de Veluwe, vol gasten zijn. Toch ontvingen wij bijna geen klachten, hoewel ik het vólgende gaarne groote be kendheid zou willen geven: Vele menschen zijn naar buiten gegaan in de verwachting daar eens lekker cn over vloedig te eten. de meening, dat men op het land alles te luist cn te keur kan krijgen, is ten eenhnmale onjuist en ik hoop, dat de genen, die om die reden naar buiten gingen, hun vergissing hebben ingezien. Nu komt het helaas voor, dat deze menschen, als zij in hun verwachtingen omtrent een luilek kerland teleurgesteld worden, dit aan de ho tel- of pensionhouders wijten en hen onaan genaam bejegenen. Een dergelijke.houding is natuurlijk verkeerd, want deze doen, zoo als ik uit ervaring weet, hun uiterste best om het hun gasten naar den zin te maken. Verder valt het me op, dat het publiek nog altijd te roekeloos met de fietsbanden 'om gaat, terwijl het toch algemeen bekend is, dat er slechts een zeer gering aantal ver strekt wordt. Men denkt: „het komt wel in orde", maar dat komt het, als men zoo door gaat, beslist niet. Het maandelijksche con tingent banden wordt na de vacantie niet verhoogd. ENKELE WENKEN VOOR DE REIS. „Kunt u nog enkele wenken voor de reis geven?" „Het publiek houdt zich uitstekend aan de getroffen maatregelen, njaar er zijn wel en kele punten van ondergeschikt belang, die ik kan vermelden. De ervaring leert, dit bij een langer verblijf in hotel of pension vaak de suikerbon vergeten wcfrdt. Een an dere fout is, dat men over het algemeen alle distributiebescheiden medeneemt in plaats van de benoodigde bonnen af te scheuren en slechts deze mede te nemen. Dit werkt'ver lies der kaarten in de hand. Men behoeft niet alle bonboekjes uit angst, dat deze thuis door bombardementen, brand enz. verloren zullen gaan, in den koffer'te pakken, daar in gevallen, dat van verlies door overmacht sprake is, nieuwe bonboekjes verstrekt wor den. Dit alles is echter van ondergeschikt be lang. De hoofdzaak is, dat de getroffen rege lingen goed voldoen en men dus zonder zor gen voor distributiemoeilijkheden- op reis kan gaan. DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Dagopening (Voorbereid door het Vrij zinnig Protestantsch Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Ensemble Willy Kok. 12,40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Klaas van Beecl? en zyn orkest en en semble Bandi Balogh. 2.00 Haarlemsche Orkestvereeniging. 3.00 Voor de vrouw. 5.20 Haarlemsche orkestvereeniging. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Groote rollen en hun vertolkers: „Carmen", causerie (met gramofoonmuz.). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurst). 5.30 „Vlaanderland zingt", muzikaal pro gramma. 6.15 Causerie „Het student zijn als roeping". 6.30 Schrammelkwartet en soliste. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Amusementsorkest en solist. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Voor den boer. 9.00 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 9.30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Engelsche uitzending: National features of the Netherland". Hilversum H 801.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Mozart-programma. 8.55 Gramófoonplaten. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door do Christelijke Radio Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Het Sylvestre trio en gramofoonmuziek 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Omroeporkest. 12.45 B.N.O. Nieuws- en economische be» richten. 1.00 Gevarieerd programma. 4.00 Orgelconcert. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur. (Voor bereid door de Christ. Radio Stichting). 5.15 B.N.O.Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Cellovoordracht (Om 6.00 Causerie: Sport en lichamelijke opvoeding)! 7.00 B.N.O.: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.00 Het Nederlandsch kamerorkest. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. Interessante grepen Ernstige muziek Een belangwekkend programma is samen gesteld door t)tto Glastra van Loon, die met het onder zijn leiding staande Neder landsche Kamerorkest composities uitvoert van Johan Berghout, Brüno Stürmer en Wolfgang Fortner. Hilversum II 20.00 21.00. Voor den boer Mevr. Hoekstra spreekt om 11.00 uur Hil versum „over onze mooie oogstgebruiken en wat de vrouw doen kan om deze in eere te houden". Voor de vromv\ Mevr. M. Olff van Boven houdt om 15.15— 15.30 over den zender Hilversum I een cau serie over de beoordeeling van weefsels van verschillende grondstoffen en geeft daarbij en aanwijzingen hoe deze weefsels door de huisvrouw herkend kunnen worden. Sport Van 21.3021.45 Hilversum n zal in ver- band met de groote opleving van d^ wan- delsport de heer H. M. J. Munzert, voor- zitter van den Nederlandschen Wandelsport Bond, nog eens een extra stimuleerend woord spreken. - 2R- h a- rt «El U. 's- Gi fooi Feu il le tor door E. Philips Oppenheim u Er ontstond een kort zwijgen. Luke Wild- burn scheen in diep gepeins. „Mermillon", mompelde hij. „Ja, dat is de Minister van Buitenlandsche Zaken. Generaal Perissol, h'm! Ik had gedacht dat hg een an dere gedragslijn gevolgd zou hebben. De doch ter van Montelimar. Een jonge danseres; be trokken bij deze of gene intrige. Dat alles is hoogst zonderling, Hamer". ,,'t Is onbegrijpelijk!" „Nieuwsgierigheid is nooit een groot zwak van je geweest", vervolgde zijn vader. „Maar in ernst, Hamer, heb je je nooit afgevraagd waarvóór zij je jacht wenschten te bezitten?" „Ik heb mijn hersens afgemarteld", ant woordde Hamer. „Zelfs Lucienne heeft het mij nooit willen zeggen; ik dacht dat het een sen- timenteele bevlieging van haar was. Wij maak ten aan boord kennis, moet u weten, nadat ik haar, toen zij uitgeput van het zwemmen was, op een stormachtigen dag uit het water ge haald had. Sedert hebben wij daar verscheidene aangename uurtjes doorgebracht. Mermillon wilde het cadeau doen aan zjjn neef, zei hij. Maar eindelijk, slechts een paar dagen ge leden, deed die danseres een vermoeden bij mij oprijzen. Maar nu komt u ook, en tast ik weer volkomen in- het duist eb. U kunt het jacht zeker niet begeeren om dezelfde reden als mijn vriendin, Mademoiselle Tanya." „Zou ik je die vertellen?" „Doe het, alstublieft, vader", drong Hamer aan. „Het verhaal, dat ik gehoord heb, klinkt zoo onwaarschijnlijk mogelijk, maar ik ben nog nooit in mijn leven zoo nieuwsgierig geweest". „Geef daar niet aan toe, mijn jongen", ried zijn vader hem. „Geloof mij, je bent in Frank rijk veel veiliger, wanneer je onwetend blijft... Intusschen zal ik je moeten teleurstellen, Ha mer. Ik moet je jacht hebben en subiet". Hamer werd door iets in zijn vaders toon diep getroffen. „Maar, vader", zei hg, „ik heb u immers ge zegd dat ik het aan Lucienne beloofd heb. Het is het eenige wat zij mg ooit gevraagd heeft". ,En dit kan de eenige belofte worden, die je ooit geschonden hebt", zei zijn vader, „maar die schenden, zul je moeten". Er ontstond een eenigszins drukkende stilte. De oogen van Luke Wildburn waren koud en strak op zijn zoon gevestigd. Hij trommelde onrustig met zijn vingers op de tafel. Hamer wist niet wat hg er van denken moest. Zijn vaders verzoek, bijna een bevel, was als een bliksemstraal ingeslagen. Hg zocht tgd te win nen een zwakheid, zooals hij zich later ver weet. „Vindt u dan goed, dat ik aan Luciepne schrijf?" stelde hg eindelijk voor. „Ik ben haar een verklaring schuldig. Udient te be grijpen, dat zij het jacht reeds als het hare beschouwt". „Dat treft natuurlijk ongelukkig", gaf zijn vader bedaard toe, „riiaar er is niets aan te doen. Ik wensch gr binnen weinige urenk bezit van te nemen. Ik heb een bemanning uit New- York meegebracht, om het naar Marseille over te brengen". „Uit New-York?" vroeg Hamer verbijsterd. „Ik verzeker je, dat dit geen ondoordachte gril is. Alleen de wensch om in het bezit van de „Paradijsvogel" te komen, heeft mij kun nen doen besluiten om naar Frankrijk te komen. Hamer boog-zich naar hem toe. Het spijt mij, vader, maar ik moet eerst met Lilèiennfe spreken. Ik kan de eerste be lofte, die ik haar gedaan heb, niet zonder nadere verklaring breken. In aanmerking genomen, dat het vele jaren geleden was, sedert iemand aan een wensch van den grooten millionnair ongehoorzaam had durven zijn, was diens houding voorbeel dig. Hij gaf geen teekenen van zijn humeur te verliezen. Hij glimlachte zelfs toegeeflijk. Hamer, zei hij, het lust mij niet om In ellenlange verklaringen te treden, maar je zult wel reeds vermoed hebben, dat wij in geen alledaagschen toestand verkeeren. Dat je leven in gevaar verkeert, elk oogenblik dat je op je jacht doorbrengt, zal je, dat weet ik, .weinig kunnen schelen, want je bent moedig, bijna roekeloos, van aard. Maar prent dit goed in je hoofd. Ik zou je niet vragen om een aan je aanstaande vrouw gedane belofte te breken, indien er geen verpletterende en over weldigende redenen voor bestonden. Als ik je vertelde waarom ik je dezen eisch stel, zou je het niet begrijpen. Je zult je bij de naakte feiten moeten neerleggen. Ik moet het jacht hebben en dadelijk. Laat mij Lucienne dan telefoneeren, stelde Hamer voor. Dat zul je laten, verbood rijn vader. Je mag haar niets zeggen, tot het jacht veilig in mijn bezit is. Hamer begon langzaam rijn evenwicht te herkrijgen. Toch was hij slechter op zijn ge mak, dan hij ooit in zijh leven geweest was. Vader, zei hij, ik kan niet doen wat u vraagt, of ik moet eerst met Lucienne ge sproken hebben. Luke Wildburn keek zijn zoon peinzend aan. Ja, helaas, hij had dezelfde vastberaden kin, denzelfden vasten blik, dezelfde onvèrbidde- •iijkheid in den toon van zijn stem. Hij stond tegenover een duplicaat van rijn eigen ik. Dat kan een zeer onaangename geschie- dmis worden, Hamer, zei hij. Intusschen was een kellner met een ontbijt binnengekomen en Luke Wilburn stond op. Ik zal je een kwartiertje alleen laten, zei hij. Desnoods mag je met Ned praten. Misschien weet hij er iets op. Dat zal niet veel helpen, vrees ik, ant woordde Hamer. Ik moet eerst met Lucienne spreken, voor ik iets weggeef dat haar toe behoort. Pas nadat je met haar getrouwd bent, meen ik gehoord te hebben, merkte zijn vader op. Daar wil ik echter niet over redetwis ten.* Ik zal je liever in mijn vertrouwen ne men en je zeggen waarom-ik je jacht hebben wil, HOOFDSTUK XXV. Luke Wildburn ging zitten en stak een van zijn reusachtige sigaren op. Het denkbeeld om je ln mijn vertrouwen te nemen, is feitelijk afkomstig van Ned. Hg stelde voor om je. de waarheid te zeggen. Wanneer iemand verneemt, dat je ingewijd bent, zul je natuurlijk vermoord worden, maar daar sta ik zelf ook aan bloot. Het Is alleen een gevaar te meer. Word je bang? Geen zier. Dat had ik ook niet verwacht. Welnu, je feest mijn kfranten zeker niet? Dat doe ik zekér wel. Vooral uw hoofd- ïlrf' artikels. Vl* Dan kun je oordeelen hoe ver mijn sym- pathieën jegens Frankrijk zich de laatste ja ren hebben uitgestrekt. Dat weet de geheele wereld, antwoordde Hamer. En u heeft wel gezorgd, dat het die niet vergeet. U is, zoo geen vijand, sedert den oorlog een scherp veroordeelaar van de Franscbe politiek geweest. De krantenkoning knikte toestemmend. Ik .spreek hier van, omdat je dan beter kunt beoordeelen, waarom een zeker aanbod juist mij gedaan werd. Op zekeren dag kwam een Franschman, die dagen achtereen om een on derhoud met mij verzocht had, in mijn privé- ka^toor in New-York. Hg legde zgn doel in weinige woorden uit. Ik heb uw kranten dagelijks gelezen, zei hij. Ik ben met een Amerikaansche ge trouwd en heb mij metterwoon hier gevestigd. Daarom kan ik uw standpunt begrijpen. U haat Frankrijk om persoonlijke, zoowel als om politieke redenen. Dat was tamelijk boud gesproken, nietwaar? Er was een tijd waarop ik een ieder, die aldus tegen mij had durven spreken, de deur uitgegooid zou hebben. Dat kan ik me best voorstellen. Welnu, ging Luke voort, wat hij daarna zei, was nog stouter. Ik kan u het midde verschaffen, zei hij, om Frankrijk gedurend verscheidene geslachten, althans als beschaaf de natie, te vernietigen. Hij moet gek geweest zijn, merkte Ha- mer op. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6