Ned. Volksdienst DE ARBEIDER LEVENSVRAAG UITREIKING van nieuwe boter- en vetkaarten Keuringen voor de WAFFEN S.S. Wat is NI.V.O.7 AMERIKA IN DE KAART GEZIEN Amsfcrdamsche effectenbtnr, STEUNDE U OOK? Ontdekking in Antwerpsch warenhuis VOOR EEN „Nooddruft en lijden Scheuren onze zijden Breken onze kleinen Met bloedigen knak Tomeloos weenen Smoort in de venen Smoort in de smurrie Van het plaggenwrak Aldus beschreef de dichteres Margot Vos de toestanden bij de veenarbeiders in het laatst van de negentiende eeuw. Bij de wij ziging van de Armenwet in 1870 verklaarde de Nederlandsche regeering in de memorie van antwoord: „De zorg voor de armen is een zedelijke, geen burgerlijke plicht en bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer zeide de minister van binnenlandsche zaken: „Het burgerlijk armbestuur zal voor zichtig worden en grondig onderzoeken of de persoon, die om bedeeling vraagt haar niet kan krijgen van de kerk en eerst na weigering, in den uitersten nood, zal bij wijze van politietoezicht, om te zorgen dat de persoon niet omkomt van den honger, lusschembeide treden. In 1850 verklaarde Mr. Mackay: „Neen, de arme heeft evenmin recht op iets als iedere zondaar. Alles is gunst, voor den rijke zijn bezitting, voor den arme de gevraagJe gift: geen gunst van menschen, maar van God." Voor de sociale positie der arbeidersklas se werd niets gedaan, de Overheid bedreef slechts in uiterste noodzaak liefdadigheid en dan nog op zeer schriele wijze, de kerk predikte tevredenheid en berusting. Van e enige arbeidsvreugde was geen sprake. Toen weerklonk in het buitenland de leu ze „Arbeiders aller landen vereenigt U," en ook in ons land eerst schoorvoetend, al spoedig met geestdrift maakten de arbei ders zich deze leuze tot de hunne. De eisch „Werk en brood voor de werkloozen" klonk; i«i het algemeen kiesrecht meende men het eerste burgerrecht te zullen vinden. Man nen als Domela Nieuwenhuis, Troelstra, 'Schaper, Vliegen en Hermans trokken door stad en dorp, de vele socialistische bladen en blaadjes vonden gretige lezers. De Mei-demonstraties kwamen, de klassen strijd begon zich scherp af te teekenen, de arbeiders wilden wat Multatulli schreef: „Eten, leven, waarlijk genieten, gelukkig zijn." Het aureool, waarin de arbeiders hun werkgevers steeds hadden gezien. „Weldoe ners, die hun werk en brood gaven" ver bleekte, de dageraad der volksbevrijding scheen opnieuw te gloren. Echter, van den beginne af zou de he roïsche strijd der arbeidersklasse voor beter lot gedoemd zijn tot mislukken, omdat hij reeds bij de geboorte de kiem der ontbinding in zich droeg. Tegen het eensgezinde front van overheid, werkgevers en geestelijkheid stond een schare in zich zelf verdeelde werknemers Immers naast de „roode" bonden ontstonden de confessioneele organisaties, en het ge beurde meermalen dat een staking het eenige middel der bezitloozen in die dagen om de bezittende klasse iets af te dwingen mislukte, eenvoudig omdat bijv. één der bonden zich aan de zijde der werkgevers schaarde. Te rekenen van 1850, toen de typografen begonnen met het oprichten van plaatselij ke steunfondsen, dus negentig jaar heeft de klassenstrijd gewoed, veel heeft de arbei dersklasse bereikt, veel zag ze weer verlo ren gaan, en dat kon ook niet anders, want bet vrije spel der maatschappelijke krachten heheerschte de wereld, en in dat spel kan bet de eene partij, de arbeider slechts goed gaan, wanneer de andere partij, de pa troon, iets verdient. En dan hing het van de tactiek der wederzijdsche bondsleiders af, hoeveel er van dat Jets" voor den arbeider zou overschieten. Wanneer het deel van den arbeider te groot werd, werd noodzake lijk het deel van den patroon te klein, een patroon, die vaak zelf verantwoording schul dig was aan anderen. De werkgever kon vaak niet anders, de "arbeider leferde eerst naar het loonzakje te kijken en daarna zijn arbeidsplichten na te komen, de arbeidsvreugde-bron van levens geluk bleef maar enkelen beschoren, de po litiek had zich reeds in het begin van den strijd van de arbeidsproblemen meester ge maakt en de politiek bleef in dien strijd het hoogste goed. De kleine „roode" bonden smolten zich, behoudens een enkele uitzon dering samen in het machtige N.V.V., maar daarnaast veroverden zich een even on wrikbare positie de Christelijke en Roomsch Katholieke bonden. Elke bond deed op zijn terrein goed sociaal werk, doch zoodra over kardinale punten beslist moest, worden, kwam de politiek om het hoekje kijken. En waar tenslotte de helft plus een de oplos sing moest brengen, kwam vaak de oplos sing niet, of voor enkele jaren. Want dan kon het zijn, dat de helft min een, die het toen verloor, toevallig weer eens de helft plus een geworden was. en dan was gewoon lijk het eerste werk ongedaan te maken, wat de andere partij, die toen op de wip zat had gewrocht. In dit licht de eenheidsgedachte ïn de vakbeweging hebben wij het betoog te zien, dat de commissaris van het N.V.V. dezer dagen heeft gehouden en waarin hij een aantal verbeteringen heeft aangekon digd in onze sociale wetgeving. In het afge- loopen jaar kwamen door de bemoeiingen van het gereorganiseerde N.V.V. reeds maat regelen tot stand ten aanzien van het ar beidsrecht, de arbeidsbemiddeling, de werk verruiming, de steunregeling, de armenzorg en de sociale verzekering. De nieuwe maat regelen van den heer Woudenberg ademen denzelfden geest als alle voorafgaande en breken met de nog in vele kringen in het onderbewustzijn sluimerende opvatting, dat de sociale wetgeving een verlengstuk is van de armenzorg en de liefdadigheid.. lang was men tot de conclusie ge komen, dat deze opvatting de wereld uit moest. Elke arbeid, op welke plaats hij ook wordt verricht, is een dienst aan de volks gemeenschap en dus heeft elke arbeider naast plicht tot arbeid, recht op een be staan, waarbij een behoorlijk loon is verze kerd, benevens op mogelijkheid tot ontspan ning en ontwikkeling, en op verzorging, in dien hij ziek of invalide wordt, dan wel, op leeftijd gekomen, een welverdiende rust te genieten. Deze regeling moet gelden vooi* alle Nederlandsche arbeiders, onder wie ook meer en meer de overtuiging moet wassen, dat, zoomin als in de fabriek of bij de so ciale verzekering verschil wordt gemaakt tusschen de werkers van verschillende ge zindten, een verdeeling naar godsdienst of politiek in de sociaal-economische doelen nastrevende, vakbeweging noodzakelijk is. Het N.V.V. stelt zich daarbij op het stand punt. dat juist in de moeilijke omstandighe den, waarin ons volk op het oogenblik ver keert, sociaal-economische verbeteringen, die ingevoerd kunnen worden, ook geen mo ment uitstel mogen velen. Het woord is thans aan de arbeiders zelf; zij kunnen zelf beslissen, moeten zelf den ken. Zij staan weer voor de zelfde feiten als hun vaders en grootvaders in 1850: waar heen? Reeds is aangekondigd, dat wie weg loopt zijn deel verbeurt, zoodat om de woor den van Commissaris Woudenberg zelf te gebruiken: de arbeider die voor dwangmid delen zwicht, zichzelf berooft. Hij zal dan niet kunnen profiteeren van de verstrekken de sociale maatregelen, welke zijn aangekon digd op het gebied van ziekenzorg, invalidi- teits- en ouderdomsrente. Wat deze maatre gelen inhouden, hopen wij in een slotartikel aan te toonen. 's-Gravenhage, 13 Augustus: Naar wij van bevoegde zijde vernemen zul len de nieuwe boter- en vetkaarten (de 3e serie) in de verschillende gemeenten worden uitgereikt in het tijdvak van 18 tot en met 30 Augustus. Ook bij deze uitreiking is het verkrijgen van een boterkaart of een vetkaart afhanke lijk van het gezinsinkomen. Bepaald is dat diegenen in aanmerking komen voor een vetkaart wier gezamenlijk inkomen ligt beneden de volgende normen: 1 gezinslid minder dan 1000 gulden, 2 gezins leden minder dan f 1100.3 gezinsleden minder dan f 1200.-1 gezinsleden minder dan f1300.5 gezinsleden minder dan f 1400.-, 6 gezinsleden minder dan f 1500. en 7 gezinsleden minder dan 1600 gulden enz. Uitsluitend zij die op grond van deze nor men voor een vetkaart in aanmerking ko men moeten een daartoe strekkend formu lier indienen bij de uitreiking der kaarten. Leveren zij geen formulier in, dan ont vangen zij boterkaarten. Voorts is de leeftijdsgrens, ten einde in aanmerking te komen voor een heele dan wel een halve boter- of vetkaart, thans be paald op 4 jaren en derhalve gelijk gesteld aan den leeftijdsgrens voor de distributie kaarten voor brood en vleesch. De personen, die voor 2 September 1937 geboren zijn, ontvangen derhalve een heele boter-, resp. vetkaart en zij, die geboren zijn na 1 September 1937, een halve. s-Graven'hage, 13 Augustus. Het Ergaen- zungsamt van de Waffen-SS .Ergaenzungs- stelle Nordwest, den Haag, Stadihouderslaan 132, deelt mede, dat de eerstvolgende keu ringen voor de S.S.-regimenten Westland en Noordwest gehouden zullen worden in de hieronder volgende plaatsen. Nederlanders in den leeftijd van 17 tot 40 jaar en met een nüinimum lengte van 1.65 M. worden aangenomen. Er wordt zorg ge dragen voor hun familieleden (voor zoover de goedgekeurden kostwinners zijn). Een vrijbiljet voor de reis van de woon plaats naar de plaats van keuring kan aan gevraagd worden bij de Ergaenzungsstelle, Den Haag, Stadhouderslaan 132. Retourbil jetten worden bij de keuring uitgereikt, on verschillig of de sollicitant wordt aangeno men of niet. Keuringen voor Nederland van 16—21 Augustus 1941. 16 Aug. '41 10.00 uur Utrecht Deutsches Haus 16.00 uur Amsterdam school, Iepeweg 13 17 Aug. '41 10.00 uur Leeuwarden huize Schaaf, Breedstraat 15.00 uur Groningen Concertgebouw, Poelstraat 18 Aug. '41 10.00 uur Zwolle school aan de Turfmarkt 14.00 uur Deventer, Parkweg 2 17.00 uur Arnhem Willemskazerne 19 Aug. '41 10.00 uur Eindhoven huis Maria, Kruisstraat 53 17.00 uur Heerlen rest. Kloeren, Emmastraat 20 Aug. '41 10.00 uur Tilburg Werkliedenvereen., Tuinstr. 68 14.00 uur Rotterdam Deutsche Haus, Volkspark 21 Aug. '41 11.00 uur Den Haag Koninginnegracht 22 215 EN GEUSCHEN DOOR DUITSCHERS GERED. Berlijn, 13 Aug. (D.N.B.) In de drie maanden van 1 Mei tot 1 Aug. 1941 zijn door den Duitschen reddingsdienst en door ma rinevaartuigen in samenwerking met den Duitschen reddingsdienst .in totaal 215 Brit ten uit zee gered. De taak van Winterhulp Neder land voor een gedeelte door den Ned. Volksdienst overgenomen. Meer dan eens -blijkt, dat er nog verschei dene landgenooten zijn, voor wien niet dui delijk is het verschil het groote princi- pieele onderscheid zelfs tusschen het werk van de stichting „Winterhulp Nederland" (W.H.N.) en dat van den onlangs opgerich- ten Nedcrlandschen Volksdienst (N.V.D.). Vooral in de provincie heerscht er hier en daar een ernstig misverstand en er zijn zelfs menschen, die de vraag hebben gesteld waar om de W.H.N. van naam is veranderd. Ter verduidelijking van den bestaan- den we mogen, organisatorisch ge dacht, haast spreken van idealen toe stand en van de ontwikkeling, wel ke hiertoe heeft geleid, volgt hier onder allereerst een uiteenzetting, welke verscheidenen landgenooten een beter begin zal geven nopens het verschil in doelstelling en werkwijze der beide genoemde instellingen. Toen de stichting „Winterhulp Nederland" in den herfst van het vorige jaar op zeer korten termijn en haast zonder voorberei ding, haar werkzaamheden begon, stond bij het Nederlandsche volk den wensch voorop, dat hulp zou worden geboden aan hen, die hulp dringend noodig hadden. In de gegeven omstandigheden kon het werk der W.H.N. niet beperkt blijven tot zuivere winterhulp, maar strekte haar ar beid zich uit over een zeer groot deel van het sociale terrein. De W.H.N. kreeg hiermede een taak, welke in wezen ver uitging boven het doel, waarvoor zij in het leven was ge roepen. Want niet alleen werd aanvullen den steun verleend aan hen, die door de strengheid van 'den winter dien steun noo dig hadden, maar werden ook noodtoestan den bestreden en opgeheven, welke niet di rect het gevolg waren van de koude. Wil men de taak van de WHN heel in het kort zuiver weergeven, dan kan men zeggen, dat de WHN de opdracht heeft op redelijke wijze den nood op te heffen in die gezin nen, waar als gevolg van den win ter kleeding, dekking, voeding en brandstoffen onvoldoende zijn, door aanvullenden geldelijken steun, eventueel door deze goederen in nature te verstrekken. Dat is de taak van de WHN en niet meer. Door de oprichting van den Ne- derlandschen volksdienst is deze taak thans zuiver uit te voeren. Elk gezin apart beschouwd, De N.V.D. en nu komen we tot het groote verschil tusschen beide instellin gen beschouwt de individueele sociale behoeften van, elk gezin apart. De NVD heeft tot taak alle behoeften in den grootst mogelijken omvang op te heffen. De NVD biedt hulp en bijstand aan elk Neder- landsch gezin, dat leeft beneden het nor male peil, dat als minimum moet worden aangenomen ora zijn taak de taak dus van het gezin naar buiten te vervullen, alsmede om zich als gezin uit te leven. De NVD stelt het probleem van een bepaald gezin in zijn vollen omvang: gezondheids toestand, woningtoestand, kleeding, hulp in de huishouding, indien deze taak do huis vrouw te boven gaat, kinderverzorging enz. enz. De duur en de omvang van den steun worden bepaald door den nood, welke moet worden opgeheven om het gezin tot een meer normaal leven te brengen. Deze steun die zich kan uitstrekken tot alle zijden van het gezinsleven, zal van korten duur kun nen zijn, hij kan echter ook voor langen tijd noodig blijken. „Zorg voor moeder en kind" dat is het motto, waaronder de NVD werkt en de ver werkelijking van de schoonc gedachte, wel ke in deze woorden is weergegeven, zal zeer zeker ieders sympathie en daadwerke- lijken steun hebben. Als draagster van het gezin zal daarbij de moeder de eerste zijn die in het middelpunt van de belangstel ling staat. Op welke wijze deze zorg voor moeder en kind in de praktijk zal worden gebracht en wat de NVD in de naaste toe komst dus van plan is te doen, daarover zal in een volgend artikel een uiteenzetting worden gegeven. Inlichtingen ten departemente van onderwijs, wetenschappen en cultuurbescherming. 's-Gravenhage, 13 Aug. Zooals de secre taris-generaal van het departement van op voeding, wetenschap en cultuurbescherming in zijn radiotoespraak van Dinsdag 12 Aug. j.1. heeft medegedeeld, wordt er begin Sep tember de N.I.V.O. geopend, de Nederland sche instelling voor volksche opvoeding, en wel, in het vroegere sanatorium Konings- heide bij Arnhem. Over het doel en de plaats dezer N.I.V.O in het onderwijs zullen in de komende dagen verschillende publicaties in de pers ver schijnen. Ouders of verzorgers, die belang stellen in deze nieuwe middelbare school, gelieven zich te wenden tot het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbe scherming, afdecling kabinet, Oostduinlaan 2, Den Haag, om nadere inlichtingen. Persstemmen over de rede van Pétain. Parijs, 13 Aug. (D.N.B.) De Parijsche pers staat in het teeken van de rede van Pétain en de wijzigingen in de ministeriën, in het bijzonder met het oog op de verde diging van Frankrijk en zijn koloniën. Onder het opschrift „vertrouwen in Pé tain" schrijft de Paris Soir: „Na zoovele te leurstellingen heeft de openbare meening de verklaringen, gisteren door Pétain afge legd, gunstig ontvangen. Men moet ver trouwen hebben in den soldaat van 1914 tot 1918, die al zijn krachten in dienst van het vaderland stelt. De benoeming van Dar lan tot minister van defensie is in dezen tijd van bijzondere beteekenis. De trebeur- tenissen in het verre en het naburige oos ten, alsmede de Duitsch-Fransche samen werking versterken deze meening. Ten aanzien van de binnenlandsche poli tiek kan men met voldoening kennis ne men van de verklaringen van Pétain. In de eerste plaats moet de vrijmetselarij wor den opgeruimd." Ook Les Nouveaux Temps is van mee ning, dat de woorden van Pétain door het geheele Fransche volk kunnen worden goedgekeurd. Duitsche persstemmen. Berlijn, 13 Aug. (DNB.) De Deutsche Allgemeine Zeitung stelt met betrekking tot de radiorede van het staatshoofd maarschalk Petain vast, dat de oorlogspartij in de Ver. Statcn zich zoowel de versterkte autoriteit van Darlan, als de rede van het staatshoofd aantrekt onder verwijzing naar de uitlatin gen van de New York Times en uit kringen van aanhangers van Roosevelt. In het con gres verklaart het blad: Hieruit blijkt, dat de Vereenigde Staten Frankrijk denken voor te schrijven, welke politiek het wel en wel ke niet moet volgen. Maarschalk Pétain heeft met indrukwekkende duidelijkheid de „groote Amerikaansche republiek er aan herinnerd dat het Fransche ideaal geen aan gelegenheid is voor Amerikaansche censoren. In politieke kringen te Berlijn noemt men den inhoud der rede, die maarschalk Pé tain gisteren heeft gehouden, even belang wekkend en veelzeggend als den weerklank, dien de verklaringen van het Fransche staatshoofd hebben gevonden. Bij het door zien der Amerikaansche persstemmen over de rede kan men zich niet losmaken van den indruk, dat de bladen in de Ver. Staten alle werkelijk van meening zijn, dat het eerder Frankrijks plicht -was geweest zich onder Amerikaansche curateele te stellen dan zooals Pétain zeide een nieuw en beter begrip van vrijheid te aanvaarden, dat vrij van alle democratische gebreken is. Men laat in het midden, of de toon der Ameri- kaansehe pers wellicht verband houdt met het feit, dat de joden, die achter de scher men der pers invloed uitoefenen, zekere toe spelingen in de rede van Pétain op zich toe passen. In ieder geval staat het vast, aldus ver klaarde men vandaag in officieuse kringen te Berlijn, dat de Amerikaansche pers eco nomische maatregelen tegen Frankrijk aan beveelt, alleen, omdat Pétain in zijn rede verklaard heeft; dat de Franschen bereid zijn aan de nieuwe orde in Europa mede te wer ken. Het oordeel van Vlchy. Vichy, 13 Augustus (D.N.B.) Met be trekking tot de gisteren gehouden radio rede van het Fransche staatshoofd maar schalk Pétain verklaart men in politieke kringen alhier, dat de nauwkeurige uiteen zetting van den maarschalk op een duide lijker breuk met de instellingen van het oude bestuur duiden dan dit tot dusverre het geval is geweest. De twaalf punten, welke de maarschalk heeft opgesomd, be- teekenen een aanzienlijke versterking voor het regeeringsgezag. Ifaliaansch weermachtbericht CYPRUS GEBOMBARDEERD. Rome, 13 Augustus (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 435 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Formaties der Italiaansche luchtmacht heb ben een aanval op het eiland Cyprus gedaan. Zij bombardeerden het vliegveld Nicosia en troffen schepen en haveninrichtinggen van Famagos. Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek dreef het vuur van onze artillerie de Brit- sche detachementen terug, die versterkt wa ren door pantserwagens, welke onze stellin gen probeerden te naderen. Onze artillerie veroorzaakte schade en ontploffingen in de vijandelijke vestingwerken. Onze vliegtuigen bleven de verdedigingswerken van de ves ting bestoken. In de zone van Mersa-Matroe raakten andere Italiaansche vliegtuigen ver scheidene doelen, waaronder een vliegveld, waarbij zware verwoestingen en branden werden veroorzaakt. Engclsche vliegtuigen vielen Tripolis, Der- na en Bardia aan. Tijdens een aanval op Benghasi, waarvan melding gemaakt is in het weermachtsbericht van gisteren, heeft ons luchtdoelgeschut twee vijandelijke toe stellen neergehaald. Oost-Afrika: Activiteit van artillerie en pa trouilles in de sectoren Woltsjefit en Cul- quabert. Britsche vliegtuigen bombardeer den en beschoten met machinegeweren Gondar en Azozo. Een van onze duilcb'ooten heeft op den Atlantischen Oceaan, onder be vel van den corvettenkapitein Francesco Murzi, een Engelsch schip en een Engelsche tankboot tot zinken gebracht, t.w. de „Ma- con" en de „Hora Shell", met een gezamen lijke inhoud van 12.272 ton. Vrij opgewekte affaire. Vi markt. Oploopende koersen, Nederlandsche beleggingen gq gedisponeerd. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. LK, een Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel. fac. Nederland 1938 3.3% Oost IndiS 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 99 15/16-100 of 1 99 15/16-100 W W 10015/16 100 \b Sev 993,4 99% nis 10015/16 100 IJl 93V4-9215/16 93% 93 93 51 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN A'dam '37 I 3% s Grav. '37 I 3% N Holl. '38 3 N.-Hoil. '38 II (3%) 3 R'dam '37 I III 3% Z.-Hoiland 1937 3 94 97% 95% 94 92% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98 AANDEELEN. BANK- Binnenland. EN CRED.-INST. 141 194V2 131 142 Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsb. A Ned. Handel Mij. c.v. A INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. A.K U. L43-144V2 143%-H' Centr. Suiker Mij. 222 Fokker g. A 210 217 Lever Bros en Unilever cv.A 133-135 136% Ned Ford 344 Philips G B.V.A 2381/2-23934 241-243 Philips pref. A 158% PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 254%-256%' 257-253 SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN. Holland Amerikalijn A 126-127 127-12} Kon. Ned Stoomb. Mij. nat bez. v. A 178i/2-177 178- Kon. Paketvaart A 248 250 Ned. Scheepv. Unie A 188-189% 1881/2-191 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H.V.A 434-437 438-440 Javasche Cultuur 260 261% N.1.S.U, 238 244 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 231 231%; De!i Mij. cv. A 288 289-2S Senembah 233% 232 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubbec 281-285 284-285 Deli Batavia Mij. A 226% 223 Als straks de Nederlandsche am bulance naar het Oostfront vertrekt, kunt u dan zeggen, dat ook u uw aandeel hebt gehad in de totstand koming daarvan? Of moet u dan bekennen, dat u zich afzijdig gehouden hebt? Dat u uw plicht als Nederlander verzaakt hebt? Want de uitzending van deze am bulance is een Nederlandsche zaak. Een eerezaak. Ook op ons rust de plicht de helpende hand uit te ste ken. Ook wij moeten hulp bieden aan de slachtoffers van den oorlog ginds in het Oosten. Immers, zij die onder de witte vlag van het Roode Kruis treden, kennen geen partijen. Zij kennen slechts den mensch die in nood is. Daarom kan geen en kel Nederlander afzijdig blijven. Als straks de Nederlandsche am bulance uitrukt, moet daar ook uw steun aan gegeven zijn. Uw bijdrage wordt nog verwacht. Stort op gironummer: 87600 NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. 487e STAATSLOTERIJ TWEEDE KIA3SE DERUIS LIJST Trekking van 13 Augustus. f 5000 No. 6237. PRIJZEN VAN ƒ30 1410 1626 1--9 2264 2373 2409 2520 2778 2947 3125 3270 3345 3559 3700 4051 4184 4248 4602 4892 4920 5344 5757 5802 5912 6108 6151 6236 6250 6643 6829 6871 7180 7622 7905 7954 7981 8257 8548 8680 8786 8805 8855 8969 9359 9636 10223 10736 10858 10978 10990 11444 11603 11632 11668 12225 12516 12628 12703 12725 13167 13206 13502 13545 14150 14993 14997 1531- 15463 15596 16141 16147 16344 16571 16670 16834 16957 17041 17156 17534 18177 18298 18332 18396 18527 18940 19092 19101 19331 19595 20171 20351 20379 20482 20675 21509 21579 21719 21730 21884 Schuilplaats met enorme vooi raad levensmiddelen. Vei stopt in een hoogspanningscel. Antwerpen, 13 Aug. (A.N.P.). Kenmer kend voor het gebrek aan verantwoordini en voor de egoïstische hebzucht der z.g „betere kringen" in België is een thans in Antwerpen ontdekt geval. In een groot ws renhuis der stad werd in een geraffineerd uitgedachte schuilplaats een enorme voor raad goederen ontdekt, bestaande uit dui zenden kilogrammen levensmiddelen van allerlei soort, die in den sluikhandel tegen onmogelijke prijzen verkocht moesten wor den. Ook vond men niet minder dan 600G liter spijsolie, benzine, autobanden en een geweldigen stapel stoffen. Een groot deel der gevonden goederen was verstopt in een hoogspanningscel, waarop „levensgevaarlijk" geschilderd stond. Een andere bergplaats was gemaakt in den grond met een geca- moufleerden uitgang. De directeur van het warenhuis werd gearresteerd. Bij de buis- zoeking in de woning van een der direc teuren ontdekte men eveneens een grooteö voorraad levensmiddelen, die van den voor raad in het warenhuis waren weggehaald en voor persoonlijk gebruik bestemd waren.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2