Churchill ontmoet Roosevelt Jovjettegensfand in Westelijke Oekraïne stort ineen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Ritmeester Freudemann vertelt VRIJWILI N EGIOEN D Aanslag op Japansch minister Gevolmachtigde voor 'sGravenhage benoemd AG1TATIEBLUF EN HOLLE FRASEN, Verduisteren 21.06 uur Geen lekke banden meer... yCoii rti ut Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. BIJDAG 15 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11572. litgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier* 4 Schagen Ddessa "1 msingeld beur Li Jrach n da| n (ER BELANGRIJK ERTSGEBIED (ROVERD. Hoofdkwartier van den Führer, 14, Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Onder druk der Duitsche, Roe- meensche, Hongaarsche en Italiaan- sche afdeelingen, die, den vijand zonder ophouden achtervolgend, tnsschen Dnjestr en Dnjepr naar het Zuiden oprukken, staat de ver dediging der westelijke Oekraïne door de Sowjetweerraacht op het pant, geheel ineen te storten. 0dessa is door Roemeensche troepen omsingeld. Nikolajev is door Duitsch •Hongaarsche afdeelingen aan West en Oostzijde ingesloten. Ten Westen van de Boeg gaan sterke vijande lijk afdeelingen haar vernietiging te gemoet." Het ertsgebied van Krywoi Rog veroverd. loofdkwartier van den Fuehrer, 14 Aug. NB). Het opperbevel, der weermacht ilt mede: lij den opmarsch naar den benedenloop de Dnepr hebben Duitsche gemotori- rde eenheden het ertsgebied van Krywoi veroverd. Dit gebied bracht jaarlijks •r dan 19 millioen ton ijzererts van zeer ide kwaliteit op. De Sowjetunie heeft irdoor meer dan 61 procent van haar ge ile ertsproductie verloren en een verlies zeer groote beteekenis op het gebied der logsproductie geleden. strijk mm ardig ïchi shor< ■igeeié istral di DEN NOORDELIJKEN SECTOR. ierlijn, 13 Augustus (D.N.B.): n den noordelij leen sector van het front (ben de Duitsche troepen op 12 Augustus enaanvallen van de bolsjewisten onder )r zware verliezen voor de Sowjets afge- en. Achttien pantserwagens werden ver- tlgd. In een tegenaanval veroverde de itsche infanterie Sovjet-batterijen en akte veertien stukken geschut buit. Bij dere gevechten in denzelfden sector wer- a tien Sovjet pantserwagens en 32 stukken chut vernietigd. n totaal verloren de bolsjewisten op 12 jjustus in den noordelijken sector van het nt 28 pantserwagens en 46 stukken ge en, ilt d en tj ter beschikking van de verschillende kerken in de vroegere Baltische landen en de Oe- kraine gesteld. Een deel der kruisbeelden, monstransen, kelken en geestelijke gewaden waren onbeschadigd, andere waren van de Sovjetemblemen voorzien of met roode verf besmeerd. Op alle houten crucifixen was een metalen Sovjetster aangebracht. De Duit sche veldgeestelijken staan de bevolking bij het herstel harer kerken met raad en daad bij, zooals ook blijkt uit een brief van den bisschop van Kaunas aan een Berlijnsch geestelijke. FINSCHE PERSSTEM. HELSINKI, 14 Aug. (A.N.P.) Uusi Suomi schrijft in een hoofdartikel, dat de ervaring heeft bewezen, dat een duurzame vrede en een duurzame orde in Europa niet teweeg gebracht kunnen worden door er kenning van de Engelsche evenwichtspoliti- tiek. Een bekend Finsch politiek schrijver, Jaakko Foraman, heeft reeds een jaar ge leden in dit blad uiteengezet, dat de voor waarde voor een duurzamen vredestoestand in Europa de politieke hegemonie van een staat is, die in staat zou zijn orde onder de Europeesche volken en staten te stichten Deze taak kan geen anderen staat dan Duitschland ten deel vallen, aldus het blad. Het alternatief zou de Sovjet-Unie zijn, maar een afgrijselijker mogelijkheid kan 'ut. •e tan het centrale oostelijke front drongen itsche troepen op 12 Augustus de omsin- de Sovjet troepen verder te zamen. Uit- dllspogingen werden onder bloedige verlie- voor de Sovjets afgeslagen, het aantal vangenen neemt voortdurend toe. De sjewisten leden zware verliezen aan ma- iaal. De kerken in de Baltische landen en de Oekraïne. 2 Serlijri, 14 Aug. (DNB). Naar thans be id wordt, zijn de Duitsche troepen er bij opmarsch in de Sovjet-Unie herhaalde- in geslaagd, de A.G. Godloozenmusea ïaaktjet hun geheelen inhoud onbeschadigd in nden te krijgen. De voorwerpen voor den rkelijken eeredienst, die daar werden ge- nden, zijn door het Duitsche commando En waar ritmeester Freudemann vertelt wat hij gezien heeft in de Sovjet-Unie, in het „paradijs" der bolsjewisten, daar heerscht een voelbare spanning, daar worden kreten van afschuw met moeite onderdrukt. In de couranten heeft men de verslagen der jour nalisten, die onder het gehoor van ritmees ter Freudemann waren, gelezen. Het waren artikelen waarin de naakte werkelijkheid beschreven werden. De waarheid die vast gesteld werd, niet alleen door ritmeester Freudemann, maar ook door de hem verge zellende verslaggevers uit Amerika, Finland, Zweden, Spanje, Hongarije, Turkije en Ja pan, is zoo afschuwelijk, dat hieraan een ein de gemaakt moet worden. Dit kan alleen, indien het bolsjewisme met wortel en tak wordt uitgeroeid. Reeds werd de directe bedreiging van Eu ropa, door de legers van het nieuwe Duitsch land van Adolf Hitier, afgewend. Thans komt het er op aan, de benden van Stalin te achtervolgen en te vernietigen. Dat dient afdoende te gebeuren, daarom moeten alle krachten worden ingespannen, daaraan moeten ook zooveel mogelijk Neder landers deelnemen. Reeds strijden er duizenden Nederlanders aan het Oostfront, reeds zijn twee contigen- ten vrijwilligers naar Krakau vertrokken, maar Nederland telt nog vele tienduizenden vastberaden mannen die weten wat hun plicht is. Laten deze niet langer wachten, maar zich aanmelden bij het: Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Kool, dio als kool groeit in da bloem- kassan ta Aelsmear, waar duchtig wordt meegewerkt aan dan productieslag (Pax-Holland-Da Haan m) men zich niet voorstellen. Vervulling van de door Engeland aan de Sovjet-Unie af gelegde beloften zou de ondergang van de geestelijke en stoffelijke cultuur in Europa en verzinking van dit werelddeel in een oneindigen chaos en duisternis. Met de overwinning van Duitschland en zijn wapenbroeders wordt de wereld be vrijd van het gevaar, dat van de zijde van het bolsjewisme dreigt. Deze overwinning dient ook de zaak van Engeland en zijn volk, ofschoon het dit thans niet inziet en niet wil inzien. TOKIO, 14 Aug. (D.N.B.) Op den mi nister zonder portefeuille, die minister van binnenlandsche zaken was in het tweede kabinet-Konoje, baron Hiranoema, is een aanslag gepleegd. Naar verluidt is Hiranoe ma ernstig gewond. Nader wordt omtrent den aanslag op ba ron Hiranoema gemeld, dat de minister des ochtends om 8 uur een afspraak had met den dader, daar deze hem een schrijfpen- seel zou brengen. Zoodra de dader in de woning verscheen, nam hij onder dit voor wendsel een revolver uit een pakje en schoot op Hiranoema, die in den hals werd gewond. Ondanks zijn wond trachtte de minister den dader te grijpen. Deze werd door wachters aan den ingang van het huis gevangen genomen. De toestand van den gewonde is volgens Domei onrustbarend. De dader komt uit de streek van Sjimono seki en heet Nisjijama, Over zijn persoon en over de beweegredenen van zijn daad is totdusver niets nader bekend. Acht zeven zes dobbel nol Kent U dit getal Acht zeven zes duhbel-nul, is een getal, dat in de afgeloopen weken herhaaldelijk in deze cou rant heeft gestaan. Geen wonder, want over dit geval kan niet genoeg geschreven en ge sproken worden. Het is een geval dat van buiten gewoon groote beteekenis is. Het is het gironummer van de Ne- derlandsche ambulance. Iedere Nederlander moet dit getal kennen. Maar er moet meer gedaan worden. Als u dit getal kent, en weet waar voor het dient dan rest nog slechts de daad. Dan neemt u een girobiljet en stort uw bijdrage voor de Nederlandsche ambulance. Honderden deden hun plicht reeds. Nu is het uw beurt. Acht zeven zes —dubbel nul. NEDERLANDSCHE AMBULANCE. Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, 14 Augustus. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris heeft op grond van art. 4, tweede alinea van verordening no. 3/40 betreffende de uitoefening der regee- ringsbevoegdheden in Nederland den gevol machtigde voor de nrovincie Zuid-Holland Oberwaltungsgerichtsrat Schwebel, tevens benoemd tot gevolmachtigde voor de stad 's-Gravenhage, zulks met ingang van 1 Sep tember 1941. GESTIKT Jongetje hangt zich op tusschen de spijlen van een traphelcje. Gisterochtend omstreeks half tien is ten huize van de familie Groenman, wonende in de Otterstraat te Utrecht een vreeslijk ongeluk gebeurd. Tijdens een korte afwezigheid van de moeder, die een boodschap in de buurt deed zag het alleen gelaten anderhalf jarig zoon tje kans op de richel van een traphek je te gaanstaan. Het ventje klemde zich vast aan de spijlen van het hekje en wist zelfs zijn hoofdje tusschen het latwerk te steken. Toen dat eenmaal gebeurd was, kon de kleine niet meer terugtrekken en tot over maat van ramp gleden zijn voetjes nog van de richel. Hierdoor bleef de kleine aan zijn hopfd hangen,'waardoor hij is gestikt. Na thuiskomst van de moeder, waarschuw de deze dadelijk een dokter, die slechts den dood kon constateeren. sten fi ld.. 'erstrooide deelen van een Sovjet-divisie probeeren een Duitschen flank uit een bosch ülen.Bliksemsnel worden de zware wapenen der Duitsche infanterie in stel- ing gebracht en het vuur op de bolsjewisten geopend. (Orbis-Holland) Nieuwe stap naar actieve deel name aan den oorlog tegen de wenschen van het Amerikaan- sche volk. VERNIETIGING VAN NATIONAAL SOCIALISTISCHEN REGEERINGS- VORM BLIJFT HOOFDDOEL. oordeelt Berlijn New York, 14 Augustus (D.N.B.) Naar het Witte Huis officieel heeft mede gedeeld, zijn Roosevelt en Churchill het bij een geheime samenkomst in volle zee eens geworden over een „gemeenschappelijke ver klaring omtrent het oorlogsdoel". In een radiorede heeft majoor Attlee om trent de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill op open zee medegedeeld, dat Roosevelt en Churchill een gemeenschappe lijke verklaring heben afgelegd, volgens wel ke de Vereenigde Staten en Engeland geen territoriale veranderingen wenschen. Deze moeten overigens, zoo gaat de verklaring ver der, slechts op wensch der betrokken volken tot stand komen. De verklaring spreekt ver der van „economische samenwerking der volken", alsmede van een volledige „ontwape ning van alle volken". Ofschoon gezegd wordt, dat alle volken den hun aan gen amen regeeringsvorm kiezen moeten, komen Roo- I sevelt en Churchill op voor een vernietiging 1 van den nationalen socialistischen regee ringsvorm, met de bewering, dat dit de voor waarde is voor een vrede in veiligheid. De conferentie heeft drie dagen geduurd. Daarbij is niet slechts de voorzieningskwes- I tie, maar ook de situatie in het Verre Oos ten, de aangelegenheid-Dakar en de Duitsch- bolsjewistische oorlog besproken. Als een donderslag. New York, 14 Aug. (DNB). De officieele verklaring van het Witte Huis over de ont moeting tusschen Roosevelt en Ghurchill heeft op het publiek alhier als een donder slag'gewerkt, omdat men daarin naar over al uit de eerste uitlatingen blijkt een nieuwen stap van Roosevelt in de richting van actievere deelneming van de V. S. aan den oorlog, zonder rekening te houden met de meening van het volk en het congres. De eerste reactie van het publiek gaat uit van de opvatting dat verbinding van de V. S. aan de oorlogsdoeleinden van Engeland heel wat actiever steun zou meebrengen. Terwijl in interventionistische kringen het optreden van Roosevelt wordt toegejuicht, doet zich reeds felle critiek gelden. Men verwijt Roo sevelt, dat hij het congres en het publiek weer eens voor een voldongen feit pleegt te stellen. New York, 14 Augustus (D.N.B.) De New Yorksche middagbladen publiceeren het bericht over de ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt onder zware kop pen, waarin wordt medegedeeld, dat de twee het eens geworden zijn over de oorlogsdoel einden, waarvan er een vernietiging van het nationaal socialisme is. Commentaren ontbreken voorloopie nog. Uit Washington zijn de eerste reacties uit congreskringen ontvangen. Associated Press meldt, dat in regeeringskringen de opvatting is geuit, dat aan de beginselen van Churchill en Roosevelt in alle „anti aslanden" een goede ontvangst ten deel zal xallen. De voorziter van de militaire se naatscommissie, de democraat Reynolds, heeft de vraag opgeworpen, waarom Enge land en Amerika de bekende „vier vrijhe den" niet terstond in de Sovjet Unie en Britsch Indië invoeren. De republikeinsche afgevaardigde Shafer noemde de verklaring gelijkluidend met het vroegere oude vrou- wengeleuter. VERKLARING VAN HULL. Washington. 14 Aug. (D.N.B.) Naar aan leiding van de gemeenschappelijke verkla ring van Roosevelt en Churchill heeft men vandaag op de persconferentie den minis ter van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, gewezen op de omstandigheid, dat het Ame- rikaansche volk gegevens wenscht over de wijze, waarop men den oorlog denkt te Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.23 uur Amsterdammer construeert licht metalen spiraalband. Voor fietsend Nederland, dat steeds meer het einde van haar rijgenot ziet naderen, schijnt, volgens de Opr. Haarl. Courant een oplossing gekomen te zijn. Een Amsterdammer heeft een „hand" uitgevonden, die niet lek te krijgen is en. evenmin kan scheuren. Men kan er zelfs mee door spijkers en glas rijden, zonder dat een verradelijk sis-geluid verraadt, dat men de rest van den weg loopend zal moe ten afleggen. Niets van alle banden-„kwa- len" is meer overgebleven: de nieuwe band is vrijwel niet kapot te krijgen! Deze nieuwe band, die wel een wonder hand lijkt, is van staal! De band bestaat enkel uit een stalen spiraal, die om de velg wordt gelegd en met een boutje en een moer wordt vastgemaakt. Door de band loopt een ijzerdraad, dat met beide uitein den door het ventielgat wordt vastgemaakt en er voor zorgt, dat bij een breuk de band niet van de velg springt. De spiraalband wordt vervaardigd van 4)4 m.m. staaldraad een draadsoort, die in Nederland veel ge maakt wordt, en weegt slechts 0,8 Kg. Door den uitvinder is reeds een octrooi aange vraagd onder no. 102.039 Ned. en een fa briek zal de productie ter hand nemen. De band is verder nog veerend, doch op geheel andere wijze dan bij luchtbanden het geval was. Door de bijzondere constructie is veering in de richting evenwijdig met de velg niet mogelijk en is de band slechts flexible in een richting, namelijk in het verlengde van de spaken. Een dergelijk ef fect wordt bij banden van race-fietsen wel toegepast. De band is geschikt voor alle soorten fiet sen. Hoewel men zou verwachten, dat met dezen band een geluid als dat van een kar zou worden gekregen, is dat niet het geval. Slechts een licht geratel op klinkerwegen en weinig geluid op asphaltwegen, maar niet erg hinderlijk. Het wrijvingsoppervlak is veel kleiner dan bij een normalen band, met als gevolg lichter sturen en trappen,. Verder is slijtage minimaal en kan de band langen tijd mee. Vreemd zal het rijden in het begin zijn, doch voor hen. die anders zouden moeten loopen is het een uitkomst, dit is te meer het geval omdat de kosten hoogstens zeven gulden zullen bedragen, terwijl geen bin nenband noodig is en lekke banden uitge sloten zijn. GIFT VAN DEN NEDERLANDSCHEN VOLKSDIENST. 's-GRAVENHAGE, 14 Aug. De Neder landsche volksdienst heeft den burgemees ter van een gemeente in het westen des lands, waar .een der vorige nachten 13 hui zen door bommen zoodanig werden beschar digd, dat zij door de bewoners ontruimd moesten worden, een bedrag van f 1500. ter beschiking gesteld om de getroffenen hiermede gedurende de eerstvolgende da gen bij te kunnen staan. v winnen, tegen Vichy en Japan wil optreden en Engeland en Amerika de benarde Sov jet te hulp zullen komen. In zijn antwoord beperkte Huil zich tot dei algmeene bewering, dat de gemeenschappe lijke verklaring „fundamenteele beginselen" inhoudt, die de Ver. Staten zullen steunen tot zij in „de geheele beschaafde wereld" weer worden gehuldigd. Nadere inlichtin gen weigerde Huil, speciaal een antwoord op de vraag, of de passage in de gemeen schappelijke verklaring, die spreekt van ge lijk recht op de grondstoffen der wereld, met inachtneming van de bestaande ver plichtingen van Engeland en de Ver. Sta ten, wellicht beteekent, dat Engeland wil blijven vasthouden aan de overeenkomst van Ottawa en alle offers in dit opzicht aan Amerika wil opleggen. De reactie te Berlijn. Berlijn, 14 Aug. (ANP). De theatrale ge meenschappelijke verklaring van Roosevelt en Churchill kwalificeert men in politieke kringen alhier als een zeer onbeholpen agi tatie-bluf en holle frasen. Winkeldochters, eens geleverd door Versailles en Gencve, zoo verklaart men in genoemde kringen, zijn thans uit de motzakken te voorschijn ge haald en opgestreken. De oude zondaar Churchill poogt zich door dezen reusachtigen zwendel uit zijn benardheid te redden. Chur chill en Roosevelt dom en driest al3 steedsmeenen ook thans nog scheids rechterde te kunnen spelen en Europa, dal op het punt staat zijn lot zelf in handen nemen, te blijven bevoogden en ringelooreo, zooals dit al tientallen jaren en nog langer geschiedde. Ten aanzien van de verklaring, dat Ghur chill en Roosevelt geenerlei territoriale uit breiding van hun landen wenschen, wijst men in politieke kringen alhier eenvoudig op de recente overweldiging van Groenland, IJsland en Syrië, benevens in het algemeen op de territoriale onrechtvaardigheid van het verdrag van Versailles.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1