moeder en kind" HET LAATSTE TIKJE HET MOTTO VAN DEN NEÜERLANDSCHEN VOLKSDIENST Nieuwe bonnen Geen Fraosch meer op de menu's Duitschland strijdt voor Europa (- De kust van de Zwarte Zee bereikt Het Nederlandsch legioen te Krakau Bij de opleiding Een van de merkwaardigste woorden uit de Ncderlandsche taal is, dunkt ons, wel het woord „invallen" in de beteekenis van „on der hooren" of „in de termen vallen van". De eene Nederlanders „viel in" de ouder domsrente de ander „viel in" het zieken geld, een derde „viel in" de ongevallenwet. Helaas viel echter een groot gedeelte van ons volk precies overal naast, en ergens naast vallen beteckent hard neer komen en pijn lijden. Niemand zal ontkennen dat Nederland op het gebied van de sociale voorzieningen een goed figuur sloeg, maar niemand zal ook kunnen ontkennen dat juist steeds „iets" ontbrak. Men kan een spijker op twee ma nieren in het hout slaan, tot hij daarin ver dwenen is. Men kan zoo lang met den ha mer op den spijkerkop slaan, tot deze gelijk is gekomen met de oppervlakte van het hout en dan zit hij schijnbaar stevig bevestigd. Een timmerman doet het anders. Die zet na de laatste hamerklop de drevel op de draad nagel en doet hem met nog een paar welge mikte tikken verzinken. Eerst dan zit de spijker vast, zoo vast als een muur. Dit verzinken nu, is in Nederland nagela ten, wc hebben een ziektewet, maar er man keert iels aan, een ongevallenwet, maar er mankeert iets aan, een invaliditeitswet, maar er mankeert iets aan en een ouder domswet, maar er mankeert iets aan. Waarom niet voor alle werkers in Neder land een welverzorgde oude dag, waarom niet alle werkers bevrijd van de grootste zor gen ingeval van ziekte, overlijden of ge boorte in het gezin? Het was het laatste tikje, dat ont brak. Met de opgesomde verbeteringen in onze, sociale wetgeving, die de heer Wou denberg, de commissaris van het N.V.V. in zijn laatst gehouden rede heeft aangekon digd, zal dan dit laatste, ontbrekende tikje worden gegeven. Het is een verordening, die van verstrekkende beteekenis zaJ blijken te zijn voor alle Ncderlandsche arbeiders en de trekkers van invalidilcits- en ouderdoms rente. Men behbeft de bijzonderheden, opgeno- ihen in ons verslag in het nummer van 9 dezer slechts zeer oppervlakkig te lezen om reeds tot de conclusie te komen dat zij, ge heel gegrond op de gemeonschapsgedachte, een groote verbetering beteekenen voor de velen, voor wien het „fondsgeld" het Maan-, dagsche schrikbeeld is. Hetzelfde principe als bij de loonbelasting is doorgevoerd: vrij gezellen betaleii het meeste,, gezinngn zon der kirïdefén"meer 'dan"'dfe'met enKëlê kin deren en de groote gezinnen worden het meeste ontlast: lh 'tegenstelling met vroeger wordt niet per gezinslid maar naar percen tage uit het inkomen betaald en daarvan be taalt de werkgever de helft. Voor de arbeiders, die zich reeds bij een zekenfonds hadden verzekerd, beteekent de nieuwe regeling, dus een verlichting van hun lasten en een vergrooting van verzor ging, die zij ontvangen; voor hen, die niet of onvoldoende verzekerd waren, is de verbete ring nog belangrijk grooter. Waar, zooals hierboven de werkgever de helft van de premie betaalt, beteekent het qen nieuwe verzwaring der bedrijfslasten. Zooals men heeft kunnen lezen zal onder ziekteverzekering ook ziekenhuisverpleging begrepen zijn, vrij medicijn, voorts vrije tand artsenverzorging, vrij sanatorium, vrije kraamvrouwenverzorging, en een bijdrage van f 55.bij geboorte van een kind in het gezin. De ziekenfondsen, bij een waarvan de arbeider nu voortaan de plicht heeft, zich te verzekeren, zullen niet verdwijnen, maar worden gecentraliseerd. Over de positie van de fondsboden en verzekeringsagenten heeft de heer Woudenberg zich niet uitgelaten. Ongetwijfeld zal voor deze menschen, die in vele gevallen overbodig worden, wel wat worden gedaan. De ouder doms- en invaliditeitsrente, in vele gevallen een fooi, worden verhoogd, het langbegeerde ouderdomspensioen voor ieder, die zijn leven in arbeid heeft doorge bracht, wordt in uitzicht gesteld. Wij zijn overtuigd dat het premie vrij staatspensioen toch was gekomen, omdat zich,.dank zij het onversaagd werken van den Bond van Staatspensionneering, ook in andere kringen de gedachte „oud en arm de wereld uit" baan begon te breken. Hoe eerder, hoe beter! Daarbij kwam, dat de laatste jaren, in hoofdzaak door een drang van onderen op, de leiders der Christelijke partijen immer tegenstanders de bakens gingen verzetten en er zich voorloopig toe bepaalden een eigen bondje voor premievrij ouderdomspen sioen in het leven te roepen. De groote bond, gedachtig aan het spreekwoord van het hal ve ei en de leege dop, trachtte vruchtbaar samen te werken, hetgeen tot dusverre wel aardig gelukte,- doch dat naar de meening van velen toch geen groote perspectieven voor de toekomst opende. De huidige omstandigheden iaten begrij pelijkerwijs niet toe, dat reeds thans een gehéél bevredigend algemeen ouderdoms pensioen en invaliditeitsregeling kunnen worden ingevoerd. In afwachting van de totstandkoming van een nieuwe regeling zijn nu de verschillende uitkeeringen voor ou der doms- en invaliditeitsrentetrekkers aanzienlijk verhoogd. De verhoogingen va- rieeren van 50 tot 200 procent van de hui dige uitkeerlng. In de Hjen der échte beproefde staatspen sioenvoorstanders zal de mededeeling van commissaris Woudenberg veel vreugde ge bracht hebben. Zij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht", zei Dr. Abraham Kuiper eens; het ovorgroote deel van het Nederlandsehe volk verwacht met ongeduld bet blijde bericht, dat hét antwoord op deze noodkreet eindelijk gegeven zal worden. Dit hangt in de eerste plaats van den werker zelf af. Hij zal zich de geriieenschapsgedach- te: de sterken voor de zwakken, de jongen voor de ouden, eigen moeten maken, en zich dun zonder aarzelen daarvoor moeten ge ven, met dé heelc inzet zijner persoonlijk heid. Zorg voor 's-Gravenhage, 15 Aug. „Zorg voor moe der en kind" dat is het motto, waaronder de Nederlandsehe Volksdienst werkt zoo schreven we gisteren. De moeder, de draag ster van het gezin, zal daarbij de eerste zijn, die in het middelpunt van de belangstel ling staat. De vraag is nu, op welke wijze de N.V.D. deze zorg voor moeder en kind, dezen hijstand voor het behoeftige gezin in de praktijk zal brengen, m.a.w. wat is de Nederlandsehe Volksdienst van plan te doen en op welke wijze zal hij werken. Hierover het volgen-de: Wanneer het den N.V.D. na onder zoek blijkt dat een moeder verzwakt is en er geen mogelijkheid bestaat, dat zij in het eigen gezin weer op krachten kan komen, dan wordt de ze moeder naar een vacantiehuis van den N.V.D. gezonden, waar zij rust zal vinden temidden van een prachtige, gezonde natuur, waar zij zich zal kunnen ontspannen en ver lost zal zijn van de dagelijkschc be slommeringen in het gezin, waar zij onder medisch toezicht zal staan en ook op elk ander gebied een liefde rijke verzorging zal hebben. Eventueel zal zij in deze tehuizen cursus sen kunnen volgen, cursyssen op het gebied van het huishouden, kinderverzorging, naaien enz. Men zal haar boeken te lezen geven, waaruit zij als moeder en als draag ster van het gezin veel zal kunnen leeren. Men zal haar onderwijzen hoe kinderen bij slecht weer en gedurende de lange winter avonden kunnen worden bezig gehouden, enz. enz., alles natuurlijk binnen dc ontwik kelingsmogelijkheden van de betreffende moeder. De inrichting van en de verzorging in deze, vacantiehuizen zal goed, doch tege lijkertijd eenvoudig zijn. Luxe is uit den hooze, de armoede in het gezin zou des te schrijnender gevoeld worden. De verpleging is er op gericht de moeder haar krachten terug te geven en wel in die mate, dat zij deze krachten niet onmiddellijk weer ver liest. Bij zwangerschap of bij ziekte zal de N. V.D. zorgen voor een hulp in het huishou den. Ook wanneer een moeder zooveel kin deren heeft, dat de verzorging v. dit kroost haar krachten te boven gaat, zal de N.V.D. voor een hulp in het huishouden zorgen. In deze gevallen zal verder voorzien worden door het inrichten van kinderhewaarplaat- sen en het organiseeren van kindcruitzen dingen .nat\;v 0 Vóórts, ligt liet m dé bedoéljng, dat wjjk verpleegsters geregeld toezicht zullen hou den ojt gezinnen, die in behoeftige-omstan digheden verkeerrn. Zij zullen de moeder met raad en daad tezijde staan. Een goede verzorging van de zuigeling staat hierbij op den voorgrond. De organisatie in den N.V.D. De steun, welke de N.V.D, zich op deze wijze voorstelt te verleenen, zal hoofdzake lijk gegeven worden door vrijwilligers, niet dus door betaalde krachten. Een beroep wordt gedaan op huismoeders, die het voor recht hebben zelve in betere omstandighe den te verkceren en die haar vrijen tijd uit liefde voor don medemensch voor dezen socialen arbeid ter beschikking willen stel len. Natuurlijk zal deze vrijwillige hulp georganiseerd en onder leiding gesteld moe ton worden. Om deze leiding vast te stellen is de organisatie-indeeling in de verschil lende gemeenten als volgt: Iedere gemeente met een inwoner tal tot 10 000 zielen vormt een zelf standige buurtschap. De leiding be rust bij een buurlschapshoofd, die wordt bijgestaan door een staf van medewerkers: een organisator, pen ningmeester, sociale werker, scho lingleider enz. De laatste heeft tot taak de vrijwillige medewerkers te instrueeren. Gemeenten met meer dan 10.000 inwoners zullen verdeeld worden in twee of meer buurtschappen. Iedere buurtschap wordt weer verdeeld in 10 wijken en iedere wijk in 10 blokken. In gemeenten met belang rijk minder dan 10.000 inwoners vallen eventueel de blokken weg en in heel klei ne gemeenten ook nog de wijken. De vraag kan gesteld worden of deze in deeling niet het gevaar oplevert de gemeen schap te verstoren. Hierop moet ontken nend worden geantwoord. De eenheid wordt hierdoor gewaarborgd, doordat de burgemeester van een gemeente de advi seur van de provinciale leiding is. Aangezien de organisatie van den N.V.D. nog niet geheel is voltooid, wordt, voorlöor pig nog gebruik gemaakt van die der W. H.N. In gemeenten niet mind,er dan 10.000 in woners zal de burgemeester aangezocht worden om op te trèden als buurtschaps- hoofd, indien hij deze functie 'althans van harte wil vervullen. Heeft hij om welke redenen dap ook bezwaren, dan zal een andere ingezetene worden benoemd, die deze taak met liefde op zich wil nemen. De bestaande sociale organen. Een tweede belangrijke vraag komt hierbij naar voren, n.1. of in de toekomst alleen leeken zullen gaan beunhazen op het zoo moeilijke sociale terrein. Het antwoord hier op luidt eveneens ontkennend.. Juist omdat de N.V.D. een veel omvattend en 'langduri ge sociale hulp wil brengen, zijn er geen enkele bezwaren, dat alle bestaande sociale organen, zoowel staais-, gemeentelijke- als kerkelijke instellingen, bij de beoordeeling of hulp noodig is en zoo ja, in welke mate, worden ingeschakeld. Uiteraard is de alge- meene leiding en de controle in handen van de provinciale leiding. Alle medische aan gelegenheden zullen worden voorgelegd aan de medische afdeeling van den N.V.D., die op haar terrein vraagstukken zal bcstudecren in samenwerking met die instanties, welke hierover gerechtigd zijn te oordeelen. Deze medische dienst is. een onderdeel van den N.V.D. en staat geheel los van andere in stanties, die op dit terrein werkzaam zijn, al werkt hij er natuurlijk mee samen. Een derde vraag kan worden gesteld en wel ten aanzien van de houding, welke de N.V.D. inneemt tegenover de sociale instel lingen, die b.v. reeds vele jaren kinderuit' zendingen organiseeren. Het antwoord hierop luidt, dat de kinder uitzendingen tot nu toe georganiseerd wer den op grond van de overweging, dat de kinderen om gezondheidsredenen eenigen tijd naar buiten moesten. De N.V.D. zendt daarentegen kinderen uit, niet alleen ter wille van hun gezondheid,, maar uit een oogpunt van gezinsbijstand, als onderdeel dus van gezinshulp. Wanneer wordt vastgeseld, dat een kind naar buiten moet, is er niet het minste bezwaar, dat daarbij gebruik wordt gemaakt van de er varingen der instellingen, welke op dit ter rein reeds werkzaam waren, alsmede van de haar ten dienst staande deskundige krach ten. Coördinatie wenschelijk. Omdat de N.V.D. deze taak veel groot- scher en veelomvattender ziet en uitwerkt en niet voor bepaalde be volkingsgroepen of streken werkt, is het wenschelijk, dat er een coördi: natie komt, waarbij bestaande instel lingen haar diensten ter beschikking van den N.V.D. stellen, waarbij de fi nanciering door den N.V.D. geschiedt. Derhalve mogen we besluiten met iederen enkeling en iedere instelling, die van harte dezen grootschen en veelomvattenden socia len steun aan in behoeftige omstandigheden verkeerende Nederlandsehe gezinnen willen steunen, op te wekken zich te melden hij den provincialen directeuren of bij de lan delijke leiding van den Nederlandschen volksdienst. OUD COMMANDANT DER AMSTERDAM- SCHE BRANDWEER OVERLEDEN. Na een ziekbed van enkele maanden is gistermiddag in de Boerhaavekliniek over leden de heer C. Gordijn, oud commandant van de Amsterdamsche brandweer. Verschillende uitvindingen wélke de heer Gordijn had gedaan o.a. betreffende be veiliging van benzine- en olie-opslagplaat sen - hadden de aandacht op hem doen ves tigen en zoo werd hij in 1915 benoemd tot commandant van cle hoofdstedelijke brand weer.,-.- n In deze functie1 heeft de heer Gordijn zeer veel tot. stand gewacht en het Amst'erdam- "scWé brandweercorps, dat reeds op'zeer hoog peil stónd, verder weten te verbeteren. In het corps was hij algemeen gewaar deerd en geacht en "het was dan ook noode. dat men hem, op 13 April j.1. als comman dant zag vertrekken. Slechts zeer korten tijd heeft hij van zijn welverdiende rust mogen genieten. Bonaanwijzing voor aardappe len cn eieren volgt nog. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij maakt bekend, dat onderstaandet bonnen in de week van 17 Augustus tot en met 23 Aug. a.s. recht geven op de daaarchter vermei de rantsoenen: 31-4 brood, 4 rantsoenen brood of gebak; 31 brood, 1 rantsoen brood of gebak; 31 bloem, Vi rantsoen bloem, brood of gebak; 31 vleesch, Vu rants. vleesch of vleeschwaren 31 vleeschwaren, 1 rants. vleesch of vleesch waren. 31 kaas, 100 gram kaas; 31 melk I, 1% liter melk. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 30 en 31 voor kaas geldig blij ven tot en met 6 September a.s. en, dat voorts de bonnen 30 voor aardappelen gel dig blijven tot en met 23 Augustus a.s. De bonnen, welke van 17 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mo gen reeds op Zaterdag 16 Augustus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 16 Augustus niet meer geldig: 30 brood, brood of gebak; 30 vleesch, vleesch of vleeschwaren; 30 vleeschwaren, vleesch of vleeschwaren; 30 eieren, eieren; 30 melk I, melk; 29 reserve, aardappelen. De bonnen voor aardappelen en voor eieren worden bij afzonderlijk persbericht bekend gemaakt. EN EENVOUDIGER MAALTIJ DEN. In de staatscourant van 14 Augustus 1041 is opgenomen een beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarin wordt be paald, dat in restaurants en andere gele genheden Waar maaltijden worden ver strekt, het gebruik van de Fransche Taal voor menu's en dagkaarten achterwege dient te worden gelaten Naast de Nederlandsehe is in het al gemeen slechts het gebruik van de Duitsche taal voor aanduiding der gerechten toege staan. Restaurants van een bijzonder karak ter, zooals Indische, Italiaansche, Chinee- scjie restaurants cn dergelijke, mogen met de hun eigen aanduiding van de gerechten doorgaan. Het zal voortaan aan restaurateurs en koks verboden zijn maaltijden voor d,en verkoop beschikbaar te stellen, anders be staande dan uit hoogstens één voorgerecht (ten hoogste uit 6 soorten bestaande) soep. één gang (naar keuze met visch of vleesch of vleeschwaren of wild, eventueel met toe- hchooren), toespijs of kaas, fruit. In bijzondere gevallen is ontheffing mo gelijk. Hoofdkwartier van den Führer, 14 Aug. (D.N.B.): Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In de Oekraine is bij de verdere, ruste- looze achtervolging door Duitsche en Roemeensche troepen de kust van de Zwarte Zee tusschen Odessa en de mon ding van de Boeg bereikt. Ook aan de rest van het front verloopen de operaties volgens de plannen. Het luchtwapcn heeft gisteren zware slagen toegebracht aan de voor den vlucht der Sowjettroepen in gereedheid gehouden transportschepen in het kustgebied van Odessa en Nikolajew.- Het heeft twee transportschepen met tezamen 14.000 b.r.t. inhoud vernield en nog vijf groote scher pen zwaar beschadigd. Aan dc Britsche oostkust hebben giste ren vliegtuigen, die gestart waren voor ge wapende verkenningen, in scheervluchten bomtrcffers geplaatst op een staalfabriek ten zuiden van Whitby en op ravitaillee- ringbedrijven in de stad Sunderland. Ma rineartillerie heeft twee, een patrouille boot één Britsch gevechtsvliegtuig neer geschoten. In Noord-Afrika hebben gevechtsvlieg tuigen groote deelen van een Britsch mu nitiedepot bij Tobroek vernield. Aan het Suezkanaal hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht Brit sche luchtsteunpunten aangevallen. Gevechtshandelingen van den vijand bo ven rijksgebied zijn overdag noch des nachts voorgekomen. EEN DER DEELNEMERS VAN HET EERSTE CONTINGENT, DAT TE KRAKAU IS AANGEKOMEN VER TELT IN EEN VRAAGGESPREK VAN DE REIS ER HEEN EN DE AANKOMST. In een vraaggesprek dat een redacteur van het V.P.B. met een der mannen van het eerste contingent vrijwilligers uit .Nederland, dat haar Krakau is vertrokken en daar in middels is aangekomen, zooals men heeft kunnen lezen, zijn dé volgende bijzonderhe den opgeschreven: Tegenover ons zit een jonge kerel, een kantoorman van even in de dertig, die we gens bijzon-dere omstandigheden op het oogenblik weer in het vaderland is. Dit is voor hem inderdaad iets bijzonders, want hij maakte deel uit van hot eerste contin gent van het vrijwilligerslegioen Nederland, dat op Zaterdag 26 Juli uit Den Haag naar Krakau is vertrokken. Hij vertelt over de prachtige geest, die er onder de vrijwilligers van het Nederlandsehe legioen hecrschte: „Je kon haast niet gelooven, dat het Hol- landsche soldaten waren, zoo geestdriftig was de opvatting, die mijn kameraden van den dienst hadden. Een stemming! De reis was lang van Zaterdagavond tot Maandag avond, maar we hebben veel gezongen cn gelachen. En over de politiek, waar iedereen het hier thuis zoo druk over heeft, hoorde je gelukkig weinig, hoewel we met vogels van verschillende pluimage uit waren. Maar het scheelt natuurlijk, dat. wij allemaal een gemeenschappelijk ideaal hadden: Europa te behoeden voor het bolsjewistische gevaar. Op de stations onderweg zorgde de Duitsche N.S.V. voor koffie en zoo noodig nog voor iets te eten ook. Op een van de grensstations ontmoetten wij een trein met Duitsche soldaten. De kennismaking was geweldig hartelijk en we hebben natuurlijk druk sigaretten en etenswaren geruild. Begroeting In Krakau. „En hoe was de ontvangst in Krakau?" „Het was een geweldige verrassing, toen we Dinsdagmorgen om zeven uur aantraden op het stationsplein, om te zien hoe hét hoe Ie plein versierd was met spandoeken, die ons in keurig Hollandsoh welkom heet ten. Er was een eere-compagnie Waffen SS aanwezig, die later uitsluitend, uit landge- nooten bleek te bestaan. Vervolgens hield de gouverneur een toespraak, waarin hij ons welkom heette en bedankte voor den steun, welke ook wij in den grooten Europeeschen strijd wilden verleenen. En wij waren er natuurlijk trotsch op, dat hij ons tenslotte een compliment maakte over onze houding, ondanks het feit, dat wij toen nog in burger pakjes gekleed waren. Na den toespraak van den gouverneur zijn we met muziek van de Gruene Polizei naar onze kazernè gemarcheerd. We kregen-uit stekend te eten en dien eersten avond heb ben we tegelijk den smaak van de gezellige avonden in de cantine te pakken gekregen. Amsterdamsche effecteabt Flinke omzetten. Uitgespi, vaste stemming. Opwaaf koersbeweging. - Nederh beleggingen prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. 99 15/16-100 lH iöö-ÏWR; K 10013/16 100 e 5 997/8 99 10013/16 100 93-93y4 931/8-91 94 941! 93 5/16 931 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGE iaa Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 GE mi Ooi ivol et k Ike e d N; Ko' loste A'dam '37 I 3 's Grav *37 1 3% N Holl '38 3 N. Holl '38 II (3%) R'dam '37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 94 94 97% 92 9/16 921 95 ewe HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 194% Ned. Ind. Handelsb. A 131 Ned. Handel Mij. c.v. A 142 1441 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Binnenland, A.K U. 143%-142% 142%-fui(l Centr. Suiker Mij. 222 2241/ i g. Fokker g. A 217 J Lever Bros en-Unilever cv.A136%-13S 138-fcaa; Ned. Ford 344 340 Philips G B v A. 241-243% 243- Philips pref. A. 158% Na ok Dor ierl: ofn chai ïieu ijk. De aats nj. IUI PETROLEUMONDERNEMINGEN. I G< Binnenland. Kon. Petr. ra I 257-258% 261%-2fm SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN^ Holland Amerikaüjn A. 127-128 Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat. bez. v. A. Kon. Pak et vaart A. Ned. Scheepv. Unie A. Ot |el, Gi 0' 128%-1 178-181% 183 250 252 188l/2-19iy2 192-1 SUIKER-ONDERNEMINGEN. H VA. Javasche Cultuur N.l.S U. 438-440 445-1 261% 244 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 231%-233 233-2 Deli Mij cv. A. 289-291 Senembah 232 233-1 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 284-285 287-ft Deli Batavia Mij. A. 223 loo: Ol'l an Dien eersten dag werden we tevens t k'ar loopig ingedeeld, de officieren en onder 'eE eieren werden uitgezocht. „Hebt U zelf ook gediend in het-Na landsche leger?" „Ja, ik was sergeant bij de grenadiers het legioen werd ik Gruppenfuerer. Er v verder ook onderzocht, wie er goed Duil x verstond en spreken kon en de koks en ministrateurs werden er uitgepikt. Disci] isciji Bj De discipline was dadelijk goed, de derlandsche officieren en onderol'ficic werden even vlot gehoorzaamd als de D».® schë, hoewel de mannen van het legior^ vooral veel prijs op stelden om door schers gedrild te worden. Dat is bij de putatie, die de Duitsche weermacht ge natuurlijk ook begrijpelijk. Men stelt er eer in om daar onder Duitsche leiding oefend te worden. „De verhouding tot de Duitsche meerde was dus goed?" „Voortreffelijk zelfs. Zij waren aanwezig onze gezellige avonden en bewogen zich het algemeen zeer prettig en kameraadscl pelijk onder onze mannen. De eerstvolgende dagen hadden wij de druk niet het leeren van de Duitsche c dc man do's en het in ontvangst nemen van he uniformen. Exerceeren, zingen, bedden del opmaken en al die dingen van de litaire routine, die je toch moet kennen yi dat je een volwaardig soldaat kunt won Je kreeg trouwens uit den omgang met va Duitsche meerderen den indruk, dat zij niet aan twijfelden of het Ncderlandsche gioen zou zijn plaats naast de Duitsche \v< macht volkomen waardig zijn. Dinsda Augustus gingen wij weer weg uit Krak dieper het Oosten in om onze verdere leiding te genieten. De stemming bleef veranderd geestdriftig. Krakau niet verdulsti „Heeft u al iets gezien van den eigei ken oorlog in het Oosten?" „Nog niet veel meer dan een transp Sowjet-Russische krijgsgevangenen en transport gewonde soldaten. Men heeft inderdaad niet te veel verteld over den dieriijkten toestand, waarin de Sowjets ven. Men heeft er hier in het Westen e voudig geen icjée van, dat er zulke toestani bestaan en dat er zulke menschen zijn landen, die nog tot Europa gerekend v den. Bij het gewondentransport is het opgevallen, welk een prachtig werk N.S.V. verricht, die op de stations honderd pakketjes met vruchten voor de gewonde! meraden klaar had staan. Het meest verbaasd zijn wij echter eigi lijk nog geweest, dat er 's avonds in Krak niet verduisterd wordt. Alle lichten brand in volle glorie, want men heeft er nog no iets gemerkt van het Sowjct-Russische luci wapen." P:

Schager Courant | 1941 | | pagina 2