De productieslag IPOLLO BIOSCOOP Adverteer! in dit VLUCHTELING HING IN EEN ROOKHOK niet meer gejaagd mag worden PIANO'S BREEZAND „Gier-Wally" Belegt uw geld in eigen zaak in Europa H. de Jongh DEN HELDER U zoekt het beste Pianohandel YPMA GEVARIEERD BIJPROGRAMMA Bekendmaking inzake watergebruik door het verbeteren van uw debiteuren en controle-systeem» BELANGRIJKE TENTOONSTEL LING IN DEN HAAG. Tentoonstelling „De Productie slag in Europa" geeft in beel den wefer, wat Dr. F. E. Posthu- ma en Staatssekretaer Backe in woorden zullen uitdrukken. Do eommissie-Dr. Posthuma, die onder de moeilijkst denkbare omstandigheden haar taak aanving, heeft besloten tot het orga- nisoeren van een tentoonstelling onder den titel „Productieslag in Europa", welke Dins dagmiddag 19 Augustus geopend wordt in het. gebouw „Pulchri Studio" te Den Haag Den dag te voren zullen ongeveer duizend leidende figuren op landbouwgebied in groo- te vergadering in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, eveneens te Den Haag, bijeenkomen om te hooren wat dr. Posthuma en staatssekretaer Backe over de „productieslagen" in de verschillende Eu- ropeesche landen en inzonderheid met be trekking tot ons land te zeggen hebben. Een redacteub van den Persdienst van het Ncdcrlandsch Agrarisch Front heeft zich tot één der medewerkers van de com- missie-dr. Posthuma, lr. A. W. Ausems, die voor een belangrijk deel met de organisatie van de expositie belast is, gewend, met het verzoek cenige bijzonderheden te willen mededcelen. „De tentoonstelling", zoo zeide ir. Au sems. „brengt de woorden van de beide sprekers, dr. Posthuma en staatssekretaer "Backe, op geëigende, doch bovenal pak kende manier in beeld. „Zoo zal, om maar eens een grèep te doen. staatssekretaer Backe de noodzake lijkheid van productievermeerdering uiteen zetten. Dit laatste geldt zoowel voor het heden als voor de toekomst. Want ook als de toestand weer normaal is. zullen de ge wijzigde staatkundige verhoudingen tot productievermeerdering noodzaken. Verder zal deze Duitsche spreker vertellen over de wijze, waarop Duitschland het voorbeeld gaf om tot productievermeerdering te ko men. „De blokkade tegen het derde rijk begon reeds in 1914 en werd zonder onderbreking tot 1933 voortgezet. Ook hierna ging de blokkade door, doch bleef door de succes volle Duifsche productievermeerdering waarvoor 7 slagwoorden werden uitgegeven en opgevolgd zonder resultaat. Boven dien schiep het nieuwe regiem bij onze Oosterburen de basis, waarop de boer rus tig werken kan. Erfhoeverecht en markt ordening werden doorgevoerd. „De zaak is," zoo vervolgde ir, Ausems, „dat. daar onze land- en tuinbouwproduc- tie, wat de hoeveelheid betreft, aan de spits van de wereld staat, productieverhoo- ging voor Nederland pas een tweede taak van de commissie-dr. Posthuma is. Dit wil natuurlijk geenszins zeggen, dat we in zelf genoegzaamheid op ons peil van prestatie mogen blijven staan. Overal, waar de pro ductie op te voeren is, zal dit dienen te ge schieden. „De voedselvoorziening van het eigen volk kwam in de achter ons liggende jaren slechts voor een veel te klein deel uit eigen bodem. Dit was een zeer onvoorzichtige landbouwpolitiek, daar het oorlogsgeweld na den vrede van Versailles ieder oogenblik kon losbarsten. Nu dit dan gebeurd is, is onze voedselpositie direct sterk op den voorgrond getreden. Daarom Is de eerste opgave voor den productieslag in Nederland de land- en tninbouw zijn basis te geven in eigen land met als eerste doel: het voeden van ons eigen volk. In zijn rede zal dr. Posthnma uitvoerig uiteenzetten, wat hiertoe dient te geschieden." Jan Jansen, de kleine manl „En", zoo vroegen wij onzen zegsman, „hoe brengt de tentoonstelling dit nu in beeld?" „In Pulchri Studio", gaf ir. Ausems ten antwoord, „zullen groote wandborden met duidelijk sprekende beelden het hierboven geschetste illustreeren. Voor wat het Ne derlandsche deel betreft, is de tentoonstel ling aangekleed met een keur van produc ten der Nederlandsche tuinbouw en kwee- kerij. „In het middelpunt staat het gezin van Jan Jansen te Ieverstad. „Jan Jansen heeft een vrouw, een oude moeder en twee kinderen. Dezen personen staan bij elkaar twee hectare Nederland sche grond ter beschikking, waarop zij zijn geboren en getogen, waarop zij leven en werken en waaruit nu en in de toekomst minstens hun noodzakelijke levensbehoef ten moeten komen. „Eigenlijk staat hun nog geen twee hec taren grond ter beschikking, daar de be volkingsdichtheid in ons land 250 inwoners per vierkanten km. bedraagt. Dit is nog geen 40 are per hoofd. Dus ook nog geen 2 hectaren per vijf inwoners (het gezin Jan sen). Om echter afgeronde getallen te hou den, hebben we den grond van Jan Jansen en zijn gezin op 2 hecta'ren gesteld. „In een tweetal maquettes wordt de ver deeling van den Nederlandschen bodem, zooals die was vóór 10 Mei 1940, plastisch uitgebeeld. De tweede maquette geeft aan, hoe die verdeeling er in de toekomst uit zal zien. „Midden tusschen de maquettes staat de gedekte taffel van de familie Jansen rmft een maaltijd, geheel samengesteld uit pro ducten van eigen bodem en volgens het huidige bonnenrantsoen". Tot slot heeft dr. Ausems nog verteld, wie er alzoo aan deze mooie expositie mee werkten. Het fruit, de groenten en de bloe men worden beschikbaar gesteld door de Nederlandsche Groenten-, Fruit- en Sier teelt-Centrale, de Bond van Veilingen, de Aalsmeersche kweekers, de veiling Berkel, de bloemenveiling Westland en de veiling Rijnsburg. Zeer op prijs werd gesteld de groote me dewerking, ook voor het Nederlandsche ge deelte, van de Vorbereitungsstelle Kundge- bungen van den Reichsbaucrnfuehrer. Aan ieder, die belang heeft bij de voed selvoorziening van ons volk, en dat i.s vanzelfsprekend niet alleen de producent, hetzij boer of tuinder, doch eigenlijk iedere Nederlander, wordt aangeraden deze ten toonstelling te gaan bezoeken. In Alkmaar ontvlucht, in Pur- merend gegrepen. Opschudding en niet zoo'n beetje was er in de Nieuwstraat tegenover de Bo- terwaag te Purmerend. Marechaussees zoch ten erven af, openden en doorzochten schu ren, verrichtten huiszoekingen, maar von den niet dien zij hebben wilden. „Een ont snapte fietsendief....", gold het door de steeds groeiende massa nieuwsgierigen. Veel wijzer werden al die kijkers, die de raz zia druk bespraken, echter niet, daar de vluchteling niet voor den dag kwam. Tot dat te kwart voor negen slager P. Korver voor de ontknooping zorgde, aldus begint dc Prov. N.H.C. het volgende spannende verhaal. De voortvluchtige was de bekende Maar ten O. uit Alkmaar, die indertijd met zijn handel in valsche gouden tientjes sensatie op de markt veroorzaakte. De man, een dertiger, was gedetineerd te Haarlem, doch werd Maandag voorgeleid te Alkmaar, als verdacht van medeplichtigheid aan een frauduleuze slachting. Het was in de Kaas stad, de omgeving welke hem zoo vertrouwd is, dat het verlangen naar de vrijheid der mate in hem levendig werd. dat hij een poging deed aan zijn bewakers te ontsnap pen. Een poging die slaagde. Wel werd een klopjacht op den vluchteling georganiseerd, maar het vlugge mannetje, éénmaal ont komen. vond men niet meer terug.... In minder dan geen tijd functionneerde het politieapparaat van Alkmaar voor de volle honderd procent. Agenten, recher cheurs, marechaussees, inspecteurs en ande ren waren in touw en dit legertje speurders kwam na intensief recherchewerk aan de weet, dat de voortvluchtige handelaar op een fiets van zijn zwager in de richting van Purmerend was vertrokken. Tevens had de politie aanwijzing gekregen, dat Maarten pi'obëeren zou een café in de Nieuwstraat te bereiken, waar „Truus" zijn geliefde, als buffetjuffrouw dient. Inmiddels was het zes uur geworden. Klomp wees den weg. Alkmaar belde de marechaussee van de brigade Purmerend, welke onmiddellijk op onderzoek uitging en den man op het spoor kwam. In de nauwe steeg, achter het be wuste café en de aangrenzende perceelen, vond men de geleende fiets, terwijl bij het café ook O.'s klompen stonden. Een der •klompen was bij de hiel stuk dat klopte met het signalement. De vluchteling moest dus binnen zijn. De marechaussees verschaften zich toe gang tot berken en kregen hier absolute zckei^Qe ouden, eigdes vogels aanwezigheid. Jüan zonder aarzel,ekte hen namelijk haar ven, met de heele n heid. ed begaven de dienaren - -oven, toen zij beneden niets vonden. Zij doorzochten alle kamers, kasten en hoeken, maar wie en wat zij vonden, niet den gezochte deserteur. Die was blijkbaar opnieuw ontkomen via een achterbalcon, waar men eenig gestommel had gehoord. Zoo vlug zij kon ging de poli tie naar buiten om de naaste omgeving af te zoeken. Uren duurde dit onderzoek. Alle mogelijke schuilplaatsen werden van onder tot boven geinspecteerd, maar zonder resul taat. De vogel was gevlogen Slager als Sherlock Holmes. Omstreeks kwart voor negen kwamen sla ger Korver en zijn vrouw, die naast het café wonen, thuis. Buren vertelden wat er gaan de was geweest en zeiden, dat de marechaus see tot vier keer toe hun slachtplaats, had den doorzocht. De heer Korevr wilde hier meer van we ten en begaf zich naar het binnenplaatsje, waar hij afdrukken van voetstappen zag in zijn tuintje. Eenige Afrikaantjes en bolbe- gonia's lagen tegen de aarde. Ook de politie had deze sporen ontdekt, vandaar haar herhaalde recherches in het slachthok. Den slager, hier natuurlijk beter thuis, viel het op dat de plaatijzeren deur van het rook- hok op een kier stond. Hij opende deze deur en zag dat in de stookplaats eenige verkool de restjes platgetrapt waren. „Haal es gauw m'n zaklantaarn", riep hij tot zijn vrouw. En toen Korver even later in het rookhok (een soort afgesloten vierkante schoorsteen) naar boven scheen, keek hij tegen de sokken van een manspersoon aan! De langgezochte O. hing boven in het nauwe hok aan een paar latten. Hij liet zich bij zijn ontdekking dade lijk vallen, maar Korver, ook niet van gis teren, smeet de deur dicht en zorgde er wel voor dat de „fietsendief" daar hield men O. voor niet ontsnappen kon. Toen de marechaussees, die dadelijk gewaarschuwd waren, arriveerden, stond slager Korver nog steeds op zijn post. Hij hield de deur tegen, die de Alkmaarder met alle geweld wilde openen, 't Was ook geen pretje opgesloten te worden in zoo'n kleine ruimte met de be nauwde rooklucht Het slot is vlug verteld: De arrestant werd onder groote belangstelling naar het politie bureau op de Kaasmerkt overgebracht en later op transport gesteld naar zijn tijdelijk adres: het Huis van Bewaring te Haarlem. Zijn vrijheid was van korten duur geweest! Heden overleed, na een langdurig, doch ge duldig lijden onze ge liefde Echtgenoote, Dochter en Zuster, Mej. geb. Veter, in den ouderdom van 36 jaar. Haar diepbedroefde Echtgenoot, Ouders en Broeder, G. HARTOG. A. VETER. T. VETER— Meereboer. Jn. VETER. Oudesluis 14 Aug. 1941. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 18 Aug. a.s„ des nam. 3 uur, op de Alg. Begraafplaats te St. Maartensbrug. Ver trek vanaf het sterf huis nam. 2 uur. Liefst geen rouwbezoek Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons Huwelijk ondervonden. R. NOOT. G. NOOTvan Schagen. Barsingerhorn, 12 Aug. 1941. HUIDUITSLAG Het kwaad ln zijn oorzaak bestrijden door een hygiëni sche behandeling. Dit ls de manier om te worden ver lost van de folterende jeuk en de dikwijls ondragelijke last bij eczeem en ande re huidaandoeningen. Het D.D.D.-recept van Dr. D. Dennis wordt met succes aangewend tegen het voort woekerende kwaad. D.D.D. is een heldere vloeistof, die diep in de poriën dringt en onder de huid de ziekte kiemen doodt. Reeds de eerste druppels geven on middellijk verlichting en overwinnen den aandrang tot krabben. Flacons k 76 ct., f 1.60 en f 2.60 bij Apothekers en Dro gisten. A1 GENEESMIDDEL TEGEN. HUIDAANDOENINGEN De Burgemeester van Callaotsoog maakt bekend, op last van den Commandant van het vlieg veld de Kooij. dat inde ge meente Callantsoog, met uit zondering van het gedeelte ten noorden van de Caliantsooger- vaart, met ingang van heden Overtreding van dit verbod is strafbaar. Callantsoog, 15 Aug. 1941. De Burgemeester. G. D. REHORST. Autoslooperij en Metaalhandel Noord 19 A - Schagen. Maakt bekend, dat hij weer steeds aanwezig is te Bassingracht 151, of Binnenhaven 125. Telef. 890, Dag en Nacht. Officieels Publicatie van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart IMPORT, HANDEL EN VEH- BRUIK VAN ZWAVEL. De Directeur van de Sectie Pyriet en Zwavelzuur van het Rijksbureau voor Chemische Producten te "s-Gravenhage, daartoe gemachtigd door den Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, maakt bekend: Met ingang van 1 Augustus 1941 geldt de dispensatie van ■het verbod tot het koopen van zwavel als bedoeld in art. 6, lid 1, der Pyriet- en Zwavel zuurbeschikking 1939 no. 1 slechts voor hoeveelheden van minder dan 1000 kg. Hoeveelheden van 1.000 kg. of meer mogen alleen gekocht worden op schriftelijke vergun ning van den directeur van bo vengenoemde sectie. Met ingang van 1 Augustus 1941 geldt tot nader order voor ingeschrevenen bij de sec tie Pyriet en Zwavelzuur een dispensatie van het verbod tot verkoopen en afleveren van zwavel onder de voorwaarde, dat verkoop en aflevering van hoeveelheden van 1.000 kg. of meer geschiedt tegen in ont vangstneming van een door den directeur van bovengemelde sectie afgegeven koopvergun ning Aangezien een dispensatie uitsluitend geldt voor inge schrevenen bij genoemde sectie, dienen niet-ingeschreven im porteurs, handelaren en agen ten ten spoedigste een verzoek tot inschrijving te richten tot de sectie Pyriet en Zwavel zuur van het Rijksbureau voor Chemische Producten te 's-Gra- venhage, Laan Copes van Cat- lenburch 16. Er zal een heffing van f2. per 1.000 kg. zwavel verschul digd zijn: 1. Over de op 1 Augustus 1941 aanwezige voorraden zwavel. Deze heffing is ver schuldigd per 1 Augustus 1941. 2. Over na 1 Augustus 1941 geïmporteerde hoeveelhe den zwavel. Dez§ heffing is verschuldigd op het oogen blik van aflevering of ver werking door den impor teur. op het gebied van Dan kunnen wij U van dienst zijn. IBACH - - FORSTER - FEURICH - GROTRIAN STEINWEG en ook in goedkoopere genre is het beste door ons uitgezocht LANGESTRAAT 69 TEL. 2626 - ALKMAAR Eveneens keurige collectie bespeelde instrumenten voorradig. Te koop gevraagd: 2e hands SCHRIJFMACHINE. onverschillig welk merk. Aan biedingen onder letter XY Bur. van dit blad. Gevraagd: ARBEIDER, goed met paarden kunnende omgaan. KI. WA1BOER, Klei weg 5, Anna Paulowna. Gevraagd, wegens ziekte voor direct EEN NOODHULP. L. MEINEMA, Bakkerij, Dirks- horn. Ditmaal brengen wij U ZATERDAG- en ZONDAG AVOND ACHT UUR en ZONDAGMIDDAG drie uur de overal geroemde sterke en Imposante TOBIS- filTW Deze machtige film, waarin HEIDEMARIE HAT- HEYER de titelrol vervult, brengt ons een dramar tische schildering van een jonge vrouw, die door drift en wanbegrip bijna tot een misdaad wordt gedreven. Sterk en onbeheerscht in haar liefde, stug en hard tegen hen, die haar trots krenken, vecht GIER WALLY zich den weg tot het geluk. Sepp Rist, Eduard Kö ck, Leopold Esterle, e.a. vervul len in dit aangrijpend gegeven de voornaamste bij rollen. Verzuimt deze geweldige film niet! Toegang boven 14 jaar. DE DIRECTIE. De Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland vestigt er, in aansluiting op de in begin Juli j.1. in de pers tot het publiek gerichte waarschuwing tegen verspilling, de aandacht op, dat het, waar het Bedrijf gehouden is de afneming van electriciteit voor het oppom pen van het benoodigde water te beperken, in het belang van alle afnemers is, indien gewaakt wordt tegen elk over bodig gebruik van leidingwater. Een ieder betrachte ten deze de zoozeer noodzakelijke zuinigheid en geve' alzoo terstond gevolg aan het hierbij op hem gedane dringende beroep om medewerking. Alleen door die medewerking ten volle te verleenen, kan men het nemen van scherpe en ingrijpende maatregelen voorkomen. De Directeur van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland. BOONENPLUKSTERS gevraagd om a s. Maandagmor gen te beginnen, bij JAC. PRINS, Grasweg 25 A, Anna Paulowna. jit Te koop: jtc 12 BESTE BIGGEN, rli Tevens gevraagd 2 LOSSE AR-de BEEDERS, bij J. BUIS, Slikker* )n dijk, Wieringerwaard. dai Winkeliers II I Uw debiteuren-boekhouding altijd „bij". Geen vergeten posten meer. Het periodiek uitschrijven der kwitanties en rekeningen wordt een genoegen. Vraagt zonder eenige verplichting volledige inlichtingen bij Trapaan System Co. N.V., Schagen, Telefoon 444 (2 lijnen). Positie der handelsreizigers verbeterd College van rijksbemiddelaars bepaalt zoo noodig de voorwaar den. Gelijk berechtigd met het administra tieve personeel. Indien door werkgever en werknemer de positie van den handelsreiziger niet vol doende wordt geregeld zal het college van rijksbemiddelaars de arbeidsvoorwaarden vaststellen, ingevolge de verordening van den rijkscommissaris d.d. 28 November 1940 Het college zal hij de behandeling der verschillende gevallen de reizigers indee- len in de volgende groepen: 1. Zij, die een vasl salaris genieten; 2. Zij, die vast salaris plus provisie ont vangen; 3. Zij, die uitsluitend op provisie-basis werken. Reizigers, in dienst van ondernemin gen, die volop in hedrijf zijn, maar die als reiziger gedeeltelijk of geen werk hebben, omdat hun functie in het distributieproces overbodig is geworden. b.Reizigers in dienst van ondernemingen, die niet meer volop in bedrijf zijn, en die als reiziger gedeeltelijk of geen werk heb ben. c. Reizigers in dienst van stilliggende on dernemingen, die geen werk hebben. De grondgedachte bij de behan deling van cfeze verschillende ge vallen zal zijn dat de reizigers in het algemeen in hun sociale positie op een lijn moeten worden gesteld met vergelijkbare categorieën van het in dienst der betrokken onderne mingen zijnde personeel. Hiervoor zal als regel in aanmerking moeten komen het commercieele en admi nistratieve personeel. Er zal dus moeten worden gewaakt, dat de reiziger niet met het geheele risico wordt belast en daardoor in een ongunstiger positie wordt gebracht dan de bedoelde in de onderneming werk zaam zijnde employés. Reizigers met vast salaris zullen dit hou den. In loonsverlagingen zal bij uitzondering bewilligd worden. Voor reizigers met gedeeltelijk vast sala ris of geheel provisie zal het netto inkomen moeten worden gewaarborgd, dat in de ja ren 1937, 1938, .1939 is verdiend. Hierop zal elchter een aftrek van 15 pet. worden toegepast, opdat voord en betrokken reiziger een zekere prikkel tot uitbreiding van zijn werkzaamheden blijft bestaan. Met de te maken onkosten moet rekening worden gehouden. Bij bedrijven welke ge deeltelijk stil liggen zullen de reizigers niet afwijkend van het overige personeel behandeld mogen worden, evenals van be drijven welke geheel stil liggen. In gevallen, waarin een werkgever zijn reizigers niet, of minder dan 36 uur per week wil laten werken, dan wel ontslag geven, dient hij hiervoor vergunning te vragen aan de arbeidsinspectie, ingevolge verordening no. 8-1940 van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, betreffende het beperken van werk. Deze zal als regel aan het verleenen van deze vergunning de voorwaarde verbinden van een wachtgeldregeling naar analogie van de model wachtgeldregeling b van de „alemeene regelen betreffende het ver leenen van subsidie in uitkeeringen, ver strekt ingevolge wachtgeldregelingen" vast gesteld door het departement van sociale zaken of een daarmede overeenstemmende vergoeding. Het college heeft de verwachting uitge sproken, dat de ondernemingen, welke hier voor in aanmerking zouden komen, zoo veel mogelijk er naar zullen streven door het treffen van regelingen in onderling overleg met hun reizigers, ingrijpen van het college overbodig te maken.

Schager Courant | 1941 | | pagina 4