-=OMGEVINGNIEUWS= Geëvacueerden toonen hun dankbaarheid Slecht weer en weinig bezoek Vrijdag 15 Augustus 1941 Tweede blad WARMENHUIZEN AMERSFOORTERS BIEDEN EEN GEVELSTEEN VOOR HET RAAD HUIS AAN. „NIET ALLEEN MET HUIS EN TAFEL, MAAR OOK MET HET HART." Onder groote belangstelling van de bevolking heeft gistermorgen de oudste inwoner, de 88-jarige heer Maarten Mosch een gevelsteen in het raadhuis onthuld, aangeboden door het deel der Amersfoortsche tovolking. dat in de Meidagen in Warmenhuizen was gehuisvest. De fraaie in roode zandsteen uitgevoer- de teRel stelt voor de Koppelpoort, een zeer oud bouwwerk te Amers foort en de burgemeester van War menhuizen, de heer Nolet, zeide in zijn dankwoord aan de geëvacueer den hierin de symbolische beteeke- nis te zien van het samenkoppelen der Amersfoortsche en Warmenhui- zer bevolking. De plechtigheid ving aan met een bijeen komst in de raadszaal, waar tegenwoordig waren het college van B. en W., met den secretaris, de ambtenaren, enkele raadsle den, de commissie uit de ingezetenen van Amersfoort, waaronder enkele dames, inge- tetenen van Warmenhuizen, die destijds belangrijk werk verrichten voor de eva- :uatie, enz. Reeds om vier uur waren de Amersfoortsers het bed uitgestapt om tegen iet afgesproken uur van half elf aanwe- :ig te kunnen zijn. Na een kort openings voord van burgemeester Nolet verkreeg de leer van Weenen uit Amersfoort het woord. Hij schetste allereerst den tijd tusschen het litbreken van den grooten oorlog en den lag waarin ons land daarin werd betrok- ten, en de omstandigheden waarin Amers- oort als vestingstad al dadelijk verkeerde. Kaakte zich eerst een soort angstpsychose van de bevolking meester, toen het de re- telingen vernam voor eventueele inunda- ie en evacuatie, later beschouwde men de naatregelen meer als een „je kunt nooit veten' en „het zal onze deur toch wel voor- )ij gaan". In 44 wijken was Amersfoort ver deeld, elk met een wijkleider. die weer voor Blke groep van 50 menschen een groepleider lanstelde. Zeer veel werk werd in Amers- bort verzet, zeer veel werk echter ook in de Noord hol landsche gemeenten, welke als >vacuatie-oord in aanmerking kwamen. Dat werk bleek goed geweest te zijn, want toen nen na den zenuwsloopenden dag van de littere ernst in Warmenhuizen arriveerde, itond de bevolking als één man klaar de rluchtelingen te ontvangen. Men gaf, aldus ie heer Van Weenen, niet alleen zijn huis in zijn tafel, men gaf ook zijn hart en juist laarom zijn de Amersfoorters zooveel dank 'erschuldigd. De wijze van ontvangst was loven alle lof verheven. Hoewel de burge- neester van Amersfoort reeds zijn dank aan den burgemeester van Warmenhuizen heeft )vergebracht namens de geëvacueerden, neenden deze toch hun dank in een stoffe- ijk blijk van waardeering te moeten omzet- en. Den oudsten inwoner, den heer Mosch verd verzocht dit blijk van waardeering. en gevelsteen aan de Zuidzijde van het aadhuis aangebracht te willen onthullen. Rede van een burgemeester. Burgemeester Nolet zeide in antwoord op de rede van den heer van Weenen. dat on danks alles, de herinneringen aan het eva- ïuatietijdperk van aangenamen aard zijn. Was men eerst geschrokken toen men ver dam, dat Warmenhuizen een aantal vluch telingen moest herbergen tot 80 van de bevolking, toen de nood eenmaal aan den aan kwam bleek dit te kunnen. De bevol king in Noordholland, dus ook in Warmen- huizen, toonde volkomen begrip te hebben voor de moeilijkheden en des nachts ston den alle mannen en vrouwen, welke gemo biliseerd konden worden, gereed aan het station. Wij in Noordholland, aldus burge meester Nolet. zijn niet uitbundig in onze uitingen, maar het doet mij genoegen dat U getuige hebt kunnen zijn van de groote hartelijkheid en het medeleven der Noord hollanders. in tijden toen beleefd. Voor mij is de herinnering aan die dagen vooral aan genaam, omdat daaruit sprak gevoel van wamhoorigheid en naastenliefde. (Applaus). Het gezelschap begaf zich daarna naar buiten, waar de heer Mosch door het weg trekken van een gordijn den fraaien steen onthulde. De heer van Weenen deelde nog een en ander uit de geschiedenis van Amersfoort mede. nogmaals dankte de bur gemeester en hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Een ongedwongen samenzijn, bij een kopje koffie in café Slikker volgde. Menige oude herinnering werd weer opge haald! - HENSBROEK- UIT DE VOGELWERELD. Bij slager Raa, alhier was een rwaluw- nesje wat aan den binnenkant der water borden zat bevestigd, naar beneden geval len. Enkele weken geleden was dit dezelfde rwaluw oog al overkomen. De slager heeft nu het nestje, wat ten iele stuk gevallen was, en de vijf jongen, ioo goed mogelijk in een sigarenkistje on dergebracht en dit weer onder de beschut ting van het waterbord geplaatst Zoowel de zwaluw-ouder als de jongen blijken zich in dit nieuwe .home" uitstekend op hun plaats en gemak te gevoelen, wat ze ook kunnen, daar het nest nu geen kans taeer maakt om te vallen. WINKEL LUTJEWINKEL RUNDVEEFOKVEREENIGING „LUTJE WINKEL," Heden verscheen het 5e jaarverslag van de Rundveefokvereeniging „Lutjewinkel" te Lutjewinkel, over het jaar 1940—1941. Het aantal leden is gestegen van 17 in het le boekjaar tot 28 leden in het 5e boekjaar totaal houdende 512 stulfs melkvee. Aangesloten bij het N.R.S. waren 11 leden. Gekeurd waren afgeloopen jaar 119 dieren, waarvan het gem. puntencijfer 77 punten was. De meest voorkomende afwijkingen bij het keuren gevonden waren: Losse schouders, wat zwaar staartstuk en hakkige stand. In het le boekjaar was de gem. opbrengst van de Ver.: 4186 K.G. melk, 142 KG. vet, 3,39 vet in 286 melkdagen; in het 5e boek jaar was dit: 3957 K.G. melk, 142 K.G. vet, 3,59 vet in 290 melkdagen. Onder den invloed van de tijdsomstandig heden waren de KG. melk iets verlaagd, het gem. vet was in 5 jaar tijds 0.20 om hoog gegaan, wat een mooie vooruitgang ge noemd mag worden. Wat dit aan meeropbrengst beteekent, blijkt uit de in het verslag gemaakte grafiek. Voor de fabriek, van welke het gem. vet gehalte in 10 jaar tijds 0,30 is omhoog gegaan, zou dit bij een aanvoer van 225000 KG. melk, beteekenen een meer opbrengst van 67.500 K.G. vet, ter waarde van f 151.200.— De boerderij met de hoogst gem. opbrengst gaf de volgende cijfers: 4693 K.G. melk, 171 KG. vet, 3,65 vet in 291 melkdagen; wat een geldsbedrag geeft van gem. f383.04 per dier. De boerderij met de laagste gem. opbrengst gaf aan: 2975 K.G. melk, 110 KG. vet, 3,70 vet in 296 melkdagen, met een geldsbedrag van gem. f246.40 per dier. Deze 2 bedrijven, elk met pl.m. 14 melk- staten, gaven dus een verschil in opbrengst te zien van f 136.64 per dier. Als hooge opbrengsten genoemd in het ver slag willen we nog noemen: de vaars: Zijp 6, van J. Schoorl, Barsingerhorn, met 3901 KG. melk, 153 K.G. vet, 3,92 vet, in 323 melkdagen. De vaars: Dieuwertje 5, van C. Nieuwboer, Nieuwe Niedorp, met: 3945 KG. melk, 144 KG. vet, 3,74 vet in 280 melkdagen. De twenter: Roos van K. Koeten, Winkel, met: 4849 KG. melk, 190 KG. vet, 3,92 vet in 304 melkdagen. De twenter: Mina Xb, van H. v. d. Wal, Nieuwe Niedorp, met: 4956 KG. melk; 190 K.G. vet, 3,83 vet in 329 melkdagen. De derdkalver: Wit 7, van A. Wit Cz., Bar singerhorn, met: 5429 KG. melk, 210 KG. vet, 3,87 vet, in 309 melkdagen. De derdkalver: Nico's Aaltje, van C La- kerman te Oude Niedorp met: 4743 K.G. melk, 200 KG. vet, 4,22 vet, in 280 melkdagen. De oudere koeien: Velde 3 en Klazina, van Sb. v. d. Wal te Lutjewinkel, resp. met: 6162 KG. melk, 228 K.G. vet, 3.70 vet in 280 melkdagen en 5521 K.G. melk, 219 KG. vet, 3.97 vet in 309 melkdagen. Het verschil van de hoogste en laagste op brengsten in de 4 leeftijdsrubrieken was resp. f 172.48, f235.20, f232.96 en f324.80. Verder wordt er in het verslag aangege ven de vooruitgang van de diverse leden met hun productie in den loop der jaren. Een bedrijf gaf in 7 jaar tijds een vooruitgang te zien van 600 K.G. melk, 0.52 vet, 45 KG. vet, of gem. f 100.80 per dier. Van het bedrijf met de kleinste vooruit gang was dit bedrag f31.36 per dier. Hiër- door wordt dus wel aangetoond dat de kosten aan de productiecontrole verbonden, ruim schoots terug worden betaald. Aan het einde van het verslag wijst de controleur-stamboekhouder er nog op, dat de gegeven cijfers wel aantoonen dat er voor verschillende bedrijven nog wel redenen aan wezig zijn om eens een ruiling te doen voor de veelevering, iets waarop door verschillen de vereenigingen reeds meerdere malen ge wezen is, doch tot nog toe met matig succes. Het geheel is een verslag met veel nuttige gegevens voor de diverse fokkers. Naar we vernemen zijn nog eenige exemplaren voor belangstellenden beschikbaar. HEER-HU GOW AARD DE BERKMEERMOLEN. De poldermolen van de Berkmeer is thans onder molenmakershanden. De molen heeft reeds ongeveer 16 jaar buiten werking gstaan, en zoo valt er dan ook natuurlijk heel wat aan op te knappen. Met het her stellen van den vijzel is men nu ongeveer klaar. Dan is het werk in den kop van den molen aan de beurt. De roeden die aangebracht zullen worden komen van een der z.g. strijkmolens onder de gemeente Oudorp. waar er van de 4 niet minder dan 3 gesloopt zullen worden. Met pl.m. een viertal weken, onvoorziene om standigheden voorbehouden, zullen deze in den Berkmeermolen aangebracht worden. De werkzaamheden worden uitgevoerd door den heer Poland, Draai, Heerhugo- waard. LANGEDIJR NIEUWE RAADSLEDEN. In aansluiting op ons bericht van gisteren deelen wij nog mede, dat Gedeputeerde Sta- van Noordholland besloten in hun verga dering van 13 Aug. 1.1. als leden van den Raad der gemeente langedijk toe te laten de volgende heeren: Jb. de Boer, D. Bom- mer en L. Kalverdijk te Oudkarspel; P. Duy- ves, N. Kooij en L. Schrijver te Noordschar- woude; J. du Burck, C. Kramer en J. Weel te Zuidscharwoude en D. Kansen, O. Koedijk, C. Ooijevaar en G. van Zuydam te Broek op Langendijk. SLECHT WEER VOOR DE BOONEN. Viel de oogst van de eerst geplukte boo- nen mee, voor den lateren pluk ziet het er niet zoo best uit. De vele regenbuien, ge paard gaande met sterken wind, hebben het gewas zoodanige schade veroorzaakt, dat verwacht wordt, dat de oogst er sterk zal onder lijden. ERWTENMI&èRE. We spraken verschillende bouwers, die, als gevolge van de nog altijd bestaande teeltbeperking, heel wat erwten hadden verbouWd. Was, zoo zeiden ze, de oogst het vorige jaar slecht, dit jaar zal het nog be- droevender zijn. De meesten rekenen op een opbrengst van f4 f6 per snees, wat soms nog niet voldoende is, om bemesting en huur te betalen. Het zou wel gewenscht zijn, als op dergelijke producten een toeslag werd gegeven, daar de teelt een aanmerkelijk verlies oplevert. En dat kunnen de tuinders nog niet hebben. ANNA PAULOWNA WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week bedroeg het aan tal werkloozen, dat „in zorg" is, 3, waarvan 1 in de werkverruiming was geplaatst en 2 ingevolge de Rijkssteunregeling werden ge holpen. In de Overeenkomstige week van 1940, 1939, 1938 en 1937 bedroeg het aantal werkloozen resp. 1, 8, 23 en 53. BOUWVERGUNNINGEN. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben de volgende bouwvergun ningen verleend: Aan J. Veuger te St. Maartensbrug tot het bouwen van een woonhuis; Aan N. Zeeman te 't Zand tot het bou wen van een schuur; Aan D. Gros te Leeuwarden (namens de N.V. Amsterdamsche Mij. van Levensver zekeringen te Amsterdam) tot het bouwen van een boerderij nabij Keinsmerbrug. RAPVERBOD. De Productiecommissaris voor den Bosch- houw en de Houttéelt heeft aan den heer Jb. Brak, Westfrieschedijk alhier, ontheffing van het kapverbod verleend voor het vel len van 15 iepen bij diens woning, zulks onder voorwaarde, dat 15 populieren wor den geplant. ST. MAARTENSBRUG. DE KERMIS GAAT DOORI Naar wij vernemen zal alhier op 5, 6 en 7 Octaber a.s. de kermis plaats vinden. Er werden reeds groote plannen gemaakt, om op dit feest een „ouderwetsche" gezelligheid te brengen. STORINGEN. Door den storm zijn in den omtrek op ver schillende plaatsen storingen aan het licht- net ontstaan. Zij konden echter spoedig weer hersteld worden. WIERINGERWAARD GESLAAGD. Onze plaatsgenoot de heer A. Tjallema heeft de acte middelbaar teekenen M. A. behaald. ALKMAAR BREEZAND. „GIER WALLY". De film, die deze week in de Apollo- bloscoop draait, speelt in het prachtige bergland van Tirol. Wally is de dochter van een boer, die haar, daar hij geen zoons heeft die hem zullen opvolgen, als een'jongen op voedt. Toch ziet hij haar niet voor vol aan. Om te bewijzen, dat zij toch heusch haar mannetje staat, bindt Wally, na zich langs een steilen rotswand te hebben laten zak ken, den strijd aan met een gier. Wellicht had zij dezen strijd tegen den grooten roof vogel duur moeten bekoopen, maar Josef, de jager, doodt het dier. Hij noemt haar dan spottend: Gier-Wally. Terwille van Josef wijst Wally een huwelijk met den rijken Vinzens van de hand, en wordt om haar koppigheid naar een hut boven in het ge bergte gezonden. Josef heeft intusschen een buitenechtelijk geboren, volwassen dochter bij zich in huis genomen. Ieder en ook Wally, die haar afkomst niet kent, denkt dat tusschen beiden een liefdesverhouding bestaat en als Wally na haar vaders dood de boerderij gaat beheeren, lijkt een huwe lijk tusschen Wally en Josef dan ook onmo gelijk. Toch, na verscheidene dramatische gebeurtenissen, vinden zij elkaar en als de jonge gier, die zij indertijd uit het nest haalde en steeds bij haar bleef, wegvliegt, verdwijnt daarmee als 't ware voor goed de noodlotsschaduw, die over Wally's leven hing. ZUPE BURGERLIJKE STAND. Van 8 Lm. 14 Augustus 1941. Géboren: Geene. Ondertrouwd: Joannes Kuijper, 90 Jaar, aannemer, te Heiloo en Margaretha, Veul, 24 jaar, x. b., te Zijpe. Gehuwd: Andriee Veenstra en Sjouke van Dijk. Overleden: Pieter Blom, oud 74 jaren, echt genoot van Antje Pons (overleden te Alk maar), TE KOUD! Het bestuur van de Alkmaarsche Water ratten, deelt mede, dat het zioh, met het oog op de lage temperatuur van het water in het Zomerbad, genoodzaakt heéftg ezien de voor Zondag a.s. uitgeschreven nationale wedstrijden af te lasten. SCHAGEN LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen personen gedurende de maand Juli: Bregtje Duursma, B 184, van Hilversum; Hendrik Diepstra, C 171, van Oude Niedorp; Geertruida M. Zuurbier, C 43, van Heerhu- gowaard; Maria C. BuCk, B 23, van Den Helder; Willem van der Veer en vrouw, B 143, van Den Helder; Maria Evers, B 45, van Wieringermeer; Henriëtte van Otteren, C 2, van Den Helder; Gijsberta Bakihuijs, B 16, van Oudkarspel; Jacaba Boer, A 32a, van Nieuwe Niedorp; Imkje Bisschop, Kanaal straat 11, van Leeuwarden; Willem Kam- minga, C 85, van Alkmaar; Johannes P. Stik- kelman, C 209, van Hoorn; Johanna C. Re vers, J 30, van Harenkarspel; Sijtoe vaai der Heide, B 179, van Leeuwarderadeel; Wilhel- mina F. Meng, D 77, van Amsterdam; Jo- seiph A. Guillioto en vrouw, D 37, van Den Helder; Adriaan Eij kelenboom en gezin, A 27, van Amsterdam; Martha M. Mollers, B 168, van Leimuiden. Vertrokken personen gedurende de maand Juli: Anna C. de Groot van A 47 naar Winkel, Lutjewinkel B 16; Herman A. Schaap ij vr. van B 42 naar Sint Maarten, Hoogebuurt B 16; Trijntje Plakman van B 172 naar Den Helder, Brakkeveldweg 160; Herman Kroese van E 121 naar Alkmaar, Spoorstraat 88; Ide J. Botman van C 123 naar Edam, Voorha ven 63; Antje Dijkstra van C 195 naar Frane- •ker, E. Eisingastraat 18; Pieter de Jong en vrouw, woonwagen, naar Tietjerksteradeel, Giekerk 136; Pietertje Klerk van B 101 naar Anna Paulowna, Stoom weg 4d; Alida Broer- sen van E 112 naar Harenkarspel, Tuitjen- hom H 48a; Jacoba Revers van J 30 naar Valkenswaard, Borkel en Schaft, Hoef 40; Roelof Prins en vrouw, van C 177 naar Alk maar, Stuartstraat 4a; Wilhelmina S. Ploe ger, van A 60 naar Den Helder, Buys Ballot straat 19; Gregorius J. Trap en gezin van C 22 naar Den Helder, Keizerstraat 8L DE SCHAGER MARKT Het was gisteren geen bijzonder drukke dag. Wat aanvoer en bezoek betrof, veroor zaakte het gure weer van gisterenmorgen dit wel. Voor de Centrale waren er 69 stuks koeien aangevoerd en geleverd. Stieren waren er nogal veel en beste Eén kalfkoe moest opbrengen f500.In gelde koeien ging het nog wel; deze handel was goed. Hoogste noteering f425.—. Giste ren waren er ook weer bonnen uitgereikt 25 Nuchtere kalveren voor de Centrale ge leverd. De handel in fokkalveren was aan den stuggen kant Deze tijd raakt ook weer over. Voor de veulens waren wel veel kijkers, maar geen koopers, dus bijgevolg weinig handel. Deze noteering was van de f400— f500.—. Al de melkschapen werden gauw verkocht, hier was een vlugge handel in. Ze golden van de 50—64 gulden, dus dat was naar wénsch. De lammeren werden ook vlug verkocht van 2435 gld. In tijden al niet geschreven van een vluggen handel. Met den handel in de biggen was het niet rooskleurig, genoemd werd stug. Evenzoo de handel in schrammen; de beste schrammen konden de f 45.halen. Bokken en geiten van 20—30 gld., handel matig. Kippen en konijnen prijshoudend; ge woon was de handel, De groote bloemenhal van de Aalsmeersche velling, vol tomaten, gereed voor den ver koop. (Pax-Holland-De Haan m) HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING TEN PLATTELANDE. Blijkens het pas verschenen jaarverslag zijn vanwege de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande in 1940 niet min der dan 1300 cursussen gegeven met totaal 22.114 deelneemsters. Over de provinciën wa ren de cursussen als volgt verdeeld: aantal cursussen deelneemsteri Groningen 241 4230 Friesland 108 1919 Drente 183 3495 Overijssel 71 1124 Gelderland 227 3765 Utrecht 77 1248 Noord-Holland 93 1536 Zuid-Holland 81 1479 Zeeland 26 441 Noord-Brabant 105 1548 Limburg 88 1329 Een onderzoek naar den voedingstoestand op het platteland werd in 1940 voortgezet, terwijl de stichting een technisch advies bureau voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande instelde* Binnen enkele dagen wordt het eerste werkkamp voor den iNoora- oostpolder te Blokzijl geopend. Het gereedmaken van de keuken Is fat vollen gang (van Buiten) Waar anders de bloemen bij tienduizenden van hand tot hand gaan, In de hallen te Aalsmeer, worden nu eenige malen per week de groentenveillngen gehouden, waarbij de producten uit de in groentenkweekerijen omgewerkte bloemenkeMon worden verhandeld (Pax-Holland-De Haan m)

Schager Courant | 1941 | | pagina 5