RADIO Lager onderwijs N1PPER EN PELLE HET RAADSEL AAN BOORD "AKKERTJES Acht leerjaren DUITSCH IN DE HOOGSTE KLASSEN ONDERWEZEN. Prof. Dr. van Dam, secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming, heeft in een radio rede zeer belangrijke veranderingen aange kondigd voor het lager onderwijs. Allereerst heeft de Rijkscommissaris den Secretaris-Generaal de bevoegdheid gegeven om bij gebleken onwil van het schoblbestuur, teneinde orde en rust op de scholen te hand haven en te waken tegen onverstand bij sommige onderwijzers, waardoor een goede samenwerking met het Duitsche volk in het gedrang zou komen, aan bijzondere scholen docenten te schorsen of te ontslaan, leerlin gen weg te sturen, de school te sluiten of aan de macht van het schoolbestuur te ont trekken. Het ligt, aldus Prof. Dr. van Dam niet in de bedoeling het principieele karakter van de bijzondere school aan te tasten. Echter maakt de Europeesche situatie het noodig dat de Secretaris-Generaal ook voor de bij zondere scholen voorschriften geeft op het gebied van het leerplan en de leermiddelen. Daarbij komen in de eerste plaats de vak ken Nederlandsch, Duitsch en lichamelijke oefening in het geding, waarbij het van es sentieel belang is, dat het onderwijs daar in geen al te groote verschillen of afwijkin gen vertoont. Verdér zal de overdreven voor keur voor intellectueele ontwikkeling op den duur moeten, wijken voor een scholing, die meer rekening houdt met alle krachten van den mensch. Het is noodzakelijk, dat er op den duur een toestand ontstaa*, waarbij elke Neder lander eenigszins vertrouwd raakt met de Duitsche taal, waardoor de mogelijkheid voor alle Nederlanders, om naar Duitschland te gaan, met Duitschers om te gaan of bij ge bleken werkloosheid in Duitschland te gaan werken, wordt vergroot, In de eerste plaats kan een dergelijke mo gelijkheid er slechts toe medewerken, het contact en het vriendschappelijk verkeer te bevorderen, wat voor de toekomst van ons volk in een toekomstig Europi. niet anders dan gunstig kan zijn. Maar in de tweede plaats juich ik haar ook van taalkundig standpunt toe. Er is geen twijfel aan, dat het Nederlandsch ik heb dat al vaker be toogd thans sterker dan vroeger is bloot gesteld aan Duitschen invloed en dat die in vloed voor de zuiverheid van onze taal ge vaarlijker is dan b.v. die van het Fransch en van het Engelsch, het gevolg van de groote gelijkenis, die er, naast aanzienlijke verschillen, tusschen het Duitsch en het Ne derlandsch bestaat. Dit heeft mij, daarbij gesteand door de adviezen van deskundigen er toe geleid, de eerste zes jaren van de lagere school geheel vrij te laten van dit onderwijs en met 't Duitsch pas in de 7e klasse een begin te maken. Dit onderwijs begint zoo spoedig mogelijk, met het nieuwe schooljaar 1941/42 in den volgen den cursus zal er dan aan de lagere school een achtste schooljaar wor den toegevoegd, eveneens met on derwijs in het Duitsch. Daarmede zal dan het van verschillende zijden reeds lang gewenschte achtste schooljaar een feit geworden zijn. Wij krijgen dus met ingang van 1942/43 een Nederlandsche volksschool van 8 leer jaren, terwijl in de twee hoogste leerjaren Duitsch en wel 3 uurp er week per jaar, zal worden onderwezen. Deze thans gevallen principieele beslissing stelt het departement in staat, aan de uitwerking ervan in de practijk en met name aan de kwesties van de aansluiting tusschen l.o. en v.h.m.o. en tusschen l.o en u.l.o. te beginnen. Er bestaat voor het Duitsch op de l.s. op dit oogenblik geen leerboekje. Om aan de moeilijkheid het hoofd te kunnen bieden en vooral de methodische bezwaren, die aan het ondenvijs aan zoo jonge kinderen ver bonden zijn, te kunnen ondervangen, is er een boekje in voorbereiding, dat volgens een nieuwe, op den leeftijd berekende methode de grondbeginselen van het Duitsch zal on derwijzen. 305. Schorpioen ls teleurgesteld. 1. „Ik vind je een grote stum per, Gorilla, dat je je door zo'n onschuldig geraamte van je stuk laat brengen! Wat hebben we op die ma nier aan mfln heldere ver stand, wanneer jij door je stommiteiten alles in de war schopt??" 2. „Daar komen Nipper en zijn troep aan! We ver stoppen ons, jongens, dan kunnen we eens kijken, wat ze met dat eigenaardige apparaat van plan zijn!!" 306. De water-telescoop wordt ln gebruik genomen. 1. „Die blijft immers drijven!! Nou begrijp ik meteen, waarvoor die ringen dienen. Die moeten het geval na tuurlijk zwaar genoeg maken!!" 2. „Hier zijn een paar stenen, die we misschien goed kun nen gebruiken!!" 3. „O, als jullie eens wisten, wat je er allemaal mee kunt zien!!" „Ik heb er helemaal geen bezwaar tegen om ook eens een kijkje onder water er mee te nemen!!" y&T IK UK' m 01 vo w 's-( Kr; roeri fan refft nissi )ire< litzo lat 1 lodei Ten einde dit boekje voor alle scholen van Nederland geschikt te houden, zal het zich van elke politieke uiting en partijkie- zing onthouden. Het ligt in de bedoeling, dit boekje na deze zomervacantie verplicht te stellen. Ook het middelbaar onderwijs komt op de helling. Leerplan en exameneischen zullen worden .Herzien, als in den geest hierboven voor het Lager onderwijs genoemd. Bovendien zal worden geopend een Ne derlandsche instelling voor volksche opvoe ding (afgekort N.I.V.O.), in welke school de longens als op een kostschool leven en een opvoeding ontvangen die gericht is op een harmonische ontwikkeling van geest en li chaam. Naast de studie van de belangrijk ste vakken van het m.o. (waarbij Neder landsch het hoofdvak is) staat een veelzijdi ge ontwikkeling op het gebied van lichaams oefeningen en sport Binnenkort volgen er over deze N.I.V.O. nadere mededeelingen. Italiaansch weermachtbericht TOBROEK GEBOMBARDEERD Rome, 14 Aug. (Stefami). In zijn weer- machtsbericht no. 436 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In den naoht van 14 Augustus hebben on ze vliegtuigen de luchtbasis Malta gebom bardeerd. Noord Afrika: de luchtmacht van de as trof verscheidene malen de verdedigings werken van Tobroek, waarbij branden en zware ontploffingen ontvondeg. Twee vij andelijke torpedojagers werden aan de kust van het gebied van Marmarie in Noord- Afrika met succes gebombardeerd. Ten Oos ten van Solloem vielen onze vliegtuigen sterke concentraties Britsche gemechani seerde strijdmiddelen aan, waarvan talrij ke vernield werden. De vijand ondernam luchtaanvallen op Derna, Bardia en Tripo lis. Oost-Afrika: in den sector van Culquabert heeft onze artillerie een vijandelijk kamp bestookt en vernietigd. In andere sectoren hadden ontmoetingen met den vijand plaats, welke in ons voordeel eindigden. Britsche vliegtuigen hebben opnieuw Gondar aan gevallen. Een duikboot onder bevel van den cor- vetten-kapitein Giulio Chialamberto heeft op den Atlantischen Oceaan twee groote sche pen getorpedeerd. Het eene, dat een inhoud had van 8500 ton, is gezonken .In de Mid- dellandsche Zee heeft een andere duikboot een vliegtuig van het type Blcnheim neer gehaald. Geen fantastische bedragen meer Naar de gemachtigde voor de prijzen mee deelt, zijn thans met het oog op de opening van het jachtseizoen prijzen voor de ver schillende wildsoorten vastgesteld. Behalve de verkoopprijzen bij verkoop door jagers, opkoopers.en groothandelaren zijn ook maximumprijzen vastgesteld voor levering aan consumenten. Dj6 prijs, welke ten hoogste aan den con sument bij levering aan huis in rekening mag worden gebracht, bedraagt voor wilde konijnen f 1.70 per stuk ,voor tamme konij nen f 2.70 per Kg., voor hazen f 3 per kg. en voor wilde eenden f 2.10 per stuk. Al deze prijzen zijn panklaar. Voor de prijzen welke jagers, groothande laren en opkoopers in rekening mogen bren gen, alsmede voor de prijzen der andere wildsoorten, wordt verwezen naar de elders in de pers geplaatste officieele publicatie van den gemachtigde voor dc prijzen. BETOOGINGEN TEGEN ENGELSCH- EGYPTISCHE KATOENOVEREENKOMST. Rome. 14 Aug. (D.N.B.) Het Persbureau Hondo Arabo meldt van de Syrisch Turk- sche grens, dat na de publicatie van het be richt over het sluiten van de Engclsch- Egyptische katoenovereenkomst in vele steden en dorpen van Egypte alsook op het platteland door de bevolking betoogingen op touw gezet zijn, In de stad Tanta in de Nijl-delta ontstonden botsingen, toen de En- gelsche politie eenige katoenplanters arres teerde, die zich in redevoeringen tot de be volking tegen de katoenovereenkomst richt ten, welke naar hun overtuiging volkomen ten gunste van Engeland is uitgevallen en niet in overeenstemming is met de vroe gere Britsche beloften. In vele centra der kantoengebieden hebben de Fellachs tegen de overeenkomst geprotesteerd, daar zij van meening zijn, hierdoor in hun bestaan be dreigd te worden. "Op van Zenuwen"? Dan hebt U leveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een "AKKERTJE", dal weilcl kal- meerend en ge komt lot lust. helpen direct! PROGRAMMA ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (e.o.). 12.00 Viool met pianobegeleiding. 12,40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische be richten.- 1.00 Gerard Lebon en zijn orkest. I.25 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor het gezin. 2.20 Gevarieerd programma. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Chris telijke Radio Stochting). 4.20 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Voor de binnenschippers. 6.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. 7.30 Gevarieerd Zaterdagavondprogramma. 8.45 Voor den boer. 9.00 Amusementsorkest en soliste. 9.30 Engelsche berichten. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending. Dutch news reel. Hilversum H 301.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (Voorbereid door het Vrijz. Kerkcomité). 10.20 Lichte muziek (e.o.). II.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ensemble Amende. 12.45 BNO Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 1.40 Voor de rijpere jeugd. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Voor de plattelandsjeugd. 3.00 Omroeporkest. 4.00 Homancers. 4.30 Curt Hohenbergen en zijn orkest. 5.00 Cursus: Over godsdienst bij kinderen m (Voorbereid door het vrijz. protest, kerk comité). 5.15 B.N.O.: NieUws-, economische en beurs-1 berichten. 5.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 6.16 Collegium Musica divina. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 B.N.O.: Groningsch praatje. 7.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Concertgebouworkest en gramofoonmuz, 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Nieuws van de platenmarkt. 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting. (Voorbereid door de Chrlst Radio Stichting). 10.0510.15 Brandende kwesties, causerie. Interessante grepen Ernstige muziek Van 16.2017.15 Hilversum I hooren wjj Nederlandsche solisten met Nederlandsche composities. Uitgevoerd worden werken van Hellendaal, Hendrik Andriessen, J. van Op stal, Hans Schouwman en Cor de Groot Van 18.1518.45 Hilversum II worden oud- Nederlandsche liederen uitgevoerd door het collegium „Musica Divina" o.l.v. Henrt Geraerd. Het concertgebouw-kwintet (een combina tie van fluit, clarinet, hoorn en fagot) speelt werken van Franz Danzï, Guy Roparts en Josef Jongen. (20.0021.00 uur Hilver sum n). Lichte muze Den liefhebbers van variatie wordt van 19.3020.45 een programma vol afwisselingle geboden, zoowel het Omroeporkest o.l.v. eer Louis- Schmidt, die den minnaars van de jat driekwartmaat op eenige onsterfelijke wal sen zal vergasten, als de Hamblers o.l.v. fcidc Theo Uden Masman, die het moderne ryth- iet me vertegenwoordigen, zullen in edelen wed ijver het beste van hun kunnen bieden. Het Krontjong-ensemble van Bram Kwiatjiisd geeft aan dit programma het exotische tintje. £tr; Voor den boer Dirk van der Hul houdt over den zender Hilversum I om 20.45 zijn wekelijksche praatje, ditmaal over „Breuken in de dorps gemeenschap". Luistert U eens of de stem uit den aether dezen avond ook U iets te zeggen heeft. Feullletor dooi Philips Oppenhelm 46. Ik constateer met genoegen, dat je die dingen bestudeerd hebt, zei zgn vader. Ja, zoo zou het ongeveer gaan. Van de persoon lijke zijde afgezien echter, en van het stand punt van den Franschman beschouwd: kan een land iets ergers overkomen.dan geregeerd te worden door een troep bloedzuigers? Dat weet ik niet, kreunde Hamer. Tanya heeft mij die dingen in het hoofd gepraat, en ik heb nog geen tijd gehad om die te verwer ken. Maar er moet een minder gewelddadiger oplossing bestaan. Die zes mannen zouden in 't geheim gewaarschuwd kunnen worden dat zij moeten aftreden. Zij moeten natuurlijk ge straft worden, maar de eer van het land mag niet tegelijk met de hunne door het slijk ge sleurd worden. Luke Wildburn richtte zich ln zijn volle lengte op. Wat ik doen zal, staat nog niet tot in de kleinste bijzonderheden vast, maar de hoofdzaak weet ik, zei hij. Zal ik Ned nu roepen? Ik zou het laten! riep Hamer met den moed der wanhoop. Hoe moet ik dat opvatten? Dat ik besloten heb niet van mijn jacht te scheiden, antwoordde Hamer. Dan liet ik het liever in de lucht vliegen! De atmosfeer werd met de seconde druk kender, na de doodsche stilte, die op de woor den van Hamer volgden. Zijn vader stond een oogenblik onbeweeglijk, zijn hand op de schel. Toen ging hij zwijgend zitten en keek naar zijn zoon. Hamer was de radeloosheid nabij. Tegenover zulk een verstokte onverstoorbaar heid voelde hij zich sterk in de minderheid. Het spijt mij, zei hij weifelend, maar ik kan Frankrijk niet dezelfde gevoelens toedra gen als u doet. Ik heb het lief. Het is friijn tweede vaderland. En dan is er Lucienne. Het was een belofte de eerste, die ik haar ooit gedaan heb. Ik heb je altijd als een jonkman met middelmatig verstand beschouwd, Hamer, ant woordde zijn vader rustig, zonder den minsten zweem van toorn in zijn stem. Mèt dat middelmatige verstand, moet je in staat zijn om de levensverhoudingen te beoordeelen. Onze staat van verwantschap in aanmerking nemend, vraag ik van jou een van de kleinste dingen, dat, dank zij de omstandigheden, te vens een van de grootste is. Je praat van een meisje, met wie je samen zwom, en met wie je je dezen zomer verloofd hebt en die plot seling bij je de plaats schijnt in te nemen van je plicht jegens je vader, je ras en je eer. Ik herhaal mijn vraag, opdat 'geen misverstand heersche. Ben je bereid om mij de „Paradijs vogel" dadelijk en zonder voorbehoud af te staan? Ik moet eerst met Lucienne spreken, hield Hamer hardnekkig vol. Ik moet weten of haar vader er in betrokken is, vóór ik haar zeg dat ik mijn belofte niet kan nakomen. En daarmede zou je alles bederven, zei Luke Wildburn. De „Paradijsvogel" zal van de Wateren verdwijnen, en het schandelijkste komplot dat ooit gesmeed is, blijft onachter- haald, en de daders zullen ongestraft blijven. En alleen omdat jij woord kunt houden te genover je verloofde. U geeft er een zeer onverkwikkelijke voorstelling aan, vader, antwoordde Hamer, maar ik zal mijn woord aan Lucienne houden. Voor alle andere overwegingen zou ik zwich ten, al gaf ik daardoor een groot land aan uw persoonlijke wraak prijs. Ik zou het afschu welijk vinden, maar niet tusschenbeide treden. Uw brein, het kolossale succes van uw leven, heeft u de macht gegeven. Ik zou er mij ech ter zelf om verachten, en neem mij niet kwalijk dat ik het zeg mij een weinig van mijn achting voor u doen verliezen. Ik kom echter mijn woord aan Lucienne na, In dat geval, antwoordde zijn vader en keek op zijn horloge, moet je mij verder niet kwalijk nemen. Mijn bezoek aan Parijs het eerste sinds vele jaren is slechts kort. Het spijt mij, dat ik je deze reis vergeefs heb laten maken. Geef mij je onkosten op, dan zullen die bij je volgende driemaandelijksche toelage gevoegd worden. De tranen sprongen Hamer bijna in de oogen. Vader, zei hg, overdrijft u niet een weinig? Zijn vader schelde. Hij stond met zgn rug naar de kamer en keek uit het raam. Ned Foster, zga secretaris, verscheen. Ned, zei zijn patroon en keek even over zijn schouder, mijn zoon en ik hebben niet tot een vergelijk kunnen komen. Breng hem naar den trein naar het Zuiden. Ik heb niets meer met hem te bespreken. HOOFDSTUK XXVI. Monsieur en Madame Crestner, van het kleine restaurant aan het strand, wreven zich de handen, maar waren een weinig verlegen. Madame wist feitelijk geen raad, en riep haar man uit de volle bar apart. Hoe hebben wij het nu? vroeg zij. Made moiselle Tanya komt naar hier. Zij heeft een groot aantal vrienden hier te soupeeren ge vraagd. Ik moet voor meer tafels, meer spij zen en meer wijn zorgen. Het geld glijdt door haar vingers als water. Maar hoe kunnen wij zooveel personen te eten geven? En wat voor lieden zijn het? Wie het zijn gaat ons niet aan, antwoord de haar man. Mademoiselle Tanya is rijk genoeg om alles te betalen. Jawel, maar toch... Kijk haar gasten eens aan. Zij komen allen uit Marseille, en wat voor gezichten hebben zij! Zij zitten in hoekjes met elkaar te fluisteren. Zij voeren bepaald iets in hun schild. Zij lijken wel bandieten! Monsieur trok zijn schouders op. Dat gaat ons niet aan, herhaalde hg. Het gaat ons wel aan, hield zg vol. Zij wijzen en wijzen maar, en altijd naar de „Pa radijsvogel". En die vriendelijke mijnheer Wildburn is in Parijs. Nu, wat zou dat? vroeg monsieur, na een kort bezoek aan de keuken. Ik ben niet gerust, nu weet je het, zei hij. Er heeft aan het jacht van Monsieur Wildburn altijd iets geheimzinnigs gekleefd. Er gaan zooveel menschen aan boord. En dan die kanonneerboot. En het Igkt vreemd, dat mademoiselle haar feest geeft op een avond dat Monsieur Wildburn afwezig is. Zit er maar niet over in, wijfje, zei mon sieur en rolde een sigaret. Wg moeten een grooten maaltijd gereed maken en hebben al tweeduizend francs ontvangen om ons café voor de andere bezoekers gesloten te houden. Er werd weer een wagenlading gasten ont laden, van wie echter weinigen den stempel van de joie de vivre van den Franschen café stamgast droegen. Het waren mannen, die voor geen klein geruchtje vervaard leken, en monsieurs zag nog iets anders, wat hij even-1 wel voor zijn vrouw verzweeg. Hij zag hier en daar een bult in de vreemdsoortige zijzakken, 1 die op dat tijdstip in Marseille zeer in de mode waren... De stemming werd opgewonden. Sommigen liepen met hun glas in de hand naar buiten. Een groote race-motorboot was de kaap om gevaren en naderde snel. Een gemompel ging van mond tot mond. Tanya daar is Tanya. Zg zou over zee komen, heeft zij gezegd. De motorboot stopte dicht bij den steiger. Zij was boordevol met de laatste gasten. Tanya was weer de oude. Haar oogen schoten vonken. Zij had geen rouge op haar wangen noodig. Haar haren, reeds door den wind ver ward, woeien om haar gezicht. Zij was in 't zwart gekleed, maar droeg een roode sjaal los over haar schouders. Toen zij aan land stapte, ging er een gejuich op. Er werd een lied inge zet en daarna met luider stem gezongen „De Roode Marsch", een marsch, die verboden was in Frankrijk en overal in Europa, waar de Regeering sterk genoeg was om dien te verbieden. Monsieur Crestner, vroeg Tanya en drukte den waard en de waardin de hand. Is alles voor mijn feest gereed? Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6