HOLLAND RADIO N1PPER EN PELLE BLUFT VAREN HET RAADSEL AAN BOORD Di B 1939-1940 PROGRAMMA Per schip naar West-Afrika, de U.S.A. en Argentinië V. Wanneer we aan boord terugkwamen, was er nieuws. Het bleek dat we inderdaad naar Noord-Amerika zouden gaan, via Takoradi en Freetown en dat onze gage dan met ló werd verhoogd en 'udien we van Amerika naar Holland zouden varen, met 30 Er was nogal veel ontstemming over dit nieuws. Velen begonnen te twijfelen wel ooit weer, voor het einde van den oorlog thuis te komen en vermoedden dat het nu wel hcelemaal een wilde-vaartboot zou worden. Vooral toen we hoorden dat 5 leden van de bemanning van boord moesten en met de Kerkplein" naar Holland zouden gaan. Zelf vond ik het voorloopig fijn nu ook Amerika nog te zuller zien. Den volgenden dag werd de wacht om 12 uur opgestoken en om half vijf vertrokken we naar Takoradi, om daar een lading erts voor Amerika te laden. Dinsdag 3 October kwamen we te Takoradi aan, maar het bleek dat we ook hier nog niet direct konden laden, dus maar weer wach ten. Ik liep nu den heelen dag alleen wacht en een z.g.n. stille wacht, dit wil dus zeg gen wanneer het schip niet vaart en alleen de hulp-motoren en -werktuigen draaien, en dit is vrij vervelend. 's Avonds gingen we weer even de kampong in, die nu heelemaal bizonder interessant was. Het was stikdonker en alleen op de markt zagen we kleine flakkerênde lichtjes bij de stalletjes met koopwaar en daarachter zaten de vrouwen en mannen zwijgend op de klanten te wachten. Al spoedig had mijn .vroegere gids uit Takoradi me ontdekt en die liet me nog enkele dingen zien. De tijd aan boord bracht ik door met wacht loopen en het maken van vertalingen ,van technische beschrijvingen. 's Zaterdags gingen we weer wandelen, ook nu kwamen we door ongecultiveerd land, maar toch was dit hier veel anders dan in Lagos, in ieder geval waren hier groote ver keerswegen. Toen het donker werd, hoorden we in de verte weer het tam-tam, maar daartusschen ook kopermuziek. We ontdek ten onzen gids en die bracht ons er heen, langs allerlen kronkelpaadjes en over de erven van de negerhutten. We zagen nu een heele troep zwarten, die geschaard waren om een stel muzikanten, en af en toe wilde dan sen uitvoerden. Deze stoorden zich aan ons bezoek niet zoo heel erg. Onze gids zei ons nog, dat dit anders altijd geschiedde met een mooie verlichting er bij, maar dat was nu verboden; hierdoor werden we pas weer aan den oorlog herinnerd. We gingen weer naar boord en bleven nog even bij den marconist zitten, die nog een telegram verwachtte. Zondagmorgen gingen we weer wandelen en nu langs de enkele Europeesche huizen die hier aan de kust staan. We kwamen Jangs de kazernes waar de zwartjes onder leiding van Engelsche officieren aan het exerceeren waren. Toen we weer naar •boord terug wilden gaan, kwamen we langs het huis van den agent van onze maatschap pij. We werden uitgenoodigd om een kopje koffie te komen drinken. Na de koffie dron ken we een paar glazen koel bierj dat door den boy geserveerd werd. We zaten in een mooie groote salon, waar een paar Holland- sche landschappen aan de wand er aan her innerden dat we op een stukje Holland wa ren. Het geheele huis stond op palen en we hadden een goed gezicht op de bruisende zee. De gastvrouw vertelde van het leven dat zeer eenzaam is en niet bijster gezond.. Geen Hollanders woonden hier verder, alleen en kele Engelschen. Ze vertelde dat er nogal eens slingerapen en slangen in de buurt van haar huis kwamen en dat ze daarom wat huiverig was haar 3-jarig zoontje alleen bui ten te laten. Zoo had ik nu ook een beetje een indruk gekregen hoe een Hollandsche familie in Afrika leeft en ondanks de ont beringen die men hier heeft, bekoorde het mij. Om 12 uur namen we afscheid en gin gen naar boord. Toen we aan boord kwamen, hoorden we van het torpedeeren van een boot van de HollandAmerika-lijn, op weg naar Amerika, 'n Leuk vooruitzicht! 's Middags bleef ik aan boord en studeerde wat. 's Avonds maakten we nog een wande ling langs de stikdonkere geheimzinnige we gen. Feuilleton door Philips Oppenheim 47. Alles, mademoiselle, antwoordde mada me. U doet ons een groote eer aan. Ik heb zes extra-kellners aangenomen, maar kom ruimte te kort. Ik hoop, dat mademoiselle het een en ander door de vingers zal zien. Wg zullen alles door de vingers zien, ant woordde Tanya luchtig. AJs er maar eten en drinken genoeg is, zullen wjj ons wel be helpen. Wij hebben honger, en vooral dorst! Een man van reusachtige gestalte, die naast haar stond en een bijzonder ongunstig uiter lijk had, klapte in zijn nanden. Mademoiselle Tanya spreekt de waar heid, zei hij, maar daarmee is het nog niet afgeloopen. Tanya trok hem bij de mouw. Ga zitten, beval zjj. De tgd is nog niet daar. Een officier van de „Fidélité" reed op weg naar den steiger in een taxi voorbij en keek vol verbazing om zich heen. Bij het zien van zgn uniform werd de menigte plotseling zoo stil als een muis. Hij kreeg het onaangename gevoel dat hij het brandpunt van honderd vijandige blikken was. Hij liet echter stilhou- Den volgenden morgen begonnen we reeds met het laden van erts. In den loop van den dag kwam de „Maaskerk'' hier ook bin nen en toen verliet onze 4e stuurman ons, die met deze boot naar Holland terug moest gaan, omdat op deze reis, met een eenvou dige lading, niet zooveel stuurlieden noodig waren als anders. Dinsdag werkten we weer in de machine kamer en 's avonds bezichtigden we een En- gelsch schip van de „Elerdempster", n.1. de „Tobo". Het schip was nog betrekkelijk nieuw (1935), maar wat-een verschil met ons schip. Het was overal even vuil en vooral in de machinekamer was het verschil opval lend. Er stond een Doxford diesel met dub bele zuigers in, hulpwerktuigen en motoren stonden allen onlogisch door elkaar, niet overzichtelijk en exat zooals bij ons. Den avond brachten wij door in de keurig ingerichte bar van ons schip. Den volgenden dag hielden we nog eens sloepenrol, een bezigheid die meestal een lastige formaliteit is, maar die nu ernstig en volledig werd uitgevoerd. We namen plaats in de B.B.-sloep, de sloep zakte tot even boven de waterspiegel en toen kwam 't valpatent in werking, waardoor we met een smak op het water terecht kwamen. Het ging nu prachtig, maar hoe zou dat gaan in volle zee en een 16 mijls vaart! We oefenden nog Wat in het roeien ep gingen dan per touwladder aan boord, wat velen tot hun schande lang niet makkelijk viel- Om 12 uurw erd de waoht opgestoken, de 6000 ton waren geladen en de 4 passagiers (Amerikanen die hier in de goudmijnen werkzaam waren) kwamen aan boord. Den volgenden morgen om 6 uur vertrok ken we dan eindelijk voor de groote trip, maar eerst zouden we Freetown nog aan doen, om de crooboys van boord te zetten. 's Avonds zond ik een telegram naar Hol land, met het bericht dat we naar Noord- Amerika, waarschijnlijk Baltimore, waren vertrokken. De 4e machinist kreeg een telegram en werd door familieomstandigheden naar huis geroepen. We verminderden vaart en zoo haalde ons de „Maaskerk" weer in, zoodat hij op dit schip kon overstappen en wij kre gen een nieuwen 4en machinist. De wachtindceling werd veranderd en ik kreeg nu de hondenwacht, dus van 124, samen met den 3en machinist. Aan boord heerschte een pessimistische stemming, grootendeels door de slechte be richten die we over Holland ontvingen en er werd weer flink Hollandsch gekankerd. Zondag 15 October kwamen we in Free town aan, hier lag juist een Britsch con- vooi klaar om uit te varen. De crooboys werden weer afgezet en om half 4 vertrokken we voor de lange reis over de Atlantic. We voeren nu reeds enkele dagen en er was niet anders te zien dan zee, het was nog steeds zeer warm (34° C.). Wanneer we geen wacht hadden, lagen we heerlijk op het sloependek een zonnebad te nemen. Op een middag toen ik de wacht had, ging plotseling de telegraaf over voor „stand bij". Dit gebeurt op volle zee zeer zelden, dus moest er iets bizonders zijn. We maakten de machine vlug klaar voor manoeuvreeren. Juist had ik de laatste luchtafsluiter open gezet, of de telegraaf gaat over op „stop" en daarna op „volle kracht achteruit". Onmid dellijk draaiden we volle kracht achteruit tot wc stil lagen. Wat was er gebeurd? We wisten niets, za gen niets en konden onze post niet verlaten om te gaan kijken. (Wordt vervolgd.) ZONDAG 17 AUGUSTUS 1941. Hilversum L 415.5 m. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 BNO. Nieuwsberichten, 8.45 Gramofoonmuziek. 11.00 Concertgebouworkest (opn.). 12.00 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Nederlandsche Verbond voor Sibbekunde V ragen-beantwoording. 1.15 Eerste Nederlandsche Radio-Muziek feest voor Harmonie- en fanfare-orkesten. In de pauzes: Declamatie en Gramofoon muziek. 3.15Radiotooneel. 3.40 Vervolg van 1.15 4.05 Gramofoonmuziek. 4.30 Orgelmuziek (gr.pl.). 4.45 Het Amsterdamsche Bachensemble. 5.30 Voor de jeugd. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.10 Sport van den dag. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Revueprogramma. 8.10 Radiotooneel. 8.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest, m.m.v. declamatie en gramofoonmuziek. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: An American sees Holland. Hilversum n 301.5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8,45 Gramofoonmuziek. 9.00 Vroegdienst. 10.00 Zondagmorgen zonder zorgen. 12.00 Cyclus „Kent Gjj Uw bijbel?" (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 12.15 Solistenconcert. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. V00 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Peter Benoit, een kampioen voor de volksche muziek". 2.15 Haarlemsche orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 5.10 Gramofoonmuziek. (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 5.30 ANP: Sportberichten. 5.35 Curt Hohenberger en zijn orkest. 6.00 Declamatie. 6.10 Omroeporkest. 6.45 Gramofoonmuizek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Omroeporkest en solisten. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. 3IAANDAG 18 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnasielc. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gewyde muziek (gr.pl.). 8.40 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Ensemble Jonny Kroon. 11.25 Declamatie. 11.45 Ensemble Jonny Kroon. 12.00 Zang met pianobegeleiding en grair foonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Nederlandsch Pianoduo. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Omroeporkest en soliste. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beun 5.30 Salonorkest. 6fl5 Gramofoonmuziek. 6.30 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solist 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Zang met pianobegeleiding. 7.55 Orgelconcert. 8.25 Amsterdamsch Trio. 8.55 Een praatje over volksweerkimde. 9.10 Beiaardconcert. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: „Things worth knowing about Holland". Hilversum H 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de (J Radio Stichting). 10.20 Gramofoonmuziek. II.00 Declamatie. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.15 Klaas van Beeck en zfln orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Melodisten en solist. 2.00 Utrechtsch Stedelijk orkest en soliste. 4.00 Musiquette. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de jeugd (Voorbereid door de 0 Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beun 5.30 Viool en piano. 6.00 Godsdienstige uitzending. 6.15 Orgelconcert en zang. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Politiek weekpraatje. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.25 Voor den boer. 9.00 Curt Hohenberger en zfln orkest en h ensemble Bandi Balogh. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. 307. Geheimen van de rivier worden ontsluierd... 1. De schildpadden klagen hun nood: „Kijk nou toch die jongens eens, hoe ze ons met hun water-telescoop bespionneeren! Ze kunnen je tegenwoordig zelfs in het dagelijkse leven niet meer met rust laten!!" 2. De water-telescoop speurt de rivierbodem af, op zoek naar de meteoorsteen 3. „Help, help! Ik heb de dui vel in mijn kijker!!!" 308. De professor laat zjjn mening horen! 1. „Aha, dank je wel, dat is een hoogst merkwaardige beurtenis!" 2. „Ongetwijfeld is het Me- phisto zelf, die zich hier aan ons vertoont!!" 3. „Wat bedoel je??" 4. „Nu is Fatty aan de beurt!!" den en sprak een van de kellners, dien hg kende, aan. Wat vindt hier vanavond plaats? vroeg hij. Mademoiselle Tanya, de beroemde dan seres, geeft een feest, antwoordde de man. De zeeofficier glimlachte. Hg kende Tanya als danseres. Hij keek naar de tafel waar zg zat en salueerde. Zij wuifde met haar hand terug. Raar volkje, zei hg tegen den matroos, die op hem wachtte. Ik zou er niet graag mee te maken krij gen, mgnheer, was het antwoord. Een gendarme, die den geheelen dag dienst gedaan had om het verkeer te regelen, liep naar het achterhuis en sprong op zijn fiets. Hij had een ingeving gekregen. Hg had brok stukken opgevangen van de gesprekken aan de groote tafel, waaraan Tanya zat met een aantal mannen, wier uiterlgk niet bepaald feestelijk was. Generaal Perissol en Louise zaten onder de pijnboomen na een zeer laat diner nog wat na te tafelen. Van deze plaats was de baal bgna voor het oog verborgen, en Perissol, die hard gewerkt had, genoot van zgn rust. Louisé daarentegen, scheen niet geheel en al op haar gemak. Klanken van muziek en zang drongen nu en dan van het strand tot hier door. Vertel mg eens, vroeg zg, waarom de „Paradijsvogel" je niet langer interesseert. Heb je iets voor mij verborgen gehouden? Hg schudde zijn hoofd. Hoegenaamd niets, lieve Louise, verzekerde hij haar. Ik heb eenvoudig geprobeerd de zaak filosofisch te beschouwen. De toestand, zooals die nu is, is eenigszins op het doode punt. Die jonge Amerikaan is een stijfkop, misschien niet bij zonder schrander, maar hij is eerlijk. Hij wil zijn jacht niet verkoopen. Het is bestemd als huwelijksgeschenk voor Lucienne de Monteli- mar. Nu zijn Mermillon en de Brett er na tuurlijk ook nog. Ik kan moeilijk gelooven, dat Mermillon persoonlijk bg de door Tositi nagelaten papieren betrokken is of er door gecompromitteerd wordt, maar ik begrijp vol komen, dat hij, ter wille van de stabiliteit, van de regeering. den inhoud niet graag bekend gemaakt zou zien. Van den anderen kant, wat kan hij er tegen doen Daar ligt de „Fidélité" met haar kanonnen op de „Paradijsvogel" ge richt, om die zoo noodig in den grond te boren, en met haar zoeklichten, om te beletten dat het jacht in de duisternis het ruime sop kiest. Wat kan er dus gebeuren, vraag ik je? Zooals je ziet, ben ik den toestand nog altijd mees ter. Wat wil je daar precies mee zeggen? Dat het in mijn macht staat, om met een detachement gendarmes of matrozen van de kanonneerboot eenvoudig beslag op de „Pa radijsvogel" te leggen, met al mijn diploma tieke excuses aan den jongen Mr. Wildburn. Om je de waarheid te zeggen, vind ik dat je dit al veel eerder had moeten doen. Neem eens aan, dat ik het deed, en door technische experts een onderzoek liet instel len, waardoor de documenten aan het licht kwamen. Neem ook aan, dat Chauvanne, Des- pard, Montelimar, en de belangrijkste van allen, Mermillon, er door gecompromitteerd werden. Zou ik die bewijzen dan aan de Com missie durven overhandigen? Zou ik Mermil lon in de Kamer durven aanvallen? Daarmee zou ik een oorlog van jewelste ontketenen. Frankrjjk zou van het Kanaal tot de Pyre- neën aan een aardbeving blootstaan, en wat die aardbeving niet met zich zou kunnen mee brengen weet God alleen. De lichte wolk op 't gezicht van Louise werd zwaarder: Je schijnt één mogelijkheid over het hoofd gezien te hebben, Armand, zei zij. De com munistische party telt mannen, die voor niets terugdeinzen. Ik heb de laatste dagen in de buurt verdachte typen opgemerkt, en er is een vrouw uit Marseille die Tanya die voor een echte aanstookster doorgaat. Stel je voor, dat die documenten eens in hun handen vielen! Frankrijk aan een omwenteling ten prooi brengen, is voor hen de eenige manier om aan het roer te komen. Somtijds denk ik, dat dit het ergste gevaar is dat wij loopen. Je woorden geven mij te denken, Louise, erkende hij ernstig. Zonder eenigen twijfel heb je je vinger op een zwakke plek gelegd. Maar waar het aan de orde was, heeft het communisme zoodanig gefaald Italië en Duitschland zgn er de sprekende voorbeelden van dat je er bijna geen rekening mee houdt. Wat niet wegneemt, dat het zeer ge vaarlijk is, mits bekwame leiders aan het hoofd staan. En indien de communisten die papieren in handen kregen? herhaalde Louise haar vraag. Onder de kanonnen van de „Fidélité"? vroeg hg ongeloovig. Beste Armand, de communisten bezitten één eigenschap, die je niet uit het oog ver liezen mag. Zij bezitten een roekeloosheid, die aan het fanatieke grenst. Luister! Een schor, maar luid gezang drong van het strand tot hen door. Hoor je dat? ging Louise voort. Je kent dat lied. Het is het strijdlied van de com munisten! En vlak bfl de „Paradijsvogel"! Als zij eens wisten! Hij sprong op. Zij hield zgn pols vast. Toen hoorden zg over het kiezel een auto naderen. Wacht, Armand! riep Louise. Daa komt wat! Twee mannen verschenen op het terras, ver gezeld door Raymond. De een was Vigon, d burgemeester van Antibes en de ander Sar ciron, het hoofd van de politie. Er is ontstellend nieuws, generaal, a Raymond. Monsieur Sarciron zal het mededeelen. Sarciron viel met de deur in huis. Mademoiselle Tanya, de danseres, bega hg, een hoogst gevaarlijk en verdacht vrouws persoon, geeft een groot feest aan haar geest verwanten,, ginds aan het strand. Vijftig d - zestig communistische leiders uit verschillend! I511 plaatsen in den omtrek nemen er aan deel. moeten een bepaald doel op het oog hebben En een gendarme is mij komen berichten, da allen gewapend zijn. Zij zingen openlijk hui strijdlied en schijnen alles te tarten. Hoeveel gendarmes heeft u beschikbaar vroeg de generaal zakelijk. Hoogstens een dozijn, antwoordde Sar <|e ciron, waaronder twee verdachte elementen Zg zijn betrapt op het lezen van communist! sche lectuur. Raymond schrgf op. Vraag den cornman deerenden officier van de Alpïjnsche Jagers ii Antibes om tusschen de honderd en tweehon 8° derd gewapende manschappen per fiets of hierheen te zenden. Oogenblikkelijk. Raymond snelde weg om aan het bevel tl voldoen. Perissol telefoneerde met de villa, es gaf een nieuwe order. Kort daarop kwam een Jonge man haastij za aangeloopen. Generaal, berichtte hij, er is met de tel* 6a foon iets niet in orde. De particuliere draai met de „Fidélité" blijft stom. Wordt vervolgd. de

Schager Courant | 1941 | | pagina 6