DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER V Victorie, want Duitschland wint voor Europa op alle fronten. Verbetering der sociale voorzieningen INKRIMPING VOEDERTOEWIJZING PLUIMVEE AMERIKA NIET NADER BIJ DEN OORLOG De gas- en electriciteits- distributie Eén ei in de veertien dagen Verduisteren 21.00 uur NED. JOURNALISTEN NAAR HET OOSTFRONT iruk haj Stol Voedertoewijzing nog slechts aan erkende lok- en vermeerdering*- bedrijven. In aansluiting op de verklaring van den directeur-generaal voor de voedselvoorzie ning, omtrent de slechte voederpositie, die o.m. noodzakelijk maakt de pluimveestapel [belangrijk in te krimpen, deelt het Rijksbu reau voor de voedselvoorziening nog het vol- ?nde mede: Met irfgang van 15 Septeimiber a.s. zal de ^Jvoedertoewijzing voor kippen en eenden ianzienlijk worden verminderd. Van dien iatum af zal practisch alleen een voedertoe- .djzing worden uitgereikt voor het pluim- ■P^jK-ee op de erkende fok- en vermeerderings- bedrijven en voor het instandhouden van «en aantal dieren van Oud-Hollandsche ras gen ed. De voederpositie maakt het nood- 'vw zakelijk, dat ook het totaal aantal der die- 2ne! ren op de fok- en vermeerderingsbedrijven aan een maximum te binden. Voorzoover dit tal nog niet is bereikt, zal tot 25 Augus- a.s. gelegenheid bestaan nog een nieuwe erkenning als fokker of als houder van ver- n meerdernigsbedrijf aan te vragen bij de Ne- derlandsche centrale voor eieren en pluim vee te de Bilt. Anderen zullen geen voedertoewijzing ont vangen, doch wel in de gelegenheid worden 13 gesteld, zelf een zeker aantal dieren te hou- 1 ~den om voedsel resten en afvallen zooveel mogelijk tot waarde te kunnen brengen. inis Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. JUANDAG 18 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11574. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Holland» Noorderkwartier* Schagen Fokkers en houders van vermeer deringsbedrijven zijn verplicht alle voor afzet beschikbare eieren in te leveren op door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee aan te geven wijze. Niet voldoen aan deze verplichting heeft o.m. ten gevolge, dat geen verdere voedertoewijzing plaats vindt. Degenen, die een voe dertoewijzing voor hun pluimvee krijgen, zullen niet meer dieren mo gen houden dan het aantal waar voor voeder wordt toegewezen. ht ne« Aan anderen zal, zooals reeds vermeld, eljj era voedselresten en afvallen tot waarde te po< brengen, worden toegestaan een aantal kip- du pen of eenden t,e houden. Uit den aard der zaak kan dit aantal niet groot zijn en is tan bopaald op maximum 10 stuks per gezins- kun loofd. Alleen voor bedrijven met meer dan 0 HA. cultuurgrond is dit maximum op 15 Ituks gesteld en voor landbouwers, die kun- deunen aantoonen, dat zij beschikken over vol- d ti doende afvalvoer en die geen ander vee !em kunnen houden dan pluimvee, kan een hoo- tiji ger aantal door de Nederlandsche Centrale ladi-.voor eieren en pluimvee worden vastgesteld iVan 29 September af mag niemand meer ge uppen of eenden hebben dan het voor hem -vai bepaalde aantal. ook De voedselresten en afvallen zullen over peu bet algemeen weinig eiwit bevatten. In ver- be band hiermede zullen gedroogde garnalen, wel- die eiwitrijk zijn, worden gedistribueerd. 5b Voor landbouwers dus de bij een land- er. bouw-crisis-organisatie ingeschrevenen ii zal, ter aanvulling van het rantsoen gelegen- mi beid bestaan, op de registratiekaart van be- September as. een toewijzing van ge- _gde garnalen aan te vragen,, ge Degenen, die voor hun pluimvee geen of beu geen andere voedertoewijzing dan garnalen d« ontvangen, mogen de eieren voor eigen ge- /erl dmerbruik behouden. Voor dezen bestaat oeatfdus geen inleveringsplicht van eieren, even zijt wel met dien verstande, dat eieren, die niet heu foor gezinsverbruik worden bebezigd, inge- iverd moeten worden. Verklaring van Roosevelt na zijn onderhoud met Churchill „KNIEVAL VOOR STALIN". OOR DEELT DE DUIT SC HE PERS. New York. 17 Aug. (D.N.B.) In de pers conferentie, die Roosevelt heeft gehouden, ten boord van zijn jacht Tex Ptomac, nadat dit in Rockland (Maine) gemeerd had. heeft de president volgens Associated Press verzekerd, dat hij en Churchill het in alle ïroblemen der oorlogssituatie eens zijn. De confrentie op den Atlantisch en Oceaan heeft echter naar zijn mee- nlng de Ver. Staten niet nader tot een deelneming aan den oorlog ge bracht In ontwijkende antwoorden duidde Roosevelt aan, dat geen nieuwe maatregelen ontworpen zijn Vertegenwoordigers van loger en vloot en luchtwapen der Ver. Sta ten hebben met Engelsche militai ren, aldus Roosevelt afzonderlijk en groepsgewijs, conferenties gehou den. 's-Gravenhage, 16 Angustus: Reeds vele malen Is er op gewe zen, dat de rantsoeneering van gas en electriciteit nog onvoldoende be sparing ten gevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pet van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terugge bracht worden en een ieder is ver plicht er zorgvuldig voor te wa ken, dat zijn rantsoen niet over schreden wordt. Hoewel het prijzenswaard is, dat vele verbruikers zich aan de opge legde beperking honden, zijn er daarnaast nog talloozen, die aan merkelijk meer gebruiken, dan waarop zij krachtens de distributie- regeling recht hebben. De gevolgen hiervan zijn niet nitgebleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2.000 boeteheffingen plaats gehad en meer dan 100 afsnijdingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zul len moeten volgen. SPOEDIG NOG SLECHTS VOOR ZIEKEN. 's-Gravenhage, 16 Aug. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. de met „31 Eieren" gemerkte distri butiebon recht geeft op het koopen van een ei. Deze bon behoudt ook gedurende de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. zijn geldigheid. De aandacht wox-dt er op geves tigd, dat voor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. geen nieuwe bon voor het koopen van eieren zal worden aangewezen. Wellicht komt er nog een keer een ei voor een maand. In het algemeen moeten de eieren gereserveerd worden voor ziekenhuizen en zieken. Vereveningsbelasting Werkgever betaalt 3°/0, werknemer VEREVENINGSBELASTING. - WERKGEVER BETAALT 3 DE WERKNEMER VA VAN HET LODN. Betere regeling van het zieken fondswezen, en de uitkeeringen volgens invaliditeits- en ouder domswet - 155.— bij bevallingen. Zeer kort na de groote rede van den commissaris van het N.V.V. den heer Woudenberg, zijn de verschil lende sociale maatregelen reeds in werking getreden. In het afgeloopen weekeinde zijn o.a. verschenen het ziekenfondsbesluit, het besluit tot verhooging van de ouderdoms- en lnvaliditeitsrente en het z.g. vereve- ningsbesluit, dat dient ter bestrijding van de meerdere kosten uit de be tere sociale maatregelen voort vloeiende. Hiertoe zal iA van de arbeidsloonen worden geheven, waar bij in het algemeen 3 ten laste zal komen van den werkgever en VA van den werknemer. HET ZIEKENFONDSENBESLUIT. In aansluiting op hetgeen de heer Wou denberg heeft medegedeeld, ontleenen wij aan dit besluit nog het volgende: Ieder, wiens inkomen niet de bij de sta tuten van het ziekenfonds of bij eenig an der voorschrift vastgestelde inkomengrens te boven gaat. heeft het recht te vorderen, dat hij tot het sluiten van een verzekering, als in artikel 1 bedoeld, wordt toegelaten. Het ziekenfonds is echter bevoegd het toetreden tot de verzekering afhankelijk te stellen van het voldoen aan andere bij de statuten vastgestelde vereischten. Ziekenfondsen, welke de verzekering uit voeren van personen, die volgens de Ziek tewet verzekeringsplichtig zijn, behoeven bovendien toelating. Ziekenfondsen, welke deze toelating heb ben verkregen, zijn verplicht zioh te noe men „algemeen ziekenfonds". Het voeren van deze benaming, zonder daartoe gerech tigd te zijn, is strafbaar. De ziekenfondsen zijn onderworpen aan een staatstoezicht. Dit toezicht^ strekt zich mede uit over het geldelijk beheer van het ziekenfonds. Het toezicht wordt uitgeoefend door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken. Deze is bevoegd ziekenfond sen te vereenigen of te ontbinden. De secretaris-generaal van sociale zaken is bevoegd den directeur-generaal der volks gezondheid van genoemd departement met het toezicht op de ziekenfondsen te belas ten. Deze heeft in die hoedanigheid dien ti tel van „commissaris, belast met het toe zicht op de ziekenfondsen" Hij wordt bij dat toezicht bijgestaan door een raad van bijstand- Oimtrent zijn persoonlijke besprekingen met Churchill, die langer dan een dag hebben geduurd, verklaarde Roosevelt, dat men inlichtingen heeft uitgewisseld over heden en toekomst. Voorts heeft men de kwestie besproken, hoe de wenschen van de Sowjets betrokken kunnen worden in het bestaande -program. De Sowjetunie krijgt geen hulp op grond van de wet op de hulpverleening aan En geland, maar zal contant betalen. Aange zien de Sowjets volgens de meening van Roosevelt den winter nog zullen doorstaan, hebben zij voor den veldtocht van den vol genden zomer alle beschikbare materiaal noodig. Op een vraag van een journalist beves tigde Roosevelt, dat Churchill niet naar Amerika zal komen, evenmin als hij zelf voor den eerstvolgenden tijd plannen heeft voor een bezoek aan Engeland. Over Frankrijk en Japan zal hij morgen met den staatssecretaris Huil confereeren, zoo deelde de president verder mede. Ten slotte verklaarde hij, dat het verlangen naar een ontmoeting met Churchill reeds in Fe bruari jl. was opgedoken. De uitvoering van het plan moest echter uitgesteld worden wegens de veldtochten in Griekenland en op Kreta. Engelsch-Amerikaansche politie ter zee! Boston, 17 Aug. (DNB). Het punt in de verklaring van Roosevelt en Churchill be treffende de vrijheid ter zee wordt door den kortegolfzender Boston aldus toegelicht, dat dit practisch een EngelschAmerikaansche politie ter zee beteekent. Ook ten aanzien van de ontwapeningsclausule geeft de Bos- tonsche zender een beperkende uitleg en verklaart: „Eerst zullen eens Duitschland, Italië, Japan en eventueel nog andere ag- gressoren ontwapend worden, later zal dan een vol'kenibondspolitie komen." Omtrent de verwezenlijking van de maat regelen op internationaal gebied kan men wel twisten, zoo merkt radio Boston op, maar daar is nog veel tijd voor. Als eerste practische resultaat van de bijeenkomst op den Atlantischen Oceaan stelt de zender de in Moskou te houden driemogendhedencon- i ferentie in het licht. Voorts spreekt men er van, dat de Ver. Staten zich zouden hebben verplicht met hun vloot bij wijze van spre ken den Stillen Oceaan voor hun rekening te nemen. Hieraan knoopt radio Boston eenige dreigementen tegen Japan vast. Een nota aan Stalin. New York, 17 Aug. (DNB.) Naai- Asso ciated Press uit Moskou meldt, heeft Stalin, de ambassadeurs van de Ver. Staten en Groot Brittannië in het Kremlin ontvangen. Zij overhandigden hem een gemeenschappe lijke nota van Roosevelt en Churchill. Stalin deelde den beiden ambassadeurs mede, dat hij bereid was de noodige stappen te doen voor de voorgestelde conferentie in Moskou. Molotov, de Sowjetcommissaris van buiten- landsche zaken, was bij de ontvangst aan wezig. Volgens radio-Moskou, aldus het D.N.B., is aan de Sovjet-Unie elke hulp en steun van de Vereenigde Staten en Engeland toege- B e r 1 ij n, 16 Augustus (D.N.B.) Onder het opschrift „Knieval voor Sta lin" levert de Berliner Boersenzeitung com mentaar op den brief van Roosevelt en Chur chill aan Stalin. Roosevelt en Churchill, al dus het blad, maken door dezen brief het bolsjewisme tot officieelen deelhebber aan het door hen uitgevaardigde mandaat tot het vestigen van een paradijs op aarde. Zij nemen het plechtig op in de rij der „verde digers van de beschaving" en verklaren, dat zij in een Sowjetoverwinning ook hun zege zouden zien. Het blad gaat dan in op het plan voor een conferentie te Moskou, waar op de positie van de Sowjet-Unie na den oor- log moet worden besproken en een overeen komst moet worden getroffen voor de in vloedssferen en de komende ideologische ge daante van West-Europa. Nauwelijks hebben Churchill en Roosevelt verklaard, zoo zegt het blad, dat zij den weg willen effenen voor de vrijheid en het zelfbeschikkingsrecht der volken, of zij laten reeds weer weten, dat zij over het hoofd der volken in kwestie heen de „invloedssferen" en de „ideologische ge daante" van West-Europa met het bolsjewis me willen verhandelen. De Deutsche Allgemeiene Zeitung merkt op, dat de knieval voor Stalin meer dan alle woorden bewijst, hoe de werkelijke oorlogs toestand is. De raad van bijstand bestaat uit op het gebied dier volksgezondheid, der sociale ver zekering en der privat verzekering deskun dige ambtenaren, vertegenwoordigers dér verzekerden en uit vertegenwoordigers der geneeskundigen en van de kringen der andere personen, die bij het verleenen van de onderscheiden onderdeelen der genees kundige verzorging hun medewerking aan de ziekenfondsen hebben te verleenen Het aantal van de vertegenwoordigers is voor elk dezer drie groepen hetzelfde en bedraagt ten minste drie en ten hoogste zes Het besluit treedt op 1 November 1941 in werking. DE OUDERDOMS. EN INVAL rDITEITSRENTEN. Zaterdag is in werking getreden een be sluit waarbij de ouderdoms- en invaliditeits- renten worden verhoogd. De verhoogingen gelden voorloopig van 1 Juli 1941 tot 31 De cember 1942. 1. De bijzondere toeslag bedraagt: Voor renten, toegekend ingevolge de arti kelen 74. 369. 370 en 374 der invaliditeitswet en ingevolge artikel 28 der ouderdomswet 1919. 25 ten honderd. Voor renten, toegekend ingevolge artikel 71 der invaliditeitswet. 50 ten honderd; in dien echter de ontvanger eener zoodanige rente bij de toekenning diaarvan den 65- iarigen leeftijd heeft overschreden, bedraagt de toeslag 25 ten honderd. Indien degene, die in het bezit is van een rente, als in het eerste lid bedoeld, gehuwd is, wordt de bijzondere toeslag met 25 ten honderd verhoogd. Hetzelfde geldt, ingeval de rentetrekker weduwnaar is of van echt is gescheiden en hij kinderen heeft die bij zijm overlijden naar de bepalingen der inva liditeitswet aanspraak zouden hebben op weezen rente. Ingeval de rentetrekker kinderen heeft, als in lid 2 bedoeld wordt de bijzondere toeslag verhoogd met 20 ten honderd voor elk kind. tot ten hoogste voor zes kinderen. BIJDRAGEN IN KOSTEN VAN BEVALLING. Aan artikel 37 der ziektewet wordt een nieuw lid toegevoegd, luidende: Aan de ©chtgenoote alsmede aan de doch ters. stief- en pleegdochters van den verze kerde. die in dien® gezin leven, wordt hij bevalling voor eenmaal een bijdrage in de kosten dier bevalling, groot 55 gulden, toe gekend. Vanavond gaat de Terduiatering in om en duurt tot morgenochtend 6.28 uur Voorts treedt artikel 50 der ziektewet met ingang van 1 November 1941. waarop dit besluit in werking treedt, buiten werking. De vereveningsheffiny. Deze heffing wordt naar de maatstaf van het loon geheven. Niet als loon wordt aan gemerkt belooningen uit de vroegere dienst betrekking, als commissaris eener vereeni- ging of andere rechtspersoon, wegens ver richten van huiselijke diensten in de huis houding van private personen, van beloo ningen van hen die door het rijkspensioen zijn verzekerd en indien invaliditeits- en ouderdomsvoorzieningen zijn getroffen wel ke voldoen aan art. 38 van de invaliditeits wet. Voorschotten worden als uitbetaald loon aangemerkt. Loon- en inkomstenbelasting worden slechts geheven over het bedrag dat over blijft na aftrek van de bijdrage van IA door den werknemer. De werkgever mag deze VA slechts inhouden wanneer hij daarvoor toestemming heeft van het colle ge van rijksbetniddelaars. De heffing wordt voor de eerste maal geheven naar de maatstaf van de loonen over loon tijdvakken, welke na 31 Augustus 1941 eindigen en wordt niet meer geheven naar den maatstaf van de loonen over loon tijdvakken, welke na 31 December 1942 eindigen. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er nadrukkelijk de aandacht van de werk gevers op, dat deze heffing van iA resp. 3 procent onder geen voorwaarde tot prijs verhooging aanleiding zal mogen geven. Onder zeer veel belangstelling is Zaterdag middag de z.g. P. K. afdeeling van het Ned. vreemdelingenlegioen 50 journalisten en fotoverslaggevers naar het Oostelijk front vertrokken om deel te nemen ana den strijd tegen het bolsjewisme en als verslag1- gevers van de Ned. Pers ons volk voor te lichten. Verschillende autoriteiten hielden redevoeringen. Voor een volledig verslag sie men pag. 2 van het 2e blad. Duitschland strijdt voor Europa f BELANGRIJKE INDUSTRIESTAD INGENOMEN. ONTBINDING DER SOVJETLEGERS ZET ZICH VOORT. Hoofdkwartier van den Führer, 17^Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In het zuiden van de Oekraïne hebben Duitsche troepen in samenwerking met Hongaarsche formaties de ook als vloot- steunpunt belangrijke groote industriestad Nikolajew ingenomen. Onder den druk der rustelooze achter volging ten oosten van de Boeg gaat de verslagen vijand steeds meer tot ontbin ding over. De buit aan oorlogsmateriaal en het aantal gevangenen stijgen voort durend. Ook in de overige deelen van het ooste lijke front verloopen de operaties met succes. In den strijd tegen Groot-Brittanje is een doeltreffende dagaanval van het luchtwapen gericht op bewapeningsfabrie- ken in Noord-Schotland. In den afgeloopen nacht hebben ge vechtsvliegtuigen voor de oostkust van Engeland twee koopvaarders tot zinken gebracht met een inhoud van tezamen 5000 brt. en treffers geplaatst op 3 groote vrachtschepen. Voorts zijn verscheidene vliegvelden en haveninstallaties in het oosten van het eiland gebombardeerd. Bij gisteren ondernomen pogingen om de kust van het Kanaal aan te vallen, heeft het Britsche luchtwapen in lucht gevechten 15 vliegtuigen verloren. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West-Duitschland een gering aantal bri sant en brandbommen neergeworpen. Er ontstond geen prilitair-economische of mi litaire schade. Nachtjagers en luchtaf weergeschut schoten elf der aanvallende vliegtuigen neer. De Ftthrer aan het Oostfront. Adolf Hitier temidden van dfn officieren bij rijn aan komst op het vUogveM van een der Zuidelijke fogerafdeetingen. (Atlan tic-Hol land).

Schager Courant | 1941 | | pagina 1