Het verdrinkingsgevaar bij duisternis Duiischland strijdt voor Europa f DRUK OP ODESSA Nieuwe turfprijzen vastgesteld DE KUSTVISSCHERIJ TE SCHEVENINGEN Brand in de haven van NEW YORK Regen en modder of brandende zon H' H Oproep tot de zwemmers „Iedere zwemmer een redder. De Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen schrijft ons o.m.: De dagen worden korter en de plicht tot verduisteren is voorschrift. Het toenemen van de duisternis brengt voor velen een moei lijker en gevaarlijker tijd mede. „Wij allen behoeven slechts te denken aan de donkere avonden en nachten van den vorigen win ter en ons hierop voor te bereiden, om hel aantal drenkelingen van dat tijdvak lager te brengen. Zeer vaak mochten de helpers succes oog sten, doch heel dikwijls bleek daarbij, dat men niet op de meest practische wijze zijn hulp had verleend. Boven een artikel in de „Deutsche Zei tung in den Niederlanden" van 5 Juli j.1. staat: „Iedere zwemmer een redder". Veel aanduidingen in dat stuk gaven weer, wat ook bij onzen Bond leeft. Reeds 24- jaren be staat die bond en gedurende al dien tijd is deze leuze den zwemmers voor gehouden. In ongeveer 400 lezingen is dit onder werp behandeld, met het mooie resul taat, dat de bond groeide tot ruim 100 brigades met pl.m. 15.000 leden. Al die duizenden doen dat geheel vrijwillig. Het redden van menschen uit het water gaat niet op bevel. Dit geschiedt alleen dan goed, wanneer zulks uit den drang der naastenlief de naar voren komt. Onze leus: „Zoolang nog niet iedereen kan zwemmen, moet iedere zwemmer kunnen red den", vond bij velen weerklank. De eischen om als een goede redder te kunnen optreden, zijn niet moeilijk. Iedere goede sportzwem- mer, die geen last van z.g.n. dieptevrees heeft, kan het gemakkelijk leeren. Ons le diploma genoemd A (niet te verwarren met dat van den K.N.Z.B. dat se dert eenige jaren is ingesteld en alleen in de overdekte baden wordt verkrijgbaar ge steld) vraagt slechts voor de practijk het volgende: gekleed uit te voeren: le. in hurkval te water gaan. 20 meter zwemmen, circa 3 meter diep duiken, een pop ophalen en deze of eene eveneens ge kleeds drenkeling vervoeren over een af stand van pl.m. 20 meter in den kopgreep en rustig aan den wal brengen. 2e. de uitvoering van de bevrijdiinigsgre- pen te water bestaande uit boven-, onder en enkele polsgreep. voor. en achterhals- greep en lendengreep. In badpak: 3e. na duiken, zonder eerst boven te ko men, 10 meter onder water zwemmen; 4e. te water gaan in hurksprong. en een drenkeling van ongeveer gelijke grootte ver voeren in kopgreep. bovenarmgreep, pols- greep, schoudergreep, telkens over 10 meter en nekgreep (Nelson) en zeemansgreep tel kens over een afstand van 5 meter. 5e. met vlakke duik (z.g. startdiuik) te water gaan en 100 meter schoolslag gevolgd door 50 meter rugslag. af te leggen binnen vijf minuten, zwemmen. Bij den rugslag de handen op de heupen te houden. 6e. practisch kunnen werken met een red- dingshaak en reddingsklos. Theoretische kennis. 7e. kennis von het optreden als redder bij alle mogelijke water- en ijsongevallen, als mede bekendheid met de diverse reddings middelen, bootbegeleiding en de gevaren der zee. 8e. Bekendheid met het opwekken der levensgeesten bij schijndoode drenkelingen, theoretische en practische kennis van de methoden: Laborde. Sylvesaer, van Hasselt, Schaefer en van hartmassage. In circa 7 5 8 lessen heeft een goede zwemmer dit geheele progamma onder de knie en doet hij examen. Dat dit programma niet moeilijk is, be wijzen de vele zwemmers, die eerst op mid delbare leeftijd begonnen, met succes aan de eischen van dit examen kunnen vol doen. Zeer terecht schreef de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden" dat een goe de zwemmer van 50 'jaar of ouder het zwem mend redden nog kan leeren. Bij verdere opleiding kunnen de leden van den bond zich nog bekwamen voor de diploma's B en C en de leden van de kustbrigades voor het kustwacht-diploma. Volgens een statistiek van dr. Mijnlieff ie Amsterdam verloren in een tijdperk van 1903 tot 1910 gemiddeld per jaar 939 perso nen het leven door verdrinking. In de periode van 1934 tot en met 1940 ver dronken er gemiddeld per jaar 568 personen. Niettegenstaande de bevolking in die jaren tusschen het le en het 2e tijdperk was toegenomen met meer dan 2,5 millioen zielen, was het gemiddelde verdrinkingscij- fer dus met 40 procent verminderd. Het aantal verdrinkingsgevallen kan ech ter nog belangrijk lager worden, wanneer alle zwemmers zich aansluiten bij de plaat selijke brigades en(of) medewerken tot op richting van nieuwe brigades in plaatsen waar deze nog niet bestaan. Hoofdkwartier van den Führer, 19 Aug. (D.N.B.): Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, hebben de achtervolgingsge vechten in de zuidelijke Oekraine, waarbij Duitsche, Roemeensche, Hongaarsche en Itaiiaansche troepen in voorbeeldige wa penbroederschap hebben samengewerkt en voortreffelijke gevechts- en marsch- prestaties hebben geleverd, het geheele gebied ten westen van den Dnjepr in onze handen doen vallen. Op de stad Odessa en eenige kleine bruggehoofden aan den benedenloop van den Dnjepr, waar zich nog Sovjetstrijdkrachten bevinden, is de aanval begonnen. Bij deze gevechten heeft de vijand ui terst zware verliezen geleden. Ongerekend het gevangenenaantal in den slag van Oeman, zijn ongeveer 60.000 gevangenen gemaakt. Verder zijn 84 pantserwagens, 530 stukken geschut en veel ander oorlogs materiaal buitgemaakt. In de oorlogshaven Nikolajev vielen de volgende on stapel staande oorlogsschenen in onze handen: een slagschip van 35.000 ton, een kruiser van 10.000 ton, 4 torpedo jagers en 2 duikbooten. Verder werd een kanonneerboot tot zinken gebracht, een tweede zwaar beschadigd, een drijvend dok vol locomotieven buitgemaakt. Bij den aanval op de haven van Odessa heeft de luchtmacht 9 groote troepen transportschepen door zware bomtreffers onbruikbaar gemaakt en 3 oorlogsschepen, waaronder een zwaren kruiser, bescha digd. Ook bij de gevechten in het gebied van Kiev en Korosten heeft de Sovjetweer macht zware verliezen geleden. Sedert 8 Augustus zijn hier 17.750 gevangenen ge maakt en 142 pantserwagens, 123 stukken geschut, een pantsertrein en veel ander oorlogsmateriaal buitgemaakt. Gevechtsvliegtuigen voor den grooten afstand hebben'op den Atlantischen Oce aan twee vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 20.000 ton, die deel uitmaakten van een krachtig ver dedigd convooi, tot zinken gebracht. Ster ke afdeelingen der luchtmacht hebben in den afgeloopen nacht met duidelijk waar neembaar succes aanvallen gedaan op het Engelsche scheepsbouwcentrum Sunder- land. Andere gevechtsvliegtuigen hebben verschillende vliegvelden op het Britsche eiland gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben Duitsche en Itaiiaansche duikbommenwerpers de ha venwerken van Tabroek aangevallen. Zij plaatsten treffers op opslagplaatsen van materiaal en op losplaatsen. Een vijan delijk schip werd ernstig beschadigd. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West-Duitschland bommen laten val len. De burgerbevolking leed geringe ver liezen. Er is geen schade toegebracht aan oorlogsindustrie of militaire objecten. Nachtjagers, gevechtsvliegtuigen en af weergeschut hebben 12 Britsche bommen werpers neergeschoten. Enkele Sovjet- vliegtuigen, die naar Noordoost-Duitsch- land vlogen, werden gedwongen van koers te veranderen". MILITAIRE DIERENARTSEN VOOR VRIJ- WILLGERSLEGOEN EN WAFFEN-S.S. 's G r a v e n h a g e, 19 Augustus: De Ergaenzungstelle Nordwest deelt mede: Voor het Vrijwilligerslegioen Nederland en voor de Waffen-S.S. zijn militaire dieren artsen noodig, die als burger worden aange steld tegen een jaarsalaris van 3400 tot 7700 Rijksmark. Schriftelijke aanmelding met bij voeging van levensloop en fofo te richten aan Ergaenzungsamt der Waffen-S.S. Ergaenzungstelle Nordwest Stadhouderslaan 132, Den Heeg. Misstanden uit den weg geruimd. 's-Gravenhage, 19 Aug. In de Staats courant van hedenavond zijn opgenomen de prijzenbeschikkingen turf no. 2 en 3, welke met ingang van heden de prijzenbeschikking turf no. 1 vervangen. De vervallen beschikking no. 1 gaf slechts de prijzen aan, welke door de verveners aan de handelaren berekend mochten worden en tevens een formule ter berekening van den consumentenprijs. Deze consumentenprijs werd sterk beinvloed door de kosten van vervoer van het veengebied naar de woon plaats van den consument, welke kosten echter door den verbruiker vrijwel niet te controleeren waren. De nieuwe beschikkin gen ondervangen hierbij in de practijk ge rezen bezwaren. De prijzenbeschikking turf 2 stelt nieuwe iets verhoogde prijzen, welke door den vervener aun den handelaar in re kening gebracht kunnen worden. De ver hooging vindt zijn oorzaak in de nieuwe re geling van de omzetbelasting en in de loonsverhooging van 10 procent, welke bij het begin van de campagne 1941 aan de veenarbeiders is toegestaan. De prijzenbeschikking turf 3 geeft de prij zen, welke ten hoogste aan de verbruikers berekend mogen worden. Het land \s hierbij in 9 rayons verdeeld: teneinde het verschil in transport- en distributiekosten in de meer of minder ver van de productiegebie den gelegen steden tot uitdrukking te bren gen. De detailprijzen voor verkoop in Dren te konden uiteraard belangrijk lager gesteld worden dan voor verkoop in Rotterdam of 's-Gravenhage. Verschillende misstanden in den turfhan del, welke heden weer van veel grooter be lang is dan enkele jaren geleden zullen door deze nieuwe prijzenbeschikkingen uit den weg geruimd worden. GEEN NIKKEL MEER VOOR RIJWIEL DYNAMO'S. 's-GRAVENHAGE. 19 Aug. Bij beschik king van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart is bepaald, dat nikkel, alumi nium. magnesium en hun legeeringen, in iederen vorm en iederen graad van ver werking, ook in den vorm van plateeringen bekleedingen of andere deklagen, niet meer mogen worden gebruikt voor de vervaardi ging der hieronder genoemde producten en hun onderdeelen: a. Dynamo's voor rijwielen. b. Magneten voor rijwieldynamo's. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. Slecht weer werkte remmend op de vangsten. In de afgeloopen week van 11 tot 16 Aug. waren de vangsten der kustvisschersvaar- tuigen niet groot. Door het slechte weer konden de schok kers de kustvisscherij niet dagelijks uitoe fenen De hoogste aanvoerdag was Zaterdag j.1. met een totale besomming van f 8500. In die week kwamen aan de markt een mo tor] ogger met f 992, twee kotters met f 304 en 137 motorschokkers met een totale be somming van f 12.305. In totaal werd in de afgeloopen week voor een bedrag van f 13.601 voor uit zee aange voerde visch besomd (vorige week 163 kust- visschers met f 15.225); de gemiddelde be somming per schokker kwam neer op f 89.— (vorige week f 82) De hoogste dagbesomming bedroeg f 514. Door de ongunstige weersomstandigheden in de eerste helft van deze maand waren de vangsten der schokkers niet groot. Meerma len konden de schepen de haven niet verla ten, zoodat dien dag in het geheel niet ge- vischt werd. Ook kwam meer dan eens voor dat de visscherij ontijdig moest onderbroken worden door het later op den dag intredende slechtere weer. De verwachting, dat in de maand Augustus meer tong zou worden aangevoerd, is niet bewaarheid geworden. De aanvoer van tong werd integendeel min der. Bij gunstgier weersomstandigheden kunnen betere vangsten venvacht worden. GROSSIERSPRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. 's-GRAVENHAGE, 19 Augustus. In het belang van de groentenhandelaren die hun groenten en fruit van den grossier betrek ken, heeft de gemachtigde voor de prijzen in een officieele publicatie, de grossiersprij zen bekend gemaakt, waartegen groenten en fruit ten hoogste aan detaillisten mogen worden verkocht. Het betreft hier niet vast gestelde maximumprijzen, maar de aller hoogste prijzen, voor de beste kwaliteiten, waarboven in geen geval groenten en fruit verhandeld mogen worden. De detaillisten zullen goed doen bij hun aankoopen van deze officieeje publicatie ge bruik te maken en te weigeren iedere over treding van de daarin genoemde prijzen te aanvaarden. GEEN TINNEN DEKLAAG VOOR MELKTRANSPORTKANNEN. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart is bepaald, dat tin en tinleegeeringen in den vorm van dek lagen niet meer mogen worden gebruikt voor het vertinnen van nieuwe melktrans- portkannen. Tin en tinleegeeringen voor het naver- tinnen van gebruikte melktransportkannen mogen slechts worden aagebracht door een trifugaal-vertinnen. Deze beschikking treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Prijsstijging in Amerika Met tientallen procenten. New York. 19 Aug. (D.N.B.) De prijzen in Amerika blijven steeds verder stijgen. De prijzen der levensmiddelen in den groot handel zijn in de afgeloopen drie weken tot en met dertig procent opgeloopen. De botcr- prijs in den kleinhandel is binnen een week tijd met 70 tot 100 procent gestegen. De prij zen voor de zuiver luxe-artikelen zijn deels nog meer gestegen. United Press consta teert, dat de levensmiddelenprijzen tijdens de afgeloopen week den hoogsten stand van de laatste twaalf jaar hebben bereikt. De vleeschprijzen zijn, volgens United Press, met dertig tot veertig procent in het afge- geloopen jaar opgeloopen en tijdens de laat ste maand nog eens met 6 a 10 procent ge stegen. Voor vet en suiker is eveneens een scherpe prijsstijging te constateeren. Het tijdschrift „United States News" schrijft, dat de inflatie snel in omvang toe neemt. De koopkracht van den dollar is, vergeleken met den stand van het vorige jaar, tot 86 dollarcent gedaald. Het blad voorziet, dat in begin 1942 de koopkracht nog slechts 78 dollarcents zal bedragen en verwacht een verdere daling van den dol lar. Geheele pier-instailatie door het vuur vernield. New York, (D.N.B.) De New Yorksche ochtendbladen publicee- ren zeer groot opgemaakte berichten over een grooten brand in de Brooklyn-haven. Volgens de laatste politierapporten zijn vijf lijken geborgen. Vijftien personen worden vermist en worden verloren geacht. 69 ge wonden zijn tot dusver naar de ziekenhuizen overgebracht. Hierbij komt nog een onbe kend aantal licht gewonden, die ter plaatse behandeld werden. Volgens het tot dusver door de politie ingestelde onderzoek is er geen sabotage in het spel. Het vuur is waarschijnlijk door lichtzinnig rookèn ontstaan. De geheele pierinstallatie is door den brand vernield. De vrachtboot „Pa- nuco" stond Maandagavond nog in lichter laaie. De schade bedraagt een millioen dollar aan oorlogsmateriaal. Nader wordt nog uit New York gemeld, dat de brand aan boord van de „Panuco", vier dooden en vijftig gewonden heeft ge- eischt. Verscheidene leden der bemanning van deze vrachtboot worden nog vermist. BOMAANSLAGEN IN HAVANNA New York, 19 Augustus (D.N.B.): Jn Havanna zijn, naar United Press uit die plaats meldt, bomaanslagen gepleegd op vijf winkels, waardoor, voor zoover tot nu tóe werd vernomen, de winkelruiten werden vei^ nield en 12 personen werden gewond. Vier personen werden zwaar gewond. De politie heeft vier personen gearresteerd, die van dezen aanslag werden verdacht. Men meent, dat de daders uit sociale beweegredenen heb ben gehandeld. De aanslagen volgden na de publicatie van een besluit, waarin maximum prijzen voor artikelen van vitale beteekenis, als kleedingstukken, melk en brood, werden vastgesteld. In het Sovjet-land, waar thans een gewel dige strijd gestreden wordt, heerschen weers- toestanden, waar wij Nederlanders ons geen begrip van kunnen vormen. Geweldige regens maken de toch al slech te wegen schier onbegaanbaar, plensregens zijn het waartegen haast niets bestand is. En als er droogte heerscht, brandt de zon on barmhartig, droogt alles uit, stof bedekt mensch en dier. Hebt u er wel eens over nagedacht wat het beteekent voor een strijder bij zulke weers omstandigheden gewond te raken? Hebt u er wel eens over nagedacht wat het voor de bevolking van een verwoest dorp be teekent overgeleverd te worden aan deze na tuurelementen? Zoo ja, dan zult u ook begrijpen hoe deze slachtoffers hunkerend naar hulp uitzien.... Die hulp wordt hun geboden, door de Duit sche Roode Kruis-troepon en door de verschil lende ambulances. Ook tvij Nederlanders, zullen aan deze hulpverleening medewerken. Straks zal er een ambulance onder Nederlandsche vlag naar het Oostfront vertrekken. Nederlandsche doktoren en Nederlandsche verpleegsters zullen ginds in het Oosten de traditie van ons volk, dat wijd en zijd bekend staat om zijn charitatieven inslag, hooghou den. En zij zullen daartoe in staat gesteld wor den door de offervaardigheid van heel ons volk. Op Tiet gironummer van de Nederlandsche ambulance hebben reeds honderden stortin gen plaats gevonden. Was uw bijdrage daar al bij? Zoo niet, schrijf dan nog heden het bedrag over, dat u besteden wilt. Het gironummer van de Nederlandsche am bulance is: 87600, Nederlandsche Ambulance, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Amstcrdamsehe effecteabt Q Levendige handel. Vaste oploopende koersen. Nede sche beleggingen prijshou OBLIGATIES ST AATSLEENIN GEN. V.K. I Vc poni gist* recJi mr.\ 9213/16-' draS 94% 91 doel 93 5/16 9.' ranl! "bedt PROVINCIALE EN GEM. LEENING Hi het Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 99%-100 9915/16-H 100 9/16 10C 99 15/16 100 9/16 100 J 93-93% A'dam '37 I 3% s Grav. *37 I 3% N Hol!. '38 3 N Holl '38 II (3' R'dam 37 1 III Z.-Holland 1937 3 3% 3 93% 96% 88% 92 3/16 92% 95 9c het hleel 85 werl 92 kon 92 hi t< 95 ldea HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98 3/16 AANDEELEN. BANK- Binnenland. EN CRED.-INST. Koloniale Bank A Ned. Ind. Handelsb. A Ned. Handel Mij. c.v. A 194% 197 134% 137 148 153 INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN Binnenland. AK U. 144%-146% 148%-1 Centr. Suiker Mij. 225 230 Fokker g. A 225 227% Lever Bros en Unilever cv.A139%-142 142%-14 Ned. Ford *41 344% Philips G B.V.A. 245%-249 247% Philips pref. A. 160 161 Di het digi dat Zi PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Koa Petr. 268%2-274 272% teld M SCHEEPVAART-MAATSCHAPPIJEN ond. Holland Amerikaiijn A 132%-137 Z( 13S%-1'trou Koa Ned. Stoomb. Mij. 8eni nat bez. v. A 183-185 185-1; Kon. Paketvaart A 260 260 ?ocl Ned. Scheepv. Unie A 194-199 198%2 in 1 D< SUIKER-ONDERNEMINGEN. uits H.VA 456-462 460-4" Javasche Cultuur 265 265 N-LS.U. 243% 245% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 238%-241% Deli Mij. cv. A 291-295 295%- Senembah >373,4 239-24 H RUBBER-ONDERNEMINGEN. 5™ Amsterd. Rubber 291-293 294-30 Deli Batavia Mij. A 232-231 234%>- £aa will ltaliaansch weermachtberil gan de AANVALLEN VAN DEN VIJAND ver2 AFGESLAGEN. Rome, 19 Augustus (D.N.B.): tBn Het 441ste communiqué van het Italiat O sche hoofdkwartier luidt als volgt: Her Gisterochtend vroeg hebben vijandelijant' vliegtuigen in de nabijheid van Catania <er j kele bommen neergeworpen. Er zijn ge heit slachtoffers gevallen. Schade werd evenrrde aangericht. De verliezen, welke de bevolkijsi?.11 van Catania bij de luchtaanvallen van 15 WÖ2 16 Augustus heeft geleden, bedragen in 'nü taal 25 dooden en 37 gewonden. hee In Noord-Afrika werden aan het front vi aan Tobroek door artillerievuur gesteunde aadag vallen van de Britsche infanterie afgeslagekim De vijand leed aanzienlijke verliezen. AJJinp onze zijde vielen enkele gewonden. Duitse) en Itaiiaansche formaties duikbommenweove pers, geëscorteerd door Itaiiaansche jageiüraj hebben met zeer goed resultaat en ondan|™;e het hevige vijandelijke afweervuur munitji;:^ en materiaalopslagplaatsen, haveninstalll 0iv ties en barakkenkampen van Tobroek aandma. vallen. Een vijandelijk schip werd zwaar bi schadigd. Al onze vliegtuigen keerden teru hoewel zij voor het grootste deel getrofh waren en enkele gewonden aan boord ha den. Andere Itaiiaansche gevechtsvliegtu gen richtten hun vuur op Britsche auto's de Oase Giaraboeb. Vijandelijke vliegtuigen hebben Tripol en Benghazi aangevallen. Drie vijandelijk vliegtuigen werden door onzen luchtafwe< neergeschoten en stortten in zee. In Oost-Afrika heeft de vijand nieuwe luch aanvallen ondernomen op Gondar en Volsji fit, waardoor roode kruisinstallaties werde getroffen. In de verschillende sectoren va het strijdgebied van Gondar hebben onze eer heden dapper en strijdvaardig de voortduren de pogingen van den vijand om met steed sterkere strijdkrachten aan te vallen, bestr< den. H Am zijn del: hul prij wei zijn en\ lot gel me vel „Di JPkoe De Londensche Daiiy Express publiceer WOi GOUDGRAVERS IN LONDEN. In het pnln van de verwoeste ge bouwen. G e n v e, 19 Augustus (D.N.B.) Een vieze, bloederige massa, een roestige weegschaal, een vuile werkbank, de at tributen welke de clandestiene slachter slechts noodig heeft om zijn „smakelijke" waar aan den man te brengen. Wat zon het? De prijzen in den zwarten handel zijn goed, daar gaat het immers om? Op de volksgezondheid wordt minder gelet. (Foto Profilti.) foto's van goudgravers midden in de Lon densche City, die met ketels en wateremmer het puin van de gebombardeerde gebouwei op goudkorreltjes onderzoeken. Naar aan leiding hiervan merkt het blad op, dat d goudgravers hun werkzaamheden hoofdzake lijk in de buurt van de St. Pauls Kathedraa uitoefenen, waar juwelierszaken door bom aanvallen zijn vernield. De meeste juweeleri zijn natuurlijk met een geweldige kracht het plaveisel binnengedrongen. Er zou een maan denlange arbeid voor noodig zijn deze met voor den oorlog belangrijke installaties be zaaide Londensche stadswijk zoover bloot te leggen, dat de goudzoekers met hun werk kunnen beginnen. les tw< der der cor f 1 hai als dei de Ha

Schager Courant | 1941 | | pagina 2