RADIO N1PPER EN PELLE Th ürin gen HET RAADSEL AAN BOORD Nederland Economische misdrijveo wórden zwaar gestraft De moord in Est K inderen uit Deze week zullen nog drie trei nen vertrekken. 's-G ravenhage, 19 Augustus: In aansluiting op het bericht over den te rugkeer van 1200 kinderen uit den gouw WuerttembergHohenzollern wordt gemeld, dat deze week in het kader van den arbeid der N.S.V. nog drie treinen uit Nederland naar den gouw Thüringen zullen vertrekken, waar 2520 kinderen gedurende zes weken hun .vacantie in gezinnen zullen doorbrengen. De S40 meisjes en jongens uit Limburg ko men op 20 Augustus te Vonlo bijeen: het eindpunt van hun reis is de stad Gera. De tweede extratrein vertrekt op 21 Augustus uit Den Haag en brengt S40 jongens en meis jes, onder wie kinderen uit Amsterdam en de rest van Noor d-H o 11 a n d, naar de om geving van Weimar. Van het Delftsche Poort station te Rotterdam vertrekt op 24 Augustus een trein met kinderen uit Rotterdam. Deze trein neemt in Eindhoven nieuwe groepen op, zoodat hij 840 kinderen naar de streek van Meiningen brengt. Verder vertrekken in deze week kinderen naar de vacantieliuizen der N.S.V. in Duitsch- land, terwijl andere vandaar terugkeeren. Uit Bad-Sachsa komen 21 Augustus 55 meisjes uit Limburg terug, op 22 Augustus keeren de jongens uit Den Haag, Rotterdam en Zeeland, die 4 weken te Post Pivitsheide hebben doorgebracht, terugkeeren. Op denzelfden dag vertrekken 54 meisjes uit Amsterdam en Limburg naar het tehuis „Haus in der Sonne" bij Wuppertal, waar zij tot midden-September blijven. Van de kin deren, die naar de voortreffelijke kinderte huizen der N.S.V. in Duitschland gaan, vor men de Nederlandsche kinderen het grootste deel. Steunend op de ervaringen in Duitschland hebben de medewerkers der jonge N.S.V.- organisatie in Nederland die bijna zonder uitzondering geen bezoldiging ontvangen nauwgezet de voorbereidingen voor het om vangrijke werk der kindervacanties getrof fen. Men kan dit werk slechts op de juiste waarde schatten, wanneer men kennis neemt van den veelsoortïgen arbeid: de selectie der kinderen, het geneeskundige onderzoek, de indeeling naar geslacht en leeftijd, de orga nisatie van het vervoer, de aanwijzing van begeleiders, dokters en verpleegsters, die de reis meemaken, enz. Maar de bekroning van hun werk vinden de medewerkers in de over tuiging, dat zij hun bijdrage leveren voor de bevordering van den gezondheidstoestand der kinderen en daardoor voor de versterking van het komende geslacht. 311. Het raadsel wordt opgelost. 1. „Vooruit, jongens, blijft van onze fuik a£1!iv 2. „Kgk eens hier, een prach tige, grote zeehaas!!" Voor den economischen rechter te 's-Gra- venhagc, mr. de Vries, hebben wederom eenige leden terecht gestaan ter zake van economische misdrijven. V., die clandes tien thee had gekocht en- zich reeds in pre ventieve hechtenis bevond, werd veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf. Een andere verdachte, eveneens V. gehee- ten, zag zich veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden wegens clandes- tienen thee-handel. Bovendien werd zijn on middellijke gevangenneming gelast. Het zelfde gold voor H„ die een clandestienen handel in vleesch dreef, terwijl tenslotte v. d. M„ die zich reeds in preventieve hechtenis bevond, veroordeeld werd tot een gevangenisstraf van acht maanden en een gedhoete van 200 gulden subs. 4 weken hechtenis. Herhaaldelijk wordt door den ver dediger gepleit, dat de algemeene opinie is, dat de economische mis drijven van onschuldigen aard zijn. Telkens wijst de rechter er op, dat en waarom deze meening verkeerd is. Wanneer deze opinie niet te ver anderen is, zal de deliquent, weten de hoe de opvatting der rechterlijke macht is en het risico op zich ne- 312. Een nieuwe vondst. 1-2. „Zeg Nipper, wanneer we de meteoorsteen nu eens vonden, zou jg dan in staat zijn om hem weer op de wal te krijgen??" 3. „Ik sta verstomd, die zal ik even halen!!!" 4. Nipper laat zich niet zo gauw door een doodshoofd afschrikken! mende, moeten boeten, zonder dat de algemeene opinie een factor ge weest is bij de bepaling der straf maat. Er mag wel eens aan gedacht worden, dat do maximum-gevangenisstraf voor deze mis drijven tieh jaren is, zoodat de rechterlijke macht dus nog altijd ver beneden dit maxi mum is gebleven. Laat geen fietsen onafge sloten op straat staan De Amsterdamsche politie neemt ze in beslag. Eigenaars kun nen ze ten koste van een pro ces-verbaal terugkrijgen. De nog steeds in aantal toenemende rij wieldiefstallen hebben de Amsterdamsche politie genoopt, krasse maatregelen te ne men. De voornaamste oorzaak van dit euvel is wel gelegen in de achteloosheid der fiet sers, die, hoewel de politieverordening voor schrijft, dat onbeheerd op straat staande rij wielen afgesloten moeten zijn, hun vehikel rustig voor het grijpen zetten, en die dan later een groote mond opzetten tegen de po litie, die hun eigendom niet beter heeft we ten te beschermen. Om aan deze verregaande noncha lance een einde te maken is de centrale recherche er thans toe over gegaan, speurtochten naar onafge sloten fietsen te organiseeren. Alle karretjes die zonder toezicht en zonder slot worden aangetroffen, worden meegenomen en naar een garage aan den O.Z. Voorburgwal vervoerd, waar de eigenaars ze la ter ten koste van een proces verbaal kunnen terughalen. Hoe zorgeloos het publiek veelal is, kan blijken uit het feit, dat reeds op den eer sten dag. dat deze controle plaats had. zelfs manden met vleesch en brood onbeheerd op de fietsen werden aangetroffen! Liefdesdrama als achtergrond. In verband met den gruwelijken moord in het landelijke plaatsje Est, waaromtrent wij gisteren reeds een en ander mededeel den, bij Geldermalsen, kan nog het vol gende gemeld worden. Zondagavond was het slachtoffer K. Schef- fer met twee vrienden een fietstochtje gaan maken. Omstreeks middernacht waren zij in Est terug en in den kom van het dorp, eenige honderden meters van het café „De Tip" af, waar meestal een groepje men- schen staat, stapte het drietal van de fiets en bleef wat praten. Met een korten groet voegde zich de caféhouder van „de Tip", C. S. bij 't gezelschap; deze stak onmiddelijk den 24-jarigen Scheffer in het hoofd. De dader sloeg met de fiets op de vlucht. La ter bleek, dat hij rechtstreeks naar het na burige dorp Opijnen gereden is en zich daar bij de politie gemeld heeft. Hij is on middellijk in verzekerde bewaring gesteld. Dadelijk na den aanslag werd een dokter uit Geldermalsen ontboden, die den hevig bloedenden jongeman de eerste hulp ver leende. Eenige oogenblikken later echter gaf het slachtoffer den geest. Door de politie werd spoedig een onder zoek op het terrein van den moord inge steld. Het stoffelijk overschot van den ver- slagenc werd naar het lijkenhuisje op de begraafplaats te Eist overgebracht. De dertigjarige dader leefde in onmin met zijn vrouw, die niet meer bij hem woont, doch elders in betrekking is. Het schijnt, dat Scheffer omgang heeft gehad met de echtgenoote van S. De verslagenheid in het zoo rustige dorp Est, dat slechts 300 inwoners telt. is groot, evenals de deelneming met de familie van het slachtoffer, dat bekend stond als een kalm en oppassend iongmensch. Gister is sectie op het lijk verricht. DUIZEND K.G. THEE STOND KLAAR. In zake de inbraak in een pakhuis aan de Keizersgracht te Amsterdam, waar in be slag genomen levensmiddelen zijn opgesla gen, vernemen wij nog, dat een hoeveelheid van niet minder dan 1000 kg. thee reeds door de dieven in zakken was klaar gezet, om meegenomen te worden. Gelukkig zijn zij in hun opzet tijdig ver hinderd. PROGRAMMA DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1941 Hilversum L 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrbuw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Ensemble Jack der Kinderen en solist 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. I.00 De Gooilanders en gramofoopmuziek, 2.00 Groninger Orkestvereeniging. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Groninger Orkestvereeniging. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Groote rollen en hun vertolkers: II. Othellb", causerie met gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-.economische- en beursb. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Lezing „Sociale zorg ook voor U". 6.30 De Romancers. 7.00' Actueel halfuurtje. 7.30 Omroep-Symphonie-orkest en solisten. 8.45 Voor den boer. 9.00 Curt Hohenberger en zijn orkest. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 BNO: Engelsche uitzending: National features of the Netherlands. Hilversum n 301.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum L 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 10.20 Pianovoordracht. 10.45 Declamatie. II.00 Amabile-sextet en gramofoonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Omroeporkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische ber. 1.00 Bonte parade. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Schrammelkwartet en soliste. 4.30 Voor de jeugd. 9.00 Christelijke lectuur (Voorbereid door i Christ. Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurac^. 5.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua". (6.00-6.22 Sport en lichamelijke opvoeding 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 „Brandende kwestie's, causerie. 8.00 Gevarieerd programma. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. Derh: 8 Was r-York liet, z( r het. eidini cschei seling Annei r van its va de 1' De et •hi< st-s ►enoer Interessante grepen ende ►tand e dei Ernstige Muziek: De Groninger Orkestvereeniging o.l.v. Ko ®n(Je Kuyler concerteert van 14.00 tot 15.00 uu Ve en van 15.20 tot 16.00 uur over Hilv. 1. In he 'm va eerste deel treedt de violist M. Lamer op i Bveer „Danse macabre" van Saint Saèns. Het 2^'do deel vermeldt fragmenten uit werken vait®1* Richard Wagner en het symphonisch gedicht itdoe „Saul en David" van Dr. Johan Wagenaai rdijst Over Hilv. 2 van 17.30 tot 18.45 uur speel iucti- het Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua ds o o.l.v. Frits Gaillard, een zeer interessan ïtdoe programma samengesteld uit werken vajphts Fux, Kruger, van Glück e.a. fcharr Van 19.30 tot 20.45 uur wordt een Opera e Oc< concert uitgevoerd door het Radio-Sympho i va< nieorkest m.m.v. Maria de Rooy, Gré P'oejien man, Corrie Bijster, Frans Vroons en Johai <dt a Lammen, het geheel o.l.v. Pierr.e Reinardsneen Uitgevoerd worden werken van Verdi, Puc*ie v< cini en Strauss. «tfe 1 Voor de jeugd: Van 16.30 tot 17.00 uur over Hilv. 2. D« jwelij schoolgaande jeugd zingt het Vlaamsche liec x>uwi wederom o.l.v. Willem de Meyer en Wieskek;e&v, Aerts. Er worden weer oude en bekende wijsjes gezongen. chts< ande Voor den boer: Om 11.00 uur over Hilv. 1 vertelt een Veluw- sche boerin en haar dochters over haar werk en worden bekende oogstliederen gezongen, Des avonds om 20.45 over Hilv. 1 vraagt de £j 1 Productieslag weer de aandacht. Ir. F. W. pj, Gerhardt spreekt over „De Productieslag in Ei tl Europa", een onderwerp, dat zeker niet alleen voor den boer van belang is!! jnde. Feu i lletc door E. Philips Oppenheim 50. De man beet woedend op zijn nagels. Hij wierp Hamer een kwaadaardigen blik toe. Wij hebben reden om te gelooven, dat de papieren nog geen week geleden op hun plaats waren, merkte hij op. Twee mannen stonden op en schreeuwden tegen elkaar op. Geef hem dertig seconden, Laporte! riep de grootste schreeuwer. Dat is genoeg. Wij zullen de waarheid uit hem krijgen. Een van ons zal misschien een kogel krijgen. Wat hin dert dat? Wij zullen hem zijn tong uit den mond rukken. Wij zijn met ons zevenen en aan den wal met heel wat meer. Het is voor de Zaak, hebben jullie verstaan? Deze kerel liegt ons voor. Dertig seconden. Meer niet! De man met het lorgnet keek verontschul digend naar Hamer, Hij was een volleerd huichelaar. Het spijt mij, monsieur. Ik zou een zach tere manier gekozen hebben, maar moet voor de overmacht wijken. Indien u ons niet nader omtrent die papieren kunt inlichten, zult u het met uw leven betalen. Ik zal beginnen te tellen. Eén Hamer stak een hand op. Wacht even, zei hij. Ik geef mijn eere woord, dat ik geen beweging zal maken. Ik vraag u dit. Laat één, of allen zooals je ver kiest, door de patrijspoorten kgken. Als je ge zien hebt wat ik kan zien, zul je misschien tot inkeer komen. Zij zouden er geen been in zien om zeven mannen wegens moord op te hangen, des te minder, wanneer die mannen uit Marseille kwamen. Zij deden wat gevraagd werd. En hetgeen zij zagen, was ontstellend genoeg. Van het smalle punt waar de weg naar Antibes voorbij het restaurant dicht bij dat van de Crestners tot aan dit laatste, kronkelde zich één lange rij lichtjes. Voertuigen stroomden den heuvel af en boorden hun koplampen door de dichte pijnbosschen. Lichten overal, en een forsche commandostem riep van dichtbij: „Paradijsvogel" ahoi! Commandant Bérard van de „Fidélite"! Heeft u manschappen bfl u? riep Hamer hem toe. Twintig en dertig onderweg. Er ont stond muiterij, maar die is onderdrukt. Wij komen aan boord. Laten wij in zee steken, stelde de groot ste desperado voor, toen de anderen in de kombuis vluchtten. Tijd of geen tijd. Gino, zet den motor aan. Hamer lachte hem uit. Kijk uit de patrijspoort, uilskuiken, zei hij. Voel je de zee niet onder je voeten? Indien de ankers houden, zijn wij hier veilig, maar je zoudt een half uur noodig hebben om die te lichten. Wij zgn op een dood lichaam. Er is geen haven langs deze kust, die je met de „Paradijsvogel" zoudt kunnen binnen- loopen. Zij hoorden de matrozen, die met een kotter aangekomen waren, aan boord springen. Al leen de man met het lorgnet bleef op zijn plaats. Hij zat met gekruiste armen aan de tafel. Buiten knalden schoten. Bérard sprong over de verschansing en snelde de kajuitstrap af. Een twaalftal matrozen volgde hem. Gode zij dank, dat je ongedeerd bent, Wildburn! riep hij. Maar wie is dit? Ik ben niet voorgesteld, antwoordde Hamer. Ik trof hem hier aan boord aan. Hij was de aanvoerder van het troepje, dat juist naar den wal geroeid is. Bérard gaf twee matrozen een wenk. Ik ben de Kamerafgevaardigde Laporte, zei de man met mislukte waardigheid. Geen rechtgeaard Franschman zal op mg de hand leggen. Dat staat nog te bezien, antwoordde Bérard. Er zitten verscheidene rechtge aarde Franschen van jouw type achter slot en een paar zijn doodgeschoten. De afgevaardigde huiverde. Ik heb niet tegen de wet gehandeld, zei hij. Ik zoek hier naar het eigendom van een kameraad. De commandant glimlachte, hoewel hij ver der niet gekscheerde. U is een van hen, zei hij op strengen toon. die aan boord van mijn oorlogsschip op ruiende pamfletten uitgedeeld hebben. U heeft die ook ter hand gesteld aan de wacht, welke ik hier aan boord geplaatst had. Het is u be kend welke straf daar op staat. Voor poging tot opruiing van soldaten en matrozen in uniform. De man werd zoo wit als een doek, maar probeerde nog te overbluffen. Wanneer de dag aanbreekt, riep hij, zullen de officieren van het Fransche Leger en de Marine, wier naam met een kruisje aan- geteekend is, er het eerst aan gelooven. Bin nen een paar minuten zal mijn lijfwacht hier zijn. Wtj hebben honderd man aan den wal. Brengt hem aan boord en slaat hem in de boeien, beval Bérard de twee matrozen. Komt daarna hier terug om mij te halen. Kijk eens naar je honderd man, als je goede oogen hebt, richtte Bérard zich tot Laporte! Daar zijn vierhonderd man troepen uit Antibes aangekomen en nog meer op komst, en de buurt wemelt van gendarmes. De ge vangenis in Antibes wordt den geheelen nacht voor je bende opengehouden. De man kroop in zijn hoekje weg. U kunt mg niet arresteeren! riep hij. Ik heb u al gezegd dat ik afgevaardigde ben Afgevaardigde Laporte van het Rhöne Departement. Nu, als dat waar is, des te erger voor je, antwoordde Bérard. S'ergeant, wendde hij zich tot dezen. Ik ben van gedachte ver anderd. Breng hem aan land en geef hem aan den commandeerenden officier van de Jagers over. Zeg hem wie hij is. Op mijn schip wil ik hem niet hebben. In de gevangenis van Antibes zit hij veiliger opgesloten. Zeg er bij, dat hij de aanvoerder van die bende is en de onrust gestookt heeft. Laporte bewaarde een sehgn van waardig heid. Hij stond op en sprak: De dag zal komen, waarop u naar een ander bevel zult luisteren. Bérard lachteverachtelijk. En ik betwijfel of jij dat hooren zult, vriendje, zei hij en liet den man wegbrengen. Nog ongelukken? vroeg de commandant, nadat hij tegenover Hamer was gaan zitten, met een flesch whiskey en een syphon tus- schen hen in. Zij hebben alleen-mijn matroos een beetje toegetakeld, antwoordde Hamer en maakte een whisky-soda voor den ander gereed. En een man, dien ik met een schroefsleutel een tik op zijn kop gaf, ligt op het dek uitge strekt. Auguste, ga eens naar hem kijken. En ik geloof, dat zij in de kombuis aardig huis gehouden hebben. Zij hebben de bezaansmast vernield, klaagde Augüste. Op uw gezondheid, mon sieur, zei hij, het hem aangeboden glas naar zijn mond brengend. Bérard nam peinzend een langen teug, want nu alles voorbij was, scheen hg ergens over te piekeren. „Dit is het eenige, zei hij, waarvoor wij bij de Marine zoo bang zijn. Alles wat den schijn van muiterij heeft, stuit op de officieren terug. Ik zou het van sommigen van mijn mannen niet geloofd hebben. Eén van hen heb ik eigenhandig neergeschoten. Hij was pas verleden week getrouwd en zou morgen met verlof gegaan zijn. Het wemelt In Toulon natuurlgk van die raddraaiers, maar ik had die hier niet gezocht, of ik zou de verloven ingetrokken hebben. Tob niet, man, zei Hamer en klopte hem Herllj No RUSt' irled op den schouder. Ik zal nooit vergeten, dat ïfjen je juist op 't nippertje hier verschenen bent. Het was hen ernst, vooral dien afgevaardigde. Zij wilden niet gelooven dat de papieren of hetgeen waarnaar zij zochten, niet hier aan boord waren. Nu ik ben blij, dat je rechtstreeks naar de „Paradijsvogel" gegaan bent, antwoordde Bérard. Ze lag daar zoo verdacht rustig. Zij stelden mijn zoeklichten buiten werking, maar ik wist dat er een vreemde boot langszij lag. Waar was het hen eigenlijk om te doen? Dat meen ik te weten, antwoordde Hamer Wildburn. Zij hoorden riemen plassen en liepen de kampanje op. Een jong officier salueerde en bracht Bérard rapport uit. Het gevecht is afgeloopen. Tien jagers werden gedood en twee gendarmes gewond, en een van onze mannen kreeg een kogel in zijn been. Twintig oproerkraaiers zijn neerge legd, een half dozijn wist te ontvluchten, en de rest is in de gevangenissen'van Antibes en Grasse opgesloten. Grasse opgesloten. En Mademoiselle Tanya? vroeg Wildburn. Ma-dame Crestner joeg haar weg, dade- Ig'k toen het schieten begon. Zij zal te juister tijd gearresteerd worden. Dan valt er voor mij niets meer te doen, zei Bérard en stak Hamer zijn hand toe. Ik kan beter mijn eigen zaakjes gaan opred deren. Wij hebben je scheepsjongen met ons meegenomen Jean dien zij opgesloten hadden om hem te beletten naar boord terug te keeren. Zal ik een wacht achterlaten? Dat is volstrekt onnoodig, antwoordde Hamer. Zij zullen nu wel voldoende weten, dat hetgeen waarnaar zij zoeken, niet hier r aan boord is. fer. ren len. er d or h kele ree Keve orbo< nvor litscl lee n w ie, 1 Truil skers isten N« Vol* atav Brve act tdië m ti De Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6