20.51 uur DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER NA TWEE MAANDEN STRIJD IN HET OOSTEN )VJETS VERLOREN MILLIOEN OLDATEN De strijd der FINNEN DE PLANNEN VAN ROOSEVELT EN CHURCHILL Bedrijfsvoetbilcompttitii voortaan onmogalijk Verduisteren l1^ K.G. aardappelen IIJDAG 22 AUGUSTUS 1941. Stgtfve det N.V. Uitg.-Mij". „hollands Noorderkwartier" 4 Schagen Hoofdredacteur: f, Schagen. 85e Jaargang. No. 11578. lYCiinVmt 1.200.000 man gevangen, 870.000 vierkante kilometer in bezit ge nomen. Jerlijn, 21 Aug. (DNB). In aanvulling het weermachtsbericht van heden ver- «it het D.N.B. van militaire zijde: fendaag wordt de tweede maand van den dtocht tegen de Sovjets afgesloten. In de- twee maanden heeft de Duitsche weer- cht in het Oosten letterlijk het boven- nschelijke gepresteerd. Zij staat over het smeen hemelsbreed gemeten, zes a acht iderd kilometer van haar aanvalsstellin- in succesvolle en voortdurende gevech- met de Sowjettroepen. Zij heeft in die ie maanden de in aantal mensdhen en leriaal sterkere Sowjetlegers in verschei- e groote vernietigende gevechten op zoo- lige wijze uit elkaar geslagen, dat zij zich eeltelijk in wanorde moesten terugtrek en tevens zeer waardevol oorlogsmate- al in aanzienlijke hoeveelheden moesten sgeven. Bijzonder in het oog loopend zijn cijfers omtrent buitgemaakte en vernie- r (j, de pantserwagens en vliegtuigen, die de kern vormden van de offensieve itea acht der Sowjetlegers. Volgens de tot dus- r ontvangen berichten zijn rond 14.000 ltserwagens en meer dan 14.000 stukken ichut, waaronder pantser- en luchtafweer- nonnen en meer dan 11.000 vliegtuigen fa or Duitsche wapens vernietigd of door itsche troepen buitgemaakt. Tegelijkertijd rden meer dan 1.200.000 gevangenen ge takt. Daar de weermachtsberichten er telkens weder op hebben gewezen, dat de bloedige verliezen der Sov jets een veelvoud der gevangenen bedragen, kan in totaal worden aan genomen, dat rond vijf millioen Sovjetsoldaten verloren zijn gegaan Al deze getallen bewijzen met welke vernietigende slagen de Duitsche weermacht de tegen Midden-Europa opmarcheerende Sovjetlegers van hun offensieve kracht hebben be roofd. )och ook de terreinwinst der Duitsche honden strijdkrachten in de afgeloopen ee maanden van den strijd is enorm. Ga- ië, Bessarabië en de westelijke Oekraine aan de Dnjepr zijn op zeer kleine stuk- ;gg n na, practisch in Duitsche handen. Het Ifde geldt van Wit-Roethenië en de Bal- che landen tot aan de Finsche golf. Dat een oppervlakte van ruw geschat 870.000 arkante kilometer, dus meer dan het litsche rijk en de nieuw daarbij gekomen bieden in het Oosten en Westen en het J, otectoraat Bohemen en Moravië en het tal luvernementrgeneraal. De Sovjet-Unie eft haar belangrijkste haven aan de carte zee en een deel van haar belang- Oekrainsche industriegebieden verlo- o, terwijl het overige deel daarvan reeds middellijk door de Duitsche troepen wordt dreigd. Verder heeft de Sovjet-Unie actisch haar in de jaren 1939/40 naar het «ten voortgeschoven machtspositie en ifir stelling aan de Oostzee ingeboet. Ook ar eenige Europeesche mogelijkheid tot middellijkee aansluiting aan het wereld heer in het gebied van de IJszee. De IJszee wordt reeds door de Duitsche Finsche troepen, die in Karelie en op het hiereiland Kola oprukken, bedreigd. Daar >k het Duitsche luchtwapen de bewape ningsindustrie in het gebied van Moskou reeds gevoelig heeft getroffen, zal het de Sovjet-unie moeilijk vallen binnen afzienba- ren tijd het door de uitwerking der Duit sche wapenen ontstane enorme verlies aan wapens en materiaal weer te compensee- ren. Zoo gaat de Duitsche weermacht de derde maand van den geweldigen strijd te gen het bolsjewisme in, vol vertrouwen op de doorniets verzwakte kracht van haar wa pens en in het bewustzijn van haar volle superioriteit over het reeds door zware sla gen getroffen Sowjetleger. In het oosten be vecht de Duitsche weermacht thans de voor waarden voor de definitieve afrekening met Groot-Britannië door de venietiging van den laatsten Britschen degen op het vaste land. Vooloopig wordt daarom de strijd tegen Groot-Britannië zelf nog uitsluitend door de Duitsche oorlogsmarine en het lucht wapen gevoerd. Het nieuwe succes van Duitsche motortorpedobooten bij een aanval op de Britsche kust, waarbij 9000 brt. Brit- sche scheepsruim^ werd tot zinken gebracht is opnieuw een bewijs voor de onverzwakte offensieve kracht der Duitsche wapens in den strijd tegen den voornaamsten tegen stander, Groot-Britannië. Hoe meer wij het einde van het tweede oorlogsjaar naderen, des te onmiddellijker en uitsluitender richt zich deze door de Engelschen vei'oorzaakte oorlog tegen henzelf. De kruistocht tegen het ongeloof Deze kruistocht is Adolf Hitier begonnen, toen zijn weermacht de Oostelijke grenzen van Duitschland overtrok. Een kruistocht tegen het ongeloof, dat is de veldtocht in het Oosten en daarom juist heeft deze veldtocht de volle sympathie en medewer king van allen, die het wel meenen met het geloof. Het feit, dat de bolsjewistische machthebbers kerken hebben ver woest, priesters hebben doodgemar teld, het geloof hebben bespot, kortom, dat zij alles wat ons heilig is met den ondergang hebben be dreigd, dit alles dwingt ons tegen hen den strijd aan te binden en dezen voort te zetten, totdat het bolsjewisme van den aardbodem zal zijn weggevaagd. Aan dezen kruistocht tegen het ongeloof dient een ieder die zich christen noemt deel te nemen. De jongeren metterdaad, zij die te oud zijn, door het versterken van het thuisfront. Afwachten is een misdaad. Tegen werken is verraad ten opzichte van christendom, beschaving en cultuur, is volksverraad ten opzichte van ons vaderland. Aan den kruistocht tegen het on geloof nemen, behalve de Duitsche weermacht en de verbonden legers van Finland, Hongarije, Roemenië en Italië de legioenen uit alle be schaafde landen van Europa en reeds duizenden Nederlandsche mannen deel. Binnenkort vertrekt weer een contingent naar het Oos ten. Laten zij die er aanspraak op maken Nederlander te zijn, beseffen, dat zij dan ook plichten te vervul len hebben, laten zij zich aanmelden bij het VRIJW1LI NI EGIOEN D Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Duiischland strijdt voor Europa f Opnieuw bloedige verliezen der Sovjets Hoofdkwartier van den Fvihrer, 21 Aug., (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het zuiden der Oekraine hebben formaties der Waffen—S.S. de haven- en industriestad Cherson, aan de monding van den Dnjepr, genomen. De slag in het gebied rondom en ten noorden van Gomel is, zooals reeds in een extra bericht is medegedeeld, geëindigd met een zware nederlaag voor de Sowjet weermacht. Divisies infanterie, gemoto riseerde en gepantserde divises hebben in samenwerking met de luchtmacht deelen van 17 divisies infanterie, 5 divisies ca valerie, twee pantser- en een gemotori seerde divisie, alsmede twee over land aangevoerde brigades luchtlandingstroe pen verslagen, vernietigd of gevangen ge nomen. De bloedige verliezen van den vij and £ijn opnieuw zeer groot. Het aantal gevangenen is tot 84.000, het aantal kanon nen tot 848 gestegen. Bovendien vielen 144 pantserwagens en twe^ pantsertrei- nen in onze handen. Tusschen het Ilmen- en Peipusmeer werd na hevige gevechten, welke verschei dene dagen hebben geduurd, een door den vijand zwaar versterkte en bijzondere hardnekkig verdedigde stelling doorbro ken. De steden Nowgorod, Kingisepp en Narwa zijn genomen. Onze troepen zetten hun zegevierenden opmarsch voort. Formaties van de luchtmacht hebben de uit Oessa en Otsjakow over zee vluchtende Sowjet troepen, alsmede vijandelijke co lonnes ten Oosten van de Bocht aan den Dnjepr opnieuw zware verliezen toege bracht Zij brachten op de Zwarte Zee een transportschip van 6000 brt tot zinken en beschadigden drie andere groote koop vaardijschepen. Bij een aanval op de Britsche kust heb ben motortorpedobooten een krachtig be schermd vijandelijk convooi aangevallen en een tankschip van 5.000 brt en een vrachtboot van 4.000 brt tot zinken ge bracht. Gevechtsvliegtuigen hebben in het zeegebied rondom Engeland overdag uit een convooi een vrachtboot van 3000 brt. vernietigd. Aan de Kanaalkust verloor de Britsche luchtmacht tijdens luchtgevechten vier jachtvliegtuigen. Vier andere Britsche vliegtuigen werden door mijnvegers en patrouillevaartuigen neergeschoten. Een poging van enkele Sowjet bommen werpers om in den afgeloopen nacht het Noord-Duitsche kustgebied aan te vallen, leverde geen resultaat op. D© Finnen zijn reeds op verscheidene pun ten de Sovjet-Russische grens in Zuid-Kare- lië overschreden en bevinden zich Noordelijk van het Ladogameer. De verovering van Sortavalla op 17 Au gustus, de belangrijke stad aan het Ladoga meer is te Helsinki met groote voldoening vernomen, nu deze stad wederom Finsch ge worden is. Meer en meer dringen de Finnen op naar Kexholm en Uuiksi en versperren den weg langs de kust van het meer naar het Zuid- Westen. De Sovjets ondervinden eveneen® veel moeilijkheden rondom hun paohtgebied Hangö dat plim. 100 K.M. ten Westen van Helsinki gelegen is. Hangö en Kroonstad! zijn beide vloot- steunpunten in de Finsche Golf en-behoo- ren tot de verdediging van St Petersburg (Leningrad). Duitschland in het Oosten zoo lang mogelijk bezig houden. STOCKHOLM, 21 Aug. (D.N.B.) De New Yorksche correspondent van de Daily Express, zoo meldt Nya Dagligt Allahanda uit Londen, zou van bevoegde zijde bijzon derheden vernomen hebben over een door Roosevelt en Churchill opgesteld strategisch plan, volgens hetwelk de Sovjet-Unie met alle uitvoerbare middelen voorzien zou worden van materiaal, opdat Duitschland in het Verre Oosten zoolang mogelijk zou worden bezig gehouden. China zou verder hulp blijven krijgen, opdat Japan in het Verre Oosten geïsoleerd blijft. Japan zou voortdurend gewaarschuwd worden voor de omsingeling en het gevaar van een ern stige botsing met de Ver. Staten, Groot- Brittannië of de Sovjet-Unie, wanneer Ja pan de belangen van deze staten zou ver- waarloozen. Het Britsche Middellandsche zeegebied zou met voorraden uit de Amerikaansche wapenarsenalen voorzien worden. Er zou den „zoo spoedig mogelijk" leveranties plaats vinden van in Amerika gemaakte bommen werpers voor rekening van Engeland. Alle strategische punten zouden „bezet of ge flankeerd" worden. (KAART VAN PELT). Vreeselijke behandeling van Duitsche gevangenen Wreedheden der Sovjets. Berlijn, 21 Aug. (DNB). In een bosch- vlak bij een dorp in de buurt van Smolensk was half Juli een Duitsche soldaat gevonden dien men aan een boom had opgehangen. Zijn gezicht was opgezwollen en de tong hing uit zijn mond. Zijn lichaam was door zeefd door geweerschoten. Uit de mededee- lingen van dorpsgewoners en uit nauwkeu rige onderzoekingen ter plaatse heeft men thans de gruwelijke misdaad der bolsjewie ken gerecontrueerd, waaraan een Duitsche officier en vijf soldaten ten offer gevallen zijn. De Duitsche soldaten waren in Sovjet- gevangenschap geraakt. Reeds bij hun ver hoor werden zij ernstig mishandeld. Later werden zij door de bolsjewisten naar het bosch gebracht. Voor de oogen der gevan gen Duitsche soldaten werd een van hen aan een tak opgehangen. De bolsjewisten hielden toen met hun pistolen en geweren een algemeene schietoefening op het slacht offer. Na elkaar werden zoo alle zes Duit sche soldaten door de bolsjewisten omge bracht. Daarna trapten de Sovjet soldaten op de lijken en sloegen er met stokken op los. Verscheidene officieren van het Sovjet- leger, onder wie een majoor en een politieke commissaris, hebben deze handelingen bijge woond en er zelfs aan meegedaan. De lijken der vijf soldaten werden door de Sovjets on der den grond gestopt. Het zesde lijk lieten zij hangen. AANRANDING TE MARUM. De marechaussee te Marum heeft aange houden en naar Groningen overgebracht den 18-jarigen E. D. te De Wilp, die verdacht wordt van aanranding van een 4-jarig meis je. Het jongmensch heeft intusschen een vol ledige bekentenis afgelegd en is in verze kerde bewaring gesteld. Slechts bedrijfsvoetbal ten dien ste der lichamelijke oefening van het personeel. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het col lege van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichamelijke opvoe ding, wetenschap, en cultuurbescherming aan het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond een schrijven doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat het college van oordeel is, dat een einde gemaakt moet worden aan de z.g. bedrijfsvoetbalcompeti tie. Bovendien is hierbij bepaald, dat het in de toekomst verboden zal zijn, dat een elf tal van een bedrijfsvoetbalvereeniging onder den naam van het bedrijf deelneemt aan de voetbalcompetitie van den Nederlandschen Voetbalbond of een van zijn onderafdeelin- gen. Natuurlijk geldt deze bepaling niet voor reeds jarenlang bestaande verenigin gen, als P.S.V. te Eindhoven, dat met het bedrijfsvoetbal zooals wij dat in den laatr sten tijd hebben zien ontwikkelen met een eigen competitie, niets te maken heeft. Dit verbod geldt natuurlijk niet voor de beoefe ning van het voetbalspel in bedrijfsvereeni- gingen ten dienste van lichamelijke ont spanning van het personeel. Ook blijft de mogelijkheid bestaan, dat bedrijfsvereeni- gingen zullen uitkomen in competitiever band van den N.V.B. of een van zijn onder- afdeelingen, doch dan niet onder den naam van het bedrijf. In de practijk komt deze be perking van het bedrijfsvoetbal neer op de totale stopzetting van de competitiewedstrij den tusschen bedrijfsvoetbalvereenigingen onderling. Vanavond gaat de verduistering in om d duurt tot morgenochtend 6.35 uur op bon „32 reserve" 's-Gravenihage, De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt be kend, met verwijzing naar het geen dezer dagen in verband met de distributie van aardappelen is gepubliceerd, dat gedurende het tijdvak van Vrijdag 22 Augustus tot en met Zaterdag 30 Augustus a.s. de met „32 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen" recht geeft op het kopen van 1H kg. aardappelen. Geen gedrukte vereenigingsorganen meer Besluit gebaseerd op noodzake lijkheid van papierbeperking. Naar het A.N.P. verneemt, heeft het col lege van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van lichamelijke opvoeding, wetenschap- en cultuurbescherming 'het be stuur van den Nederlandschen Voethalbond in kennis gesteld van het door het college uitgevaardigde verbod ten aanzien van het uitgeven van gedrukte vereenigingsorganen. Dit verbod wordt gebaseerd op de noodzake lijke beperking van het gebruik van papier. Dit verbod is dus niet van toepassing voor de bondsorganen, speciaal dus de organen van de bonden, die door het college van ge volmachtigden voor de sport officieel zijn of worden erkend. Voor de vereenigingen be stond reeds het verbod van het uitgeven van gestencilde bladen en periodieken. Door het laatste verbod is de mogelijkheid voor publi catie voor de vereenigingen vrijwel geheel uitgesloten. Op d, ploaU.11, waar da bruggan aan het Ooit.lijk Ironl door d. bolljowiit.n lijn vernield, leggan da Dultiehe plooien in snel tempo nlauwa oever verbindingen, waarover de opmanch zonder oponthoud kon worden voortgezet (Orbis-Hollend)

Schager Courant | 1941 | | pagina 1