Taak der Nederlandsche P.K. Personeel ven de radje-distributia-centrales aan het Oostelijk front Nieuwe bonnen Massert bezoekt de N.S.V Sfog betere tijden van Ragnhild Hveger D ai Schaar en lijmpot, plus.», schietwapen Aandeel in de geschiedschrijving van den oorlog. Contact tus- schen front en vaderland. Vraaggesprek met den comman dant. De berichtgeving van het oorlogsfront, zoo als wij die in dezen oorlog van de Duitsche P.K.-verslaggevers hebben leeren kennen, verschilt wel hemelsbreed van die uit vori ge oorlogen, toen de meeste journalisten hun reportage „van het front" uit de tweede of derde hand kregen, terwijl zij zelf, meestal tientallen k.m. achter de vuurlinie in be trekkelijke veiligheid zaten. Nu er echter, met het vrijwilligerslegioen Nederland een aparte Nederlandsche P.K.- trein meegaat naar het Oostelijk front, zal ook Nederland zijn aandeel krijgen in de documentaire geschiedschrijving van dezen oorlog. Zaterdag j.1. is de Nederlandsche PK. reeds naar het Oostelijk front vertrokken om daar eerst de militaire vooropleiding te ont vangen. De commandant Wouter Hulsteijn heeft aan een redacteur van de V.P.B. een aantal belangwekkende bijzonderheden verteld over het doel en de werkwijze van dit laat ste snufje der oorlogsbericht ge ving: de P.K. „De oude oorlogscorrespondent, zooals wij hem kennen uit den boerenoorlog, den Rus- sisch-Japanschen oorlog en den wereldoor log, heeft afgedaan", zoo vertelde ons SS. Hauptsturmfuehrer Wouter B. D. Hulstijn, de commandant van de Ned. P.K.-trein van het vrijwilligerslegioen Nederland, in ant woord op onze vraag om nadere gegevens over de taak en werkwijze van de groep Nederlandsche journalisten, die in de rijen >an het legioen den strijd tegen het bolsje wisme hebben aangebonden. „Wanneer in die oorlogen journalisten naar het front gingen, werden zij veilig op geborgen bij een of andere etappe om van tijd tot tijd onder leiding van een officier eens een kijkje in de vuurlinie te gaan ne- nen. Er zijn er ook gesneuveld. Zoo vond men b.v. na een der groote doorbraakpo gingen bij Cambrai een notitieblok van een Amerikaanschen verslaggever, waarop deze als zijn laatste bericht had genoteerd, dat een in zijn nabijheid inslaande granaat „uw verslaggever doodelijk gewond heeft." Daar er oorlogscorrespondenten noodig zijn. in de eerste plaats voor de documen taire geschiedschrijving van den oorlog en in de tweede plaats voor het onderhouden van den band tusschen front en vaderland, heeft de Duitsche legerleiding naar andere wegen gezocht. Zij heeft deze gevonden door het militair inbouwen van propaganda-com- pagnieën in de geheele oorlogsmachine. Dit zijn normale gevechtseenheden, dde ook daadwerkelijk aan den strijd deelnemen, doch in wier gelederen journalisten, foto reporters. cameramannen en radioverslagge vers strijden. De Waffen S.S. heeft tot dat doel een speciale compagnie opgebouwd, waarin de Nederlandsche P.K.-trein tactisch als een der secties is opgebouwd. Het feit. dat de Nederlandsche P.K.-trein een sectie is van de P.K. der Waffen S.S. brengt met zich mede. dat de bij deze sectie ingedeelde journalisten in de eerste plaats de harde leerschool zullen hebben te door- loopen van eiken strijder der Waffen SS. Bovendien worden zij ingewijd in de gehei men van de woord- en beeldjournalistiek te velde. Aan de Nederlandsche P.K.-trein zijn ver bonden: 8 journalisten, 5 persfotografen, 3 cameramannen en 4 radiotechinici. De jour nalisten treden eveneens op als radiover slaggevers. Voorts gaan er met den P.K.- trein, welke uit 23 auto's cn 2 vrachtauto's en eenige motorrijwielen bestaat, de noodi- ge mechaniciéns, chauffeurs, instrument makers en ander technisch personeel mee. Over de bewapening van de Nederland sche P.K., welke zeer sterk is. mocht Haupt sturmfuehrer Hulstijn ons natuurlijk geen nadere inlichtingen verstrekken. Hij vol stond met er op te wijzen., dat de bewape ning van dien aard is, dat zijn afdeeling een sterke gevechtseenheid vormt, in staat om aan elke aanvalshandeling deel te ne men en zich tegen eiken aanval te weer te stellen. Vertrouwde leiding. De P.K.-eenheden zijn volkomen gemoto riseerd. De auto's zijn behalve door het zon- nerad gekenmerkt door een Hollandsch klompje met een liggende pijl er door. Ik wordt als commandant, behalve door 3 Ne derlandsche officieren, bijgestaan door een Duitschen luitenant, die de krijgsverrichtin gen op alle fronten als P.K. man heeft mee gemaakt en die daarbij niet alleen de rangen heeft doorloopen, doch ook onderscheiden werd met het ijzeren kruis le en 2e klasse. „Er moet natuurlijk om de kleinste kleinig heden worden gedacht", zoo vervolgde HauDtsturmfuehrer Hulsteijn. „Niet alleen moeten er b.v. acht draagbare schrijfmachi nes mee, groote pakken schrijfpapier, car bonpapier, scharen en lijmpotten, kortom al les wat tot een redactioneele uitrusting ook te velde behoort, maar ook potlooden, line- alen, vlakelastiekjes en al die kleinigheden, die in de Russische steppe niet te vinden zijn. Band, met het vaderland. ,De Nederlandsche P. K. zorgt er dus voor, dat er in de eerste plaats regelmatig journalistieke bijdragen worden geleverd aan de Nederlandsche pers over de sociale en andere toestanden in Rusland alsmede over de wapenfeiten aan het Oostelijk front in het bijzonder waar het betreft de krijgs verrichtingen der Nederlandsche vrijwilli- ges, die strijden in de waffen S.S., liet le gioen en de N.S.K.K. Voorts is het onze taak te zorgen, dat de noodige fotografische opnamen het vaderland bereiken en dat de Nederlandsche radiozenders regelmatig front reportages kunnen uitzenden. Een tweede opgave van onze P.K. is om de Nederlanders aan het Oostfront te voor zien van literatuur en hen ook op andere wijze gelegenheid tot ontspanning te geven. De ziel van deze afdeeling is de heer Seyffardt Jr. Op zijn initiatief heeft de luitenant-generaal Seyffart ó.a. duizend gul den beschikbaar gesteld voor den aankoop van een veldbibliotheek, samengesteld uit de beste werken van Nederlandsche auteurs. Bovendien wordt er vor gezorgd, dat el- ken dag per koerier een aantal exemplaren van de voornaamste Nederlandsche dagbla den naar het Nederlandsche legioen worden gezonden. De artikelen, foto's, films en radio-repor tages der Nederlandsche P.K. worden aan de dagbladen en theaters geleverd tegen een door het departement van volksvoorlichting en kunsten vast te stellen vergoeding. Deze gelden worden gestort in een speciaal fonds, dat bestemd is voor latere sociale zorg. Nog \Vi kg. krijgbaar. aardappelen ver- NA EEN VACANTIE in Würtemberg Gistermorgen zijn ruim vijfhonderd kin deren, die een vacantie van vijf weken in de gouw WürtembergHohenzollern in Duitschland hebben doorgebracht, aan het Centraal Station te Amsterdam aangekomen. Woensdagmidd. reeds hadden zij de reis naar huis aanvaard en den geheelen nacht had den zij in den trein doorgebracht. Maar zij waren allen even opgewekt en monter en zij praatten honderd uit over de onverge telijke dagen, die zij in het land van bergen en bosschen hadden beleefd. Het was er prachtig, zoo vertelden zij en de menschen waren zóó goed voor hen geweest. Vijf we ken hadden zij plezier gemaakt. Zij hadden gespeeld, gewandeld en tochten gemaakt met paard en wagen en zij hadden vooral ook veel gegeten. De kinderen waren bij par ticulieren in de dorpen ondergebracht en zij waren daar als huisgenooten behandeld. Aan het Centraal station waar de drukte groot was, heerschte natuurlijk vreugde bij het weerzien. ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR DE LANDARBEIDERS IN DEN NOORD OOSTPOLDER. Na gepleegd overleg met de betrokken ar beidersorganisaties en na verkregen goedkeu ring door het departement van Waterstaat, heeft de directie voor den Noord-Oostpolder de arbeidsvoorwaarden voor de landarbei ders, die werkzaam zullen zijn bij de ontgin ning en den landarbeid in den nieuwen pol der o.m. als volgt vastgesteld. Voor volwaardige arbeidskrachten bedraagt het uurloon 42 ct., terwijl bij de vaststelling van tarieven voor accoordwerk eveneens van dat grondloon wordt uitgegaan. Bovendien worden aan de arbeidskrachten nog o.m. de volgende vergoedingen toegekend: Voor overuren buiten accoordwerk 10 ct. per uur extra, voor regenverzuim 25 ct. per uur, te beginnen na het eerste half uur ver zuim, voor verzuim op erkende Christelijke feestdagen f2.50 per dag, voor verzuim ten gevolge van het vervullen van wettelijke ver plichtingen driemaal het uurloon; bij over lijden van bloed- en aanverwanten, bij hu welijk of geboorte in het gezin f2.50 per dag, voor tegemoetkoming in de kosten van het gebruik van rijwiel, laarzen, enz. 1 ct. per werkuur, voor gebruik van meegebrachte zeis of zicht 1 ct. per uur, voor vergoeding bedrijfskleeding kunstmestzaaien enz., 5 ct. per uur. Arbeiders, die bepaalde werkzaamheden verrichten, o.m. bestuurders van motorrijtui gen, machinisten van dorschmachines, bedie ning van graanmaaiers en zaaimachines, enz., kunnen in aanmerking komen voor ex tra uurloonen. De loonen van arbeiders, jonger dan 19 jaar, worden vastgesteld in evenredigheid met de loonen van de volwaardige arbeids krachten. De normale arbeidsduur in ontginningsar- beid zal bedragen van begin Maart tot be gin November 50 uur per week en van begin November tot begin Maart 45 uur per week. Kostwinners, die in de barakken zijn ge huisvest, ontvangen een vergoeding van 80 ct. voor eiken dag waarover zij kostgeld ver schuldigd zijn. 's Gravenhage, 22 Aug. De secretaris generaal van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat heden zijn aangewezen de onderstaande bonnen, welke in de week van 24 Augustus tot met 30 Augustus a.s. recht geven op de daarachter vermelde rantsoenen: 324 brood 4 rantsoenen brood of gebak. 32 bloem 1 rantsoen brood of gebak. 32 bloem Yt rantsoen bloem, brood of gebak. 32 vleesch Yt rantsoen vleesch of vleesch- waren. 32 vleeschwaren 1 rantsoen vleesch of vleeschwaren. 32 kaas 100 gram kaas. 32 melk 11% liter melk. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bonnen 30, 31 en 32 voor kaas geldig blij ven tot en met 6 September a.s. De bonnen, welke van 24 Augustus 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 23 Augustus 1941 worden gebruikt. Zooals bekend, is het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maan dag en Dinsdag niet geoorloofd. De volgende bonnen zijn na Zaterdag 23 Augustus niet meer geldig: 31 brood: brood of gebak. 31 vleesch: vleesch of vleeschwaren. 31 vleeschwaren: vleesch of vleeschwaren. 31 bloem: bloem. 31 melk I: melk. 29 reserve: aardappelen. 30 reserve: aardappelen. AARDAPPELEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat, zooals elders in dit blad wordt gemeld, bon „32 reserve" gedurende het tijdvak van Vrij dag 22 Augustus tot en met Zaterdag 30 Au gustus a.s. recht geeft op het koopen van 1% k.g. aardappelen. Daarnaast is thans bepaald, dat de geldig heidsduur van bon „31 reserve" wordt ver lengd tot en met 30 Augustus. Ook deze bon geeft derhalve tot en met dien datum nog recht op het koopen van 1 kg. aardappelen. HARDDRAVERIJ TE PURMEREND. Onder groote belangstelling hadden giste ren te Purmerend kortebaandraverijen plaats waarbij dertien paarden aan den start ver schenen. De uitslag is: 1'. Zora (eig. J. Wagenaar), 290 meter f300. 2. "Absürtus, W. Koelemay (280 meter) f100. 3. Xerxes, R. van Wieringen (290 M.) f50.- 4. Anzolar, J. de Vlieger (285 meter) f25.- TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gistermiddag om zes uur geraakte het vier jarig jongetje J. Bos, wonende aan den Sin- gelweg te Groningen, bij het spelen te water. Een der omstanders sprong het kind direct na en had het vrij spoedig te pakken. Het jongetje was echter reeds bewusteloos, Gé- ruimen tijd heeft men kunstmatige ademha ling toegepast, doch dit mocht niet meer ba ten. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. OUD-MEDESTRIJDER VAN DEN FüHRER GESNEUVELD. B e r 1 ij n, 21 Augustus (D.N.B.) In den strijd tegen het bolsjewisme is naar de National-Sozialistische Partei Kor- respondenz meldt, S.A.-Obergruppenführer Heinz Knickmann als bataljonscommandant gesneuveld. S.A.-Obergruppenfuehrer Knickmann, die ook aan den wereldoorlog had deelgenomen, was leider van de S.A.-Gruppe Nieder-Rhein en behoorde tot de oudste medestrijders van den Führer. BIJ BEVONDEN GESCHIKTHEID ZULLEN ZIJ ZEER BINNENKORT DE MEDEDEELING ONTVANGEN OP WELKE VOORWAARDEN ZIJ IN RIJKSDIENST ZULLEN KUN NEN WORDEN AANGESTELD. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Op 14 Augustus jl. heeft een bespreking plaats gevonden met den voorzitter en den secretaris v. d. door den directeur-generaal der P.T.T. benoemde commissie voor de rijksradiodistributie. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van personeel in overheidsdienst, aangesloten bij het N.V.V., was vertegenwoordigd door de heeren Blom en Forrer. Als resultaat der besprekingen kan worden medegedeeld, dat allen, die voorheen in dienst waren van een door een particulier geëxploiteerde radiodistributlecentraie en die, naar het oordeel van de commissie hier boven bedoeld, geschikt zijn bevon den om in rijksdienst te worden opgenomen, zeer binnenkort mede- deeling zullen ontvangen, op welke voorwaarden zij in dienst van het rijk zullen kunnen worden aange steld. Medegedeeld kan worden, dat vrijwel al len in de gelegenheid zullen worden gesteld in dienst van het rijk te komen en dat in het algemeen aan de belanghebbenden een loon zal worden toegekend, hetwelk gunstig afwijkt van de bezoldiging, welke tot nu toe werd betaald. De indienstneming zal op arbeidscon tract plaats vinden. Indien de betrokkenen echter geschikt blijken te zijn en met werk zaamheden van blijvenden aard zijn belast, zal later een vaste aanstelling volgen. Bij de vaststelling van het loon is reke ning gehouden met den leeftijd van de oe- trokkenen en het aantal jaren, dat zij bij de radiodistributie werkzaam zijn. Vertrouwd mag worden, dat uiter lijk 1' October a.s. al Jen. die voor een aanstelling in aanmerking komen, daarvan mededeeling zullen hebben ontvangen. Degenen, die niet voor een aanstelling in aanmerking ko men of die voor de aangeboden be trekking meenen te moeten bedan ken, zullen een uitkeering ontvan gen ten bedrage van een iaar loon, berekend nar het bedrag, dat zij bli hun vroegeren werkgever heb ben verdiend. Ten aanzien van hen. die tot nu toe in dienst waren van een door de gemeente ge ëxploiteerd bedrijf, zullen eveneens binnen afzienbaren tijd nadere mededeelragen kun nen worden verwacht. Ook te hunnen be hoeve wordt nauwkeurig nagegaan, welke bezoldiging en rang zullen worden toege kend. Reeds kan ten aanzien van deze per sonen worden medegedeold. dat, voor zoo ver zij thans reeds in vasten dienst zijn, het in het voornemen ligt hen ook in vas ten dienst van het rijk aan te stellen. Met de vrachtauto langs de huizen Om fietsen te stelen. Goede slag van de Nijmeegsche politie. Door de Nijmeegsche politie zijn gister- aangehouden vijf jongelieden van ongeveer 18. 19 jaar, die zich schuldig gemaakt heb ben aan verschillende diefstallen. Een 19-jarige winkelbediende heeft zijn patroon benadeeld voor honderden guldens aan bonnen en levensmiddelen. Een tweede bediende van een andere firma werd voor eenzelfde feit gepakt. Gelijk overal in den lande zijn rijwiel diefstallen ook te Nijmegen aan de orde van den dag. De politie is er in geslaagd drie jonge arbeiders te pakken wegens dief stal van tientallen rijwielen. Men dreef in Nijmegen de brutaliteit zoo ver, dat op ze keren dag dieven met een vrachtauto langs de huizen en zalen reden, waar men dacht rijwielen te kunnen stelen. Als deze op slot stonden, werden zij de vrachtauto ingedra gen en weggevoerd. 's-Gravenhage, 21 Aug. Dezer dagen heeft de leider der N.S.B.. ir. Mussert, in ge zelschap van mevr. de Ruiter en den heer da Costa een bezoek gebracht aan het Bu reau der „National Sozialistische Volks- wohlfahrt" in het „Arbeitsbereich" der N.S, D.A.P. in Nederland, waarbij ook de leid ster der vrouwenorganisatie in het „Arbeits bereich" aanwezig was. Amtsleiter Moelier deelde bijzonderheden mede over het karakter en de taak „der National-Sozialistische Volkswohlfahrt" in Duitschland en gaf aan de hand van sta tistieken en voorbeelden een overzicht van het werk der N.S.V. in Nederland, die in zoo korten tijd een buitengewoon vrucht- dragenden arbeid voor de Duitschers in Ne derland verricht heeft. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPEL ZIEKTE. 's-Gravenhage, 21 Augustus. Het Ned Meteorologisch instituut te De Bilt deelt mede: In het etmaal van 's avonds 19 Au gustus tot 's avonds 20 Augustus is in Noord-Holland in de omgeving van Oudkarspel de weersge steldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. OPROEP VAN DE BEVOLKING VAN ST. PETERSBURG. De Russische maarschalk Worosjilow heeft gisterochtend vroeg in een door de Moskousche radio verspreiden oproep de be volking van St/ .Petersburg aangespoord „als een man voor de verdediging van de stad op te staan" Naar in den oproep ver der wordt gezegd, moet de bevolking „de verdediging van de stad versterken". Voor al is het noodig, de productie van oorlogs materiaal te verhoogen. De oproep eischt waakzaamheid en onbarmhartigheid jegens lafaards en saboteurs,, aldus een bericht van D.N.B. uit Helsinki. DE SCHAARSCHTE AAN BENZINE IN AMERIKA. Washington, 21 Augustus (D.N.B.) De plaatsvervangende leider van het fede rale bureau voor de benzinecontrole heeft medegedeeld, dat de schaarschte aan benzi ne in de oostelijke staten der Unie acuut is 'geworden. De voorraden zijn nog slechts vol doende voor tien dagen. Behalve de tot dus ver beperkte distributie moeten nog drasti sche maatregelen worden genomen. NIEUWE MIJNENVELDEN IN DE ZWEEDSCHE WATEREN. De chef van de Zweedsche marine heeft, volgens het Zweedsche persagentschap Tete. medegedeeld, dat „ter vergemakkelijking v. de bewaking van de Zweedsche neutraliteit" in de Zweedsche territoriale wateren tus schen 56 gr. 19J4 min. N„ en 56 gr. 19 min. N.B. nieuwe mijnenvelden zijn gelegd. De scheepvaart wordt voor het bevaren van deze gebieden gewaarschuwd. Een vaargeul zal worden opengehouden. Door de bewa kingsvaartuigen zullen aanwijzingen voor het varen in deze vaargeul worden gegeven. ^ULemmen Kopenhagen. 21 Aug. (A.N.P.) De Deen- sche wereidrccordzwemster Ragnhild Hve ger blijkt dit seizoen in uitstekende vorm te zijn. Nauwelijks slaagde zij er eenige da gen geleden in het wereldrecord op de 800 meter borstcrawl te verbeteren, of nieuwe succesvolle pogingen worden door haar on dernomen ter verbetering van reeds op haar naam staande wereldrecords. Zoo ge lukte het haar gisteren te Kopenhagen het sinds 3 Juli 1938 op haar naam staande en eveneens te Kopenhagen gevestigde wereld record op de 1500 meter borstcrawl met 48.7 sec.te verbeteren en van 21 min. 45.7 sec. te brengen op 20 min. 57 sec. Bij deze geslaagde poging verbeterde zij bovendien het eveneens op haar naam staande wereldrecord op de 880 yards (Stockholm 28 Febr. 1937) met 11 min. 16,1 sec. Zij noteerde thans op dezen afstand 11 min. 8,7 sec. Tenslotte noteerde zij ook op de 1000 meter een beteren tijd. Het wereldrecord op dezen afstand staat reeds sinds 1936 op haar naam (23 Aug. 1936 Helsingoer 14 min. 35,6) en werd vervolgens in Februari 1937 (Stockholm 14 min. 12,3 sec.) en 11 Augustus 1940 in Helsingoer door haar verbeterd en gebracht op 14 min. 9,2 sec. Gisteren noteerde zij op dezen afstand 13 min. 54,4 sec. Amsferdamscbt effcctenbcnr Vrij drukke markt. Na meerde opening vaste stemmt Onder beurstijd oploopende ko sen. Nederlandsche belegging prijshoudend. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. U Nederland 1941 I 4 Nederland 1940 I 4 Nederland 1940 II 4 Idem met bel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 100-1001/16 99 15/16-1001 100 9/16 100% 99 15/16 99 15 100 9/16 100 9/ 93V8-927/8 92 15/16-9215 9413/16 94 15 93% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEH A'dam '37 I 3% 's Grav. *37 1 3% N Holl. '38 3 N Holl '38 II (3Vo) 3 R'dam -37 I III 3% Z.-Holland 1937 3 94 96% 94 95%, HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp b. Veendam 3% 98 97% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bank A 192 195% Ned. Ind Handelsb. A 138 139 Ned. Handel Mij. c.v. A 154% 152 INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN, Binnenland. A.K U. 148-146% 146%-1J Centr. Suiker Mij. 230 230 Fokker g. A 220 225 Lever Bros en Unilever cv.A 144-142 142%-lj Ned. Ford 343 342 Philips G B.vA. 247-251% 240%-2J Philips pref. A 162 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon. Petr. 275-271 SCHEEPVAARTMAATSCHAPPIJEN, Holland Amerikalijn A 139-141% 137% Kon. Ned. Stoomb. Mij. nat bez. v. A 187%-185 182 Kon. Paketvaart A 258-256% 255%-25 Ned Scheepv. Unie A 195-198 193-K SUIKER-ONDERNEMINGEN. HVA 458%-454 451 Javasche Cultuur 265 259% N.I.SU. 244% 245 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 244-241 238-1 Deli Mij. cv. A 293-289 288-L Senembah 237-232 236-23 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 297%-293 238-293 236-238 231%- Deli Batavia Mij. A Italiaansch weermachtberil ENGELSCH TANKSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Rome, 21 Augustus (Stefani): Het 443ste communiqué van het Italia sche hoofdkwartier luidt: Gisteren hebben Britsche vliegtuigen aanval op Augusta gedaan. Eenige burjf werden gewond, de schade is van weinig lang. De luchtafweer kwam snel in actie schoot een der aanvallende toestellen neer, In Noord-Afrika wordt van het front Tobroek een snel en doelmatig optreden onze afdeelingen tegen vijandelijke aanval gemeld. Nauwkeurig gericht artillerievn trof doelen in de haven en veroorzaa branden in de militaire installaties der De stad Benghazi werd opnieuw door Enj sche vliegtuigen gebombardeerd Er zijn gi slachtoffers, eenige gebouwen werden digd. In Oost-Afrika worden van verschillen sectoren aan het front van Gondar levendi aanvallen en tegenaanvallen gemeld onze onvermoeibare troepen, die een gro< verkenningsactie ontplooiden en de poe gen van den vijand verijdelden. De vijand, door de luchtmacht gesteund werd, v) overal met aanzienlijke verliezen terugges gen. In het Oosten van de Middellandsche I hebben twee Italiaansche torpedovliegtuif bestuurd door luitenant Cesare Graziani tweede luitenant, Aldo Forzinetti (waarnen luitenant Pietro Riva) een geladen peil leumtankschip van 10.000 ton getroffen tot zinken gebracht. BESCHERMING DER OLIEBRONNEN I IRAN. Vichy, 21 Aug. (A.N.P.) Naar men Teheran verneemt, treft de regeering Iran alle mogelijke maatregelen ter scherming van de waardevolle oliebronni Er bevindt zich thans een uitgestrekt cordi an politie en militairen om de olieveld! Voor het verkeer zijn slechts bepaalde gen vrij gehouden. SOWJET VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Berlijn. 21 Aug. (D N.B.) In dep. nac' van Woensdag op Donderdag zijn enk! Sowjet bommenwerpers, komende uit Oosten langs de kust van de Oostzee, bov Noord-Duitschland verschenen. Zij kruist gedurende vrij langen tijd in het wilde W boven Duitsch gebied. Enkele lukraak open veld neergeworpen bommen richti geen noemenswaardige schade aan. I10| bal dal gei J vai dei blo des dei bet sch bri ma ten eig val aai vel del ges pla is het alk wa te dui sch wo: bru I blij dik te ged tus WO! por gek te ker elk te bin bla wij tije dro doe geb e der pers hee pio: en ma hee mei 0 ger of kui wai „ha die ma het we dar dar. arn stu, eer mii X der r een geë wei Ma in sul rig: kor tati ma wei T toe de het 1 Mg' ieb rig aki r kei tro nin vei ooi arl: sta vai pei het bli; hei op: scl bei ste Er lic tir z^l WJ

Schager Courant | 1941 | | pagina 2