bewegingsvrijheid der sovjets j dagelijks kleiner 20.49 uur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 2 iWESTIE IRAN OP DEN 3CEAAN BESPROKEN Deensche verklaring over IJsland Verduisteren Vleeschvergiftiging Het O.K.W. meldt VRIJW1I EGIOEN D GOUDEN LETTERS Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. SATERDAG 23 AUGUSTUS 1941 85e Jaargang. No. 11579. fljtgave dep N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier* Schagen ONZEKERHEID BIJ HET NEMEN VAN TEGENMAATREGELEN GECONSTATEERD week o.I.v, n van uider- in in. voert J. J. Jtrina, Jouck ïo, de Schu- ilt het i Boe- t Dra chting kit en de •roep van de sovjetleger- uiding aan bevolking van ff. petersburg als een nood- kreet beschouwd. I Noord-Estland spoedig van het bolsjewisme verlost. Berlijn, 22 Augustus (D.N.B.): Uit de Duitsche weermachtsberichten van en laatsten tijd is, naar aan het D.N.B. in anvulling op het weermachtbericht wordt emeld, duidelijk op te maken, hoezeer het litiatief aan het oostelijk front uitsluitend handen der Duitsche militaire leiding ligt. an alle deelen van het front worden da- elijks vorderingen gemeld, die ondubbelzin- Ig'bewijzen, hoe de Duitsche en verbonden oepen-volgens een bepaald plan den Sow- van hun steunpunten berooven. Zoo wer- m in den zuidelijken sector de belangrijke ivensteden Nikolajev en Cherson en de isting Otsjakow genomen, welke laatste de onding van de Dnjepr in de Zwarte Zee heerscht.. Tegelijkertijd werd op den lin- trvleugel van den zuidelijken .sector de litsche aanval via Korosten naar het lord-oosten voortgezet. In het middenge- elte van het enormg front heeft het door- •sh aande succes vanden slag bij Gomel het zit verzekerd van het belangrijke spoorweg- Booppunt Gomel. In den noordelijken sector *ft de inneming der plaatsen Nowgorod, ingisepp en Nanwa voor den uit 't gebied sschen Ilmeny en Peipusmeer naar het lorden voort.gezetten aanval op beide vleu- ils goede steunpunten opgeleverd. Na het tot stand komen der verbin ding tusschen de ten oosten en ten westen van het Peipusmeer opruk kende Duitsche strijdkrachten in het gebied rond Narwa, zal nu ook bin nen afzienbaren tijd het. overige ge bied van Noord-Estland van de Sowjets bevrijd zijn. In alle sectoren van het front gaan de Duitsche aan vallen voort, hoewel door terrein moeilijkheden en hardnekkige verde diging het oprukken zeer bemoeilijkt wordt. De Sowjets spannen telkens weer hun laat- krachten in om het onophoudelijke Duit- :he opdringen nog op te houden. Dit is hun hter tot nu toe nog op geen enkele plaats lukt. Veeleer bestaat de indruk, dat zij ak volkomen het overzicht over den toe and hebben verloren en dientengevolge ook het nemen van tegenmaatregelen onzeker worden zijn. Aan enkele deelen van het int werd geconstateerd, dat ter verdedi- ng bijeen getrommelde afdeelingen in den rijd worden gebracht, die bestonden uit de erblijfselen van verslagen Sowjetdivisies. Bovendien zijn ook reeds vaak reserve- ^{oepen en semimilitaire formaties hals over Op uit de naaste garnizoenen gehaald en i over - hi den rolk. Vel- n deze van altijd ver* Zie Fr ank weten .vingi in si egeven ien als t meer geen levens man lij het. n held, Zie hui zij. - lied is, ker-uit vind in r zich. mor* lat dik Spanning stijgt. Iran zal de EngelschAmerikaansche beve len waarschijnlijk niet volgen en de Dnitschers niet uitwijzen. New York, 22 Aug. (DNB). Naar de Uni- !d Press uit Londen meldt, zou de kwestie nu-nrf an tijdens de ontmoeting tusschen Roose- „iL [H en Ghurchill op den Atlantischen Oce- iBn uitvoerig besproken zijn. Roosevelt zou olledig begrip aan den dag gelegd hebben oor het Britsche standpunt, dat Iran „van 3 Duitschers gezuiverd moet worden". ren In verband hiermede meldt de Londensche sta- ^respondent van de New York Times het wordt °teende: In de Britsche hoofdstad is men ■millon8,1 meening, dat Iran dezen eisch van de bij zelf and 2411 wijzen en dat derhalve een op- arm larsch zal volgen. In werkelijkheid, zoo van le*dt de Amerikaansche journalist, wen- Then de Britten en Sovjets deze weigering an Iran in den grond van hun hart, ten- inde het land van den Sjah onder hun con- ■ole te brengen. STOCKHOLM, 22 Aug. (D.N.B.) De levenjjya Dagligt Allehanda publiceert een be licht van United Press uit Londen, volgens waar* etwelk Londen het antwoord- der Iraan- che regeering op de stappen van Engeland n de Sovjet Unie onbevredigend acht. Bij et mondelinge antwoord, dat den diploma- ieken vertegenwoordigers van Engeland n de Sovjet Unie te Teheran werd gegeven iet' men doorschemeren dat een uitvoe- ige, schriftelijke nota zou volgen. Het Japansche blad Tokio Nitsji-Nitsji chrijft het volgende over de kwestie Iran: ngeval Iran de eischen van Engeland en Ie Sovjet Unie zou aanvaarden, zou het and afdalen tot de positie van mandaats- febied van deze beide mogendheden. Engeland en de Sovjet-Unie verlangen op inbeperkte schaal mogelijkheden voor het 'ervoer van oorlogmateriaal door Iran. iaar het zeer moeilijk en bijna onmogelijk [ebleken is, voldoende materiaal over Si- ►eriö naar het westen U vervoeren. in den strijd geworpen. Alle maatregelen wa ren echter tevergeefsch en beteekenden ten laatste slechts gen verhoogd risico voor de Sovjet-leiding, die zich niet meer weet vrij te maken van de greep, Waarin de Duitsche weermacht haar gevat houdt. Hoe groot de nervositeit van de opperste Sovjetleiding reeds is, blijkt bijvoorbeeld uit den gepubli- ceèrden oproep van maarschalk Worosjilow, waarbij iedere Sovjet-burger der stad Peters burg als franc-tireur tot vedediging der stad wordt verplicht. Daaruit kan de gevolgtrek king worden gemaakt, dat de opperbevelheb ber van den noordelijken Sovjet-vleugel reeds zelf zijn voornaamste steunpunt Petersburg buitengewoon in gevaar gebracht ziet. Ter wijl de Sovjet-leiding het tot nu toe, buiten de verdediging aan het front, nauwelijks nog tot een tegenwerkende operatie tegen de on ophoudelijk voortrukkende Duitsche legers heeft gebracht, kan duidelijk worden vastge steld, hoe de Duitsche troepen naar den wensch der Duitsche leiding telkens weder vorderingen hebben weten te forceeren, waar van de eene op de andere teruggrijpt. Zoo scheppen de thans aan den gang zijnde aan vallen weder de-mogelijkheid voor nieuwe operaties in grooten stijl en verkleinen zij van dag tot dag de bewegingsvrijheid der Sovjet-troepen en haar leiding. Australische premier biedt ontslag aan Om parlementaire crisifc te voor komen. Toch naar Londen? New York, 22 Aug. (DNB). Teneinde een parlementaire crisis te voorkomen heeft ^lenzies, de Australische minister-president naar United Press uit Canberra meldt, zijn ontslag aangeboden. Men neemt aan, zoo deelt het persagentschap verder mede, dat Menzies zich door dezen stap den weg open wil houden om in een andere hoedanigheid naar Londen te gaan, nu de arbeiderspartij geweigerd had de reis van MenZies in zijn hoedanigheid van minister-president goed Ie keuren. Een telegram van Associated Press uit Canberra wijst daarop. De Australische mi nister van Marine, Hughes, heeft in hét parlement minister-president Menzies ver zocht, zich in weerwil van de oppositie der arbeiderspartij naar Engeland te begeven. Alleen Engeland, aldus Hughes; kan de Ver- eenigde Staten er toe brengen, hun lot aan dat van Australië te verbinden en schepen naar de Stille Zuidzee te zenden. Wij heb ben de Amerikaansche hulp noodig, wij kun nen ons niet zelf verdedigen. THAILAND EN JAPAN. Tokio, 22 Aug. (Domei) Thailand zal zijn buitenlandsche politiek blijven basee ren op bevordering van nauwer betrekkin gen met Japan, verklaarde de nieuwbe noemde Thailandsche ambassadeur, Phya Sri Senat, vanavond in de ambassade, waar de Japansche ambassadeur in Thailand, Tsoebokami, te gast was op den vooravond van zijn vertrek naar Bangkoik. Senat her innerde aan zijn vierjarig verblijf in Japan en gaf de verzekering, dat hij thans als am bassadeur zijn uiterste best zal doen om vriendschappedijker betrekkingen tusschen Thailand en Japan tot stand te brengen. De weermacht In het Zuid-oosten des lands 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. (A.N.P.) De bevelhebber der weermacht in Nederlaifd, generaal der vliegers S. R. Christiansen, heeft vandaag met een gevolg uit zijn staf troepenonderdeelen van leger en luchtmacht S.S. en politie, benevens andere instanties der weermacht in het zuidoosten des lands bezocht. In Tilburg werd hij ontvangen door den bevelhebber der Ordnungspolizei. gene raal Schumann. De bevelhebber der weer macht kon herhaaldelijk uiting geven aan zijn voldoening over hetgeen hij bij troepen en dienstinstanties zag. AANVAL OP ALEXANDRIÜ. Berlijn, 22 Augustus (D.N.B.): In den afgeloopen nacht heeft de Duitsche luchtmacht een sufccesvollen aanval gedaan op de haveninstallaties van 'Alexandrië. Waargenomen kon worden, dat overal in het havengebied bommen insloegen en vooral in de westelijke haven constateerde men bran den. SENATOR PEPPER EISCHT BEZETTING VAN STEUNPUNTEN. Cincinnati (Ohio), 22 Aug. (D.N.B.). Senator Pepper heeft, naar de United Press meldt, in een redevoering opnieuw de bezet ting geëischt van de Azoren, Madeira, de Canarische eilanden, de Kaap Verdische ei landen en Dakar. In een dwangpositie gebracht oordeelt minister Stauning. THANS EEN FIGUUR IN HET POLITIEKE SPEL. KOPENHAGEN, 22 Aug. (D.N.B.) Minis ter Stauning heeft vandaag in het Folke- ting een verklarimg o*rer IJsland afgelegd. Na een overzicht over den gang van zaken van het tijdstip der bezetting door Engel sch^ troepen af tot de bezetting der Ameri kanen herinnerde Stauning aan de officiee- le verklaring der IJslandsche regeering van 11 April 1940, dat IJslad niet wilde deelne men aan een alliantie met eenigerlei part ner en zou protesteeren tegen iederen maat regel, die onvereenigbaar zou zijn met de verklaarde neutraliteit van IJsland. De IJslandsche regeering, aldus vervolg de Stauning, heeft door haar consul-gene raal te New York uiting doen geven aan haar besliste voornemen zich te verzetten tegen gebruik van IJsland als overslagplaats voor oorlogstuig, hetgeen opgevat kon wor den als uiting van IJslands handhaving van de neutraliteitspolitiek. Evenmin als de Engelsche bezetting van IJslandsche zijde ge wenscht werd, kan worden aangenomen, dat een wensch der IJslandsche regeering heeft bestaan om de Engelsche bezetting door een Amerikaansche vervangen te zien. „Wij hebben", aldus de woorden van Stauning, „hier in Denemar ken over den achtergrond der ge troffen reorganisatie om verklaar bare redenen slechts zeer spaarzame gegevens kunnen verkrijgen. Voor IJsland moeten er zonder twijfel zeer belangrijke redenen zijn ge- Foto Fax. weest, die wij hier slechts moeilijk kunnen nagaan, maar het vermoe den is niet ongegrond, dat IJsland in werkelijkheid in een dwangposi tie is gebracht, zoodat de IJsland sche regeering'practisch gesproken in het geheel geen keus heeft gehad. Naar het mij toeschijnt, moet de nieuwe staat van zaken in ons broederland aanlei ding tot allerlei bezox*gdheid geven, want de berichten over de bezetting van het land door Ameirikaansche troepen schijnen ruime verschieten te openen en helaas ook kans te bieden, dal IJsland in grooteren omvang en rechtschtreekscher dan tot dus ver betrokken zal raken bij oorlogsverwik kelingen en een figuur woi;dt in het groote politieke spel, waarbij geen waarborg be staat. dat de overweging van IJslands eigen wenschen en belangen den doorslag zal .ge ven. De beschikbare berichten maken den indruk, dat groote Amerikaansche troepen- afdeelingen naar IJsland, worden overge bracht en dat op verschillende plaatsen in het land marine- en lucchtbases op groote schaal worden aangelegd. Het doel daarvan is o.a. gelegenheid te scheppen om IJsland te gebruiken als over slagplaats voor Amerikaansche transporten van oorlogstuig. De Amerikaansche bezetting, die de route van de Vei-eenigde Staten naar Groot-Brit- tannië voor de vooi'ziening van laatstge noemd land met oorlogstuig moet beveili gen, zal vermoedelijk de aanwezigheid van aanzienlijke eenheden der marine vereischen in een gebied, dat van Duitsche zijde tot oorlogszone is verklaard. Derhalve zijn oorlogshandelingen in de wateren rondom IJsland, die tot de oorlogs- 'zone beihooren of op IJsland zelif niet on waarschijnlijk. De overweging van die mi litaire bezetting van IJsland door de Ver. Staten wordt derhalve van Deenseh en Eu- ropeesch stanidbunt in hooge mate worden betreurd. Wij weten, dat het IJslandsche volk zich nooit vrijwillig zal laten gébrui ken voor belangen, die niet de eigenbelan gen zijn of overeenkomen met die eerwaar dige tradities van IJsland als Noorsch lana. Een bewijs hiervan zijn de IJslanidsehe be toogingen omtrent zijn saamhoorigheid met het Noorden, die wij met groote vreugde hébben opgemerkt. Met de grootste sym pathie voor ons broedervolk en met aan dachtige opmerkzaamheid volgen wij hier in Denemarken de gebeurtenissen, die de belangensfeer van dit Noorsche land raken en wij koesteren het vaste vertrouwen, dat IJsland in de huidige moeilijke situatie der verhouding tot het Deensche en de andere Noordsohe volken en daarmee met Europa, welke verhouding gegrondvest is op ge meenschappelijke geschiedenis, niet uit het oog zal verliezen. Bij het transport van het geschut aan het Oostelijk front bewijzen de legerpaarden belangrijke diensten. Een Duitsche batterij wordt met behulp van acht sterke viervoeters naar een nieuwe stelling gebracht (Atlantic-Holland) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.37 uur 13-jarig meisje overleden. Meer dere personen ziek. Bij het 13-jarig dochtertje van de familie J. NiejVoId te Scheemdermeer, gemeente Scheemde, openbaarde zich Donderdagavond ernstige ziekteverschijnselen. Geneeskundi ge hulp werd ingeroepen en op advies van dokter Jager uit Scheemda, die vergiftiging vermoedde, werd het meisje overgebracht naar het R.K. ziekenhuis te Winschoten. Des nachts deden zich dergelijke verschijn selen eveneens voor bij het 11-jarig zusje, dat ook naar het R.K. ziekenhuis te Win schoten werd overgebracht Ook hij eenige buren van de familie Nieu- wold openbaarden zich dergelijke verschijn selen. De toestand van het oudste meisje verer gerde en in den loop van den rïacht is zij overleden. De toestand van het zusje is iets beter. Nader vernemen wij, dat de verschijnselen vermoedelijk veroorzaakt zijn door het nut tigen van vleesch, waarvan een gedeelte voor onderzoek naar Utrecht is opgezonden. In sobere bewoordingen imeldt het Ober- komnxando Wehrmacht, belangrijke succes sen, door de Duitsche weermacht behaald in den strijd tegen het Bolsjewisme. Daar in het Oosten volgen pantserslagen elkaar, op, vernietigen de Duitsche lucht-" eskaders troepenconcentraties, munitiefabrie ken, opslagplaatsen en verbindingen der Sovjets. Daar in het Oosten bijten dappere mannén de tanden op elkaar en vernietigen de Sov jets, opdat het nieuwe Europa leven kan. Daar in het Oosten strijden ook Nederland- sche mannen en dat zij dapper strijden be wijst, dat reeds twee onderscheiden zijn met het ijzei-en kruis. Dat zijn Nederlanders waarop wij trotsch kunnen zijn. Onze Nederlandsche mannen aan het Oostfront vertegenwoordigen het beste ge deelte van ons volk, bewijzen door hun deel nemen aan den strijd dat ons land nog vele duizenden plichtsgetrouwe en dappere man nen telt Het O.K.W. meldt de voortdurende vernie tiging van hen die Europa bedreigen; kan dit alles melden, dank zij den moed en vastbe radenheid van rïiillioenen dappere kerels, waarbij ook Nederlanders zijn en waar toe ook U behoort. Misschien waren er vele redenen waarom U nog geen dienst nam in 't legioen. Miaar bedenkt dat geen uwer bezwaren steekhou dend kan zijn, indien U weet dat de afloop van den strijd beslist over het zijn of niet- zijn van de Westersche beschaving. Meldt U aan bij het Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Nederland zendt een ambulance naar 't Oostfront. Natuurlijk nooit is Nederland achtergebleven als er, waar ook ,hulp geboden moet worden aan den lijdenden mensch. Onze geschiedenis, ook de jongste, heeft tal van bladzijden waarop met gouden letters vermeld staat: Hier toont het Nedeiiandsche volk zich van zijn beste zijde. Wederom ligt een geschiedblad voor ons. Het is nog onbeschreven. Slechts staat aan het hoofd: - 1941, Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront. Het woord en de daad is tharis aan U, Nederlanders. Zorgt U ervoor, dat er gulden letters op geschreven worden. Werkt medé aan de totstandkoming van de Nederlandsche ambulance. Stort uw bijdrage op gironummer ten name van de NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1