Zuinig koken Ernstig ongelnk in tram Steunpunt aan. de Zwarte Zee ingenomen Tien punten voor het besparen van brandstof. 's Gravenhage, 22 Aug. Het voorlich tingsbureau van den voedingsraad schrijft: Iedereen is er op het oogenblik op gespitst zoo weinig mogelijk brandstof te verbruiken. Een groot deel van de ons ter beschikking staande brandstof wordt voor kookdoelein- den gebruikt. Ook op dit terrein is een be sparing van brandstof zeer góed mogelijk, wanneer men maar de- juiste manier van koken toepast en de maaltijden met overleg samenstelt. In vele gevalien bereikt men er tevens mee, dat voedingsstoffen gespaard worden. Wil men op een zuinige wijze koken dan zal men de volgende 10 punten in acht moe ten nemen: 1. Zet de pan midden op de vlam of op de. electrische kookplaat. Laat geen vlam men om de pan spelen en kies voor de elec trische kookplaat pannen, die precies op de plaat passen. 2. Zet de spijzen met zqo weinig mogelijk, liefst kokend water. Wanneer men "een ge recht met teveel water opzet, wordt de brandstof, die noodig is voor het verwarmen *an het water, nutteloos verbruikt. Zoo kan men bladgroenten met aanhangend water opzetten; 1 kg. aardappelen met een bo dempje water koken en visch in weinig wa ter stoven. De gerechten zijn niet alleen veel smakelijker, dan wanneer zij afgekookt wor den, maar zij behouden ook hun voedings waarde. 3. Breng de spijzen zoo vlug mogelijk aan de. kook. 4. Temper de vlammen, wanneer de inhoud van de pan kookt. Schakel bij de electrische kookplaat de schakelaar bijtijds laag of uit. Wanener iets okokt blijft 't even goed op een lage als op een hooge vlam of schakel stand aan de kook. Wanneer de spijzen te hard koken bestaat er kans op aanbranden. 5. Kook altijd met de deksel op de pan. Uit een pan met slecht sluitend deksel of zonder deksel verdwijnt de warmte en ook smaak en geur doelloos in de ruimte. Boven dien ontstaat er kans op aanbranden, door dat er te veel vocht verdampt. 6. Stapel zoo mogelijk twee pannen op elkaar, nadat de inhoud van de pannen aan de kook gebracht is. Op deze manier kunnen twee gerechten op één vlam of kook plaat gaar worden. 7. Verwarm de spijzen niet langer dan noodig is. Zijn de spijzen eenmaal gaar, dan is het nutteloos ze nog langer te verhitten. Men versplit er brandstof mee en ook voe dingsstoffen. Zoo gaat b.v. vitamine C uit groenten bij langdurige verhitting in waarde achteruit. Stoof de groenten dus niet na en houdt bij het opzetten der .spijzen reke ning met den kooktijd en het moment, waarop de gerechten klaar moeten zijn. 8. Maak voor de bereiding van peulvruch ten, rijst en gort in water en voor het warm houden van water gebruik van brandstofbe- epaarders, zooals de hooimand, de hooikist en kranten. 9 Maak het kooKtoéstél géregeld schoon. Slecht onderhouden kooktoestellen verbrui ken niet alleen veel brandstof, maar ook andere narigheden kunnen erdoor ontstaan: verstopte gasvlammen slaan in cn vuile pe- troleumpitten gaan walmen. 10. Gebruik veel rauwe groenten. Geef eens een stamppot met rauwe groen ten of een stoofschotel. Zware straf geëischt tegen zwijntjesjagers „De maatschappij wil mij niet hebben." De Haarlemsche rechtbank behandelde een aantal zaken tegen lieden die zich schuldig hadden gemaakt aan het stelen of verduiste ren van fietsen. Een hunner, de 20-jarige J. v. d. S., had zijn fiets verkocht, maar kwam daarna tot de ontdekking dat fietsen gemakkelijker was dan loopen en had daar om een onbeheerd staand karretje meegeno men. Hij had er echter niet veel plezier van, want weldra kwam de politie om hem miee te nemen. De offitier van justitie eischte twee jaar gevangenisstraf tegen den jonge man, door te brengen in een jeugdgevange nis. De 59-jarige J. P. v. d. K„ een man zon der vaste woonplaats, stond terecht wegens verduistering van een fiets. De man verklaar de. graag te willen werken, maar „de maat schappij wilde hem niet hebben", daarom pleegde hij maar telkens diefstallen, hetgeen hem reeds meermalen in de gevangenis had doen belanden. Het beviel hem daar zoo goed, dat hij enkele dagen nadat hij uit deze in richting ontslagen was, een gehuurde fiets verkocht, uitsluitend met de bedoeling, weer opgepakt te worden. Zijn toeleg gelukte en de officier, die het met verdachte eens was, dat hij niet in de maatschappij thuis hoorde, eischte drie jaar gevangenisstraf. Op 28 Augustus zal de rechtbank uitspraak doen. 34-jarige vrouw door ijzeren mast getroffen. Gistermorgen omstreeks 12 uur werd de 34-jarige mevrouw J. van der Beek, wonen de te Pijnacker, onwel in de tram. Zij stak haar hoofd uit hel raam van de rijdende tram. Hierbij kwam zij in aanraking met een ijzeren mast van de bovenleiding, waar door zij een schedelbasisfractuur en ern stige hoofdwonden opliep. Op advies van een dokter werd zij naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. Haar toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. DOODELIJKE AANRIJDING. Gistermiddag omstreeks kwart over twee had een aanrijding plaats op den Leidsche- straatweg bij de' Boschbhug te Den Haag tusschen een motorwagen van lijn 3, be stuurd door den 61 jarigen C. van P. en den 72 jarigen voetganger W. de J. uit de Plet terijstraat. De oorzaak moet worden gezocht in doofheid en niet voldoende uitkijken van den bejaarden voetganger. Deze geraakte onder het voorbalcon van de tram en over teed ter plaatse. MAXIMUMPRIJZEN VOOR EENHEIDS RIJWIELBANDEN. 's-Gravenhage, 22 Aug. In verband met de per 1 Januari 1941 en per 1 Juli 1941 gewijzigde regeling der omzetbelasting, be rustten de maximum prijzen voor eenheids- rijwielbanden, zooals deze waren vastgesteld in de prijzenbeschikking eenheidsrijwiel banden no. 1, niet langer op een geheel juis te basis. De Nederlandsche staatscoyrant van 22 Augustus 1941 nr. 163 bevat thans een nieu we beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende maximumprijzen voor eenheidsrijwielbanden (de prijzenbe schikking eenheidsrijwielbanden no. 2). De detail verkoopsprijzen blijven hierbij ongewij zigd. Diverse inbraken te Groningen opgehelderd De twee daders gearresteerd. Te Groningen zijn twee personen aange houden, die zich aan diverse inbraken hëU ben schuldig gemaakt, waarbij zij vele goe deren als thee, suiker, sigaren en sigaretten in handen kregen. Voorts stalen zij vele coupons stoffen. Een groot gedeelte van het gestolene is in beslag genomen. De daders, de 30 jarige kleermaker R. M. en de 19 jarige loopknecht H. S., beiden uit Groningen zijn ter beschikking van de Justitie gesteld. DE STRIJD AAN HET FINSCHE FRONT De Vuoksl bereikt Helsinki, 22 ,Aug. (DNB.) Het hoofd kwartier der Finsche weermacht deelt om trent den toestand op den 22sten Augustus het volgende rnede: Onze gevechtsoperaties ten Noordwesten van Ladoga hadden een tweetal omsingelin gen ten gevolge. Daar deze stap voor stap nauwer aangehaald werden kon de ver sterkte 168e Sovjet divisie op de landtong icn Zuiden van Sortavalla worden gedrongen. In den loop der gerechten werd de hoofd macht dezer divisie vernietigd. De resten trokken zich op Valamo aan het Ladogameer terug, waarbij vele schepen en vlotten on derweg tot zinken werden gebracht. De oor logsbuit is groot. Onder meer liet de 168e Sovjet-divisie in de laatste phase van dit gevecht 300 auto's, vele honderden paarden, tientallen stukken geschut en een groote hoeveelheid munitie achter. De 142e en 189e Sovjet divisie werden, na dat zij zware verleizen hadden geleden, te ruggedrongen naar het ten Oosten van Hii- tola gelegen eiland Kilpula, waar de gevech ten nog worden voortgezet. De Sovjets stel len pogingen in het werk om de overschot ten dezer divisies te evacueeren. De insche- pingspunten worden echter onafgebroken door de Finsche artillerie beschoten, hetgeen zware verleizen bij den vijand veroorzaakt. Behalve de steeds verder om zich heen grij pende omsingelingen werd op de lijn limee -Hiitola een wigvormig opgezette aanval tot aari de Vuoksi gericht. In het gehécht, dat daarbij ontstond, werd de te hulp gezon den 265e Sovjet divisie volledig uit elkaar geslagen en de 155e Sovjet divisie na zware verliezen te hebben geleden naar den Wes telijken oever van de Vuoksi teruggeslagen Verscheidene kleine te hulp gezonden af- deelingen werden omsingeld en vernietigd Tijdens een uitbreiding van de aanvalswig is de oever van de Vuoksi van Enso tot Ki- viniemi in handen der Finsche troepen ge vallen. Kaeksalmi werd den 22en Augustus veroverd. Amerikaansche deskundige naar Ned. Indië In verband met de gfrondstoffen positie van de Ver. Staten. New York. 22 Aug. (D.N.B.) Volgens een bericht van de „New York Herald Tri. bune" is Henry Grady, vertegenwoordiger van het federale bureau voor leeningen, te Manilla aangekomen. Hij verklaarde aan de pers. dat hij een studiereis van twee maanden maakt en tot taak heeft de pro ductie van grondstoffen op de Philippijnon te bespoedigen, den aanvoer van belangrij ke grondstoffen uit het Oosten voor de de mocratieën op peil te houden en er voor te zorgen, dat de grondstoffen niet in het be zit der Asmogendheden komen. Op de Phi lippijnen zal hij zich in het bijzonder be*zig houden met het bestudeeren van de ver scheping, daar het gebrek aan scheepsruim- te het vervoer van belangrijke ladingen voor de Amerikaansche wapenindustrie belern- mert. Het blad vertelt verder, dat Grady drie weken op de Philippijnen zal blijven -en daarna een bezoek aan Nederlandsch-Indië Malakka, Thailand. Birma. Britsch-Indië en Geylon zal brengen. Van daaf zal hij zich naar Hongkong en mogelijk naar Tsjoeng- king begeven. BRITSCHE LEGER NIET STERK GENOEG. Stockholm, 22 Augustus (A.N.P.) In een hoofdartikel constateert het Londen- sche blad „Evening Standard", dat een over winning op Duitschland slechts mogelijk is, indien van Britsche zijde een aanval op het continent wordt ondernomen. Een dergelijke actie is volgens het blad op dit oogenblik niet uitvoerbaar, aangezien het Engelsche leger niet sterk genoeg is en daar bij komt nog, dat het aantal schepen niet toe reikend is om een dergeliike manoeuvre met kans op succes uit te voeren. HET VERBOD VAN DE COMMUNISTI SCHE PARTIJ IN DENEMARKEN. Kopenhagen, 22 Aug. (D.N.B.) De Deen- sche rijksdag heeft het door den minister van justitie ingediende wetsontwerp, dat een opheffing van alle communistische organi saties en een verbod van iedere communis tische activiteit in Denemarken verlangt, aangenomen. De in het Folketing voorgestelde voor waarden, welke o.a. ook* voorzien in -het bewaken van verdachte personen, zijn ook door het Landsting met 59 stemmen der aan wezige afgevaardigden aangenomen. Zoo dra de koning de wet heeft onderteekend, treedt zij in werking. Spaansche gastvrijheid misbruikt Hoe Fransch officier werd ontvoerd. Madrid, 22 Augustus (D.N.B.): Hoe de Britsche ambassadeur Hoare de Spaanscfie gastvrijheid misbruikt blijkt uit het volgende voorval: De Fransche marineofficier Lablache-Com- bier was tijdens den overval op Dakar in Engelsche gevangenschap geraakt. Te Lon den poogde men hem voor de Gaulle te win nen. Hij ging schijnbaar daarop in en won zoo het vertrouwen van invloedrijke Engel- schen, terwijl hij in werkelijkheid een vlucht beraamde. Zijn goede re'laties hielpen hem aan een Engelschen pas, waarmede hij naar Spanje wist te ontkomen, en zich bij de Fran sche vertegenwoordiging in Madrid meldde. In tusschen had Londen onraad geroken en Hoare ondracht gegeven den ingewijde jn zoo vele geheimen dood of levend in 'han den te krijgen. Deze zond twee der beste detectives van den intelligence Service ach ter hem aan. Toen hij zijn intrek had geno men in een hotel te Madrid, werd hij door personen, blijkbaar vrienden, telefonisch ont boden in een afgelegen bar in die stad. Daar overmeesterden hem de detectives, die hem in een auto sleepten, met de letters C.D. bo ven het nummerbord. Tevens werd hem een injectie gegeven. De auto ging vervolgens in razende vaart over de Castiliaansche hoog vlakte in de richting van Gibraltar. Even voorbij Seville ontstond in een dorp een in cident. Tijdens een korte rust kwam de Fransche officier plotseling bij kennis, be gon te schreeuwen en om zich heen te staan, De Britsche agenten sprongen direct weer in den auto, boeiden hun gevangene en zeiden tot de toesnellende dorpsbewoners, dat deze krankzinnig geworden diplomaat naar een sanatorium werd gebracht. Onderweg werd Lablache nog een tweede injectie toegediend, waarvan de werkfng voldoende was om het doe! der reis te bereiken. STRAFFERfe SCHOOLORGANISATIE IN BELGIE. BRUSSEL, 22 Aug. (A.N.P.) De secre taris-generaal van het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken heeft een nieu wen maatregel genomen om te komen tot een straffere autoritaire organisatie der aan hem ondergeschikte bestuursafdeelin- gen. Van nu af aan is alleen hij bevoegd, de onderwijzers en leeraren aan de gemeen telijke lagere en middelbare scholen te be noemen en te ontslaan. De burgemeesters kunnen slechts voorstellen voor de bezettipg der vacante plaatsen indienen. Daartegen berust de beslissing uitsluitend bij den sec retaris-generaal. OOK EEN SLAGERSWINKEL1 Hier een clandestiene slachterij. Smakelijk eten... stak, daar een brok, vies en vnll, de (Foto Profilti.) Duitschland strijdt voor Europa Operaties aan het Oostfront in*vollen gang Hoofdkwartier van den Führer, 22 Aug. (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Na een veldtocht van twee maanden in het Oosten, staat de Duitsche weer macht met haar bondgenooten onver zwakt die-> in het vijandelijke land. Aan het geheele front zijn de operaties in vol- len gang. In de zuidelijkè Oekraine wor den de laatste steunpunten van den vij and aan den Dnjepr stelselmatig en. met zware verliezen voor den vijand bedwon gen. Ten noordwesten van Kiev trekt de vijand zich achter den Dnjepr terug. In het gebied ten oosten van Gomel wordt de achtervolging van den verslagen vij and voortg.zet. Aan h.-t front voor St, Pe tersburg en in Estland rukken onze troe pen al strijdende steeds op. Ook bij de aanvallen aan het Finsche front, aan weerszijden van het Ladogameer, wordt dagelijks terrein gewonnen. In een grootschen vernietigingsslag heeft de Sowjetweermacht verliezen gele den als men zich nauwelijks kan voor stellen. Sedert het begin van den veldtocht zijn meer dan 1.250.000 gevangenen ge maakt. Circa 14.000 pantserwagens en 15.000 stukken geschut zijn buitgemaakt of vernietigd. De Sowjet luchtmacht heeft in totaal 11.250 vliegtuigen verloren. 5633 daarvan werden op den grond vernield, de rest werd in luchtgevechten en door luchtafweergeschut neergeschoten. Boven dien is reeds thans de grootste schade aan de vijandelijke oorlogsvoering toege bracht door het wegvallen van belangrijke grondstof- en industriegebieden. Aan de Britsche oostkust heeft de lucht macht in den afgeloopen nacht twee vij andelijke vrachtschepen door bomtreffers beschadigd. Aan de Kanaalkust misluk ten ook gisteren aanvalspogingen der Britsche luchtmacht.-Door jagers en af weergeschut werden 26, door marine-artil lerie 3 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Een blokkadebreker der marine heeft voor de Atlantische kust een Britsch gevechtsvliegtuig neergeschoten. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen treffers geplaatst op twee lichte Britsche kruisers bij Sidi Ba- rani. Te Tobroek zijn plaatsen, waai- troe pen cn materiaal werden ontscheept, met bommen van elk kaliber bestookt. Drie Britsche jachtvliegtuigen werden in lucht gevechten neergeschoten. Overdag noch des nachts verschenen vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch ge bied. Otsjakof, belangrijke havenstad. Berlijn, 22 Aug. (DNB). De zeevesting Otsjakof, die was ingericht als steunpunt van de bolsjewisten voor lichte» zeestrijd- krachten op de Zwarte Zee, is door een Duit sche divisie ingenomen, dezelfde divisie, die reeds in Griekenland bijzondere prestaties verricht heeft. In een dapperen aanval na men de mannen van deze divisie de haven stad, na het uiterst hardnekkige verzet van de zeer zw%re kustartillerie der Sovjets en van de zeestrijdkrachten te hebben overwon nen. (Otsjakof ligt ongeveer halverwege tus schen Odessa en Cherson aan de Zwarte Zee. Red.) De strijd om de bruggehoofden aan den Dnjepr, welke nog in het bezit van de bolsje wisten zijn, w^rd gisteren met nieuwe suc cessen voortgezet. Zooals reeds den dag te voren, gebruikten de Sovjets ook Donderdag pantserwagens om den Duitschen aanval te keeren. In een hevige botsing tusschen Duit sche cn bolsjewistische pantserwagens en bij felle gevechten leden de Sovjets een nieu we nederlaag en werden zij met zware ver liezen teruggeslagen. In een sector van het front wierpen de*bolsjewisten hun landstorm in den strijd. Na hardnekkige gevechten van man tegen man waarbij afzonderlijke groe pen der Sovjets omsingeld werden, was 'het slagveld overdekt met gesneuvelde bolsje wisten. Bovendien vielen opnieuw 5000 ge vangenen in Duitsche handen, nadat reeds op 20 Augustus 2000 Sovjet soldaten gevan gen genomen waren en 113 stukken geschut en 14 pantserwagens vernietigd of buitge maakt waren. Tijdens de succesvolle ge vechten, waaraan ook formaties van een Italiaansohe divisie deelnamen, werden twee Sovjet-vliegtuigen door eenheden van het Duitsche leger en drie door Italiaansche troepen neergeschoten. Met Cherson hebben de Sovjets weer een belangrijke havenstad, die zich tot groote in dustrieplaats ontwikkelde, verloren. De ha ven van Cherson, dat ongeveer 100.000 inwo ners telt, is door een kanaal met de Zwarte Zee vei-bonden. Als middelpunt van een uit gestrekt landbouwgebied is Cherson eei* be langrijke overlaadhaven voor graan. Dc ha ven beschikt over dokken, petroleumtanks en groote silo's. Voor de Zwarte Zeevloot, zoowel voor oorlogs- als voor koopvaardij schepen, waren de scheeps- en reparatiewer- ven van groot gewicht. Cherson is voorts bekend door zijn wapen en verbruiksgoederenindustrie. Het bezit bij voorbeeld fabrieken voor munitieproductie en voor de vervaardiging van pantserwa gens. Dan kunnen nog de textielnijverheid, de leerindustrie en de bontnijverheid, als mede de chemische industrie genoemd wor den. Ten slotte zijn er verscheidene fabrie ken voor de levensmiddelenindustrie. „COMMISSARISLIEFJES". B e r 1 ij n, 22 Augustus (D.N.B.) In een gevangenkamp achter de Duilsclu linies zijn eenige dagen geleden honderden Sovjet-meisjes binnengebracht, die de poli tieke commissarissen en de officieren in ele gante auto's vergezeld hadden. Zij hadden den titel „arts", hoewel spoedig bleek, dat zij niet de geringste medische ken nis hadden. De gevangen genomen Sovjet soldaten scholden de meisjes uit. De naam „commissarisliefjes" was de zachtste bewoor ding, die zij gebruikten. VOORTDUREND CONTACT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. B e r 1 ij n. 22 Augustus (D.N.B.) Met betrekking tot berichten over beweerde nieuwe overeenkomsten met Frankrijk, ver nam men heden in de Wilhelmstrasse, dat de DuitschFransche besprekingen over af zonderlijke vraagstukken, die voortspruiten uit den wapenstilstand, "uiteraard niet zijn gestaakt OP HET SCHANDBORD. Korte metten met sluikhandelaars ln België. Brussel, 22 Augustus (A.N.P.): De stad Verviers heeft als eerste Belgische gemeente gelast, dat de namen van gestrafte sluikhandelaars en woekeraars op een bord midden in de stad moettïi worden aangesla gen. Daarmede is een oud gebruik ingevoerd, dat sluikhandelaars in levensmiddelen bloot stelt aan de openbare verachting. Sovjetbafaljon door 22 Daifsche infanteristen vernietigd Stout stukje tijdens gevechten om Gomel. BERLIJN, 22 Aug. (D.N.B.) Eén Duii sche Oberveldwebel heeft, met 22 infanterij ten bij de gevechten om Gomel pp 20 Auj in een bijzonder stoutmoedige ondernemii een geheel Sovjet-bataljon vernietigd. De Oberveldwebel had met zijn troep hl bevel gekregen, het boschterreiu ten noord oosten van Gomel te doorzoeken naar ver spreide Sovjetsoldaten en eenige hoogten te bezetten. Toen ae Oberveldwebel op een der hoogten aankwam, zag hij in het dal terugtrekende strijdkrachten der Sovjets ter sterkte van een bataljon met talrijke voertuigen en stukken geschut. Vastberaden liet hii twee machinegeweren op de hoogte in stelling brengen, die de Sovjet onder vuur namen. Hij zeif deed met de rest van zijn troep een aanval op de bolsjewisten in den flank. Met handgranaten, machinepisto len en de bajonet op het geweer drongen de infanteristen onder bescherming van het vuur hunner beide machinegeweren de ge lederen der verraste bolsjewisten binnen. De tegenstand werd snel gebroken. Het gros van de Sovjet-soldaten was door de vooraf gegane gevechten zoo vermoeid geraakt, dat zij zich zonder verzet overgaven. De Duit sche infanteristen maakten hier 450 gevan genen, en veroverden verscheidene stukken geschut, twee vrachtauto's geladen met nieuwe piachinegeweren, 25 paarden, 14 voertuigen en eenige honderden geweren en kleinere vuurwapens. De strijd om de bruggehoofdeo aan den Dnjepr Berlijn, 22 Aug. (D.N.B.) De strijd om de bnwr gehoofd en aan den Dnjepr. welke nog in het bezit van de bolsjewisten zijn, werd gisteren met nieuw succes voortgezet. Zooals reeds den dag tevoren, gebruikten de Sovjets ook Donderdag pantsenvagens. om den Duitschen aanval te keeren. In een he vige botsing tusschen Duitsche en bolsjewis tische pantserwagens, bij felle gevechten le den de Sowjets een nieuwe nederlaag en werden met zware verliezen afgeslagen. In een sector van het front wierpen de bolsje wisten hun landstorm in den strijd. Na hardnekkige gevechten van man tegen man waarin afzonderlijke groepen der Sowjets omsingeld werden,, was het slagveld over-* dekt met gesneuvelde bolsjewisten. Boven dien vielen opnieuw 5000 gevangenen in Duit sche handen, nadat reeds op 20 Aug. 2000 Sovjet-soldaten gevangen genomen, 115 stukken geschut en 14 pantserwagens ver nietigd of buitgemaakt waren. Tijdens de succesvolle gevechten, waraan ook forma ties van een Italiaansche divisie deelnamen, werden twee Sovjet-vliegtuigen, door een heden van het Duitsche leger, drie door Italiaansche troepen neergeschoten. Hoe dc Sovjets hun gevangenen mishandelen Geen incidenteele uitspattingen, doch van bovenaf georganiseerd. B e r I ij n, 22 Aug. (D.N.B.) Van bolsje wistische zijde wordt steeds weer bekeend', dat het dooden en gruwelijke martelen van gevangenen en in gevangenschap geraakte gewonden slechts nu en dan voorkomende uitspattingen zijn van ondergeschikten. De ze bewering wordt thans door de medédee- lingen van twee Sovjetofficieren weerlegd. In den Zuidelijken sector van het Oostelij ke front, geraakte de sovjet-cnajoor Gruenc- berg in Duitsche gevangenschap. Tegenover een Duitschen officier verklaarde hij, dat de Sovjet-majoor Pokamareff, de kapitein Ro- tow en de eerste luitenant Djeljuchin her haaldelijk als hun meening te kennen ge geven hadden, dat men wegens gebrek aan vervoermiddelen alle gevangenen op den aftocht moet laten doodschieten De voor Odessa is Duitsche gevangenschap geraakte Sovjet-arts dr. Tsjerniaski verklaarde onder eede er getuige van geweest te zijn. hoe half Juli de Sovjet-majoor Sawelin 400 Duitsche en Rocmeensche gevangenen heeft laten doodschieten, omdat hij ..de last van de ge vangenen niet langer wilde dragen". Onder de slachtoffers bevonden zich talrijke Duit sche officieren en onderofficieren. Tijdens de gevechten in den hocht van den Dnjepr is een Duitsche „Sanitaetsze- freiter" op 17 Aug. getuige geweest van een verschrikkelijk bolsjewistische bloed bad. In een dorp had een Duitsche compag nie infanterie onder toezicht van den ..ge treiter" vijf gewonden achtergelaten. Plot seling verschenen acht Sovjetsoldaten, die eerst op den ,<gefreiter" schoten en hem ver wondden en vervolgens het huis binnen- dropen en d<e weerlooze gewonden met lan ge messen en bajonetten afmaakten.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2