Woorden en daden Roosevelt grijpt in bij staking Vergiftigde paddestoelen Marktberichten Fransch protest aan Amerika overgebracht Wegens slechte behandeling van in Syrië vertoevende Fransche strijdkrachten door de Engel- schen. Vichy, 21 Aug. (DNB.) Naar uit bevoeg de Fransche kringen vernomen wordt, heeft de Fransohev ambassadeur in Washington, Henry Haye, aan de Amerikaansche regee ring officieel het protest overgebracht, dat Frankrijk besloten had aan de Engelsche re geering te richten wegens de behandeling van de in Syrië vertoevende Fransche strijd krachten. Het protest had in de eerste plaats betrekking op het willekeurige, en met de wapenstilstandsovereenkomst in strijd zijn de optreden van den in Engelschen dienst gtaanden generaal Catroux, die, zooals ge meld, de Fransche strijdkrachten in Syrië onder zijn opperbevel plaatste en hen voor Engelsche diensten wil gebruiken. Naar te Ankara gemeld wordt, aldus het ANP-, zijn in Syrië verschiedene Fransche Onderofficieren door de Britsche autoriteiten gearresteerd, omdat zij geweigerd hebben te gehoorzamen aan de bevelen van generaal De Gaulle. Verder hebben de militaire Brit- gche autoriteiten twee bataljons Senegalce- ren, die in Syrië gestationneerd waren, te gen de voorwaarden van het wapenstil- «tandsverdrag in, naar Irak gezonden. B e r 1 ij n, 22 Augustus (A.N.P.) Onder het opschrift: „Wee de zwakken", stelt de Berliner Boersenzeitung de Engel* eche pressiepolitiek in Iran, Thailand, Fransch Somaliland en Egypte tegenover de zoojuist door Churchill en Roosevelt verkon digde „gemeenschappelijke grondslagen" der Britsche en Amerikaansche politiek. Het blad schrijft» dat tot deze grondslagen, zooals Toen weet, vooral"behoort afwijzing van alle ge- bieds- of machtsuitbreiding benevens de vu rige wensch de vrije wilsuiting der volken, hun souvereïne rechten en hun aanspraken op zelfbestuur, allerwege gerespecteerd te lien. Den commentaar op deze verzekeringen schrijven niet slechts de gebeurtenissen" in het verleden, ook in het onmiddellijke he den leveren de daden der groote democra tische heilbrengers dien zoo opvallend mo gelijk. Zoo maken thans Engelsche en Ame rikaansche persbureaux melding van een bui tengewone verscherping van den Britsch Bolsjewistischen druk op Iran,., dat zoo als men weet gedwongen moet worden zijn neutraliteit prijs tegeven en zijn gebied beschikbaar tecstellen voor den doortocht van Syrië en Irak naar voor-Indië en van .voor-Indië naar den Kaukasus. Thai land'staat aan precies dezelfde pressie bloot. Ook hier pogen de democratische heil brengers met alle middelen van bedreiging en rechtstreekschc druk een vrijheidlievend volk onder-hun hoorigheid te brengen. Zoo meldt Associated Press uit Londen, dat wel iswaar niet tot Engeland het verzoek is ge richt de Tfèiilandsche onafhankelijkheid te waarborgen, maar dat geen twijfel aan En- gelands houding kan bestaan, indien deze onafhankelijkheid wordt bedreigd. Wie zich bedreigd heeft te voelen en door wie hij zich bedreigd moet achten, wat als onafhankelijk»- beid moet worden beschouwd, dat bepaalt dus niet de „vrije wil der volken", maar En geland. Een ander bericht vestigt onze aandacht op Fransch Somaliland. Het is de vrije wil der bevolking aldaar trouw te blijven aan het Frankrijk van Pétain. Ook hier dingt En geland, welks premier pas alle toepassing van geweld heeft afgezworen, met de grofste gewelddadige middelen naar begrip. Het is nauwelijks noodig dit beeld nog te completeeren onder verwijzing naar de situ atie in Egypte, dat tegenwoordig door En geland aan den zwaarsten economischen en politieken druk wordt blootgesteld om het te winnen ale nieuwen oorlogspartner en le verancier van bloed. De nationale bladen te Cairo wijzen onomwonden op het strevein van Engeland tot afpersing van uiterst ver strekkende concessies door meedoogenlooze uitbuiting van de katoencrisis en door „hulp vaardige" aanbieding tot overneming van de katoen voorraden tegen prijzen, die voor het geheele economische leven van Egypte een ramp moeten beteekenen. Dezelfde middelen en methoden brengt Roosevelt in Zuid-Amerika in praktijk. STERKE PRIJSVERHOOGING IN SYR». Tunis. 22 Aug. (D.N.B.) Het Syrische blad Oriënt maakt melding van een sterke prijsverhooging op de Syrische markten, waartegen de autoriteiten maatregelen moe ten nemen. WASHINGTON. 22 Aug. (D.N.B.) Op een persconferentie in het Witte Huis is president Roosevelt persoonlijk opgekomen voor het bijleggen van de staking op de scheepswerven van de Federal Shipbuilding and Drydock Co. in Kearny (New Jersey). Xa de conferentie verklaarde de voorziter van den Amerikaanschen bond van vakar beiders, Green, o.a.: Roosevelt heeft mede gedeeld, dat de Amerikaansche regeering de scheepswerf niet wil overnemen, wanneer zulks vermeden kan worden. In een strijd tusschen de beide vakver- eenigingen in Amerika, de C.I.O. en den bond van Amerikaansche vakarbeiders over de organisatie van mijnwerkers in Benham (Kentucky) hebben zich botsingen voorge daan, waarbij twee mijnwerkers gedood en twee gewond werden. Wegens: den toestand die nog zeer gespannen blijft, is de politfe in Benham versterkt. In Guilford (Con- necticut) is het personeel van de fabriek van uurwerken Newhaven, bestaande uit 1400 man, in staking gegaan. japansche minister bij den keizer Besluiten van het kabinet. Tokio, 22 Aug. (DNB). De Tenno heeft van daag den minister-president Konoje, alsme de den minister van buitenlandsche zaken Toyoda, voor het uitbrengen van rapport in een speciaie audiëntie ontvangen. Over den inhoud van dit rapport is tot dusverre nog niets medegedeeld. Het kabi net heeft het herziene program voor de mo bilisatie van materiaal in oorlogstijd goed gekeurd voor het derde kwartaal van het belastingjaar dat eindigt óp 31 Maart 1942. Het program wordt gekenmerkt door de vol gende vier punten: 1 Een zoo snel mogelijke uitbreiding der bewapening. 2. Tot standbrenging van autarkie voor de .voornaamste grondstoffen als ijzer, staal en steenkool, binnen het Oostaziatische gebied van gemeenschappelijke welvaart. 3. Een waarborg voor den nationalen le vensstandaard. 4. Een maximaal gebruik van de beschik bare scheepsruimte teneinde de werking van het mobilisatieplan voor grondstoffen te vergemakkelij ken. CRITIEK VAN AMERIKAANSCH GENERAAL OP HET LEGER. NEW YORK, 22 Aug. (D.N.B.) De be velvoerenden generaal van het derde leger, luit.-generaal Ivrueger, heeft naar Associa ted Press uit Louisiana meldt, in harde bewoordingen critiek uitgeoefend op de troepen, die aan de aldaar gehouden ma noeuvres deelnamen. Hij verklaarde o.a. dat hun niet in acht nemen, van oorlogsre- gels, in geval van oorlog, de vernietiging van het geheele leger tengevolge zou heb ben ehad. De afwezigheid van camouflage tegen luchtaanvallen en de vele verkeers opstoppingen zouden in geval van ernst on herroepelijk tot een catastrophe hebben ge leid. I-Iij was zoo teleurgesteld geweest, dat hij zich gedrongen had gevoeld, van uit een vliegtuig de troepen door middel van een luidspreker op dit gevaar te wijzen. 22 dooden in Frankrijk. In Frankrijk zijn in de laatste dagen niet minder dan 22 personen door het eten van giftige paddenstoelen gestorven, aldus S.P.T. Talrijke gevallen worden vooral ge meld uit de gebieden Champagne, West- Vogezen, uit de" streek van Bordeaux en uit Clamar bij Parijs. Bijzonder tragisch, is het geval van een gezin met zes kinderen in het westelijk deel der Vogezen. De fa milie had bovendien drie gasten. Acht per sonen zijn onder, de hevigste pijnen gestor ven, drie verkeeren in levensgevaar. PESSIMISME IN ENGELAND. New York, 22 Aug. (D.N.B.) In een be richt uit Londèn geeft Associated Press een eerste Britsche reactie op de laatste Duit sche successen aan het Oostelijke front. In toonaangevende Engelsche kringen, aldu^ het agentschap, geeft men toe, dat de posi tie der Sowjets ernstig is. De stemming is ongetwijfeld pessimistisch. Olficieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart EET BEZUINIGEN OP GAS. Men dient het aantal M3. gas, dat men gebruikt met 25 te beperken. Het zal daarom gewenscht zijn zich rekenschap te geven van hetgeen men met 1 M3. gas kan doen. MET 1 M3. GAS KAN MEN o.a.: Koken, bakken en braden. Voor 4 personen driemaal een warme maal tijd bereiden, bestaande uit b.v. vleesch, groenten en aardappelen. Denkt eraan, dat de kleingestelde gasbrander, bestemd voor het door koken der spijzen, slechts 1/7 1/8 van de hoeveelheid gas van de volle gasvlam Verbruikt Steriliseeren of pastonriseeren. 18 1-liters flesschen met groente of vruch ten verduurzamen. Er kunnen nl. 6 hooge liters fles schen tegelijkertijd in een sterili- seerketel geplaatst worden en één keer steriliseeren vraagt ongeveer 300 liter gas. Verwannen van waschwater. 14 maal een afwaschteil vullen met 6 liter water van 50 cC. Hiervoor wordt het water getapt uit het keukengeysertje. 4 Douchen. 5 maal een douchebad nemen van 5 minuten Baden. 1' kuipbad nemen met een inhoud van 150 liter water. Hieruit blijkt, dat voor 1 kuipbad voor 1 persoon evenveel gas noodig is als voor het bereiden van 3 maal tijden voor 4 personen. Strijken. 8 uur strijken met een flink heet ijzer en ingevocht goed. Controleer regelmatig Uw gasmeter. Laatste telexbericht DE HOUDING VAN THAILAND TEGEN OVER DE MOGENDHEDEN. Tokio. 23 Augustus (D.N.B.) De vice- minister van buitenlandsche zaken van Thailand, Luan Vichit. heeft Donderdag jl. voor de radio gesproken. Volgens de Tokio Asahi Sjimboen zeide hij het volgende: „Thailand ondervindt op het oogenblilc noch een poiitieken en economischen. noch een militairen druk van de zijde van eenig land. Het onderhoudt met alle landen be trekkingen van vriendschap. Thailands houding is neutraal. Het feit, dat Engeland en Japan hun troepen in de nabijheid van Thailands grenzen concentreeren, raakt ons niet. De bevolking van Thailand zal eensge zind en tot haar laatsten druppel bloed strij den. wanneer een vijand ons grondgebied zal betreden. Ik hoop, dat de bevolking de regeering haar vertrouwen schenkt en het vaderland met alle middelen diént" Volgens Domei verklaarde de vice minis ter nog, dat het van strategisch standpunt uit onmogelijk is, om door Thailand Singa pore of Fransch Indo China aan te vallen. Zou Thailand van eenige zijde aangevallen worden, dan zal het aan de andere zijde ge legen land, zoo meende de vice-minister, Thailand te hulp komen. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. B e r 1 ij n, 23 Augustus (D.N.B.) In aen nacht van Vrijdag op Zaterdag heb ben Britsch? bommenwerpers brisant- en brandbommen in West- en Zuidwest-Duitsch- land geworpen. Er ontstond geen schade aan militaire inrichtingen. De bevolking leed ge ringe verliezen. Volgens tot dusverre ontvan gen berichten werd een Britsoh vliegtuig neergeschoten. LORD HALIFAX IN GROOT-BRITTANI». Berlijn, 22 Aug. (D.N.B.) De Britsche ambassadeur te Washington Lord Ilalifax, is, naar de Engelsche berichtendienst meldt, vandaag op een vliegveld in Groot-Brittan- nië aangekomen. Het is het eerste bezoek, dat hij sedert zijn benoeming tot am bassadeur, aan Engeland brengt. Lord Halifax, wiens verblijf in Londen waarschijnlijk een maand zal duren, zal aan de zittingen van het oorlogskabinet deelne men. Om den opmarsch der Duitsche troepen bij de Pripetmoerassen te verhinderen, gebruik ten de bolsjewisten ook pantserwagens op rails. Deze werden echter de een na den an der vernietigd. Een der vernielde voertuigen wordt verwijderd. (Atlantic-Holland). ANNA PAULüWNA DE ZWEMWEDSTRIJDEN GAAN NIET DOOR. Zoo lang mogelijk wachtend en steeds ho pend op een gunstige wending.in de weers omstandigheden, heeft het bestuur van de zwemvereeniging O. V. de beslissing over het al of niet doorgaan van de zwemwedstrij den van den kring Noordelijk Noord Holland tot Vrijdagavond uitgesteld. Daar het weer zich toen nog steeds ongunstig liet aanzien en dé temperatuur van het water te laag was, is de knoop doorgehakt en besloten de wedstrijden niet te laten doorgaan. KOEDIJK DISTRIBUTIENIEUWS. Uitreiking boter- en vetkaarten. De uitreiking van de 3e serie boter- en vet kaarten zal geschieden. Indien men voor een vetkaart in aanmer king wenscht te komen (dit is mogelijk voor diegenen, wier inkomen beneden de in de dagbladen vermelde normen ligt) dient men een aanvraagformulier over te leggen. Dit formulier dient ouderteekend te worden door het gezinshoofd. Wanneer thans nog geen aanvraagformu lier is afgehaald, kan dit alsnog op 25 Aug. a.s. v.m. van 912 uur geschieden. Ter sta ving van de op het formulier vermelde ge gevens dienen bewijsstukken te worden medegebracht. De uitreiking geschiedt voor de wijken A, B, E en F ten gemeentehuize en voor de wijken C en D in café Ottink op de hierna genoemde tijdstippen. Dinsdag 26 Aug. 1941: A 1150 912 uur v.m.; rest A en E en F 1.305 uur n.m. Woensdag 27 Aug. 1941: C en D 1.30—5 uur n.m. Tijdens en na de uitreiking worden geen aanvraagformulieren voor vetkaarten meer afgegeven! Indien men op vorenstaande data en uren verhinderd is de bonnen in ontvangst te nemen, bestaat daarvoor alsnog gelegenheid op 8 September 1941, v.m. 912 uur. Aan kinderen beneden 16 jaar worden geen distributiebescheiden afgegeven! Alle stamkaarten dienen te worden me degebracht. Schoenenbonnen. kunnen uitsluitend tusschen de le en 10de van elke maand schriftelijk worden aange vraagd. Aanvragen, welke na genoemd tijd vak binnenkomen, worden zonder meer ter zijde gelegd. Aanvragen voor bonnen voor rijwielbanden kunnen ook uitsluitend tusschen de le en 10e van elke maand worden ingediend. Aan vraagformulieren worden ter secretarie ge durende bedoelde d'agen verstrekt, voorzoo ver nog voorradig. HEER-HUGOWAARD GESLAAGD. De heer K. Kramer, onderwijzer aan de Ghr. school alhier, slaagde voor - de acte Engelsch L.O. Het voedsel- en verzorgingsprobleem van de tienduizenden sovjet-krijgsgevangenen is voor de Duitsche weermacht een vraagstuk van groot gewicht Uitgehongerd als ze zijn, vinden de bolsjewisten bij de veldkeukens het noodrge voedsel (Atlantic-Holland) In CyrenaTca zijn de Italiaansche pioniers behulpzaam bij het oogstwerk op het land (Luce-Holland) SCHAGEN LOONKWESTIE AFGEHANDELD. Voor het Landbouwbedrijf in het district Schagen werd geruimen tijd geleden een collectieve arbeidsovereenkomst afgesloten tusschen de landbouworganisaties en de landarbeidei'sbonden. Op verzoek van ar beiderszijde werd daaraan door het departe ment van landbouw en visscherij aan on geveer 200 niet-georganiseerde werkgevers verplichte arbitrage opgelegd met aanwij zing van den heer J. Schouten te Rotterdam als arbiter. De heer Schouten heeft thans ook voor de ondernemingen van voormelde werkgevers de collectieve arbeidsovereen komst vebindend verklaard. LaNGEDIJK WEER OP HET OUD AF. De maat van de aardappelen is met ingang van Maandag a.s. weer gebracht op 28 niM. zoodat men weer op den ouden voet kan voortgaan. ZUIDSCHARWOUDE. DE NIEUWE WEG. Met die werkzaamheden aan don nieuwen weg door de Koog is men nu zoo ver gevor derd, dat mét de bestrating is begonnen' vanaf de dorpsstraat. Maar nog altijd is er geen toestemming voor het slaan van de brug over het kanaal, zoodat, zoolang deze niet gereed is. de weg nog van weinig be- leekenis zal zijn. HARENKARSPEL DIRKSHORN. TE WATER. Donderdagmiddag geraajite Kees Francis met een met twee paarden bespannen wa gen geladen met erwtenstroo ongedorscht in den Woudmeer in den wegsloot. De lading was op weg naar den dorschkas. Wat materieele schade en den weg bezaaid met „kleine groentjes", was-het einde van dit ongeval. VERKOOPING. Donderdagavond had in het café van den heer H. Tiebic te Kalvordijk ten overstaan van Notaris Pinxter te Schoorldam, een ver- lcooping plaats van een woonhuis met erf, eigendom van de wed. P. Roozendaal e.c. te Kal verdijk. Ivooper werd de heer C. Tesselaar Sr. te Kalverdijk voor de som van f1620. GEWIJZIGDE PREDIKBEURTEN. ZONDAG 24 AUG. Ned. Herv. Gemeente. Oude Niedorp, geen dienst. Oudkarspel. Ds. P. Prins van Wijngaarden. LEEUWARDEN, 22 Aug. Veemarkt. 85 Stieren; 605 vette koeien 492 melk- en kalf koeien f 180466. 95 pin ken f 130—325,1587 graskalveren f 65175, 93 nuchtere kalveren. 168 vette schapen en weidesehapen, 139 lammeren f 20—40. 60 vette varkens. 22 loopers en drachtige var kens: loopers f 20—50. drachtige varkens f 80—165. 165 kleine biggen f 14—24, 91 bok ken en geiten, 21 paarden. Totaal aanvoer 2643 stuks. Overzicht: Melk. en kalfkoeieni cn pinken, aanvoer redelijk, handel vlug, duur. Graskalveren, aanvoer ruim, handel vlug. duur. Drachtige zeugen en lammeren, aanvoer kort, handel kalm, prijshoudend. Biggen, aanvoer minder, handel redelijk, prijshoudend. Lammeren, aanvoer kort, handel kalm. diuur. De Veehouderij Centra le nam ongeveer 600 koeien, 90 varkens. 85 nuchtere kalveren en eenige schapen over. Eierhandel. Kipeicren: aangevoerd: 7000 Kg., prijs 8—8.1 ct. per stuk. handels- prijs f 1.051.07 per Kg, Eendeierenaange voerd 15 Kg., prijs 71/»8 ct. per stuk. Pluimvee. Slachthanen f 1.50—2.75, slachtki.ppen f 1.50—3 jonge hanen f 1.25 2.50. jonge duiven f 0.25. Vereeniging van Zuivelmaatschappijen. - Edammer kaas 20 plus f 0.87. 40 plus f 1.12, Goudsche kaas 20 plus f 0.87. 40 plus f 1.12, Broodkaas 40 p'us f 1.12. Leidsche kaas 20 plus f 1.02 per Kg. ALKMAAR, 22 Aug. Kaasmarkt. Aangevoerd: 4 9taipels, zijnde 49.000 Kg. Fabriekskaas kleine f 56 per 50 Kg. met merk. Fabriekskaas f 43.50 per 50 Kg. zonder merk. Boerenkaas kleine f 56 per 50 Kg. met merk. Boerenkaas commissie f 55 per 50 Kg. met merk. Han del vlug. WARMENHUIZEN. 22 Aug. Aanvoer: 3900 Kg. aardappelen, kriel f 3.40, 10000 Kg. roode kool f 4. 9000 Kg. witte kool f 2.80. 875 Kg. slaboonen f 14.—. ALKMAAR, 22 Aug Andijvie f 6.40—8 per 100 Kg., appelen f 5-25 per 100 Kg., augurken f 2.40—27 per 100 Kg. bloemkool I f 9—12. idem TI f 3—7 per 100 stuks, bieten f 4 per 100 Kg., drui ven f 60G5 per 100 Kg., gele kool f 3.20—4; per 100 Ke.. groene kool f 5 per 100 stuks, kropsla f 3.204 per 100 stuks, komkom mers f 2.50—13.50 per 100 stuks, meloenen f 6—22 per 100 Kg., peren f 5-25 per 100 Kg., prei f 1115 per 100 Kg., peterselie f 0.50—1.70 per 100 bos, perziken f 3.50-21 per 100 stuks, postelein f 0.40—0.50 per bak je. rabarber f 5 per 100 Kg., raapstelen f 1.70 per 100 Kg., radijs f 1.20-2.80 per 100 Kg., roode kool f 3.20—4 per 100 Kg., selderie f 1.503 per 100 bos. spinazie f 1.04 per 16 p. bak. snij'boonen f 11.2014 per 100 Kg., enkele spercieboonen f 20.per 100 Kg., id. dubbele f 11.20—14 per 100 Kg., tomaten f 12.80—16 per 100 Kg., uien f 6 per 100 Ke., wortelen f 6 per 100 Kg., idem f 5 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Aue. Aanvoer: 85000 Kg. 'aardappelen: Bintjes f 4.15, Bevelanders f 4.15. Schotsehe muizen f 4.20. eigenheimers f 4.20. 1>1. dito f 4.20, 100 Kg. uien. drielingen f 6. gele nep f 6. 2Ö0 Kg. zilveruien f 12. 1500 Kg. npon f 4 6. 5500 Kg. spercieboonen f 14. 925 Kg. kro ten f 3.50. 145000 Kg. roode kool f 4. 32000 Kg. witte kool f 2.80. 31400 Ke. gele kool f4. 105 stuks perziken f 7—13 per 100 stuks, 44 Kg. augurken f 6.1027. NOORDSCHARWOUDE. 23 AUC. 1941. Bevelanders f4.20, Binties f4.2Ö. Schot- srhè muizen f4.20, eigenheimers f4.20, lil. dito f4.20. 500 kg. gele. nep f6. 100a hns peen f5. 40500 kg snercieboonen f14. 800 kg. kro ten f3.50. 50200 kg roode kool f4 75900 kg. witte "kool f2.80, 12900 kg. gele kolo f4.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3