De beginselen van de NLV.O. De nieuwe bepalin gen voor de sport Hoe groot is de bevolking van de Aarde? Geldige bonnen voor voedingsmiddelen Zaterdag 23 Augustus 1941 Derde blad Naast ontwikkeling der inteUec- tueele vermogens ontwikkeling der karaktereigenschappen. 's-Gravenhape, 21 Augustus. Van fcet departement van Opvoeding. Weten- echap en Cultuurbescherming: wordt het vol gende medegedeeld: Zooafe de secretaris-generaal in rijn radiorede van Dinsdag 12 Augustus heeft gezegd, zei het met het begin van het nieuwe schooljaar, dus met September a.3., de Npderlandsche instelling voor volksehe opvoeding, de N.I.V.O. geopend worden. Veran deringen op maatschappeJijk. cultu reel en staatkundig gebied! 'brengen met rich mee veranderingen op het gebied van het onderwijs. De nieuwe tijd verlangt een school, welke niet meer beïnvloed wordt door de doel stellingen uit de voorbijgegane eeuw. De richting der nieuwe school wordt bepaald door de taak, welke door ons volk In het heden en in de toekomst moet verricht wor den. De veranderingen, welke deze toekomst voor het schoolwezen mee brengt, kunnen nog niet in bijzon derheden worden omschreven. Toch zal reeds een school in dezen nieu wen geest worden gesticht namelijk de N.I.V.O. De belangrijkste beginselen der N.I.V.O. zijn nu de voigende: Bovenaan staat dat de opvoeding zich niet alleen tot de intellec- tueele vermogens van den leerling moet richten, maar dat zij zich met gelijke zorg zal wijden aan de ontwikkeling der karak tereigenschappen en aan die van de licha melijke en kunstzinnige aanleg der leerlin gen. Dit beteekent, dat de N.I.V.O. zich af wendt van het rationalisme uit de vorige eeuw en weer probeert terug te keeren tol het ideaal dat de ouide Grieken zich stelden, namelijk dat van den harmonischen mensch. De opmerking zou kunnen worden ge maakt. dat de meerdere tijd. besteed aan lichamelijke en kunstzinnige opvoeding, ten koste gaat van de uren. welke tot nu toe aan het intellectueele onderwijs besteed werden. Hiertegenover kan vastgesteld worden, dat de ontwikkeling van den leerling in lichamelijke en kunstzinnige richting heim zoo veel vreugde verschaft en zijn totaal- ontwikkeling zoodanig bevordert, dat hij zich: jmet grootere werklust aan de hem opgeleg de taak zal wijden. Daardoor blijft, in weer wil van den minder beschikbaren tijd, het geestelijke niveau ongewijzigd. Internaten. Het tweede punt is de opvoeding van den leerling tot het dienen van de gemeenschap. Daarom is voor de N.I.V.O. de internaats- vorm gekozen, daar in het internaatsleven gemeenschapszin en kameraadschap, twee eigenschappen onmisbaar voor het bereiken van het gestelde doel, zich het best ontwik kelen. Deze gemeenschapsopvoeding voert ons naai- het derde punt: De Volksehe opvoe ding. Hieronder wordt verstaan, dat bij het onderwijs vooral op den voorgrond zal staan datgene, wat voor het wel zijn van ons volk van belang is. Bo vendien zal de leerling door reizen zijn vaderland leeren kennen. Door reizen in het buitenland zal hij ver gelijkingen leeren trekken tusschen zijn eigen land en den yreemde, waardoor hij zich zijn volksaard meer bewust wordt. Door het .inzetten van de oudste leerlin gen in boerenbedrijf, in mijnen en fabrieken, leeren zij datgene kennen, wat de grondslag vormt voor ons volksbestaan, terwijl boven dien eerbied voor den arbeid wordt bijge bracht. Door het hier voorgaande zijn de drie belangrijkste beginselen van de opvoeding .van de N.I.V.O. in het kort omschreven. Elschen van toelating. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat de leerlingen moeten voldoen aan de volgende eischen: zij moeten van meer dan middel matige intellectueele begaafdheid zijn, goe de karaktereigenschappen bezitten en de mogelijkheid tot goede lichamelijke ontwik keling in zich bergen. Bovendien mogen zij niet van J'oodsohen of buiten-Europeeschen bloede zijn. De N.I.V.O. is een middelbare staatsschool, ■waarvan het einddiploma evenals dat der H.B.S. onder meer recht geeft op univer sitaire studie. De toelating behoeft voor geen der ouders een geldelijk bezwaar te zijn, terwijl voor minder gegoeden de toe lating en het verblijf van de N.I.V.O. geheel kosteloos zijn, wordt van de beter gesitu eerden matige tegemoetkoming in de jaar lij ksche kosten gevraagd, welke met het inkomen der ouders stijgt. In September a.8. wordt de le klasse der N.I.V.O. gevormd dus van 12—13 jarigen, welke de 6e of 7e klasse der lagere school doorloopen hebben. Met Kerstmis worden 2e, 3e en 4e klasse gevormd. Toelating tot de N.I.V.O. volgt na onder zoek. Het le jaar door de leerlingen op de N.I.V.O. doorgebracht, is nog een proefjaar. De leider der N.I.V.O. heeft het recht, een leerling wegens gebleken ongeschiktheid te ontslaan. Verzoeken om toelating als leerling du6 voorloopig alleen voor de le klasse kunnen gericht worden tot het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, Oostduinlaan 2, 's-Gravenhage. Rechtzetting van het A.N.P.. stop zetting bedrijfsvoetbalcompetitie nog niet zeker. In een onderhoud, dat het A.N.P. had met- dr. J. Miedema, secretaris van het college van gevolmachtigden voor de sport bij het departement van opvoeding, weienschap en cultuurbescherming naar aanleiding van de publicaties over het gesloten seizoen, het verbod van gedrukte vereenigingsbladen en de opheffing van de bedrijfsvoetbalcompeti- tie. werd thans het volgende officieel mede gedeeld. Het ooilege van gevolmachtigden voor de sport heeft de termijn gedurende welke het voetbal seizoen als gesloten is verklaard, vastgesteld op 2 maanden en wel v. 15 Juni tot 15 Augustus. Deze regeling geldt voor de eerste maal in het jaar 1942. Vqar die andere takken van sport geldt deze bepaling nog niet, daar hierover de besprekingen nog gaande zijn. Voor wat betreft het verbod van gedrukte vereenigingsibladen dient men rekening te houden met hei feit. dat dit ver- l^od zich niet uitsluitend beperkt tot de or ganen van de voetbal vereenigingen, doch geldt voor de organen van alle sportvereeni- gingen. Tenslotte deelde <te heer Miedema nog mede. dat de stopzetting van de bedrijfsvoet- balcompetitie nog steeds een bespreking uit maakt van het college van gevolmachtigden voor de sport en dat ten aanzien van deze materie nog geen definitieve beslissingen zijn genomen. Een officieele regeling voor die bedrijfs sport zal later worden bekend gemaakt Engelsche vliegtuigen boven ons land Gisternacht vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land en wier pen hier en daar brisant en brand bommen neer. In een stad in Noord1- land werd een kerk beschadigd. Op een andere plaats in het Noorden des lands liep een industriebedrijf lichte schade op. In totaal zijn 1 doode, 2 zwaar en 4 licht gewonden te betreuren. Ontploffing voor het huwelijk Onvoorzichtigheid bij het zoeken naar een gaslek. Een jeugdig paartje te Almelo dat heden in het huwelijk zou treden, heeft zich door een onfortuinlijke omstandigheid genood zaakt gezien de huwelijkssluiting uit te stellen. Terwijl' man en vrpuw in spé met enkele familieleden bezig waren Donderdag avond de woning in te richtèn, is een ont ploffing geschied Tijdens het werk nam men een sterke gaslücht waar en bij het zoeken naar een lek. beging een der aan wezigen de onvoorzichtigheid een lucifer te ontsteken. Er volgde toen een zoo hevige ontploffing dat het huis grootendeels ver nield werd en onder het aanwezige huis raad pas gekocht met het oog op het hu welijk een ware verwoesting aangericht werd. Door den luchtdruk sloeg een juf frouw met haar hoofd tegen het plafond. Zij móest wegens een hersenschudding naar het ziekenhuis vervoerd worden. De andere per sonen liepen lichte kwetsuren op. Een be gin van brand kon met huLp van buren ge- blusoht worden. De aardappeienvoorzieniog HET NORMALE RANTSOEN VAN 3 K.G. HERSTELD. 's-Gravenhage, 22 Augustus: Reeds herhaalde malen is er op ge wezen, dat de moeilijkheden bij de aardappelvoorziening van tijdelijken aard waren. Thans ls de situatie ten gunste gewijzigd, de moeilijkheden kunnen thans overwonnen worden geacht. In een der vorige berichten betreffen de de aardappelvoorziening, heeft de secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherij me degedeeld, dat zoo spoedig mogelijk het normale rantsoen van 3 kg. zal worden hersteld. Thans zijn de voor raden en de aanvoer voldoende om naast bon „32 reserve", welke giste ren is bekend gemaakt en die van 22 tot en met 30 Aug. geldig is. voor de volgende week nog een tweede bon geldig te verklaren. Deze bon zal met ingang van 25 Augustus geldig zijn to en met 30 Angnstns. Op do zen bon zal het normale rantsoen van 3 kg. verkrijgbaar zijn. [taliaaosch weermachtbericht IN SCHEERVLUCHT MALTA BESTOOKT. Rom% 22 Aug. (Stefani) Het 444ste com muniqué van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt: Onze afdeelingen jagers hebben in scheer- vlucht het vliegveld Halfar op Malta aange vallen en met succes op het veld staande vliegtuigen en batterijen afweergeschut met maohinegeweervuur bestookt. Eenige vijan delijke vliegtuigen geraakten in brand, an dere werden zwaar beschadigd. In Noord Afrika hebben Engelsche vlieg tuigen opnieuw een aanval gedaan op Beng- hazi. Er zijn geen slachtoffers en er is geen schade veroorzaakt. Een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten. In verschillende sectoren van het front van Tob roek bedrij vigheid van onze artillerie, die Engelsche troepen- en autoconcentraties met succes onder vuur nam. Duitsche» vliegtuigen hebben ten Noord oosten van Sidi el Barani een vijandelijk vlooteskader aangevallen. Zij troffen twee lichte kruisers en bombardeerden in ver scheidene golven de haven, troepenkampen en opslagplaatsen van materiaal te Tabroek Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers een Curtiss en twee Hurricanes neergescho ten. In den sector CyrenaicaSahara hebben Italiaansche vliegtuigen tijdens een gewa pende verkenningsvlucht vijandelijke gemo toriseerde afdeelingen met bommen en ma ohinegeweervuur bestookt. In Oost Afrika hebben systematische vij andelijke luchtaanvallen op Gondar en an dere steunpunten slechts een geringe scha de veroorzaakt Onze vooruitgeschoven pos ten hebben vijandelijke afdeelingen ver strooid en haar eenige verliezen toegebracht. Italiaansche vliegtuigen hebben haven werken en schepen te Famagosta op Cy prus gebombardeerd. Zij troffen depots, een stoomschip en een kleiner schip, dat is ge zonken. lil het Oosten der Middellandsche Zee hebben onze vliegtuigen Britsche oor logsschepen aangevallen en een torpedojager van het type „Keith" getorpedeerd. De jager •bleef met slagzij liggen. Rond 2000 millioen menschen Na eea verbluffende bevolkingstoename In de laatste eeuw, wijzen de gegevens op een teruggang der bevol king, waarvoor verschil lende oorzaken aan te wijzen zijn. DE WISSELWERKING TUSSCHEN KOLEN INDUSTRIE EN BEVOL KINGSTOENAME IN VREDESTIJD. IN het jaar 1672 heeft Riccholi het getal aardbewoners op 1000 millioen geschat. Dait verdacht ronde getal keert ook nog eens terug in het midden van de achttiendie eeuw. Ware deze schatting juist, dan zou het getal menschen op aarde rich dus ongeveer verdubbeld hebben. Hoe dan ook, in die dagen en nog lang nadien moest enien zich inderdaad tot schattingen bepalen. Thans is dlat anders. In onzen tijd schatten wij niet meer, maar wij tel len .ellenlange cijferreeksen worden op ta bellen aangelegd en aldus ontstaan de doorgaans vrij nauwkeurige statistische ge gevens, die ons omtrent den stand van za ken inlichten. De jongste bevolkingsstatistieken becijferen de totale bevolking der aarde op 1895 millioen menschen en wijzen als de dichtstbevolkte lan den aan: Groot Brittannië. België, Nederland. Duitschland, Malta, Italië. Britsch-Indië, Malakka. China. Ja pan en het eiland Mauritius. Bijkans twee milliard menschen leven dus op onze planeet, die Anatole France eens een ..zandkorrel in het heelal" noemde. Met andere woorden: de menschheid heeft rich inderdaad in de laatste honderd jaar nagenoeg verdubbeld. In het jaar 1839 bedroeg de totale bevol king der aarde 920 millioen. Vijftig jaar la ter was die bevolking reeds tot 1450 milli oen toegenomen. In Europa alleen, welks bëvolking honderd jaar geleden 220 millioen bedroeg, leven tegenwoordig 470 millioen menschen. Terwijl de gemiddelde toename der bevolking in de voorgaande achttien eeuwen het getal 50 millioen per eeuw niet overschreed, bedraagt die toename in de laatste honderd jaar een milliard. De oorzaken die wij bij een dergelijke snelle groei der bevolking in de eerste plaats voor oogen moeten honden, zijn tal rijk: ontsluiting en exploitatie van reusach tige gebieden in de Vereenigde Staten, Zuid Amerika en het Zwarte werelddeel; uitbrei ding der civilisatie over landstreken die vroeger nauwelijks met de beschaving in aanraking kwamen; verbetering der levens voorwaarden en verheffing van den levens standaard; het bijkans totaal verdwijnen van vroeger zoo dikwijls voorkomende hon- gersnooden; teruggang van epidemieën en ziektebronnen: vermindering van het sterf tecijfer en verhooging van den gemiddelden leeftijd der menschen door belangrijke so ciaal-hygiënische maatregelen in bijna alle landen der wereld. De schatten onzer aarde. In weerwil van dit alles dient erkend dat deze concrete oorzaken nog geenszins de toename der bevolking van 1 milliard ver klaren. Voor een dergelijke verbluffende groei moeten natuurlijk nog andere, dieper liggende oorzaken aan te wijzen zijn. Inder. daad zijn de wetenschlipsmenschcn van on zen tijd het er over eens. dat de wezenlijke oorzaken in de eerste plaats moeten worden gezocht in de voortschrijdende industriali- seering en de exploitatie en exploratie van de „schatten onzer aarde". De technische vorderingen der laatste honderd jaar hebben de levensvoorwaarden niet alleen van Europa maar van nagenoeg elk werelddeel aanzienlijk verbeterd'. De schepping van nieuwe industrieën heeft zich als waarborg van het algemeen welzijn ter dege gemanifesteerd. Merkwaardig genoeg bewijzen de statistieken dat de geboorte overschotten het sterkst optreden in die in dc weck van 24 Aug* t/m 30 Aug. 1941. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 24 Aug. t.m. 30 Aug. 1941 4 rants. i 1 rantsoen j brood of gebak Vz rantsoen bloem, brood of gebak Vz rantsoen vleesch of vleeschwaren 1 rantsoen 100 gram kaas 32-4 brood 32 brood 32 bloem 32 vleesch 32 vl.waren 32 kaas 32 melk I 10 Aug. tjm. 6 107 algemeen 108 algemeen 109 algemeen 110 algemeen B rijst 111 algemeen B havermout 112 algemeen 1% liter Sept. 1941 lKg. 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 22 Aug. t.m. 30 Aug. 1941 32 reserve j V/z kg. 21 Aug. t.m. 6 Sept, 1941 29-30 boter 29-30 vet 1250 gram |250 gram suiker koffie-surrogaat jam rijst havermout of gort vermicelli of maizena aardappelen boter boter met reductie Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen in tijdvak van één week 20 1 3 100 3'/2 24 1 3 100 20 1 3 100 rants. rants. rants. gram liter in tijdvak van vier weken 1 250 500 500 100 250 500 250 100 250 500 250 100 1 250 500 250 100 kg gram gram gram f am in tijdvak van 9 dagen 1 Va 1'A l'/s l'/s kg in tijdvak van 18 dagen 250 500 250 500 5C0 500 500 500 gram gram ÉÉN RANTSOEN brood beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek óf cake óf gevuld klein korstgebak, óf gevuld groot korstgebak. óf taart, gebakjes tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gemengd meel) havermout, -vlokken, -bloem, aardappel vlokken gort, gortmout, grutten. vermicelli, macaroni, spaghetti* maizena, sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder vleesch, gewicht van been inbegrepen gerookt of gekookt vleesch, óf Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ver melde hoeveelheden. brood 100 gram gebak 75 gram 140 gram 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram bloem 70 gram rijst 250 gram havermout 250 gram gort 250 gram vermicelli 100 gram maïzena 100 gram 100 gram vleesch 100 gram vleeschwaren 75 gram 7b gram 100 gram 12b gram 150 gram jam 500 gram ATTENTIE! DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 23 AUG. MEER GELDIG 31 brood 31 bloem 31 vleesch 31 vleeschwaren 31 melk I 29 reserve 30 reserve brood of gebak bloem, brood of gebak vleesch of vleeschwaren melk aardappelen N-B. De bonnen 30, 31 en 32 voor KAAS blijven geldig t.m. 6 September 1941. De bonnen 31 voor AARDAPPELEN blijven geldig tm. 30 Augustus 1941. De bonnen 31 voor EIEREN blijven geldig t.m. 30 Augustus 1941. De bonnen, welke van 24 Aug. '41 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 23 Aug. '41 worden gebruikt Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. HET BEZOEK VAN MUSSERT AAN DE N.S.V. 's-Gravenhage, 22 Aug. In de dagbladen van gister heeft gestaan het bericht, dat ir. Mussert het werk der N.S.V. in Neder land heeft bezocht. Daarbij werd vermeld, dat in gezelschap van den leider der N.S.B. aanwezig was de heer Da Costa. Dit moet zijn: De heer W. O. A. Koster, hoofd van de afdeeling 4 der N.S.B. (sociale zaken). NIEUWE WETHOUDER VOOR DE FINANCLëN TE AMSTERDAM. Amsterdam, 22 Aug. De heer Jac. Rus tige, die zich in Maart jl., mede op verzoek van den regeeringscommissaris bereid heeft verklaard, het wethouderschap voorloopig te blijven vervullen, heeft thans mededeeling gedaan, dat hij met ingang van 1 September a.s. zijn ambt wenscht neer te leggen. De regeeringscommissaris heeft met ingang van dien datum als wethouder voor de fi* nanciën aangewezen den directeur der ge- meentefinanciën, den heer J. Walch. DE COMMISSARIS BELAST MET HET TOEZICHT OP DE ZIEKENFONDSEN. 's-Gravenhage, 22 Aug. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het depar* tement van sociale zaken is, onder den ti* tel „commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen", belast met het toe* zicht op de ziekenfondsen in Nederland de directeur-generaal, chef der afdeeling volks* gezondheid van het departement van so» ciale zaken. streken waar de bewoners die zekerheid hebben volkomen te kunnen leven van de producten van hun arbeid. Dat die continuï teit daarbij belangrijker is dan de rentabi liteit van het oogen blik bewijst het interes sante feit dat de gebieden waar zich kolen mijnen bevinden aan den spits staan, ter- wijl bij voorbeeld de streken waar goud ge wonnen wordt, tamelijk lage geboortecijfers aantoonen. De exploitatiemogelijkheid van een goud streek is per slot tijdelijk beperkt, wat'niet het geval is met een steenkool streek. Steenkool De wisselwerking tusschen kolenindustrie en bevolkingstoename in vredestijd, vormt het voornaamste terrein van alle biografi sche onderzoekingen. De steenkool is al lengs een onmisbaar element der mensch heid geworden. Waar steenkool gevonden en geprodu ceerd wordt ontwikkelen zich bij voortdu ring honderden ondernemingen. Er ont staan maatschappijen en chemische fa brieken. terwijl bovendien vele dozijnen nevenproducten tal van nieuwe industrieën in het leven roepen. De eene industrie leidt tot tien andere; de steden en plaat sen van het geheele gebied verdubbelen in aantal; de bevolkingscijfers verdrievoudi* gen; geld stroomt in en uit en circuleert om nieuwe productie-takken te scheppen^ die in werkelijkheid slechts nieuwe var» men zijn van hetzelfde économische orga nisme. De steenkool is geen eindproduct, maar veeleer het uitgangspunt van een zich voortdurend vernieuwend en verme nigvuldigend productieproces. Daar waar de 9teenkool gewonnen wordt heerscht veelal een zekere welvaart, die op zichzelf de voornaamste psychologische voorwaarde voor een regelmatige, snelle bevolkingstoename is. De kolendistricteni leveren inderdaad de streken, waar de hoogste geboortecijfers voorkomen. In weerwil van dit alles bestaat er aS lerminst aanleiding een overbevolking deï aarde binnen afzienbaren tijd te vreezen. Niet alleen dat er nog reusachtig uit ge- strekte gebieden 'bestaan in Afrika, Azië en Amerika, waar nog honderden milli- oenen menschen een levensmogelijkheiidl kunnen vimcMi, maar bovendien ziet het er naar uit dat de snelle bevolkimgsitoeuaw me der laatste honderd jaar haar hoo^rte- punt reeds overschreden heeft, waa/Toor op zijn minst genomen een tijdelijken stil stand in deze toename zal intreidien. N.P.B.

Schager Courant | 1941 | | pagina 9