N1PPER EN PELLE Amor Waar blijven onze gebruikte distributiebonnen 1 Oneerlijke postambtenaar gearresteerd Radioprogramma in het kippenhok 323. Eindelek.... 1. „Nu zullen we zien, wat we nog met de laatste bus doen kunnen!" 2. „Hij komt omhoog! Ja hoor, hij komt omhoog! 324. Aan alles komt een eind. 1. „Maak hem nou goed stevig vast, dat we hem niet weer kwijtraken!" 2. „Hoera! Ziezo! Eindelijk hebben we hem op het droge!!" Dit gezin ontving door toepassing van art. 10 sub. a f 1.85 plus 5 pet. is f 1.95 steun. Thans is aan deze onbillijkheid een einde gemaakt door een beslissing van den secre taris-generaal van het departement van so ciale zaken. Deze heeft namelijk goedge keurd, dat de berekening van den steun voor bepaalde categoriën vverkloozen op soepeler wijze zal geschieden. Dit komt in de practijk hierop neer, dat in gevallen, waarin de zoo genaamde iy2 maal-berekening moet worden toegepast, de f 2 en f 4 van de verdiensten der inwonende kinderen worden vrijgelaten. In bovengenoemd voorbeeld zal het gezin voortaan niet f 1.95 steun ontvangen, doch f 3.50. OMRUILING VAN MELKKAARTEN. 's -Gravenhage, 27 Aug, De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend in verband met de inruiling van groene melk- kaarten: Hoewel de officieele termijn, waarin ge legenheid werd geboden om de groene melk- kaarten van kinderen tot een leeftijd van 14 jaar, te ruilen tegen blauwe kaarten, reeds eenigen tijd verstreken is, worden nog her haaldelijk verzoeken daartoe bij den plaat selijken distributiedienst gedaan. De aan dacht wordt er op gevestigd, dat de gelegen heid tot inruilen in bijzondere gevallen nog open wordt gesteld tot 1 September a.s. Na genoemden datum kunnen onder geen voor waarde meer oude melkkaarten tegen nieu we worden geruild. HIJ stal aangeteekende stukken. Aanzienlijk bedrag zoek. Reeds verscheidene maanden het begon in April j.1. werden aan het spoorwegpost kantoor Centraal station aangeteekende zen dingen vermist. Het aantal was weliswaar niet groot slechts af en toe verdween er een maar het viel op, dat het steeds zen dingen waren met aangegeven geldswaarde, welke een tamelijk groot bedrag aan bank papier bevatten, bijv. f 1000 of meer, die niet op de plaats van bestemming kwamen. Aanvankelijk viel de verdenking op een ander dan degene, die later bleek de dader te zijn. Het onderzoek, dat door de in de zaak betrokken recherche werd ingesteld, braoht echter de onschuld van den eersten verdachte aan het licht en tevens, dat de thasn gearresteerde ambtenaar aanzienlijke uitgaven deed, welke zijn salaris hem niet konden veroorloven. Dit deed de verdenking op hem vallen, hoewel hij niet op de afdee- ling aangeteekende stukken werkzaam was Zijn gangen werden nauwkeurig nagegaan en het bleek, dat de man sommige uitgaven met groot bankpapier betaalde. Met behulp van gemerkte bankbiljetten slaagde men er tenslotte in, den dief te ontmaskeren, waar na hij werd gearresteerd. Hoeveel de ambtenaar, die 39 jaar is, in het geheel verduisterd heeft, kan nog niet worden achterhaald, doch vermoedelijk zal dit een aanzienlijk bedrag zijn. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio Stichting). 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Amabile-sextet. 11.20 Declamatie. 11.40 Amabile-sextet. 12.00 De Melodisten en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws en economische berichten. 1.00 Orgelconcert. 1.30 Musette-orkest „Les gars de Paris" en soliste. 2.00 Haarlemsche orkestvereenlging, solist en gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Ernst van 't Hoff met zijn 15 solisten. 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Voor de jeugd. 5.45 Orgelconcert. 6.15 Sportwetenswaardigheden. 6.30 Vioolsolo. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Residentie-orkest. 8.55 Causerie „Wat is Nationaal-Socialisme?" 9.10 Zang met pianobegeleiding. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.5 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 ÉNO: Engelsche uitzending: Economie News from Holland. Hillversum II. 801.5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramfr foonmuziek. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Ensemble Jack der Kinderen en solist 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichUn 1.00 Omroeporkest en soliste. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Kurt Hohenberger en zijn orkest en gra mofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beur* berichten. 5.30 Rococo-octet. 6.00 Declamatie (Voorbereid door de Christ Radio Stichting). 6.15 De Romancers. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.45 Toeristische raadgevingen. 8.00 Omroeporkest en solist. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Klaas van Beeck en zfln orkest. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.0510.15 Gramofoonmuziek. Interessante grepen Ernstige muziek: Het Residentie-orkest concerteert om 20.00 uur over den zender Hilversum I in het Kurhaus te Scheveningen o.l.v. Ernst An- sermet. Uitgevoerd wordt de derde Sym- phonie van Beethoven (Eroica). De violiste Rielle Quellng brengt om 18.1 uur over Hilversum I een der belangrijke werken uit de vioolliteratuur ten gehoore n.1. de Partita in D kl. terts van Johann Sebastian Bach voor vioolsolo, waarin de beroemde Chaconne voorkomt. Te 21.10 uur over den zender Hilversum I geeft de tenor Jan Schipper een zangvoor dracht met begeleiding van Johannei Röntgen. Het programma vermeldt liederen Schubert, Wolff, Bosmans, Johannes Rönt gen en G. H. G. van Brucken Fock. Reportage: Van 18.1518.30 uur Hilversum II geeft Paul de Waard een reportage over de ver betering van Cultuurgronden in Eemnes. Voor de jeugd: Dr. J. H. Schuurman Stekhoven vervolgt zijn lezing „Van water naar land". Zijn tweede causerie is getiteld „Van zout naa: zoet". (Hilversum I, 17.3017.45). Eerst nacontrole, dan vernieti ging; tenslotte opnieuw verwer king in de papierfabrieken. 's-Gravenhage, 27 Aug. Het stoffelijk wel en wee van praetisch alle Nederlanders is in dezen oorlogstijd in belangrijke mate afhankelijk van het centraal distributiekan toor, welke overheidsinstelling de geheele technische uitvoering van de distributiewet 1939 in handen heeft. Dat deze opdracht geen peulschilletje is, en dat een buitenstaander zich nauwelijks kan voorstellen, hoe om vangrijk en gecompliceerd het distributie apparaat wel is, zal voor iedereen duidelijk zijn. De moeilijkheden, welke zich hierbij .voordoen en welke dikwijls op zeer kor ten termijn om een oplossing vragen, zijn vele en men zal haar eigenlijk eerst, dan beseffen, wanneer men een kijkje achter de schermen neemt en dan niet alleen de zeer moderne mechanische administratie ziet en bewondert en daarbij allerlei astronomische getallen van te verwerken kaarten en bon nen hoort, maar tevens getuige is van het laatste distributiestadium: de nacontrole van de ingeleverde opplakvellen en de daarop volgende papiervernietiging. Met na controle het woord zegt het reeds wordt bedoeld een controle op de controle, welke door de distributiediensten wordt verricht. Zooals' het centraal distributiekantoor on der de energieke en bezielende leiding van den heer de Hoo tot nu toe technische moei lijkheden heeft weten te overwinnen het groote publiek zou hiervoor over het alge meen wel iets meer belangstelling en waar deering mogen hebben zoo heeft het thans ook aan dezen onbevredigenden toestand een einde gemaakt. De oplossing is gezocht en gevonden in de richting van de centralisatie, waarhij het land in twee deelen is gesplitst. De Noordelijke provincies leveren hun op plakvellen in bij een in Hattem gevestigd bijkantoor en de Zuidelijke bij een kantoor, dat in Gennep is gesticht De organisatie van dit nieuwe systeem maakt het noodazkelijk, dat de groote ste den haar opplakvellen voorloopig nog naar Den Haag sturen. In October echter zullen deze steden de bonnenvellen naar één der bijkantoren moeten zenden. Gedurende de eerstvolgende weken is de toestand dus zoo, dat de bon nen van rond 3.350.000 personen in Hattem, van rond 3.260.000 personen in Gennep en van rond 2.230.000 per sonen in den Haag worden ingele verd, ook de vleesch-, textiel- en brood'bonnen. Het bijkantoor in Hattem is zijn werk-, zaamheden op 18 Augustus begonnen. Den daarop volgenden dag kwamen de eerste op plakvellen met vleeschbonnen daar- binnen. Na verloop van twee weken volgen textiel- bonnen en nog een week later de broodbon nen. Daarna zullen de petroleumbonnen aan de beurt komen en dan zal kunnen wor den overgegaan tot het overhevelen van alle tot nu toe in Den Haag verrichte werk zaamheden naar Hattem, voor zoover het natuurlijk de Noordelijke provincies betreft. Het bijkantoor in Gennep begint de vol gende week volgens hetzelfde plan te wer ken. Einde September zal dan bereikt zijn, dat alle bonnen, ook die, welke tot nu toe bij de distributiediensten bewaard bleven, nagecontroleerd en vernietigd worden. Waarom in Hattem en Gennep? Men zal zich allicht afvragen, waarom juist Hattem en Gennep zijn uitgekozen. Na tuurlijk heeft dit een goede reden. In de eerste plaats kwamen deze gemeenten in aanmerking, omdat zij ten opzichte van het gebied, dat den bijkantoren is toegewezen, centraal zijn gelegen en in de tweede plaats, omdat in beide dorpen een papierfabriek is gevestigd, welke het vernietigde papier kan verwerken. Dat dit laatste van veel beteeke- nis is, moge blijken uit het feit, dat alleen reeds de brood- en vleeschbonnen per week een hoeveelheid van 8 a 9 duizend kg. papier vertegenwoordigen. Door den aanvoer van dit distributiepapier worden deze fabrieken in staat gesteld een gedeelte van het bedrijf continu op gang te houden. Het spreekt vanzelf, dat zoowel Hattem Feuilleton door P. G. Wodehouse 5. Dat was een slag voor me. Ik had Pamela altijd beschouwd als een goed geteekend ka rakter en een zeer aantrekkelijk, speelsch dartel ding. Dat tooneeltje bijvoorbeeld tus- schen haar en den dominee in de consisto riekamerEn als ze met Arthur praat, op die bijeenkomst van de Blankshires Het speet me, dat ze Pamela niet mocht. Het maakte, dat Pamela in mijn achting daalde. „Maar ik houd van Arthur", zei het meisje. Dat was beter. Een beste 'kerel, die Ar thur een zeer gave en doordachte studie van mezelf. Als zij van Arthur hield, dan volgde daaruit maar wat gaf het? Ik zou nooit de kans krijgen om met haar te pra ten. We waren gescheiden door een golf van tantes en Alberts en broodjes met vleesch. De trein begon langzamer te rijden. De slapers begonnen teekenen van terug- keerend leven te geven. Tante's oogen gin gen open, staarden soezerig rond, vielen weer dicht en gingen weer open. De nicht ontwaakte en deed onmiddellijk een her nieuwden aanval op een saucijzenbroodje. Albert en Ukridge sluimerden door. Een gefluit van de locomotief en de trein als Gennep de vestiging dezer bijkantoren in hun gemeenten met vreugde hebben begroet. Tenslotte nog iets over de beteekenis van deze ontzaglijke hoeveelheden gebruikte bonnen voor de papierindustrie. Zooals be kend, vormt de aanvoer van grondstoffen voor deze industrie in oorlogstijd een zeer moeilijk vraagstuk. De voornaamste grondstoffen, hout en uit hout bereide halfproducten als geslepen houtstof en cellulose, moeten uit het bui tenland komen en dif gaat zoo moeilijk en met zooveel stagnatie, dat de grondstofsi tuatie voor de papierindustrie de grootste zorgen baart. Indien al het oud-papier in alle vormen zooveel mogelijk als grond stof beschikbaar kwam, zou dit een aanmerkelijke verbetering beteeke nen. Weliswaar moeten verschillen de papiersoorten bij gebruik van oud papier als grondstof aan heldere kleur en aan vastheid iets inboeten, maar in de huidige omstandigheden is hoofdzaak, zooveel mogelijk te kunnen voldoen aan de enorme pa pierbehoefte van de moderne sa menleving. Weliswaar beschikte de Nederlandsche papierindustrie bij het uitbreken van den oorlog over groote voorraden en was ook de handel goed voorzien, doch deze voorraden zijn reeds sterk afgenomen en niemand kan voorzien toelang wij er nog mee zullen toe moeten komen. Daarom is het een prijzens waardig initiatief geweest, het distributie- papier na vernietiging onmiddellijk weer productief te maken. SOEPELER TOEPASSING VAN DE STEUNREGELING. Amsterdam, 27 Aug. De persdienst van het N.V.V. deelt ons mede: Volgens de bestaande steunbepalingen werd bij het berekenen van den steun f 2 van de verdienste van ieder inwonend min derjarig en f 4 van de verdienste van ieder meerderjarig kind vrijgelaten, artikel 10 sub. a van de steunregeling, de zoogenaamde li niaal-berekening, bleef ondertusschen van kracht. Een werkloos gezin, bestaande uit man, vrouw en zoon van 19 jaar, in een groote gemeente, b.v., waarvan de zoon f 17 per week verdiende, zou, indien alleen 2/3 van het loon van den zoon gekort zou worden, volgens de oude regeling f 3.35 plus 5 pro cent duurtetoeslag is f 3.50 steun ontvangen. Dit was echter in de practijk niet het geval. stond bij een station stil. Naar buiten kij kend zag ik, dat het Yeovil was. Een alge- meene uittocht volgde. Tante werd onmid dellijk een en al drukte en bedrijvigheid, verzamelde pakjes, schudde Albert, ant woordde met een woordenvloed op zijn ha telijkheden en verliet vervolgens aan het hoofd van den stoet de coupé. De Ier enz ijn dochter stonden ook op en stapten uit. Ik zag hen stoicijnsch vertrek ken. Het zou te veel zijn geweest'om te ver wachten, dat zij verder mee zouden zijn gegaan. „Waar zijn we?" vroeg Ukridge slaperig. „Yeovil? Nu is het niet ver meer. Zal ik je eens wat zeggen, oud paard, ik wou dat ik wmt te drinken had." Met deze opmerking sloot hij zijn oogen weer en sliep opnieuw in. En terwijl hij dit deed, viel mijn oog, dat doelloos door de coupé dwaalde op iets, dat in den versten hoek lag. Het was „De manoeuvres van Ar thur" Het meisje had het achter gelaten. Ik vermoed, dat hetgeen volgde een bewijs is van de ijdelheid van jonge auteurs. Het kwam zelfs niet in mijn hoofd op, dat het boek wel eens met opzet vergeten kon zijn. Ik bedacht alleen, dat als i& niet vlug han delde het arme meisje een verlies zou lijden waarbij vergeleken het verlies van een por- temonnaie óf een taschje onbeteekenend waren. Vijf seconden later stond ik op het per ron. „Neem me niet kwalijk", zei ik, „ik ge loof „O, dank u wel", zei het meisje. Ik ging terug naar de coupé en stak vol emotie mijn pijp op. „Ze zijn blauw", zei ik tegen mijn onster felijke ziel. „Buitengewoon mooi, zacht, diep hemelsblauw, als de zee in den middag." HOOFDSTUK V. De aankomst. Van Axminster tot Combe Regis loopt de trein door een landschap zoo mooi en aan trekkelijk als 'men maar verlangen kan en de trein, alsof hij dit feit apprecieert, haast zich niet op dit traject. Het was Iaat in den middag toen we onze bestemming bereikten.. De regelingen die te Combe Regis getrof fen zijn voor het vervoeren van bagage gren zen aan het primitieve. Koffers worden op het perron achtergelaten en later, als hij er om denkt, komt een kruier eens kijken en brengt ze naar het dal of den heuvel, vol gens het adres dat op de etiketten geschre ven staat. De eigenaar wandelt. Combe Re gis is geen plaats voor verlamden of kreu pelen. Ukridge voerde ons in de richting van den farm, die aan den anderen kant van het dal en door bosschen op zee uitkeek. Het huis was van het station zichtbaar, en daar het op den top van den heuvel stond, was het uitzicht schitterend. Halfweg den helling aan den anderen kant van het dal, verlieten we den weg en baan den ons een weg door een sponsachtig veld, dat volgens Ukridge een heel stuk afsneed. We kropen door een heg, waadden door een riviertje, staken weer. een veld over en na over een moeilijke heining, afgezet met prikkeldraad, te zijn gesprongen, bevonden we ons in een tuin. Ukridge veegde zijn voorhoofd af en bracht zijn lorgnet weer in zijn oorspronke lijke positie, vanwaar het door het door trekken van het prikkeldraad verdreven was. „Hier is het", zei hij. „We zijn achterom binnen gekomen. Spaart tijd." „Moe, Millie?" „Een beetje, liefste. Ik heb trek in een kopje thee." „En ik", viel ik haar bij. „Dat komt in orde", zei Ukridge. „Een bijzonder bekwaam man, Beale heet ie, en zijn vrouw zijn hier huisbewaarders. Ik heb ze geschreven, dat we vandaag kwamen, ze verwachten ons. Dat is de manier om de zaakjes op te knappen, Garnet, oud paard. Bedaard en praetisch. Volmaakte organisa tie!" We waren nu bij de voordeur beland. Ukridge belde. Het geluid weergalmde door het huis, maar geen voetstappen volgden als antwoord. Hij belde nog eens. Je kunt je niet vergissen in den, klank van een bel in een leeg huis. Het was duidelijk, dat de mekwame man en zijn vrouw 'uit waren. „Wat nu?" vroeg ik. Mevrouw Ukridge keek met rustig ver trouwen naar haar man op. „Dit herinnert me", begon Ukridge, tegen de deur leunend en trachtend zijn boordje van achteren vast te maken, „aan een mid dag in Argentinië. Twee andere vroolijke sportslui en ik zelf probeerden drie kwar tier lang in een leeg huis te komen, dat ei- uitzag of er wel iets te drinken in zou zijn en we hadden juist de deur open gekregen, toen de eigenaar met een geweer van ach ter een boom te voorschijn kwam. Het was een beetje moeilijk om de zaak uit te leg gen. Om je de waarheid te zeggen, legden we de zaak nooit heelemaal in alle details uit, en je kunt je niet voorstellen wat een tijd het kost om alle hagel uit iemand te peuteren. Er was ook een hond." Hij hield op, droomerig peinzend over het gelukkig verleden en op dat moment her haalde de historie zichzelf gedeeltelijk. Van den anderen kant van de deur klonk een nijdig gejank, gevolgd door een kort geblaf. „Hallo," zei Ukridge, „Beale heeft een hond". Hij fronste ontstemd zijn voorhoofd. „Wat voor recht heeft zoo'n mormel, dat toebehoort aan een man, die in mijn dienst is, om me buiten mijn eigen huis te hou den" voegde hij er op beleed igenden toon bij. Het is hard. Hier ben ik dag en nacht zwoegend om Beale te onderhouden en als ik probeer om in mijn eigen huis te ko men blaft zijn vervloekte hond me aan. Verdraaid het is hard!" Hij peinsde een oogenblik over de onrechtvaardigheid van deze wereld. „Wacht, laat me eens bij het sleutelgat. Ik zal wel eens met den bruut redeneeren." Hij bracht zijn mond voor het sleutelgat en brulde: „Brave hond"! Onmiddellijk daarop dreunde de deur toen een zwaar voorwerp er tegen aan vloog. Het geblaf weerkalmde door het huis. „Ga mee naar den achterkant", zei Ukridge elk idee van verzoening opgevend „we zul len door het keukenraam naar binnen gaan- Het keukenraam bleek niet stevig vast te zitten. Ukridge gooide het open cn we klom men naar binnen. De hond, die lawaai hoorde, rende de gang door, vloog tegen de deur op en krabde mét zijn nagels tegen het paneel. Ukridge luisterde met toenemen de ergernis. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6