Mussolini DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER in Hitler's hoofdkwartier Japansche waarschuwing Laval slechter Handelsbesprekingen voortgezet Moskou-Petersburg De strijd in het gebied van Salla Grafplaats van koning Manfred gevonden? Verduisteren 20.34 uur Met een koe onder een autobus Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1941. 85e Jaargang. No. 11585. Uitgave cfer N.V. Uitg.-Mif. „Nollands Noorderkwartier" Schagen Onwrikbare wil den oorlog tot zegevierend einde te brengen Uit het hoofdkwartier van den Führer, 29 Augustus (D.N.B.) De Führer en de Duce hebben In den tijd tnsschen 25 en 29 Augustus een bijeenkomst gehad in het hoofd kwartier van den Führer. Tijdens deze besprekingen, die in het hoofd kwartier van den Führer van het noordelijke en het zuidelijke front plaats vonden, werden alle militaire en politieke kwesties die de ontwik keling en den duur van den oorlog betreffen, diepgaand besproken. De kwesties werden onderzocht in den geest van de nauwe kameraadschap en lots verbondenheid, welke de betrekkingen tus- Bchen de beide asmogendheden kenmerkt. De besprekingen waren doordrongen van den onwrikbaren wil der beide volkeren en van hun leiders om den oorlog tot het ze gevierende einde voort te zetten. De nieu we Europeesche ordening, die uit deze over winning te voorschijn zal treden, moet op zoo uitgestrekt mogelijke wijze de oorzaken wegnemen welke in het verleden aanlei ding tot de Europeesche oorlogen hebben gegeven. De vernietiging van het Bolsje wistische gevaar en van de plutocratische uitbuiting zal de mogelijkheid verschaffen voor een vreedzame, harmonische en vruchtbare samenwerking van alle volke ren van het Europeesche continent, zoowel op politiek als op economisch en cultureel gebied. Tijdens dit bezoek hebben de Fuehrer en de Duce zich naar belangrijke punten van het Oostelijke front begeven, waarbij ook een bezoek gebracht werd aan een der Ita liaansche divisies, welke meedoet aan den strijd tegen het bolsjewisme Bij hun be zoek aan het Zuidelijke front werden de Fuehrer en 'die Duce door den generaal- veldmaarechalk von Runstedt verwelkomd. Bovendien werden bezoeken gebracht aan de hoofdkwartieren van den Rijksimaar- schalk en van den opperbevelhebber van het leger. In het gezelschap van den Duce bevon den zich die Italiaansche ambassadeur te Berlijn Dino Alfieri, de chef van den gene- ralen staf van de Italiaansche weermacht, generaal Cavallero, de kabinetschef gezant Anfuso als vertegenwoordiger van den mi nister van buitenlandsche zaken, graaf Ci- ano die door ziekte verhinderd was, de ge neraals Marras en Gandin, alsmede een reeks van andere hooge officieren van den generalen staf. De Duitsche ambassadeur von Macikensen en de Duitsche militaire at taché te Rome. luitenant-generaal von Rin- telen. namen eveneens aan de reis van den Duce deel. Aan de politieke en militaire besprekin gen hebben van Duitsche zijde ook deel genomen de Rijksminster van huitenland- sche zaken, von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal- veldmaarschalk Keitel. Telegram van Mussolini aan Hitier. R o m e. 29 Augustus (D.N.B.) Mussolini heeft het volgende telegram aan Hitier ge zonden: Fuehrer, de dagen, zoo rijk aan gebeurte nissen. die wij tezamen in uw hoofdkwar tier hebben doorgebracht, en de bezoeken, aan onze troepen, die strijd voeren tegen het bolsjewisme, zullen voor mij een onver getelijke herinnering blijven, zooals ik u reeds heb gezegd. Wat die Sowjet-Unie aangaat, ik heib ge constateerd. dat de historische draagwijdte van onze revoluties zich steeds onweerleg baarder openbaart, waardoor de Europee sche beschaving gered wordt van het doo- delijke bolsjewistische gevaar Ik keer terug naar Italië met een onuitwischbaren in- diruk van den grooten arbeid, dien wij on- nemomen hebben en met de zekerheid, die volstrekter is dan ooit, omtrent zijn zege vierende voltooiing. Aanvaard mijn harte- lijiksten dank voor de groote gastvrijheid, mij door U te midden van de dappere, on vermoeibare Duitsche strijdkrachten gebo den En ontvang mijn hartelijke, kameraad schappelijke groeten". Londen en Washington dienen hun houding te herzien De woordvoerder van het Japansche bureau van inlichtingen, Kisji, heeft in een radiorede Groot-Brittannië en de Ver. Staten aangespoord, hun hou ding te herzien. Het resultaat der boodschap van Konoje aan Roose- velt, zoo verklaarde hij verder, is nog niet bekend, maar het Japansche volk blijft zloh op het ergste voor bereiden. Door hun hulp aan bet bewind van Tsjang Kai Sjek zijn de Britten en Amerikanen de werkelijke verstoorders van den Yrede in bei Verre Oosten. HIJ verklaarde voorts nog, dat Japan tn Öiina beslist vredelievende doeleinden na streeft en noemde het een ongerechtvaardig de veronderstelling, als men beweerde, dat de vredelievende overeenkomst tusschen Ja pan en Fransch Indo-China een bedreiging van anderer belangen vormt. Nopens de verklaringen van Churehill, dat Engeland en de Vereenigde Staten streven naar vredelievende oplossing van de pro blemen in het Verre Oosten, merkte Kisji op, dat op deze woorden daden moesten vol gen: „Wij kunnen ons niet voorstellen, hoe zij den inval in Iran van Engeland en de Sovjet-Unie willen rechtvaardigen". Churchills rede, zoo verklaarde Kisji, had slechts ten doel zich tegen de reorganisatie te verzetten en tweespalt te zaaien tusschen de asmogendheden onderling en tusschen haar en de neutralen. Churehill schreef aan de Japansche politiek in het zuiden aanvals- bedoelingen op Engelsche en Amerikaansche belangen toe, terwijl hi» tevens verklaarde, dat hij hoopte op succesvolle beëindiging van de onderhandelingen tusschen Japan en Amerika. Maar Engeland moest er op reke nen, dat het er slechts nadeel van kon on dervinden, als het zich Japan tot vijand maakte, Kisji verklaarde vervolgens, dat Amerika weliswaar zich wil inspannen voor steun aan Engeland, doch dat men gemakkelijk kan zien, dat dit land er wegens interne aan gelegenheden op bedacht is de vreedzame betrekkingen met Japan niet af te breken. Met het oog hierop is de boodschap van Konoje aan Roosevelt van groote beteekenis. Tot slot spoorde Kisj het Japansche volk aan zich vastberaden aaneen te sluiten en op ftlle mogelijkheden bedacht te zijn. Colette heden voor de rechtbank. De toestand van Laval is verergerd, zegt U. P. De professoren en artsen, die hem be handelen, hielden gisterenmorgen om elf uur consult, om de vraag te bespreken of het noodzakelijk is den kogel te verwijderen. De toestand van Déat is ernstiger gewor den. Er heeft zich bij hem een bloedvergif tiging voor gedaan. Mevrouw en de dochter van Laval zijn gisteren naar hetziekenlhuis gegaan, waar zij bij Laval werden toegelaten. Zij mochten echter niet met hem spreken. Pucheu, de Fransche minister van binnen- landsche zaken, heeft Laval de groeten over gebracht van Pétain. De Duitsche gezant- schapsraad die van Hitier en von Ribben trop. Bovendien ontving hij den ambassa deur Scapini, die de belangen van de krijgs gevangenen behartigt. Colette heden voor de rechtbank. De Paris Midi meldt dat de communist Colette, die den aanslag gepleegd heeft op Laval en Déat, reeds heden voor een bijzon der gerechtshof te Parijs zal moeten ver schijnen. Japan-Nederl. Indië Tokio, 29 Aug. (Domei) De dagelijksche persconferentie heeft Kishi, de woordvoerder van de Japansche regeering verklaard, dat de handelsbesprekingen tusschen Japan en Ned. Indië worden voortgezet. Kishi deelde mede, dat de Japansche viceminister van buitenlandsche zaken, Amaoe, slechts enkele dagen geleden een ontmoeting heeft gehad met den Nederlandschen gezant te Tokio, generaal J. C. Pabst. Op de vraag van een der journalisten, of de besprekingen tot stil stand waren gekomen, antwoordde Kishi: „Neen, zij worden voortgezet". Met betrek king tot de beweerde verklaring van den heer H. J. van Mook, den directeur voor economische aangelegenheden te Batavia, volgens welke Nederlandsch Indië geen oor logsmateriaal aan Japan zou verkoopen, zei- de Kishi: „Ik geloof dat zijn eigenlijke ver klaring iets afwijkt van de lezing die de pers er van gegeven heeft. De verklaring is niet zoo bout als de bladen gemeld hebben." Spoorlijn afgesneden Berlijn, 29 Aug. (DNB.) Nadat eenheden van het Duitsche leger reeds de belangrijke spoorverbinding PetersburgMoskou ten Noorden van het Umenmeer hadden over schreden, hebben ook op 28 Augustus forma ties van het Duitsche luchtwapen haar doel treffende aanvallen op andere naar Peters burg leidende spoorlijnen voortgezet. Op verscheidene plaatsen werd de rails losge rukt en voor elk verkeer onbruikbaar ge maakt. In de wateren van Odessa namen Duitsche vliegtuigen op 28 Augustus een bolsjewistisch troepen transportschip waar. Een bom trof het vaartuig van 4000 brt., waardoor dit zoo ernstig beschadigd werd dat het ter plaatse bleef liggen. Duitsche ge vechtsvliegtuigen zetten hun aanvallen op spoorlijnen en spoorwegcomplexen in den centralen sector van het Oostelijk front gis teren met succes voort. Talrijke spoorweg complexen werden verwoest en verscheidene rijdende en stilstaande treinen met troepen en materiaal werden door voltreffers vernie tigd. GROOTE BRANDEN IN VIIPURL Helsinki, 29 Augustus (D.N.B.) Officieel wordt bekend gemaakt, dat Fin- sche vliegtuigen in den afgeloopen nacht op verscheidene branden te Viipuri (Wüborg) groote branden hebben waargenomen, welke door de bolsjewisten waren aangelegd. De branden konden worden gezien tot aan de stad Lappen-Ranta aan het Saima-meer. BEPERKING OP INVOER VAN ZWITSER- SCHE BLADEN IN FRANKRIJK. Vichy, 29 Augustus (D.N.B.) De Fran sche regeering heeft bepaald, dat met ingang van heden Zwitsersche dagbladen, tijd schriften, boeken, enz. uitsluitend over het Fransche grensstation Annemasse Frankrijk kunnen worden ingevoerd, waar zij onder worpen worden aan de controle van 'de Fransche censuur-autoriteiten, Van Fran sche zijde heeft men deze maatregelen moe ten nemen, daar den laatsten tijd drukwer- Berlijn, 29 Aug. (D.N.B.) De reeds ge melde omsingeling en vernietiging van twee Sowjet divisies in het gebied ten oosten van Salla ging gepaard met geweldige marsch- en gevechtsprestaties van de Duitsche en Finsehe troepen. Ondanks den voortdurend stroomenden regen zijn de Duitsche en Fin sehe troepen in de dagen, die aan de ver nietiging voorafgingen, voortdurend strijden de in het ongebaande en onbegaanbare bosachtige en moerasachtige terrein opge rukt. Het gros van de 104de en 122ste bolsje wistische divisies infanterie werden bij deze gevechten tot op enkele verstrooide deelen ingesloten en totaal vernietigd. De deelen, welke aan de vernietigende omsingeling van de Duitsche en Finsehe troepen wisten te ontkomen, moesten al hun oorlogsmateriaal hun artillerie en voertuigen achterlaten. De verliezen van de bolsjewisten aan dooden en gevangenen en de cijfers van den buit zijn nog niet te overzien. Alleen in den sector van een Duitsch regiment hebben de Sowjets op een dag 1800 dooden verloren. In een an deren sector van het Finsehe front werd een Sowjet regiment infanterie ingesloten. De vernietiging van dit regiment kan ieder oogenblik verwacht worden. PETERSBURGS BURGERS DOOR WO- ROSJILOV TOT VERZET OPGEROEPEN. Zij moeten das als vijandige macht worden beschonwd. Stockholm, 9 Augustus (D.N.B.): Onder het opschrift „De tragedie van St. Petersburg" schrijft de militaire medewerker van de „Dagens Nyhe- ter" over de ontwikkeling van den strijd om St. Petersburg: Niets duidt op het voornemen van de Sowjets om St. Petersburg te ontruimen. In tegendeel, maarschalk Worosjilov heeft ook de burgerbevolking tot het uiterste verzet opgeroepen. Dat betéekent dat de burgerbevol king als vijandelijke macht moet worden beschouwd, wanneer de Duit- schcrs St. Petersburg binnendringen. Rome, 29 Aug. (D.N.B.) Aan de oevers van den uit de Abruzzen komenden berg stroom Marino in het gebied Gallucio nabij de gemeente Villa Passo di Civitella heeft men tijdens graafwerk een graf gevonden, waarin zich behalve een menschelijk ge raamte, feen uit zuiver goud bestaande ma liënkolder van een middeleeuwschen rid der alsmede een massief gouden kruis be vonden. Blijkbaar betreft het hier een voor- loopig ingericht graf. De malienkolder weegt ongeveer twee kilogram. Het gouden kruis is van een model, zooals in de middel eeuwen door gekroonde hoofden gedragen werd, zoodat men vermoedt te doen te heb ben met de grafplaats van den op 26 Fe bruari 1266 in den slag van Benevente tegen Karei van "Anjou gesneuvelden Staufen-ko- ning Manfred. die de zoon was van keizer Frederik Barbarossa. ken uit Zwitserland op uitgebreiden schaal langs onwettigen weg over de grens ge bracht werden,. Vooral zijn duizenden com munistische pamfletten, die in Zwitserland gedrukt werden, op deze wijze naar Frank rijk overgebracht Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.48 uur Dc aardappelvoorziening weer normaal Deze week 4% K.g. op bon „34 reserve." OVERAL ZIJN THANS VOLDOENDE AARDAPPELEN TE KRIJGEN. 's-Gravenhage, De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend in verband met de distributie van aardappe len. Gedurende het tijdvak van 3 Augustus tot en met 30 Augustus werden in totaal vijf bonnen, te weten de nummer „29 reser ve" tot en met 33 reserve" van de „bonkaart diversen" aangewezen voor het koopen van aardappelen Op deze bonnen kon een to tale hoeveelheid van 10% Kg. aardappelen worden gekocht. Aangezien het weekrant- soen 3 Kg. bedraagt, d.i. dus in vier weken 12 Kg., zijn de consumenten in bovenge noemde periode van vier weken 1% Kg. te kort gekomen. Teneinde dit tekort alsnog ter beschikking te stellen, zal gedurende het tijdvak van 31 Augustus tot en met 6 September a.s. de met „34 reserve" gemerk te bon van de „bonkaart diversen" recht geven op het koopen van 4% Kg. aardappe len, waarmede de hoeveelheden, welke in vorige weken te weinig beschikbaar wer den gesteld, thans volledig zijn ingeloopen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de-' ze bon reeds heden, 30 Augustus, geldig is. De vorige week kon er reeds op wordcni gewezen, dat de tijdelijke moeilijkheden bij de aardappelvoorziening tot het verleden behoorden. Bovenstaand bericht bevestigt dit wel zeer duidelijk. Het rantsoen van 3 Kg. aardappelen per week, dat als het „nor- male'Vantsoen wordt beschouwd, kan niet alleen weer wonden verstrekt, doch hetgeen' in Augsutus te weinig beschikbaar werd gesteld, is geheel ingehaald. Dit is zeer verheugend, omdat in dezen tijd van beperkt broodrantsoen de aardap pelen een nog belangrijker plaats innemen bij de voeding van ons volk. Dit komt wel duidelijk tot uitng, wan neer men het rantsoen van 3 Kg. per week vergelijkt met het vroegere aardappolenw verbruik. Dit bedroeg niet meer dan 2 Kg. per week. De schaarschte van andere levens middelen heeft de overheid genoodzaakt het rantsoen 50 pet. hooger te stellen dan het normale verbruik van vroeger. TWEE INBRAKEN TE LOENEN BIJ de tweede kraak werden de heeren gestoord. In den vorigen nacht werd te Loenen op twee plaatsen ingebroken. Door verbreking van een deur wisten de dieven zich aller eerst toegang te verschaffen tot een langs den Vreelandsche weg staande woning. In de woning haalden zij alles overhoop, enke le spaarpotten werden geleegd, distributie bescheiden gestolen, tèrwijl tevens een der tigtal doosjes sigaretten en een kistje si garen werden meegenomen Toen er niets meer van hun gading te vinden was, heb ben dezelfde daders een bezoek gebracht aan een op enkele honderden meters af stand gelegen woning. Hier wisten zij een ruit uit te snijden. Juist toen de dieven waarschijnlijk naar binnen wilden gaan, werden zij gestoord, althans zij kozen het. hazenpad. De politie heeft de zaak in onderzoek doch tot nu toe mocht het haar niet gelukken de daders op te sporen. De opmarsch het Oosten. Dit was een stad aan de Duna, die ondanks verbitterden tegenstand door de bolsjewisten moest worden prijsgegeven (Orbis-Hollsnd) Doodelijk ongeval te Assen. Op de Anreeperstraat, nabij het station te Assen ie Donderdag de landbouwer H. Braam, 56 jaar, onder een autobus gekomen en op slag gedood. De man bracht eenige koeien naar de markt Een der beesten schijnt voor de stoom van een trein te zijn geschrok ken. Het dier sprong naar het midden van den weg en trok B. mee. Juist op dat mo ment werd de man met de koeien ingehaald door een autobus van de „Fareway", be stuurd door D. Braam kwam met de koe omder de bus terecht. De ontboden geneesheer, dokter Nienhuis, kon bij B. slechts den dood con- stateeren. Toen de bus was opgevijzeld bleek, dat de koe er goed was afgekomen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1