I ALFER EN WILFRED TERUGBLIK >r HET NOODLOTTIGE ONGEVAL TE HEERHUGOWAARD k n: op de gebeurtenissen der beide oorlogsjaren m\ EN YPQ, eerd» rlitt, GEB, Woensdag 3 September 1941 Tweede blad Deze foto, kort na het gebeurde on der ongunsrtige omstandigheden geno men toont de ravage. Op den voor grond het rijwiel van een der dames, die door de zware veewagen vam de fa. Baars weggeslingerd werden. Met welk een kracht deze auto tegen den boom. gébotst is. blij'kt uit het totaal vernielde voorste gedeelte. Dat de in zittenden en ook die uit de luxe auto. bestuurd door den heer Wagenaar van Broek op Langendijik. er goed zijtn afgekomen, mag een wonder heeten. Ook de luxe auto. welke uit de rich ting Schagen kwam en dus een slag-om "heeft gemaakt, was zeer zwaar bescha digd. (Foto Fred Groot) SCHOORL 25 JAREN OP DEN DRIESTAL. Ik zitte mijn schoentje te naaien En trekke mijn draadje toe. (Lapper Krispijn - René de Clercq) Het was 5 Sept. 1916, dat onze plaatsge noot de heer Dirk Groen uit Langeddjk naar Sohoorl trok en hier zijn driestal plaatste in het oude huis van Arie Bakker aan de Paar denmarkt. Enkele weken, later deed hij zijn driepoot verhuizen naar een perceel van Dirk Rus. En toen was het: 'k Zit hier nu vol blijde zorgen, Want ik werk en zing voor haar. Is 't vandaag niet, dan is 't morgen, Maar mijn schoentjes moeten klaar. Trouwen wil ik, trouwen zal ik, 0, de liefde maakt me rap! Nog een gaatje, nog een draadje Schoentje, schoentje lap. (Ern. de Weert) En toen de schoentjes van de bruid klaar waren, stapte onze schoenmaker 18 Januari het huwelijksbootje en voer op hoop van regen naar de Nollenlaan, (nu Burgemees ter Peeck-laan), waar de schoenmakerij, thans de oudste in de gemeente, nog geves tigd is. De zegen is niet uitgebleven: steeds was er volop werk aan den winkel en nog altijd klopt onze jubilaris vroolijk de pennen in het leer. Alleen is de tijd vqprbij, dat velen ïich hun schoeisel lieten aanmeten. 1919 was een record jaar in dat opzicht: 53 paar nieu we schoenen verlieten de schoenmakerij! In- tusschen hield onze schoenmaker zich niet «teeds bij zijn leest. Als er op andere wijze wat bij te verdienen viel (een gezin met 9 kinderen vraagt heel wat!) dan smeet hij den spanriem op zij en trok er op uit: velep in den kop van Noordholland zullen hem op kermissen hebben ontmoet alsmarkeur. De laatste jaren zwerft hij elke maand door de gemeente om als meteropnemer en geld- ophaler van het gemeentelijke gasbedrijf de gasverbruikers te bezoeken. Maar de overige tijd zit hij op zijn driestal „en zit hij zijn schoentje te naaien, en trekt hij zijn draadje toe." Het zal den geachten jubilaris Vrijdag niet vol- ;ndl .IE aan belangstelling ontbreken en velen zul len hem en zijn gade nog vele jaartjes van gezondheid en voorspoed toewenschen. LANGEDUK DE PRIJS VAN DE VROEGE AARD- APPELEN. In het laatst van het seizoen te laag. De prijs van de vroege aardappelen is, in vergelijking met die van de late aardap- len, in het laatst van het seizoen te laag geweest. De Tuinderij, het officieel orgaan van het Centraal Bureau v. dv Tuinbouw veilingen in Nederland, berekent, dat in het tijdvak van 21—27 Juli de vroege aardappelen slechts '18% cent per 100 Kg. meer opbrachten dan de late aardappelen per 4 Augustus. Van 28—31 Juli echter was de nettoprijs der vroege aardappelen slechts f 4.85. dus f 0.30 minder dan die van de late en van 31 Juli tot 3 Augustus zelfs 78% cent minder. Deze tegenstelling is wel heel schril. Het is billijk, dat de rooipremie van 50 cent, welke eerst vanaf 11 Augustus en daarna vanaf 4 Augustus werd verleend, alsnog wordt uitbetaald voor de week van 28 Juli tot 3 Augustus. Het Centraal Bureau heeft zioh daartoe met een verzoek tot de betreffende instan ties gewend. DE ZUURKOOLCAMPAGNEBEGONNEN. Gisteren is de zuurkoolcamipagne aan denLangedijk begonnen. Nu met ingang van Dinsdag 40 pet. van den aanvoer van witte kool voor de zuurkoolfabrieken ter beschikking is gekomen, zijn de fabrikan ten dien dag reeds aan den slag gegaan NOORDSCHARWOUDUE. AUGUSTUS-OMZET NOORDERMARKT- BOND. 158.000 hoogeer dan verleden jaar. De omzet van de veilingsvere^higing „De Noordermarktbond" alhier was in de maand Augustus f 232.779.76. In Augustus 1940 werd voor een bedrag van f 174.523.02 geveild. ZIJN BANDEN 18 HIJ KWIJT. De heer B. de L. alhier ging Maandag per fiets een stuk den nieuwen provincialen weg op om verder per schuitje naar het land te gaan. Zijn fiets liet hij aan den weg staan. Toen hij terugkwam, was zijn rijwiel ontdaan van de twee buitenbanden, tenvijl ook één binnenband verdwenen was. BROEK OP LANGENDIJK. DE BRANDWEER OEFENDE, De brandweer heeft Maandagavond een oefening gehouden. Voor deze eerste oefe ning na de samenvoeging der Langendij- ker gemeenten had men behalve het colle ge van B. en W. en den gemeente-secreta ris, de brandmeesters van de brandweer corpsen van Zuidscharwoude, Noordschar- woude en Oudkarspel uitgenoodigd, aan welke uitnoodiging allen hebben voldaan. In de bovengenoemde dorpen bestaat, naar men ons mededeelt, wel belangstel ling voor de stichting van een vrijwillig brandweercorps, evenals te Broek op Lan- gendijk. Het was voor de gasten een mooie gelegenheid, om eens te zien, hoe de organi satie van een vrijwillig brandweercorps in elkaar zit. Men heeft van het begin tot het einde, vanaf de contributie-betaling tot de samenkomst na afloop van de oefening, het doen en laten van de brandweer meege maakt. Op de Prins Hendrikkade werd de, .de vorige keer niet geslaagde spuitwedstrijd. herhaald. Er werd heel spoedig water ge geven. De ploeg Zuid slaagde er in, in 39 seconden water te geven, op de voet ge volgd door de groep Noord, die er 39% sec. over werk had. Het motorcorps volgde hier op met 45 seconden, terwijl het Centrum met 56 seconden de rij sloot. Na deze geanimeerde wedstrijd, welke dóór een talrijk publiek, vooral van de jonge garde, werd bijgewoond, kwam men nog even bijeen in café Vijzelaar, waar nog eenige médedeelingen werden gedaan. Het corps heeft weer eenige gratificaties ontvangen, en wel f 125.van de fa. Ver burg, voor de werkzaamheden bij den brand van de boerderij aan de dijk en f 25.van de Arnhemsche Brandverzekering Mij., voor den brand bij den heer Klingeier te Broek op Langendijk. Zooals bekend is, worden gelden van dergelijke gratificaties gebruikt voor de aanschaffing of verbete ring van materiaal. SINT MAARTEN verwijdert leelijken tandaanslag SCHAGEN IN OPDRACHT GEHANDELD. Nader vernemen wij, dat het huis van den heer Lutjeharms, aan het Noord, door den heer K. Smit, in opdracht van derden is gekocht. TOONEELPLANNEN. Wanneer het eenigszins mogelijk is, zal ook in het a,s. seizoen Schagen en omge ving weer kunnen genieten van goed be- roepsiooneel. Naar wij vernemen is de di rectie van het Theater Royal in onderhan deling met de beste gezelschappen, en ligt het in het voornemen reeds in October op te voeren: „Narcis", met Jan Musch in de hoofdrol. DAM WEDSTRIJD. De Damclub „Schagen" heeft voor van avond een propaganda-dam wedstrijd ge organiseerd in „De Posthoorn", waarbij de bekende dammeester v. Dartelen in een si- multaanwedstrijd zal kampen tegen de dam liefhebbers uit Schagen. De deelname vrij, zoodat een ieder zal kunnen deelnemen. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of het zal een druk bezette, gezellige avond worden. NIEUWE NIEDORP VOOR DE BLEEKNEUSJES. De alhier gehouden collecte voor de t.b.c. bestrijding, heeft in totaal opgebracht f 33.20. VALKKOOG. KERMISPRET. Ter gelegenheid van de kermis werd al hier bij café „De Driehoek" een ringrijderij voor paren gehouden. De animo was groot In totaal namen hier 28 paren aan deel. Als de beste stekers kwamen hierbij naar vófen A. Boontjes-G. Koopman le prijs f 5; P. Borst-G. Hemmer 2e prijs f 3.50; G. Goed- hart-Geesje Bakker 2e prijs f 2.50; C. Zij- dewind-D. Buik 4e prijs f 2.; R. Bronder- G. Eriks 5e prijs f 1.50 en A. Wit-Tr. Kap tein 6e prijs f 1. „DE WITTE RAVEN." den heer van Schoor! het hier geheel den heer van Schoorl het voor hier geheel onbekende cabaretgezelschap „De Witte Raven" op. De zaal was tot in .de uiterste hoeken bezet en vol verwachting was het oog op het doek gericht wat of zij die daar achter zich klaarmaakten hen dezen .avond voor hun 50 cents zouden bieden. Nu geldt bij cabaret het „voor elk wat wils", zoodat de een bij dit en de ander bij dat zijn genot vindt. Al waren er dan ook eenige nummèrs bij, welke allen niet kon den bekoren, het geheel was zoo, dat met genoegen de avond is doorgebracht en sma kelijk is gelachen. En dit is het doel van de kermisuitvoering! Maandag a.s. kunnen de St. Maartenaars van deze „Witte Raven" genieten, daar deze dan in café „De Tuinbouw" zullen op treden. GEEN SLECHT RESULTAAT. De gehouden collecte voor de T.B.C.-bestrij- ding heeft opgebracht in Nieuwe Niedorp f 92.45 en in de kom Oudé Niedorp en Ver laat f 15.41, in totaal dus f 107.86. VERKOCHT. Op de ten huize van den heer Jo de Weerd gehouden verkooping werd het huis van de erven Jb. Kind verkocht aan den heer J. Bakker te Amsterdam voor den prijs van f 2300. 1 p r Lorre onder de bewonderende blikken der schoone bezoekster» van de hoofd stedelijke diergaarde (Pax-Holland-De Haan m) HA RENKARSPE^l- BURGERLIJKE STAND: Geboren: Cornelia Petronella Maria, d. v. C Dekker en B. M. de Lange; Maria Corne lia, d. v. G. Poland en C. Ursem; Catharina, d. v. J. Boekei en G. Karsten; Nicolaas, 2. v. P. Wever en G. Degeling. Overleden: Gcene. Huwelijken: J. B. Jansen en G. Rijs; A. van Donselaar en G. Go vers. Ingekomen personen: P. H. van Buuren v. Geertruidenberg; N. Stoop van Schoorl. Vertrokken personen: Th. van Baar en ge zin naar Westwoud; G. Nijholt naar Berk hout; A. J. J. Schmeddes en echtgen. naar Amsterdam; C. Dekker naar Zwaag; J. Ru- nia naar Menaldumadeel; G. Govers naar Groningen; M. Th. Bruin naar Egmond-bin- nen; W. W. Blceker en gezin n. Obdam; R. C. Mooij naar Winkel. De antieke Stoterdijkerbrug op het Prinseneiland, een der weinige over gebleven ouderwatsche Amsterdamsche wipbruggen, krijgt een verfje (Pax-Holland-De Haan iw) Ingezonden (Een Zuurkoollandsche sage). Eeuwen en eeuwen geleden 't Was in dien avondstond In het Westen zonk de zon en wierp haar laatste gouden stralen over velden en weiden over het heerlijke Zuurkoollandsche Woud en over de groote stapels pasgekorven beuken blokken. neergevlijd op de open plek naast de hut waar het bier in rijke hoeveelheden placht te vloeien, de dorstige kelen der jon gelingen en mannen, werden gelaafd en de dobbelsteenen rolden bij het immer- her haald wikken en wegen der kansen voor de volgende wedloop, voor het volgende balspel... Daar, in het Noorden van het stamgebied waren zij samengekomen, de wijze mannen en de vierschaar van de krachtige stam der Detessiërs. Ernst sprak uit het gelaat dezer mannen, diepe ernst Gewichtige besluiten zouden genomen worden. Dreigde er. bij het wisselen der seizoenen weer niet den eeuwigen oorlog met de naburige stammen, zouden deze niet, bij de eerste stoot op den hoorn de strijdibijl opgraven, hun lenden gorden en hun knieën omwikkelen met het krachtge vende steumband? De wijze vader Ariootjar. wiens boom stammen vele waren, zoovele, dat hij ze in Roede tijden zelfs inruilde tegen beren vellen en konijnenhinden van andere stammen zat met het aangezicht naar het Westen of hij bij het laatste hemellicht heul zocht, en nog groofere wijsheid, opdat hij rechtvaardig zoude oordeeïen over de moeilijke zaken... Langzaam vulden de stamleden de heilige plaatsen. Een plech tige stilte heerschte. slechts af en toe ver broken door het ruischen der eikebladen als de avondkoelte door het geboomte streek en 6"n bescheiden geklok van een kostelijke teug bier in een dorstig lichaam. Als vrije mannen zetten zij zich op de aarden wal. wachtende tot vadér Ariootjar de bijeenkomst zou openen. Daar kwamen de grooten der stam. Daar was Koma, vroeger eveneens vertrouwde der vier schaar. de machtige Koma. die overal raad voor wist en de hutten der Zuurkoollanders zelfs tegen brand wist te beveiligen. Koma, wiens oordeel vaak in tegenspraak was met de besluiten der vierschaar en zich beschei den lijk had teruggetrokken Daar was Wilfred de heelmeester, een zeer geziene persoon lijkheid. Verrichtte hij geen wonderen? Was hij niet steeds bereid de wanden te kureeren met wondere kruiden, die hij naar men fluisterde 's nachts onder het prevelen van geheimzinnige woorden zocht bij het zwarte water van de diepe Gorte? Daar was Alfer. wiens voorvaderen hun hutten hadden gebouwd in de bergen van het Westen. Hü was voor het eerst in dit plechtig milieu. Vol vreugde was hij der waarts getogen, eenige weken van te vo ren had hij den ring afgeworpen dde hij om den arm droeg. De geha<e ring. welke hem nog slechts tot jongeling stempelde. Nu hij echter een tegenstander had ver slagen. nu kon hij deelnemen aan de gaar- komste in het heilige woud bii de heilige blokken en het schuimende bier. Straks zou hij mee kunnen vechten voor de macht en het aanzien van dé stam der Detessiërs. Hoort... De besprekingen nemen een aanvang, va der Ariootiar heeft met zijn esschen staf een luidklinkende slag gegeven tegen het schild dat achter hem was opgehangen. Hij spreekt over den strijd. Ernstige tij den wachten. Ziet de ooeen van de stam leden schitteren, hoort hen driftig den op wekken den drank tot zich nemen. aan schouwt hun vochtige lippen, reeds de aan valskreten stamelend waarmede zij strak? don vijand zullen verpletteren: Naar link? iij. let op dien man daar... een kogel-, open de gelederen, niet pingelen met dien wemsteen... Alfer blaakt van strijdlust... hij weet. ze zullen zegevieren, ook hij wil getuigen van de trouw aan zijn stam... „Vader Ariootjar. ik verheug mij..." „Wie schenkt U den euvelen moed hier te spreken...? Zou een worp van den befaamden strijder 1 Chippor uit den vijandelijken stam der Slikkerianen van het Breede Zand den armen Alfer zwaarder hebben kunnen tref fen. dan deze in gramschap uitgestoote woorden? „Maar vader Ariootjar... ik heb toch het recht hier te spreken? Ik ben toch geen jongeling meer? Heb ik mijn ring niet af geworpen? In Juni reeds?" Vader Ariootjar fronst de borstelige wenkbrauwen „Dat deedt gij buiten medeweten van de vierschaar. Gij zijt te voorbarig geweest Alfer. wij willen ons thans eerst bepaden over Uw eigenmachtig optreden en van dit beraad zal het afhangen of wij U zullen opnemen als lid. Tot zoolang zwijgt gij..." Beschaamd slaat Alfer de oogen neder, maar tegelijk vliegt hem het bloed des toorns naar het hoofd. Hadden anderen niet evenzoo gehandeld? Is dat geen meten met twee maten? Hij. die hier kwam met de beste bedoelingen staat te sohand. Hij voelt hoe aller blikken zich op hem rich ten. vernietigende, medelijdende en ook medevoelende, maar deze laatste zijn schuchter, want allen vreezen den vloek des wijzen doch hoozen vader Ariootjar. Te veel... Hij staat op en verlaat met langzamen tred de heilige plek... Voor den vader bestaat hij niet. meer... Reeds hebben de mannen een ander onder werp aangesneden, de daden van den rijzi- gen man met den uit.heemsch-zoeten naam Viseversa. die naar het schijnt heen en weer is getrokken om verdeeldheid in de gelederen te zaaien, door fouten in de kri'Vsvoering aan den kaak te stellen... Alfers oogen vullen zich met tranen wanneer hij met. gebogen hoofd onder de eeuwenoude eiken voortschrijdt... Tranen van spilt, tranen van woede... Zoo vindt hem een uur later WSlfred, de heelmeester... En hij fluistert: wat baat 't den mensch zoo hij schatten vergaart, wanneer hij schade lijdt aan zijnen ziel?" ga „Kom", zegt hij „sta op mijin zoon, met mij naar mijn hul" Daar zetten zij zich neder. Een bittere trek ligt Alfer om den vastgesloten mond... „Wat lobt ge, mijn vriend". „Het is alles onrechtvaardig..." Wat praat ge over recht en onrecht? Als de leden onzer stam maar allen vrienden waren, dan was rechtvaardigheid onnoodig. maar wanneer ze rechtvaardig zijn. is de vriendschap nog een gave daar bij. „Ik had gedacht een goed vriend voor allen le zijn", zucht Alfer. „Wanneer men je beter leert kennen, Al fer zal ook de vriendschap voor jou groeien. Het is de eeuwige hotsing tusschen de zich verstarrende grijsheid en de te, drif tige jeugd. Soms faalt de jeugd, hier faal de de grijsheid, door zich te klemmen aan rle overlevering, welke nimmér werkelijk heid werd. maar nu werd aangegrepen mijn zoon. om U in Uw dadendrift te remmen, omdat de grijsheid moet vree zen Uw snelle sprongen niet meer te kun nen volgen. Wacht en vertrouw, eens zal de grijsheid inzien dat zij U onrecht deed. behoedt U zelf voor ondoordachte daden... Dat men bouwe en niet breke... N11 licht een blijde glans in Alfers oogen. Ongewekt gnrinct hij overeind. „Gaat ge reeds?" „Ja", lacht Alfer. ik zou nog een paar konijnen vangen voor moeder... ons heem in het westen hij de bergen is er rijk aan..." ..Een goede iacht mijn zoon..." ..De grootste haas voor U." jubelt. Alfer. en snel verdwijnt hij in de richting van hét duin. „Hij zal spoedig vereeten", peinst. Wil fred. ..ziin jeugd is beter kruid, dan ik kan vinden"... Hoofd schuddend strompelt de oude in de richfing van het zwarte water van de diene Gorte. „Vond ik heden nacht mompelt hij. de plant waaruit, ik de halsem mocht bereiden, welke de wonden heelt, geslagen door de botsing van de ko menden en de ganndprtik had het Wal halla op aarde gevonden.., X. Duitsche militaire leiding is zich haar verantwoordelijkheid be wast, doch heeft de machtsmid delen haar voornemens altijd met succes te verwezenlijken. Berlijn, 2 September (D.N.B.): Van militaire zijde heeft het D.N.B. den volgenden terugblik op de gebeurtenissen der beide oorlogsjaren ontvangen: Met zijn oorlogsverklaring aan Duitsch- land heeft Groot Brittannië op den derden September 1939 welbewust den dertienden continentalen oorlog in Europa in het ver loop der Engelsche geschiedenis ontketend. Twee jaren zijn sindsdien verstreken, jaren die gekenmerkt zijn door voortdurende Brit- sche nederlagen en ongehoorde Duitsche overwinningen. Groot-Brittannië heeft die twee jaar de eene militaire positie na de andere op het vasteland moeten prijsgeven, nadat zijn expeditiecorpsen in Noorwegen en Frankrijk in 1940 en op den Balkan in 1941 vernietigend verslagen en tot een over ijlde vlucht genoodzaakt geworden waren. Ook was het de Engelsche diplomatie als ge volg van de handige Duitsche tegenzetten niet gelukt, den vurig gehoopten oorlog aan twee fronten tegen Duitschland te ontkete nen. De Duitsche weermacht heeft derhalve in den loop van deze twee jaar telkens op de beslissende plek haar strijdkrachten kun nen concentreeren en haar vijand kunnen verslaan. De oorlog op het Europeesche con tinent is aan het einde van het tweede oor logsjaar ondubbelzinnig ten gunste van de Duitsche wapens beslist, hoewel de stalen strijd tegen de Sovjets nog niet geëindigd is. Tijdens dezen continentalen strijd vol trokken zich in den luchtoorlog tegen het Engelsche eiland en in den vernietigenden oorlog tegen de Britsche ravitailleerings- scheepvaart, alsmede in de gevechten in Noord-Afrika, de eerste militaire ontmoetin gen met Groot-Brittannië buiten het con tinent. Groot Brittannië heeft in de afgeloopen 2 jaar steeds weer nieuwe nederlagen en te genslagen moeten incasseeren. Het fieeft te vergeefs geprobeerd, steeds weer andere vol keren voor zich te laten strijden, onder de voorspiegeling van Britsche hulpverleening. Deze beloofde Britsche hulp is nog telkens uitgebleven, zooals ook thans weer tegen over de Sovjets, daar Groot Brittannië eigen lijk zijn eigen krachten uitsluitend op de verdediging van zijn eigen machtspositie, vooral van het Engelsche eiland zelf, concen treert De succesvolle Duitsche ondernemin gen tegen Noorwegen in 1940 en tegen het eiland Kreta in 1941 hebben bewezen, dat er voor de Duitsche weermacht geen eilan- denprohleem meer bestaat Duitschland is gewikkeld in een strijd om het bbstaan vdie zijns gelijke niet kent en welks afloop over de komende eeuwen zij ner geschiedenis zal beslissen Deze oorlog kan derhalve slechts met een Duitsche over winning eindigen De Duitsche leiding is. .zich bewust van de verantwoordelijkheid, welke zij tegenover haar volk op zich heeft genomen en zal ook in de toekomst niet aarzelen, krachtig alle maatregelen te no men, welke in het belang van een succes vollen afloop van dezen Duitschen strijd om het bestaan noodig zijn De Duitsche weer- machtsberichten der afgeloopen twee oor logsjaren, de d aarin vastgelegde daden en successen der Duitsche weermacht rijn het beste bewijs, hoe ernstig de Duitsche leiding het met dit voornemen is, en dat zij tevens ook de machtsmiddelen in handen hoeft om haar voornemens altijd met succes te verwe zenlijken;

Schager Courant | 1941 | | pagina 5