Nederland DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Ja Amov FATALE VERGISSING Radioprogramma in het kippenhok en de Leipztger Messe Belangstelling voor de Neder- landsche Inzendingen is zeer groot Lei pzij?. 2 Sept. (A.N.P.) De 1200 Nederlandsche bezoekers, die met twee extra treinen uit Nederland naar Leipzig gekomen zijn, hebben hier snel onderdak gevonden en op voortreffelijke wijze is er zorg voor gedragen dat zü deze uitgebreide tentoonstelling op hun gemak kunnen be zichtigen. De belangstelling van het publiek voor de Nederlandsche inzendingen is bijzonder groot. Den geheelcn dag heerscht er geani meerde drukte bij de expositie van kunst in industrieproducten en handwerk, welkb is ingericht door 13 samenwerkende Neder landsche firma's. Dit is de eernge stand in de groote Nederlandsche afdeeling, ■waar onmiddellijk kan worden verkocht en het stemt tevreden, dat deze verkoop op den eersten Zondag vlot verliep. Bij de ove rige Nederlandsche inzendingen moeten de bezoekers voor het oogcniblik genoegen ne men met voorlichting in woord en ge schrift. De standhouders vinden echter, steeds een groot en aandachtig gehoor, de vouwbladen vinden gretig aftrek. Met den heer Riersema van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, en met den heer Kinj?sma van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Berlijn, hebben vele bezoekers uitvoerige besprekingen ge houden. waarbij de mogelijkheden van het aanknoopen van relaties overwogen zijn. Groote lof. Met groote lof hebben wij vaklieden, die de Nederlandsche textielstand bezochten over het tentoongestelde hooren spreken. Met succes heeft men op een oppervlakte van 250 M2. een volledig overzicht gegeven van onze Nederlandsche textielindustrie. Men verheelde zijn bewondering niet voor de smaakvolle inrichting en vrij algemeen hoorde men zeggen, dat men er geen idéé van had. hoe omvangrijk de Nederlandsche textielindustrie wel is. De stand is dan ook zeer geslaagd, men staat als het ware voor een diorama, waar men Nederland van de zeezijde ziet. Het land wordt weergegeven met witte kunstzijde, waarop sierlijke klei ne schoorsteenen de plaatsen der Neder landsche textielindustrieën aangegeven. De Nederlandsche textielindustrie, een der oudste en tevens een der modernste van geheel Europa reeds in de 16e eeuw brachten we vers uit Brabant hun producten naar Leipzig laat hier producten zien. welke geheel of nagenoeg ge heel zijn vervaardigd van kunstve zels en is in staat op dit göbiedi de concurrentie met ieder land op te nemen. Ook de schoen-lederindustrie is op, een collectieven stand vertegenwoordigd, waar men een juist overzicht krijgt van den grooten omvang dezer industrie in Neder land. Het geheele proces der fabricatie van runderhuid tot damesschoen kan men hier volgen. De directeur van een der grootste Duitsche schoen- en lederfabrieken, dr. Stadtler, liet zich als vakman tegenover den Nederlandse hen vertegenwoordiger in dezen stand verbaasd en verrast uit over het Nederlandsche kunnen. JONGEMAN WILDE TROUWEN. Een jongeman, die voor ongeveer duizend gulden aan japonnen had verduisterd, werd gisteren door de vacantiekamer van de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van ze- yen maanden, met aftrek van voorarrest. De jongeman, die altijd als oppassend had bekend gestaan, had op verkeerde wijze getracht genoeg geld bijeen te krijgen om een gezin te stichten. Hij wilde trouwen, maar zijn salaris, waarvan zijn moeder het grootste deel kreeg, was niet toereikend. Hij stal een japon op de fabriek, waar hij werkte en toen hij er een afzetgebied voor had ge vonden, ging hij regelmatig door met het ontvreemden van japonnen. Van October tot Juni stal hij voor ongeveer f 1000. Hij viel tenslotte door de mand- De officier van justitie, had een gevange nisstraf voor den tijd van negen maanden tegen hem geëischt. Er viel vijfhonderd gulden op een lot Corporteur niet toerekenbaar? Gisteren heeft de vacantiekamer van de reohtbank te Amsterdam de zaak tegen een 64-jarigen colporteur terug verwezen naai den rechtercommissaris. De rechtbank heeft een onderzoek naar de geestvermogens ge last. De man had in de Van Baerlestraat een lot van „Winterhulp Nederland" verkocht aan een Amsterdammer, die daar met vrouw en kind wandelde. Op dit lot bleek een prijs van f 500 te zijn gevallen. De colporteur nu, inplaats van den winner naar het hoofd kantoor te Den Haag te verwijzen, scheurde het lot in twee stukken en behield zelf het goede en gaf zijn klant het verkeerde deel. Iemand kocht het papiertje voor een gulden De onbekende toog vervolgens naar Den Haag en incasseerde daar f 500. Voor de rechtbank bleef de colporteur zijn onschuld volhouden. Hij had het halve lot voor f 1 verkocht en het geld aan „Winter hulp Nederland" geschonken, zoodat hij aan het papiertje niets verdiend had. De officier van justitie, had bij de behan deling van de zaak zes maanden gevange nisstraf geëischt. DE WERKLOOZENKASSEN. Amsterdam, 2 Sept. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Dezer dagen verscheen in de bladen een bericht van den volgenden inhoud: „De aandacht wordt er van bevoegde zijde op gevestigd, dat vereenigingen met werkloo- zenkassen, die tot hun kassen leden toelaten, die laatstelijk lid waren van een vakvereeni- ging, aangesloten bij het C.N.V.,, het N.V.V. en het R.KAViV., voor deze nieuw gewonnen leden geen aanspraak kunnen maken op overheidssubsidie. Aangezien dit subsidie in het algemeen gelijk is aaii de bijdragen der leden, ontvan gen de werkloozenkassen voor zulke leden dus de helft van de inkomsten, die zij voor haar andere leden genieten." Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat deze bepaling niet geldt voor de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Ieder die lid is' geweest van een gesubsidi eerde werkloozenkas, kan immers te allen tijde lid worden van een bij het N.V.V. aan gesloten vakbond! JONGEN UIT OPVOEDINGSGESTICHT ONTSNAPT. Gisternacht hebben eenige jongens ge tracht het rijksopvoedingsgesticht te Amers foort te ontvluchten, waarbij een der vluch tenden een arm en een been brak. Eén jon gen gelukte het te ontkomen. Hij is nog voortvluchtig. OOG VERBRIJZELD TIJDENS HET DOR- SCHEN VAN TARWE. De 58-jarige landbouwer L. Meyer, wonen de te Den Bommel, die behulpzaam was met het dorschen van tarwe, kreeg hierbij een drijfriem van dep tractor tegen het oog. Dit lichaamsdeel bleek zoo ernstig verwond, dat dr. Oosthoek overbrenging naar een ooglij - dersgesticht.te Rotterdam noodzakelijk acht te en het oog, dat geheel verbrijzeld was, moest worden verwijderd. MARECHAUSSEE AANGEREDEN. In de gemeente Arcen werd de marechaus see Koks, door een vrachtauto aangereden. Het slachtoffer werd zwaar gewond naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar hij is overleden. De man was afkomstig uit Maas tricht en 23 jaar oud. De moorden in de gevangenis van Dorpat Ontstellende bijzonderheden aan het licht gekomen. Berlijn, 2 Sept. (DNB). Prof. Dr. Hans Maddison, die de opgraving en identifica tie van de in de gevangenis van Dorpat door de bolsjewisten vermoorde Letten op zich genomen heeft, deelt mede, dat tot dusver uit de massagraven 226 personen, onder wie 19 vrouwen, zijn opgedolven. Bijna zonder uitzondering kon worden aangetoond, dat zij van dichtbij, van voren met een pistool zijn doodgeschoten. Ook werd bij enkele ge constateerd, dat schoten in het onderlijf wa ren afgevuurd of dat met een houten hamer schedelbreuken veroorzaakt waren. Uit ver klaringen van in de nabijheid van de ge vangenis wonende inwoners van Dorpat blijkt ook duidelijk, dat naar prof. dr. Maddison heeft vastgesteld verscheidene van deze slachtoffers voor zij in de gevan genis vermoord werden, gemarteld zijn, aan gezien vaak angstig hulpgeroep en ge schreeuw is gehoord. COMMUNISTISCH BLAD VERSCHIJNT IN ENGELAND. New York, 2 Sept. (DNB). Sedert het uitbreken van den oorlog tusschen Duitsch- land en de Sowjet Unie verschijnt in Enge land een nieuw communistisch dagblad on der den naam „Sovjet war News". Het ver schijnt dagelijks in het Russisch en En- gelsch. DE BENZINESCHAARSCHTE IN ENGELAND. Stockholm, 2 Sept. (ANP) Alle Engel- sche ministeries en bureaux hebben Maan dag per circulaire de uitnoodiging gekregen groote re zuinigheid te betrachten bij het gebruik van benzine voor auto's. Meneer Jansen besloot zijn boontjes te gaan plukken. Heeleanaal een vrije wilsbeschikking was dat niet. Mevrouw had haar aandeel gehad .in het besluit. Maar het was waar: meneer Jansen had. sinds die eerste twee enthousiaste dagen, toen hij het heele weekeind in zijn pasverworven volkstuintje had doorgebracht, de zorg ervoor geheel aan het gezin gelaten. Het resultaat van die zorgen zou hij, als heer des huizes, nu gaan oogsten. Het vleide hem toch en welgemoed toog meneer Jansen met een grooten koffer gewa pend. naar zijn akker. De aanblik daarvan was wel veranderd, sinds hij zijn boontjes op regels had gelegd. Het heele complex van volks tuinen, dat. ten dage van het zaaien een woestijn geleken had, was in een zee van groen herschapen. Meneer Jan sen had even moeite zijn eigen stukje grond terug te vinden, maar gelukkig had hij spoedig één der grenspaaltjes herkend. y Wat toen volgde was de noeste arbeid eens landmans. Slaan wij die episode over. Toen meneer Jansen het einde van den laatsten regel had bereikt en hem vele spieren, waarvan hij het be staan nooit had vermoed, deze onwe tendheid pijnlijk vergolden, toen wacht te hem een verrassing. Want zie het eind van den tuin was nog niet bereikt en toch was hij nu aan een aardappelveldje gekomen, dat nooit door hem was aangelegd. Het kil vermoeden van de afschuwelijke waarheid maakte zich van meneer Jansen meester. Hij verhief zich zoo schielijk zijn stramheid dat toeliet om een overzicht van de situatie te krij gen en ja hij had de boontjes van zijn buurman kaal geplukt. Grens paaltjes kunnen bedriegijk op elkander lijken. Vooral als ze wit geschilderd en van hetzelfde badding gemaakt zijn. „Ze moesten er noodig af." dacht meneer Jansen. „Ik zal hem zijn boontjes thuis bezorgen. Eigenlijk mag hij mij dank baar zijn." En zoo zag men den heer Jansen welgemoed door de stad fietsen met zestig pond pricessqboonen in een grooten koffer achterop, naar het moeizaam opgeschommelde adres van den man, die zijn buurman was als boer. maar die als burger natuurlijk uitgerekend aan het andere eind van de stad woonde. Die huurman deed zelf open, een gemoede lij'ke dikke man in hemdsmouwen. Meneer Jansen deed het verhaal van zijn vergissing met de goedlachsehe monterheid van iemands die van faire bonne mine mauvais jeu weet Ten slotte was hij zelf de eigenlijke gedu peerde. Dat liet hij goed uitkomen. Maar gemoedelijke. dikke menschen kunnen verschrikkelijk cholerisch zijn. Dat bleek toen een nog afschuwelijker vergissing aan het licht kwam dat de geplukte boontjes bruine boonen waren! („Vaderland") 5. Hij stap-te in de boot, draaide eens aan een paar knoppen, haalde een stang over en opeens... daar begoa de motof te snorren en eer hij er erg in had, vloog de boot van de wal af en de rivier op. Hij greep nog net bij tijds het roer en wilde naar den kant sturen, toen opeens het zeil op vreemde wijze bewoog. 6. Het ging hol en bol staan net of er iets on der bewoog en opeens... daar kwam een gezicht tevoorschijn. En wat voor een gezicht Piet zag een reusachtige baard, waarboven juist een paar oogen zicht baar waren en een puntje van een neus. Hij voelde al zijn moed in de schoenen zinken. Wat moest hij doen alleen met dien vreem den sinjeur in de boot? D0Ï Uit? ÉSS Toti econ DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Morgenwijding. 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 11.00 Voor den boer. 11.20 Orgelconcert. 12.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische bericht. I.00 Frans Wouters en zijn orkest en zang met orgelbegeleiding. 2\00 Haarlemsche orkestvereeniging .en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 4.30 Groote rollen en hun vertolkers, causerie met gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws, economische en beursbe richten. 5.30 Romancers. 6.15 Sociale zorg, ook voor u, causerie. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gevarieerd programma. 8.45 Voor den boer. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 BNO: Engelsche uitzending: National features of the Netherlands. Hilversum H. 301,5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (Voorbereid door de Christelijke Radio Stichting). 10.20 Zang met pianobegeleiding, (e.o.). 10.40 Voorbracht. II.00 Gerard Lebon eü zrjn orkest en gramo foonmuziek. 12.00 Amabilesextet. 12.45 BNO: Nieuws- en economische bericht. 1.00 Omroeporkest en soliste. 2.00 Bonte parade. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Klaas ,van Beeck en ztjn orkest. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 Lezen van Christelijke lectuur (Voorbe reid door de Christelijke Radio Stichting). 5.15 BNO: Nieuws-, economische en beursbe richten. 5.30 Viool en piano (e.o.). 6.00 Sport en lichamelijke opvoeding. 6.15 Omroeporkest, koor en soliste (e.o.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Brandende kwesties, causerie. 8.00 Zang, fluit en piano. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. Interessante grepen Ernstige muziek: In het middagconcert door het H.O.V. o.l.v. Marinus Adam van 14.0016.00 uur Hil versum I is de violist Gijs Beths solist in het concert van Beethoven. Voorts bevindt zich onder de orkestwerken de suite uit het dansspel „Halewijn" van Marinus Adam. Van 20.0021.00 uur Hilversum. II wordt, een zeer gevarieerd programma uitgevoerd over den zender Hilversum II door Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan, Jan Prins, fluit, en Jaap van Opstal, plano. Voor den boer: In het productie-kwartier van 20.4521.00 uur over den zender Hilver sum I wordt een hoorspel uitgezonden on der den titel: „Op het land groeit het Le ven'-', door D. van de Bospoort. Voor de jeugd: Van 16.3017.00 uur Hilversum II zingt vandaag een zangkoor o.l.v. Frans Verlaan. bi Ri Ver rice-a \an 1 ren, de ec Wie c oefen lelijk ondei king tens i Lui ivoorz «nge wordt gebiei \êbo Sport: Karei Nort geeft van 18.0018.15 uur Hil versum II een samenvattende beschouwing over de resultaten, die bereikt werden door de verschillende taltken van zomersport. Voor de vrouw: Van 15.0015.20 uur Hilversum I houdt Mevr. Olff van Boven een inleiding tot een cursus „Van oud nieuw maken". Gesproken woord: Van 18.1518.30 Hilversum I spreekt de heer G. van Overbeek, Chef van de Voor lichtingsdienst van het Departement van Sociale Zaken over het onderwerp „Loon en Arbeid". Het Duitsche Rijksprogramma van Donderdag 4 September. In de uitzending „Schone Heimat schone Lieder". van 1S18.27 uur worden volksmelodieën uit de Palz, uit Lotharin gen en'uit het Saargebied gezongen. Van 20.1520.50 speelt het orkest van Willy Steiner „Klingende Kleinigkeitcn", achtereenvolgens tot 21.10 uur frontberich- ten. Van 21.1522 uur „So klingt es bei uns in Wien". - To Hel yerkl de tO' Berin delijk heeft aan zijn Uitge Vo! 'Alle tussc «che Japa een Sowj nen van deze Vo iinge aan bezw dat vlieg het In toe, eenij de S lag, ling oorlc als i de S de, dat fabri eie mov De iii Sow apre de Rub vooi pers U Sow dige (Al: Feuilleton fdoor P.G. Wodehouse 10. Hetzij dat tante Elizabeth ook de gevolgen van den wedren begon te gevoelen, hetzij dat ze het deed uit pure valschheid van haar ge- meen, laaghartig karakter weet ik niet, maar ze begon langzamer te loopen en zelfs op uit dagende manier in het gras te pikken. Haar gedrag maakte me razend. Ik voelde dat ik als een nul behandeld werd. Ik zwoer dat deze vogel zelfs als ik, wat waarschijnlijk leek, er brj zou barsten, zou leeren wat het .beteeken- de om nagezeten te worden door J. Garnet, schrijver van „De manoeuvres van Arthur", enz., een man van wien een zoo bevoegd be- oordeelaar als het Peebles Advertentieblad had gezegd: „zit belofte in". Een handige vermeerdering van mijn snel heid bracht mij tot op een paar meter afstand van m(jn prooi. Maar tante Elizabeth, hoewel schijnbaar verstrooid, beheerschte de situatie. Ze schoot weg met een geamuseerd gegichel en rende den heuvel op. Ik volgde, maar er was iets in me, dat me zei, dat lk mijn kruit verschoten had. De zon brandde en concentreerde al haar stralen op mijn rug, met buitensluiting van het land schap. Ze scheen me te volgen als een zoek licht. We waren nu weer op vlak terrein. Tante Elizabeth was weer langzamer gaan loopen en ik kon niet vlugger. Heel geleidelijk nader de ik haar. Er was een hooge heg voor ons en juist toen ik dicht genoeg naderbij was ge komen om alles op één enkelen greep te zet ten, dook tante Elizabeth met weer zoo'n sar castisch gekakel met haar kop vooruit en op die geheimzinnige manier vogels eigen, door de heg. Het geluid van haar oude-jongejuf- frouwachtig gegrinnik drong tot me door ter wijl ik daar hijgend stond te blazen en vuurde me aan als een trompetsignaal. Het volgende oogenblik was ik ook in de heg gedoken. Ik was er midden in, heel warm, moe en vuil toen ik van den anderen kant plotseling hoorde roepen: „Let op. Rechts een kip!" en het volgende moment kroop ik met een zwart gezicht en knikkende knieën op het grintpad van een particulieren tuin. Naast dat pad was een croquetveld en op dat veld zag ik, vaag als door een waas, drie gedaanten. De mist trok voor mgn oogen op en ik herkende twee van hen. De een was de Ier van middelbaren leeftijd, met wien ik in den trein had gezeten toen ik hierheen kwam, de andere was de blauwoogige dochter. Het derde lid van het gezelschap was eên man, een vreemdeling voor me. Door een won der van handigheid had hij tante Elizabeth overmeesterd en hield haar, ondanks haar pro-, testen, op werkmansmanier achter de vleu gels vast. HOOFDSTUK VIL De entente cordiale Is bezegeld. Er zijn verschillende soorten van momen ten. Dit moment behoorde tot de zeer pijnlijke. Zelfs voor mijn uitgeput brein was het dui delijk, dat ik in een verklaring schuldig was. Het croquetveld van een Ier Is zijn heilig dom en vreemdelingen kunnen niet zoo maar door heggen opduiken zonder commentaar uit te lokken. Ongelukkig genoeg was ik niet in staat tot spreken. Ik had een vat water kunnen leeg drinken, neervallen en inslapen of ijs smelten met de aanraking van één vinger, maar spre ken kon ik niet. De conversatie werd geopend door den anderen man, in wiens sterke han den tante Elizabeth nu lag, uiterlijk berustend, maar innerlijk naar ik, die haar hooghartige ziel kende, kon raden, kokend van ingehouden woede. Ik zag, dat ze schuin uit haar oog hoeken keek en dat ze trachtte de kansen te berekenen van een flinken harden pik met haar scherpen snavel. „Kom maar binnen," zei de man vriendelijk. „Je hoeft niet te kloppen." Ik stond te hijgen. Ik was me maar al te goed mijn vreemd uiter lijk bewust. Ik had mijn hoed afgezet vóór ik door de heg kroop en mijn haar zat vol takjes en andere vreemde voorwerpen. Mijn gezicht was vuil en vochtig. Mijn mond hing open. Mijn beenen voelden aan alsof ze niet van mg waren. „Ik moet mijn ex..." begon ik en eindigde den zin met slikken. De oudere heer nam me schijnbaar veront waardigd en verbaasd op. Zijn dochter scheen, zoo kwam het mijn schuldig geweten voor, door me heen te kijken. Tante Elizabeth lach te minachtend. Het eenige vriendelijke gezicht was dat van den jongen man. Hij keek me met een vriendelijken glimlach aan, alsof ik een oud vriend was, die onverwacht was komen opdagen. „Haal eens diep adem," ried hij. Ik deed het verscheidene malen en voelde me toen wat beter. „Ik moet mijn excuses aanbieden voor dit binnendringen," zei ik met succes. „Ongeper mitteerd," zou er mooi bij gestaan hebben, maar ik durfde het niet wagen. Het zou lou ter overmoed zijn geweest om nu onnoodige woorden van vijf lettergrepen te probeeren. Ik haalde nog eens diep adem. „De kwestie is, dat ik niet wist, dat er een particuliere tuin achter die heg was. Als u me mijn kip wilt geven..." Ik zweeg. Tante Elizabeth keek den anderen kant uit, alsof ze den indruk wilde wekken, dat ze niets met me te maken had. Menschen, die het weten kunnen hebben me verteld, dat kippen haar wenkbrauwen niet kunnen op trekken omdat ze geen wenkbrauwen hebben, maar ik wil er een eed op doen, dat tante Eli zabeth de hare optrok. Ik ga nog verder. Ze grinnikte. „Daar ga je dan, ouwe jongen," zei de man. „Hoewel het hard is om afscheid te moeten nemen." Hij stak me de kip toe en nu kwam er een kink in den kabel. Hij cfeed wat hij doen moest, n.1. loslaten. Doordat ik de kip verkeerd vast pakte liep de zaak natuurlijk mis. Tante Eli zabeth glipte als een aal door mijn handen, stond me een oogenblik sarcastisch aan te kijken, haar kop schuin, ging er toen van door en verdween in het struikgewas aan het eind van het grasveld. Er zijn t\jden, dat de meest resolute man voelt, dat hij niet langer tegen het noodlot kan vechten: als alles tegen hem schijnt te zijn en de eenige weg dien hij volgen kan is: een eervolle terugtocht. Maar één ding is noo dig voor een eervollen terugtocht. Je moet weten hoe je er weer uitkomt. En het ontbre ken van die kennis maakte dat ik daar bleef staan, er idioter uitziende dan ooit iemand- er heeft uitgezien sedert het begin van de we reld. Ik kon niet meer door de heg terug. Als ik met één enkelen sprong over de heg had kunnen springen, zou dat een oplossing zijn geweest. Maar de heg was hoog en ik voelde me op dat moment zelfs niet in staat om een luchtig sprongetje over een voetenbankje te maken. De man redde de sitiiatie. Hij scheen dien magnetischen invloed op zijn medemenschen te bezitten, die den geboren leider kenmerkt. Onder zijn bevel werden we een georganiseerd leger. Het gewone laag bij de grondsche doel, de vervolging van tante Elizabeth, maakte ons vrienden." De eerste minuut na den geza- melijken aanval sprak de Ier me al aan als „beste jongen," en de man, die zich had voor gesteld als mr. Chase een zeeofficier, zoo als ik later hoorde gaf me bevelen en riep me bij mijn naam. Ik heb nooit een ceremonie meegemaakt waarbij zoo alle formaliteiten werden verwaarloosd. Het ijs was niet alleen gebroken, het was versplinterd in duizenden fragmenten. „Ga er in en jaag haar er uit Garnet," riep mr. Chase. „In mijn richting als je kunt, Phyllis, houd jij links." Zelfs ln dat verwarrende oogenblik kon ik niet helpen dat ik opmerkte, dat hij haar bij den naam noemde. Dat was meer dan akelig. Het beviel me niets dat die innemende, jonge luitenant een meisje, wier oogen- me hadden achtervolgd sedert ik ze voor het eerst had ge zien, Phyllis noemde. Ik kroop echter in het struikgewas en gaf tante Elizabeth een por in de losse ribben als kippen losse ribben hebben. Hoe meer ik kippen bestudeer, des te meer dingen ontdek ik die ze kunnen missen, die plotseling haar rustig isolement ver stoorde. Ze schoot er uit juist op de plek waar mr. Chase haar met zijn jas uit opwachtte en werd onmiddellijk in dat kleedingstuk gewik keld en overmeesterd. (Wordt vervolgd..)'

Schager Courant | 1941 | | pagina 6