Een mtrlmirdiga visch Visscherslatija DISTRIBUTIEMAP Dooi* de thee op de koffie Avontuur in den avond ponderdag 4 September 1941 Tweede blad SCHAGEN Succes voor de Schager damclub Negen overwinningen in den ri- mnltaan-we ds trij <L Gisteravond hield de „Schager Damver eniging" een simultaarj-wedstrijd, waarbij Heer v. Dartelen den strijd aanbond te gen de damliefhebbers uit Schagen en om geving. pe voorzitter, de heer Willemse, opent met een woord van welkom en spreekt de hoop uit, dat naar aanleiding van dezen avond vele nieuwe leden zullen toetreden. Er zijn nog 3 leden noodig om het derde tiental vol te maken. Hierna neemt de Heer Dartelen het WOOrd en spreekt zijn genoegen uit, dat hij •cok eens in Schagen uitgenoodigd is. Het jg de eerste maal, dat spr. in zijn lange dammersloopbaan naar deze plaats komt spr. hoopt, dat de „Schager Damclub" ral groeien en dat velen zich bij den Neder- landschen Dambond zullen aansluiten. Vervolgens bindt de Heer v. Dartelen den Itrijd aan met zijn 29 tegenstanders. Tij dens den wedstrijd komen nog een 6-tal 'dammers binnen, zoodat de Heer Darte len voor 35 borden moet spelen. Enkele partijen hebben een zeer span nend verloop en Schageni blijkt ae©r sterke krachten te bezitten. Niet minder dan 9 partijen worden door 'den simultaan speler verloren, terwijl drie jartijen in remise eindigen, zoodat 23 par ijen door hem gewonnen worden. De volgende spelers wisten hun partij te irinnen: Jt>. Mooy, Schageftr S. Ruiten, Scha pen; C. Sprenkeling, Schagen; Helder, Aartswoud; J. de Vos, Schagen; K. Keuris, Kolhorn; J. Bremer, Schagen; P. Blaauboer, Schagen; P. Mienes, Oudkarspel. Remise behaalden: Beers, Zuidscharwou- „e; v. d. Oord, Schagen en W. Dapper, Burgervlotbrug. Aan het einde van den wedstrijd wekt voorzitter de aanwezigen nog eens op, de mooie damsport in clubverband te beoefe nen en lid te worden van de „Schager Damclub". De Heer v. Dartelen roemt net hooge spelpeil en spreekt de wensch uit, nog eens in Schagen te kunnen komen, waarna al len tevreden huiswaarts keeren. Smokkelaars betrapt. Naar wij vernamen, is door de rijkspolitie te Schagen aangehouden zekeren S., afkom- itig van Wieringen, terwijl hij ongeveer veertien pond thee vervoerde, afkomstig uit Schagen. Op hem werd .gevonden een kaart, raarop te lezen was: „Amice, kom morgen «j me. T." Het was niet moeilijk dezen T. e vinden, het bleek te zijn de winkelier N. te Schagen, die door zekeren P. St, even eens te Schagen. met S. in contact was ge komen. De jongeman S., die de thee ver voerde, verklaarde deze voor het zachte irijsje van f 18 per pond van t. gekocht te lebben. Wij vrezen, dat de thee in Alkmaar straks nog wel hooger gewaardeerd zal worden. SCHAGEN NIEUWS. Programma voor Zondag 7 September. Schagen I-nRivalen (A"dam). Aanvang half drie. J. J. Slikker G. Anneveldt, Lz. A. de Wit Th. de Weger G. C. Anneveldt T> Schoorl Az D. Schoorl J. v. d. Ben G. Boontjes P. Stam R. van Haren. Res.: A. Slikker en P. Dekker. Schagen II—Winkel I. .Aanvang 10 uur. J. Weeland Jlb. Molenaar A. v. dl. Pij'1 T. Moransart A. Slikker P. Schoorl P. Dekker J. Kater Jn. Slikker t H. Volten P. Boontjes. Res.: C. Slikker. Barsingerhorn IISchagen III. Aanvang 10.30 uur. Vertrek vanaf Peetoom 9.45 uur. W. Domper I. van Bruggen Joh. Franxen T. Flapper H. Naber Th. van Rooij K de Jager B. Backer A. van Nieuwkoop J. Koning G. Rempt Res.: C. Darnen. P. Kort en C. Bosch. Schagen A—Barsingerhorn A. Aanv. 1 u. K. Borst A. Molenaar H. Kaper O. de Graaf P. Verra C. Krijgsman R. Jans J. Dokter K. Anneveldt G. Vel P. Kip. 'Res/ H. de Graaf en A. Schot Eventueel© afberichten aan A. van der Kuyt. Ma.gnusstraat te 'Schagen. THEATER ROYAL. Kora Terry. Ingewikkelde persoonsverwisselingen, spi- onnage-mysteries, revue en variété, liefde en haat, dat alles vindt men deze week in de film „Kora Terry", die Theater Royal presen teert. Kora Terry en haar zuster Mara Terry "worden beiden door Marika Rökk uitgebeeld Derhalve was Marika Rökk zoowel de ..vamp", die haar variété-nummer weerge- loos geraffineerd verkoopt, een harteloos wezen, dat haar kind totaal veronachtzaamt en voor klinkende munt bereid is haar ziel en zaligheid te verkoopen, als het lieve zachte meisje, dat met verbazingwekkende opofferingsgezindheid alle diepe wonden heelt, die haar veilde zuster slaat en bo vendien nog lijdzaam al dier zonden "boet. Twee van zulke uitersten door één persoon met groote overtuigingskracht te zien spelen, is een merkwaardigheid. „Kora Terry" is een film die veel dans- acrobatiek en variété-zang geeft; er zit vaart in' en spanning tot de laatste meter. Om de aandacht te vragen voor het agrarische gedeelte van de aan staande jaarbeurs te Utrecht wordt nabij het jaarbeursgebouw een kolossaal zonnerad .gebouwd met een doorsnee van niet minder dan 15 meter en met korenaren van fantastische afmetingen (Pax-Hollend-Dé Haan m) Detective liei en leed. Toen het .de spuigaten begon uit te loopen met de rijwieldiefstallen, sloegen Willem, Eef en Jan de handen ineen en besloten in te grijpen. Hoeveel malen had. er nu al niet in de krant gestaan, dat een onbeheerd rij wiel was meegepikt of de banden eraf ge sloopt? Dat moest uit zijn. Voorgoed uit. Hoe vangt men een zwijntjesjager? Met een lok vogeltje, een goed karretje op een plaats, waar het niet veel moeite kost het ongezien mee te nemen. Het lokvogeltje kwam, tegen een muur op het stille Noord, 's avonds toen de duisternis begon te vallen. ^laar de detectives waren ook gekomen, ze stelden zich keurig verdekt op. Een flink stuk ijzeren pijp moest den rijwieldief zoo noodig in bedwang houden. Maareen der speurhonden was zóó vol vam wat wel zou gaan gebeuren dat hij zijn vriend Piet in vertrouwen vertelde hoe' was besloten Schagen te zuiveren. Of Pièt nu vreesde dat de dieven niet zouden komen, of dat hij den moed van de deotectiVes óp den proef wilde stellen, meldt de geschiedenis niet, maar in een onzalig oogenblik besloot vriend Piet voor rijwieldief te gaan spelen. Onhoorbaar sloop hij nader... Zou hij de bewakers ver- sch alken...? Geen kans... reeds hief zich een arm met het ijzeren knuppeltje... om den dief „munt" te slaan. Had de maan op het laatste» oogen blik geen medelijden gehad en eon straal gezonden, welke precies op het glanzende moordwapen viel, wie weet welk een droe ve gebeurtenissen wij in onze kolommen hadden moeten opnemen. Nu zag Piet het dreigende gevaar en slechts door hard te schreeuwen: „Niet slaan, het is niet echt..." wist hij, naar verluidt zijn leven te redden. Maar zonder rondje voor de schrik is hij er natuurlijk niet afgekomen... LANGEDIJK HET KROOS ALS VEEVOER. Zooals Wij reeds mededeelden worden po gingen in het werk gesteld om azolljj» en ander kroos tot veevoer te verwerken. De bedoeilng is natuurlijk om in geheel Nederland het kroos te gaan inzamelen. Een analyse toonde aan, dat het in ge- droogden toestand een eiwitgehalte heeft van 23 een zetmeelgehalte van 1819% en een vetgehalte van 56%. Als men nu weet, dat er in Nederland ongeveer 90.000 hectare stilstaande slooten zijn, die als het kroos er gemiddeld 1 mM. dik op ligt, 30.000 ton gedroogd kroos kunnen opleveren (90% van het kroos te water), dan begrijpt men, dat het zonde zou zijn, dit kroos' niet als veevoeder te gaan verwerken. De thans geschapen organisatie is van dien aard, dat allen gemeentebesturen wordt verzocht de slooten, welke tot hun gebied behooren, van kroos te zuiveren en dit op een punt bijeen te brengen, in hoeveelheden van minstens 15.000 Kg. Deze kroosmassa's worden naar drogerijen gebracht en voor elke duizend Kg. wordt een premie vergoed van f 2.50. Op sommige plaatsen zal voor werkloozen een arbeidsterrein liggen, of die voor de Langedijk het géval zal zijn, kunnen wij zonder meer niet beoordeelen, wel weten wij, dat het gemeentebestuur hiertegenover wel wat sceptisch staat en de'zaak ziet uit een oogpunt van vrijwillige medewerking in het kader van den productieslag. -Na het drogen wordt het kroos tot .koeken verwerkt en zoo verkrijgt men een j hoog waardig veevoeder, vooral door het yet, dat het bevat. De voedingswaarde er van is hoo ger dan die van gras. Dit veevoeder wordt ter beschikking gesteld van het Rijksbureau, dat voor de verdeeling zorgt. Wil er van het plan nog iets terecht ko men, mag men zich overigens- wel haasten, want ultimo September, begin October, gaat de natuur haar werk doen. Dan barsten de met lucht gevulde balletjes, waaraan het kroos vast zit; het kroosplantje zinkt naar den bodem van de sloot en helpt daar hu mus vormen," doch daar heeft thans niemand wat aan. Daarom is het zaak, dat, men zorgt voor het einde dezer maand alle kroos ver zameld te hebben. NOORDSCHARWOUDE. KOLVEN. 50-slagen wedstrijd vóór de Na tionale Wedstrijden. In de kolfbaan van den heer J. J. Bogte te Krommenie, waaf de Nationale Kolfwed- strijden zu41en worden gehouden, werd een 50 slagenwedstrijd gespeeld ter voorberei ding dezer wedstrijden. De uitslag was de volgende: Eerste klasse: L G. Mettes te Zuidschar- woude met 502 p., 2. C. v. Kleef te Groote broek met 492 p., 3. D. Pijper te Zuid scharwoude met 492 p. Serieprijs D. de Smeth te Grootebroek met 108 p. Tweede klasse: 1. K. Kistemaker te Bar singerhorn met 432 p„ 2. G. Blaauboer te Barsingerhorn mt 422 p., 3. W. Gorter te Krommenie met 419 p. Serieprijs T. Maars te Noordscharwoude met 108 p. Derde klasse: 1. P. Bergen te Zuidsch&r- woude met 412 p., 2. Jac. "Klooster te Krom menie met 397 p., 3. Joch. Blaauboer te Barsingerhorn met 397 p. Serieprijs D. Bakker te Noordscharwoude met 96 p. Een groot aantal kolvers hebben in deze mooie baan aan dezen wedstrijd deelgeno men. VERKOCHT. Naar wij" vernemen, is het huls bewoond door den heer Nic. Kooij alhier, aangekocht door den Langen dij k er Zaadteelt en Zaad- handel fa. Jac. Jong, alhier. Men deelde ons mede, dat het in de bedoeling ligt, de zaak van de fa. Jong in genoemd perceel te ves tigen. AANGEKOCHT. Het huis aan de Voorburggracht, bewoond door den heer D. Barten Sr. is verkocht aan den heer Nic. Kooij alhier. Deze heer kocht tevens het op het erf bij de woning ge bouwde pakhuis van de fa. Jac. Jong, al hier. BERGEN Op zeker weekend, aldus de Ned. Hengel sport, hadden op een eertijds om zijn vangst beroemd meertje, een vader en zoon, noe men wij hen de; oude en jonge Wilson, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met al de ijver en geduld, den waren visscher eigen, getracht ©enige snoeken machtig te worden. Om kort te gaan, den ouden WSlson was het die keer niet gelukt ook maar één zoo'n roover te verschalken, niettegenstaande hij als ervaren en deskundig visscher alle daarvoor in aanmerking komende plekjes had afgevischt en alle listen en lagen had aangewend, waardoor éen jong en onerva ren snoekje neg wel eens aan de haak blijft hangen. Maar ja... wat kan je er aan doen, als de wind niet goed Is. Voor deskundigen is hier verder commen taar overbodig. De jonge Wilson, die een reputatie had' ook met dein slechtsten wind toch altijd iets te vangen, had gelukkig één snoekje van twee pond verschalkt en verheugde zich hierin buitengewoon aangezien hij over" tuigd was. dat ook alle andere vissohers, met het oog op den slechten wind. be slist niet veel meer gevangen zouden kun nen hebben. De oudte en Jonge Wilson. de oude in niet al te best humeur, omdat hij straks de anderevisschers van het verderop lig gende water niet met bewijzen zal kunnen overtuigen, dat het oude water véél visch- rijker is, begeven zich op weg naar het stationnetje en achterhalen diverse henge laars. De oude Wilson. die bij de andere vis schers zeer populair is. wordt natuurlijk, als zoo gebruikelijk gepraaid met het be kende: „Wel, hoeveel? Wij hebben er één." De oude Wilson, zonder een spier te ver trekken, antwoordde: Zoo, wij hebben er twee." Op het stationnetje wordt de oude Wil» song nog eens gepraaid en beweert kalm» nadat hem twee snoeken worden getoond^ dat hii er drie heeft en verheugt er zien waarschijnlijk al op, dat .indien men dit doorvertelt aan de rivalen, welke in het treintje moeten zitten, deze raar op bun' neus zullen kijken over een dergelijk re sultaat met zoo'n slechten wind. In den trein eindelijk, volgt het gewone gezellige gedoe: Hoe maakt U het, prachtig weer hè en hoe was de vangst? Het gezicht van dien ouden Wilson klaart meer en meer.' op als blijkt, dat niemand feitelijk iets bij» zanders gevangen heeft, maar toch is hij; nog steeds niet geheel gerust, omdat hij, noemen wij hem Pietersen, nog niet heeft gesproken, welke toch feitelijk de matador is en «lezen in een andere coupé in schijn baar heel druk gesprek gewikkeld ziet. Pietersen heeft inderdiaad een heel bijzon der dag gehad en staat na aankomst van den trein met trotsche voldoening over dit geweldig resultaat aan het eind van het perron te wachten om ook den Wilson'a zijn geweldige vangst te laten zien: in to taal 4 snoeken, waarvan één ruim 10 pond! In breeden kring staan alle liefhebbers om dleze werkelijk zeldzaajn mooie vangst, terwijl Piëtersen deze speciaal den ouden Wilson toont en daarna met belangstelling vraagt: „En U. ook succes gehad?" De oude Wilson antwoordt heel rustig: „Ja. ze deden het geweldig vandaan; dót zijn mooie beestjes die je diaar hebt; ik heb ze niet zoo groot, maar ik heb er vij/f." Pietersen, die ©enigszins uit het veld ge slagen is, kijkt wantrouwend naar het kleine taschje. waarin de oude Wilson meestal zijn vangst pleegt mede te dragen en vraagt: „Mag ik ze ook eens zien?" „Neen", zegt de oude Wilson, „ik heb ze weggegeven, ze waren mij te zwaar om mede te dragen met die hitte." De Jonge Wilson was plotseling verdwe nen. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM /VAN DEN HEER K. KORVER. Onder groote belangstelling herdacht de heer K. Korver begin September den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de P.T.T. in dienst trad als brievengaarder, zooals de ti tel toen luidde, te Oost Knollendam, resor- teerende onder het hoofdkantoor Wormer- veer. 19 Januari 1929 veranderde hij van standplaats en kwam hij als kantoorhouder naar Bergen aan Zee. Al die jaren verrichtte hij zijn, diensten, zooals Vondel het in zijn Roskam wil: „Indien 't gemeen U roept, besorght het als Uw eigen." Onze jubilaris staat «dan ook bij het pu bliek bekend als buitengewoon behulpzaam. Steeds stond hij klaar om te helpen. Was de voordeur vast, dan wist men wel de weg achterom, maar geholpen werd men, nooit klopte men vergeefs aan. Ook onze jongens, die tijdens de mobili satie te Bergen aan Zee gelegerd waren, weten mee te praten over de behulpzaam heid van den kantoorhouder: zijn woning was voor hen de zoete inval. Het heeft onzen geachten jubilaris op zijn jubileum niet aan belangstelling ontbrokeh. Van alle kanten werd hij gehuldigd. De directeur van het P. en T.-kanloor të Bergen, de heer P. H. T. v. Munster, kwam hem namens de administratie van P.T.T. feliciteeren, onder aanbieding van een oor konde en voegde daarbij tevens zijn eigen gelukwenschen,- Ingezetenen en postpersoneel zorgden ver der, dat het een wa.j feestdag werd: het regende felicitaties, bloemstukken (o.m. van den Bond van P.T.T.-personeel) en caaeaux De bestellers en ambtenaren van Kantoor Bergen verblijdden hem met een schilder stuk en een ets, terwijl de inwoners van Bergen aan Zee hem o.m. aanboden een electrisch aangedreven amarilslijpboor met langgatboor (een vreemd cadeau voor een kantoorhouder? De heer Korver was echter vroeger meubelmaker en is dat vak nog niet verleerd!) Al piet al, het werd voor den geachte» jubilaris en zijn vrouw en kinderen een on- vergetelijken dag. ALKMAAR WIERINGERMEER MIDDENMEER COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de collectie ve arbeidsovereenkomst, welke voor het dorschmachinebedrijf in den Wieringer- meerpolder voor de periode 1941-1942 werd afgesloten tusschen de Vereeniging van Dorschmachinehouders in den Wieringer- meerpolder en de landarbeidersbónden. Voor het dorschen van alle soorten granen is het tarief vastgesteld op 3 ct. per 100 Kg. en per arbeider en voor het dorschen van alle soorten erwten, boonen en fijne zaden is het uurloon bepaald op 44 ct. WIERINGEN POLITIE. Gevonden: ©en huissleutel. 'Verloren: ©en vulpotlood. Inlichtingen bij den gemeentebode. ZONDAG VOETBAL. MAAR NIET TE ALKMAAR. Zondag a.s. wordt door onze tweede klas- sers het voetbaltournood geopendi Beide zullen deelnemen aan een tournooi: Alcma- ria aan het D.E.C-tournooi, de Boys aan het tournooi Kennemerland. Alcmaria. dat nog geen definitief elftal heeft samengesteld, gaat met een aantal invallers Blauw-Wit bestrijden. De Boys spelen te Beverwijk tegen de club van dien naam. Hun elftal ziet er uit als volgt: Kramer Th. Pater A. Pater Brouwer Appel Kemp Goudsblom de Groot Untied Indri de Grand Afschrikwekkend voorbeeld voor alle gulzigaards. In het jaar 1880 moet in de Noord-Am^ rikaansche wateren een zonderlinge visch hebben gezwommen, willen wij gelooven wat „Eigen Haard" uit dat jaar er over vertelt. Wij lezen: De „Smithsonian Institution" ontving voor eenigen tijd een zeer zonderlinge soort van visch, die bij de banken van Gloucester, Mass. V.S. van jNoord-Amerika, gevangen was. Het dier heeft de naam van „Chias- modus Niger" en zijn voornaamste eigen aardigheid bestaat daarin, dat het door zijn buitengewone gulzigheid er toe, geleid wordt om visschen in te slokken, welke twee maal zoo groot zijn als hij zelf is en vier maal meer wegen. Onmogelijk zal, men zeg gen en toch is het zoo. zooals uit het vol gende misschien wel duidelijk zal worden, evenals het beweren, dat hij zich na zijn di ner min of meer opgeblazen moet gevoelen Het dier wordt tot die buitengewone krachtsontwikkeling in staat gesteld door dien de bek zeer diep is uitgesneden, de tan den gekromd staan en zijn maag op het punt van rekbaarheid niet voor gomelas tiek onderdoet. Wanneer hij zijn prooi beet heeft en zijn middagmaal begint, is het als of zijn kaken tegen de visch opschuiven, waardoor deze langzamerhand in lengte af neemt en eindelijk geheel in het lichaam van de „Chiasmodus" verdwijnt. Merkwaardig is, dat de prooi dubbelge- slagen in de maag van dit zonderlinge dier ligt. Zoodra het verterings- en ontledings- proces begint en gassen ontwikkeld worden, wordt de -uitgezette maag lichter dan het overige van het lichaam, zoodat de visch om zijn lengte-as wentelt en met zijn maag naar boven in het water komt te liggen, In dezen toestand is het dier volkomen hulpeloos en kan dan zeer gemakkelijk wor den gevangen. Intusschen komen exemplaren van deze soort slechts zelden voor en is ditexem plaar dat men kent het derde. Het eerste werd als een afschrikkend voorbeeld voor alle gulzigaards, na een stevig maal, in zee drijvend gevonden, in de nabijheid van Ma- deira en het tweede ving men in de nabij heid van Kaap de Goede Hoop. Het derde exemplaar is tien Engelsche duimen lang en had een visch in zijn maag die achttien Engelsche duimen lang was. Slechts wan neer men het lange en smalle lichaam van de „Chiasmodus" vergelijkt met zijn gedaan te, die het dier na het inzwelgen van zijn prooi aanneemt, kan men zich de mogelijk heid voorstellen van hetgeen hij tot ge woonte? heeft met zoo goed gevolg te ver richten. Agrarisch nieuws NAAR ORDENING VAN HET COLLECTIEF CONTRACT IN LAND. EN TUINBOUW. In het land- en tuinbouwbedrijf, alsmede in het. zuivel- en veenderijbedrijf bestaan meerdere honderden plaatselijke en ge westelijke collectieve arbeidsovereenkom sten en .loonregelingen. De Nederlandsche Bond van Arbeiders in het Landobuw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf,, aangesloten bij het N.V.V., heeft nu besloten de noodig© stappen te dben om voor 1942/1943 te ko men tot de afsluiting van collectieve ar beidsovereenkomsten of van landelijk© mantelcontracten, welke als grondslag kun nen zijn van af te sluiten plaatselijke.,of gewestelijke overeenkomsten en zulks voor alle takken van ladn. en tuinbouw (akker bouw en veehouderij, groenteteelt, bloemis- tërij. dorsehhedrijf. coöp. zuivelbedrijf), als mede voor het veenderij'bedrijf. EXTRA RANTSOEN TUINDERS EN TUINARBEIDERS. Het Centraal Distributiekantoor heeft aan de plaatselijke distributiediensten medege deeld ,diat het de t^edoeling is, dat tuinders en htm arbeiders tot 15 October a.s. in het bezit blijven van het extra rantsoen (100 pet) dat verstrekt wordt aan arbeiders die zeer zwaren lichamelijken arbeid ver richten, ook al zijn zij met ander© werk zaamheden in het tuinbouwbedrijfbelast De oorspronkelijk vastgestelde eischen, dat om voor 100 pet extra broodbonnen in aan merking te kunnen komen, de tuinders en tuin arbeiders zwaar grondwerk, mestkruipn enz, moeten verrichten, zijn daarmee komen te vervallen. Deze regeling geldt voor werkkrachten, in tuinbouworidernemiingen, waarin uitsluitend groenten (al dan niet onder glas) en fruit onder glas wordten ge teeld. DISTRIBUTIE-KAARTEN ZIJN GEEN KIN DERSPEELGOED 1 Daarvoor zijn zg te kostbaar. Wij stellen daarom voor onze lezeressen een uiterst practische beschikbaar, waarin alle kaarten kenrig en overzichtelijk kannen worden opgeborgen. PRIJS 35 CENT

Schager Courant | 1941 | | pagina 5