DE VOETBAL I Amor ROLDEJYEER! Radioprogramma in het kippenhok BLOK EN ENKLAAR IN VORM. LAKEMAN WINT DE RONDE VAN EDAM. De eerste Zondag in September ligt weer achter ons en met talrijke wed strijden is het voetbalseizoen ge opend. In Amsterdam had het Arol- tournooi plaats en vanzelf heerschte er weer de echte sfeer aan den Zui delijken Wandelweg, die dit jaarlijk- sche sportevenement eigen is en het zoo populair maakt. Het Aroltournool. Aan spanning ontbrak het op den eersten dag niet. A.F.C. en Hercules speelden 11 en ook Ajax moest zich met dit resultaat tevreden stellen tegen U.V.V. De strafschop pen moesten beslissen; Ajax en Hercules wisten zich hierdoor in de demifinale te plaatsen. A.D.O. bood den bekerhouder D.W.S. harnekkig tegenstand, doch verloor tenslotte met 10. H.B.S. won van het Amsterdamsche Zee- burgia met 20, zoodat D.W.S. en H.B.S. zich mede in de demi-finale wisten te werken. Om den Zilveren Bal. Sparta opende goed en sloeg liet .Haagsche Quick met 42. D.F.C. bracht het tegen S.V.V. niet verder dan een gelijk spel 0—0. maar wist toch door strafschoppen te win nen. Fijenoord boekte de kleinste overwin ning tegen H.V.V. 1—0, terwijl Heracles van R.F.C. met 20 won. N.E.C. gaf Overmaas geen schijn van kansf want de Nijmegena- ren zegevierden met 61. De winnaars Sparta en D.F.C. bekampten elkaar daarna en de Rotterdammers zegevierden wederom, nu met de cijfers 2—0. Zilveren Pont. B.F.C.Hilversum 10 en de Volewtfckers —Vriendenschaar 56. Dit tournooi vindt dit jaarvoor de vijfde maal plaats en de ter gelegenheid van dat lustrum zal aan de spe- Iers van alle deelnemende elftallen een her inneringsmedaille worden aangeboden. ZILVEREN MOLEN VAN GROENENDAAL. H.B.C. winnaar. Heemstede, 7 September.-Voor de achtste maal organiseerde R.C.H. op de ter reinen in het Heemsteedsche Sportpark de wedstrijden om den Zilveren Molen van Groenendaal. De uitslagen luiden: Eerste ronde: R.C.H.—H.F.C. 2—0; H.B.C.—Haar lem 21. Verliezersronde: Haarlem—H.F.C. 2—1. Finale: H.B.C.—R.C.H. 3—1. BLAUW-WIT SLAAT D.O.S. Utrecht, 7 September. Blauw Wit trok hedenmiddag naar Utrecht, om een oefenwedstrijd te spelen tegen de Utrechtsche eerste klasser D.O.S.. De Amsterdammers wonnen dezen wedstrijd met 32. Zondag a.s. zal te Utrecht het Zilveren- Dom-tournooi worden gehouden, waarvan de loting het volgende resultaat had. D.O.S. 't Gooi, D.W.S.Velox. sen geschapen, doch niet benut Het spel gaat nu over en weer, met Schagen iets in de meerderheid. Een schot van Boontjes scheert de lat. De Rivalen dringen op en een hard schot wordt door Slikker juist over gestompt. De corner, die hier uit ontstaat, komt keurig voor doel. doch Slikker grijpt den bal even keurig boven de hoofden der spelers weg. Het zijn echter toch de gasten, die de eerste goal maken en den stand op 01 brengen. Bij Schagen botert het nog ni\ erg en de bezoekers maken van de gelegen heid gebruik en brengen den stand op 2. Hiermede komt de rust. Na de rust is Schagen veel sterker, doch doelpunten blijven voorloopig uit. Eindelijk weet Boontjes zich vrij te maken en pas seert den keeper 12. Schagen blijft voor het Rivalen-doel han gen. doch de keeper laat zich niet gauw verschalken, tot v. d. Ben den bal mooi naar Stam doorgeeft. Deze doet nog een paar stappen naar doel en de bal vliegt nogmaals in de touwen (2—2). Er worden geen doelpunten meer gemaakt, zoodat met dezen stand het einde komt van dezen slecht gespeelden wedstrijd. In de morguren speelde Schagen II te gen Winkel I en wist' het niet verder te brengen dan een 11 gelijk spel. De adspiranten deden het beter en zon den Barsingerhorn niet een 51 nederlaag naar huis. SCHAGEN I—RIVALEN I 2—2. Na een lange rust rolde gisteren in Scha gen de voetbal weer. De Amsterdamsche vierde klasser. Rivalen was op bezoek ge komen en nam één punt mee naar huis. Het elftal van Schagen heeft na de vori ge competitie heel wat veranderingen on dergaan. De trouwe, back Middelbeek, heeft de voetbalschoenen aan den kapstok ge hangen en zat gisteren aan het lijntje de verrichtingen van zijn club gespannen ga de te slaan. Bakker, de Leur en Gast heb ben hun oude club weer opgezocht, terwijl Grootes door omstandigheden de voetbal sport tijdelijk vaarwel heeft gezegd, doch zal te zijner tijd zijn club weer komen hel pen. De spelers, die de vertrelckenden ver vangen beloven echter veel voor de toe komst. G. Anneveldt Lzn., zoowel als van Haren en T. Schoorl leverden verdienstelijk werk. De Weeger werkte ook heel wat bal len weg, doch wij betwijfelen of hij op den het tempo zal kunnen volhouden. De wedstrijd. Schagen trapt tegen zon in af en zet di flink op. doch de voorhoede is niet op dreef. Er worden eenige mooie kan- WIERINGERWAARD I-BXC. I, 1—3. B.K.C. won dezen wedstrijd, die alléén als oefening was bedoeld, verdiend. B.K.C. was niet zoozeer sterker, doch de aanvallen waren even meer doortastender. Over het algemeen was de wedstrijd ,niet veel waard", er moet nog heel wat gebeu ren, willen beide elftallen een goed figuur slaan in de a.s. competitie. Beide elftallen kwamen, dat moet er di- rice bij gezegd worden, met vele invallers uit. Vele „cracks" waren er niet; Wierin gerwaard miste o.m. zijn doelman Wagen, zijn spil Schenk, enz,, enz. De opstelling van beide elftallen beviel ons trouwens ook maar matig; ook bij de Polderschen was het juiste „verband" nog niet' aanwezig, misschien was dat „onwen- •nigheid"! Wieringerwaard was voor de rust in de meerderheid; na de rust leek het rood- broekenelftal het wel een beetje te geloo- ven, met het gevolgeen ferme neder laag! De keepers van beidé elftallen waren, be houdens enkele vergissingen, goed. Tot aan de rust bleef het „verkennend" spel, weinig sensationeel, ja zelfs af en toe „vervelend". Geen wonder dat er geen doel punten kwamen. Na de thee veranderde het spel een wei nig, er kwamen gevaarlijke momenten aan beide doelen; vooral het Wieringerwaarder doel ontsnapte een paar maal, alleen door lat of paal, aan een doorboring. Het was Wieringerwaard, die, eerst enthousiast spelende, de leiding nam. Nog geen drie minuten later wist B.K.C. echter gelijk te maken door een fraai schot Wieringerwaard ging nu aan het „romme len", de spelers gingen elkander verwijten maken, met als logisch gevolg, dat B.K.C. de leiding nam. Even later werd de stand zelfs tot 31 op gevoerd ten voordeele van de Anna Paulow- naërs. Met dezen stand kwam het einde. Wij geven beide elftallen nog eens in over weging geducht te trainen, want -anders eindigen ze onderaan de lijst! Scheidsrechter Woestenburg leidde „als van ouds", dus correctl WIERINGERWAARD II—BARSINGER HORN I (4—1). Een voor beide partijen nuttig oefenwed strijdje op het Wieringerwaarder sportpark, eindigde in een overwinning voor de rood- bróeken. Wieringerwaard II verscheen in een geheel nieuwe opstelling; het resultaat van lang wikken en wegen in de elftalcommissie! Barsingerhorn betrad het veld met slechts 10 man, een slecht begin dus! Reeds voor de rust was het te zien dat Wieringerwaard de meerdere was; met een 20 voorsprong ging de rust in. Na de thee slaagde Wieringerwaard II er in er nog 2 puntjes bij te voegen; Barsin gerhorn maakte een verdiend tegenpuntje. Rest ons nog te vermelden, dat de doel man van Barsingerhorn niet slecht was te noemen; vooral hooge ballen ving hij met gemak, zoodat wij gelooven dat de Barsin- gerhorners met vertrouwen dezen doelman in de competitie kunnen opstellen. Wieringerwaard 2 beschikte over een goed backstel; ook dit zal vruchten afwerpen. tfcAaken KMOCH NEEMT DE LEIDING IN HET TOURNOOI DER E.N.P.S. Amsterdam, 7 Sept. De tweede ronde van het lustrum tournooi der eerste Neder- landsche populaire schaakschool te Am sterdam werd hedenmorgen gespeeld. In de eeregroep A. behaalden de drie met wit spelende meesters de overwinning. S. Lan- dau zegevierde over Ir. Scheffer in een par tij, waarin de Gruenfeld verdediging werd toegepast. Op F. A. van Spinhoven, die de ortho doxe verdediging volgende, behaalde H. Kraoch zijn tweede zege, waardoor hij de leiding heeft verworven. In de uitermate spannende partij, rijk aan actie, tusschen Dr. Max Euwe en Ir. H. Steenis leek het er oorspronkelijk op, dat de nationale kampi oen met remise genoegen zou moeten ne men. Des te verrassender was de ontknoo ping welke Euwe die de versnelde Mira- ner speelwijze volgde, de zege bracht. /UMetie& NIEUW ZWEEDSCH RECORD OP DE DRIE ENGELSCHE MIJLEN. Altijd baas boven baas. Stockholm, 6 Sept. (A.N.P.) Op een sportfeest in het stadion te Stockholm werd wederom een recordprestatie verricht. De athleet Nilsson vestigde op de 3 Engelsche mijlen een nieuw Zweedsch record door dezen afstand te loopen in 14 min. 0,8 seC. Hij verbeterde daarmede het oude record, dat op naam stond van den athleet v. Kael- arne (14 min. 3,4 sec.) met bijna 3 seconden. NATIONALE WEDSTRIJDEN TE EINDHOVEN. Successen voor Blok en Enklaar. Ter gelegenheid van de officieele opening van de nieuwe sintelbaan op het P.S.V.-ter- rein, was een keur van athleten verschenen en 5000 belangstellenden. De heer Philips, zelf verrichtte de openings plechtigheid en loofde een radiotoestel uit voor den athleet, die het eerst op de nieuwe baan een Nederlandsch record zou verbete ren. Blok van Wieringerwaard liep de 400 M. in 49.8 sec. en was hiremee met 0.7 voor op nummer twee. Blok bevestigde hiermede zijn uitstekenden vorm. Ook Enklaar van Vlug en Lenig wist zich op den eersten plaats te werken, door met discuswerpen 39.4S .M. te werpen. Onze athleten weren zich dus uitstekend en we zien met belangstelling hun verdere verrichtingen in de toekomst tegemoet. De voornaamste uitslagen luiden: 100 M. sprint (invitatie) 1. Osendarp (Trek vogels) 10.6 sec.; 2. Spree (V. en L.) 10.8 sec.; 3. Houtman (A. V. '23) 10.9 sec. 200 meter: 1. Osendarp 21.6 sec., 2. van Be- veren (A. V. "23) 22 sec., 3. Ernste (PEC) 22.7 sec. 400 M.: 1. A. Blok (.Wieringerwaard) 49.8 sec.; 2. Haaseh, (Trekv.) 50.6 sec.; 3. A. Ba- kels (A.AC.) 51.7 sec. 800 M.: 1. Sjabbe Bouman (AAC) 1 min. 57.5 sec., 2. J. de Roode (Haarlem) 1 min. 59.2 sec. 3. van Gogh (Haarlem) 2 min. 1.4 s Discuswerpen: 1. Enklaar (V. en L.) 39.48 M.; 2. Wellerdieck (Hellas) 38.6S M., 3. De- ricks (Swift) 38.43 M. Kampioenschap 200 M. horden: 1. Weller dieck (Hellas) 26.2 sec. 2. Butselaar (Hellas) 26.3 sec., 3. Wim Kaan (Haarlem) 26.5 sec. Kogelslingeren, kampioenschap: 1. A. de Bruin (V. en L.) 46.95 M. 2. H. Kamerbeek (PSV.) 41.07 M.; 3. Bamberg (DOS) 34.34 M belangstelling bestond niet hoofdzakelijk uit leden van de Duitsche weermacht, doch ook uit vele inwoners van Vlissingen en omge ving. Acht Duitsche boksers ontmoetten el kander in den ring. Hampers (Weenen) opende deze wedstrijden met een gevecht te gen Stary (Berlijn), waarbij hij op punten won. Zijn voetwerk was niet alleen beter, doch ook in technisch opzicht was hij zijn tegenstander absoluut de baas. Deze eerste kamp was ongetwijfeld de beste van den geheelen avond. In de vijfde ronde werd Stary bijna gevloerd. Het tweede gevecht tusschen Seisler (Ber lijn en Reppel (Berlijn) werd door Seisler eveneens op punten gewonnen. vSeisler was vlugger en incaseerde beter. Mooi was dit gevecht evenwel niet door veel clinch werk. Het gevecht Scheder (Weenen) tegen Quoss (Koeningsbergen) werd door den prachtigen technisciien bokser Quoss met een k.o. in de derde ronde van Scheder gewonnen. Het Taatste gevecht tusschen Jacubovsky, als vliegenier op het oogenblik in actieven dienst, tegen Spocer (Hamburg) werd door Spocer gewonen op punten. Jacubovsky de monstreerde een groot gebrek aan techniek, hetgeen door zijn tegenstander natuurlijk uitstekend werd uitgebuit Ook deze partij was niet mooi door te veel clinchwerk. Iii de vijfde, zesde en zevende ronde ging Ja cubovsky bijna tegen den grond. In de aphtste ronde ging hij 3 seconden neer. Gustav Eder luisterde deze wedstrijden op met het geven van een goede demonstratie. Utielïetinen LAKEMAN WINT WEDEROM. Nu in Edam. Scherpe tijdenl Amsterdam, 7 September. In de uitslagen der diverse wegwedstrijden, welke dit seizoen in ons land zijn gehouden, vindt men steeds weer dezelfde renners onder de eersten. In de ronde van Edam was dit niet anders. De Amsterdammer H. Lakeman won voor de zooveels-te maal in successie vóór B. Schellingerhout. den nationalen kampioen G. Peters en C. Bakker, zijn groote concurrenten, die er echter, op een enkele utizondering na, maar niet in kun nen slagen, hem van de eerste plaats verdrijven. In een ander opzicht vormde deze coin* door de Purmer echter een uitzondering wel ten aanzien van den tijd. Er fc, tengewoon snel gereden. Eén ronde van K.M. ging zelfs in 13 M. 55 sec., een f welke nog nimmer is voorgekomen. De volledige uitslagen waren: amatev en ona(hankelijken. 66 K.M.: 1. H. Lakema- Amsterdam, 1 uur 30 m. 48 sec.; 2. B. Scha lingerhout. Zaandam; 3. G. Peters. Haarla 4 C. Bakker. Zaandam; 5, P. Bik, Amsta dam: 6. J. Pronk. Heiloo; 7. K. Teroé Amsterdam; 8. J. Koppe. Amsterdam; 9, t Boskemper. Amsterdam; 10. T. Ooms, Haj lem. J. Lust uit Oostzaau werd wegens 1 rug-dringen van de 8e naar de 11e p]& teruggezet. Nieuwelingen. 20 K.M.: 1. M. v. d. Kert hof. Helmond, in 33 m. 17 sec.; 2. K. Nee1 Haarlem; 3. G. van Straten. Rotterdam; J. Alles. Amsterdam; 5. J. Persoon, Amsts; veen. DUITSCHE JODEN MOETEN UITERLIj KENTEEKEN DRAGEN. Berlijn. 6 Sept. (D.N.B.) Het „Reichsn setzblatt" publiceert een politieverordenk van 1 September 1941 over de kenteekenk der joden, waarin bepaald wordt, dat joden van het zesde jaar af verboden is zitj in het openbaar te begeven zonder een bij zonder kenteeken te vertoonen. Dit bestaj uit een zespuntige ster zoo gróót als m. handpalm en vervaardigd van gele stol welke op de linker borstzijde van het klee- dingstuk genaaid gedragen moet worden. RADIOREDE VAN ROOSEVELT UITGESTELD. Berlijn, 8 September (D.N.B.)f Roosevelt had Dinsdagochtend om vier uu> Middel-Europeeschen tijd een radiorede zuï len uitspreken. Het Columbia Broadcastinj System deelt mede, dat de rede is uitgesteld tot Donderdag. Bobben DUITSCHERS BOKSEN TE VLISSINGEN. Vlissingen, 6 Sept. Onder groote belang stelling werden hedenavond te Vlissingen interessante bokwedstrijden gehouden. Deze DINSDAG 9 SEPTEMBER 1941. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Schriftlezing en meditatie (Voorbereid door de Christ. Radio-Stichting). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelconcert: 12.45 Kwartier van den Arbeid. 12.00 Orkest Malando en solist. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Zang met pianobegeleiding I.30 Sprakelende middagklanken. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.00 Rococo-octet. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Cyclus „Arm en rijk in het Nieuwe Tes tament". 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.15 BNO: Nieuws-, ecoriomiscRe- en beurs berichten. 5.30 Orkest Boyd Bachman. 6.00 Causerie Alleen voor mannen". 6.16 Cabaretprogramma. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Omroep-Opéra-orkest en solisten. 8.30 Gramofoonmuziek. 8.45 Voor den boer. 9.00 Het Nederlandsch Strijkkwartet. 9.30 Declamatie. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.0010.15: BNO: Engelsche uitzending: Economie News from Holland. Hilversum n. 301,5 m. 6.458.00 Zie Hilversum I. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Declamatie. II.00 Ensemble Rentmeester en gramofoon muziek. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Spaarne-sextet. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Groninger Orkestvereeniging en solist. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Guiseppe Verdi", causerie met graat foonplaten. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische- en beurs, berichten. 5.30 De Melodisten en solisten. 6.45 Causerie „In een nieuw licht bezien" 6.30 Musette-epsemble en gramofoonmuziek 6.15 Causerie „Land en landschap". (Voorbereid door de N.S.B.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Vervolg van 6.30. 7.45 Reportage. 8.00 Radiotooneel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 Avondwijding. 10.0510.20 Politiek weekpraatje (opn.). Interessante grepen Ernstige muziek: Het Nederlandsche Strijkkwartet speelt 21.00 uur over den zender Hilversum I hg kwartet in D van Mozart. Dit werk wen! in Juni 1789 te Weenen gecomponeerd en op twee na het laatste strijkkwartet dezen componist. Lichte Muze: Vanavond verplaatst ons de radio naar een van die provinciaalsche herbergen, waarin en waaromheen de landelijke bevêlklng ziel amuseert met typische volksliedjes van streek. De eenvoudige, maar toch zoo melo dieuze wijsjes, die zich zoo bijzonder harmo nisch aanpassen bij de ongekunstelde tek sten, zjjn'in een programma onder den titel „Herberg Provence", door Dr. H. M. Mer- kelbach, die ook een toelichtenden tekst schreef, verzameld (18.1519.00 uur Hil versum I). Rie Hellmig en de Romancen o.l.v. Gerard van Krevelen is de uitvoering ervan toevertrouwd. Reportages: Van 19.4520.00 uur Hilversum n Is Nederlandsche Omroep te gast op een bonte avond door de Nederlandsche tewerkgestel- den in een Fransch kasteel. Voor de jeugd: Karei Nort geeft van 16.4517.15 uur Hil versum I een beschouwing over de ontwik keling en de organisatie van het jeugd voet bal. Bovendien zal in deze uitzending eerste praktische voetballes worden geven. Zeer j Opeolu op hef SJOVEE1 WIJLEN Feuilleton door P.G. Wodehouse HOOFDSTUK IX. Dies Irae. Ik vraag me af waarom verhalen over Ver die bij het verkeerde adres belandt zoo grappig aandoen, inplaats van pathe- Ik zelf heb me er vaak over geamu- In een boek, dat ik een paar dagen roor ons koud diner gelezen had, had een vinkeljuffrouw, die ruzie had met een «nnibus-conducteur een overrijpe sinaasappel ïaar hem gegooid. Ze had niet hem, maar een rolkomen onschuldige toeschouwer geraakt. Iet projectiel, zegt de schrijver, trof een ongen politieagent pal in z'n oog. Ik had van genoten toen ik het las maar nu, nu Noodlot een dergelijke situatie voor mij weggelegd, met mijzelf in de rol van den ongen agent, ontging het grappige van het me geheel. Ukridge was de schuld van de betreurens- vaardige explosie van den professor en diens rertrek, en volgens de wetten der rechtvaar- ligheid had hij er voor moeten boeten. Ik vas echter de eenige die er onder leed. Het ton Ukridge geen steek schelen. Hij gaf er ïiets om hoe het ook liep.. Als de professor ons goedgezind was, was hij bereid om uren achter elkaar met hem over elk gewenscht onderwerp, aangenaam of niet, te redenee ren. Wanneer hij daarentegen niets meer met ons te maken wilde hebben, vond hij dat ook goed en tobde er niet over. Hij vond het best, dat hij wegging. Ukridge was iemand, die genoeg aan zichzelf had. Maar voor mij was het een ernstige kwestie. Méér dan ernstig. Wanneer ik mijn taak als historieschrijver met een behoorlijke mate van handigheid vervuld heb, moet de lezer nu wel ontdekt hebben, hoe het met mijn gevoelens stond. Ze waren zeer oprecht en zeer verwarrend en groeiden met den dag aan. Iemand die er voor voelt om met cijfers te werken zou een paar zeer leesbare blad zijden met statistieken kunnen schrijven over den groei van de liefde. In sommige gevallen is die geloof ik langzaam. In mijn geval kan ik alleen zeggen, dat Jack's boonestengel er bg vergeleken een trage plant was. Het is waar, dat we elkaar niet vaak gezien hadden en, wanneer we elkaar ontmoetten, ons ge sprek kort en conventioneel was geweest, maar het zijn juist de tijden tusschen die ont moetingen in ,die het kwaad stichten. Af wezigheid ik maak er geen aanspraak op, dat deze gedachte oorspronkelijk van mij is wakkert de liefde aan. En nu was er door Ukridge's overweldigende stommiteit een barrière tusschen ons opgeworpen. De hemel weet dat het visschen naar een meisjeshart al een uiterst moeilijk en voorzichtig werkje is zonder de toevoeging van noodelooze be lemmeringen. Volgens mijn bescheiden mee ning zou het al werk genoeg geweest zijn om dien marine-kerel een beentje te lichten. Het was verschrikkelijk, dat ik mezelf nu weer opnieuw moest inwerken in de gunst van den professor vóór ik zelfs maar over Phyllis mocht beginnen te denken. Ukridge gaf me geen balsem op mijn wond. Wat doet het er eigenlijk toe? zei hij, toen ik hem kalm maar duidelijk mijn opinie over zijn tactloosheid had meegedeeld. Die ouwe Derrick is niet de eenige man op de wereld. Als hij ons niet meer wil kennen, jochie, zullen we het dragen en zonder hem voortsukkelen. Je kunt best gelukkig zijn zonder dien ouwen Derrick. Er wandelen op dit moment millioenen menschen in de wereld rond die zingen als leeuweriken van louter luchthartigheid en die nooit van den man gehoord hebben. En eigenlijk hebben we niet eens tijd om te verknoeien aan het maken van vrienden en om de lieveling van de uit gaande wereld te zijn, ouwe jongen. Veel te veel te doen op den farm. Hard werken is de boodschap, jochie. We moeten flinke, ener gieke zakenlui zijn, anders zitten we voor we het weten in de penarie. Ik heb opgemerkt, Garny, ouwe jongen, dat je den laatsten tijd niet zoo hard hebt ge werkt als in het begin. Je moet meer aan pakken, baasje. Geen lijntrekken! We zijn nu op een critiek punt. Nu hangt van ons werk het succes van de heele onderneming af. Kijk nou eens die vervloekte hanen. Ze zijn eeuwig aan het vechten. Gooi ze eens een steen naar hun kop, jochie, je staat toch. Wat mankeert jou eigenlijk? Pieker je over iets? Kan je je roman niet in elkaar draaien? Neem nou eens een raad van mij aan en geef je hersens een beetje rust. Niets is zoo goed tot opfrissching van je hersens dan handen arbeid. Alle dokters zeggen het. Die leghok ken moeten vandaag of morgen geschilderd worden. Zeg. ik geloof, dat die ouwe Derrick heel geschikt zou zijn als we maar doorgezet hadden... en hem niet een kleinen, dikken vent genoemd hadden en alles wat hg zei tegen gesproken hadden en al zijn verhalen be dorven door er met moppen van jezelf tus schen in te komen, viel ik hem bitter in de rede. Beste ouwe jongen, het kon hem niks schelen, dat ik hem een kleinen, dikken vent noemde. Daar blijf je nu maar over door- zaniken. Het is toch geen schande als een man een kleine, dikke vent is. Sommigen van de braafste menschen die ik ooit ontmoet heb, waren dikke, vette bazen. Nee, weet je wat dien ouwen Derrick mankeerde? Hij had last van zijn lever. Ik zei al tegen mezelf, toen ik hem kaas zag eten, die kerel zal vroeg of laat een leelijke stekende pijn krijgen. Zeg jochie, smijt nog eens een paar steenen naar die hanen toe. Ze vermoorden elkaar. Ik had gehoopt, dat de professor des nachts zijn booze bui er uit zou slapen en den vol genden dag weer even vriendelijk als altijd zou zijn, maar vreesde wel, dat er niet veel kans op zou zijn. Hij was klaarblijkelijk een man, die er hoegenaamd geen bezwaar tegen had om de zon te laten ondergaan over zijn toorn, want toen ik hem den volgenden mor gen aan het strand tegen kwam draaide hij zich stijf om. Phyllis was bij hem en nog een meisje, naar de gelijkenis te oordeelen haar zuster. Ze had hetzelfde dikke bruine haar, maar in mijn oogen was ze, vergeleken bij Phyllis, bijna leelijk. Het is nooit prettig om genegeerd te wor den, zelfs al heb je niets gedaan waardoor je dat verdiende. Het is net of je op niets trapt als je denkt dat er nog een traptree komt. In het gegeven geval werd de smart eenigszins verzacht, doordat Phyllis me aan keek. Ze knikte niet en ik zou niet met zekerheid kunnen beweren, dat ze haar oogen bewoog, maar ze keek toch beslist naar me. Dat was althans iets. Ze scheen te willen zeggen, dat de plicht haar gebood haat vaders voorschriften te volgen en dat haar houding niet moest geweten worden aan per soonlijke vijandige gezindheid. Zoo legde ik het tenminste uit. Twee dagen later kwam ik mr. Chase het dorp tegen. Zoo ben je weer terug? vroeg ik. Je hebt mijn geheim ontdekt, zei hij. Wil je een sigaar of een cocosnoot? Stilte. Herrie geweest, terwijl ik weg was, hè? Ik knikte. De man waar ik mee samen woon, Ukridge, deed net waar jij me voor gewaar schuwd had. Begon over de Iersche kwestie. Zelfbestuur? Onder andere. En de professor ontplofte natuurlijk. Als een bom. Was te verwachten. Zoo, dus jullie zgn als kwaaie vrienden van elkaar gegaan. Jam mer. Ik was het met hem eens. Ik ben big dat ik kan zeggen, dat ik het verlangen onder drukte om hem te vragen, zijn invloed mr. Derrick aan te wenden en een verzoening tot stand te brengen. Ik voelde, dat ik eerlijk spel moest spelen. Het is niet in den haak om je medeminnaar omhulp te vragen met het doel om hem des te gauwer op zij te kunnen duwen. Ik mocht eigenlijk niet tegen je praten, zei mr. Chase. Je bent taboe. Is hij nogIk zocht naar het ge schikt woord. Erg! Ik zal doen wat ik kan. Heel aardig van je. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2