DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Duitsehe oorlogsschepen 20.03 uur KATHOLIEKE BOEREN EN TUINDERS IN ÉÉN BEROEPSORGANISATIE diocesane bonden opgeheven Slachtoffer der wetenschap Levendige actie in Noord-Afrika AANMELDING J00DSCH GRONDBEZIT DE SITUATIE Bij LENINGRAD FINLAND strijdt tot het einde Verduisteren Nieuwe bonnen Wijziging winkelsluiting 15 September Nederlanders in Engelschen dienst atie ie* E- roeö- rstijd e in* van oten 5 te ld •ecftt «rdty»' bant i van te B. Hoofdredacteur: J KEESMAN, Schagen. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941. 85e Jaargang. No. 11596. tJitgöve der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Schagen Een groot deel van den weg naar een Nederlandsche bcereneen- heidsorganisatie afgelegd. Lei derschap en persoonlijke verant woordelijkheid. Uittreden als lid niet meer mogelijk. 's-Gravenhage, 12 September, liet ingang van 11 Sept., heeft de commissaris van den kathol. Ned. Boeren, en Tuindecrsbond aa. de zelf standigheid van alle diocesane boe- renorganisaties opgeheven, met ge lijktijdige omvorming van den K.N.- B.T.B., welke was de federatie van de zelfstandige diocesane bonden, tot een landelijken bond van boeren en tuinders, genaamd „Nederlandsche boeren- en tuindersberoepsorganisa tie" kortweg- N.B.T.B. De voormalige diocesane bonden maken van dezen N.B.T.B. de gewestelijke afdeelingen uit. Op 6 Aug. j.1. werd, zooals men zich her innert, de heer 0. F. J. Damave te Voorburg tot commissaris van den K.N.B.T.B. c.a. be noemd met de opdracht een vereenvoudigde meer hechte organisatie van de Ned. Katholieke Boeren- en Tuinders te bewerk stelligen. Geconstateerd moet worden, dat de com missaris niet de minste belangstelling aan den dag gelegd heeft voor het verleden van de bonden (archieven). Het was hem niet cm sensatie te doen of ora slachtoffers te naken. Het was hem er om te doen de goed- pillende figuren uit' de katholieke organi- atiewereld te verzamelen. Hij wenschte zijn opdracht te vervullen, zoo. mogelijk met me dewerking van die eventueele goedwillen- Icn. Deze houding heeft weerklank gevon- len. V Zonder dat de betrokkenen tot voor barige en niet gerechtvaardigde re acties overgingen en dank zij de hem door velen geboden medewerking, is hij erin geslaagd een oplossing te vinden, waardoor de belangen van alle Katholieke boeren en tuinders gebaat gaat, geen enkel belang ge schaad behoeft te worden. De opheffing der diocesane bonden dient men zoo te verstaan, dat bestuur en statu ten zijn verdwenen, maar dat de organismen zijn bleven bestaan, die als gewestelijke af deelingen in den N.BT.B. zijn samengevoegd Aldus heeft men het gewest Noordbrabant i(voorheen arbeidsgebied van den N.C.B.), het-gewei t Limburg (voorheen arbeidsgebied 'van den L.B.T.B.). het gewest Groot-Sticht (voorheen arbeidsgebied van den Artsd. Bond) en het gewest Holland (voroheen ar beidsgebied van den HaarlemsChen Bond). In afwachting van de aanwijzing van het toekomstige bestuurskader van deze gewes telijke afdeelingen. ia één lid van elk opge- - -1 .„-ga (Foto Polygoon-v. Bilsen). P a r ij s, 9 September (A.N.P.) De bekende radioloog Dr, Musin, I oud-voorzatter der vereeniging van electro therapie en radiologie van Parijs, is voor de zesde maal geope reerd. Dr. Musin, lijdende aan radio logische kanker, doorstond de ope ratie waarbij hij zijn rechterarm verloor, mét goed gevolg. In 1939 nam hij op 7d-jarigen leeftijd dienst in het Fransche leger. heven diocessan bestuur aangewezen als tijdelijk verantwoordelijk beheerder van de gewestelijke afdeelingen. In de afdeelingen en kringen. Alle voorzitters en secretarissen van de kringen en plaatselijke afdeelingen der bon den hebben van de hierboven gemelde be sluiten mededeeling gekregen, waarbij de voorzitters verantwoordelijk zijn gesteld voor het beleid én de secretaris voor het be heer der kringen en afdeelingen. De overige bestuursleden worden den voorzitters als raadsleden terzijde gesteld. Uit deze wijze van inrichting van het be stuur van de N.B.T.B. en zijn gewestelijke afdeelingen ziet men, dat ten deze dezelfde lijn gevolgd wordt als bij het nieuwe be stuur van provincies en gemeenten, inge steld is het leiderschap en de persoonlijke verantwoordelijkheid. 'Terzelfder tijd, dat. de commissaris van den K.N.B.T.B. bovenstaande besluiten heeft genomen, heeft hij enkele beslissingen getrof fen ten aanzien van de coöperaties. Bij deze instellingen zijn de thans fungeerende direc teuren verantwoordelijk gesteld voor het verdere zakelijke beheer. Hetzelfde is ook het geval met instellin gen van boeikhoudbureaux, proefboerderijen e.d. De Centrale Coöp. Boerenleenbank te Eind hoven met al haar diensten, onder- en ne veninstellingen, blijft, op grond van een ge troffenovereenkomst, zelfstandig de- zaken voortzetten. Ontslag als lid niet mogelijk. Sinds de benoeming van den commissaris van den KN.B.T.B. c.a. heeft practisch géén uittreding van leden plaats gevonden. Blijk baar hebben de leden der bonden vanaf 6 Augustus tot heden geen aanleiding gevon den om uit te treden. Welnu, uittreden uit den N.B.T.B. is verder onmogelijk, aange zien de bepalingen, die de opzegging van het lidmaatschap regelden, vervallen zijn. Tij dens de reorganisaties- en opbouwwerkzaam- heden bestaat dns geen mogelijkheid tot uit treding. Dit geldt eveneens voor het neerleg gen van functies. Wel blijft de mogelijkheid bestaan tot ontheffing van functie, betrek king en/of lidmaatschap op daartoe gedaan schriftelijk verzoek aan den commissaris. Hij, die ontheven wordt van het lidmaat schap, verliest alle rechten en verworven aanspraken van economischen, socialen of financieelen aard. Door de besturen van de diocesane bonden is op verzoek van den commissaris een li- k widatiera/pport voor deze bonden opgesteld. Het gevonden saldo zal worden aangewend overeenkomstig de doelstellingen van de bonden. Dnifscblaod strijdt voor Europa Hoofdkwartier van den Führer, 11 Sept (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het Oosten blijven de aanvalsope- raties met succes verloopen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen gisteren bommen la ten vallen op opslagplaatsen van vij andelijke voorraden bij Tobroek en jaagd en spoorwegemplacementen uit Noord-Egypte vernield. In de Golf van Suez vernietigde het luchtwapen in den nacht van 9 op 10 dezer een koop vaarder van 6.000 ton. Bij luchtgevech ten aan de kust van Noord-Afrika ver loor de vijand Dinsdag 5 jagers. Boven Duitsch geibied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire ac ties uitgevoerd. 's-Gravenhage, '11 September. Het rijkscommissariaat maakt bekend: Volgens paragraaf 3, alinea 3 van de verordening van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden nr. 154/41 betreffende het Joodsche grondbezit moet dit grondbezit voor 15 September 1941 met gebruikmaking van de bij de ka mers van koophandel en industrie te ver krijgen formulieren bij de Nederlandsche administratie van onroerende goederen Den Haag, Juliana van Stolberglaan 45, aange geven worden. Aangezien het bijeenbrengen van de voor de aanmelding noodige gegevens voor een deel niet binnen dezen termijn voltooid kon worden, kan de aanmelding voor zoo ver dit het geval is, nog geschieden tot 30 September 1941: In geval de aanmelding van Joodsch grondbezit en van de onder de bepalingen vallende rechten niet voor dien datum ge schiedt, moet verwacht worden, dat de in hoofdstuk 6 van de verordening beschre ven straffen en andere maatregelen wor den toegepast. (4070) Over een breed 'front zijn de Duitsche snelle divisies er een dezei1 da^en in ge slaafd de stad S.chlüsselburg in te pemen. Deze stad ligt têti Oosten van Leningrad (St. Petersburg) aan de rivier de Newa en aan het zuidelijke gedeelte van het La- dogameer. Een nieuw front ten oosten van Lenin grad is ontstaan; de DuitschFinsohe troepen hebben nu een gedeelte van het (Kaart Van Pelt). Ludoga-kanaal in handen, ook is nu de Moermansk-spoorweg verbroken met Le ningrad. Op het kaartje overziet men de sitAati'e; de plaatsen ten zuiden van Le ningrad worden meer en meer door de Duitsche troepen ingesloten, alle spoorweg verkeer van Leningrad naar het binnen land is door hen geblokkeerd. Zwaar Duitsch offensief verwacht Aanvallen der Sovjets om Smo- lensk en Gomel gestaakt, ont lastingsoffensief stoort de Duit sche operaties niet Helsinki, 11 Sept. (D.N.B.) Een confe rentie van vertegenwoordigers der arbeiders organisaties, waar minister Tanner een over zicht gaf van de binnen- erf buitenlandsche situatie, heeft gisteren verklaard, dat de vertegenwoordigers 'der arbeiders er on wrikbaar op blijven staan, dat Finlands strijd voor de vrijheid tot het einde wordt gevoerd en dat zoowel aan rijksdag als aan regeerings- en oorlogsleiding allen steun moet worden verleend. Geheele bevolking van Lenin grad en Odessa gemobiliseerd. Stockholm, 11 September (D.N.B.) Naar de Engelsche berichtendienst uit Moskou meldt, wordt in Leningrad en Odessa de mobilisatie van de geheele bevolking in het belang der verdediging voortgezet. Berlijn, 11 September (D.N.B.) In aan vulling op het \yeermachtsbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: Het Duitsche weermachtsbéricht is in de ab geloopen dagen weer zeer terughoudend ge weest met betrekking tot opgaven over de operaties in het Oosten. De reden hiervan is weer, dat men den Sowjets geen aanknoo- pingspunten wil geven over,de in feite reeds bereikte doelen. Volgens Britsche berichten zou er een z.g. groot ontlastingsoffensief der Sowjets van Smolensk tot Gomel aan den gang zijn om de Duitsche bedreiging van Moskou op te heffen. Naar aanleiding hier van kan worden opgemerkt, dat Smolensk evenals voorheen in Duitsche handen is en ongeveer 70 kilometer achter het Duitsche front ligt. Hetzelfde geldt voor Gomel. dat nog verder achter het Duitsche front ligt, In de sectoren van het front tenv oosten van Smolensjc en ten oosten van Gomel heb ben de Sowjets meermalen aanvallen met. formaties -wan verschillende sterkte onder nomen, welke ectyer zijn gestaakt. Deze aan vallen hebben op geen enkele wijze de groo-" te Duitsche operaties^gestoord, die dagelijks terrein winnen en leiden tot de vernietiging van vrij groote onderdeelen der Sowjets. Het beste bewijs hiervoor is de omsingeling van St. Petersburg. Overeenkomstige bewijJ zen kunnen binnenkort ook uit de andere déelen van het front verwacht worfden. De Sowjets weten nauwkeurig, dat zij voor het aanbreken van den N winter zware Duitsche slagen kunnen verwachten, waaraan zij in hun tegenwoordigen toestand het hoofd niet meer zullen kunnen bieden. Eskader Moelders schiet 2.000ste toestel neer. B e r 1 ij n, 11 September (D.N.B.): Het jachteskader Moelders heeft den 8sten September, naar van militaire zijde wordt medegedeeld, het 2.000ste toestel neergeschc* ten. Dit geschiedde door majoor Beckh. Den lOeri September was het totaal aantal der door het eskader MoelderS neergeschoten toestellen reeds weer tot 2.033 gestegen, waarvan er 1.357 in het oosten werden om laag gebracht. Geen troepenconcentraties aan Turkscbe grens BERLIJNSCHE LOOCHENING. B e r 1 ij n, 11 September (A.N.P.) Ge ruchten over troepenconcentraties aan de Bulgaarsch-Turksche grens, die in een deel der buitenlandsche pers zijn verschenen, in verband met de Duitsch-Turksche econo mische onderhandelingen, worden in de Wilhelminastrasse met beslistheid geloo chend, daar zij volkomen ongegrond zijn. Radiorede van Roosevelt moeten uit de Amerikaansche verdedigingswateren Washington, 12 Sept. DNB). In zijn aangekondigde radiorede heeft President Roosevelt o.m. .verklaard, dat oorlogssche pen van Duitschland en* Italië van nu af aan Amerikaansche „verdedigingswateren" slechts op eigen risico mogen bevaren. Hij, Roosevelt, heeft als opperbevelhebber van leger en vloot het bevel gegeven deze poli tiek terstond in de practijk te brengen. De uitsluitende verantwpordelijkheid, zoo be weerde Roosevelt, ligt bij Duitschland. Het zal niet tot schieten komen, tenzij, zooals Roosevelt zeide, „Duitschland een crisis zoekt". Roosevelt zette uiteen, dat het tot de his torische politiek van de Ver. ^Staten behoor de om de „vrijheid der zeeën" in stand te houden. De president geloofde de Duitsche duikbooten en. handelsraiders langs de le: verantiélijn van de Ver. Staten naar de te genstanders van de spil te kunnen aandui den als „ratelslangen van den Atlantischen Oceaan" en -als „een bedreiging van den vrijen weg. op volle zee". Wij hebben geen schietenden oorlog met Hitier gezocht", zoo beweerde Roosevelt, om voort te gaan: „Wij doen dat ook thans niet. Maar evenmin wen- schen wij ,een vrede, waarvoor wij zouden moeten betalen door Hitier te veroorlooven onze vloot en koopvaarders aan te vallen,- zoolang deze op rechtmatige wijze optreden." Roosevelt beweerde verder, dat aanvallen op Amerikaansche schepen geen op zich zelf staande gevallen zijn gebleven en dat deze daden van „internationalen rechteloosheid" de manifestatie vormen van een bedoèling, die het Amerikaansche volk reeds langen tijd duidelijk gemaakt is. Het is bedoeling dér nazi's, zoo zeide Roosevelt, om de vrij heid der zeeën te vernietigen, en een abso lute controle en beheersching der zeeën voor zichzelf te veroveren. Zoodra zij de' controle der. zeeën in eigen handen zouden hebben, zou de 'weg vrij kunnen wordenvvoor hun volgenden stap, n.1. voor de beheersching der Ver. Stilten en van het westelijk halfrond en wel een „beheersching met geweld". Roosevelt herhaalde vervolgens de bewe ring, dat de Ver. Staten een „zuiver defen sieve politiek" voeren. Men moet daarbij niet ingaan op kleinigheden 'en zich niet afvra gen, öf de Ver. Staten na den vijfden, den tienden of den twintigsten aanval moeten beginnen. „De tijd voor ons om ons te ver dedigen is thans gekomen", zoo besloot Roet sevelt zijn rede. Geen regeerings- commissarissen meer UITZONDERINGSTOESTAND OP GEHEVEN DOOR DE LAATSTE VERORDENING BETREFFENDE PROVINCIAAL EN GEMEENTE LIJK BESTUUR 's-Gravenhage, 11' Sept. Naar wij verne men is de uitzonderingstoestand, krachtens welke verschillende gemeenten een regee- ringscommis§a.ris kregen toegewezep, opge heven. De verordening no. 152 immers stelt de bevoegdheden, die vroeger toekwamen aan den gemeenteraad en aan het college van B. en W.,-, in handen van den burge meester. Dit is evenzeer van toepassing, op de vroegere regeeringscommissarissen. De regeeringscommissarissen, welke vroe ger in ieder geval tegelijkertijd tot burge meester benoemd werden, fungeeren nu nog slephts als burgemeester. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.10 uur 's-Gravenhage, 12 September. Voor de week van Zondag 14 tot en met Zaterdag 20 September .zijn als' nieuwe bonnen aan gewezen: 35 voor brood, vleesch en melk en 36 reserve voor 3 Kg. aardappelen. Bon 33 voor eierenblijft geldig tot en met 20 September. Dm zeven uur Zaterdags om acht uur dicht, na 1 Ooctober om zes en zeven um. 's-Gravenha ge, 11 Sept. On der verwijzing naar hét reeds eer der gepubliceerde bericht betreffen de de dezer dagen afgekondigde wijziging van de winkelsluitingswet verzoekt, men ons, ter voorkoming van misverstand, nadrukkelijk on der de aandacht te brengen, dat de wijziging per 15 September a.s. in werking treedt. Dit houdt dus in dat met ingang van 15 September a.s. het sluitingstijdtip gedu rende de eerste vijf werkdagen te 19 uur en voor den Zaterdag te 20 uur zal zijn, terwijl op dien datum tevens de verplichte openstelling van 10—18 uur wordt inge voerd ovor bakkers-, kruideniers-, melk- en. zuivelwinkels. vpor groente-, aardappelen?- en fruitwinkels, voor slagerswinkels en voorts voor de kleeding- en de rijwielzaken Met ingang van 1 Octoher a.s., vanaf welken datum de regeling voor het winter halfjaar geldt, vart dan het sluitingstijd stip voor de eerste vijf werkdagen van de week op 18 uur en voor den Zaterdag op 19 uur. Kolenkaarten voor peosioo- en kamerbewoners Worden deze maand te hunner beschikking gesteld. In de kringen van pension- en kamerbe woners heerscht eenige ongerustheid over het fe^t, dat zij nog niets over hun brand stoffen voor den a.s. winter hebben gehoord. „Het Vaderland" verneemt thans echter van officieele zijde, dat zeer binnenkort, en h^elk geval nog voor het einde der maand, ook deze categorie in het. bezit van de noo dige kolenbonnen zal worden gesteld. Bij zonderheden omtrent hoeveelheid, eenheden, e.d. kon men op het oogenblik nog niet mee- deelen. Voorts is er nog een categorie, die op toe wijzing wacht bestaande uit de menschen, die centrale verwarming hébben en die extra bonnen moeten hebben voor kantoorlokalen, winkels, lesruimten e.d. De hiervoor ver- eischte bonnen zullen de volgende week he kend gemaakt worden, zoodat ook zij zich niet ongerust behoeven te maken. Geweigerd tegen eigen volk te opereeren. 's-Gravenhage, 1-1 September. Op den 30sten Augustus j.1. werden aan de kust van Noorwegen drje Engelsche vliegtuigen door Duitsehe luchtdoelartillerie neerge schoten. Van de 14 inzittenden van de drie bom men we pre rs konden slechts twee leden dér bemanning worden gered. Deze heiden zijn Nederlanders. Het zijn luitenant Wil lem Bakker, Loolaan 65, Apeldoorn én ser geant Cornelis van Huistee, Hugo de Groot straat 27, Den Helder. Deze beide Nederlanders bevinden zich .op-^het oogenblik in een Duitsch gevangen kamp .Zij vertelden hier, dat het meereji- deel van de vliegeniers, die behoorden tot het vroegere Nederlandsche luchtwapen, geweigerd hebben gevolg te geven aan hetv bevel van het Engelsche ministerie voor de luchtvaart om aanvalstochten boven hun eigen Nederland te ondernemen. Zij waren niet van plan hun eigen volksgenooten te bombardeeren.. Het Engelsche ministerie voor de luchtvaart heeft daarop besloten, dat de Nederlandsche vliegers speciaal te gen de andere bezette gebieden moeten worden ingezet. De houding van de Nederlandsche pilo ten is zeer zeker een lesje voor diegenen, die meenden gelden te moeten inzamelen en beheeren, om hiervoor bommenwerpers voor Engeland te kunnen koopen, welke wel tegen het eigen land worden Ingezet.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1