NEPERLANPSCtiE MUZIEKWEEK GELDIGE BONNEN Eieren alteen veor zieken 14-27 SEPT. RADIO OMROEP „INVAL IN ENGELAND ZAL KOMEN" Haadel ia koleaboanea ea textielkaartea RECHTBANK reflexen ZIJN SNOTLAPPEN: SMEERLAPPEN? EEN FEEEIELUK OVER2IGHT VAN HET nederlandsche muziekleven van vroeger slj nu nederlandsche componisten nederlandsche dirigenten nederlandsche orkesten nederlandsche koren nederlandsche solisten NEPERLANPSCtiE in de week van 14 Sept* t/m 20 Sept. 1941. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 14 Sept. t.m. 20 Sept. 1941 15-4 brood 35 brood 35 vleesch 35 vl.waren 35 melk I 36 reserve 4 rants. 1 rantsoen j brood of gebak H I vleesch of vleesch waren 1 rantsoen l i3A liter 3 kg. melk aardappelen 7 Sept. t.m. 4 October 1941 114 algemeen 115 algemeen 116 algemeen *4-35ki 1(1-37 )bloem C rijst C havermout 117 algemeen 118 algemeen 119 algemeen 34-35 I l 36-37 Kaas 1 Kg. 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 7 Sept. t.m. 24 Sept 1941 34-35 boter 34-35 vet 1250 gram I '25 1250 gram Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaai 14 t/m 20 jaai vol was senen eenheid in tijdvak van één week rants. rants. liter kg in tijdvak van vier weken suiker 1 1 1 1 kg koffie-surrogaat 250 250 250 250 gram jam 500 500 500 500 gram bloem, brood of gebak 4 4 4 4 rants. rijst 250 gram havermout 250 gram havermout 250 250' 250 250 gram gort 250 250 250 250 gram verpnicelli of maizena 100 100 100 100 gram kaas 400 400 400 400 gram in tijdvak van 18 dagen boter 250 500 500 500 gram boter met reductie 250 500 500 500 gram 1 Sept. t.m. 30 Sept. 1941 113 algemeen B-zeep (bonkaart P) B-zeep (bonkaart Q) B-toiletzeep Textieibon .T 1 rantsoen 1 rantsoen 1 rantsoen 75 gram toiletzeep 50 gram scheerzeep 24 Juni t.m. 31 December 1941 0103 bonkaart 0104 bonkaart 0111 bonkaart 05—07 bonkaart 0508 bonkaart 1 eenheid vaste brandstof 1 eenheid turf ÉÉN RANTSOEN bloem rijst havermout gort vermicelli maizena vleesch vleesch waren jam Brandstoffen 100 gram 75 gram 140 grain 300 gram 400 gram 500 gram 600 gram 70 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 100 gram brood 100 gram brood gebak 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek óf cake óf gevuld klein korstgebak. óf gevuld groot korstgebak. óf taart, gebakjes tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlok- ken, gruttemeel, (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel, (gemengd meel) vermicelli, macaroni, spaghetti maizena. sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder 100 gram vleesch. gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst, zure zult 500 gram jam. siroop, honing, enz. 1 H.L. (max. 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eier- briketten of 2i/z H.L. kolenslik of 2 H L. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 Kg. bruinkoolbriketten of 450 Stuks (200 kg baggert.urf of 300 Stuks (195 kg.) persturf of 200 Kg. overige soorten turf 150 gram toiletzeep (samenstelling na 1 September) of 90 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (samenstelling na 1 Januari 1941) of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Augustus 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ver melde hoeveelheden. Zeep ATTENTIEI DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 13 SEPT. MEER GELDIG 34 34 34 34 35 brood vleesch vleeschwaren melk I reserve brood of gebak vleesch of vleeschwaren melk I aardappelen N.B. De bonnen 33 voor EIEREN blijven geldig t.m. 20 September 1941 De bonnen. welHe van 14 Sept. '41 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwaren, mogen reeds op Zaterdag 13 Sept. 1941 worden gebruikt Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Oordeel van Dnitsch marinedes- kundige. „De toekomst zal toonen, dat ook de inval in Engeland zal komen en wel dan, als de •ngelschen dien niet verwachten". Dit ■chrijft de marinedeskundige van het met de Wilhelmstrasse in nauw contact staande tijdschrift „Das Reich". Nadat de schrijver heeft geconstateerd, dat de strategische toestand van Groot Brittan- »ië ter zee door de ontwikkeling van tech niek en tactiek van den oorlog ter zee ten zeerste is verergerd en dat deze ontwikke ling aanleiding vormt tot de inkrimping van het zeegebied, zoodat de wateren om Enge land in het bereik van het kustgebied van Europa's vasteland zijn gekomen, vervolgt hij: „Weliswaar gelden in deze kustwateren •venals op volle zee de wetten van den oor log ter zee, maar toch is het gebruik op groote schaal van moderne wapens in het bijzonder van vliegtuigen met bommen, mij nen en torpedo's, oorzaak van zulk een be waking en beheersching van de zee, dat daardoor voor de sterkere partij volkomen nieuwe mogelijkheden op succes ontstaan. De invasie van een eiland eischt, evenals de bestorming van een vesting, uitgebreide Voorbereiding." Ten slotte wordt in dit artikel gezegd, dat als Engeland nog hoopt dat de hulp der Ver. Staten de verliezen aan tonnage zal goed maken en de catastrophe. zal afwenden, hier- ?d slechts te constateeren valt, dat de Ver. taten met. den ophouw hunner bewape ningsindustrie veel te laat zijn begonnen, •m met hun hulp voor Engeland nog tijdig komen. Engeland kan erop vertrouwen, aldus het artikel in „Das Reich", dat de catastrophe nader is dan de hulp. De politie te Middelburg kreeg bericht, dat op het distributiekantoor aldaar kolen- bonnen waren ingeleverd, die nog niet gel dig waren en van nog niet uit^pgeven kaar ten waren afgeknipt Dit leidde tot de aan houding van A. V. uit Koudekerke. die zei- de, de bonnen van iemand uit Den Haag te hébben betrokken. Er waren ook bonnen onder, die van opplakvellen verwijderd wa ren. Ook te Meliskerke waren bonnen in omloop, die afkomstig waren van H. K. uit Middelburg, die ze weer had van A. v. d. S. uit Souburg. Deze. die ook textielkaarten in zijn bezit had, die niet eerlijk verkregen waren, wees eveneens Den Haag aan als bron van herkomst Met een rechercheur van politie reisden V. en v. d. S. naar Den Haag, waar zij inlichtingen gaven, die leid den tot aanhouding van den leverancier der textielkaarten. terwijl inzake de herkomst van de kolenbonnen het onderzoek nog wordt voortgezet. Meer koorzang in de kerk gewenscht Ruiling van kerkkoren voorge steld. In de „Protest Technische, Economische •n Huishoudelijke Gids" sohrij't de heer G. van Ravenzwaay een beschouwing naar aan leiding van de aanmoediging van den kerk koor-zang, die de Synode der Ned. Herv. Kerk eenige weken geleden heeft gegeven. Schr. wenscht, dat de eigenlijke kerk-koren onderlinge ruilbeurten zullen vervullen; blijkt het, dat een „ruil" niet mogelijk is, om dat men in de gemeente, waar men „uit zingen is gegaan", geen kerkkoor kent, dan is er zeer waarschijnlijk wel een plaatse lijke chr. zangvereeniging bereid om jen te genbezoek te brengen en voor die gelegen heid haar liederen naar de eischen van de liturgie te kiezen. Wellicht geeft zulk een muzikale transactie tevens aanleiding, dat •en chr. zangvereeniging een kerkkoor wordt Schr. acht het dienstig, dat de kerkkoren (of de chr. koren die aan den eeredienst medewerken) een opgave verstrekken, aan welke diensten zij gedurende den afgeloo- pen tijd hebben medegewerkt, en daarbij op gaven, welke composities zij ten gehoore hebben gebracht. Deze opgave kan men aan ds redactie van het genoemde blad (Steen- schuur 5. Leiden) zerden. Inbraak ging niet door De inbrekers in spé komen ech ter toch voor de heeren in toga. Drie jongemannen uit Amsterdam en Zaandam hadden 25 Juni de kermis in Wor" merveer oezocht en bij hun komst in Zaan dam besloten zij in te breken in het distri butiekantoor aan de Zuidzijde, met de be doeling distributiebonnen te stelen. De een en twintigjarige C. V. uit Zaandam en C. de B. uit Amsterdam sneden eerst aan de achterzijde een ruit uit. maar toen zij naar binnen wilden klimmen, werden zij belet door een schot. Daarna klommen zij.op het dak en door een raam dachten zij naar binnen te komen. Deze tocht was echter te gevaarlijk, want onder een luchtkoker van anderhalve meter was glas, zoodat springen niet mogelijk was. Zij staakten daarom hun pogingen en vertrokken in gezelschap van den negentienjarigen W. B. uit Amsterdam, die ondertusschen op den uitkijk had ge staan. Kort na de ontdekking van de poging tot inbraak werd het drietal gearresteerd. Vrijdagmiddag moesten de drie jongelui voor de rechtbank te Haarlem terecht staan. De Amsterdammer C. de B had geen dagvaarding ontvangen en zijn zaak moest van de rol worden gevoerd. De officier van justitie eischte tegea W. B. een gevangenis straf van acht maanden. C. V. ontkende bij de poging aanwezig te zijn geweest.' doch W., deelde mede. dat hij met de B. het raam uitgesneden heeft en op het dak is geweest. De Officier van justitie ei schte een gevangenisstraf van een jaar met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. De rechtbank gelastte de gevangen houding en bepaalde de uitspraak op Don derdag 25 September. EEN BEDRIEGENDE VETKOOPMAN De 26-jarige Zutphensche slagersknecht J. W. E. heeft zich geruimen tijd schuldig ge maakt aan bedriegerijen en oplichtingen. Hij ging zijn voetbalvriendjes langs en bood dezen vet en vleesch zonder bon, maar zoo werd daarbij uitdrukkelijk medegedeeld dit moest vooruit betaald worden. Enke len liepen in de val; zij betaalden hun goe de geld, maar het bonlooze vleesch en vet zagen zij nooit. Hun geld verdween in de la den van de caféhouders, bij wie E. in dien tijd goede sier maakte. Langen tijd ging de kruik te water, maar tenslotte brak zij. Thans stond E. in de ver- dachtenhank van de Zutphensche rechtbank, waarin hij een volledige bekentenis aflegde. De officier van justitie vroeg een gevan genis van een half jaar wegens oplichting, De verdediger, mr. Noethorn uit Zutphen, betoogde, dat werkloosheid en drankzucht de oorzaak van verdachtes slechten levens wandel waren. Pleiter drong op clementie aan. Over 14 dagen zal de rechtbank vonnis wijzen. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Vrijdag 12 September). NOG ERGER DAN DE MAN MET DE ROOIE PET! TWEE GROOTE MANNEN VOCHTEN OM EEN SLOOT. Twee groote mannen uit de Beemster hadden ruzie over het eigendomsrecht van een sloot. Dat kan, maar ze hadden dan de kwestie moeten oplossen door naar een advocaat te gaan. zooals de Politierechter, mr. v. d. Loos zeide. Maar inplaats daarvan legde de één een dam in de sloot en de ander was er als de kippen bij. om dit kunstgewrocht te ver nielen. Dat liet de waterbouwkundige niet op zich zitten en ijlde naar zijn rivaal om de zen met een stuk ijzerdraad duidelijk te maken, dat hij van zijn werk diende af te blijven. De waterbouwkundige was de veehouder J. v. T. uit de Beemster en z'n verklaring ging ratelend door de zaal als een wekker welke afloopt in een stille slaapkamer. De tuinder E. E. zag den vijand naderen Kaas thans ook een vierweeksch artikeL 's-Gravenhage, 12 September. De secre taris-generaal van het .departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge, evenals bij bloem e.d. het geval is, per periode van vier weken, vier bonnen zullen worden aangewezen, welke elk recht geven op het koopen van 100 gr. kaas. Aangezien bon „34 kaas" reeds voor het tijdvak van 7 September tot en met 4 October is geldig verklaard, worden thans nog drie bonnen voor kaas aangewezen, wel ke eveneens tot en met 4 October a.s. geldig blijven. In verband met het bovenstaande is be paald, dat gedurende het tijdvak van 14 Sep tember tot en met 4 October a.s. de met „35 kaas", „36 kaas", en „37 kaas" gemerkte bonnen elk recht geven op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat 't uiteraard in vele gevallen voor de winke liers niet mogelijk zal zijn, in het begin van de distributieperiode op alle bonnen de ver- eischte hoeveelheid kaas af te leveren. De met „33 ei" gemerkte bon, welke gel dig werd verklaard tot en met 13 September a.s. zal voorts nog geldig blijven tot en met 20 September a.s. Na Zaterdag 20 September zal voorloopig geen bon meer voor het koo pen van eieren worden aangewezen. De be schikbare hoeveelheid eieren zal voorshands uitsluitend voor zieken e.d. verkrijgbaar worden gesteld. In verband hiermede zijn de noodige voorzieningen getroffen om den handel in het bezit te stellen van de voor de aflevering op bonnen voor „één ei" en toewijzingen voor ziekenhuizen e.d. benoo- dïgde hoeveelheden eieren. De aandacht van grossiers en detaillisten wordt gevestigd op de desbetreffende officieele publicatie. Ziekenhuizen en detaillisten, die in de eerstkomende weken moeilijkheden mochten ondervinden om van hun gewone leveran ciers de voor zieken noodige eieren te be trekken, kunnen hun grossiers verzoeken, zich voor inlichtingen tot de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te De Bilt te wenden. en wapende zich met een hooivork. Vast kwam te staan, dat deze tuinder, die nu als verdachte op de lange mat stond, eerst werd bedreigd en om zich te verweren de hooivork ophief, waarop één der punten van dit landbouwwerktuig in de hand van den waterbouwkundige drong en een bloe dende wond veroorzaakte. De vrouw van den gewonde, een struisehe verschijning in het fleurige Westfriesche costuum. gaf plots kleur en leven aan de sombere rechtszaal en men vergat het hloed dat er gevloeid was. Verklaren kon deze dame feitelijk niets, tenminste niets concreets. Was het wonder, dat de Officier van Justitie van afweer sprak en daarom vriispraak eischte? De Politierechter kon zich daarmede ten volle vereenigen. Tn de volgende zaak ging het om de vraag, of: ..snotlappen, smeerlappen" wa ren? Een zakdoek kan men de benaming geven van een snotlap. doch niet van een smeprlanl meende de Officier. Wat die zakdoek te maken had met de beschuldiging van beleediging van twee ambtenaren in functie door den kantoorbe diende N. P B. uit Alkmaar, bleek al spoe dig. On 1 Mei waren twee agenten in bur ger gekleed, op den Kennemerstraatweg al daar aan het survellleeren. om te zien of er ook personen waren die demonstratief oranje droegen Ze hielden een iuffrouw aan. die een oogenschiinlijk oraniedoekie om het hoofd droeg. Zooals het in dergelijke gevallen méér gaat. was er direct een op loopje. Een meneer trok z'n zakdoek en riep tegen de dienaren der wet: „Mag dat misschien ook niet?" De kantoorbediende B. die me! het geval ook al niets te maken had. riep *oen: „Dat zijn smeerlappen" en hii verdedigde zich door te zeggen, dat hii niet de agenten, doch de zakdoek bedoelde Smalend zeide de Officier, dat verd. dar) had moeten zeggen: „Dat. is een smeerlap", doch dat woord gebruikt men niet voor een zakdoek. Meester Scholten achtte opzettelijke belee diging niet bewezen en was er van over tuigd. dat. deze rustige burger met he< TT'oord smeerlappen de zakdoek had bc doeld. Dat is onaannemelijk", vond,de Officier o voor een man op leeftijd genn manier vr doen. aldus op te treden. Mr. de Bruev-- Tack aebte bet een ernstig feit, en eischte drie weken gevangenisstraf. De Politierechter wilde niet zoover gaan en veroordeelde verd. tot f 100.— boete subs 15 dagen. 't Zal je gebeuren, dat als je 's morgens wakker wordt en zonder eenig kwaad vermoeden de huisdeur open doet en ie vindt er een kaart opgeprikt, waarop te lezen staat: „Schooier, betaal je schulden!" Dat is nog erger dan de man met de rooie pet. Immers, kinderen zien in zoo'n meneer misschien nog 'n stationschef, maar als een jochie die nog op de „lagere" gaat. de kaart eigenhandig naar binnen draagt, en tri omfantelijk het smaadschrift bij het ontbijt bordje van z'n vader deponeert, dan begrij pen we héél goed. dat vader's bloed aan het koken is gegaan. En let op, het was nog wel een iuffrouw die zulks bedreven had. Mej. M. H. D. uit Graft was er zelf niet bij. maar N. S. en z'n echtgenoote schilderden de zaak zoo treffend, net alsof je er zelf was bijgeweest, Geprikte kaart, gedekte tafel met ontbijtbordje, waarop een meetje oorlogsbrood met een flintertje kaas 20 plus. een zoontje en woedende ouders, ziedaar alles gereed voor een drama in op- tima forma. De kaart van beleedigenden inhoud taxeerde de Officier op f 30 subs. 10 dagen en de Politierechter had dezelfde maatstaf aangelegd. Nog waren er de zaken tegen den tuin bouwer T. Sch. uit Berkhout, die ervan beschudigd werd bij de politie aangifte te hebben gedaan op de graanbeurs te Hoorn een beurs met 'n inhoud v. f 80 te zijn kwijt geraakt terwijl volgens de dagvaarding zulks niet het geval was en die tegen den expedi tieknecht W. J v R. uit iLmmen. die aan den sigarenhandelaar W J S. te Den Helder een pak met tabak onder rembours moest afleveren, doch dit had bezorgd bij den sigarenwinkelier A- R. te Den Helder, die dezen knecht daarvoor met eenige goede 15 cents sigaren beloonde. Tn eerstgenoemde zaak hield mr. Wind- hausen uit Hoorn een ellenlang pleidooi er smaakte de voldoening, dat zijn cliënt werd vriigesproken. De ontrouwe expeditieknecht echter raak te verward in de mazen van het net, dat de rechtspraak omspant en hoorde f 40 boete subs. 15 dagen tegen zich eischen. De Politierechter wilde voor ditmaal nog cle mentie gebruiken en veroordeelde verd. tot f 15 boete subs. 5 dagen. En toen kwam er een olifant de rest is al zoo oud. dat de lezers zelf de stippeltjes kunnen invullen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2