19.53 uur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER ^TELLINGEN OM LENINGRAD DOORBROKEN dag NEDERLANDSCH OP DE M.U.L.O. Verbitterde gevechten om LENINGRAD AMERIKA EN DE OORLOG Koerden tegen de Engelschen in opstand Ernstig motorongeluk Rechercheur schiet rijwieldief neer Auto uit plastische stof Verduisteren Oe Iheezwendelaars Drie Helderschen gearresteerd SAMEN EEN KOE GESLACHT Gebitten uit kunsthars 76 19 Hoofdredacteur: J. KEESMAN. Schagen. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1941. 85e Jaargang. No. 11599. Uitgave dee N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier** Schagen irtoiiruiil bloedige strijd om de stad verwacht. Duitsche gepantserde gevechtswagens heb- len op 14 September in den loop van de ge rechten om de versterking van Leningrad een doorbraak bewerkstelligd door een mo- jern gebouwd systeem van stellingen der olsjewisten. In den loop van deze gevechten de Sowjets zware, bloedige verliezen in verloren 12 tanks, o.w. verscheidene van iO ton. De-Duitsche weermachtsiberichten der laat- ;e dagen doen zien, naar het D.N.B. ver leemt, dat de aanval op Leningrad met cin- enninderde kracht en taaiheid wordt uit- evoerd. Ofschoon de Sovjets zich op ver- itterde wijze verdedigen en bij hun tegen- anvallen ook gebruik maken van zware anks, hebben zij niet kunnen verhinderen, at de insluiting der stad wordt voortgezet, rebleken is, dat de Sovjets Leningrad reeds vredestijd hebben voorzien van moderne estingwerken. Op alle belangrijke plaatsen ijn verdedigingssystemen met sterke beton en bunkers opgericht. De terreinen voor eze verdedigingswerken zijn voorzien van indernissen van allerlei aard, vooral ook an landmijnen. Ook groote tankvallen, onge- eer twee meter diep en drie meter breed, reren uitgegraven, om de Duitsche tanks te houden. Al deze >2rsperringslmiee ijn echter tot dusver door de Duitsche for- Prijs- ustus we. (het zeep) [et rijksarchief ontvangt belang rijk geschenk van den rijks commissaris. Middelburg, 15 September. Heden- ïiddag heeft in het rijksarchief te Middel ing de commissaris-generaal voor bestuur n justitie dr. Wimmer aan den rijksarchi- aris mr. A. Meerkamp van Embden, na- iens den rijkscommissaris zes folianten angeboden welke eertijds hebben toebe- oord aan den Middelburgschen reeder ienjamin Raule en die tot nu toe eigen- om waren van het staatsarchief Berlijn- lahlem. Raule was de eerste directeur der marine an den grooten Duitschen keurvorst. Hij ad een groot aandeel bij het scheppen van e eerste Brandenburg-Pruisische vloot en ij de koloniale politiek van den keurvorst. De boekwerken handelen ovèr de periode 604—1673 en geven een goed inzicht in de elangrijke handelsbetrekkingen, welke des- ijds beslaan hebben tusschen een groot eeuwsch handelshuis en Hamburg. Bor- eaux, Portugal en West-Indië Mr. Meerkamp van Embden heeft dr. rimmer hartelijk dank betuigd voor dit be- angrijke geschenk. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond loor den gevolmachtigde van den rijkscom- nissaris in Zeeland en den waarnemend ommissaris der provincie. rders 7 iZEN, pro- raoo, de ploeg teuils trfleti toom- eer- idrijf- Bur. Kes" f 10 35, liren 114, 100 f 2— Verandering dringend noodig. staaltjes van verwaarloosd Neder- andsch op het schriftelijke examen Mulo eeft de heer D. L: Beyneveld te Bergen N.H.) in „De Mulo-School". Deze fouten zijn de Fransch-Nederlandsche vertaling ge laakt. Wij nemen eenige voorbeelden over: ij de gezand, hofeling, verkleedde ballen gecostumeerde bals), hij zij. binnentee- end, U rug. hij lag aan zijn meester uit, oor zijn,en Majesteit, Zijn Majesteit, de twee erwten keren. Ook de punctuatie liet zeer eel te wenschen. Schrijver noemt als voornaamste oorzaken an deze slordigheid op de taal: le. de groote klassen, die tot klassikaal lazien van schriftelijke vertalingen dwin- len; de bepaling, dat taal- en spelfouten i i^een invloed op het cijfer van de examen- hertalingen hebben. Hetzelfde euvel heeft 1 ich vroeger op de eindexamens der middel- •are scholen voorgedaan, maar is daar be- eugeld door de bepaling, dat deze vertalm en ook invloed op het cijfer voor Neder- andsch hebben. Het Mulo-examen, zoo con cludeert de heer Beyneveld, zal meer moe- en waarborgen, dat het schrijven van zui- fer Nederlandsch een goede gewoonte voor le leerlingen wordt. uitgebreide handel in fraudu leus geslacht varkensvleesch. Het was de politie te Vlaardingen ter oore gekomen, dat frauduleus geslacht varkens- 'leesch verkocht zou worden. Inderdaad )leek dat bij een ingesteld onderzoek, dat :ekere B. uit Vlaardingerambacht de var kens slachtte. Deze verkocht ze weer aan die op zijn beurt het vleesch weer aan verschillende andere personen verkocht. Het vleesch werd verder weer door middel van tusschenporsonen of rechtstreeks aan diver se menschen uit den omtrek verkocht. De politie heeft nog ongeveer 90 pond varkens- vleesch in beslag kunnen nemen Tegen alle personen is proces-verbaal opgemaakt, ter wij! een drietal personen in verzekerde be haring zijn gesteld. maties genomen, zoodat in afzienbaren tijd een nauwe omsingeling der stad verwacht kan worden. Aangezien tegelijkertijd de Finsche formaties uit het noorden oprukken naar het zuiden, zijn 4% millipen menschen opeengedrongen op een gebied van rond 5000 K.M.2. De Sovjets hebben uitdrukkelijk verklaard, dat de geheele bevolking van Le ningrad aan den strijd moet deelnemen en dat alle valide mannen en vrouwen wapens dragen. De verantwoordelijkheid voor de ko mende bloedige verliezen, ook onder de bur gerbevolking, komt dus neer op de Sovjets. De Duitsche weermacht, heeft hij haar aan val op Leningrad voldoende middelen ter beschikking om de voorgenomen doelen te bereiken ook tegen een nog zoo. harden te genstand in. Onverpoosde luchtaanvèllen. Ten oosten van de Dnjepr heeft het Duit sche luchtwapen, naar het D.N.B. verneemt, op 14 September sterke strijdkrachten ge bruikt tegen troepenc mcentraties en artille riestellingen van de* Sowjets. In opeenvolgen de aanvallen werden veldversterkingen, transportcolonnes en tanks met bommen be stookt en vernield, ruim 500 vrachtauto's der Sowjets werden vernield, vijf stukken ge schut tot zwijgen gebracht en een Sowjet- pantsertrein buiten gevecht gesteld, terwijl nog zes transporttreinen met talrijke bom men werden bestookt, tot staan gebracht en zwaar beschadigd. In den noordelijken sector van het ooste lijke front, zoo wordt aan het D.N.B. ge meld, zijn op 14 September weer verscheide ne aanvallen gericht door Duitsche gevechts vliegtuigen op artilleriestellingen en troepen concentraties op het eiland Oesel. Verschei dene batterijen werden met welgerichte bom men bestookt en Sowjetformaties werden in soheervlucht met boordwapens onder vuur genomen. Duitschlaod strijdt voor Europa "N Hoofdkwartier van den Fuehrer, 15 Sopt. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt békend: In het Oosten hebben groote aanvals- operaties een succesvol verloop. De om singeling van Leningrad werd in een taai gevecht om de modern versterkte verdefligingsinstallaties toegehaald. Herhaalde tegenaanvallen van den vij and, welke gesteund werden door zwa re pantserwagens, stortten ineen. Voor de Britsche Oostkust hebben ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht uit e^n convooi een vrachtboot van 10.000 brt. tot zinken gebracht. In Noord Afrika hebben Duitsche duik bommenwerpers tentenkampen, alsme de concentraties van pantserwagens en auto's der Britten bij Solloem met bom men van zwaar kaliber bestookt. Bij den aanval van een Duitsche formatie gevechtsvliegers in den nacht van 13 op 14 September op de havengebieden rondomSuez en Port Tewfik werden olieopslagplaatsen in brand geworpen. Boven Duitsch gebied heeft de vijand overdag noch des nachts militaire ac ties uitgevoerd. twee zakken met schoenen stonden klaar. Voorbijgangers hoorden Zaterdagavond in de portiek van een schoenwinkel in de Kin kerstraat te Amsterdam eenig verdacht la waai. Nog voor zij zich ervan konden ver gewissen, waar de oorzaak schuilde, hol den twee mannen hard weg. Na achtervol ging werd een hunner in de Lootsstraat ge grepen en aan de politie overgeleverd. De andere wist te ontkomen. Een onderzoek bracht aan het licht, dat zij twee zakken met schoenen hadden ach tergelaten, afkomstig uit den schoenwinkel, waarvan zij de deur opengebroken hadden. M i 1 w a u k e e, (Wisconsin), 15 Sept. (D.N.B.): Tijdens een jaarvergadering van de Amerikaansche organisatie van oudstrij ders „American Legion" heeft de Amerikaan sche minister van marine, Knox, verklaard, dat vanaf Dinsdag de vloot der Ver. Staten schepen van alle nationaliteiten die tusschen Noord-Amerika en de wateren om IJsland hulpmateriaal voor Engeland transporteeren. „zoo voldoende mogelijk" zal beschermen. Verder legde hij Roosevelts beVel aan de Amerikaansche Atlantische vloot zóó uit, dat „ieder boven of onder water varend oor logsschip der spilmogehdheden buitgemaakt of vernietigd" moet worden. Uit de verkla ringen van Knox bleek, dat daardoor verhin derd moet worden, dat de spilmogendheden de „brug van schepen, die oorlogsmateriaal naar Engeland vervoeren", vernietigen. Boedapest, 15 Sept. (D.N.B.) Het Hon- gaarsche persbureau M.T.I. meldt, dat in So fia berichten ontvangen zijn uit Teheran, volgens welke in Iran plotseling een revo lutie zou zijn uitgebroken. In de meest uit- eenloopende deelen van Iran zijn talrijke Koerdische troepen met de modernste wa pens. machinegeweren, kanonnen en hand granaten uitgerust, tegen de Engelsche be zettingstroepen in actie gekoèien. Uitgangs punt van de opstandige beweging en tevens het centrum van de actie zou de omgeving van Kermansjah zijn. Volgenh de tot dus ver ontvangen berichten zouden de distric ten Hamadan, Kaslan, Luristan en Khusi- stan reeds in handen van de opstandige troepen zijn. Zaterdag is in Teheran bericht ontvangen, dat de opstandelingen een En gelschen diplomatieken koerier, Richard Dunbelday, gevangen genomen hebben. In zijn gezelschap bevond zich ook de corres pondent van de Londensche „Times". John Holborn. Omtrent hun lot is tot dusver niets naders bekend geworden. hongersnood in beiroet. Ankara, 15 Sept. (ANP). Sedert de laat ste dagen van de vorige week heerscht er in Beiroet een hongersnood. Sinds vier dagen heeft de stad geen brood meer. Voor het ge bouw van den Gaullistischen hoogen com missaris, Catroux, houdt de bevolking betoo gingen, waarna zij door de politie en de Britsche bezettingstroepen uiteengejaagd wordt. Catroux stelt koortsachtig pogingen in het werk om met militaire voertuigen graan te laten halen, voordat het tot open lijke .hongeropstanden komt, Hij heeft hier mede tot dusver echter geen succes gehad. De boeren in Noord-Syrië houden hun graan voorraden, welke nog niet door de Britsche bezettingstroepen in beslag zijn genomen, vast, daar zij bezorgd zijn voor hun eigen voedselvoorziening in den as. winter. De ra vitailleering van Syrië is sedert de overna me van de macht door de troepen van En geland en de Gauïle volledig ineengestort. Twee kommiezen op een motor tegen een boom gevlogen. A 1 p h e n (N.B.) 15 Septmber. Heden middag ongeveer half drie is in het gehucht Alphen-Oisterwijk (gemeente Alphen) een ernstig motorongeluk gebeurd. Twee kommiezen uit Alphen zijn door tot nog toe onbekende oorzaak in de bocht van den wee ter hoogte van de boerderij van den landobuwer van Alpeh met een motor rijwiel tegen een boom eereden. De 24-jarige T. Monselaar afkomstig uit Schiedam, moest in een nabijgelegen wo ning worden binnengedragen. Hij bloedde hevig uit neus en ooren en had een zware hersenschudding. Voorts hnd hij een pols gebroken. De kommies W. Kleinman. afkomstig uit Rotterdam, die op de duo was gezeten, kreeg slechts lichte kwetsuren. Het motorrijwiel werd geheel vernield. De toestand van M. was in den loop van den avond zeer zorgwekkend. Gistermiddag omstreeks half zes nam een man in de Prinsesstraat te 's-Gnfvenhage een rijwiel, dat onbeheerd stond, weg en trachtte zich uit de voeten te maken. Hij had echter buiten den waard, in dit geval een rechercheur van poliie. gerekend, die een en ander had gezien en den dief na ging. Aan zijn herhaalde aanmaningen tot den man om te stoppen voldeed deze'niet, zoodat de politieman in de Jan Hendrik straat eenige schoten ter waarschuwing in de lucht loste. Ook hiervan trok de rijwiel- dief zich niets aan. Het gevolg was dat de rechercheur daar het vrij stil was. on den man schoot, en hem in den rug trof. Deze tuimelde van de fiets en bleef liggen. De geneeeskundige dienst werd gewaar schuwd. die den man naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerde. Het bleek de 22" jarige C. te P te zijn. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. WEGENS beperking der pa pierproductie, zijn de Ne- derlandsche dagbladen met ingang van 8 September J.I., ver plicht in sterk verkleinden omvang te verschijnen. In verband hiermede zien de dag bladondernemingen zich genood zaakt het recht voor te behouden de advertenties te plaatsen op een an deren dag dan op dien, waarvoor zij ter plaatsing worden opgegeven. Nieuw Ford-product. Carosse- rie van 32 reepen, gemonteerd op gelascht buizen chassis. De Fordfabrieken hebben, naar U. P. aan zijn bladen meldt, dezer dagen een auto ge demonstreerd, die uit een plastische stof is vervaardigd. Slechts de motor, het chassis en de wielen bestonden uit metaal. De keurige crèmekleurige coupé werd op 13 Augustus ter gelegenheid van den jaar- lijkschen stedelijken feestdag voor het eerst „voor het voetlicht" gebracht. Henry Ford was niet aanwezig, toen de slanke wagen langzaam een ronde over de verlichte auto baan maakte. Hif werd vertegenwoordigd door den jongen chemicus Robert Allen Boy er. die gedurende twaalf jaar heeft ge ëxperimenteerd ter verwezenlijking van Hen ry Fords idee, landbouwproducten in de in dustrie te gebruiken. Boyer. die pas 32 jaar is, heeft de plasti sche massa uitgevonden, waaruit de auto is vervaardigd. Hij verklaarde, dat de plasti sche auto" lichter en economischer is en meer weerstandsvermogen heeft dan welke andere auto ook. Hij geloofde echter, dat de vervaardiging aan den loopenden band van deze auto waarschijnlijk nog een paar jaar op zich zal laten wachten. Het proefmodel werd met de hand vervaar digd. De carosserie bestaat uit 32 reepen plastische stof die gemonteerd zijn op een gelascht buizenchassis. De wanden van de carosserie hebben slechts een dikte van 3/16 inch; zij zijn echter bestand tegen een slag die tienmaal zoo sterk is als de slag welken staal kan ontvangen zonder te buigen. Van de zijde der Ford-fabriek weigerde men de samenstelling van de voor de plas tische stof gebruikte massa bekend te ma ken. De demonstratie-wagen had een V8- motor. De wagen weegt op het oogenhlik 2300 Eri- gelsche ponden. Boyer denkt echter, dat het mogelijk zal zijn het gewicht, tot minder dan een ton terug te brengen. Henry Ford zelf verklaarde, dat hij er van overtuigd was, dat auto-carosserieën uit plastisch materi aal goedkooper zullen zijn. Weliswaar is de grondstof duurder dan de tot, dusver ge bruikte materialen, doch Ford vertrouwde, dat de vervaardiging eenvoudiger en dus goedkooper zal zijn. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.16 uur De Heldarsche politie heeft het on derzoek tegen de theezwendelaars gisteren den geheelen dag voortgezet De ondervraging van de gearresteer den heeft tot bekentenissen gileid, tengevolge waarvan tot de arrestatie van 3 Heldersche personen werd overgegaan. Met deze laatste arrestatie is ook de co- medie in Formosa tot klaarheid gekomen. Gebleken is n.I., dat de drie heeren, die aan het tweetal Steenwijkers, plus dame, in For mosa eenige pakken overhandigden. Helder-* sche smokkelaars waren, dip 50 pond thee aan den man brachten. Voor het echter op betalen aankwam, kwam de z.g. controleur tusschenbeide en speelde .zijn meesterlijke comedie. De Hel derschen kregen dus geen cent voor hun thee en het drietal Steenwijkers verdween, met den auto van het tooneel. engelsche vliegtuigen boven duitschland. Berlijn. 16 Sept (D.N.B.) Het Brit sche luchtv/apen heeft vannacht op eenige plaatsen van Noordwest-Duitschland bri sant- en brandbommen laten vallen, waar door in woonwijken verwoesting en bescha diging van eenige huizen ontstond. Tot 'dusver is uitsluitend melding gemaakt van dooden en gewonden onder de burgerbevol king Nacht jagers en luchtdoelgeschut scho ten volgens de voorloopige berichten zes vliegtuigen omlaag. Onder de harde slagen van het Duitsche luchtwapen werd de sovjet-kruiser „Karl Marx" vernietigd. Het wrak van het schip, dat door een voltreffer uit een Stuka werd opengereten (Orbis-Holland) 22.000 sigaren gestolen. Zaterdagnacht is in een fahriek aan den Kanaalweg te Urccht ingebroken. De dief heeft zich toegang verschaft door aan de achterzijde van het gebouw. een sigarenfa briek een ruit in te drukken. Het is hem gelukt ruim 22.000 sigaren te stelen. De si garen vertegenwoordigden een waarde van ruim t 3000. Door Larensche melkslijter en tnibman. Voor den economischen rechter te Amster dam, siond de melkslijter G. B. uit Laren terecht, wegens overtreding van het slacht verbod: Op 23 Juni had deze melkslijter in opdracht van den tuinman J.V. uit Laren, een koe geslacht in de schuur van D. In deze schuur had de politieagent R. een complete slagerij aangetroffen. De melkslijter bekende het ten laste ge legde. Hij kon f 140.verdienen met de slachting en aangezien hij wel wat geld ge bruiken kon, was hij voor de verleiding van het aanbod bezweken. Hij had echter alleen voor loon geslacht De Officier van Justitie eischte tegen hem een maand gevangenisstraf. De economische rechter veroordeelde den melkslijter echter tot twee maanden gevan genisstraf. Tegen den tuinman V., die aan de slach ting mede schuldig was en die bovendien het vleesch verkocht had, eischte de officier van justitie twee maanden, welke straf de economische rechter ook oplegde. De tuinman J. K. uit Hilversum en de wever C. van de W. uit Laren, die vleesch hadden gekocht, werden respectievelijk tot f40.of 10 dagen en f30.of zés dagen ver oordeeld. rubbervoorraad is beperkt. Alleen zij, die op 22 Juli geen tand meer in den mond hadden, kunnen nog in aanmerking komen voor een kunstgebit in de oude samenstelling. De nieuwelingen zullen een gebit van kunsthars krijgen. Het materi aal, waarvan de nieuwe kunstgebit ten vervaardigd zullen worden, heet „paladon" en wordt door een Ber- lijnsche maatschappij in den handel gebracht, aldus de Haagsche corr. van de Tel. De prijs van de paladon-gebitten staat, naar wij vernemen, nog niet vast. Doch ter wijl een kunstgebit van de oude samenstel ling hij een ziekenfonds 39% gulden kostte, zal men voor het nieuwe product tusschen de 50 en 60 guldon moeten betalen. Omtrent de duurzaamheid konden geen defintieve gegevens worden verstreket, aangezien eerst na verloop van een zeker aantal Jaren de. in dit opzicht noodige ervaring zal zijn op gedaan.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1