DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Akkertje Amor VERORDENING OVER HET OPTREDEN VAN JODEN IN HET OPENBAAR RECHTBANK reflexen Zenuwachtig Gemeenschappe'ijke oorlogsproductie Radioprogramma in het kippenhok ZIJ MOGEN O.A. NIET MEER OP DE VEEMARKTEN KOMEN. 's Gravenhage, 15 Sept. Het Rijkscom missariaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor de veilig heid heeft de volgende verordening over het optreden van Joden in het openbaar uitge vaardigd: .Krachtens par. 45 der verordening no. 138/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het handhaven van de openbare orde, be paal ik, met gelijktijdige opheffing van mijn mededeeling van 4 Juni 1&41 over de beperkte bewegingsvrijheid voor Joden, het volgende: Artikel 1. 1. Het is Joden verboden deel te nemen aan openbare bijeenkomsten en gebruik te maken van openbare inrichtingen voor zoo ver zij bestemd zijn om de bevolking ont spanning, tijdverblijf en voorlichting te bie den. 2. In het bijzonder is aan Joden ver boden. 1) het bezoek aan openbare parken en dierentuinen, 2) het bezoek aan café's en restaurants, met inbegrip van die op stations, alsmede het verblijf in hotels en pensions, 3) het gebruik van slaap- en restauratie wagens, 4) het bezoek aan schouwburgen, caba rets. variété's en bioscopen. 5) hef bezoek aan sportinrichtingen, met inbegrip van zeebaden, overdekte en niet- overdekte zwembaden, alsmede het deelne men aan openbare sportverrichtingen; 6) het deelnemen aan openbare artistie ke vertooningen, met inbegrip van concer ten; 7) het verblijf in en het gebruik maken van openbare bibliotheken, leeszalen en mu sea. Artikel 2. Voorts is aan Joden het directe of indi recte deelnemen aan openbare markten, met inbegrip van de veemarkten, openbare veilingen en goederenbeurzen, alsmede het betreden van abattoirs, verboden. Artikel 3. Voor het blijvend of tijdelijk veranderen van woonplaats of van de gewone Verblijf plaats door Joden is een vergunning ver- eischt. Artikel 4. 1'. Op de bepalingen van art. 1 en 2 kun nen uitzonderingen worden toegestaan, welke met kosten gepaard kunnen gaan. 2. Voor het verstrekken van uitzonde ringen (alinea 1), alsmede voor het uitrei ken van vergunningen (art. 3) is de com missaris-generaal voor de veiligheid, resp. de door hem aangewezen instantie bevoegd. Artikel 5. Worden uitzonderingen voor bijeenkom sten of inrichtingen verstrekt, dan moeten de daartoe dienende lokalen of inrichtingen kenbaar gemaakt worden door borden, bil jetten of opschriften mét den tekst: „Jooösch lokaal (resp. Joodsche bijeenkomst) Alleen voor Joden toegankelijk." Aan niet-Joodsche personen is het betre den van dergelijke lokalen of inrichtingen verboden. Artikel 6. Jood in den zin van deze verordening is wie volgens art. 4 van de verordening no. 189/40 over de aanmelding van onderne mingen Jood is of als Jood geldt. Artikel 7. 1. Wie in strijd handelt met de bepalin gen van art. 1, 2, 3 en 5 of deze ontduikt, wordt voor zoover niet krachtens ande re voroschriften een zwaardere straf wordt toegapast bestraft met hechtenis met een maximum van zes maanden en een boete met een maximum van 1000 gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde straf is onderhevig hij, die een ontduiking van deze bepalingen in de hand werkt, mogelijk maakt of daarbij zijn medewerking verleent. 2. De volgens alinea 1 strafbare hande lingen zijn overtredingen. 3. Het nemen van maatregelen door de Sicherheidspolizei blijft hierdoor onaange tast. Artikel 8. Deze verordening treedt in werking, met uitzondering van art. 2, op den dag harer afkondiging. Art. 2 treedt 14 dagen na de afkondiging in werking. VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 15 Sept.) Dorstige nachtbrakers in Scha- gen. Ga Je weg, of ik neem je weg! Het ging om één tomaat. Een juffrouw, die acrobatische allures had. Een hoogtesprong van 2Va meter. Jammer, dat Mej. Hermina O. uit Schagen en met haar eenige anderen, niet was ver schenen, want nu kwamen we niei te weten, waarom het gezelschap in den nacht van 24 op 25 Juni door de stille, donkere stra ten van ons stadje doolde om tenslotte bij den caféhouder N. J. W. halt te houden en op rumoerige wijze om bier schreeuwde. De caféhouder, die alreeds in Morpheus afmen lag en door het lawaai wakker werd, bleek niet van plan te zijn, naar beneden te komen, om de dorstigen te laven, waarop llei-rnina zoo boos werd, dat zij een viertal ruitjes vernielde. Een schadepost van negen gulden voor den caféhouder! Deze als getuige ge hoord. had nogal wat last met den eed, wel ke hij diende af te leggen en wilde zichzelf als „almachtig" beschouwen waartegen de Politierechter, Mr. Krabbe, zich ernstig ver zei te. Aangezien de kordate juffrouw een buiten gerechtelijke bekentenis had afgelegd, eisch- tc de officier van justitie f 40 ooete, subs. 20 dagen. Vonnis f 40 boete, subs. 12 dagen. Ga je weg, of ik neem je weg en daar het 12 M. lange stuk prikkeldraad niet weg ging. nam verd. P. Gz. uit Egmond aan Zee op 7 Juni te Egmond-bimicn "het weg: ge dachtig aan Brusse's Boefje, m*t het inond- orgeltje. Maar verd. beweerde, dat het draad daar onbeheerd lag aan den berm van den weg Nietes, zei de diepzee vissehcr L. St., uit Egmond aan Zee. liet lag binnen de omrastering van m'n land. v Maar hij is op me land geweest, verweerde zich verdachte, die voetsporen had gezien en de lengte had vergeleken met die van de schoenen van den diepzee-visscher. En kijk, dat klopte nou precies. Aangezien dit nog geen reden was bet prikkeldraad weg te nemen, eischte de of ficier f 50 boete, subs. 30 dagen. Mr. Krabbe, mild gestemd, deed er de helft af en ver oordeelde verd. tot f. 25 boete of 10 dagen gratis logies. Mej. L. S. uit Medemblik ontstak in he vige woede toen zij op 25 Juni ontdekte, dat haar buurvrouw tusschen haar tuintje en dat van verd. een scheidingshekje had opge trokken met gemeene puntige spijkers erop, die een gevaar opleverden voor de kinderen. Ofschoon ook deze verd. niet was versche nen, hield Mr. Krabbe de buurvrouw voor, dat deze voor „hufter" zou hebben geschol den, een beschuldiging welke get. met ver ontwaardiging ontkende. Veertig gulden of 10'dagen, requireerde de officier en de Politierechter maakte er f 10 subs. 5 dagen van. Het ging om één tomaat en daarvoor waren drie getuigen a charge en één a dé charge opgekomen. De los arbeider H. v. D. uit Alkmaar, zou deze tomaat uit een goederenloods der Ned. Spoorwegen hebben weggekaapt uit een aldaar staande krat. Maar verd. ontkende pertinent en de get. a décharge kwam vertellen, dat hij het was die een tomaat welke op den vloer lag, had meegenomen, om er z'n boterham smakelijk mee te beleggen. Door de getuigeverklaringen der anderen achtte de Officier het ten laste gelegde ech ter wettig en overtuigend bewezen en vor derde f 75 boete subs. 20 dagen voor dit tomaatie. Mr. Krabbe vond de zaak niet eenvoudig en verwees naar de Meervoudige Strafka mer. De dames uit de v. d. Woudestraat t? Alkmaar waren uitgeloopen en hadden in een lange rij plaats genomen op de publie ke tribune, om van eenige sensatie te smul len. Maar helaas, de sensatie kwam niet op tafel, omdat mej. G. V. en meneer N. de V. verstek lieten gaan en we dus niet te hoo- ren kregen, waarom de juffrouw haar schoen had uitgetrokken en daarmee de ruitjes van de voordeur van mej. A. v. B. Neem 'n had stukgeslagen, terwijl de haar vergezel lende meneer z'n schouder onder het pa neel van de deur had gezet, waarna deze de deur wel te verstaan bezweken was. De juffrouw van wie het huis behoorde, was zoo bang geworden, dat ze naar een platje gevlucht was en een noodsprong van 2% m. had gemaakt, om aan haar be lagers te ontkomen. De Officier vond het een ernstig feit en eischte 3 weken gevangenisstraf. Een eisch waarmede de Politierechter zich volkomen kon vereenigen. Diep teleurgesteld q^er de snelle en nuch tere afwikkeling van-dit geval, gingen de buurtdames huistoe. L. J. de J., loopknecht van den krui denier J. K., uit Anna Paulowna, had zich 15 boter- en vetbonnen toegeëigend en ver kocht. Eisch f75 boete subs. 20 dagen. Het vonnis was heel wat zwaarder en luidde 3 weken gevangenisstraf. De gemeente-werkpian A. T. C. de V. uit den Helder had een gehuurde fiets en was daarmede naar Amsterdam gepeddeld, waar hij het karretje verkocht voor de lut tele som van vijf gulden. De Politierechter die dit geen eenvoudige zaak noemde, stel de de stukken in handen van den Rechter commissaris Eerst nog mijn biertje uitdrinken, zei- de M. V., uit Texel, die na sluiting van het café zich aldaar nog bevond en door den ge meenteveldwachter D. J. L. gesommeerd werd. onmiddellijk het café te verlaten. Maar de politieman had tegen dat „eerst uit drinken" bezwaren, zoodat hij verd., die niet verschenen was, naar buiten wilde brengen. Verd. verzette zich heftig en de dienaar der wet moest hem met een collega eruit slee- pen. Daar een dergelijk feit vroeger ook al eens was voorgekomen, eischte de Officier drie weken gevangenisstraf. Mr. Krabbe veroordeelde verd. tot f 40 boete subs. 20 d Het bleek een prettige familieverhouding te zijn tusschen verd., P. W. L. uit den Hel der en zijn zuster, die zich op 23 Juli in een schuilkelder aldaar bevonden. Er was nog familie bij ook. De broer bleek z'n zuster drie tanden uit haar mond te hebben gesla gen. Zij gaf mij, eerst een klap, riep verd. er tusschen door. Da's geloge, repliceerde de zuster. Het was een familietwist, ik werd afgerost, denkt u zich zoo'n situatie es in, zeide verd. Een andere getuige bevestigde de verkla ring van verd. dat de zuster de eerste klap had gegeven. Het is een rauwe familie, de moeder is ook zoo zoetsappig niet, merkte Mr. Krabbe op. De Officier eischte tegen dezen opvliegen den verd. f 20 boete subs. 6 dagen. De poli tierechter maakte er f 10 boete subs. 5 dagen P. M. uit Opperdoes, die niet was ver schenen, bad den gemeenteveldwachter R. Z. uitgescholden voor „snotneus" en werd deswege veroordeeld tot f 30 boete subs. 12 dagen. De eisch had geluid f 40 boete subs. 20 dagen. w - it Wegens mishandeling moest M. J. B. uit Schagen terecht staan. Verd. beweerde dat get. TI. L. K.; musicus te Schagen. hem op Zondagavond 6 Juli eerst een trap had gegeven. Hij had gezegd: ..Wat ruik je lek ker. ruik je naar koffie? Get. ontkende, dat hij verd. een trap had gegeven. De Officier vroeg f 25 hoete subs. 10 dagen. Verd. werd door mr. Krabbe veroordeeld tot f 7,50 boete subs. 3 daeen. RANGEN IN ARBEIDSDIENST. In de Ned. Staatscourant Js opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het, Departement van Algemeene Zaken, be treffende de rangen en graden in dèn Neder- landschcn Arbeidsdienst. Hierbij wordt bepaald, dat de rangen in den Nederlandschon Arbeidsdienst zijn: Commandant en generaal-arbeidsleider, die allen tot het opperkader behooren. Voorts van het hooger kader: opperarbeidslelder, hoofdarbeidsleider en arbeidsleider. Vervol gens van het middenkader: hopman, onder hopman en adspirant-hopman. Van het lager kader: hoofdopzichter, opzichter en onder opzichter. In den stand van het personeel van den Arbeidsdienst, dat geen rang bekleedt, wor den onderscheiden de graden van: werk meester, voorman en arbeidsman. 23. Vriend Pedro scheen het ernstig op te vatten, ITij nam zijn suiker brood af, maakte op zijn beurt ook een diepe bui ging cn wees met één hand naar de deur van de hut 24. „Na U. na U", zei Piet, die bij zichzelf dacht. Wanneer ik ach ter je loop heb ik mis schien een klein kansje om te ontsnappen. Pe dro vond het echter nu zeker welletjes. Hij pak te Pietje zonder omwe gen bij zijn kraag en duwde hem het gange tje in. Stockholm, 15 September (D.N.B.) Naar het Zweedsche blad „Goeteborgs Han dels. och Sjoefarts Tidning" uit Londen meldt, is een nieuw plan opgesteld voor een gemeenschappelijke oorlogsproductie. dat behalve de V.S. en Engeland, ook de Sow- jet-Unie en China zal omvatten. DE ZEELIEDENSTAKING IN AMERIKA. N e w-Y o r k, 15 Sept. (D.N.B.) De door de organisatie van zeelieden afgekondigde staking is overgeslagen op zes - nieuwe schepen, die gedeeltelijk wapenmateriaal voor de Amerikaansche bases in West-Indië vervoeren. Reederskringen verklaren, dat de huidige staking ingrijpender is dan welke staking van zeelieden ook in de Ver. Staten, sedert het begin van den oorlog. Volgens een verklaring van den directeur van de Aluminium Company of America brengt de staking de alüminiumproductie in de Ver. Staten in gevaar, aangezien het groot ste deel van de schepen, waarop gestaakt wordt bauxit uit Nederlandsch West Indië vervoeren. Italiaansch Weermachtbericht Rome, 15 September (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 468 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Noord-Afrika: Aan het front van Tobroek plaatselijke actie van de infanterie en acti viteit van de artillerie van de as. De vijand leed verliezen en wij maakten vele krijgsge-, vangenen. Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen bombardeerden Tobroek. De vijand liet bommen vallen op Tripolis en Benghasi. Eenige niet-militaire gebouwen werden be schadigd en eenige inlandsche huizen ver woest. Te Benghasi is een vijandelijk toestel door het luchtdoelgeschut neergehaald. Oost-Afrika: De Engelsche luchtmacht blijft onze vooruitgeschoven stellingen bom bardeeren en beschieten. In den sector van Woltsiefit heeft onze artillerie talrijke vij andelijke vrachtauto's getroffen, welke troe penversterkingen vervoerden. In den sector van het Tana-meer heeft een van onze sterke colonnes onder aanvoering van den luitenant-kolonel Giulio de Sïvo, een actie ondernomen waarbij hij den strijd aanbond met een aanzienlijke vijandelijk E strijdmacht. Na bijzonder hardnekkige vechten werd de vijand genoopt met zwat verliezen terug te trekken. Onze troepen hel ben hierbij hun gebruikelijken moed i strijdlust aan den dag gelegd. De veertiend h afdeeling van escadrons cavalerie en het dei 6 de bataljon „Galliano" hebben zich bijzond! onderscheiden. Deze afdcelingcn hebben vijandelijke troepen door herhaalde cha£z' ges en tegenaanvallen verdreven. WOENSDAG 17 SEPTEMBER, Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B..„_ Nieuwsberichten 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gr mofoonmuzlek. 9.15 Voor de huinvrpuw.. 9.25 Orkestcol eert (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kle ters.' 11.20 Molto Cantabile. 12.00 Gramofoonmuziek. IJ. Voor den boer. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.Nleuws- economiscke berichten. 1.00 Zang, plano en viool, pianobegeleiding. 2.15 Gerard Lebon en zUn orkest Voor de vrouw. 3.20 Zeppuroni-kwartet. 3.50 Gramofon d muziek. 4.00 Bijbellezing (Voorbereid door de Chr. Rad) J< 8l stormkwnrtler. 5.45 Concertgebouwtrio. 6.15 Voordrac! „Nlederliindisoh-Deutsche Musikbeziehungen". 6.35 Zat met pianobegeleiding. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Volk zangkoor. 7.50 Cello en planO: 8.15 Het Nederlandsch Ki merkoor met pianobegeleiding. 9.05 Causerie ..Koorzat en koormuziek In Nederland". 9.15 Ooncertgebouwkwlnti (opn.). 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.Nleuwsberkl ten. 10.0010.15 B.N.O.) Engelsche uitzending: „H Dutch Achievements ln the Netherlands Indles". Hilversum II. 301,5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichte 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Zal met pianobegeleiding. 10.40 Declamatie. 11.00 Gramofoot muziek. 11.20 Orgelconcert. 11.50 Gramofoonmuziek. IJ! Orgel en .viool. 12.45 B.N.O.. Nieuws- en economische b richten. 1.00 De Melodisten en solist en de Rnmblers. Jl Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Zaansch merorlcesÉ. 5.00 Bijbellezing. 6.15 B.N.O.: Nieuws-, ecow mische- en beursberichten. 5.30 Amusementsorkest. 6,1 Voor de binnenschippers, 6.30 Ensemble Bandl Balogh. 7J Actueel halfuurtje. 7.30 Orgolspel. 7.45 In en om de N.Si (Voorbereid door de N.S.B.). 8.00 Cabaretprogramraa. 91 Gramofoonmuziek. 9.30 Boekbespreking. 0.45 B.N.O Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting. 10,0510.15 Gram) foonmuzlek. INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek: Vandaag wordt in het kader van ht muziekfeest een gecombineerd recital voor zang, piano viool ten gehoore gebracht. Om 15.20, 18.15, 18.35, 20.1 en 21.00 uur alles Hilversum I worden verschillende wk ken van Nederlandsche componisten uitgezonden. I.ichte Muze: Van 20.3021.20 uur Hilversum I word een programma uitgezonden, getiteld: „Paarsgewijs <1j Hierbij treden duetten op. die of reeds een lange stu van dienst hebben dan wel pas kort geleden gevormd i) en elk naar z(Jn eigen karakteristiek eenige liederen n( len zingen of voordragen. Medewerkenden zijn: Mr riette Serlé. Connle Stuart, The Harmony-slsters, Hi Beuker en Wouter de NUs, Tholen en van Lier, en WK K Zonneveld. Reportages: Van 19.4520.00 uur Hilversum n wor< een reportage uitgezonden over de Nationaal Socialist! sche Beweging in Nederland. Voor de vrouw: Mevr. Dr. Anne Mujder houdt causerie over groote vrouwenfiguren uit onze geschlt denis. A Feuilleton door P. G. Wodehouse HOOFDSTUK XIH Thee en tennis. 'k Heb dien ex-roeier van den professor op den strandmuur ommoet. zei Mr. Chase, op een chocolade cake aanvallend. Onhandige vent. zei Phyllls. Ik hoop, dat hij zich schaamde. Ik zal hem nooit ver geven, dat hij geprobeerd heeft papa te ver drinken. Mijn hart bloedde voor Henry Hawks, den modernen martelaar. Toen ik hem tegen kwam zag hfl er uit, alsof hij geprobeerd had zfln zorgen ook te verdrinken, zei Tom Chase. Ik wist wel dat hij dronk, zei Phyllls, ernstig, den eersten keer al dat ik hem zag. Dan had je den professor wel mogen waarschuwen, mompelde Mr. Chase. Hij zou de boot niet hebben laten om slaan als hij nuchter was geweest. Je kunt nooit weten. Hij kan het wel met opzet hebben gedaan. Wat een onzin, Tom. Je bent wel een beetje hard voor den man, hè? ze! Ik. Het is maar een veronderstelling, ging Mr. Chase voort. Ik heb den laatsten tjjd nogal wat sensatieromannetjes gelezen en het komt me voor, dat die Hawks de geboren schurk is. Misschien heeft de een of andere geheime vijand van den professor hem omge kocht. Mijn hart stond stil. Wist hij iets, vroeg ik me af, ea was dit een omweg om me duidelijk te maken, wat hij wist? De professor kan wel lid van een anar- chisten-benc? zijn of zooiets, en dit zijn straf, omdat hij geweigerd heeft den een of anderen sportsman te vermoorden. Neem nog een kopje thee, Tom, en schei uit met je onzin. Mr. Chase ^af haar zijn leege kopje. Weet je wat me op het idee bracht, dat de boot met opzet werd omgegooid? Omdat ik de heele zaak van de Ware Klip af gezien heb. Het zag er net uit als dozijnen van die dingen die ik in Malta gezien heb. Waarom laten ze zich in Malta speciaal met opzet omslaan? vroeg Phyllis. Luister goed, mijn kind, en dan zul je meer afweten van de manieren en gebruiken van de Marine die jouw kusten bewaakt, dan je ooit gedaan hebt. Wanneer de bemanning in Malta aan wal mag, is de baas er bij zonder op gesteld om ze allemaal weer gezel lig aan boord te hebben op een bepaald vroeg uur.Na dat uur krijgt eiken Maltaasche politieagent, die een van de bemanning aan boord brengt een pond. Maar dan moet hij hem ook heelemaal alleen brengen. Het gevolg is, dat je bootjes naar het schip ziet roeien bemand met menschen die te lang uit zijn gebleven en als ze dicht genoeg bij de boot zijn gekomen, springt het vlugge jongemensch op, gooit de boot om en zwemt naar, de loop plank. De agenten als ze niet verdronken zijn soms gebeurt dat vliegen hem ach terna en wie er het eerst komt wint. Wint de agent, dan krijgt hij zjjn pond. Wint de zeeman, dan wordt gerekend, dat hij niet onder arrest staat en komt hij er gemakke lijk af. Nog een kopje, Phyllis, als je blieft. Maar wat heeft dat er nu mee te maken? vroeg ik met een drogen mond. Hawk heeft den professor laten omslaan op dezelfde manier als die Maltasche politie agenten werden opgewipt. Verder ben ik er door oordeelkundig vragen achter gekomen, dat Hawk bjj de Marine heeft gediend en in Malta gelegen heeft. Wie praat er nog over Sherlock Holmes?? Je denkt, toch niet werkelijk zei Ik, met het gevoel van een misdadiger in de be klaagdenbank. Ik geloof, dat vriend Hawk de genoegens van zijn verdwenen jeugd weer eens heeft willen smaken, om zoo te zeggen. Hij moest achtervolgd worden, zei Phyl lis gloeiend van verontwaardiging. Arme. Hawk! Niemand is veilig met een dergelijken man, die een boot verhuurt. Beklagenswaardige Hawk. Maar waarom zou h(j in hemelsnaam dat spelletje met professor Derrick hebben uitgehaald, Chase? Louter dierlyke instincten, waarschijn lijk. Of misschien is hij, zooals ik zei, de handlanger van den een of ander. Ik was gloeiend warm. Ik zal het vader vertellen, zei Phyllis op haar meest gedecideerden toon, en ik zal eens zien wat hij zegt. Geen wonder, dat een man aan den drank raakt na zooiets te hebben gedaan. Ik ik geloof dat je je vergist, zei ik. Ik vergis me nooit, antwoordde Chase. Ik heb den bijnaam van Archibald All Right, want ik ben onfeilbaar. Ik stel voor een oogje te houden op dien jovialen Hawk. Hij nam nog een stuk chocolade cake. Ben je nog niet klaar, Tom? vroeg Phyllis. Ik denk, dat mr. Garnet er allang genoeg van zal hebben om hier te zitten praten, zei ze. Ik ontkende beleefd. Chase vertelde met zijn mond vol, dat hij nog lang niet klaar was. Chocoladecake scheen de droom van zijn leven te zijn. Opzee lag hij nachten wakker om er aan te denken. Je schijnt niet te beseffen, dat ik juist ben terug gekomen van een kruistocht op een torpedojager. Er stond meestal zoo'n hooge zee, dat de kokerij er heelemaal bij inschoot en we leefden van ham en sardientjes zonder brood. Afschuwelijk! Het deed er aan den anderen kant niet zooveel toe, voegde Chase er filosofisch bij, omdat we toch meestal zeeziek waren. Wees niet zoo flauw, Tom. Ik verdedigde me alleen maar. Ik hoop, dat Hawk het even goed zal doen, als hij aan de beurt komt. Mijn bedoeling, lieve Phyllis, was alleen, om je in een serie van impressionistische beelden te toonen welk soort van leven ik moet leiden, als ik niet hier ben. Dan zul je me misschien niet zoo hard aanvallen over vijf minuten te laat komen aan het ontbijt. Vijf minuten! Het was drie kwartier en alles was gewoon ijskoud. Juist lekker in deze warmte. Je bent een slavin van de conventie, Phyllis. Je denkt, dat ontbijt warm moet zijn, en daarom eet je het warm. Ik heb het mijne soms liever koud. Dat is de ware wijsheid. Je kunt de keukenmeid mijn complimenten doen, Phyllis, en haar vertellen zachtjes en voorzichtig, ik wil niet, dat de blijde tijding haar al te zeer zal overweldigen dat ik die cake erj lekker vind. Zeg dat het me plezier zal doe weer van haar te hooren. Zin in een partijtj tennis, Garnet? Wat jammer, dat Nora er niet is, Phyllis, Dan konden we met ons viera spelen. Maar ze verspilt op het oogenblik liaü bekoorlijkheden in de woestijn van Yeovil. J moest maar liever gaan zitten en naar ori kijken, Phyllis, tennissen in dit weer is get werk voor een teedere vrouw. Ik zal de finei ses van mijn spel wel onder de hand uitleg gen. Let vooral op mijn Tilden back-ham slag. Onoverwinnelijk! We liepen naar het tennisveld. Ik speeld met de zon in mijn oogen. Ik zou nog eer. bijzonder den nadruk op dat feit kunnen leg gen en mijn nederlaag, die volgde daarasi toeschrijven en er, om dat excuus meer kracü bij te zetten aan toevoegen, dat ik op eö vreemd veld speelde met een geleende racke! en dat mijn hoofd er niet bij was, dat ik aa' heel andere dingen dacht ten eerste aa: 1'affaire Hawk en ten tweede en voornamelijk aan het trieste feit, dat mijn tegenstander ei Phyllis op bijzonder goeden voet met elkaai schenen te staan. Hun manier van doen W het theedrinken was bijna die van een ge ëngageerd paar geweest. Er was een zekere verstandhouding tusschen hen. Ik wil me ech ter niet verschuilen achter excuses. Ik erkei zonder restrictie, dat zeeofficieren niet bij zonder uitmuntten in tennissen. Ik had tf verscheidenen ontmoet, maar ze hadden nooit in dat opzicht uitgeblonken. Ze hadden ern stig, weinig opvallend gespeeld en schenes meestal blij te zijn als het voorbij was. Chas was anders. Zijn serveeren was bliksemsnel (Wordt vervolgd)'.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2