KA veilingen ia Geslaagde kringwedstrijden een leuk Cadeautje? VAN GEELEN's Kunsthandel CONCOURS HIPPIQUE TE MEDEMBLIK De „Floor" goed geslaagd GROENTEN Langedijker scheen vatten, op zijn pe bui- 't één van lui ndelijl :iRe :t zwaï )en hei )ed het dei i '0 B.N.t i. 35 Gri rkestcö euws- iool. kest Vol dsch KoorüM fa&ntneri VAN DE KRING NOORDELIJK NOORD HOLLAND. Sinke noteert 1 min. 9.4 sec. op de 100 meter vrije slag. De Zondagmiddag te Alkmaar gehouden ■wedstrijden mogen in alle opzichten ge slaagd genoemd worden. Er werden mooie prestaties geleverd, ook door de schooljeugd die met groot enthousiasme streed. Hij de heeren op de 100 M. schoolslag B legde T. Kok beslag op den lsten prijs, waar in hij weinig tegenstand ondervond. Voor de „de Graafbeker" streden Wilden- Jjerg, de Waard en Jansen om de eer, wat tot in de laatste baan onbeslist bleef. Met handslag verschil tikte Jansen aan voor Wildenberg, die precies 0.1 sec. meer no teerde. Klaas do Waard werd een goede derde, hoewel wij hem tot den lsten of 2en prijs in staat hadden geacht. J. Schuiltfinck was op de rugslag adsp. jongens een uitstekende debutant. Hij be haalde het kampioenschap in den goeden tijd van 22.4 sec. Dat A. Zuurmond in de A-klasse -rugslag won, was te verwachten. Zijn tijd was niet te best, maar tegenstand had hij dan ook niet. Uylenian heeft met den lsten prijs een .goede belooning voor zijn training in de B-fklasse. 100 M. vrije slag heeren A. ÜDit nummer ontbreekt nooit op het pro gramma; geen wonder, want altijd biedt het een interessanten strijd, waarvan het resul taat nooit te voorspellen is. Wel hadden we verwacht, dat Sinke en Boonacker om de eerste plaats zouden strijden, maar dat jSinke minder dan 1 min. 10 sec. zou notee- len, hadden wij niet verwacht! In prachtige stijl bleven beide rivalen samen met v. d. Berg (F.M.) gelijk. Zelfs na het derde keer punt, waarbij v. d. Berg iets achter bleef, was niet te voorzien wie zou winnen. Boon acker hadden we een grooter uithoudings e vermogen toegedacht, maar Sinke begon halverwege de laatste baan aan een prach tige eindspurt, waarmee hij den man van de Wiel achter zich liet. Onder oorverdoovend applaus en aanmoediging tikte de O.V.- chai zwemmer Sinke aan in den prachtigen tijd van 1 min. 9.4 sec. Boonacker noteerde 1 in/in. 11.4 sec., terwijl G. v. d. Berg zijn eigen 'jpcord verbeterde (1 min. 13.9 sec). Ook de 4 x 50 meter estafette heeren is vaak spannend. Nu wist Frissche Morgen's eerste ploeg vrij spoedig een voorsprong te boeken die zij ook behielden, maar waar voor Zuurmond, v.. d. Berg, Flameling en Jansen toch hard moesten werken. De ploeg van de Wiel werd een goede tweede in 2 jmin. 20 sec. „ij G. Fijma moest tegen N. Bregman alle 12e krachten inspannen op de 50 meter school- - slag adspiranten meisjes. Slechts met hand slag verschil kon G. Fijma winnen. Vennel- ding verdient het goede zwemmen van M. Spoor van de Veersloot, die haar jonge club op goede wijze vertegenwoordigde. Zi* Nu Bob Sprengers (F.M.) er niet was, roïï| moesten Mosk (WAV.) en Biersteker (ZON) Strijden voor de le plaaas in de 50 M. vrije slag adsp. jongens. De betere training van Mosk uitte zich in «en voorsprong van 0.6 sec. voor Biersteker. Wat de kringnummers betreft, kunnen we gerust zeggen dat de kampioenen van 1941 „S ek. 12! V iseh ecoK vnn !S, 20.1 OU gee finea litleg -haw jeeldi een lef rach ast nelyt er ei ikaar n H 8» ?ken ecfr irkei bij d ei uitzondering zijn zij in handen van de sterk stem gekomen en dat is toch de bedoeling! Schoolwedstrijden. est. 6, Zondagmiddag werden ook de schoolkampi- oenschappen verzwommen. Hier kwamen uit de winnaars en winnaresjes van de plaat selijke wedstrijden, welke dezen zomer wer den gehouden in Anna Paulowna, Wierin- gerwaard, Schagen, Winkel, Oude Niedorp, Oudkarspel en Noordscharwoude. Hoewel het de eerste maal was, dat deze wedstrijden werden gehouden, mag men toch zeggen dat ze uitstekend geslaagd zijn. Nu van overheidswege zoo sterk de aan dacht wordt gevestigd op het zwemmen voor de schooljeugd, zijn deze wedstrijden meer zSJdan ooit op .haar plaats. Het voornemen om deze kampen jaarlijks k doen houden kan niet anders dan toege juicht worden. Wat hebben de schoolkinderen Zondag in 'Alkmaar genoten! Ten volle gaven zij zich voor den strijd, maar het viel ons op, hoe sportief deze jeugdige sportzwemmers zich gedragen. Bravo! 1 Bij de plaatselijke wedstrijden bleek al dat te Anna Paulowna de beste tijden wer- ertfden gemaakt. doei Duidelijk komt hier de waarde naar voren van het zwemonderwijs door den heer Sinke, onderwijzer te Anna Paulowna. a, z«| Bij de jongens waren op de schooslag er rierafdrie van de vier prijswinnaars uit Anna Paulowna. Slechts G. Hannema uit Winkel had kon zich hier classificeeren. Ook de tijden, J waarvoor we naar de uitslagen verwijzen, waren goed. 20 tot 22 sec. belooft wat! Op den rugslag spraken ook de andere clubs mee. M. Blaauboer uit Winkel leverde een mooie prestatie (26 sec,), terwijl Jac. van Soelen uit Oude Niedorp 3e werd in 28 sec. Bij de meisjes wist M. van Rijswijk in 22 sec. den eersten prijs te behalen. Voor de 4 x 25 M. estafette had de heer van Geelcn te Schagen een fraaien wisselbcker beschikbaar gesteld. Oude Veer veroverde in 1 min. 26 sec. dezen mooien prijs voor de eerste maal, terwijl de meisjes uit Winkel met, een minder goede tijd de eerste plaats bezetten. F. M.-bekers. Niet alleen spannend, maar ook van groot belang was de strijd om de wisselbekers van Frissche Morgen. De door den heer Brandt geschonken beker is voor den besten zwem mer op de 200 meter. Deze langere afstand beteekent. voor de kringleden een nuttige af wisseling in de normale 100 meter-nummers Het was jammer, dat. geen andere vereeni- gingen op dit nummer hun leden deden uit komen, met. uitzondering van Boonacker, die voor de Wiel zwom, G. Spanjaard (PIK.) en C. Mosk (W.W.) Het was na de tocht over 't Oude Veer te vernachten, dat Boonacker hier met de eer zou gaan strijken. Maar van de FAT.-7Avemme.rs was Gerard v. d. Berg het snelste met precies 3 minuten. Mooie pres d)'.l tatie Gerard. Geen verrassing was het, dat Jo v. d. Reijden den damesbeker won, maar dat Klaas de Waard zijn beker aan Jansen moest, afstaan, viel wel op te merken. Jansen is uitstekend op dreef. Na afloop van de wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door den secretaris-pen ningmeester van den Kring, die in het bij zonder dank bracht aan de vele personen, die prijzen beschikbaar hadden gesteld. En daarmee was het einde gekomen van een mooien sportmiddag. De uitslagen der wedstrijden luidden: 100 M. schoolslag heeren B-klasse: 1 (kamp. 1941): T. Kok, de Wiel, 1 min. 35 s. 2. P. Smit, Z.O.N., 1 min. 39 sec. 25 M. rogslag adspiranten jongens: 1 (kamp. 1941): J. Schuittfinck, F.M. 22.4 sec. 100 M. schoolslag dames B ldasse: 1 (kamp. 1941): N. Klare, Wirg, 1 min. 42.2. 59 M. rogslag heeren A klasse: 1 (kamp. 1941): A. Zuurmond, F.M., 42.6 sec. 50 M. rogslag heeren B klasse: 1 (kamp. 1941): W. Uyleman, F.M., 46.6 sec. 50 M. vrij zwemwijze adspiranten meisjes: 1 (kamp. 1941): G. Fijma, Z.O.N., 48.4 sec. 100 M. vrije zwemwijze heeren A klasse: 1 (kamp. 1941): C. J. M. Sinke, O.V., 1 m. 9.4 s. 2. J. Boonacker, de Wiel, 1 min. 11.4 sec 4 x 50 M vrije zwemwijze estafette heeren: 1 (kamp. 1941): Frissche Morgen (A. Zuur mond, Flameling, v. d. Berg, Jansen), 2 min. 16 sec. 50 M. vrije zwemwijze adspiranten jongens: 1 (kamp. 1941). C. Mosk, WAV., 40 sec. De. uitslagen van de school wedstrijden luidden als volgt,: 20 M. schoolslag jongens: 1. P. Wiggers, O.V., 20.4 sec.; 2. C. Groninger 0.V., 21.4 sec.; 3 G. Hannema, Wirg, 21.8 sec. 4 D. Heiligenberg, O.V., 22 sec. 25 M. schoolslag meisjes: 1. M. v. Rijswijk, de Wiel, 22 sec.; 2 J. Wit, Wirg, 22.7 sec.; 3 G. Stammes, W.W., 23.6 sec.; 4 M. Wit, WAV., 24 sec. 25 M. rogslag jongens: M. Blaauboer, Wirg, 26 sec.; 2. Jb. Kooi- UZOEKT Kom eens bij ons kijken. U slaagt zeker, want wij hebben een geweldige keuze, altijd iets bijzonders en toch tegen den laagsten prijs. LAGEZUDE <0 - TEL. 239 SCHAGEN. 's Avonds na 7 uur en Zaterdags na 8 uur gesloten man, O.V., 26.2 sec.; 3. Jac. v. Soelen, Z.O.N., 28 sec. 25 M. rogslag meisjes: 1. Jans Krap. ZON., 25.2 sec.; 2 G. van Rijs wijk, Wiel, 27.2 sec.; 3 A. Wolthuis, ZON., 31.8 sec. 4 x 25 M. estafette vrije slag jongens: 1. Oude Veer, 1 min. 26 sec.; 2. Z.O.N., 1 min. 34.7 sec. 4 x 25 M. estafette vrije slag meisjes: 1. de Wirg, 1 min. 45.8 sec.; 2. Z.O.N., 1 min. 49.8 sec. Frissche Morgen-wisselbekers: Brandt.-beker: (200 m. vrije zwemwijze hee ren:) 1940: G. van der Berg; 1941, idem, 3 min. De Vries-beker: (100 M. schooslag dames): 1940: Mej. J. v. d. Reijden, 1941: idem 1 min. 48.9 sec. De Graaf-beker: (100 M. schoolslag hee ren): 1940: K. de Waard, 1941! J. Jansen, 1 min. 33.5 sec. Beteekenis der afkortingen: F.M. is Sportclub Frissche Morgen, den Hel der; O.V. is Zwemv. 't Oude Veer, Anna Paulowna W.W. is Zwemver. Wieringerwaard; Wiel is Zwemver. de Wiel, Schagen; Wirg is Zvvemclub de Wirg, Winkel; Z.O.N. is Zwemclub Oude Niedorp; E.K. is Zwemver. Eigen Kracht, Oudkarspel; V.S. is Zwemver. de Veersloot, Dirkshorn. EEN SCHITTEREN GESLAAGD HIPPISCH FEEST DOOR HET KRACHTIG INI TIATIEF VAN ENKELE EN THOUSIASTE PAARDEN LIEFHEBBERS. In dit rustige stedeke aan de voormalige Zuiderzee is Zondag 1.1. een concours-hip- jique gehouden dat klonk als een klok. Er s daar een groepje enthousiaste sportlief hebbers en die kleine club heeft door haar frisschen moed, zich uitgedijd tot een kong sie van ongeveer 28 .aandeelhouders. Sa men vormden zij een fonds van f 340 en schreven daarop een concours-hippique uit van 4 nummers. Dit concours werd gehou den op het sportterrein, een ideale plaats voor een dergelijk sporttournooi, aan alle zijden door wallen omgeven, die met struik gewas en hoog opgaand geboomte beplant zijn. De rubrieken waren best bezet. Het gehalte der paarden was prima. Hier volgen de uit slagen: 1. Concours van tuigpaarden (nieuwelin genklasse), 17 aangegeven, le prijs f 25: Roza van C. Mooij, St. Maarten; een jonge Sado nis met toekomst, pracht voorhand; 2e prijs f 15, Sadonis van C. Oly, Heiloo; 3e prijs f 10, Ariska, van P. Uitentuis te Abbekerk; 4e prijs f 5, Bipa van H. Homan, Slootdorp; 5e prijs f 2.50, Cuberta van C. Oly, Heiloo; 6e prijs f 2.50, Croza van G. Mooij, Schagen. 2. Concours van tuigpaarden (beginnelin gen-klasse), 9 aangiften, le prijs f 40, Wall- street van P. Langedijk-, Venhuizen. Deze rij ke vos ging buitengewoon in de handen van den eigenaar; 2e prijs f 25, Paul van dezelfde. De bekende Hein Dickman reed de bruine ruin, die een prima rijder vraagt, onberis pelijk; 3e prijs f 15, De 3-jarige stamboek- merrie Comentine, een jonge Ridderslag, van C. Mooij, St. Maarten; 4c prijs f 10, Sa donis van C. Oly, Heiloo; E.V. Barones van dezelfde en Wusca van P. N. Spaans, Bar- singerhorn. 3. Concours van tuigpaarden (open klasse) 6 aangiften; le prijs f 50, Wallstreet van P. Langedijk, Venhuizen; 2e prijs f 30, Prospect van dezelfde. De hengst-ruin is weer prima in conditie en showde best; 3e prijs f 20, Co mentine van C. Mooij, St. Maarten; 4e prijs 10, Barones van C. Oly, Heiloo. 4. Concours van tuigpaarden (tweespan nen,'open klasse), 5 aangiften:; le prijs f 40, Barones en Sadonis van C. Oly, Heiloo. De ze mooie schimmels beginnen goed te span nen. Als de 4-jarige, Sadonis, die feitelijk nog groen is, nog een tikje beter hoofdstelling krijgt, wordt hij een concurrent in de toe komst; 2e prijs f 20, Larèda en Wusca van K. Reyne en P. N. Spaans, Barsingerhorn. Een lief span dat altijd weer bekoort; 3e pr. 10, Bram en Johan van Jb. Houter, Sijbe- karspel en P. Helder, Aartswoud; E.V. Ura- nie en Vroziena van K. Reyne en A. Koop- mans, Barsingerhorn. Bij de prijsuitreiking dankte de leider van de hippische afdeeling van het comité, de enthousiaste paardenliefhebber, de heer de Haart, allen, die hadden medegewerkt om dit concours te doen slagen. En namens het comité deelde hij mede dat men onversaagd door zou gaan en dat de plannen voor het eerstvolgend concours-hippique reeds ge maakt waren. Dit zou dan omstreeks He melvaartsdag 1942 plaats vinden. Onze hulde voor het krachtig initiatief en de prachtige samenwerking. Zoo kan liet* niet anders of, het moet slagen. En, waar de nieuwe plannen reeds gewagen van meer nummers, nog meer afwisseling en verschei denheid in het. programma, daar kunnen wij er zeker van zijn dat ons in het voorjaar 1942 een grootsch concours te wachten staat. KOEGRAS JULIANADORP. VER. T. BEV. DER BIJENTEELT. De afd. den Helder en O, van boveng. ver. vergaderde Zaterdagmiddag met slechts 9 leden in het café „Prins Hendrik" van don heer A. Doorn. De aanwezigen werden door den voorz., den heer T. Speur, weikóm ge- heeten. De notulen werden door den secretaris ge lezen en onder dank onveranderd vastge steld. Nadat eenige interne zaken waren afge daan, kwamen de punten suikerbestelling en suikerlevering aan de orde en werd door de aanwezigen hierover op langdurige wij ze van gedachten gewisseld. Het verdere van de agenda leverde geen nieuws op, ook de rondvraag niet, zoodat de voorz. deze bijeenkomst met dank voor de gevoerde discussies kon sluiten. VERANDERD VAN EIGENAAR. Het woonhuis met erf aan den Schoolweg, eigendom van den heer J. Blaauboer is door onderhandschen verkoop overgegaan aan den heer A. Doorn, alhier. KOEDIJK Groote deelname en veel at tracties. Zondagmiddag werd in de zaal van den hr. Jb. Groot, de tentoonstelling geopend. Er was veel belangstelling. Mooie planten van diverse soorten sierden de zaal, alsmede smaakvol opgemaakte bouquetten en in één der hoeken van de zaal stond de stand van de kweekerij „Dahlia" van den heer J. Groen, St. Pancras. Alles te zamen was het een ware bloem hof. Ruim 100 inzendingen waren er van de uitgezette plantjes. Maar stel eens voor, dat nu een ieder die plantjes betrok, nu eens één plant naar de tentoonstelling bracht, dat zou prachtig worden! Dat zul len wij het volgend jaar eens probeeren Koedijkers en Koedijkertjes- Ja? Verder was er ter opluistering: Handwer ken, handenarbeid, teekenwerk, uitzaag- werken alles van kinderen, ook op dit ge bied was weer veel nieuws te bezichtigen. Bijzonder trok de aandacht, Het vliegtuig, dat boven de bloemenweelde in den zaal hing en een vlucht had van 1,37 M ver vaardigd door Meester Scliut en Piet Vin gerling. Verder waren er attracties, welke het meest als bate voor „het zwakke kind" waren bedoeld. 1'. Schaak was de beste schutter, in 5 schoten 49 punten, le prijs; 2e prijs Jn. Mo lenaar, 3e prijs T. Schaak,- 4e prijs P. Vin gerling, 5c prijs M. Barsingerhorn, 6e prijs Jn. Molenaar, 7c prijs Jac. Schuit. Yogcitjepiek: le prijs P. Zwetsman, 2e prijs Jn. Bests, 3e prijs Jn. Beets, 4e prijs H. Vis ser, 5e prijs P. Kart .Tr. Spijkerbord: le prijs J. Klomp-Sagekule, 2e pr. G. Visser, 3e pr. mevr. van der Tak, 4e pr. P. Hart Sr., 5e pr. M. Regter-Keeman. Ballero: le pr. Jacob Dutter, 2e pr. K. Mo lenaar, 3g pr. Elsje Klomp, 4e pr. G. Visser, 5e pr. mevr. van der Tak, 6e pr. Jb. Bolde- wijn., Een heerlijk krentenbrood (zonder hon) geschonken door bakker Coevert, werd op zijn Amerikaansch verkocht, alsmede een doos bonbons. Van het krentenbrood werd eigenares mevr. van der Tak, het brood bracht op f 8.60, de doos bonbons Cor van Twuiver bracht op f 4.75. De le prijzenwinnaars van de handwerk jes waren: Nellie Dissel, 7 jr., Betsie Dissel 8 jaar, Jo Schut 9 jaar, Gcrda Coevert 11 j., Rie Lammerschaag 12 j., Corrie Hart 13 j., De eerste prijzenwinnaars huisvlijt: Tee kenen: Jan de Wit; Vliegtuigen: Bert Koorn; Houtwerk: Jac. van der Sluis., Cor Barsin gerhorn. le prijswinnaar(sters) der ingebrachte planten waren voor volwassenen: P. Visser- Grollcman met Pietje Puk, A. Jongsma Zwakman met Coleus, K. Beets met Roode Geranium, le prijs Bouquette: J. de Wit van Duin. lste prijswinnaar(sters) voor kinderen: Fokke Turkstra met Afrikaan; Jan de Wit met Fuchsia's, Jacob Kramer met Begonia's. De belangstelling van de burgerij was weer zeer goed, ongeveer 400 bezoekers. Alle stan den hebben druk werk gehad; de ballero had dit jaar zijn record, van al de voorgaan de jaren, nl. 575 gooien. De totale opbrengst f 153.75, zoodat in alle opzichten het Flo- raliacomité kan terugzien op een schitte rend geslaagden dag. De naam der pop was Willie en werd ge raden door Rie Kramer. De gezelligheid werd verhoogd, door het muziekgezelschap onder leiding van Cor van Twuiver. De heer Stuffers hoofd der school bracht allen dank die hun medewerking verleend hebben aan deze goedgeslaagde tentoonstel ling. ALKMAAR DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. De aanvoer bedroeg gisteren 154 koeien, waarvan er 145 door de centrale werden overgenomen, een voldoend aantal om de vleeschvoorziening te kunnen garandeeren. Vergeleken bij de vorige week is het aantal dus weer even. toegenomen. Het gewicht, der dieren bewegen zich meestal rondom 250 kg. geslacht, hoewel het gemiddeld van week tot week vrij sterk uiteenloopt. Over de afgeloopen weken bedroeg het 261 kg., 255 kg.. 218 kg., 264 kg. Daarnaast waren er 15 nuchtere kalveren en 6 schapen. Wat deze laatste dieren be treft, hoorden we de verwachting uiten, dat de aanvoer daarvan in de komende weken wel eens zou kunnen toenemen, aangezien het in de bedoeling zou liggen de aanvoer op dezelfde wijze te doen geschieden als thans, met de runderen het geval is. Zooda nig dus, dat. de levering verplichtend zou worden en dat het aantal der aan te leveren schapen van overheidswege wordt voorge schreven. OP HET DRIETAL. Ds. J. D. Kleyne, alhier is op het drietal geplaatst voor predikant van de Ned. Herv. kerk te Kampen. EEN VOORBEELD DAT NAVOLGING VERDIENTI In verband met. de hooge prijzen, die voor de veevoedergewassen, die van den landbouw komen, gemaakt worden, heeft. het. bestuur van de veilingvereeniging van Avenhorn be sloten met ingang van October a.s. eiken Donderdag veiling te houden van deze producton, zooals bieten, pastinaken, etc. Tot nu geschiedde de verkoop hier van steeds uit de hand, en waren de prijzen nog. al eens uticenloopcnd. BENOEMD. Aan de R.H.B.S. alhier is wederom tijdelijk benoemd tot leerares mejuffrouw J. C. Postma. LANGEDIJK TOEGELATEN. Tot de Rijkskweekschool voor onderwij zersfessen) te Alkmaar is o.m, toegelaten M. Visser te Noordscharwoude, oud-leerling U.L.O.-srhool aldaar. NOORDSCHHARWOUDE. BOUW VAN KOOLSCHUUR GEGUND. Het bouwen van een hooischuur voor re kening van den heer C. Kuiper, alhier, is door architect S. Vis, Oudkarspel gegund aan den heer J. Heidsma, Noordscharwoude voor een bedrag van f 1308- DE NTETIWE ST.TTTR IN GEERUIK GENOMEN. Gisteren is de nieuwe sluis in het nieuwe kanaal in gebruik genomen. Als sluiswach ter is benoemd de heer K. de Wacht van Schacerbrug. De eerste schuit, welke werd gechut, was die van den heer S. Groen, vrachtvaarder uit 't Waarland, die met. een lading groenten naar dve veiling te Noord scharwoude ging. BROEK OP LANGENDIJK. WERELDREIZIGERS. Gisteren heeft het gezin K. alhier langen tijd in ongerustheid verkeerd óver de verblijf plaats van het 4-jarig zoontje des huizes. Deze kleine man was met een vriendje een eindje met een vrachtrijder meegereden, zoo als wel meer gebeurt, maar deze keer kwam de jongeheer niet op tijd thuis. Het was al vier uur in den middag en nog was Arie niet op het appèl verschenen De vrachtrijder die over het wegblijven van den kleinen mant was opgebeld in Alkmaar, kon ook geen na dere inlichtingen geven. Hij had de kinderen afgezet en zij waren in de richting van huis vertrokken. Zooals te begrijpen is. werd de spanning hoe langer hoe ondragelijker en werden som bere gedachten uitgesproken, totdat na peni- gen tijd het verheugende bericht uit Heer- hugowaard werd ontvangen, dat de jongelui daar „zwervende" waren aangetroffen. Het laat zich begrijpen, dat men blij was. KAS VERKOCHT. Naar wij vernemen, hebben de Gebr. Slot alhier hun tomatenkas verkocht. De kas zal worden gesloopt om in 't Westland weer te worden opgebouwd. HEER-HUGOWAARD DE NAJAARS-GRASOOGST. Het is opmerkelijk dat dit najaar op ver schillende plaatsen (o.m. Schermeer, Deem ster, Heerhugowaard, Oudorp, Berkhout, Bo- beldijk, etc.) zooveel gras voor de kuil of silo gewonnen wordt. Ook probeert men ook nog wel nahooi le maken. Maar verreweg het. grootste deel gaat toch voor de kuil of silo. Nu er dezen zomer niet zoo veel hooi ge wonnen is en het stalvee het voor een be langrijk gedeelte buiten krachtvoeder zal moeten stellen, komt deze najaarsoogst zeker goed van pas. Wijzigingen in exportprijzen, bin nenlnadsche maximumprijzen en percentages van uitvoer prac- tisch weinig invloed op finan- cieele uitkomst nog geen al- gemeene tevredenheid groen- tenvoorziening heeft algemeene belangstelling bezwaren tegen uitspraak: de tuinbouwer heeft een goed inkomen weersge steldheid beeft tegengewerkt van verse' illende producten te geringe oogst en daarop is kostprijs berekend export geen schuld aan groentenschaarschte bevolking verwend met te la ge prijzen bedrijf sonkosten hooger vaste laten idem niet alle producten tegen maxi mumprijzen verkocht achter, stand niet t0 vergeten verschil lende soorten aardappelen a. d. veilingen - verschil in prijs - min der tomaten vrij veel uien sterk verr 'nderde aanvoer sla- boonen f 1.hooger vrij veel roode kool veel witte kool niet-veel gele kool ver gelijking prijzen vorig jaar aanvoer wortelen weinig bie ten meer druiven ramme nas. In dé exportprijzen kwam in de laatste week maar weinig verandering. Alleen ten aanzien van sla- en snijboonen en van een paar soorten druiven werd eenige wijziging aangebracht, terwijl een der sorteeringen van de peen niet meer op de exportprijzenlijst voorkwam. Wat de lïist der binnenlandsche maximumprijzen betreft, deze werd weer met nkele producten uitgebreid, met enkele ver minderd, terwijl van sommige de prijzen en de sorteeringen werden veranderd. Dan kwam er nog eenige verandering in de percentages van sommige prpducten, die voor export worden bestemd, maar practisch oefenden al deze wijzigingen maar weinig invloed op den financieelen gang van zaken. En daar is het den tuinder toch in hoofd zaak om te doen: een prijs voor zijn produc ten te maken, waardoor hij van een goede uitkomst van zijn bedrijf is verzekerd. Alge meene tevredenheid daarover heerscht nog niet. Wel staat de groentenvoorziening in de algemeene belangstelling van alle. lagen der bevolking, doch van tuinderszijde en ook van die van hen, die tot de insiders kunnen worden gerekend, worden bezwaren geop perd tegen een uitspraak, als zou den tuin der bij den huldigen gang van zaken een goed inkomen zijn verzekerd. En als men daar tegen op koint, dan wordt er in de eer ste plaats op gewezen, dat de weersgesteld heid gedurende het geheele jaar zeer on gunstig is geweest voor een behoorlijken oogst, terwijl buitenstaanders een tekort aan groenten wijten aan den export. Men vergeet daarbij, dat de tuinbouw altijd op export was aangewezen, en dat die groenten, waarvan thans oen belangrijk gedeelte wordt uitge voerd, vroeger ook tot de voornaamste ex portgroenten behoorden. Als toen niet alles kon worden geëxporteerd, daalden de prij zen op zeer bedenkelijke wijze en de crisis, waardoor de tuinders in armoede kwamen te verkeoren, was daarvan het gevolg met al dc ellende va,n dien. De bevolking at daardoor zeer goedkoope groenten, waardoor zij ten zeerste is verwend en nu te gauw van dure groenten spreekt en concludeert, dat de producenten ervan gouden tijden beleven. Wie de prijzen, wel ke tegenwoordig gelden voor de Langcndij- ker tuinbouwproducten, nauwkeurig bestu deert aan de hand van de productiecijfers, die op een normalen oogst zijn berekend, zal moeten erkennen, dat die gouden tijden hier nog niet zijn aangebroken. In onze be richtgeving hebben we voor en na op den slechten oogst van sommige producten ge wezen. Vergeten -wordt ook vaak, dat niet alle producten tegen den maximumprijs, die de kostprijs is. kunnen worden verkocht, dat ook de vaste lasten hooger zijn geworden en dat er nog altijd bij verscheidene tuinbou wers "veel achterstand is in 'te halen. Ge hoopt wordt daarom, dat de oogst- van de winterkool goed zal zijn en dat de maxi mumprijzen op een zoodanig pei! worden gesteld, dat de tuinder inderdaad een goed inkomen heeft. Aan beide veilingen werden in de afge^- Ioopen week ongeveer 40 spoorwagens aard appelen aangevoerd, waarvan slechts een klein gedeelte Srhotien en het andere be hoorde tot de Eigenheimers, blauwe en blanke, de Bevelanders. Bintjes. Blauwe, Koopmansblauwe en ook enkele partijtjes Souvenir'en Geelhloem., Voor de laatste 2 soorten met Bintje en Schotten werd f 3.65 betaald, voor de overige soorten f 3.90. Aan de veiling te Broek kwamen de meeste. De aanvogr van tomaten liep achteruit. Voor export moest 60 pet. worden bestemd, en 20 pet. voor de fabrieken. De -prijs was f 10; voor bonken f 12. Uien werden er aan beide veilingen heel wat aangevoerd. De goede kwaliteit van de verschillende sorteeringen had een maxi mumprijs van f 4.50, waarvoor alles kon worden geplaatst. Stek bracht f 2.30 op. Het vorige jaar werd niet minder voor de uien gemaakt. De aanvoer van slaboonen minderde sterk De prijs was van f 14 op f 15 gebraclit Ook voor de, aan de Broekcr veiling aangevoerde, snijboonen was die prijs bepaald. Roode kool kwam er nog heel wat. alleen aan de Broeker veiling 25 spoorwagons. De maximumprijs was f 3.50. Vergeleken met. de noteeringen van het. vorige jaar, waren de tuinders toen beter af. Aan witte kool kwam er rond 90 spoorwagens; maximumprijs f 2. Dit wordt algemeen te laag geacht en oók voor dit artikel was verleden jaar de finan- ciecle belooning beter. Nog sterker komt dit uit bij gele kool, waarvoor ook een maxi mumprijs van f 3.50 was bepaald. Verleden jaar werden aanmerkelijk hoogere prijzen betaald. Vrij veel wortelen kwamen aan de Broeker veiling, minder aan die te Noord scharwoude. Voor bospeen werd f 5 belaald per 100 bos. voor losse peen f 3.50 voor C, groote. f 4 middelgroote. en f 6 kleine. Die prijzen werden het vorige jaar niet gemaakt De aanvoer van bieten was gering. Voor de kleinste soort werd f 4. voor de andere f 3 betaald. Bloemkool kwam uitsluitend aan de Broeker veiling, en behoort tot de groot ste soort van f 12 en de kleinste van f 9. Druiven kwamen er heel wat: Alicante, Frankenthalers, Golden Chamnion. Wes'fri- sia. De hrijzen liepen van f 2965. Ten slotte kwam er nog wat rammenas, die e n besten prijs van f 13 opbracht.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3