PROJECTIELEN I duitscheTtroepen bedreigen de rrim Drijvende mijnen Nieuw grensincident tusschen Peru en Ecuador De conferentie te Moskou Roosevelts afgezant bij den Paus RECHTBANK reflexen schrikbeelden voor de scheepvaart en den kustbewoner II EEN SPURT OM HET LEVEN Projectielen des doods en projectielen der vernielingdat zijn inderdaad de kogel vormige kolossen, die. na ruw weer en aan- Selanden wind, langs de Nederlandsche kust rijven. Met slechts een gering deel van hun geheel aan de oppervlakte. Dikwijls gebeurt het dat zoo'n mijn aan spoelt, of in de branding, vlak onder de kust, fclijft dobberen. Wee den mensoh, die dan in de nabijheid is--, wee de eigendommen van de kustbewonersExplodeert het sta- ien monster, gevuld met vernietigende tro tyl, dan valt alles tot in wijden omtrek aan vernietiging ten prooi. Drijvende mijnenschrikbeelden voor «te scheepvaart overdag en des nachts. Drijvende mijnen, zij bestrijken het ar beidsveld van de ploegen mijnendemonteurs, waarvan ook een groep in Den Helder aan wezig is. De heer Van de Poel, die wij in ons nummer van j.1. Zaterdag aan het woord lieten, vertelt er ook in onderstaand artikel .van. Men heeft twee mogelijkheden, aldus de heer Van de Poel. Of de mijnen zijn losge slagen en bevinden zich op open zee, óf ze liggen tegen het strand of onder aan de dij ken. In het eerste geval zijn ze voor rekening van de Duitsche Marine, in het andere voor de onze. Stel nu dat er bij Petten een mijn aange dreven is. Dan wordt de onwelkome bezoeker gemeld aan de centrale post, die op haar beurt weer doorgeeft aan het station, in welks rayon de melding dient te vallen. In het geval van Petten dus Den Helder. De ploeg, bestaande doorgaans uit 3 man, rukt uit. Hoe minder menschen er meegaan/ des te beter. Dat heeft de praktijk wel ge leerd. Overal aan de kust bezitten wij onze con tactpunten, waar we kunnen informeeren of we de aangeduide plaats reeds naderen. We maken gebruik van een dienst-auto, doch moeten die, in verband met de berozi- ne-schaarschte uiterst economisch behande len. Bij paal 18 ligt dan bijv. de mijn. We gaan dan onzen gang en al heel spoedig vliegt het geval de lucht in. Tenminste, als dat geen gevaar meebrengt voor de eigendommen van in de omgeving wonende burgers. Laat U alle mijnen springen? Neen. Als regel wórden de aangespoelde mijnen gedemonteerd. Men moet niet ver geten. dat er mijnen zijn van bekende zoo wel als onbekende constructie. En juist die laatste boezemen den mijnen-demonteur groote belangstelling in. Dat is wel te be grijpen. Iedere mijn kan een nieuw-uitged- dacht mechanisme bezitten, iedere mijn kan een nieuw geheim bevatten. En die mysteries te ontsluieren kijk, dat is de «peciale sport van den waren mijnen-de monteur. Dat is toch een zeer gevaarlijk werk, me neer Van de Poel? Inderdaad, het i s gevaarlijk. Maar dat weten we. Vergeet U niet. dat wij allen bij dezen dienst vrijwilligers zijn. Niemand kan men verplichten tot dit werk. Tot de gevaarlijke mijnen behooren vooral ook die welke op drift liggen in de branding. Dik wijls worden deze eerst versleept en daarna tot explosie gebracht. Zijn er reeds slachtoffers gevallen? Dat zijn er. Verscheidene reeds. Ik noem de er al eenigen. o.a. commandeur Meyers Jr. En de dienst zal slachtoffers b 1 ij v e n •ischen. Daar is geen mis van. En dat heeft niets te maken met voorzichtigheid en prac- tische ervaring, maar w e 1 alles met geluk. U maakt zeker wel heel wat mee, op die excursies? Dat gaat wel, is het antwoord, en dan krijgen wij te hooren van het werk der ploe gen waarvan men nooit iets verneemt. Dan hoort men van gevechten van mijn tegen man. Van jonge kerels, die hun kleeren uit gooien, te water springen en naar de mijn zwemmen, om die in de richting van /len wal te sturen, of er contact mee te krijgen en •r een lijn aan te bevestigen. Men hoort van urenlangen arbeid, op ijskoude winterdagen, als het pak-ijs het water onzichtbaar doet zijn, en de mijn doet opkruien. Men hoort van Noordwester stormen, die de mijnen tegen de glooiingen oppersen en van de ploegen demonteurs het alleruiterste vergen. Dan worden er niet uren, maar dagen aan gegeven om de kust te zuiveren. Dan kan iedere mijn een kwelling worden voor hen die niet terug gaan alvorens ze haai* on schadelijk gemaakt hebben. Daar wordt veel geploeterd, veel afgejak kerd aan de kust van ons land als de wes- ter stormen de stalen monsterb'allen naar landzij gestuwd hebben... Veel, waarvan de burger geen voorstelling heeft. Zoo hooren we van den heer Van de Poel verhalen over in de branding drijvende monsters. Alle pogingen worden altijd, in 't werk gesteld om ze bij den' wal te krijgen en ze daar te laten explodeeren. Lukt dat niet, blijkt het onmogelijk, dan wordt veelal de gevaarlijke inhoud er uit gehaald,. Maken do menschen nooit bezwaar? Als een mijn beweegt behoeft niemand er bij te komen. Doet men dat toch, dan ge beurt zulks op eigen risico. Maar U begrijpt wel dat in een dergelijken dienst geen lijn getrokken kan worden tusschen eigen risi co en dat van anderen. Dat gaat nu eenmaal niet. Niet voor niets heet deze dienst bij de Duitschers „Himmelfarhtkommando" Hoe gaat dat tot explosie brengen nu eigen- Jij k? Nu, de mijn wordt zoo gerold, dat wij de apparaten gebruiken kunnen die er voor noo- dig zijn, en wel n trotylpatroon, een lont, een slaghoedje en een lontontsteker. De om geving wordt tot op grooten afstand afgezet voor onbevoegden en dan gaat de brand in de lont. Het ligt nu maar aan den leider van de springploeg of hij die lont langer of korter maakt. Dat is heelemaal persoonlijk inzicht. Zoo'n lont is echter een raar ding. Die haalt het namelijk wel eens in z'n hoofd om te dooven. Je wacht... en wacht... maar er gebeurt niets. Wat dan...? Dan schiet er niets anders over dan terug te gaan. Nu staat er wel een zekere tijd voor, dat je moet wachten indien de mijn niet explodeert, maar er kan zoovéél gebeurd zijn. De lont kan nat zijn, en dan heel zachtjes doorsmeu- len, er kan iets in de mijn zelf zijn, dat het ontbranden tegenhoudt... dat kun je van te voren nooit bezien. Maar prettig zijn der gelijke ervaringen niet. Je kunt toch mijnen ook electrisch laten detoneeren? O ja, dat kan ook. Maar de praktijk bewijst dat daar doorgaans niet veel van komt. Je moet daarvoor een hele rompslomp mee sjouwen, een complete installatie. En dat is met 2 of 3 man, die de ploeg vormen, te lastig. Vergeet daarbij niet dat het demontee- ren meestal gebeurt met slecht weer. En dat de mijnen vaak zóó liggen, dat het aller moeilijkst is er mee te gaan experimenteeren. Hoe vindt men het werk? Wij houden van ons werk. Dat kan ook niet anders. We zijn op elkaar aangewezen als bijna in eeen anderen dienst. En waar we veel lief en leed meemaken, groeit daar een hechte band. Dit is aeen theorie, maar praktijk. Dat men daarbij enorm veel men- schenkennis opdoet, spreekt wel vanzelf. Kunt U bij benadering opgeven, hoeveel mijnen U reeds heeft doen springen? Jawel, dat zijn er ruim 600 En waar aan genomen mag worden, dat er in de komende maanden nog wel de noodige aandrijvers zullen komen zal dat getal, mag ik het be leven. nog wel grooter worden. Wat was het hachelijkst moment? Hachelijkst moment Ja, er waren di verse hachelijke moment. En nu vraagt .U er één Laat eens kijken ja, dat was het vorige jaar eind Augustus op Texel. Op het strand, vlak bij de duinen, lag een mijn We hadden de heele boel kant en klaar gemaakt om haar te kunnen laten springen en wilden juist met ons tweeën op veiligen afstand de explosie gaan gadeslaan toen de mijn begon te branden. Een ge weldige hoeveelheid rook kwam naar bui ten en uit alles bleek dat het trotyl, waar- 's Morgéns goed - s Avonds beter de kwaliteits-tandpasta van maar liefst een 350 kilogram in de mijn aanwezig was, ontstoken was. We wisten dat de mijn op scherp stond en dat ons le.ven op dat moment niet veel waard meer was. De veiligheidsafstand van dit type mijn is namelijk 1500 meter en wij stonden er naast Mijn collega was iets verder van de brandende mijn af ging er van door als een pijl uit een boog. Ikzelf haalde even adem en ging er eveneens vandoor. En loo- pen dat ik deed ik geef U de verze kering, dat ik nooit tevoren zoo gerend heb en dat ik 't waarschijnlijk ook in de toekomst nooit meer zoo zal doen. Nurmi moet het in die oogenblikken ongetwijfeld tesen mij afgelegd hehhen Ik wist echter onder dat rennen dat ik veVloren was. Ik kon die explosie niet meer ontloopen. Ik had geen kans meer te ont komen... Ineens voelde ik dat het gebeurde en op het zelfde moment liet ik me voorover vallen, plat op het strand. Terzelfder tijd donderde een ontzaglijke explosie over me heen en nog even later hoorde ik de stukken naast, langs en bij me neergieren. Een re gen van staal. Het heeft wel even geduurd aleer ik den moed had op te staan. Ik keelt naar m'n collega en jadie krabbelde ook net op de been... Beiden waren we ge red. Door een mirakel... dat kan ik U wel vertellen. Zoo ooit, dan waren wij toen door het oog van.een naald gekropen. "Overigens, veel tijd hadden we niet om onszelf te gaan bekreunen, want het bleek dat er maar liefst op 20 plaatsen in het aan grenzende. duin tegelijk brand uitgebroken was. Als bezetenen hebben we tekeer moeten gaan om al die vuurhaarden te bestrijden en erger te voorkomen. Maareen hache lijk moment was het. Gebeurt het wel meer dat bij mijnen zelf ontbranding optreedt? Ja. dat gebeurt wel eens meer. En het tra gische is dat bij precies zoo'n geval een ge- heele ploeg demonteurs den dood gevonden heeft. Maar ik heb U al verteld: zonder ge luk varen wij niet wel Lima, 16 Sept. (D.N.B.) De persafdec- ling van het ministerie van buitenlandsche zaken van Peru publiceert een communiqué betreffende een nieuw grensincident tus schen Peru en Ecuador, waarin gezegd wordt, dat de regeering van Peru reeds op 17 Aug. kennis heeft gekregen van troepen concentraties van Ecuador bij Mendez cn Macas en op 22 Aug. bij Machala. De troe pen van Ecuador zijn ton deele aan boord gebracht van als hospitaalschepen gekeiv merkte vaartuigen cn op 2S en 29 Aug. bij Bajo Alto en La Bocana aan land gezet. De regeering van Peru heeft vertrouwd op de beloften der vertegenwoordigers van de drie bemiddelende mogendheden die verzeker den, dat Ecuador zijn troepen naar huis had gestuurd en dat zijn troepen in het grens gebied geen agressieve bedoelingen hadden. De feiten hebben evenwel juist het tegen deel bewezen, zoo sluit het communiqué. De Amerikaansclie delegatie heeft haast. Berlijn, 16 Sept. (ANP). Blijkbaar maakt men in het kamp der vijanden van Duitsch- land veel haast met de conferentie te Mos kou, zoo vernemen wij van welingelichte zij de, daar de leider der Amerikaansche dele gatie, Harriman, den wensch te kennen heeft gegeven naar een zoo spoedig mogelijke bij eenkomst. Deze haast is, naar in kringen, die in nauw contact staat met de Wilhelm- strasse, eenigszins begrijpelijk, daar toch de jongste extra berichten over geweldige Duit sche successen in het Oosten bij Harriman en de heeren, die hem vergezellen, het denk beeld zullen hebben doen ontstaan, dat zij zich dienen te haasten om „de autobus niet te missen" Ook de uitlating van Lord Beaverbrook, die de arbeiders in de tankfabrieken in het voor uitzicht heeft gesteld, dat de door hep ver vaardigde tanks aan het front van Odessa, Leningrad en Kief in den strijd zullen wor den geworpen, noemt men vermakelijk. Lord Beaverbrook vergeet hierbij, zoo verklaart men, het recept mede te deelen hoe juist thans tanks naar Odessa, Leningrad of Kief gebracht kunnen worden. Tsjoengking en de conferentie te Moskou. Tokio, 16 Sept. (DNB.) Asahi Sjimboen meldt uit Nanking, dat Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en de Sovjet Unie aan de regeering-Tsjoengking geen toestemming hebben verleend aan de binnenkort te hou den conferentie te Moskou deel te nemen Roosevelt zoekt overal incidenten Britsche havens in het Oosten waarschijnlijk vrij voor schepen der V.S. Het departement van buitenlandsche za ken der Vereenigde Staten heeft, zegt U. P., geweigerd een nauwkeuriger definitie te ge ven van de gebieden, welke volgens de nieu we interpretatie der Neutraliteitswet weer voor de koopvaardij der Vereenigde Staten openstaan. Men gelooft dat Aden, Egypte, Malakka, de Strait Settlements, t Britsch-Borneo, Britsoh-Oost-Afrika, Britsch-Somailland en d* Engelsch-Egyptisohe Soedan vrij zullen zijn. Volgens het D.N.B. constateert de ,New York Times", dat van nu af oorlogsmaterieel met Amerikaansche schepen kan worden vervoerd naar Britsche havens, zooals Hong kong en naar Birma en Suez. Iersche havens kunnen niet worden aangedaan, evenmin als Middellandsche zeehavens, die in de oorlogs zone liggen. De „New York Herald Tribune" vestigt er de aandacht op, dat Roosevelts proclamatie van 4 November 1939 alleen betrekking had op Engeland, Wales, Schotland en Noord- Ierland en dat het eiland Man volgens die proclamatie niet als onderdeel van het Ver- eenigd Koninkrijk wordt beschouwd. Zou Roosevelt de wateren om Engeland niet meer als „oorlogszone" bestempelen, dan zouden de Amerikaansche schepen eventueel met oorlogsmateriaal naar Man kunnen varen. Duitsche commentaren. Bevoegde Duitsche kringen verklaarden naar aanleiding van de toestemming voor handelsschepen der Vereenigde Staten om enkele Britsche havens aan te doen, die zij tot dusverre volgens de Neutraliteitswet niet mochten aanloopen: „Dit beteekent een constitutioneele wijzi ging, zooals zij tot dusverre nog niet is voor gekomen. Men kan zeggen, dat het een inte ressant voorbeeld is van het functionnecren van het democratische systeem. Men maakt wetten en dan kijkt men hoe men ze weer broken kan. Evenals men schepen van de Vereenigde Staten de Roode Zee instuurde, beteekent deze maatregel niets meer dan een nieuwe gelegenheid om incidenten te schep pen." Volgens het A.N.P. zeide men, dat Knox weer op niet-officeele wijze een zaak heeft geïnterpreteerd, welke Roosevelt om goede redenen nog in het duister had gelaten; alles met het doel weer iets dichter bij den oorlog te komen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft in dit verband, dat Roosevelt inci denten zoekt op alle wereldzeeën. Onderhoud van een uur. Over enkele dagen terug naar Ver. Staten. Vaticaanstad, 16 Sept. Naar hier be kend wordt, zegt U. P., zal de paus heden morgen om half elf Myron Taylor, den per soonlijken afgezant van Roosevelt, in au diëntie ontvangen. Men gelooft dat de paus Tavlor dan het antwoord op de boodschap van Roosevelt zal overhandigen. Voor zijn terugreis naar de Vereenigde Staten, die aan het eind van deze of in het begin van de volgende week per Clipper zal geschieden, zal Taylor waarschijnlijk neg besprekingen voeren met den kardi naal-staatssecretaris Maglione. Men zegt dat TayJ,or na zijn terugkeer te Washington een bespreking met Roosevelt zal hebben. Het D.N.B. meldt nader, dat de particu liere audiëntie van Myron Taylor bij den paus een uur duurde. De paus ontving verder den Italiaan- schen ambassadeur bij den Heiligen Stoel, Atlolico. Aanval op Donetshekken mogelijk gemaakt door overtocht over Dnjepr. Uit berichten van Duitsche oorlogscorres pondenten blijkt, aldus meldt de „Deutsche Zeitung in den Niederlanden". dat de Duitsche troepen door hun overtocht over den Dnjepr uitgangspunten hebben gekre gen voor nieuwe aanvalsacties in de rich- tine van het Donetsbekken, dat bekend is door zijn geweldige industriéën en zijn groote bodem rijk dom men Ook de benedenloop van dien Dnjepr is overschreden door Duit sche troepen, die inmiddel in hardien stri'd diep in de Nogai-steppe ten noorden van het schiereiland die Krim zijn doorgedrongen. Duitsche gevechtsvliegers vernielden hier de terugtochtswegen van den vijand en ver braken in de allereerste plaats -het verkeer op de spoorlijnen, welke naar de Krim lei den. De zich hier afteekenende doorbraak door de Dnjcpr-linie vormt naar de mee ning van Londensche militaire kringen^ een zeer ernstige bedreiging van de industrieele voorziening der Sowjet-Unie. BRITSCHE BOMMEN OP LE HAVRE. B e r 1 ij n, 16 Sept. (D.N.B.) In den af- geloopen nacht hebben, naar het D.N.B. verneemt. Britsche gevechtsvliegtuigen een groot aantal brisant en brandbommen op de woonwijken van Le Havre laten vallen, waardoor aanzienlijke schade werd aange richt. De aanval had geen enkel militair resultaat, doch 20 woonhuizen werden ver woest. Tien Franschen kwamen om het le ven, negen werden gewond. Amsterdamscbe effeetenbeuri Flauwe markt Lager koerspeü Indische fondsen aangeboden, Olies zwak. Industrieelcn ong animeerd. Beleggingen kalm. OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V K. L K. Nederland 1941 1 4 100% 100 7/16 lOOi/o-lOO 7/U 101% 101 ll/ii 100% 100% 101% 101 U/l{ 949/16-94% 94%-! 97 5/16 97 5/16 96 5/16 963/ Nederland 1940 1 4 Nederland 1040 II 4 Idem ruft hel fac. Nederland 1938 3.3% Oost Indië 1937 3 Oost Indië 1937 A 3 PROVINCIALE EN GEM LEENINGEN. 95% 95% COMMUNIST IN FRANKRIJK TER DOOD VEROORDEELD. Vichv. 16 Sept. (D.N.B.) De militaire rechtbank te Marseille heeft een communist wegens verraad ter dood veroordeeld. DE AMERIKAANSCHE LEVENS STANDAARD. Washington, 16 September (D.N.B.; De directeur van het prioriteitsburoau, Nelson, heeft verklaard, dat de Amerika nen zich moeten voorbereiden op oen lagen levensstandaard. Zij moeten rondkomen met minder kleeren, schoenen en huishoudelijke voorwerpen dan tot dusver. In het bijzonder moet de vrouwenklecding gestandaardiseerd en vereenvoudigd worden. INZAMELING VAN PENNYS EN HALFPENNYS. Genève, 16 September (D.N.B.): De Londensche bladen richten een oproep tot de bevolking, om de groote penny- cn halfpennystukken te verzamelen en ter be schikking te stellen van de Britsche oorlogs industrie, die dringend koper en brons 1100- dig heeft. GENERAAL DENTZ TE VICHY. INERAAL y, 16 3ept Vichy, 16 September (D.N.B.): De voormalige Fransche hooge commissa ris in Syrië, generaal Dentz, is Maandag avond omstreeks 23.00 uur te Vichy aange komen Op hel station werd hij namens het staatshoofd maarschalk Pétain, verwelkomd door kolonel Chapuis alsmede door vertegen woordigers van den vicc-premier cn den mi nister van oorlog. Tijdens zijn verblijf te Vichy, zal generaal Dentz door maarschalk Pétain en.den plaatsvervangenden minister president, admiraal Darlan, worden ontvan gen. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. (Zitting van Dinsdag 16 Sept) Zij wilden uit spelevaren gaan, maarzij gapten een lamp. Een getuige met een kattenna tuurl Waar een student aan lager wal toe geraakte. Reeds op jeugdigen leeftijd op het die venpad; een zielige figuur. Ze waren er in een schuitje op uitge gaan, de drie verdachten Chr. A. W., zijn broer A. W en de minderjarige H. R. R. uit Enkhuizen Ze waren niet direct gaan spele varen, maar hadden koers gezet naar een marinevaartuig, dat in de haven lag. En hoewel zij verklaarden, dat zij dit schip eens wilden bezichtigen, en één der verdachten zelfs beweerde, dat hij een hobbie had voor radio-telegrafie, geloofde de president Mr baron v. Tuyll van Serooskerken daar geen steek van, want waarom hadden ze dan een hamer en een schroevendraaier meegeno men? De president vond dat de drie heeren geen smoesjes moesten verkoopen, hun ver dediging was te mooi om waar te zijn. En wat bleek nu? Ze hadden een Brinio- lamp van het vaartuig afgehaald en mee genomen. De zaak was vrij eenvoudig en de officier noemde het een ernstig feit, temeer daar de drie verdachten geen blanco strafregister hadden; zelfs de minderjarige niet. Tegen de gebroeders W. eischte Mr de Brueys Taclc 8 maanden gevangenisstraf en tegen R. 5 maanden opsluiting in een tuchtschool. Er kwamen drie verdedigers aan te pas, nl. Mr. Schuurman voor den minderjarige R., die beweerde dat zijn cliënt onder pressie had gehandeld. Hij zat in het schuitje en moest meevaren, letterlijk en ook figuurlijk; Mr. Buiskool voor Christiaan en Mr. Kam- minga voor diens broer. Zij allen vonden de straf door den officier geeischt te zwaar cn riepen de clementie in van de rechtbank. Verd. Th C. S., een winkelbediende uit den Haag, bleek een student te zijn, die aan lager wal was geraakt en zijn niet toerei kende geldmiddelen probeerde aan te zuive- 92 Adam '37 I 3% s Grav '37 1 iv? yyj N Holl '38 3 91 N Holl '38 il (3%) 3 94 943/8 R'dam 37 I lil 3% 9413/16 95 Z-Holland 1937 3 95% 96 HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp b Veendam 3% 99% 99% AANDEELEN. BANK- EN CRED.-INST. Binnenland. Koloniale Bnnk A Ned. Ind llandelsb A Ned Handel Mij c v. A 219%-217 215 16434-158 155-158 171 164 INDUSTRIEELS ONDERNEMINGEN. Binnenland. A K U. 157-155% lo3%-15ij Centr Suiker Mij. 219 Kokker g A 230 2~9 4 Lever Bros en Unilever cv.A 171%-166% 165-168 Ned. Ford 353 348 Philips G B v A. Philips pref. A 171 168 PETROLEUMONDERNEMINGEN. Binnenland. Kon Petr. 340-33134 328-31? SCHEEPVAART -MA ATSCH APPIJEN. Holland Arnerikalijn A 155-150 149-147 Kon. Ned. Sioomb Mij. nat bez. v. A 20434-19S 200-1» Kon Paketvaart A .284 280 Ned Sfcheepv. Unie A 224-219 217-210$ SUIKER-ONDERNEMINGEN. H V A 503-494 483-478 Javasche Cultuur 286 NISU. 273 TABAKSONDERNEMINGEN. Dell Batavia Mij. 289-2S0 276% Deli Mij cv. A. 319%-313 314 Senembah 274% 265-26S RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 325-317 215- tieli Batavia Mij. A 273-268 262% ren-door oplichters-praktijken. Zijn slacht offers waren kapelaans. De kapelaan N. P. V., vroeger te Oudoip wonende en tlians woonachtig te Heems kerk, was er ook ingevlogen. Verd. was bi; hem gekomen, voorgevende reiziger te zijn van de firma P^ck en Cloppenburg te Am sterdam. Hij was toevallig in Alkmaar, waai hij voor een koopje koffie en thee op dei kop kon tikken. Maar jammer genoeg had hij niet de noodige contanten in z'n zak ge stoken en de «gocdgeloovige kapelaan vond daarin aanleiding den man dertig gulden te leenen. Dat geld zag de geestelijke nooit te rug. Bij onderzoek bleek, dat verd. noch rei ziger was van P. en C., noch koffie en thee had gekocht, doch het geld voor andere doeleinden had besteed. De. Officier taxeerde deze oplichting op! maanden gevangenisstraf, omdat verd. al tal van oplichtingen had gepleegd. Voor den kantonrechte!" was de aanne mer van schilderwerken K. v. d. K. uit Schiedam vrijgesproken, maar de ambte naar van het 6. M. was in hooger beroep ge gaan en dus diende de zaak voor de Meerv. Kamer. De aannemer had twee schilders ontslagen wegens ongeschiktheid, doch de schilden beweerden, dat ze hun vak wel degelijk ver stonden, doch dat ze werken moesten op een steiger welke niet aan de eischen voldeed Ze stonden daar op het Bergcnsche vliegveld te werken op een plank van 4 duim breed, welke in klampen op 8 m. hoogte hing. En dat zonder leuning. De controleur van de Arbeidsinspectie w> B. uit Haarlem achtte dit in strijd met de veiligheidswet. Er was echter ook een getuige ;l décharge, die zoo'n steiger heel gewoon vond. waarop de president opmerkte dat de man zeker voor louter genoegen op de plank zou heb ben heen en weer gewandeld. Dit beaamde de getuige ten volle, waarop de- president meende, dat get, dan een kattennatuur moest hebben. Het schilderen van de ontslagen werklie den ging beroerd slecht, zeide get. U bent een bijzonder mensch, merkte Officier op en de president voegde eraan toe: „Geen toren is u blijkbaar te hoogt" Mr. baron Tuyl van Serooskerken wilde over deze zaak nog een deskundige hooren en schorste haar daarom tot Dinsdag 30 Sep tember a.s. Het was een zielige figuur deze Jeugdi ge dienstbode C- M. uit Bergen, die van haar mevrouw 2 blikjes cacao, een worst, wat koffie en thee en koffiesiroop had gestolen Ze gaf een en ander volmondig toe en daar door bleef de zaak eenvoudig. Het bleek dat Vrouwe Justitia met. dit jeugdige kind al héél wat te stellen had gehad en daarom vroeg de officier een gevangenisstraf voor den tijd van vier maanden. Mr. Smal verdedigde het meisje, hij vroeg den duur van de gevangenisstraf te stellen gelijk aan die in preventieve hechtenis door- gebracht en dan plaatsing in een gezin, waar zij gelegenheid zou krijgen zich te reclas- seeren. In alle zaken bepaalde de president de uil- spraak op heden over veertien dagen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2