^OMGEVINGNIEUWS^ EEN GRASDR0GER in POLDER KOEGRAS Terugloopende markt De toestand in de tuinderij Predikbeurten ANNA PAULOWNA DE ARBEIDSBEMIDDELING ONDER DE LOUPE INLEIDING VAN DEN HEER SLOOF VOOR DE HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De secretaris gehuldigd. De afdeeling van de Holl. Mij.- v. Landb., Vergaderde Dinsdagavond weer in het café ,van den heer Jonker. Voorz. de heer J. Lindenbergh, heette in E'n openingswoord in het bijzonder welkom den héér G. C. Sloof, bemiddelaar voor den land- en tuinbouw van het gewestelijk ar beidsbureau, en defl oud-voorzitter en eere- Jid van do afd., den heer C. D. Rezelmau. De notulen moesten tot een volgende ver gadering wachten, daar de secretaris, de ieer Raap, ongesteld was. Voor den landbouwcursus gaven zich 14 leerlingen op, voldoende om den cursus te laten houden. De heer Henderikx van Juli anadorp, weer gevraagd de leiding op zich te willen nemen, had slechts één voorwaar de: hij stelde zich niet 's avonds beschik baar, maar wilde des middags les geven. De tweede onderwijzer moet nog gevraagd gorden. De gemeente stelt wel een schoollokaal ter beschikking, maar e;- zijn eischen gesteld ten opzichte van verduistering van het lo kaal waarvoor samengewerkt zou kunnen worden met den middenstandscursus), brand stoffen en verlichting (waarvoor een extra toewijzing aan het P.E.N. aangevraagd zou moeten worden). Het bestuur kreeg mach tiging naar goedvinden te hamjelen. Wanneer voor aardappelsorteercn en zaad- Bchoonen meer stroomverbruik noodig is, dan de toewijziitg toelaat, zal, op persoon lijke aanvraag,- bij het P.E.N., wel gunstig beschikt worden. De heer Raap heeft bedankt als secretaris yan de kunstmestfabriek-groep. Een bespreking, naar aanleiding van het uittreksel-richtlijnen voor plaatsing in Oost' Europa, had er o.a. toe geleid, den heer Sloof te verzoeken, dezen avond een inlei ding te houden. Ilct verslag van de H. M. v. L. zal door den heer V. Kaan bestudeerd worden, die dan t.z.t. een lezing zal houden over hetgeen 'i H. M. v. L. alzoo voor haar ledén doet. De vergadering ging met het bestuurs voorstel accoord, geen pogingen in het werk te stellen een landbouwhuishoudcursus op te richten (waarover een circulaire was in gekomen). De meeste daarvoor in aanmer king komende meisjes gaan naar de huis houdschool te Schageru Doel en werkwijze der arbeids bemiddeling. De heer SÏoof begon z'n inleiding met de opmerking, dat in de praktijk gebleken is, dat de werkgevers nog wat afwijzend staan ten opzichte van het bureau. Vroeger waren er de districts-arbcidsbureaux en de plaat selijke agenten. Er was al drang hierin ver andering te brengen en de omstandigheden hebben dit wellicht verhaast, maar ook an-' ders zou verandering gekomen zijn. Nu zijn ei; over het gcheele land 37 gewes telijke arbeidsbureaux met een 150 bijkan toren, die de belangen van werkgever en werknemer behartigen. Kan nu aan een aanvrage niet plaatselijk worden voldaan, dan tracht het bureau de werkkrachten in de omgeving te vinden en kan haar heele apparaat inschakelen om ze desnoods ook van ver te krijgen. Elke arbeider heeft z'n kaart in het kaart systeem, dat hiervoor moet dienen. Elke in geschreven arbeider wordt ook gekeurd om te weten te komen of hij voor zwaar, middel zwaar of licht werk in aanmerking komt. De arbeiders zijn nog wat schuw voor die keuying. Denken soms, dat die in verband staat met plaatsing in Duitschland. (Spr. deelde in dit verband mede, dat 05 pet. af gekeurd wordt voor werk in Duitschland). Door de centralisatie is het mogelijk bin nen twee dagen aan de aanvragen om werk krachten fc voldoen. Van belang is Ook, als men op de bureaux tijdig weet hoeveel ar beiders er voor seizoenwerkzaamheden in een bepaalde streek noodig zijn. Misschien zou de secretaris zoo'n staatje kunnen zen den. (Bij de bespreking naar aanlêiding van gestelde vragen bleek men meer van persoonlijke, maar in ieder geval tijdig in gediende opgaven te verwachten). Bij de vragen kwamen ook klachten los. De heer Sloof wees er op, dat men die niet voor zich moet houden-, maar aan het bu reau meedeelen. Er is thans ook een buiten dienst ingesteld. Het kwam nog al eens voor, dat een werkgever b.v. 10-arbeiders aan vroeg. He bureau schreef er 10 aan. maar er kwamen er 5. Het bureau hoorde niet van de niet opgekomen arbeiders, dat ze reeds werk hadden gevonden en niet van de werkgevers, dat ze niet het. gevraagde aan tal kregen. Het. dacht dus dat alles in orde was en achteraf bleek, dat dan niet zoo te zijn. De ambtenaar van den buitendienst gaat nu persoonlijk naar de arbeiders. Huldiging secretaris. Het volgende agenda-punt vermeldde hul diging van den secretaris. De ongesteldheid van dén heer Raap maakte natuurlijk, dat dit. nu wel oo zeer sobere wijze geschiedde. Toen indertijd voorzitter en penningmeester gehuldigd werden, was er alle aanleiding dit. ook den secretaris te doen, die 35 jaar z'n functie vervulde.. Hij wilde er niet van we ten, hoewel overige bestuursleden er anders over dachten.'Nu heeft hij er dan toch min pf meer in toegestemd en .met algemeeno instemming ging men aeeoord met het be stuursvoorstel hem als blijk van waardee- ïing een bedrag uit de kas ter beschikking te stellen, dat hij. die reeds persoonlijk zoo veel voor den landbouw deed. daarvoor nu naar eigen goeddunken ma? besteden. Na rondvraag volgde sluiting. PASTOOR FAKKELING. f In den ouderdom van bijna 75 jaar over leed te Reeuwijk A. Hakkeling, pastoor der parochie van de H.H. Petrus en. Paulus te Reeuwijk. Pastoor Hakkeling ontving op 17 December 1887 zijn priesterwijding en werkte sis kapelaan te 't Veld in Nnordholland en -Austcrdam. Daarna was hij pastoor te Anna D ulowna en (sinds 1908) te Reeuwijk. JAARVERGADERING D.V.S. De jaarvergadering van de hengelaarsver. D.V.S. werd met een enkel woord door den heer G. Philipsen geopend, waarna de heer C. Zvvirs achtereenvolgens de notulen en het jaarverslag las. Dit laatste vermeldde o.a.: in het afgeloopen jaar zijn alleen on derlinge wedstrijden gehouden, de jaarpre mie voor het grootste aantal gevangen baar zen werd door den heer C. Rozenbroek ver worven. De rekening van den heer P. Nieuwenhui- zen, die zelf niet aanwezig was, luidde: ont vangsten f 111.72, uitgaven f 44.09V&, batig saldo f 67.621/2- Namens de kascommissie bracht de heer C. Rozenbroek verslag uit. De bestuursverkiezing had al een heel vlot verloop: de heeren C. Zwirs, secr., P. Nieuwenhuizen, penningm. en C. Raven, le comm., werden n.I. bij acclamatie herkozen. Als leden van de kascomm. werden -de- heeren S. Roets en P. van Loon aangewezen. De hierna genomen besluiten omvatten o.a. een reglementswijziging, die mogelijk maakt, dat de leden ook lid kunnen zijn van andere vereenigingen. Het bestuur kreeg de beslissing ove het al of niet toelaten van zich aanmeldende nieuwe leden. De penningmeester zal van het kassaldo f 35 thuis houden en' de rest op de bank plaatsen. Hierna volgde een bespreking over de viering van het eerste lustrum. Deze heug lijke gebeurtenis zal herdacht worden op 28 September, des morgen met een wedstrijd aan cfè overzijde van het Noordhollandsch Kanaal, des avonds in een feestvergadering met muziek en voordracht. Enkele leden zegden reeds dadelijk hun bijdragen toe ter verhooging yan de feest vreugde en de heer F. H. Blok stelde voor hem, die in den .wedstrijd den grootsten baars zal verschalken, een beker- beschik baar. Nadat dan nog de heer J. Blok gewezen heeft op deri sportleven geest 'en de prettige samenwerking der leden en de verwachting heeft uitgesproken van een nog grooteren bloei der vereeniging als men op denzelf den voet zal doorgaan, volgt sluiting. BREEZAND. DE TROUWELOOZE ECKEHART. In dezen tiid eens hartelijk te lachen, schijnt ons voor de gezondheid even onont beerlijk als de vitaminen, waarbij we tegen woordig zweren. Wie er ook zoo over denkt, ga naar de verfilming van het amusante tooneelstuk „De trouwelooze Eckehart", een Tobio-product, waarin o.a. Hans Moser qn Theo Lingen een uurtje de zorgen van den dag doen vergeten. Hans Moser is er de achtenswaardige cho coladefabrikant Fellner in, wiens e»ne doch ter getrouwd is met den voorbeoldigen, maar wat drogen Dr. Eckehart Bleibtreu. Een prachtrol voor Theo Lingen natuurlijk, voor al als hij door den juist geheel anderen a.s. zwager, Fritz Flotter (Rudi Goddon), over gehaald wordt een paar uur diens rol over te nemen, wanneer dit vlot en vroolijk type op z'n verlovingsdag in een lastige situatie raakt door een vroegere vlam, de danseres Susi Moor (Else Elster). Dan toch is de knoop gelegd, die tot bijna onontwarbare verwikkelingen leidt. Eer de handige Fritz Flotter echter voor een bevredigende 'ont knooping zorgt, is Eckehart in zooveel ver makelijke perikelen geraakt dat er volop gele genheid is geweest van de komische talen ten van Lingen en Moser te profiteeren. SINT MAARTEN AFSCHEID KANTOORHOUDER A. P. BLAAUW. In den loop van deze week, was het oogen* blik daar, dat de kantoorhouder A. P. Blaauw, alhier, zijn laatste werk -zou ver richten in dienst van het Staatsbedrijf der P.T.T. In den avond van den laatsten dag is door het personeel en een commissie, ge vormd uit de burgerij, afscheid genomen. Tevens was de heer Aij. wn. directeur van het postkantoor Schagen aanwezig als ver tegenwoordiger van het Hoofdbestuur der P.T.T. Hij reikte den scheidenden kantoor houder een fraaie oorkonde over, als blijk van groote erkentelijkheid voor de nauwge zette plichtsbetrachting, gedurende 32 jaren. De commissie uit de burgerij, bestaande uit de heeren P. Appel. D. Koning en G. C. Sloof, boden namens de burgerij, eenige prachtige geschenken aan, die door den heer Sloof in een geestige toespraak wer den overhandigd, als dank voor de groote bereidwilligheid door den scheidenden heer Blaauw steeds betoond. Volkomen verrast door deze aanbieding werden deze geschen ken, ook namens zijn vrouw, door den heer Blaauw met een woord van dank aanvaard. Daarna was hét woord aan den gepension- neerden besteller Schut, die zijn toespraak op rijm had gesteld. Ook deze woorden gin gen vergezeld van en geschenk. Met een har telijk applaus werden de toespraken door de aanwozigen onderstreept, terwijl men nog eenigen tijd gezellig bleef napraten. W ARMENHUIZEN VERGADERING MIDDENSTAND. Woensdagavond hield de Alg. Middenstand- vereeniging haar jaarvergadering in de zaal van den heer Slikker. De voorzitter, de heer P. Dissel, opende deze vergadering met de aanwezigen wel kom te heeten en deelde mede, dat de voorzitter van de Hanze met hem had ge sproken, om met de winkelsluiting zoo mo gelijk één lijn te trekken. De secretaris, de heer Tj. Sötemann, las de notulen, welke onveranderd werden goed gekeurd. Uit het jaarverslag bliikt, dat de vereeni ging thans 20 léden t t. Verkiezing van een bestuurslid, wegens periodiek aftreden van den heer P. Dissel'. Met bijna algemecne stemmen werd ge noemde herkozen. Voorzitter nam deze her benoeming aan. Verkiezing van een bestuurslid,, wegens vacature, ontstaan door liet vertrek van den heer Jb. f* .»t. Na gehouden stemming werd hiervoor ge kozen dq heer J. Wit, die deze benoeming aannam. Tot bode werd benoemd de heer C. Slik ker. Den heeren H. Sötemann en .Tac. Delver werd verzocht de rekening te willen nazien. Mannen - en ook Vrouwen die de veertig zijn gepasseerd en lijden aan Rheumatische pijnen, moeten noodig maat regelen nemen, om te voorkomen, dat ze* de dupe worden van.... hun leeftijd. Want met de jaren 'verslappen de bloedzuiverende or ganen, verzwakt ook de spijsvertering. Dan gaan zich onzuiverheden vovtnen in het bloed, en die hoopen zich op; men gaat zich onbehagelijk voelen, niet fit meer, vaak met een ongezond pafferig gevoel en neiging tot corpulentie. Zulke mcnschen moeten Kru- schen Salts nemen. Kruschen houdt de bloedzuiverende organen jong, onzuiverhe den in het bloed krijgen geen vat op het gestel, omdat ze regelmatig en langs na tuurlijken weg worden afgevoerd. Niet zon der reden wordt Kruschen over de heele wereld erkend als het middel tegen rheu matische pijnen en als voorbehoedmiddel tegen ontijdige ouderdomskwaaltjes als cor pulentie, trage stoelgang, auto-intoxicatie; schijnbaar onschuldig in aanvang, maar pijnlijk en sloopend. - Daarom, wapen U in tijds, neem icderen dag de kleine dosis Kruschen - het oude beproefde recept sinds 1889. - Bij alle ApoLh. en Drog. 1.47, 0.76, 0.41. (Adv.) Eerstgenoemde verklaarde alles in orde te hebben bevonden en adviseerde tot goed keuring. Den penningmeester werd dank' gebracht vo^r zijn beheer. De heer Nieuwland informeerde naar de winkelsluiting. Voorzitter verklaarde, dat met ingang van 1 October volgens d'e wet h bejmalu, dat 's morgens om 8 uur de za ken geopend moeten zijn en 's avonds om 6 uur gesloten. Zonder toestemming van den burgemeester mag men de zaak niel sluiten of gesloten houden. Ter sprake komt de Floraliavereeniging. Ook hier is een Floralia, doch er wordt niets gedaan. Besloten wordt om contact te krij gen-met het thans zittend bestuur en ver volgens een vergadering beleggen, opdat.vol gend jaar een Floralia gehouden kan wor den. Hierna, sluiting. SCHAGEN SCHAGEN-NIEUWB. Programma voor Zondag 21 Sept. 1941. Schagen I— J. J. Slikker G. Anneveldt Lzn. G.C. Anneveldt J. v. d. Ben A. de Wit T. Schoorl Az. D. Schoörl Jb. Ypey G. Boontjes (aanv.) R. van Haren P. Stam Reserve: J. Slikker. Z.A.P. ISchagen IL. Aanvang 2.30 uur. Vertrek per fiets 1 uur. J. Weeland C. Slikker Th. de Weger (aanv.) P. Boontjes H. Vol ten A. v. d. Pijl P. Dekker P. Schoorl J. Kater J. Koning G. Rempt. Res.: B. Backer en Jb. Schoorl. Schagen 3Winkel 4. Aanvang 10 uur. W. Domper Jb. Molenaar P. Slik H. Naber T. Moransart (aanv.) Th. v. Rooy C. de Jager C. Bosch P. de Vries C. Démen Joh. Franzen. Res.: A. Flapper. Succes ASchagen A. Aanvang 12.30 uur. Vertrek -per fiets 10 uur. K. Borst A. Molenaar H. Kaper (aanv.) K. Anneveldt P. Kort G. Vel A. Schot H. de Graaf A. v. Nieuwkoop P. Verra Jb. v. d. Pijl Res.: P. Kip en R. Jans. Afberichten voor de leden aan Chr. Tjal- kens. Magnusstraat C 172, Schagen. Het 2e elftal kan desgewenscht ook per trein vertrekken en wel ooi 11.42 uur. Voor de adspiranten: Adspiranten welke per trein en bus naar Wieringen willen vertrekken, worden verzocht dit even op te geven voor Zaterdagavond 8 uur bij den secretaris. Lauriestraat E 19. Zij moeten om 9.41 uit Schagen vertrekken en kunnen Principe-besluit van de HolL Mij. van Landbouw, na inleiding van den heer Schroevers. De vergadering van de Hollandsche Maat-* schappij van Landbouw, Afdeeling Den Hel der, werd geopend door den heer N. Hoorns man, voorzitter. De heer Schroevers, leeraar R.L.W.S. te Schagen, hield daarna een inleiding over het grasdrogen. Het probleem grasdrogen stamt uit den tijd dat de crisis in de bedrijven zijn intrede deed. Reeds in die dagen wees de Rijksvoorlichtingsdienst op de wenschelijk- heid van natekenen of het drogen van gras voordeelén opleverde in vergelijking met het kuilen van gras en waarschuwde deze Dienst nadrukkelijk tegen een overdreven voorstel ling van de vpordcelen. Aan het bezwaar van de groote aansohaf- fingskosten werd tenslotte tegemoet gekomen door het verstrekken van subsidie van Rijks wege. Toch bleef men bij den Rijkslandbouw- voorliohtingsdienst, zoowel als bij dé prac tici, gezien de groote exploitatiekosten, eenigszins huiverig tegenover het kosten- probleem. Deze houding is thans wel gewijzigd. Er worden op het oogenblik kleine installaties aangeboden, die goede resultaten opleveren en die zeer economisch werken. Te Bergen is pen dergelijk bedrijf in werking. Waar de kosten zoo ongeveer neerkomen op f3.50 per 100 K.G.,'lijkt het stichten van een drogerij verantwoord. Echter blijft er bij het malcen van propaganda een bezwaar, dat ook voor Koegras geldt., n.1. de toevoer van materiaal. Een grasdroogbedrijf toch moet zijn een con tinubedrijf. Het bedrijf te Bergen lieert een overeen komst met het vliegkamp aldaar. Ook hiér is een vliegveld. Spr. zou als eerste voor-; waarde willen stellen de zekerheid van me dewerking van de betreffende autoriteiten. Kan deze medewerking niet worden verkre gen, dan zou spr. het oprichten van een drogerij afraden. Men moet wel bedenken dat het eindproduct in deze en komende tij den een redding kan beteekenen. Het gaat erom nu geen eiwithoudende voedermidde len worden ingevoerd, de eiwitbehoefte uit eigen bedrijf te dekken. Met grasdrogen hangt nauw samen het vraagstuk van de' kunstmestvoorziening. Op de lichte gronden van Koegras komt dat wel heel erg tot uiting. Toch, ook al laat de kunstmestvoorziening veel te w'enschen over acht spr. het mogelijk met de op het bedrijf beschikbare gier iets te bereiken. Ook daar om zou spr. de stichting afhankelijk willen stellen van de leverantie van het vliegkamp, waar men onder andere omstandigheden werkt. Ver vooruit kan men niet zien, doch de financieele kant van de zaak in aanmer king nemende, acht spr. het risico niet zcx> heel groot Verschillende vragen worden gesteld. Uit de discussies blijkt o.a. dat de overheid een subsidie geeft van maximaal f 9000. voorts kan een crediet worden verkregen voor stichting van gebouwen enz- van maxi maal f 25000.— per f 9000— tegen 4 pet. V jaars, af te lossen in 10 'jaar. Als zeer voor- loopige raming worden voor een droger ter plaqfsc de kosten in totaal geraamd op plm. f loOOO. Een aanbieding voor levering van het apparaat voor de som van rond f 9500' is reeds ingekomen. Nadat nog uitgebreid van gedachten is ge-' wisseld over het kunstmestprobleem, de toe komst-mogelijkheden van gedroogd gras, het vervoervraa.gstuk .en r!e bedrijfsvorm (coö peratief), vestigt, de voorzitter de aandacht op de w'enschelijkheid dat heden een prin- cipe-hesluit wordt genomen. Voorloopig wordt tot oprichting beslo ten. In de commissie worden benoemd de heeren D. J. de Graaf Pzn., R. Hoogsoha- gen. J. J. Kistemaker. en S. L. de Ilart. Rondvraag. De secretaris, de heer Henderikx wijst op de geringe belangstel ling van de zndë der werknemers voor den randbouwcursus. Naar zijn mecning dienen de werkgevers hun personeel meer tot bezoek -te animeeren. Voor den cursus Verhooging van de Bo demproductie geven zch nog een viertal deelnemers op. zoodat het totaal thans be draagt 29. De heer D. J. de Graaf vraagt het H.B. .nogmaals te willen wijzen op de hootrst onbevredigende kunstmesttoewijzing. Het Bestuur heeft reeds stappen in die rich ting gedaan. De heer J. Sleutel Pz. wijst op de dras tische maatregelen inzake veelevering, in verband met het feit. dat het land in Koegras minder geschikt is voor bouwland. Na aan den heer Schroevers dank te hebben gebracht voor zijn uiteenzetting, sluit de voorzitter de vergadering. eerst om ruim zes uur terug zijn. De reis is geheel kosteloos. S.v.p. dus geen afberichten. en op tijd present. De adsp. commissie, Van 'der Ben. LAGERE PRIJZEN. FLAUWÊ STEMMING. De aanvoer van slachtvee voor de vleesch- distributie was de laatste weken zeer goed wat de kwaliteit betreft. Alhier waren er gisteren 167 stuks aangevoerd, waaronder 20 stieren. De markt was overigens flauw, wat het gebruiksvee betreft; de tijdkoeien noteer den wij nu hoogste f375.—. De geldekoeien nu tot f400.Wat een groot verschil bij de vorige week- Kalfkoeien heelemaal niet aan gevoerd. Dezeterugslag heerschte vrijwel overal. Alleen hielden de pinken nogal de zelfde prijs zij' de vorige weken, nu tot f 375.— de hoogste noteeririg en deze handel was re delijk. De handel in graskalveren was stug; de markt liep dan ook zeer slecht af. Nuch tere kalveren voor de Centrale waren er slechts 10 stuks. De veulens werden nogal verkocht, die handel was goed en de prijzen zeer hoog. De noteering was van f 750—f 900. Wat de prijzen op de wol veemarkt betrof, deze zijri gehandhaafd wat betreft de weide- schapen. De hahdel was aan den stuggen kant. Met de lammeren was dat wat anders, de handel was zeer gedrukt en heel wat la ger in prijs dan de vorige week. Er waren nogal bokken en géiten aangevoerd; deze handel was goed, noteering tot f 60. I)p biggen gelijk i e vorige week, tot f24. deze handel was zeer stug, slecht te verkoo- pen! Magere varkens handel matig, hoog ste noteering tot f38.De handel in konij nen en kippen was goeci, prijshoudend. SCHAGER DAMCLUB. Uitslagen van de Woensdag jl. gespeelde partijen: lste klas: Van Montfoort—K. Bruin 2—0 2de klas: Van Ruiten—Grootes 2—0 BoonackerMienus 02 SchotKos 02 3de klas: Mooij—Domper 0—2 de Vriesde Jager 02 DE NATUUR LIET ZICH VAN HAAR SLECHTSTE ZIJDE KENNEN. GERINGE OOGSTEN EN GROOTE MOEILIJKHEDEN. VERKEERD BEGRIP BIJ HET PUBLIEK. We hadden dezer dagen het voorrecht een onderhoud te mogen hebben met den beer Mak, directeur van de Alkmaarsche Gróen- tenveiling- en het gesprek liep hoe kan dat anders? over den toestand in de tuin derij. De tuinders vormen een categorie van onze bevolking, die het de laatste jaren zwaar te verantwoorden heeft gehad en wan neer men dat weet, is de vraag: „Hoe gaat het nu?" min of meer vanzelfsprekend. Te meer, wanneer men hjer en daar wel eens klanken heeft opgevangen, die er o:p wijzen, dat het nu beter gaat. Onze zegsman bleek daarvan echter-min der overtuigd. De moeilijkheden der tuin ders zijn verre van overwonnen. Degene, die dit mocht denken waarvan waren we ai dra overtuigd, geeft geen blijk het tuin- dersbedrijf te kennen. Er zijn, dat is waar, maximumprijzen, die den tuinder een behoorlijk rendement ver zekeren wanneer alles goed gaat! Want deze maximumprijzen zijn uit den aard der zaak gebaseerd op normale opbrengsten. Nu is er niet de minste twijfel aan of de oogst is dit jaar verre van normaal geweest. Want de natuur heeft dezen zomer tegenge werkt op een zoodanige wijze, dat men zich bijna de vraag mag stellen of de omstandig heden nog slechter kunnen zijn dan ze dit jaar zijn geweest! De opbrengst was in som mige gevallen niet slechts beneden het nor male, ze bleef af én toe beneden de helft van dit normale. En het behoeft nauwe lijks betoog, dat dit enorme risico niet in de maximumprijzen is verwerkt. Het kon dit niet zijn. Wat nimmer in 'ons land is vertoond, heb ben we dit jaar beleefd: de groentevoorzie ning haperde, er is zelfs in de rij gestaan voor groentenwinkels. Daarbij zijn de prij zen hoogcr dan voorheen. En de logische ge- dachtengang bij het publiek is gemakkelijk te construeeren: de tuinders verdienen dik geld en de schaarschte is het gevolg van den export. Er moet immers altijd een schuldige zijn. Toch is het een als het ander onjuist. Dik geld is er door de tuinders niet verdiend. De oogst was daarvoor veel te klein. Voor dit geringe kwantum hadden de prijzen feitelijk nog heel wat hooger behooren te zijn. En de export men mag niet uit het oog verliezen; dat onze groenten altijd een ex portartikel-bij uitnemendheid waren, dat ze geëxporteerd moesten worden, wilde men er hier niet in verdrinken. Juist de export- moeilijkheden der laatste jaren hebben ge voerd tot het bekende doordraaien met alle noodlottige gevolgen daaraan veibonden. WaarVan één is geweest de onjuiste waar deering, welke in den loop der jaren bij het publiek voor onze groente is ontstaan. En dus: het staat er met den tuin der in het algemeen heel wat minder rooskleurig voor dan sommigen wel denken, terwijl het onredelijk is de schuld van de schaarschte te geven aan dé export. Overigens zijn de maximumprijzen niet al tijd gehaald. Er zijn oogenblikken geweest van plotselinge betrekkelijk ruime toevoeren en dan was het geen zeldzaamheid de prijzen te zien dalen, soms vrij scherp zelfs. Echter, zoo zei onze Zegsman, wanneer men nu aanneemt, dat de maximumprijzen een redelijke kostprijs beteekenen. hoe is 't dan, wanneer daar beneden moet worden verkocht? Dit komt dan immers neer op een verlies! Voegt men daarbij de achterstand, die is ontstaan in bedrijfsuitrusting, als gevolg van de slechte jaren, die achter ons liggen, terwijl niet zelden de geldschieters, die na tuurlijk niet doof zijn geweest voor de ge ruchten omtrent de betere toestanden in den tuinbouw, aandringen .op afbetaling, dan moet het idereen duidelijk zijn, dat er van welvaart onder onze hardwerkende tuinders nog bij lange na niet kan worden gesproken. En we voldoen gaarne aan het verzoek van onzen zeg nan om er bij onze lezers op aan te dringen, zich niet van de wijs te laten brongen door ongefundeerde praatjes en niet mee te doen in het koor, dat de welvaart van de tuinderij bezingt. ZONDAG 21 SEPTEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Kftpteyn. Collecte. Huisduinen, geen dienst. Julianadorp, geen dienst. Eenigenburg. voorm. 10..30 uur. Ds. v. Wi- chen. St. Maarten, nam. 3 uur, de heer Kalis. Wieringerwaard, voorm. 10.30 uur, de heer Kalis. 11.45 uur Zondagsschool. Oudesluis, zie Schagerbrug. Schagerbrug, voorm. 10.30 uur Ds. Witkop. Zuidscharwoude, voorm. 10.30 uur, de heer C. A. Korndörffer. Koedijk, geen dienst Noordscharwoude, geen dienst. Oudkarspel, nam. 3 uur. Ds. H. Kreb, van Hoogwoud. Oude Niedorp. geen dienst Nieuwe Niedorp. geen dienst. Warmenhuizen, nam. 3 uur, Os. de Mooy. Winkel, geen dienjst. Dirkshorn. 's av 7.30 uur, Ds. de Mooy. Heerhugowaard, geen dienst. Veenhuizen. voorm. 10.30 uur, Ds. de Mooy. Na den dienst Zondagsschool. Oosterland. voorm. 10.30 uur. Ds. Van Beek, Westerland. 's av. 7 uur. Ds. Van Beek. Hoogwoud, voorm. 10.30 uur, Ds. H. Kreb. Spanbroek/Opmeer, geen dienst. Middenmeer. voorm. 10 uur centrale dienst. Doopsbediening. Extra collecte voor het fonds Noodl. kerken en personen". Groet voorm. 10.30 uur, Ds. A. C. de Regt. Schoorl. zie Groet. Kolhorn, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Doopsgezinde Gemeente. Nieuwe Niedorp. nam. 2.30 uur, Ds. Ooster- baan. Barsingerhorn. voorm. 10.30 uur, Ds. Oos-« terbaan. Hippolytushoef. geen dienst. Broek op Langcndijk, voorm. 10.30 uur, Ds. R. L.vdie Lange van Aalsmeer. G-oref. Kerk. Schagen. voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. v. d. Mve. hulpprediker. Kolhorn. voorin. 10' uur. Ds. Visch. Nam. 3.30 uur. Ds. Visch. Midderumeer, voorm. 10 uur en nam. 3 uur, Ds. Schaafsma. Slootdorp, voorm 10 uur en nam.' 3 uur. Ds. L. J. Goede. Wieringerwerf. voorm. 9.30 uur en nam. 3 u.' Ds. van Twillert. Evangelisatie. Schagen. voorm. 10.15 uur. Cand. Beneder. Breezand, voonm. 10 uur. de heer.Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug. voorm.'10.15 uur en nam.-2.30 uur. de heer F. van Rossum. Nieuwe Niedorp (gebouw Ned. Herv. Krek) voorm. 10 uur samenkomst. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging geen bijeenkomst wegéns vacantie. E. V. „Maranatha", Bergen (Dr van Peltlaan 1)). voorin. 10.30 uur. d« heer Dun. van Alkmaar. Vrij Evang. Gemeente. Alkmaar. Verdronkeroord 04. voorm. 10 u. en 's av. 6.30 uur. Ds. Ruiis. The Star of Hope Mission Julianadorp. 's av. 7 uiir. de heer A. Vries .van Den Helder.

Schager Courant | 1941 | | pagina 3