GELDIGE BONNEN Groot iiiilmtaveüngsplan De Duitsche atletiekwedstrijden Brood, aardappelen en boter De melkdistributie Kantongerecht te Alkmaar 4 DE DAAD BIJ HET WOORD Voeg de daad bij het woord!' U hebt al zoo dikwijls gezegd, dat u sym pathiseert met het werk van de Nederland- •ehe ambulance. Maar nu moet de daad komen. Pakt een girobiljet en stort uw bijdrage, iets meer dan u missen kunt, op giroreke ning 8-7-6 O-O Nederlandsche ambulance, Koninginnegr. 22, 's-Gravenhage. 5000 H.A. ten Oosten van de Eem erbij betrokken. Eosten ruim 2y2 millioen. Kilometer lange grasvlakten waarop geen ■nenschelijke woning is te vinden noch een weg zidh doorheen slingert, waar slechts weide- en watervogels zich ophouden, zie daar het beeld van den grooten eenzamen polder, welke in het centrum des lands, tus- «chen Bunschoten, Hoogland en Baarn is r«l©gen en een oppervlakte beslaat van on geveer 5000 ha. Deze polder heeft nimmer veel tot de pro ductie bijgedragen. Hoofdzakelijk leverde hij hooi van een minderwaardige kwaliteit, De bodem verzorging was in vroeger jaren hoofd zakelijk in handen van de natuur. De jaar lij ksche overstroomingen van de rivier de Eem lieten vruchtbaar slik na, zoodat de boer volstond met slechts te oogsten. De afsluiting van de Zuiderzee heeft aan deze natuurlijke bemesting een einde ge maakt en zienderoogen ging de kwaliteit van het gras achteruit. De boer was niet in staat voor bemesting te zorgen. De polder is bijna ontoegankelijk en te ver -van de boerenhoe ven gelegen. De polders zullen door een groot aantal wegen worden doorsneden, waarvan één weg een directe aansluiting zal geven op het Gooi. Voorts zal een ruilverkaveling gele genheid geven tot stichting van nieuwe bóe ren-bedrijven, waaraan groote behoefte be- •taat in deze streek De kosten dezer ruilver kaveling worden begroot op f 2.602.000, waar van ongeveer de helft zal worden verloond. Mishandeling of kastijding? Onderwijzer staat terecht Hoofd der school legt bezwaren de verklaring af. Voor den Arnhemschen politierechter heeft terecht gestaan de onderwijzer v. d. L. uit Zevenaar, wïen mishandeling van een leer- ling was te laste gelegd. Verd. zou den jongen H., die ongehoorzaam was, tijdens de teekenles een klap en een schop hebben gegeven. Op een andere keer zou hij denzelfden jongen bij het uitgaan der school in de gang zoodanig geschopt hebben, dat de jongen tegen een kapstok viel. Verschillende leerlingen werden hier omtrent als getuigen gehoord. De verdachte ontkende, dat hij den jongen aangeraakt had. De jongen was steeds zoo ver van hem af gebleven, dat hij hem niet raken kon. Wel had verd. een beweging met zijn been ge maakt, maar geschopt had hij hem niet. Zoo wel in de teekenles als in de gang was -de jongen uitgegleden en daardoor gevallen. Politierechter: Maar wat glijdt die jongen dan vaak uit, zonder dat u hem iets doet?" Het hoofd der school verklaarde, dat de verdachte een chronisch gebrek aan zelftoeheersching aan den dag legt. Er heerscht reen wanorde in zijn klas, maar een gespannen orde. De betrokken leerling staat niet als lastig bekend, hetgeen de verdachte echter tegensprak. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat de onderwijzer weliswaar een zeker tuchtrecht heeft, maar daarbij moet hij met zelfbeheersching optreden en straffen. De officier eischte f 15.boete, subs. 15 dagen hechtenis. Üitspraak 26 September. JAPANSCH PROTEST IN MOSKOU. Tokio, 19 September (D.N.B.) De Japansche regeering heeft te Moskóu geprotesteerd tegen de vernieling op 1 Sep tember van een Koreaansch visschersvaar- tuig door drijvende mijnen en verzocht de Sowjetregeering onmiddellijk maatregelen te nemen ter vermijding van dergelijke gebeur tenissen. TRAGISCH ONGEVAL. Het ruim 1-jarig kindje van de fam. van Iv.. wonende in de Vaartsche te Utrecht, had gisteren het ongeluk in een teil kokend waschwater te vallen. Hoewel direct hulp aanwezig was. had het kindje zulke ern stige brandwonden opgeloopen, dat het naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar het later is overleden. NIEUWE INDEELING VAN FRANKRIJK Negentien provincies. Parijs, 19 Sept. (DNB.) De twee com missies, die zich bezighouden met de uit werking van de nieuwe Fransche grondwet, hebben haar werkzaamheden, zoo goed als geëindigd, aldus meldt Les nouveaux Temps Volgens dit blad zal Frankrijk in 19 provin cies worden ingedeeld. De Notre Dame zal het middelpunt van de provincie van Parijs zijn, die een middellijn van 70 km. zal hebben. De grenzen der ove rige provincies zijn nog niet nauwkeurig vastgesteld. De nieuwe grondwet zal als grondslag de gemeente als kleinste eenheid hebben, daar op volgen het kanton, het arrondissement, het departement en ten slotte de provincie, met een gouverneur aan het hoofd. Politiek zal het volk in het nieuwe Frank rijk door twee organen worden vertegen woordigd, nl. den „Grooten Raad" die uit 200 onafzetbare en door het hoofd van den staat benoemde leden bestaat en de Kamer, die zal bestaan uit 300 vertegenwoordigers der ge zinnen, der beroepsorganisaties en van het legioen. Deze twee volksvertegenwoordigers zullen ieder jaar eenmaal in een Nationale Vergadering bijeenkomen om een boodschap van het hoofd van den staat in ontvangst 'te nemen. Tot hun taak behoort o.a. benoeming van een nieuw hoofd van den staat- en her ziening van de grondwet. BOUWER VAN BOLSJEWISTISCHE VERDEDIGINGSLINIE GEVANGEN. Berlijn, 18 Sept. (D.N.B.) Duitsche troepen hebben, naar een oorlogscorrespon dent meldt, den chef van het Sowjetbureau voor den bouw van de verdedigingslinie aan het Zuidwestelijke front, hoofdmajoor Pa wel Tsjistof, gevangen genomen. Hij had van het bolsjewistische "verdedigingscomité, aan welks hoofd Stalin staat, opdracht ge kregen langs de Desna tot aan de monding van de Dnjepr met gebruikmaking van een millioen mannen voor 1 October een nieuwe verdedigingsliniè te bouwen. Bij een in spectiereis in het voor de verdedigingslinie aangewezen gebied viel hii in Duitsche handen. Over de Duitsche luchtaanvallen op Moskou verklaarde hij o.m. dat door het bombardement de Stalin fabrieken die auto's, tractoren en thans in hoofdzaak tanks vervaardigen, zwaar getroffen zijn. Roosevclt vraagt nieuwe machtiging Tot uitbreiding leen- en pachtwet tot Sowjet-Unie. President Roosevelt zal, naar verluidt, volgens U. P., binnenkort van het congres een suppletoir bedrag vragen ten einde de hulpverleening op grond van de Leen- en Pachtwet tot 30 Juni 1943 te kunnen voort zetten. Tegelijkertijd zal de president het congres verzoeken hem te machtigen op grond van deze wet alle landen, welker ver dediging hij als essentieel voor de Vereenig- de Staten beschouwt, hulp te verleemen. In een boodschap aan het congres ver klaart Roosevelt: „De aanvullende som is thans>noodig, opdat de stroom van hulp aan die landen, werker verdediging noodzakelijk is voor onze eigen defensie niet wordt on derbroken." Roosevelt stelt een snelle behandeling van SCHAKEN. EUWE EN KMOCH OP GELIJKEN VOET. In het St. Willibrordushuis te Amster dam is gisteravond het E.N.P.S.-tournooi voortgezet met het uitspelen der verschil lende afgebroken partijen. Euvve zette zijn partij tegen Spinhoven in winst om, waardoor de nationale kampioen op gelijken voet kwam met H. Kmoch, 'dien hij in de laatste ronde met zwart ontmoet. Deze laatste partij zal dus de beslissing moeten brengen. In de laatste ronde worden a.s. Zondag gespeeld: KmochEu we. Schefferir. Stee- wis en Spinhoven»—Landau. Niet om topprestaties te doen, doch demonstratie van saamhoo- righeid. Gistermorgen werd een aanvang gemaakt met de athletiekwedstrijden van de SS-und Polizeisportgemeinschaft Niederlande in het Olympisch stadion te Amsterdam. Een uitgebreid programma met ruim 900 deelnemers stelde hooge eischen aan de wedstrijdleiding. Deze bleek volkomen voor haar taak berekent. De verschillende num mers werden stipt op tijd afgewerkt. Doze eerste ochtend bracht uitsluitend voorwedstrijden op de nummers kogelstoo- ten 110 M. horden, handgranaatwerpen, 100 M. sprint, verspringen en 1500 m. loop. Op den voorgrond traden de verrichtingen der kogelstooters Hans Wöllke met 15.17 m. en Trippe met 15.31 M. Op.de 100 M. startte onze landgenoot, de SS-bewerber T. Osendarp. Hij noteerde even wel niet den besten*tijd, 11.1 sec. De middag wedstrijden. In het Olympisch Stadion zijn gistermid dag de onderlinge wedstrijden van het S.S. und Polizei Sportgemeinschafl Niederlande voortgezet. Series, die afgewerkt werden, met uitzondering van een beslissende hindemis- wedstri'd, 900 wn^rin behalve de snelheid ook de vaardigheid een woordje meesprak. Eenerzijds een attractie voor de toeschou wers, aan den anderen kant een bewuste testproef, waarbij de deelnemers moeilijkhe den kregen te overwinnen, waarvoor zij ook in werkelijkheid meer dan eens zullen ko men te staan. De hindernissen bestonden uit hét opzetten van een gasmasker, springen over een laag geplaatste balk, duiken on der een slechts enkele centimeters hooge ver schansing door en tenslotte „sprietloopen". De oberwachtmeister der Schutzpolizei Hoefener (Ordnungs^olizei) maakte op dit aparte nummer den snelsten tijd met 42.8 sec. Uit athletisch oogpunt bezien, waren de veldnummers belangrijker, hoewel de presta ties eenigszins tegenviel. Geen der 400 m. loopers slaagde er in be neden de 50 sec. te komen. Rekening hou dende met alle omstandigheden, kan men echter de 52.2 sec. van Postrat Müth zeer be hoorlijk noemen. Men dient deze wedstrijden niet in de eerste plaats te zien in het licht, waarin wij onze nationale ontmoetingen beschouwen. Topprestaties zijn in de eerste plaats niet het doel. Deze massale demonstraties, welke niet anders dan als een zeldzaam evenement voor ons land beschouwd mogen worden, zijn er echter om te bewijzen, dat in "alle lagen der bevolking, die hier toch zeker door alle mi litaire rangen vertegenwoordigd worden, saamhoorigheid en eenheid leven, de grond vesten voor een goede samenleving en het kenmerk van een gezonde oefening! 's-Gravenhage, 19 September. De secre taris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt met betrek king tot de distributie van brood, aardappe len en boter het volgende bekend. Bij de uitreiking der aardappelkaarten in de komende weken zullen aan personen van 14 tot en met 20 jaar bonnen, recht gevende op 28 rantsoenen brood, worden verstrekt, welke hoeveelheid dient als extra-rantsoen voor het tijdvak van 21 September tot en met 27 December a.s. Na afloop van den geldigheidsduur van de thans geldige bonnen van de boter- en vet kaarten zullen twee bonnen van deze kaar ten worden aangewezen, op elk waarvan ge durende een tijdvak van 19 dagen 250 gram boter kan worden verkregen. De vooruitzichten ten aanzien van de vee voederpositie maken een voorzichtige han teering van de vettoewijzingen gewenscht. Men heeft zich daarom gedwongen gezien, het vetrantsoen te verlagen en wel door de perioden, waarin de aangewezen bonnen geldig zijn, te verlengen. Om echter de daling van de beschikbare hoeveelheid in het bijzonder voor jeugdige personen zoo gering mogelijk te maken, heeft men besloten in de periode van 24 Sept tot en met 28 Dec. a.s een half rantsoen vet extra toe te wijzen aan personen van 14 tot en met 20 jaar. Een bijzondere regeling voor ge meenten wqar goen taptemelk verkrijgbaar is. 's-Gravenhage, 20 September: De secre taris-generaal van het departement van land bouw en visscherij maakt het volgende be kend met betrekking tot distributie van melk. In enkele gemeenten bestaat tot dusverre niet de mogelijkheid tot het ontroomen van melk. Het gevo> hiervan is, dat in deze ge meenten geen taptemelk verkrijgbaar is. In verband' hiermede zal in die gemeen ten aan personen boven 14 jaar een roode mellckaart worden uitgereikt, waarop volle melk kan worden verstrekt. Zoodra iet mogelijk zal zijn gebleken in de gebieden, waarvoor de bovenomschreven regeling wordt getroffen, tot ontrooming over te gaan, zullen de roöde „melk I"-kaarten ongeldig worden verklaard. Onder de gemeenten, waarvoor deze rege ling geldt, valt ook Urk. dit verzoek voor. Onder de voorwaarden der machtiging, die Roosevelt van het congres verlangt, zal het in de toekomst in zijn macht liggen, ook aan de Sowjet Unie hulp te verleenen op grond van de Leen- en Pachtwet. In een begeleidenden brief verklaart dé leider van hét 'staatsbegrootingsbüreau Smith, dat „geen déél dezer gelden zal wori den gebruikt om een salaris uit te keeron aan eenig persoon, die actie voert of die lid is van een organisatie, welke actie voert om de regeering door geweld ten val te bren gen." Italiaansch Weermachtbericht Rome, 19 September (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 472 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Noord-Afrika: Omtrent den strijd te land niets nieuws te vermelden. De Éhgelschen ondernamen nieuwe luchtaanvallen op Benghasi en Tripolis. Buiten de vliegtuigen welke gisteren reeds als neergehaald in het weermachtbericht vermeld worden, zijn nog twee Engelsche machines omlaaggeschoten door onze koopvaardijschepen. Oost-Afrika: Onder begunstiging van een dichte mist heeft de vijand geprobeerd aan vallen te ondernemen op vooruitgeschoven stellingen in den sector Woltsjcfit. Dank zij de snelle reactie van onze troepen en de doeltreffende actie van onze artillerie, werd de vijand op de vlucht gedreven met achter lating van talrijke dooden. (Zitting van Vrijdag 19 September). Was het een snoekdreg of was 't geen snoekdreg? De verklarin gen der deskundigen dekten el kander niet geheel en al. Een huisjesmelkster, die haar huisje liet verwaarloozen. Veertien dagen geleden was de zaak van de snoekdreg reeds voor geweest, doch niet tot een einde gebracht en ook nu hoor den wij van den kantonrechter nog geen eindbeslissing. Een zestal menschen dan had gevischt, met een stok, waaraan een ijzer draad was be vestigd, terwijl aan dit draad een drietal driehoekige haakjes waren bevestigd, en zich aan die haakjes een lekker, doch voor een snoek, doodelijk gerecht bevond. Er was derhalve met aas gevischt. De eèrste deskundige op het snoekdreggen gebied was de opzichter der visscherij, L. N van der Heyden uit Utrecht. Deze bekeek aandachtig het draad met de haakjes, het welk de kantonrechter, Mr. Boerrigter uit een papieren zakje te voorschijn tooverde. Dat kan als snoekdreg zeker dienst doen, maar als er aas aan zit, dan is het niet als snoekdreg aan te merken. Het is maai de kwestie hoe het gebruikt wordt, merkje deze deskundige op, die dus de kerk in het midden liet. Maar de deskundige K. de Hart, uit Zaan dam, eveneens opzichter der visscherij, ver klaarde positief, dat volgens art. 8 van het Reglement dit vischtuig als een snoekdreg diende te worden aangemerkt. Er was ook nog een gevolmachtigde der visschers, die deze meening absoluut niet deelde en hij zeide, dat hetzelfde instrument ook werd gebruikt om baars of karper te vangen. in de week van 21 Sept t/m 27 Sept 1941. ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: 21 Sept. t.m. 27 Sept. 1941 4 rants. rantsoen ibr00d *ebak 1 "rantsoen j v'eesch vleeschwaren 36-4 brood 36 brood 36 vleesch 36 vl.waren 36 melk I 37 reserve 13A liter 3y2kg. melk aardappelen 7 Sept. t.m. 4 October 1941 114 algemeen 115 algemeen 116 algemeen !0-37 !blocm C rijst C havermout 117 algemeen 118 algemeen 119 algemeen 34-35 i 36-37 kaas 1 Kg. suiker 250 gram koffie-surrogaat 500 gram jam Vz rantsoen bloem, brood of gebak 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 7 Sept. t.m. 24 Sept. 1941 34-35 boter 34-35 vet I 250 gram 1250 gram 1 Sept. t.m. 30 Sept. 1941 113 algemeen B zeep (bonkaart P) B-zeep (bohkaart Q) B-toiletzeep Textieibon .T 24 Juni t.m 31 December 1941 rijst havermout havermout gort vermicelli of maizena kaas boter boter met reductie 1 rantsoen 1 rantsoen 1 rantsoen 75 gram toiletzeep 50 gram scheerzeep Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 (aar 14 t/m 20 jaar vol was senen eenheid in tijdvak van één week 18 3 3»/, 3 20 3 ~3'/s rants. rants. liter kg in tijdvak van vier weken 1 250 500 250 250 250 250 100 1 250 500 250 250 100 1 250 500 100 400 1 250 500 250 250 100 400 kg gram gram rants, gram gram gram gram gram gram in tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 5G0 500 500 500 gram gram 01—03 bonkaart 0104 bonkaart 01—11 bonkaart 0507 bonkaart 0508 bonkaart 1 eenheid vaste brandstof 1 eenheid turf EÉN RANTSOEN bloem rijst havermout brood 100 gram brood gebak 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf 140 gram speculaas, koek óf 300 gram cake óf 400 grarri gevuld klein korstgebak. óf 500 gram gevuld groot korstgebak. óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappplmeelvlok- ken, gruttemeel. (gemengd meel) gort 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel, (gemengd meel) 'verfrii'ceMi 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti maizena 100 gram maizena. sago, aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder vleesch 100 gram vleesch, gewicht van been Inbegrepen vleeschwaren 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst, zure zult jam 500 gram jam. siroop, honing, enz. Brandstoffen 1 H.L. (max. 75 kg.) anthraciet, steenkokn, industrie- of eier- briketten of 2Yz H.L. kolenslik of 2 H L. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 Kg. bruinkoolbriketten of - 450 Stuks (200 kg.) baggert.urf of 300 Stuks (195 kg) persturf of 200 Kg.' overige soorten turf Zeep 150 gram toiletzeep (samenstelling na 1 September) of 90 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (samenstelling na 1 Januari 1941) of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Augustus 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ver melde hoeveelheden. ATTENTIEI DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 20 SEPT. NIET MEER GELDIG 35 brood 35 vleesch vleeschwaren 35 melk I 36 reserve 33 eieren 35 brood of gebak vleesch of vleeschwaren melk I aardappelen eieren De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn geldig ver klaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwa ren, mogen reeds op den daaraan vooraf gaanden Zaterdag worden gebruikt. Hét koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandac en Dinsdag is niet geoorloofd. De ambtenaar van het O. M. schaarde zich aan de zijde van den deskundige de Hart Mr. Smal eischte f 6 boete subs. 6 dagen hechtenis tegen elk der verdachten en te vens vernietiging van het in beslag geno men vischtuig. Mr. Boerrigter wilde de visscherijwet ook eens uitvisschen en zal vandaag over veer tien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Het oude dametje uit Amsterdam, ge naamd TI. M. v. T„ had een huisje in War- menhuizen en bleek niet te hebben voldaan aan den eiscb van B. en W. dier gemeente, om aan haar huisje de hoogst noodige ver^ beteringen aan te brengen. De gemeente-secretaris van Warmenhui- zen. de heer TI. G. R., vertelde, dat het da metje op 30 Mei alreeds een brief had ge had van B. en W., waarin erop werd aan gedrongen dat haar huurder het huisje ont ruimen moest, doch daar was nog steeds niet aan voldaan, omdat de huurde'1 geen andere woning vinden kon. De man bad er al 20 jaar gewoondenbetaal.de f5 aan buur. Dat jokt-ie, riep het dametje! U moet er zich niet in mengen, ander moet U de zaal verlaten, zeide de Kantot rechter. Deze mevrouw saboteert het be*« van B. en W. en verwaarloost op ergerlijk wijze het huisje, zoodat het erbij staat ai een schande voor ons fraaie dorpje, voegd de gemeentesecertaris eraan toe. Ze weliswaar de huur opgezegd, maar deed ze, omdat ze anders bang is, dat li* huisje onbewoonbaar wordt verklaard f ze trekt er op deze manier nog veel en ved teveel van. Ik wil d'er zelf in gaan wonen, bitste ht dametje. De Ambt. van het O.M. noemde dit e« uitvlucht, teneinde op die manier te ont komen aan het aanbrengen van verbetf ringen en eischte daarom f15 boete subs. dagen. Dan kan ik zeker niet in m'n eigen huis snibde de ouwe dame, die niet voor i poes bleek te zijn. Voorloopig niet, antwoordde de An# naar. De Kantonrechter wilde nog eens over zaak denken en zal over veertien dage schriftelijk vonnis wijzen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 2