Mipeclit Den Htlder DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA '""Akkertje Amor RECHTBANK reflexen Uitgebreide clandestiene handel ontdekt De dynamietaansiag te AGRAM "Nare dagen"? Radioprogramma in het kippenhok MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 20 September, v Een zielig geval. Het. was eigenlijik een zielig geval met faen gedetineerden fietsendief J. K. uit Alk maar. Eerst was deze jongeman boerenar beider geweest maar landarbeider zijn, Deen. dat lag hem niet. Toen hij later in dienst ging. bracht hij het tot onderofficier en na de capitulatie kwam hij bij den Öp- bouwdienst. Uit dezen dienst werd hij in October ontslagen.. En toen begon de ellen de. Hoe hij ook zocht, nergens was werk voor hem te vinden, hij raakte in een an- 8er mileu en zag andere perspectieven voor e'n toekomst Leiding ontbrak hem en. zoo geraakte hij op het dievenpad. Hij legde Eich speciaal toe op het stelen van rij wie- Jen en had reeds negen karretjes buit ge- maakt en verkocht, toen hij eindelijk den tienden keer tegen cle lamp liep. In Oudorp had hij op 29 Juni een rijwiel van het merk „Germaan" weten te bemachtgen, dat on beheerd achter de R.K. kerk aldaar stond fen het eigendom was van den seinhuis1 'Wachter J. K. uit Koedijk. Dé Officier merkte in z'n requisitoir op. Öat dezé vecd. van het stelen van rijwielen een beroep'had gemaakt en achtte een ge voelige straf hier op zijn plaats. Mr. de Brueys Tack 'eischte daarom een gevange nisstraf ovor den tijd van 1 jaar en 6 maanden. 31 De verdediger van verd., mr. de Groot, .zeide, dat de arrestatie van zijn cliënt voor dezen een zekere opluchting beteekende. Het tijdperk van het leven, dat achter hem lag was nu afgebroken en hij kon tot rust komen Het rapport van den heer Wiggers duidde volgens pleiter op grootheidswaan zin. Hij had getraéht, zichzelf te ontwikke len; misschien' kon hij iets meer worden dan boerenknecht. Toen hij niet langer in dienst kon blijven, zat hij aan den grond eh deed alles om aan het werk te komen. Doch het gelukte niet; uitkomst kwam er niet. Mr. de Groot betoogde dat, zijn cliënt geen misdadige» aanleg had, want toen hij werd gearresteerd, zeide hij: „Ik ben blij, dat ik gepakt hen". Alles in aanmerking nemende, riep plei ter de uiterste clementie van' de Rechtbank ïri. Uitspraak over veertien dagen. UITSPRAKEN. De Rechtbank deed o.a* de navolgende uit spraken: J. B. F. M. uit Roermond, thans gedeti neerd. werd, wegens diefstal van oude ka potte beeldjes uit een niet bewoond huis te Den Helder, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met opschorting om verd. gelegenheid te geven tot het indienen van een gratieverzoek. Me}. P. de W. uit Amsterdam, die in den Helder een regenjas en 'n paar schoe nen had gestolen, werd veroordeeld tot 2 wekefi gevangenisstraf en 1 jaar onder toe- zichtstelling, aangezien zij zoo voort gaande met ondergang werd bedreigd 'De eisch had geluid: 2 maanden gevan genisstraf en onder toezichtstelling. Is bommenvrees-excuus voor schoolverzuim? - Gisteren heeft de eerste zitting plaats ge vonden, geleid door den nieuwen Kanton rechter, en teycns een zitting, die vrijwel uit sluitend gelfenmerkt werd door onbelang rijke zaken en, zaakjes. LINKS VAN DE STRAAT. N. H. uit Opmeer reed eenïgen tijd gele den op het fietspad, hetwelk zich bevindt naast den Rijksweg te Callantsoog. Door het omkijken, slingerde hij naar de linkerhelft van het pad, zoodat hij in botsing kwanfi met enkele andere wielrijders. De gevolgen be stonden uit een'kapotte fiets van een hunner. Schade f35. f3.of 3 dagen, met toewijzing vart de civiele vordering ad f35.—. De bus-chauffeur C, M. uit Den Helder, had een vervelend gevalletje eenigen tijd ge leden, toen hij over de brug bij de Molen vaart te "Anna Paulowna moest; Volgens het procesverbaal reed hij links de bocht in en kwam daardoor in aanrijding met| een an dere auto. die op de brug stond. Een en ander wordt in den breede bespro ken én enkele getuigen komen vertellen wat eij gezien hebben. Er wordt opgemerkt, dat verd. te snel gereden heeft, hetgeen deze «chter pertinent ontkent. DcUfficier geeft toe dat het hier een moei lijk kruispunt betreft, iets waarmede men rekening* zal houden. Hij vordert 10 gulden oi 10 dagen. Verd.- protesteert tegen het feit, dat de an dere partij op de brug stopte. Z. i. is zulks verboden. Het spfjt hem dat de getuige dé charge. niet ter zitting aanwezig is. Uitspraak: conform. D. N., een los werkman te Hippolytus- boef, liep bij Ilippo op een deel van den grond der Staat der Nederlanden, hetwelk per bordje verboden was. Hij was aan het hengelen en bezig met naar de eenden te kijken, f 3.— of 3 dagen.- 4 J*W.j tijdelijk in Breezand, was-verba- Hsecrd' vanwege de feiten dat hij „los" op de fiets gezeten had en geen bel op z'n ve hikel had. Het eerste feit geeft verd. ruiter lijk toe. Aan het laatste zat z.i. een „luchie" welke kwalificatie dpn kantonrechter maar matig bevalt. De agent zou namelijk gezegd hebben, dat hij geen proces verbaal zou op maken als verd. even een bel haalde bij Georg Günthert. Later was er toen blijkbaar toch proces verbaah gemaakt. Voor het eerste feit f 3 of 2 dagen; voor het andere f, 1 .boete. Men is verplicht zich te laten aanslui ten hij de waterleiding. De Anna ï*aulowna- bewoner G. D. was het hier echter niet mee eens en liet zich niet aansluiten. De reden? Chronisch gebrek aan contanten! Op de vraag van den kantonrechter of hij zich alsnog zal laten aansluiten, zegt de man dat hij nog steeds geen geld voldoende daar voor heeft, f 25.boete subs. 25 dagen. En dan verschijnt vader L. J. W., een los werkman uit Den Helder, die opgeroepen is om te verklaren waarom z'n 13-jarige zoon Lambértus heele tijden van school weg blijft. De man blijkt zich goed geprepareerd te hebben en komt los met ^en.bandjir van argumenten. Het kind was namelijk niet in staat om de school te bezoeken, aangezien het leed aanchronische bommenvrees. Hij had zich reeds meer dan eens de haren u\t het hoofd gerukt. Het kind was zoo ijselijk bang dat het verschrikkelijk om aan te zien is. Zelfs de po}itie eh het schoolhoofd weten ervan. Toen dé vader hem eens weggebracht had en er bommen vielen, liep de jongen weg, „zoo hardstikke hang" was-ie. Trou wens iedere keér als er een vliegmachien over komt, krijgt ie 't weer „over z'n ze nuwen". Vraag de agenten maar, aldus de vader. De kantonrechter leest voor uit de stukken dat de jongen niet wil en dat vader niets over 'm te vertellen heeft. Dat is andere taal. Hetgeen vader weer pertinent ontkent. De zaak komt niet tot klaarheid, zoodat zij -aangehoudenwordt. Meneer Sinjewel, de ,;hoyenmeester" zal gehoord worden. Iets dergelijks beleefden we met A. M., een moeder van 5 jonge kinderen, di£ haar 13riarig dochtertje thuishoudt, omdat ze dit niet missen kan in de huishouding. Ze ver telt iets (de moeder) van haar v?le en groo- te zorgen, waarop de Officier repliceert dat het toch niet aangaat zoo'n jong kind de du pe te laten .worden van de zorgen der oude ren. Een milde straf wordt overigens toege kend, f 3 of 3 dagen. H. N. te Hippolytushoef liet zich mee trekken met een rijdende auto. f 4 of 4 dg. A. -.W. v. d. W. reed op Wieringen zon der lioht op zijn fiets, f 4 of 4 dagen. OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Melkrijder met zijn paard en kar het slachtoffer. Gistermorgen omstreeks zevén uur werd bij-den onbewaakte» overweg aan de spoor baan Groesbeek—Kranenburg de melkrijder W. S. met kar en paard door een trein ge grepen. De melkrijder werd zwaar, ge wond Zijn rechterarm werd verbrijzeld, terwijl hij voorts een beenfractuur- en ernstige inwen dige kneuzingen opliep. Het 'paard moest worden afgemaakt, de kar met de melkbus sen werd volkomen vernield. Nadat Dr. Beijn.es de eerste hulp had verleend, werd het slachtoffer naar het St. Canisziekenhuis te Nijmegen vervoerd. Zijn toestand is' ern stig. Het treinverkeer ondervond slechts weinig vertraging. „KLANTENLIJSTEN" EN „POSTDUIVEN- LUSTEN-. Geen voorkeur meer. 's-G r a v e n h a g e, 23'September: Het Rijksbureau' voor de Voedselvoorzie ning verzoekt ons er de aandacht op"te wil len vestigen, dat sedert 14 September 1941 de leveranciers, die tot nu toe aan de bij hen op de klantenlijst ingeschreyen klanten ^voe der voor dieren verkochten, daartoe niet meer in staat zijn, aangezien- gèen voeder daartoe me^r beschikbaar kan worden ge steld. HetzeWde geldt voor den verkoop van dierenvoeder aan hen, die oj> de z.g.n. post- duivenlijsten zijn ingeschreven. B1j den verkoop werden enorme winsten gemaakt De crisis-opsporingsdienst is in samenwer king met de Asser gemeentepolitie een uit gebreide handel van distri'butieartikelen en distributiekaarten op het spoor gekomen. Tot heden zijn er een zevental Assenaren en vier personen uit de omgeying bij betrokken. Zes personen werden gearresteerd, waarvan er later weer vier qp vrije voeten zijn ge steld. Het betreft hier een handel in een groot aantal distributiebonnen, en toewijzingen en verder verkoop van kaas, eieren, zeep, schoenen, cacao, enz., zonder bon. Het gaat om groote hoeveelheden. Honderden paren schoenen schijnen hun weg gevonden te hebben. Juist wilde men weer 40 paar „in den handel" brengen, toen ingegrepen werd, zoodat deze schoenen in beslag genomen kon-/ den worden. Evenzoo kon beslag worden ge legd op 200 eieren, 25 pond kpffie, en ruim 16 kg. thee. Bij den verkoop werden enorme win sten gemaakt. Zoo werden vetkaarten verhandeld voor f 32.50, brandstoffen- kaarten voor f27.50, een kg. cacao bracht I15.— op, een kg. peper 16. en een kg. thee f26. De handel werd gedreven door winkeliers en caféhouders. Het onderzoek is nog gaande en de omvang van deze affaire is nog niet te overzien. 1 SANEERING VAN DEN AARDAPPELEN EN GROLNTENHANDEL. De vakgroep handel in aardappelen, groen ten en fruit van het front van nering en ambacht deelt ons mede, dat zij besloten heeft om in samenwerking met het. Ned. Agrarisch Front een krachtige actie te voe ren tegen den z.g. zwarten handel, die thans de voedselvoorziening in de war stuurt en het vak is discrediet brengt. Zij wil ervoor zorg dragen, dat iedere producent zijn bijwa ren naar de centrale stapelplaatsen brengt en. dat deze door middel van <Jen groothan del'bij den winkelier belanden. Slechts van een grondige saneering van den hahdel in dezen geest verwacht zij een behoorlijke be diening van het publiek, ook van onze min- der-draagkrachtige volksgenooten. De vak groep rekent uiteraard op dgn onbekrom pen steun van de overheid, terwijl zij ook ei gen controleapparaten in werking zal stel len. Agram, 23 Sept. (DNB.) Het Kroatische ministerie van binnenlandsche zaken deelt -mede, dat op 19 September vijftig joden en communisten standrechtelijk ter dood zijn 'veroordeeld en doodgeschoten, daar zij de intellectueele aanstichters waren van den dynamietaansiag in de telefooncentrale te Agram en verantwoordelijk zijn voor com munistische propaganda. Verder wordt officieel medegedeeld, dat te Agram een Mohammedaansche boer en eèn Kroatisch meubelmakersgezel, die als wilde Oestasji's op eigen houtje Serviërs hebben vermoord "en beroofd, standrechtelijk ter dood zijn veroordeeld. Het vonnis is" reeds voltrokken. 35. Maar de angst en boosheid gaven Piet on verwachte kracht. Hij rukte zich los en rende de kajuit uit. Hij holde het dek op, doch strui- kelde over een kabel waardoor hij voorover tegen de planken sloeg Pedro zat hem op de hielen en bracht hem zonder complimenten weer naar de kajuit te- 36. Toen hij den vol genden morgen einde lijk" wakker werd, voel de hij dadelijk, dat het schip varende was. Hoe lang hij geslapen had wist bij niet, maar wel, dat hij ergen honger had. De deur van zijn hut was natuurlijk op slot, doch een paar fik- sche trappen kon hij er in ieder geval wel te gen geven. Anders had den ze maar voor een bel moeten zorgen. Italiaansch Weermaohtbericht Het Italiaansche weermachtsbericht. Rome, 2S September. (Stefani) I11 zijn weermachtsbericht no. 477 maakt het Italiaansche opperbevel" het volgende be kend: In den afgeloopen nacht zijn de vliegtuig bases Micabba en Halfar op het eiland Malta opnieuw met succes door onze vliegtuigen ge bombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben gevlogen boven de stad Benghasi en het ei land Leros in de Egeische Zee. Zij lieten op goed geluk eenige bommen vallen. Het lucht doelgeschut op Leros heeft een tweemotori- gen vijandelijken bommenwerper neerge haald. In het oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee hebben onze vliegtuigen ver scheidene aanvallen ondernomen op koop vaardijschepen. Twee kleine vaartuigen wer den ernstig beschadigd en moéten als verlo ren worden beschouwd. ZWARE WOLKBREUKEN IN NIEUW-MEXICO. Het geheele Oostelijke deel van den staat Nieuw Mexico is door zware wolkbreuken geteisterd. Verscheidene, plaatsen geraakten door de' overstroomingen in groot, gevaar. Tot dusver worden minstens vijftien' perso nen vermist. AMERIKAANSCH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Washington, 23 Sept. (DNB.) Het departement van buitenlandséhe za ken maakt hetend, dat het onder* Panameesche vlag en in het oorlogs gebied voor Engeland varende Ame- rikaansche vrachtschip „Pinkstar" tot zinken gebracht is. Nacler verneemt 'D.N.B.' uit New York: De mededeeling van het departement van buitenlandsche zaken, volgens welke het on der Panameesche vlag varende vrachtschip Pinkstar (6850 ton) het vroegere Deen- sche vrachtschip Lundby dat behoort tot de Federal Shipping Board'van de Ver. Sta ten, tot zinken gebracht zou zijn, wordt door de bladen overeenkomstig de oorlogspropa ganda van Roosevelt groot opgemaakt hoe wel, en daarop wijst de Washingtonsche cor respondent van de New York Times, er tot dusver geen bijzonderheden zijn verstrekt. De Washingtonsche correspondent van New York Ferald Tribune meldt nog: Heió partement van buitenlandsche zaken, het bericht over de. beweerde vernietigii van het departement van marine ontvanjs heeft, weet niet, of de „Pinkstar" door 0 duikboot of door een vliegtuig vernietigd De „Pinkstar" had materiaal voor IJsla aan boord, doch had ook Britsche havj moeten aandoen. De correspondent schra dat de 'plek waar volgens de gegevens n het departement van marine de „Pinksis tot zinken gebracht is, tot dé z.g. verdt gingswateren der Ver. Staten behoort, do ook binnen de door de Duitschers afgeko digde blokkadezone ligt. DONDERDAG 25 SEPTEMBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek.! Gramofoonmuziek. 7.46 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.S Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuzlek. 10.30 Zang met p;« begeleiding. 11.00 Voor de vrouw. 11:20 Zang. piano gramofoonmuziek. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.00 G landers. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en k: mlsche berichten. 1.00 Ensemble Bandi Balogb. 2.00 V met pianobegeleiding. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.30 b dezieken. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Otto Hendrib zijn orkest. 5.15 B.N.O.r Nieuws-, economische- en Dn berichten. 5.30 Omroeporkest en solist. 6.30 Sport lichamelijke opvoeding. 6.45 Orgelconcert. 7.00 Act halfuurtje.. 7.30 Klaas van Beeck en zijn orkest. Omroep-Symphonleorkest en solist. 8.45 Boekbespreu 9.00 Omroep-Symphonieorkest. 9.45 B.N.O.: Nieuw richten. 10.00—10.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: Nd nal. features of the Netherlands. Hilversum n. '301.5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum L 8.00 B.N.O.: Nieu'wsbcrl ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst. (Tt bereid door de Christelijke Radiostichting). 10.20 Pil voordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Ensemble -Rentmeu en gramofoonmuziek. 12.00 Boyd Bachman en zijn ort 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Harmonie-orkest van het Nederlandsch Orkest 's-Grat hage. 1,45 Voordracht. 2,00 Gevarieerd programma. I Voor de vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en mofoonmuzlek. 4.00 Orgelconcert en zang. 4.30 Kint koor. 5.00 Lezen van Christelijke Lectuur (Voort» door de Christelijke Radio Stichtingi. 5.15 B.N.O.: Nies economische- en beursberichten. 5.30 Het Nationale 1 6.15 Ons Planetarium. 6.30 Orgelconcert. 7.00 Acu halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Brandende tt tles, causerie. 8 00 Amusementsorkest en solist en ri tooneel. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nieu« richten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek: Het Omroepsymphonie-orkest Pierre Reynaards vertolkt, aanvangende 21.00 uur Hit sum I Schumann's vierde symphonie. Arie Peters bespeelt van 18.3019.00 uur Hilversa het orgel der Groote Kerk te Nijmegen. De orgl brengt behalve Praeludium en Fuga in D. Gr. terst J. 6 Bach van de Npderlandsche componisten Dr. Je Wagenaar en J. C. Bute en van hem zelf. Voor de Jeugd: Van 16.30—17.00 uur Hilversum II ti MeJ. M. Starreveld een knutselhalfuurtje, waarin vervaardiging van een fotoalbum voor de vacantleklt bespreekt. Sport: In de serie causerieën, getiteld: „Winter! ten van 18.3018.45 Hilversum II gaat de heer X Heyboer voort met iets te vertellen over de geschiM van het korfbalspel. Feuilleton door P. G. Wodehouse En dan zou ik misschien op zekeren dag voe len, dat al deze ellende in werkelijkheid een zegen was geweest listig vermomd. Maan ik twijfelde er aan. We waren, nu geen van allen erg opgewekt op den farm. Zelfs Ukridge's stemming was lichtelijk gedrukt door de rekeningen die met iedere, post binnen stroomden. Het was of de winkeliers uit de buurt een hond gesloten had den en samenwerkten. Of misschien was het te wijten aan gedachten-overbrenging. Kleine rekeningen kwamen niet als enkelingen maar bij bataljons te gelijk. De algemeene vraag naar de kleur van ztjn geld groeide met den dag. lederen morgen aan het ontbijt gaf hij ons nieuwe bulletins over den gemoedstoestand van onze crediteuren en gaf ons schok op schok door de aankondiging dat Whiteley's boos werden en Harrod's razend of 'dat de stemming van Dawlish, den kruidenier, het kookpunt naderde. We leefden in een voort- durende atmosfeer van tobberij. Kip en niets anders dan kip by alle maaltijden en kip, niets anders dan kip tusschen de maaltijden in, had onze zenuwen geknakt. Er hing een sfeer van neerslachtigheid over alles. We waren geslagen en we wisten het. We hadden bijna twee maan den tegen den heuvel op gezwoegd en nu be gonnen we de inspanning te voelen. Ukridge werd akelig stil. Mevrouw 'Ukridge was ge drukt, omdat Ukridge het was, hoewels ze ge loof ik, niet de bijzonderheden van alles be greep. Juffrouw Beale was al lang in een zure, cynische vrouw veranderd bij gebrek aan ge legenheid om haar kookunst uit te .oefenen. En wat mij betreft, ik héb na dien t$d nooit meer zoo'n volkomen miserabele week gehad. .Zelfs het pijnstillende middel: Werk, was me ontzegd. Er scheen niets te doen te zijn in het hoenderpark. De kippen schenen heel gelukkig en verlangden niets anders dan met rust ge laten te worden en op geregelde tijden hun maaltijden te krijgen. En lederen dag verdwe nen er een of meer van hen in de. keuken. Juf frouw Beale dischte ons de lijken in de een of andere geraffineerde vermomming op en wij trachtten onszelf wijs te maken dat het iets heel anders was dan kip. Eén keer kwam er êen enkele lichtstraal in den vorm van een variatie in het menu. Een utigever zond me een cheque voor een paar verzen. We incasseerden die cheque en gingen en masse naar de stad omiut geld te beste den. We kochten een schapeWut, een tong, sar dines, blokjes ananas, vleesch in blik en een heele hoop andere edele zaken en hadden een volmaakt feestmaal! Juffrouw Beale bracht met een schim van een glimlach, de eerste in al die dagen van spanning het vleesch binnen en nam met een air van voldoening het deksel van de schaal. God zij dank,-zei Ukridge toen hij begon te snijden. Het was voor het eerst dat ik hem ooit een soort gebed had hooren uitspreken en zoo er ooit aanleiding tot zulk een afwijking van zijn gewoonten bestaan had was het wel nu. Na dien eenen keer vervielen we weer in de oude sleur. Ontbloot van physieken arbeid, met uitzonde ring van golf en baden triviale sporten in vergelijking met hard werk in het hoenderpark trachtte ik mezelf daarvoojr schadeloos te stellen door aan mijn roman tê werken. Maar die weigerde zich te materialiseeren. De eenige vordering die ik maakte was met mijn schurk. Ik bracht hem voor den .professor en stelde hem aan de kaak als een afperser. Hij had verr scheidene andere fouten, maar dat was zijn be roep. Dat was het eenige wat hij werkelijk goed deed. Bij een van die vele gelegenheden dat ik weer een heelen mooien middag in mijn kamer zat met de pen in de hand, met geen ander resultaat dan hoofdpijn, dacht ik ineens aan dat kleine paradijs, de Ware Cliff, uitstekend over zee, met de groene bosschen als achtergrond. Ik was daar in lang niet geweest, wat hoofdzake lijk te wijten was aan de totaal verkeerde op vatting, dat ik beter zou kunnen werken, ge zeten in een harden, rechten stoel aan een tafel, dan liggende op het zachte mos met den zee wind langs mijn oogen. Maar nu dreef het verlangen om die kleine open plek nog eens te zien me mijn kamer uit. Beneden in het salon jammerde de gramofoon „Mister Blackman". Buiten dacht de zon er over om onder te gaan. De Ware Cliff was de beste medicijn voor me. Ik nam den bovenweg. In sommige stemmin gen prefereer ik dien boven het pad over de klip. Ik liep snel en de inspanning kalmeerde me. Om mijn geliefkoosd plekje te bereiken moest ik de weilanden aan den linkerkant door en den heuvel afgaan in de richting van de zee. Ik snelde het smalle pad af, Ik schoot op een sukkeldrafje de open plek op en stond daar uit te hijgen. En op hetzelfde moment, koel en möoi in haar witte japon, kwam Phyllis van den anderen kant aan. Phyl- lis, zonder den professor. HOOFDSTUK XVII. Sentimentaliteit. Ze had een panama op en droeg een schets boek en een vouwstoeltje. Goeden avond, zei ik. Goeden avond, zei z\j. Het is merkwaardig hoe verschillend dezelf de woorden kunnen -klinken wanneer verschil lende menschen ze uitspreken. Mijn „goeden avond" kon de groet geweest zijn van iemand met een buitengewoon schuldig geweten, die betrapt werd terwijl hij iets buitengewoon ge meens deed. Zij sprak min of meer als een beleedigde engel. Een mooie avond, ging ik dapper voort. Erg mooi. Die zonsondergang. Ja. Eh Ze hief een paar blauwe oogen zonder eenige' uitdrukking, behalve die van vage ver wondering naar me op en keek een moment door me heen naar een voorwerp eenige dui zenden mijlen verder, sloeg ze toen weer neer en liet me staan mét het onbehagelijke ge voel, dat er iets niet in den haak was met mijn uiterlijk. Heel bedaard liep ze naar den rand van de klip, zette haar stoeltje uit en ging zitten. Geen van ons beiden zei een woord. Ik bleef staan kijken terwijl ze een kleinen beker vulde met water uit een fleschje, haar schilderkist opende, een penseel uitkoos en haar schets boek in positie zette. Ze begon te schilderen. Nu had ik, als ik de voorschriften van I gevolgd had, al lang voor dien tijd een wi digen terugtocht moeten aanvaarden. Het1 duidelijk, dat ik niet beschouwd werd als onontbeerlijke versiering van de Ware 0 Als ik een Volmaakte Gentleman was weest, had ik nu al een kwart mijl vei moeten zijn. Maar er is een grens aan hetgeen een t kan doen. Ik bleef. De dalende zon wierp een gouden kleed de zee. Phyllis' haar kreeg er een goil aureool van. Kleine golfjes kabbelden loon het strand beneden ons. Op het zingen een merel in de verte na, die voor hij i bed ging zijn repertoire nog eens afwer was het doodstil. Ze zat daar in te doopen, te schilderen weer in te doopen, zonder een enkel wï voor mij die geduldig en nederig acl haar stond. Juffrouw Derrick, zei ik. Ze wendde half het hoofd om. Ja? Waarom spreekt u niet tegen me? vl ik. Ik begrijp u niet. Waarom praat u niet tegen me? Ik denk, dat u dat wel weet, Mr. Gar. Om dat ongeluk met de boot? Ongeluk. Episode, bond ik in. Ze ging zwijgend voort met sclillderen. 1 waar ik stond kon ik haar profiel zien. H kinnetje waa opgetrokken, de uitdrukkingi haar gezicht was vastberaden. Wordt vervolg

Schager Courant | 1941 | | pagina 2