Reorganisatie DE LUCHTR00VERS VAN H01TIKA Amov Nederlandsche pers Verkoopprijzen voor kruideniers F 328.000 boete Warenhuizen afgeroomd Een nacht in sloot Radioprogramma in het kippenhok I van de Een aantal bladen gedoemd om te verdwijnen. Op de persconferentie, gistermiddag ge houden op het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, heeft de heer Max Blok zijl medegedeeld, dat per 1 October a.s. een reorganisatie yaiï de Nederlandsche pers zal plaats hebben "in verband met de papiertje- perking. Deze reorganisatie betreft in de eersté plaats do dagbladen, waarvan er een aam- tal kleine zal verdwijnen, ortidat zij niet' langer papier geleverd kunnen krijgen of wel van hun papiervoorraad geen gébruik mo-' gen maken. Voorts verdwijnt een aantal nieuwsbladen, die één of enkele malen per week versche nen. Tenslotte worden zeer vele tijdschriften op geheven. De_ heer Blokzijl deelde mede, dat de com missie voor de persreorganisatie maatrege len overwogen heteft om de getrofen uitge- ver% directeuren en journalisten te steunen. Tijdens een onderhoud "met den heer Max Blokzijl, hoofd van de afdeeling perswezen van het departement van volksvoorlichting en kunsten, tevens voorzitter van de (tom missie voor persreorganisatie, heeft deze ons de bedoelde maatregel nader uiteengezet. „Er verschenen in Nederland ongeveer 140 dagbladen, hun zgn. kopbladen inbegrepen" aldus de heer Blokzijl. „Hiervan zal een deel moeten verdwijnen. Er waren voorts ongeveer 650 eenige malen per weck ver schijnende bladen, de zgn. nieuwsbladen, waarvan een zeker percentage zal blijven bestaan. De gratis-advertentiebladen, die Mn ernstig nadeel-waren voor de bonafide dagbladen en voor andere waardevolle or ganen dep openbare meênihg, zullen alle verdwijnen. Ook zal het aantal tijdschriften aanmerkelijk beperkt moeten worden. Van dazé sport uitgaven bestaan er .ongeveer vierduizend. Rekent men daar de vereeni- gingsbladen nog bij, dan komt men op een getal _vau tienduizenden. Laatstgenoemde bladen hooren echter, meer thuis op het ter rein van den gevolmachtigde voor de niet- economische vereenigirifcen en stichtingen, dan bij het perswezen. Practisch zal de. papiernood dus ten ge volge hebben, dat, nu wij het papier moeten distribueeren, gedurende den tijd van den oorlof de overtollige bladen geen papier meer kunnen krijgen en van het voor hen nog voorradige papier &een gebruik meer mogen maken, dus met ingang van 1 Oc tober a.s. niét meer zullen verschijnen. Dé^commissie voor persreorganisatie heeft in overleg met de voor de papierdistributie competente Duitsche en Nederlandsche in stanties een diepgaand.onderzoek ingesteld, welke bladen thans nog voor papierlevering in aanmerking kwamen. Zij is daarbij uit gegaan van het standpunt, dat ons land na ^ieze reorganisatie zoo rationeel mogelijk voorzien moet worden van hpt nieuws *uit binnen- en buitenland, zooals wij gewoon zijn, dat uit de cour^aten te vernemen. Hier toe was het noodzakelijk eeh soort van rayon verdeeling in te voeren. Daardoor komt een einde aan het eikaars gebied bestrijken zoo als dat tot dusvef door tal van da#- en nieuwsbladen geschiedde. Het was bijv. een hekend verschijnsel, dat men in verschil lende plaatsen van ons land op bepaalde dagen dikwijls vier, vijf of zelfs meer plaat selijke- of streekorganen in zijn bus kreeg. Het spreekt vanzelf dat dit een hemelter gende papierverspilling was, welke in een tijd als deze papier is een der belangrijk ste grondstoffen in onze maatschappij op geen enkele wijze te rechtvaardigen is. Ook zonderdeze directe oorlogs- noodzaak zou er op een goeden dag ingegrepen moeten worden, want het betrof hier misstanden, welke reeds jarenlang met toenemende ongerust heid gesignaleerd waren. Tijdens hét onderzoek van de commissie bleek, dat er slechts zeer. weinig bedrijven waren, \yier dag- of nieuwsbladuit gaven zelf rendabel waren. Al deze blaadjes concurreerden elkaar^tood. wat tenslotte de sleChtste gevolgen had, zoow.el voor -.den lezer,.als den journalist, het bedrijfspersoneel en niet te vergeten den adverteerder. Er werd gewerkt met advertentieprijzen, welke nergens naar leken, terwijl de adver teerder in zooveel organen moest advertee- ren, dat hij ondanks de lage prijzen, toch nog op veel te hóoge kosten kwam. Economisch levert deze noodzakelijke be perking dus zeer zeker groote voordeelen op. Misschien zal het overigens in de toekomst weer mogelijk blijken tot een uitbreiding van het aantal persorganen over te gaarfi; de ongezonde toestanden, welke wij thans heb ben aangetroffen, konden echter geen langer uitstel verdragen. In Noord- en Zuid-Holland troffen wij b.v. plaatsen aan, waar letterlijk tientallen dag- en nieuwsbladen uitkwapien. Na deze reorganisatie zal het er in feite op neerkomen, dat ons perswezen geconcen treerd is. Deze maatregelen, aldus de heer Blokzijl, zijn van zeer ingrijpenden aard. Men mag ze echter op de hierboven omschreven gron den, niet te zeer beoordeelen naar hun on middellijke gevolgen. In de reorganisatie- commissie hebben deskundigen een diep gaande studie er van èemaakt, hoe de ge volgen van deze concentratie het beste op te vangen zijn. De voorbereidende maatre gelen daartoe zijn thans ver genoeg gevor derd om er eenige mededeelingen over te kunnen doen. O.a. wordt de commissie voor reorganisatie in staat gesteld door middel van een steun fonds eventueele slachtoffers van de concen tratie tegemoet te komen en bepaalde bedrij ven, die zulks noodig, hebben, over de moei lijkheden heen te helpen. Het zal mogelijk zijn, velen die thans getróffen worden, weer aanstonds in een soort gelijk bedrijf te werk te stellen. In andere gevallen zal een her scholing noodig zijn om hen in andere be roepen te plaatsen. Tenslotte is het gelukkig zoo, dat er in bijna alle beroepen een sterke vraag naar werkkrachten bestaat. Allen die vragen of verzoeken om inlich tingen over deze kwesties hebben dit geldt zoowel voor uitgevers als journalisten, technisclj- en kantoorpersoneel moeten zich wenden tot het bureau van de commis sie voor persreorganisatie, Smidswater 2, Den Haag. In verschillende gevallen, zoo besloot de heer Blokzijl, is het ons mogelijk gebleken, reeds aanstonds een concentratie tot stand te brengen door,bladen bij elkaar te voegen. Ook hebben de uitgevers hiertoe zelf reeds het initiatief genomen, doordat zij met voor stellen kwamen van soortgelijke strekking. Tot de vraagstukken, welke wij nog op moeten lossen, behooren ook de moeilijkhe den, waarin sommige kleinere gemeenten zullen komen, waar het betreft de versprei ding van hun distributienieuws. YVaarschijnlijk zal de oplossing gevonden moeten worden door het onderbrengen van dit nieuws in grootere streekbladen, door het uithangen van bulletins, of in dorpen door den ouderwetsehen stadsomroeper. Hete hard de hier geschetste maatregelen in vele gevallen ook schijnen het is nu eenmaal niet raadzaam te raken aan hét geliefkoosde krantje van den Nederlander, maar hij reeds zooveel jaren aan gewond is. Het gaat hier alleen om de vervulling van een oorlogsnoodzaak, welke als goed gevolg heeft, dat zij de gezondheid van het Neder landsche perswezen ten goede komt. Dat is ongetwijfeld een belang van de eerste orde. OMZETBELASTING EN VERKOOPPRIJZEN Met ingang van 1 Juli 1941 is de omzet belasting, welke de kruideniers zijn verschul digd, verlaagd van 2% tot 2 van den verkoopprijs. Deze verlaging heeft ten ge volge, dat de regeling, die per 1 April 1941 voor de kruideniers is getroffen ter zake van de afronding der verkoopprijzen, niet kan worden gehandhaafd. Deze regeling toch, die inhoudt,dat in afwijking van de geldende voorschriften de kruideniers de noodzake lijke afronding der verkoopprijzen naar bo ven mogen uitvoeren voer artikèlen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch min- -der dan 20 cent, was gebaseerd op het oude vereffeningspercentage yan 2^2 De secretaris-generaal van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart heeft nu evenwel beslist, dat in afwachting van èen nieuwe regeling het den kruideniers is toegestaan tot nadere aankondiging-nog de per 1 April 1941 getroffen regeling toe te pasfcen. DRASTISCH OPTREDEN TEGEN WAN TOESTANDEN IN DEN KAASHANDEL. 32 handelaren beboet De consument heeft, voordat bij dé regeling van 30 Juni j.1. een gedetailleerde prijsvast stelling voor de verschillende handelsscha kels werd gegeven, herhaaldelijk gelégenheid gehad zich over exorbitante kaasprijzen in den detailhandel te verwonderen. In den kaashandel waren inderdaad groo te misstanden binnengeslopen; zij \yaren voornamelijk een gevolg van de groote vraag, welke naar dit artikel bestond. Hierdoor ont stond' vooral bij vele grossiers het beruchte „fooienstelsel": Zij verkochten de kaas te gen prijzen, welke volgens het zuivelbesluit 1940 (zuivelproducten) berekend mogen wor den, stelden echter tegelijkertijd èen „fooi" vast, welke de koopers hun moesten geven en die in directe verhouding stond tot de verhandelde hoeveelheid kaas. Bij de inspecties voor de prijsbeheersching kwamen hierover allerlei klachten binnen, zoowel van detaillisten als van consumenten. Tót een krachtig optreden met name in het kaascentrum Bodègraven wérd toen besloten en een 8-tal accountants van de nspectie 's-Gravenhage heeft ruim 2 maanden noodig gehad om klaarheid in deze zaken te bren gen. Hierbij bleek, dat de boekhoudingen yan eenige handelaren niet in overeenstemming waren met de werkelijkheid, daar de fooien niet waren opgenomen. Door recherchewerk kwam men er achter, dat deze gelden in de privé-kassen werden verantwoord, waardoor dus ook voor deze handelaren de overtredin gen kwamen vast te staan. Tevens bleek, dat de overtredingen welis waar in hoofdzaak in Bodegraven plaats vonden, echter leidden er ook draden naar andere plaatsen. In die richtingen wordt het onderzoek nog voortgezet. Wegens het berekenen van hoogere prijzen dan de volgens het prijzen- besluit 1940 (zuivelproducten) toe laatbare, werden door den inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Gra venhage 32 kaashandelaren beboet. Het totaalbedrag dezer boeten be draagt ruim f328.000.De boeten, welke zijn opgelegd, werden in elk geval afzonderlijk vastgesteld en houden uiteraard veiband met de door de ontoelaatbare praktijken ver kregen extra-winsten, zooals deze door de accountants zijn berekend. Tevens werd natuurlijk in het oog gehou den, dat er grove overtredingen der prijs- voorschriften hadden plaats gehad. De firma F. N. zag zich veroordeeld tot f 75.000.boete, de firma v. d. B. tot f 40.000, M. K. tot f20.000.De -20 andere overtre ders kregen kleinere boeten. Een lid van het personeel van een waren huis in de binnenstad betrapte een vrouw, op het feit, dat. zij uit een stand een arm band en een paar s.uikerschepjes wegnam. De vrouw, en drie vriendinnen, die in haar gezelschap vérkeerden, wérden uitgenoodigd even meev te gaan naar het bureau. Daar werden de groote boodschappentasschen, die zij droegen, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Te voorschijn kwamen daaruit: fantasie kleedjes, gummihakken, sierspeldeh, arm banden, ringen, dressöirloopers, babytruitjes enz,. Een gedeelte van dezen voorraad bleek reeds uit een ander warenhuis te zijn, ont vreemd. Twee harer pleegden de diefstallen, de twee anderen deelden iü de buit. Het il lustere viertal bleek' afkomstig uit twee ge meenten in de omgeving van Dén Haag. De vrouwen waren allen gehuwd. Voorts heeft een bezoekster van een bar in de binnenstad bij de politie aangifte gedaan van, het feit, dat haar een handtaschje was ontstolen, dat zij even aan de leuning van haar stoel had gehangen. In het taschje zat niet minder dan fÏ350. 39. Prachtig, dacht de« Vliegen dat geeft mij een kansje op ont snappen. en meteen stapte hij naar de deui toe. Pedro pakte hem echter bij de arm bracht hem nu lang een anderen weg' op het groote vlakke dek, Piet stond paf vai verbazing. Zoo'n groê vliegtuig had hij nq nooit gezien. 40. Zonder veel compli menten werd hij in 't toestel geduwd, een deurtje ging op slot. en voorloopig zat onze held in het donker. Hoe lang het wachten duurde wist hij niet Een.ksklaps hoorde hij stemmen. daarna het aanslaan van motoren, het toestel bewoog, eri eensklaps tuimelde hij a elite rover. Hij vloog. Droevig ongeluk te Princenhage. Tengevolge van de duisternis reed de 42- jarige landbouwer H. F.p te Princenhage, Maandagavond omstreeks half elf op den Rijsbergschenweg met zijn rijwiel in een die pe sloot. Hij kwam met zijn hoofd tegen den kant van de sloot en bleef liggen. Hij miste de macht om zich uit de sloot te werken en kon ook geen geluid voortbrengen. In "volle be wustzijn was hii gedoemd om in de sloot te blijven liggen en werd den volgenden mor gen omstreeks half zés door een boeren knecht gevonden. Met behulp van anderen werd F. naar zijn woning vervoerd. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen, waar na overbrenging naar het Ignatiusgesticht plaats vond, alwaar de ongelukkige Woens- dagvoorAiiddag overleed. De man laat een vrouw met 6 kinderen achter. Rome, 25 September (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 479, maakt het Itaiiaansohe opperbevel het volgende be kend: Noord-Airika: Groote activiteit in de lucht in de Marmarische woestijn en aan de grens van Syrenaica en Egypte. De Duitsche lucht macht haalde acht vijandelijke vliegtuigen neer. De Engelschen ondernamen luchtaan vallen op Tripolis, Benghasi en Bardia, waar een aiekenhuis getroffen werd. Drie patiën ten werden gedood en zes gewond. In Tri polis werd een bommenwerper door het luchtdoelgeschut neergehaald. Oo.st-Afrika: Een afdeeling nationale en koloniale troepen uit 't garniozen van Cul- quabert heeft een versterkte positie van den vijand aangevallen. Na een hevigen strijd werd de vijand verdreven. De vijand leed groote verliezen aan mensohen, bewapening en materiaal. In de andere sectoren van het gebied van yGondar: activiteit van de artille rie en gevechten tusschen vooruitgeschoven afdeelingen, welke voor onze troepen gun stig verliepen. In den afgeloopen nacht hebben Engelsche vliegtuigen boven Palermo gevlogen en een aantal brisant- en brandbommen laten val len, die schade hebben verricht aan woon wijken. Tot/dusver werd geen melding ge maakt van slachtoffers. Ons luchtdoelge schut heeft een vijandelijk vliegtuig bran dend neergehaald. Eenheden van de Italiaansche luchtmac hebben de laatste nachten luchtbasës op eiland Malta aangevallen en een klein andelijk schip in het oostelijke bekken de Middellandsche Zee beschadigd. Hilveraa ZAJERDAG 27 SEPTEMBER, i I. 415.5 zn. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.K Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor huisvrouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 10,00 Ernstige mie (e.o.). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. H B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Ertai: Bandi Balogh en zang met pianobegeleiding. 2.00 1 het gezin. 2.20 Gevarieerd programma. 3.50 Gramola muziek. 4.00 Bijbellezing. (Voorbereid door de Christó Radio Stichting). 4.20 Gramofoonmuziek. 4.30 Herdal van de oprichting van de Nationale Jeugdstorm. I Voor de binnenschippers. 5.15 B.N.O.: Nieuv/s-, ecoos sche- en beursberichten. 5.30 50ste debutantenconceri het Gementemuseum te Den Haag. 6.00 Reportage. I Causerie: Lofwaardig werk onzer voorouders eeuwen leden. 6.30 Rotterdamsch kamerensemble. 7.00 Ac: halfuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Herfstprogras 9.25 Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O.: Nleuwsbïrlct 10.0010-.15 B.N.O.: Engelsche uitzending: Dutch Reek Hilversum n. 361,5 m. 6.458.00 Zie Hilversum L 8.00 B.N.O.: Nieuwsbefi ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. Lichte muziek (e.o.). 12.00 Cello, plano en gramoh muziek. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische bericl 1.00 Boyd Bachman en zijn orkest. 1.40 Voor de je: 2.00 Goolsch Strijkorkest. (Om 2.45 Voor de plattelai Jeugd). 4.00 Vroolijke weekeindklanken. 4.50 Gramoio muziek.-5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beun richten. 5.30 Luchtvaartcursus. 5.45 Gramofoonmiu 6.00 Cyclus: In een nieuw licht bezien f Voorbereid t de N.S.B.). 6.15 Ramblers (opn.). 6.45 Als ik 't vo« zeggen had, causerie. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Pk voordracht. 7.45 Reportage. 8.00 Plult, hobo en pi 8.45 Causerie: Ontaarde kunst. 9.00 Gramofoonmo 9.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00 Dagsluiting (Voet reld door de Christelijke Radio Stichting). 10.05-i Brandende kwesties, causerie (opn.). INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek: Te 20.00 uur Hilversum II kan eeuwsche componisten. Het Rotterdamsch Kamer-ensemble (a capella-h zingt o.l.v. Plet Ketting van 18.15—1045 uur Hllversus oude motetten en madrigalen van Dufay, Sweelb Eccard, Hassler en anderen. Lichte muxe: De intrede van het herfstjaargetüde w door den Nederlandschen Omroep vanavond van 20, 21,25 uur gememoreerd niet een bijzonder program Het eerste gedeelte bestaat uit meer ernstige muzikali vocale Impressies vertolkt door het Omroeporkest o Hugo de Groot, Theo Baylè, zang, een gemengd l o.l.v. Fred Boshart en Philip la Chappelle, declami terwUl het tweede gedeelte, de Melodisten. het bovs noemd koor, Johan Jong en de declamator den it van den luchtigen kant bezien. Reportages: In een nieuwe serie Reportages wordt daag van 19.45—20.00 uur Hilversum n een nk rubriek uitgezonden, getiteld: „Wording". Deze rt tages beoogen den raensch begrip en derhalve waar ring bij te brengen voon-zijn scheppende medemensd In deze eerste uitzending wordt ons het ontstaan een roman getoond. Reporter is de Heer Paul de Wu Voor de jeugd: Drs. J. C. van WtJk behandelt I 13.4014.00 uur Hilversum n in de rubriek „Wat wil later worden?" voor de rijpere Jeugd de kantooropleU Feuilleton door P< G. Wodehouse j 30. Wel, het is Tom natuurlijk. Wil je heusch zeggen, dat je het niet wist? Tom! Tom Chase? Natuurlijk. Ik hijgde ervan. Wel verdraaid, zei ik. Als ik denk aan de martelingen, die ik ondergaan heb om dien verwenschten kerel en allemaal voor niets, dan weet ik niet wat ik zeggen moet. Mag je Tom niet? O ja, heel graag zelfs. Ik heb ihet altijd gedaan. Maar ik was afschuwelijk jaloersch op hem. Het is toch niet waar? Wat mal van je. Natuurlijk was ik het. Hg was altijd om en bij je en noemde je Phyllis en gedroeg zich meestal alsof jij en hij de heldin en de held van een operette waren, dus wat kon ik anders denken? IR hoorde jullie eens na tafel duetten zingen. ïk maakte de vreeselijkste gevolgtrekkingen. Wanneer was dat? Wat deed je daar. Kort nadat Ukridge je vader zoo van streek had gemaakt en onze kennismaking in de kient gesmoord had. Ik ging toen eiken avond naar de heg tegenover jullie salon- raam en stond daar uren te schilderen. Arme jongen. I& de hoop je te hooren zingen. En als je zong en hij begon mee te brommen, begon ik te vloeken. Je zult waarschijnlijk zien, dat de meeste schors van den boom waartegen ik leunde is afgeschroeid. Arme oude jongen! Maar nu is dat alle-- maal over, 'hè? En toen ik mijn uiterste best deed om jou eens te laten zien hoe ik tennissen kon, ging je er van door, net toen ik goed begon te spelen.' Dat spijt me vreeselijk, maar dat kon ik niet vooruit weten, hè Ik. dacht dat je altjjd zoo speelde. Dat weet ik. Ik wist, dat je dat zoudt denken. Het bezorgde me bijna grijze haren. Ik snapte niet hoe een meisje ooit iets zou kunnen geven om een man, die zoo gemeen tenniste. Je houdt niet van een man omdat hij goed tennist. Wat ziet'een meisje toch eigenlijk in een man, dat ze van hem kan houden? vroeg ik plotseling en hield op, wachtende op een groote onthulling. O, dat weet ik niet, antwoordde ze vaag. En ik kon niets meer uit haar krijgen. Maar om op vader terug te komen,-zei ze. Wat moeten we beginnen. Hij moet niets van me hebben. Neen, hij is gewoon razend op je. Blaas, blaas, o winter wind, zei ik. Gij zijt niet zoo onvriendelijk Hij zal je nooit vergeven. Dat is zgn ondankbaarheid. Ik heb zijn leven gered. Met gevaar van mijn eigen leven. Ik vind, dafik een wettig recht op hem heb. Wie heeft er ooit gehoord van een man wiens leven gered was en die niet blij was als zijn redder met zijn dochter wou trou wen? Je vader randt gewoon de kleine ver diensten van de novellenschryvers aan. Het moest niet mogen! Jerry! Ik kreeg een schok. Nog eens, zei ik. Wat? Zeg het nog eens. Als je blieft. Toe. Goed. Jerry!"' Het was voor het eerst dat je mfj bij mijn naam noemde. Ik geloof niet dat je er een flauw vermoeden van hebt, hoe. prachtig het klinkt als jij het zegt. Er is iets poëtisch, iets bijna heiligs in. Jerry, toe! Wat? Doe nu niet gek. Zie je dan niet in, hoe ernstig het is. We moeten bedenken hoe we vader kunnen overhalen om zijn toestemming te geven. Goed, zei ik. We zullen er over pra- ten. Het spijt me, dat ik gek doe, maar ik ben zoo gelukkig, dat ik me zelf niet in kan houden. Ik heb jou en ik kan aan niets anders denken. Probeer het. Ik zal het doen... zeg het nu nog £ens. We kunnen niet trouwen zonder zijn toèstemming. Waarom niet? zei ik, zonder veel respect voor de grillen van den professor. Gretna Green is uit den tijd, maar er zijn ambtenaren van den burgerlijken stand. Ik haat het idee alleen, zei ze beslist. Bovendien Nu? Die arme vader zou er nooit over heem- komen.- jWe zijn altijd zulke dikke vrienden geweest. Als ik tegen zijn zin trouwde, zou hij o, je< weet er alles van. Ik zou niet brj hem mogen komen en hij zou me niet schrij ven. En hij zou het zelf afschuwelijk vinden als hrj zoo deed. Hij zou zich dood ongelukkig voelen zonder mij. Wie zou dat niet? zei ik. Zie je, met Nora was het altijd anders. Ze is altijd zooveel uit logeeren.geweest, dat zij en vader elkaar niet zoo/ goed begrijpen als hij en ik. Ze zou natuurlijk haar best doen en aardig voor hem zijn, maar ze zou hem niet zoo goed kennen als ik. En bovendien zal ze nog maar zoo kort bij hem zijn, nu ze gaat trouwen. Maar hoor nu eens, zei ik, dat is gekheid. Je zegt, dat je vader je nooit meer zal willen terug zien en zoo, als je met me getrouwd bent. Waarom niet? Nonsens! Ik ben toch geen schurk. We waren dp dikste vrienden tot die kerel Hawk me verklapte. Dat weet ik. Maar hg is erg koppig in sommige dingen. Zie je, hg denkt, dat die heele geschiedenis hem belachelijk heeft ge maakt en het zal lang duren voor hg je dat vergeeft. Ik zag de waarheid hierVan in. Iemand kan elke 'beleediging vergeven als het er maar niet een is, die zijn ijdelheid heeft gekwetst. Bovendien moet zelfs in een echt reddings- geval, de geredde man zich altijd' een weinig verbitterd gevoelen tegenover zijn bedder, wanneer hij de zaak in koelen bloede over denkt. Hg moet hem onbewust beschouwen zooals een figurant den directeur-acteur be schouwt, hij hangt van hem af wat zgn levensonderhoud betreft, maar misgunt hem tegelijk het voetlicht en het midden van het tooneel en het applaus. Bovendien heeft ieder een er instinctmatig het land aan om ver plichtingen te maken, die hg niet terug kan betalen. En als een man ontdekt, dat hg al die gemengde gevoelens voor niets onder''0' heeft, zooals in het. geval van den pi"\sSSo,1 zal zgn toorn niet gering zgn. Alles in aanmerking genomen moest wel inzien, dat er meter dan geringe or redingskracht noodig zou zgn om te maki dat de professor zijn zegen gaf met i joviale warmte, die we zoo gaarne zien onzen uitverkoren schoonvader. Denk je niet, dat de Tgd, die alle won heelt, en zoo voortvroeg ik. Zou me niet vriendelgker gezind zijn over i maand bij voorbeeld? Het is natuurlijk mogelijk, zei Phy! maar ze sprak weifelend. Hij lgkt me naar wat ik van hem heb een man van stemmingen. Ik zou da dagen iets kunnen doen, dat zijn inzicb! misschien totaal zou veranderen. Laten we het beste van hopen. En wat het vertellen aan vader betfl Vindt je dat we dat beslist mcrë doen? vroeg ik. Ja, zeker. Ik zou de gedachte niet to nen verdragen, dat ik iets voor hem gehe hield. Ik geloof niet, dat ik ooit iets vo hem verzwegen heb zoolang ik leef. NI leelgks bedoel ik. Reken je dit dan onder je zwart misdaden - Ik bekgk het van vaders standpunt zal razend zgn. Ik weet niet hoe ik er o» beginnen zal. Goeie genade, riep ik, je denkt niet, dat ik jou dat zal laten doen en veilig uit de buurt blijven terwijl jg het vertelt? Dat kun je begrijpen. Ik ga nu jou terug en we zullen het slechte nf samen gaan brengen. '(Wordt vervolgl

Schager Courant | 1941 | | pagina 2