Nederland zichzelf Amor Helder ontvangt T«IJ»B»B«. Sportfeest van de Duitsche oorlogsmarine Man stak zijn vrouw dood in het kippenhok *U?flt lulltn onze clubs jyteiiecmi Schagen-Wieringetwaard; Atlas tegen Oadeslais B.K.C. - Alkmaar D© vierde klasse gaat morgen spelen en we kunnen dan ook zeggen, dat de competitie weer op volle toeren draait. De start van de Heldersche clubs en Succes was meer dan af, en ook onze vierde klassers wenschen we een goed begin toe. De eerste klassers District L DOS ontvangt Feijenoord en daar de Rot terdammers weer met hun voorhoede suk kelen is de kans groot. Jat de Utrechtenaren het eerste punt zullen noteeren. In Den Haag hebben we een derby, n.1. VUCADO en hoewel we het karakter ven dergelijke wedstrijden niet vergeten, bestaat er o.i. geen twijfel aan de overwinning der oud kampioenen. Ajax ontmoet DFC en de Am sterdammers zullen goed voor den dag moe ten komen, willen zij de eerste overwinning behalen. Xerxes .-rijgt bezoek van DWS, met de Amsterdammers als favorieten. Storm vogels en EDO spelen ook al een derby, hoe wel de afstand toch nog gespoord moet wor den. De IJmuidenaren zijn op eigen terrein altijd behoorlijk sterk en ook nu denken we aan een overwinning der thuisclub. District DL De grootste strijd is hier SpartaVSV. De Velsenaren staan bekend als kampioensge gadigden en daar Sparta dit jaar ook weer behoorlek voof den dag., komt, kan het niet anders of er ial op Spangen een geweldige spanning heerschen. De Rotterdammers heb ben zeer waarschijnlijk wel evsn betere pa pieren. Emma is verleden week goed gestart, maar de tegenpartij, RFC, was nu niet be paald zoo'n grootheid in de voetbalwereld en daarom zal het tegen Hermes-DVS morgen niet zoo gemakkelijk gaan. Misschien weten de debutanten een gelijk spel ta forceeren. DHC en RFC ontmoeten elkaar in Delft en ondanks het teleurstellende resultaat van DHC tegen HBS, verwachten we nu een herstel der Delftenaren, 't Gooi heeft alweer e-n thuiswedstrijd en ook ditmaal zal het moeilijk blijken de' punten thuis te houden, want HBS is zoo goed gestart, dat het zeer zeker het pad der overwinningen zal willen blijven bewandelen. In ons district 2e klasse A. HRC is vrij! HBC ontvangt df Boys en kan weer winnen. Daarentegen zjjn de overige vier wedstrijden volkomen vraagtee- kens, misschien dat KFC en ZFC zich kunnen herstellen. Het programma luidt: WFC KFC, ZFC—West-Frisia, Santpoort—RCH, Alcmaria Victrixde Kennemers, 2e klasse B. De Spartaan—DWV, HVC—OSV. Vrien denschaarZeeburgia, AFCWatergraafs meer, de VolewckersVolendam. Se klasse A. Succes kan, nu al direct demonstreeren of de schitterende overwinning van verleden wek van beteekenis is, ja of neen,, want Zaandijk komt morgen naar het eiland en de Wieringers zullen hun handen vol krijgen. Maar ook Zaandijk krijgt een zwaren dobber en een gelijk spel komt ons dan ook in dit geval het waarschijnlijkst voor. DTS heeft een kans op herstel, want GVO is niet zoo sterk, dat de Deetjes daar geen winstpuntje tegen boeken. Hollandla staat voor de derby tegen Always Forward en ook dat zal de roodwitte Hoornschen geen moei lijkheden opleveren, hoewel Westhoven, die Zondag j.1. voor alle vier doelpunten zorgde, wel een extra bewaking zal genieten. KW heeft een klein kansje tegen QSC, terwijl de Zaansche derby ZVVVVZ voor. de thuisclub is. 3e klasse B. Helder ontvangt als eersten wedstrijd ln Den Helder het Haarlemsche TIJBB. Voor Den Helder een onbekende vereeniging, maar... wij zijn er van overtuigd, een sterke vereeniging. TIJBB speelt altijd een rol van beteekenis en is verleden week dan ook met een overwinning gestart en wel tegen Bloe- mendaal met 31. Zij, die even op de hoogte zgn met verschillende clubs, weten dan ook direct, dat het morgen >p het Helder-terrein g..at spannen en dat de witjakken eerst na inspanning van al hun krachten de zege kun nen behalen. Helder, opgepast. Ripperda en DEM zullen elkaar niet veel ontloopen, evenals Bloemendaal en HFC. Kin- heimBeverwijk .8 waarschijnlijk voor de Beverwijkers, terwijl we van de Zantvoort- meeuwen wel een overwinning verwachten op Schoten. Reserve 2e klasse B. HRC C2 krtfgt een bezoek van WFC 2 en de roodjes zijn o.i. verplicht voor de tweede zege te zorgen. Afgesproken, roodjakken? Helder 2 heeft het daarentegen even moei lijker, want EDO 2 komt ans, ondanks de nederlaag van verleden week, wel sterk ge noeg voor. Misschien zorgen de witjes weer voor een verrassing. De overige wedstrijden zijn: De Kennemers 2Stormvogels 2; Blauw Wit 3—Ajax 3; VSV 2—OSV 2. SYMPATHIEK! Het doet ons goed te vernemen, dat de band tusschen HRC en OSV steeds hechter wordt. Dit blijkt uit de hartelijke woorden, geuit van de zijde van OSV, vóór den aan vang van den wedstrijd OSV 2HRC 2, waar mee op sympathieke wijze op de terugkomst van HRC in de competitie gezinspeeld werd. Vierde klasse A. Een der populairste afdeelingen heeft Zon dag nog rust gehad. Maar thans zal de nieu we wedloop beginnen en reeds nu verheugen we ons over de spannig, die ons ook dit jaar wel niet zal worden onthouden. In menig op- zioht is de zaak interessanter geworden, door de verdwijning van D.T.S., Nieuwe Niedorp en Succes en door opname van Bergen, Alk maar en Atlas. Al dadelijk wordt ons een serie belangrijke wedstrijden geboden, n.1.: SchagenWieringerwaard, B.K.C.Alkmaar, Atla9Oudesluis en BergenWatervogels. Uiteraard bepaalt de rangorde van vorig jaar bij zoo'n begin de voorspellingen. Dit geeft hier echter weinig houvast, want Scha gen speelt nu zonder Helderschen, terwijl men ten opzichte van Alkmaar, Bergen en Atlas de rangorde-maatstaf mist, omdat ze vorig jaar niet in 4 A hebben' gespeeld. Een reden te meer om 4 A met groote spanning te zien starten. 4e klasse B. MFCVVW; St. GeorgeSijbekarspel; An- dijkNieuwe Niedorp. Onderafdeeling Noord-Holland 1 D. Petten IAl cm. Victrix 4; Oudorp I Vrone; Winkel ISchoorl I, allen om 2 uur. 2 D. Alkmaar 2RKAFC 2; Al km. Boys 3 DTS 2; Alkm. Boys 4Viss 2, 12 uur; Ber gen 2Berdos 2, 12 uur. 2 G. BKC 2Succes 2; Geelzwart IWin kel 2; Dirkshorn I—JVC I; ZAP I—SRC I. 3 H. Succes 3Callantsoog I, 12 uur; W.- waard 2—Barsingerhorn I, 2 uur; Winkel 3— Oudesluis 2, 10 uur. 3 E. Egm. 2Alcm. Victr. 5, 2 uur; Alkm. Boys 5DTS 3, 10 uur; Koedijk 2Alkmaar 3, 2 uur; Vrone 2Gr Schermer I, 2 uur. 4 M. St. Maart.vl.br. IWinkel 4, 2 uur; Schagen 3BKC 3, 10.30 uur. Adsp. J. Alcm. V. A,Alk. B. A, 10 uur; Alcm. Victr. B—DTS A, 10 uur; Alkm. B. B— CSV A, 10 uur. Adsp. K. DTS C—Vrone A. 10.30; Koedijk ADTS B, 12.30 uur; Alcm. Victr. DPetten A, 11.15 uur; Alcm. V. EAlcm O. C, 3 uur. Adsp. O. Schagen ABKC A, 1 uur; W.- waard A— Callantsoog A, 12.30 uur; Oudesluis ASucces A, 10.30 uur. Indien geen tijd vermeld is, beginnen de wed strijden om 2.30 uur. voedt EEN ONDERHOUD MET DR. POS- THUMA OVER DEN PRODUCTIE SLAG. In het verband van het nieuwe Europa zal Nederland op agra risch gebied vooral als verede- lingsland dienen op te treden. Een redacteur van het A.N.P. heeft den oud-minister Dr. Posthuma bereid bevonden een en ander te vertellen in een vraagge sprek, over de voorloopige resultaten van den productieslag. De eerste vraag, welke in dit verband tot Dr. Posthuma werd gericht, was .of het ef fect. dat de productieslag totnutoe heeft op geleverd, bevredigend is te achten. De Posthuma antwoordde: Ontevreden over het totnutoe behaalde resultaat ben ik zeker niet. Een van de eerste parolen van den productieslag-1941 was erop gericht om bi.1 een minstens even groote oppervlakte broodgraan de aardappelteelt zooveel moge lijk uit te breiden. Het resultaat van deze actie laat zich het best door eenige cijfers illustreeren. In 1940 waren met broodgraan beteeld 78.000 hectaren wintertarwe. 56.000 ha. zomer tarwe, 219.000 ha. winterroge en 9.000 ha. zo- merrogge, dus in totaal 362.000 ha., waarvan 134.000 ha. tarwe en 228 000 ha. rogge. Over 1941 zijn deze cijfers als volgt: 82.000 ha. -wintertarwe, 55.000 ha. zomertanve, 229.000 ha. winterrogge en 12.000 ha. zomer- rogge, hetgeen een totaal uitmaakt van 378.000 ha., waarvan 137.000 ha. tarwe en 241.000 ha. rogge. Met consumptie-aardappelen waren be teeld in 1940 92.000 ha., met fabrieksaardap pelen 37.000 ha., tezamen 129.000 ha., en in 1941 resp. 117.000 en 43.000 ha., samen 160.000 ha., dus een vermeerdering met 31.000 ha., waarvan 25.000 ha. consumptie-aardappelen en 6.000 ha. fabrieksaardappelen. In het kader van den productieslag 1941 is verder vooral ook het scheuren van gras land reeds sterk gepropageerd.. Een en an der heeft tot gevolg gehad, dat gedurende 't voorjaar in rond 22000 hectaren grasland de ploeg is gezet. De actie voor den modernen weidebouw heeft inmiddels overal in den lande reeds weerklank gevonden. Ook het inkuilen van gras volgens de Fin- sche methode, hetgeen een zeer belangrijke winst aan eiwit en zetmeelwaarde in het wintervoeder beteekent, is dit jaar in zeer aanzienlijke mate toegenomen. Tenslotte heeft het verduurzamen in silo's door de propaganda voor silobouw dit jaar een zeer groote vlucht genomen. De koolzaadverbonw. Wat de koolzaadcampagne betreft, hiervan is een vermeerdering met ongeveer 10.000 hectaren koolzaad dat van het grootste be lang is voor de vetvoorziening sedert ver leden jaar het resultaat, ln de laatste jaren was.gemiddeld niet meer dan 1.000 ha. met koolzaad beteeld. Ten aanzien van den verbouw van stop- pclgewassen, welke de veevoedervoorziening in hooge mate ten goede komen, kan wor den geconstateerd, dat dit jaar in totaal rond 115.000 hectaren daarmede beteeld zijn geworden, hetgeen een sterke vermeerdering tegenover vorige jaren beteekent. Welke zijn uw voornemens voor het vol gende werkjaar? Deze vraag meen ik het beste te kunnen beantwoorden door u een overzicht te geven van het programma 1941/42, zooals ik dit de zer dagen heb opgesteld. Dit programma om vat tien punten, te weten: 1. Geen plekje cultuurgrond mag onbe nut blijven, terwijl de cultuurtoestand van den bodem zoo gunstig mogelijk moet zijn. „Geen plekje onbenut", geldt niet alleen voor den boerenstand, doch ook voor par ken, plantsoenen bouwterreinen en mede voor particuliere tuinen. 2. De grootst mogelijke oppeiwlakte bouw land. dus: scheuren van alle grasland, dat daarvoor nog in aanmerking komt 3. Gebruik van deugdelijk, zooveel moge lijk dus van door den Ned. Alg. Keurings dienst (N.A.K.) goedgekeurd ontsmet zaai zaad en podtgöed. 4. Op peil houden van den verbouw van broodgraan en zoomede uitbreiding van den koolzaad verbouw. 5. Plantenziekten-bestrijding.. 6. Moderne weidebouw. Dus: omweiden. Finsch kuilen en cnsileeren, silobouw, hooi- ruiteren. grasdrogen. 7. Verbouw van stoppelgewassen. 8. Deugdelijke mest- en gierbewaring, 9. Verbetering van de productie-eigen schappen en van den gezondheidstoestand van onzen veestapel. Italiaansch Weermachtbericht Rome, 26 September (Stefani): Het hoofdkwartier van de Italiaansohe weermacht maakt bekend: In den afgeloopen nacht is het vlieveld Mi- cabba op Malta opnieuw door Italiaansche vliegtuigen gebombardeerd. Oost-Afrika: In den nacht van 24 op 25 September hebben de garnizoenen der ves tingen Woltsjefit en Celga nachtelijke aan- valspogingen van den vijand verijdeld. Den vijand werden verliezen toegebracht. Noord-Afrika: Levendige activiteit van on ze artillerie aan het front van Tobroek. Twee vijandelijke vliegtuigen, die in den middag van 24 September Misoerata gebom bardeerd, in scheervlucht met maohinege- weervuur bestookt en ongeveer tien dooden onder de inlandsche bevolking alsmede scha de aan woonhuizen veroorzaakt hebben, wer den mlaaggeschoten. Een ander Engelsch vliegtuig werd te Benghasi door den afweer op den beganen grond getroffen en stortte brandend in zee. Verschillende prominenten aan den start. Van 25 tot 28 September organiseeren een heden van de Duitsche oorlogsmarine, wel ke in het bezette Nederlandsche gebied ge stationeerd zijn, op het sportveld aan de Laan van Poot en in het zwembad aan de Mauritskade in den Haag een groot sport feest met wedstrijden in athletiek, voetbal, „faustball" en zwemmen. Gisteren en vandaag waren en zijn de voorwedstrijden. Zondag worden de beslis singswedstrijden gespeeld. Gistermiddag had de „faustbair'-eindstrijd van de A-klasse plaats. Voor dezen eindstrijd was ook van Nederlandsche zijde groote belangstelling. Het „faustball"-spel is een uitgesproken Duitsche sport, die tot hooge ontwikkeling is gebracht. Het is evenals handbal in Duitsc'hland als kijkspel zeer populair. De beslissingswedstrijd voor handballers wordt hedenmorgen gespeeld, 's Middags wordt de winnende ploeg van de voetbalwed strijden aangewezen. Beide beslissingswed strijden zijn op het sportveld aan de. Laan van Poot te volgen. Onder de marinesoldaten bevinden zich veel bekende sportslui, die in hun civiel le ven diverse malen op sportgebied onder scheiden werden. Publiek heeft bij al de-ze wedstrijden, die veel spanning beloven, vrijen toegang. Zes jaar gevangenisstraf. Meer slachtoffer dan moordenaar? Gisteren heeft de rechtbank te Amsterdam den 44-jarigen klinker C. L., wegens moord op zijn echtgenoote veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest De man, die eenigen tijd in Duitsohland werkzaam was geweest, meende bij zijn te rugkomst in zijn woning aan de Javastraat te Amsterdam te ervaren, dat zijn vrouw Re- durende zijn afwezigheid omgang met an dere mannen had gehad. Dal werd aanlei ding tot herhaalde ruzie, waarbij het tot be dreigingen kwam. Op aanraden van de po litie ging de vrouw elders wonen. Zij nam echter de twee jonge kinderen mee en liet vrijwel geen voedsel en geld voor den man achter. Toen clc vrouw op bezoek bij een buurvrouw kwam, ging de man er heen en vroeg om geld. Bij deze gelegenheid trok hij plotseling een mes en bracht de vrouw veer tien steken toe. T'jdens het transport naar het O. L. Vrouwe Gasthuis overleed de vrouw. Bij de behandeling voor de rechtbank kwam vast te staan, dat de man, die doof was, achterdochtig genoemd kon worden. Volgens de psychiaters zou hij de vrouw schrik hebben willen aanjagen om haar te rug te krijgen. Enkele getuigen h décharge noemden den verdachie een oppassenden man, die niet met zijn vrouw kon opschieten, hetgeen aan de vrouw te wijten zou zijn. Zij noemden haar een slechte moeder. De officier van justitie, mr. Bakhoven, die opzet tot dooden aanwezig achtte, had tien jaar gevangenisstraf geëischt. LLJNWERKER KRIJGT LORRIE OVER HET BEEN. 's-Gravcnhage, 26 Sept. Gisterenmorgen omstreeks half twaalf kwa men op de van Boctzelaeriaan ter hoogte van de Statenlaan een motorwagen van lijn 11 en een lorrie van de II.T.M. met elkaar in botsing. De 42-jarige lijnwerker E. J. V., die behoorde tot een groep arbeiders die be zig waren de lorrie van de rails te verwij deren, kreeg dit voertuig tegen het rechter onderbeen. Het been brak en de man moest in het Roode Kruis ziekenhuis worden opge nomen. DE PROVINCIALE ZIEKENHUIZEN VAN NOORD-HOLLAND IN 1940. Blijkens de verslagen der provinciale zie kenhuizen van Noord-Holland zijn de ver- pleegkosten in de drie inrichtingen te Santpoort, Bakkum en Medemblik over 1940 opnieuw gedaald, ten deele dank zij een betere bezetting. De provinciale bijdra gen konden dan ook op lagere bedragen wor den bepaald dan over 1939. 10. Rationaliseering van den paardenar- beid, o.a. door: a. goede behandeling, juiste voeding en verpleging. b. een betere verdeeling van het paarden- werk over het jaar. Het scheuren van grasland is op dit oogen- blik zeker het belangrijkste punt van den productieslag. Welke punten zijn, naar uw meening, voor den langeren duur van speciaal be-' lang en tot hoever zal men met het scheuren van grasland moeten gaan, gezien ook de belangen van de veehouderij? Nederland is inderdaad een weideland en daardoor een veeland bij uitnemendheid. Van de 2.341.000 hectaren cultuurgrond be staan thans immers niet minder dan 1.321.000 ha. of ruim 56 pet. uit blijvend grasland. Van deze weiden gaan wij nu een deel scheuren. Doch dit behoeft slechts een' be trekkelijk klein deel te zijn. Indien op den duur nog een 100.000 ha. grasland wordt gescheurd, zou hiermede de voedselpositie van ons land reeds aanmerkelijk zijn verbe terd, terwijl dan nog maar 7V2 pet. van het grasland in bouwland is om gezet. De Nederlandsche cultuur grond zal dus ook in de toekomst voor een overwegend deel uit gras land blijven bestaan. Uit dit gras land is in het verleden, toen men cfen invoer van betrekkelijk goedkoop krachtvoer boven de grootst moge lijke mate van zelfvoorziening ver koos, lang niet.gehaald wat eruit te halen is. Dit geldt ook voor de mest- en gierbewa ring. Vroeger was „kunstmest, kunstmest weer kunstmest" het parool, dat ten aan zien van de bemesting den toon aangaf. Thans zouden we nog gaarne vernemen op welke wijze u voornemens bent het pro gramma 1941—1942 tot uitvoering te bren gen. Zooals u wellicht bekend is, zijn er be halve de landelijke commissie inmiddels overal in den lande locale commissies door mij ingesteld. Het gaat hier om een 13-tal gewestelijke commissies, om een 90 streek- commissies en nog een ruim tienmaal zoo groot aantal buurtcommissies. Aan deze commissies nu zal ook in de toekomst een belangrijk deel van de uitvoe ring ten deel vallen. Een vraag nog tenslotte: door de oor logsomstandigheden, nu het transport ook binnen continentaal-Europeesch verband tot het uiterste beperkt moet worden, zijn wij practisch uitsluitend op onszelf aangewe zen. Zal deze toestand zich naar uw mee ning in de toekomst bestendigen? Deze vraag kan ik kort en bondig met neen beantwoorden. Is thans de leuze „Ne derland voedt zichzelf" in elk opzicht op haar plaats, in de toekomst zal dat zichzelf voeden ongetwijfeld in brccdcr verband ge zien moeten worden, en in dat breedcre ver band, in het verband namelijk van het nieuwe Europa, zal, althans naar mijn mee ning, Nederland op agrarisch gebied vooral als vercdelingsland optreden. Die vergrooting op agrarisch gebied te ver krijgen is zeker wel het voornaamste doel van den „productieslag" en daaraan mede te werken kan ieder rechtgeaard Nederlan der die hiertoe in de gelegenheid is, zich tot plicht jegens zijn volk rekenen! De ümtsia Hoofd was i yastge Tot veren het n Groet Op leden betrel meent Ond 8eze ieerd Doo lijn 1. yoorlc a. I werke doeld de op b. gemic over voor op f bed< o londe Paroc Bchoo schoo zijn i f 289 f 1121 Voc mind onder nigen Ing Zola„ Welk Fanf Haag idem: Diadé Occa: Claut Donu Fatin IJ K Absy Colol Cava Bem: Anso Uitsl parti le kl I 2de 3e 1 Ai het plaa Kaa het G rin> A V spe Gel var Pel Jol Ma Dii Ku Feuilleton door P. G. Wodehouse 31. Neen, van avond niet. Hij is misschien moe en uit zijn humeur. Laten we liever wachten tot morgen. Jij kunt dan 's morgens met hem praten. Waar kan ik hem ontmoeten? Hg gaat altijd voor het ontbijt naar het strand om te zwemmen. Goed, dan zal ik daar ook zgn. Ukridge, zei ik toen ik terug kwam. Ik heb je raad noodig. Het schrikte hem op als een trompetsignaal. Ik veronderstel, dat als een man gewend is om ongevraagd raad te geven aan iedereen dien hij ontmoet, het even verrassend is als een electrische schok, wanneer die hem spontaan gevraagd wordt. Vooruit met de geit, jochie, antwoordde hij joviaal. Ik ben je man. Ga mee naar den tuin en vertel wat je op je hart hebt. Dat beviel me. Het is altijd makkelijker om in het donker intiem te praten en ik verlang de niet gestoord te worden door het plotse linge binnenkomen van den Huurling of juf frouw Beale, waar binnenshuis altijd kans op was. We wandelden naar - het grasveld. Ukridge stak een sigaar op. Ukridge. zei ik. Ik ben geëngageerd. Wat? Een geweldige hand suisde door de duisternis en sloeg me hevig tusschen de schouderbladen. Verduiveld ouwe jongen, ik wensch je geluk. Waarachtig dat doe ik. Vrijgezellen zijn niks dan uitwassen. Ik heb nooit geweten wat geluk was voor ik trouwde. Wanneer zal de bruiloft zijn? Daar heb ik nu juist jouw raad voor noodig. Er is een moeilijkheid met betrekking tot het huwelijk. De kwestie zit zoo. Ik ben geëngageerd met Phyllis Derrick. Derrick? Derrick? Je kunt haar toch niet vergeten zijn. Goeie hemel, wat voor oogen hebben sommige lui toch in hun hoofd. Als ik haar één keer gezien had. zou ik haar mgn heele leven niet vergeten zijn. O, wacht ja nu weet ik het weer. Nogal een knap meisje met blauwe oogen. Ik staarde hem verstomd aan. Het gaf niet veel, omdat hij mijn gezicht niet kon zien. maar het luchtte mij toch op. Nogal een knap meisje, Wat een beschrijving. Ja natuurlijk, ging Ukridge voort. Ze kwam hier eens op een avond dineeren met haar vader, die kleine vette baas. En je was zoo tactvol om hem in zijn gezicht zoo te noemen, stommeling. Daarmee is al de ellende begonnen. Ellende. Wat voor ellende? Wel, haar vader... Verduiveld, nu herinner ik het me. Zoo veel zorgen den laatsten tijd, ouwe jongen, dat mijn hersens er suf van zgn geworden. Natuurlijk! Haar vader viel in het water en jg vischte er hem uit. Wel verd... het ls net zoo'n verhaal dat je wel eens leest. Het is ook net als de verhalen, die ik vroeger schreef. Maar daar gebeurde iets in dat in het verhaal niet gebeurt. Ze eindigden onveranderlijk gelukkig, en de vader legde de handen van den held en de heldin in elkaar en gaf ze zijn zegen. Ongelukkig genoeg schijnt dat in dit geval niet waarschijnlijk. Wil de ouwe zijn toestemming niet geven Ik vrees van niet. Ik heb het hem nog niet gevraagd, maar de kansen zijn tegen. Maar waarom? Wat mankeert er aan jou? Je bent een beste kerel, gezond., naar lichaam en geest, en heb je me niet eens verteld, dat je, als je trouwde een aardige duit zou krijgen? Ja, dat is zoo. Dat is allemaal dik ln ohde. Ukridge's stem verried de hoogste ver bazing. Ik snap er geen steek van. oud paard, zei hij. Ik zou denken, dat de ouwe er erg dol mee zou zijn. Wel verd... zooiets heb ik nog nooit gehoord. Je hebt zijn leven ge red! Je hebt hem uit het water gevischt. Na hem er in te hebben gesmeten. Dat is de kwestie.' Heb jij hem er in gesmeten? Bij volmacht. Ik legde de zaak uit. Het spijt me te zeg gen, dat Ukridge zóó lachte, dat het mijlen ver in afgelegen dorpen van Devonshire ge hoord moet zijn. Jou duivel, brulde hjj. Op mijn woord, oud paard, als je jou zoo ziet staan zou je niet zeggen, dat je zooiets zou kunnen uithalen. Ik kan niet helpen, dat ik er zoo respec tabel uitzie. Wat ben je nu van plan te doen? Daarin heb ik juist jouw raad noodig. Jij bent nogal vindingrijk. Wat zou jij in mijn plaats doen? Ukridge tikte me indrukwekkend op mijn schouder. Jochie, zei hij,' er is één ding, dat je uit de penarie zal helpen. En dat is? Brutaliteit, jongen, Jarutalitejt. Durf! Fut! Neem nou eens mijn geval. Heb ik je nooit verteld hoe lk getrouwd ben geraakt? Ik geloof het niet, hè? Het zat zoo. Het zal je misschien goed doen die historie te hooren, want waarachtig, ik kreeg de zegeningen ook niet voor een koopje. Je kent tante Eli- zabeth, dat mensch dat dien brief schreef? Nou. als ik je vertel, dat ze Millie's naaste bloedverwant was en dat ik haar toestem ming moest zien te krijgen, zul je begrijpen, dat ik voor een moeilijk probleem stond. Ga verder, zei ik. Nou, den eersten keer dat ik Millie zag, was in een eerste klas coupé van den onder- grondsche. Ik had tusschen twee haakjes een derde klas kaartje. De coupéwas vol en ik stond op en gaf haar mgn plaats en toen ik voor haar aan een lus bengelde werd ik waar achtig ineens verliefd op haar. Je hebt er geen flauw benul van jochie, hoe onbeschrij felijk leuk ze er uit zag in een soort van blauwe jurk met een beetje rood er in en een hoed met van die hoe-heeten-ze-ook-weer er op. We stapten allebei in South Kensington uit. Tegen dien tijd hijgde ik naar lucht en zag in, dat er iets gedaan moest worden. Ik had nooit veel tyd gehad om me met vrouwen te bekommeren, maar ik voelde, dat ik deze niet mocht laten loopen. Ik was verliefd, oud paard. Het komt plotseling over je als een vloedgolf... Ik weet het, ik weet het. Goeie hemel, je hoeft er mij niets van te vertellen. Nou, ik ging haar achterna. Ze ging naar een huis in Thurloe Square. Ik wachtte buiten en dacht over de zaak na. Ik moest daar binnen zien te komen en kennis met haar maken, al smeten ze me er ook uit. Ik belde dus. Is Lady Lichenhall thuis? vroeg ik. Snap je den verduiveld handigen zet van me Door naar een vrouwmensch met een titel te vragen maakte ik, dat ze dachten dat ik er een van de Upper Ten was. Hoe was je gekleed? kon ik niet na laten te vragen. -• O, het was een van mijn jacket-dagen. Ik was naar een vent toe geweest om te spreken over lessen aan zijn zoon, en door een beschikking van de voorzienigheid woon de er een kerel in hetzelfde pension als ik, die ongeveer even groot was als ik en hij had een jacket en leende het me. Dat wil zeggen, hij had het me niet bepaald geleend, maar ik wist waar hij hèt ophing en h\j was net uit Er mankeerde niets aan mijn uiterlijk. Een echte hertog, jochie, tot den laatsten knoop toe. Is Lady Lichenhall thuis? vroeg ik. Neen, zei de meid, er woont hier nie mand die zoo heet. Dit is het huis van Lady Lakenheath. Je ziet, ik bofte direct al, want de namen leken een beetje op elkaar. Enfin, ik kreeg de meid er toe om me binnen te laten en toen ik eenmaal binnen was kun je nagaan, dat ik praatte als Brugman. Bleef met een stroom van woorden doorkletsen over dat ze me den -verkeerden weg gewezen hadden en dat ik aan het verkeerde huis was gekomen ging ik weg en maakte een paar dagen later een visite. Ik wurmde er me geleidelijk in. Maakte telkens visites, bespion- neerde al hun bewegingen, zag ze in elk theater en boog vpor ze en kneep eindelijk met Milüe uit. vóór tante wist wat er ge beurde of wie ik was of wat ik uitvoerde eü zoo. (Wordt vervolgd), j

Schager Courant | 1941 | | pagina 8