En wat met de kinderen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER DE CONFERENTIE TE MOSKOU Oproep aan het Nederlandsche volk Een rede van CHURCHILL - Verduisteren 19.22 uur Beozioebeperking BEKENDMAKING Verboden wapenbezit i Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Scha gen. WOENSDAG 1 OCTOBER 1941. 86e Jaargang, No. 11*12. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Schagen. Voorspelling van Italiaansch blad GOEDE VORDERINGEN DER FINNEN. ZWARE VERLIEZEN DER BOLSJE WISTEN IN DE ZUIDELIJKE SECTOR. Rome, 30 Sept. (ANP). Het politieke weekblad Relazioni Jnternali voorspelt den volgenden gang van zaken op de conferen tie van Moskou: 1. De conferentie te Moskou zal het hebben over de democratische bolsjewistische soli dariteit. Men weet, dat deze slechts bestaat uit het gedeeltelijk nakomen van beloften. 2. De offers van dezen oorlog aan menschen en oorlogsmateriaal moeten uitsluitend door Moskou .gedragen worden, daar eventueele Amerikaansöhe en Engelsche hulp ook in verband met den winter, slechte met de grootste vertraging en in volkomen ontoè- reikende mate zal arriveeren. Deze zooge naamde hulp zal op die manier alleen den ^doodstrijd van Moskou verlengen. 3. Moskou is volslagen geisoleerd. Het wordt evenals Frankrijk, Nederland, België Noorwegen, Joegoslavië en Griekenland vol komen als kanonnenvoer voor Engeland be schouwd. Berlijnsche persstemmen. Berlijn, 30 Sept. (DNB-). De Berlijnscihe avondbladen schenken onder meer ook aan dacht aan de plutocratisch-bolsjewistische conferentie te Moskou. De Berliner Nachtausgabe, schrijft: Wij we ten reeds lang, dat het bij deze conferentie niet zoo zeer gaat om de vraag, hoe de En- gelschen het lx>lsjewisme" kunnen helpen, dan wel hoe de bolsjewisten het korte uitstel voor Engeland verlengen kunnen. De groote ijver van Ghurchill voor deze conferentie laat zich slechts verklaren dodr het feit, dat hij met huivering de groote verwachtingen 's-Gravenhage, 30 Sept. De winter staat voor de deur; velen zien' in gerechtvaardigd vertrouwen alt naar de helpende hand van de gemeenschap. Wij allen zijn ons de ernstige zor gen bewust, waaronder een deel van het Nederlandsche volk de komen de maanden gebukt gaat. Moeders en vaders zullen met bezorgdheid naar hun kinderen zien. Kinderen, die den strijd om het be staan hebben leeren kennen, weten hoe hun oudjes juist in de winter maanden een extra verzorging noo- dig hebben., Winterhulp heeft het vorig jaar haar taak aangevangen, om in ge- zamenlijken arbeid van het geheele volk, al deze zorgen en nooden weg te nemen. Het is ons den afgeloopen winter - niet gemakkelijk gemaakt om dit ideaal te verwezenlijken, En toch, ondanks dwaze geruchten en helaas zelfs verdachtmakingen, waaraan deze tijd zoo rijk is, konden wij in de eerste «werkperiode, met behulp van honderdduizenden in den lande een bedrag van circa zes millioen voor hulpverleening ter beschikking stellen. Deze inzet van tallooze gevers, de duizenden collectanten, in alle ge meenten onder de persoonlijke lei ding van de burgemeesters en de stille werkers, zij hebben tezamen velen, die nood kenden, naast vreugde, een gevoel gebracht van veilig geborgen te zijn in deze groo te familie het volk van Neder land. Na den eersten October zult u weer onze bussen hooren rammelen. Lijst- collecten zullen onze kasmiddelen versterken. Daarnaast vertrouwen wij op ruime giften van hen, wier levensomstandigheden en bedrij ven zulks mogelijk maken. Duizenden vrijwillige medewerkers isters) zijn noodig, om als collectan ten-(rices) door persoonlijken in zet, dit voor ons volksbestaan nood zakelijk werk te doen slagen. Deze winter zal hoo'gere eischen aan ons allen stellen dan de vorige. Welnu dan, gave en arbeid tezamen zijn bij machte, deze harde maan den te overwinnen. Wat ook moge scheiden, wij zullen daaronder nim mer de minstbedeelden laten lijden. Wij willen ook nu sterk zijn en daarom zorgen: VOOR HET VOLK, DOOR HET VOLK. in een ziet storten, die hij van de Sowjet-hulpf had gekoesterd. De Berliner Lokal Anzeiger ziet in de in stelling der commissies een teeken, dat de besprekingen te Moskou reeds bij den aan vang zijn teruggevallen op het oude confe- rentieschema. Stockholm, 30 Sept. (DNB.) Stalin heeft een tweede onderhoud gehad met Lord Bea- verbrook en Hamman, zoo meldt Reuter. Ook bij dit onderhoud waren de commissa ris van buiten landsche zaken, Molotof ep Litwinof tegenwoordig. Volgens de Engelsche' berichtendienst is in Londen offcieel hekend gemaakt., dat de directeur-generaal van het ministerie van in lichtingen, Sir Walter Monckton, binnenkort naar Moskou zal vertrekken. VAN HET OOSTELIJK FRONT. B e r 1 ij n, 30 September (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van militaire zijde het volgende: In den zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben de bolsjewisten bij de gevech ten op 29 September opnieuw zware verliezen geleden. Zij deden op verscheidene plaatsen van het front tegenaanvallen, welke alle met bloedige verliezen werden afgeslagen. Ten deele ontstonden hevige gevechten met de bajonet, waarin de bolsjewisten het onderspit dolven. In den sector van een enkel Duitsch batal jon infanterie verloren de bolsjewisten hon derd dooden en tweehonderd gevange nen. In den sector van een Duitsche divisie werden in den loop van 29 Septomber verscheidene zware Sovjet-pantserwagens van 40 tot 44 ton vernietigd. Een afdeeling licht luchtdoelgeschut, die in den noordelijken sector van het oostelijk front was toegevoegd an een Duitsche pant serdivisie heeft, naar het D.N.B. verneemt, tot dusver tijdens de gevechten in het oosten tot 28 September veertig Sovjet-vliegtuigen neergeschoten. De troepen van een divisie der Waffen-S.S. hebben in de periode van 25 tot 29 Septem ber in den noordelijken sector van het ooste lijk ffont met succes gestreden tegen Sovjet pantserwagens. In dc~e gevechten, welke vijf dagen duurden, werden door deze divisie, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneeipt, in totaal 51 Sovjet-pantserwagens vernietigd. Successen der Finnen. Berlijn, 30 Sept. (D.N.B.) Aan het Finsche front tusschen het Ladogameer en het One- gameer hebben de verbonden troepen in de gevechten op 28 en 29 September verder goede vorderingen gemaakt en verscheidene door de Sowjets hardnekkig verdedigde plaatsen veroverd. De bolsjewisten trachtten in. den loop van deze gevechten verscheidene malen ver geefs het Finsche oprukken te stuiten door tegenaanvallen. Al deze tegenaanvallen wer den door de Finsche troepen afgeslagen met zware verliezen voor de bolsjewisten. In den sector van één Finsche divisie werden in den loop van deze gevechten ruim 5000 gesneuvelde Sowjetsoldaten geteld. Verscheidene stukken geschut der Sow- ïets en talrijk ander oorlogsmateriaal is door de Finnen buitgemaakt: In het Lado gameer bezetten de Finsche troepen het laat ste eiland, dat nog in bolsjewistische han den was. De gezinnen van in het buiten land verkeerend marinepersoneel Beschikking over de spaargelden mogelijk. De vereeniging„Onze Vloot" vestigt de aandacht van de gezinnen waarvan de ffcht- genooten of kostwinners zich in dienst der Nederlandsche marine buiten Nederland be vinden en wier spaargelden als „vijandelijk vermogen" zijn geblokkeerd, op de mogelijk heid naar behoefte over deze spaargelden de beschikking te verkrijgen. „Onze Vloot" ver strekt op schriftelijke aanyraag hierover de noodige inlichtingen en verleent geheel be langeloos de noodige assistentie en bemid deling. De betrokkenen doen goed bij hun aanvraag om inlichtingen de op hun geval betrekking hebbende gegevens in te sluiten. Het adres van „Onze Vloot" is Suriname- straat 15 te 's-Gravenhage. Wat moet. er met al die Russische kinde ren gebeuren,twier ouders vermoord zijn door de bloeddorstige Sowjet-commissarissen? Wat moet er met de kinderen gebeuren, wier ouders tijdens de vlucht het leven lie ten, of die hun ouders zijn kwijt geraakt? Hulp moeten deze kinderen hebben en liefst zoo spoedig mogelijk. Die hulp zal ook door de Nederlandsche ambulance verleend worden, die straks naar het Oostfront gaat vertrekken. Die hulp zal verleend worden aan deze ou- derlooze kinderen zoowel als aan de gewon de soldaten. Maar die hulp kan niet lang op zich laten wachten. Daarom moet de Neder landsche ambulance zoo spoedig mogelijk uitrijden. Daarom moet u niet langer wachten met het storten van uw bijdrage voor deze Neder landsche hulpexpeditie. Daarom moet u vandaag nog iets meer dan u missen kunt overmaken op giro rekening: 8-7-6-0 O NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, «s-Gravenhage. f Doitscbland strijdt voor Europa 210 vijandelijke kazematten veroverd Hoofdkwartier van den Führer, 30 September (D.N.B.) Het opperbevel van 'de weermacht maakt bekend: „Bij het uitvoeren van operaties ten oosten van den Dnjepr, hebben Italiaan- sche troepen vrij sterke strijdkrachten van den vijand in de pan gehakt en hierbij verscheidene duizenden gevan genen gemaakt. In dén noordelijken sector van het Oostelijk front heeft een infanteriedevisie op 28 en 29 "September een succesvollen aanval ondernomen op een taai verdedigde stelling. Zij ver overde hiérbij stormenderhand 210 vij andelijke kazematten. Formaties van de luchtmacht bestre den doeltreffend transporten per trein in het gebied rondom Charkof en zetten de vernieling van het snoorwegnet ten oosten van Leningrad, alsmede van in stallaties der Moermanskspoorlijn voort. In den strijd tegen Groot-Brittannië vernietigde de luchtmacht in den afge loopen nacht ten oosten van Great Yar rnouth een vrachtschip van 8.000 brt. en bracht in hetzelfde zeegebied uit een vrij groote formatie torpedojagers een der oorlogsschepen door bomvoltreffers tot zinken. Andere aanvallen waren ge richt op dé havengebieden aan de Schotsche oostkust en in hét zuidoosten van het eiland. In Noord-Afrika bombardeerden duik- bommen werpers overslagplaatsen en munitieopslagplaatsen in Tobroek. Ge vechtsvliegtuigen beschadigden in de Middellandsche Zee een koopvaardij schip en schoten een Britschen bom menwerper neer. De vijdtad vloog in den afgeloopen nacht naar het Noord-Duitsche kust gebied en drong met enkele vliegtuigen tot in de wijde omgeving van de rijks hoofdstad door. Door het neerwerpen van bommen op woonwijken, voorname lijk in Hamburg, leed de burgerbevol king verliezen aan dooden en gewon den. De Britsche luchtmacht verloor gis teren in den loop van dezen nacht in totaal elf bommenwerpers. Vermindering van Dultschen druk is niet t© wachten; het Britsche volk op nop fellere gevechten voorbereid. Berlijn, 30 September (D.N.B.) Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Churchill heden in het Lagerhuis ver klaard. dat de Britsche en Amerikaansche gedelegeerden bij hun besprekingen in Mos kou een duidelijk en volledig overzicht hei* ben van hetgeen Engeland van nu af aan de Sovjetunie maand voor maand kan ge ven, Ghurchill voegde hieraan toe, dat het Britsche volk „offers van zeer ernstigen aard" moet brengen om de Sovjet-Unie in staat te stellen als oorlogvoerende mo gendheid te blijven bestaan. Churchill maakte vervolgens bekend dat binnenkort een „nieuwe en, loyale alliantie" zal wor den gepubliceerd, die door Groot«Brittan- nië en de Sovjet-Unie met Iran wordt ge sloten en waarbij Iran zich, aan de zijde van Engeland zal bevinden in de toekom-- stige ontwikkeling van den oorlog. Nadat de minister-presidënt het Britsche volk er tegen gewaarschuwd had van den winter een vermindering van den Dultschen druk te verwachten, zeide hij. dat men zich moet voorbereiden op nog vëel fellere gevechten dan tot dusver. De minister-president betreurde opnieuw, dat „te vaak verklaringen over de politiek der regeering en overzichten over den oor logstoestand door den minister waren afge legd." In dit verband merkte Churchill op. dat hij voornemens was, de Britsche verlie zen aa.n schepen niet meer met regelmatige maandelij'ksche tusschenpoozen bekend te maken. Évenals in zijn laatste rede stelde hij het verminderde tot zinken brengen van Engelsche en in Engelschen dienst varenden tonnage tijdens de lae^te drie maanden, het geen naar bekend verband houdt met de sterke vermindering van het voor Engeland varende aantal schepen, voor als een succes der Engelsche afweer maatregelen. Ook spie gelde hij zijn hoorders opnieuw de hulp der Vereenigde Staten voor. Deze kon thans „bin nen afzienbaren tijd" worden tegemoet ge zien, doch hij zou hfc, betreuren, zoo zeide Churchill, indien men over deze „successen" te vroeg zou jubelen. Ook kon hij geen be trouwbare voorspellingen over de Joekom'st doen. Veeleer kon men verwachten, dat de vijandelijke duikbootoorlog met een grooter aantal onderzeebooten zou worden gevoerd dan voorheen en door de luchtmacht in ster kere mate zou worden gesteund. Als een „op-' merking van bemoedigenden aard" kenmerk te hij zijn verwijzing naar den steun, die En geland van de zijde der Sowjetunie ten deel viel en naar de „vastbeslotenheid der Ver- eenigde Staten". In het Verre Oosten, zoo voegde hij er aan toe, zag men China (Tsjoengking) aan de zijde van Engeland. Churchill gaf toe, dat de vijand „het initia- Gelijkstelling van Dnitsche en Nederlandsche diploma's ra ven ha ge, 30 Sept. Nadat door een verordening der bevoegde secre- arissen-genera'al van 19 April 1941 (79/41) Rijksduitsche diploma's gelijk gesteld zijn met de dienovereenkomstige diploma's in Nederland heeft thans de rijksminister voor wetenschap in overleg met den rijks minister van binnen landsche zaken yoor het Duitsche Rijk de omgekeerde regeling getroffen. Krachtens dezé regeling" worden Ne-derlnadsche diploma's van het Groot- Duitsche rijk principieel gelijk gesteld. Hiermede is niet alleen een daad v£m wederkeerige loyauteit voltrokken, doch is tevens een practigche vrijheid van bewe ging voor alle Duitsche en Nederlandsche arbeidskrachten van allerlei aard gewaar borgd. Zoo kan thans b.v. een iong Neder lander. die aan een Nederlandsche universi teit met succes zijn studie in de medicij nen voltooid heeft, zijn beroep in het Duitsche rijk uitoefenen, voor hij naast, het met goed gevolg afgelegde examen voldoet aan in Düitschland gestelde eischen als onbesproken gedrag, ariër schap enz. De destijds ter gelegenheid van het verschijnen van de Nederlandsche verordening hier en daar geuite vrees, dat de Nederlandsche arbeidsmarkt thans met Duitsche arbeidskrachten overbelast zou kunnen worden, wordt thans definitief weggenomen door het Duitsche decreet en de groote vraag naar arbeidskrachten van allerlei aard in het Duitsche rijk. Daardoor verdient de verordening de bijzondere be^ langsteling van het Nederlandsche pu bliek. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.40 uur --v sf fl In verband met de oorlogsnoodzakelijkhe den zal in October het particulier benzine- gebruik nog belangrijk worden ingekrompen Ook zal het'verkeer nog worden beperkt. De toewijzing in het beschikbare contingent benzine ten gunste van vitale en noodzake lijke bedrijven laat voor eerst daarna ko mende doeleinden slechts weinig beschik baar. Mede zal, zooals in de vakpers reeds werd medegedeeld, bij de binnenvaart in voortge zette mate wegens de geringe hoeveelheid beschikbare donkere olie, de door deze olie gedreven motor doord en gasgenerator wor den vervangen. Voor zoover de desbetreffen de vaartuigen daartoe geschikt zijn, zal deze vervanging gratis kunnen geschieden en wel in dier voege, dat van rijkswege generato ren in huurkoop worden gegeven met vrij stelling van het betalen der termijnen van! liegenen, die deze generatoren goed verzor gen. DOODSTRAFFEN WEGENS MISDRIJVEN TEGEN DE DUISCHE WEERMACHT 's-Gravenhage, 30 September. De weermachtsbevelhebber in Nederland deelt mede: - „Een Duitsch Kriegsgerecht moest wederom een zaak tegen de aanstichters van een in Nederland ontdekte sabotage- en spionage-organisatie behandelen. De vier hoofdbeklaagden werden tot den dood veroordeeld. Aan drie van hen werd het vonnis met den kogel voltrokken. De vierde werd wegens geestelijke minder waardigheid met levenslange tuchthuisstraf begenadigd. Een aantal andere beklaagden kreeg veeljarige vrijheidsstraffen." 's-Gravenhage, 30 September. De weermachtsbevelhebber in Nederland deelt „Een Nederlander, die een in dienst van de bezettende macht 'staanden Duitschen spoorwegbeambte zonder eenige aanleiding van achteren neergeschoten had, werd door een Duitsch Kriegsgerecht ter dood veroordeeld. Het vonnis is met den kogel ten uitvoer gelegd. (Foto Polygoon-van Bilzen) tief in handen had" en dat Engeland niet de macht had, hem dit initiatief te ontnemen. In het verder verloop van zijn rede ging Churchil in op den steun, dien Engeland en de Vereenigde Staten de Sowjet Unie willen verleenen. De Sowjetunie, zoo zeide hij, heeft er recht op te weten, welke maande- lijksche hoeveelheden wapenen en -uitrus tingsstukken haar gezonden kunnen wor den. toch moet men daarbij de wisselval ligheden van den oorlog niet uit het oog verliezen. Slechts door de kennis der mo gelijke leveringen kunnen de Sowjets het beste de hiaten aanvullen tusschen *,de zeer zware geleden verliezen en de verminde ring der munitieproductie eenerzijds en den Britschen en Amerikaanschen aanvoer an derzijds". Het Is .alleszins mogelijk, dat het transportvraagstuk. eerder dan onze goede wil en onze gulheid uiteindelijk den be- grenzemden factor vormen. Indien Engeland er al het grootste belang hij heeft, de Sow jetunie zoo ver als mogelijk is te steunen, zoo heeft het tegelijkertijd ook andere belan gen te behartigen. In vele opzichten zijn de tegenwoordige problemen gelijk aan die van verleden ja'ar, toen Engeland" met bloe dend hart* weigeren moest, de laatste nog overgebleven jachteskaders ter hulpverlee ning naar Frankrenk te zenden. Churchill sprak verder ook over het Engelsche leger. Hij gaf toe. dat Engeland nooit een leger had gehad, dat in getalsterkte Vergeleken kon worden mei de legers op het vasteland. Engeland zal ook nooit zulk een leger heb ben.-..Met groote moeite", zoo zeide hij. „en veel tijd hebben wij thans een middelgroot doch zeer goed leger gevormd". Het Britsche leger heeft echtjer niet zulke herhaalde en succesvolle ervaringen als het Duitsche le ger gehad. Deze ervaringen bevorderen zeef zeker de kracht van de weermacht. Voor het Duitsche Landesgericht heeft zich de 59-jarige arbeider T. uit G..wegens verbo den Wapenbezit te verantwoorden gehad. De beklaagde had een vuurwapen met eenige patronen uit gierigheid niet ingeleverd. Hij betoogde, dat hij nooit van het wapen ge bruik gemaakt zou hebben. D,e officier van justitie, wees er in zijn requisitoir op"/dat wie in strijd handelt met het verbod van het wa penbezit, ondanks de zeer hooge' straffen, de gevolgen moet dragen. Steeds opnieuw is ge wezen op het verbod inzake het wapenbezit. Wie desondanks om welke redenen ook alle waarschuwingen negeert, kan zich over de gevolgen niet bfeklagen. De öfficier eischte een tuchthuisstraf van twee jaar. Het gerechtshof veroordeelde den beklaagde conform den eisch van de officier van justitie. ENGELSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DÜITSCHLAND. Berlijn, 1 October (D.N.B.): Een vrij groot aantal Engelsche bommen werpers heeft vannacht steden, aan de Duit sche Bocht en aan de Oostzee aangevallen. De op woonwijken geworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten verwoestingen en beschadigingen van woningen en eischten slachtoffers aan dooden en gewonden onder de burgerbevolking. Afzonderlijke vliegtui gen die Berlijn probeerden aan ,te vallen, werden door het luchtdoelgeschut zeer spoe dig genoodzaak terug te keeren. Een vijan delijk vliegtuig werd door den luchtafweer neergehaald. DE 8 JARIGE LEERPLICHT. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bond van Onderwijzer^ heeft naar De Bode mededeelt, den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming verzocht bij de invoe ring van de 8-jarige leerplicht te willen be palen. dat de leerplicht 'eindigt. a. wanneer de 8 leerjaren doorloopen zijn in 8 jaren; b. wanneer de leerling de cursus, in den loop waarvan hij den 15-jarigen leeftijd bereikt, heeft volbracht

Schager Courant | 1941 | | pagina 1