DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Van Kleffens uit het gareel Brandstof voor kookdoeleinden Zeepdistributie Koperslakkenmeel tegen ontginningsziekte in het kippenhok Zooals wij gisteren reeds in het kort hebben meegedeeld, is het lid der zich noe mende Nederlandsche regeering te Londen, minister van Kleffens. in verzet gekomen tegen een bepaling uit de z.g. Atlantische verklaring, welke zooals men weet werd opgesteld tijdens de ontmoeting van Chur- cshill en Roosevelt ergens op den Atlanti- ischen Oceaan. In deze bepaling werd ge- eegd, dat de Vereenigde Staten en Engeland hun huidige verplichtingen in het oog houdende, er naar zullen streven aan alle Otaten dezelfde handelsfaciliteiten te ver schaffen en hun gelijkelijk den toegang naar grondstoffen mogelijk te maken. Van Kleffens nu. heeft opgemerkt, dat hij zich" niet kon vereenigeh met een uitdrukking in de oorspronkelijke tekst „With due res pect", letterlijk vertaald „met verschuldig- den eerbied" in dit geval op te vatten als .bescherming van de rechten". Van Klef fens zeide. dat Nederland ten aanzien van het beginsel van den vrijhandel geenerlei beperking kan dulden, allen zullen zich opofferingen moeten getroosten, maar het beginsel is die opoffering waard. In „beschermende rechten" zag minister van Kleffens slechts een voorspel tot nieu we tarieven, en een frase omdat er uitzon deringen kunnen worden gemaakt Hij wees daarbij op hetgeen geschied is na den vorigen oorlog, toen de sneeuwbal der be schermende rechten eenmaal rolde en de uitzonderingen tot even zoovele onrecht vaardigheden, leidde. Men kan voor de woorden' van Van Kleffens een zeker respect hebben, ze zijn in theorie volkomen juist en het moet voor Engblsche regeering wel pijnlijk zijn geweest op zoo ondubbelzinnige wijze als boschermer der kleine naties, zooals zii zich bij voorkeur aandient, aangevallen te wor^ den. Van Kleffens is^even uit het gareel ge sprongen en het ''eenige wat de Britsche voerman nu wel zal doen is zijn buiten- landsche rossinanten op wa,t korter bit rij den. En tenslotte: vrijheid ter zee wordt niet meer aan de Londen&che conferentie tafel bevochten! Nieuwe aanwijzing. De secretaris-generaal van het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheep vaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Aan de verbruikers, die voor kookdoelein den op het uitsluitend, gebruik van vaste brandstoffen, al dat niet in combinatie met petroleum zijn aangewezen, werden bonkaarten uitgereikt, waarvan tot dusver re vier, onderscheidenlijk vijf bonnen zijn geldig verklaard, welke ieder recht gaven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Voor den aanstaanden winter sullen voor kookdoeleinden van deze kaar ten nog drie bonnen worden geldig ver klaard. ieder voor een tijdvak van twee maanden. In verband hiermede is thans be paald. dat de met „K.F. 06" ge merkte bonnen gedurende het tijd vak van Woensdag 1 October 1941 tot en met Zondag 30 November 1941 recht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van fabrieksturf. Zoo als reeds een dezer daeen is gepu bliceerd. -is thans anthraciet niet meer op deze bonnen verkrijgbaar. Tevens wordt bekend gemaakt, dat ge durende bet tijdvak van Woensdag 1 Octo ber 1941 tot en met Vrijdag 31 October 1941 de met de woorden „generator-anthraciet tiende periode" gemerkte bonnen recht ge ven op het koopen van 1 Hectoliter (max. 75 Kg.) anthraciet-nootjes of 50 Kg. turf- cokes. De met de woorden generatorturf tiende periode" gemerkte bonnen geven ge durende bovenstaand tijdvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Waschpoeder voor particulieren niet meer verkrijgbaar. De nieuwe bonnen. 's-Gravenhage, 30 Sept. De secretaris generaal van hetd epartement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat de onderstaande bonnen recht geven op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. Toilet- en huishoudzeep. Gedurende het tijdvak van 1 October tot en met 31 October a.s. geeft de met „120" genummerde bon van de „bonkaart alge meen". alsmede de met „C zeep" gemerkte bon van de zeepaarten P en Q welke resp aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar en van een leeftijd tusschen twee en acht jaar, zijn uitgereikt, recht op het koo pen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 Sept. 1940) hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 200 gram zachte zeep (samenstelling van vóór 1 Januari 1941) hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941) hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941) hetzij 300 gram zachte zeeppasta, hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder. 1 Stukken huishoudzeep van 120 gram, welke Geen kopersulfaat beschikbaar. Het Rijkslandbouwproefstation te Gro ningen, .de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen §n de Insepcteur van den Landbouw te Wageningen, aldus schrijft ons de rijkslandbouwconsulent. Ir. Lie- nesch. deelen mii het volgende mede:- Ter bestrijding van ontginningsziekte bij ioogst 1941/'42 zal geen kopersulfaat be schikbaar gesteld kunnen worden, men zal daarvoor aangewezen zijn op fijngemalen kóperslakken, die welisweer bet koper niet bevatten in den vorm van een in water oplosbaar zout. maar die toch. naar uit proeven voornamelijk in Duitschland ge bleken is. goed in de kóperbehoefte van het gewas kunnen voorzien. Uiteraard is het noodzakelijk, dat het koperslak daartoe zeer fijn gemalen wordt: éiseh dient te zijn, dat minstens 95 de zeef van 0.17 mm passeert, terwij! grootere fijnheid aanbeve lenswaardig is. Op bouwland is toediening tijdig van te voren en goed mengen met den grond, van veel bejang. Voor Nederland zal o.a. bestemd worden een koperslakkenmeel, dat uit Belgische koperslakken bereid wordt en onder den naam Koper slakkenmeel (KSB) in den handel gebracht wordt. Dit product bevat omstreeks 1IV? koper (Cu); er moeten dus veel grooter hoeveel heden van worden toegediend, dan van het hooggehaltige kopersul- faat Voorzoover de ervaring gaat, dienen hoeveelheden van 300—600 kg kopërslakkenbloem per ha. ge nomen te worden en kan men daar mee vrijwel het effect van 50—100 kg. kopersulfaat bereiken. Grootere hoeveelheid geen nut Toediening van grooter hoeveelheden heeft geen nut en dient vermeden te wor den; de koperslakken bevatten behalve koperresten ook andere metalen in kleine hoeveelheid, waaronder zink en lood. Het zinkgehalte is niet zoodanig, dat schade aan het gewas te vreezen is; de proefvel den, waarop dezen izomer koperslakken- bloem proefsgewijze toegepast werd, heb ben getoond, dat het lood door den korre! niet of slechts in zoo geringe mate opgeno men wordt, dat daarvan geen gevaar voor mensch of dier te duchten zal zijn. Waak zaamheid ten deze zal geboden blijven, maar in de gegeven omstandigheden die nen alle maatregelen genomen te worden, om oogstverlies te. voorkomen en op percee- !en. waar ontginningsziekte te vreezen is, passé men dus koperslakkenmeel toe. liefst voor het zaaien en zoo tijdig, dat het goed door den grond gewerkt kan worden. 45. Plotseling kreeg de machine een ruk en Piet buitelde tegen den rug van een der man nen/ Gelukkig niet te gen dengene die het stuurwiel" bediende, an ders hadden ze een rare val kunnen maken. 46. Piet had minstens een flinke draai om zijn oorcn verwacht, doch inplaats daarvan werd hij eenvoudig op •de stoel gezet en vast gebonden met sterke riemen. Na een paar woorden met den be stuurder gewisseld te hebben greep de man een paar stangen en eer Pietje het wist rrrrt, daar gingen ze kopje duikelen. Feuilleton door P.G. Wodehouse"| 34. Hij stampte nijdig op den grond en zijn bloote voet kwam terecht op een kleine, scherpe schelp. Met een korten uitroep greep hij zijn voet in één hand en hinkte over het Strand. Hinkende stelde hij zijn ultimatum. Waarschijnlijk was het de eenige keer, die ooit vermeld is, waarbij een vader deze hou ding heeft aan genomen bfl het afwijzen van een huwelijkspretendent voor zijn dochter. Je mag niets, riep hij. Geen sprake van. Mijn bezwaren zijn nooit zoo absoluut geweest. Je laat me in het water blijven, mijnheer, tot ik blauw, letterlijk blauw ben van de kou, om te luisteren naar den onzin- nigsten, onbeschamsten nonsens dien ik ooit gehoord heb, Dat was onrechtvaardig. Als hij aandachtig van het begin af had geluisterd en interrup ties had vermeden en zich niet gedragen had als eén onderzeeër, zouden we de zaak in de helft van den tijd.hebben afgedaan. Dat zei ik hem ook. Praat niet tegen me, mijnheer, ant woordde hij, naar zijn tent hinkend. Ik wil niet langer naar jè luisteren. Ik wil niets met je te maken hebben. Ik vind u onbeschoft, mijnheer. Ik verzeker u, dat dat de bedoeling niet was. Isch, zei hij en dit was de eerste en de laatste keer dat ik dezen eigenaardigen letterklank uit den mönd van een man heb hooren komen. Hij verdween in de tent. Jochie, zei Ukridge plechtig,. weet je wat ik denk? Nou? Je hebt er naast geschoten, oud paard. HOOFDSTUK XX. Wetenschappelijk golf. Er wordt voortdurend in de couranten door allerlei lui of misschien is het maar een eenzame enthousiast die onder een massa pseudoniems schrijft over het onderwerp sport geschreven en gezegd dat de tegen woordige jongelui het zoo overdrijven. Ik herinner me een brief waarin „Efficiency" als zijn meening te kennen gaf, dat, als de Jonge Man minder golf speelde en meer exerceerde hij er niet anders dan beter op kon worden. Ik ben van plan om mijn handel wijze tegenover den professor op het golfter rein uitvoerig te publiceeren om die absurde opvatting te weerleggen. Iedereen behoorde golf te spelen en niemand kan er te vroeg mee beginnen. Er behoorde geen enkel wel geschapen kind in het Britsche Koningrijk te zijn die niet met een golfstick kan omgaan. Neem bij voorbeeld eens mijn geval. Ver- •onderstel dat ik de uren die ik nu besteed had om mijn golfstokken te leeren hanteeren hpd gebruikt om te excerceeren. - Ik zou weken achter elkaar voor den professor heb ben kunnen marcheeren zonder zijn hart te vermurwen. Ik zou wapenen hebben kunnen dragen en presenteeren, en me hebben ge nog in omloop zijn, mogen tegen inlevering van één bon worden uitverkocht. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „C toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart P7~ welke aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar is uitgereikt, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van de oude samenstelling. Volledigheidshalve wordt er op gewezen, dat waschpoeder nietg ekocht kan worden door het publiek, doch uitsluitend wordt beschikbaar gesteld ten behoeve van was- scherijen. Zeep voor wasscherijen. De bestaande regeling ten aanzien van de wasscherijen blijft onverminderd van kracht. De wasscherijen zijn derhalve verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ont vangst te nemen. Zooals reeds voorgeschre ven is. dienen de wasscherijen eerst een bon van hun klanten in ontvangst te nemen en pas daarna een hoeveelheid van twintig ki logram waschgoed, hetzij ineens, hetzij bij gedeelten in behandeling te nemen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenstaand voorschrift ook geldt voor de zoogenaamde „waschverzenders", die slechts als tusschenpersoon tusschen het publiek en de wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, café's enz. voorzoover het handoeken, poets- en stof doeken, servetten, tafellakens e.d. betreft, kan ter behandeling worden gegeven zonder dat daarbij bonnen behoeven te worden af gegeven. waarbij men vooral ook lette op goed ge lijkmatig uitstrooien. Bij grasland diene men de koperslakken- bloem zoo vroegtijdig toe. dat deze tusschen het jonge gras op den grond terecht komt of door den regen van het gras afgespoeld wordt, zoodat opname door het vee ver meden wordt. Naar regelmatiger aanvoer van slachtvee Straffen .cu nlet-tijdige Inlevering. Teneinde een regelmatigen aanvoer* van slachtvee te waarborgen, zijn, naar het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd mededeelt, enkele, maatregelen ge troffen, welke met ingang van 6 October a.s. in werkin* zullen treden. In de eerste plaats zal een korting worden toegepast op dé door de Nederlandsche veehouderij-centrale te be talen vergoeding, indien rundvee niet tij dig vvordt ingeleverd! Heeft de inlevering binnen veertien dagen na den gestelden ter mijn nog niet plaats gehad, dan zal aan stonds tot inbezitneming worden overgegaan, waarvan de kosten den nalatige in rekening zullen worden gebracht. Bove^ dien zal hij dan het dubbele aantal runderen moeten in leveren. Voor bijzonderheden zij verwezen naar de officieele publicatie elders in dit blad. Italiaansch Weermachtbericht Rome, 30 Sept (Stefani). In zijn weer- machtsberioht no. 484 maakt het Italiaan- sche opperbevel het volgende bekend: In Noord Afrika werd aan het front van Tobroek een door artillerievuur voorberei de vijandelijke aanv&lspogirig snel afgesla gen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden op 27 September tentenkampen en opslagplaatsen van materiaal van Tobroek, waardoor aan zienlijke ontploffingen en branden ontston den. Onze vliegtuigen bombardeerden in den nacht van 28 op 29 September militaire doe len in het gebied van Tobroek en Mersa Ma- troeh met zichtbare resultaten. In Qost-Afrika intensieve activiteit van onze vooruitgeschoven stellingen in de ver schillende steunpunten van den sector van Gondar. Vijandelijke vliegtuigen bestookten giste ren de vliegvelden van Cagliari en Catania met machinegeweervuur en brisantbommen. Er ontstond eenige schade, doch er vielen geen slachtoffers. Bij Cagliari werd een vliegtuig door den luchtafweer en een door jagers neergeschoten. In de Middellandsohe Zee heeft een van onze zeeverkenningsvliegtuigen een hevig gevecht celeverd tegen zes Britsche jagers. Ons vliegtuig schoot drie Britsche jagers neer. Tenslotte werd het zelf slachtoffer van de overmacht. Een deel van de bemanning werd gered. Een ander vliegtuig van de zee- verkenning werd door twee Blenheims aan gevallen. Het schoot een Blenheim neer en keerde onbeschadigd terug. dragen op de manier, die Efficiency propa geerde, en wat zou het resultaat zijn ge weest? Onverschilligheid van zijn kant, of als ik de zaak overdreef prikkelbaarheid. Terwijl ik, door een behoorlijk gedeelte van mijn jeugd te wijden aan het overwinnen van de moeilijkheden van het golfspel, in staat werd gesteld... Het gebeurde zóó. Den morgen volgend op mijn maritieme conversatie met den professor stond ik met Ukridge in den ren naar een kip te kijken, die voor ons poseerde, klaarblijkelijk met den bedoeling geïnspecteerd te worden, toen er een man met een brief verscheen. Ukridge die in dezen tijd onder lederen hoed een schuldeischer vermoedde en zich verbeeldde,' dat een enveloppe niets anders dan een re kening kon bevatten, verdween zachtjes ej geruischloos en liet het aan mij over den vjjand te woord te staan. Mijnheer Garnet, mijnheer? vroeg de vijand. Ik herkende hem. Het was de tuinman van den professor. Ik opende de enveloppe. Neen. De vaderlijke zegen schitterde nog door afwezigheid. De brief was in de derde persoon gesteld. Profes sor Dernck deelde Mr. Garnet mede, dat hij door Mr. Saul Potter te verslaan, in de finale van de Combe Regis Golf-match was ge komen waarin, naar hij hoorde, Mr. Garnet zijn tegenstander zou zijn. Indien het Mr. Garnet schikte om dien middag de match af te spelen, zou professor Derrick hem zeer verplicht zijn als hij om half drie in het Clubgebouw wilde komen. Indien dag en uur hem niet convenieerden werd hij verzocht een anderen tijd te bepalen. Brenger dezes zou op antwoord wachten. De brenger dezes wachtte. Hij ^wachtte Vernietigend vonnis over het communisme SVEN HEDIN, DE BEROEMDE ZWEED- SCHE ONTDEKKINGSREIZIGER KENT SLECHTS ÉEN DOEL: GRONDIG UITROEIEN. Onder het opschrift „Kruistocht tegen het communisme", publiceert Sven Hedin een ar tikel In het tijdschrift BerlinRomTokio. Hij schrijft daarin o.m. het volgende: De oorlog van Duitschland tegen het bols jewisme is niet alleen in het belang van Duitschland, het is een kruistocht van de ge- heele beschaafde wereld. Het bolsjewisme moet uitgeroeid worden, daarover kan geen •twijfel bestaan. Bij ons in het N. is men op de hoogte van het Russische gevaar. Het ge- DR. SVEN HEDIN. (Foto Pax.) heele Russische rijk héb ik doorkruist. Op al mijn tochten heb ik het arrne Russfsche volk, gastvrije, oprechte, eerlijke en goed moedige menschen leeren liefhebben. Men schen, die niet anders willen dan in vrede leven en hun akkers bebouwen. Zij zijn be roofd van hun vee en hun akkers en-hebben een half uur, daar ik geen kans zag hem weg te krijgen, en ik geen geweld wilde gebruiken jegens een bejaard man, zonder hem eerst met een dronk te laven. Hij verwerkte meer van ons reeds zeer verminderd vat bier, dan we eigenlijk konden missen en slenterde toen weg met een keurig in de derde persoon ge steld briefje, waarin Mr. Garnet na tallooze plichtplegingen en bedankjes professor Der rick mededeelde, dat hij op het bepaalde uur in het Clubgebouw zou verschijnen. En, voegde ik erbij tegen mezelf, niet in het briefje ik zal er hem zoo van langs geven/dat hij het er voorloopig mee kan doen. Want ik was heelemaal niet te spreken over den professor. Ik had een boosaardig pleizier in het vooruitzicht, dat ik hem den prijs voor zijn neus zou wegkapen. Ik wist oht' hij er zijn zinnen op gezet had om dit jaar kampioen te worden. Als je twee jaar achter elkaar tot in de finale hebt meege speeld vóór je afvalt, vermeerdert dat je ver langen om nu eens op de eerBte plaats te komen. Het zou ongetwijfeld hard voor hem zijn om door een nieuweling verslagen te worden, nu de afwezigheid van zijn mede dinger. den kolonel, weer hoop bij hem had opgewekt. En ik wist, dat ik het zou kunnen. Zelfs als ik rekening hield met pech en ik speel altijd nogal gelukkig kon ik er bijna zeker van zijn dat ik hem de baas zou wezen. En ik zal het doen, zei ik'tegen. Bob, die naar me toe was gekomen. Ik neem dikwijls Bob in mijn vertrouwen. Hg luistert vol waardeering en valt me nooit in de rede. En hij heeft zelf nooit grieven. Als er één menscli is waar ik een hekel aan heb, is dat de vent die altijd wil probeeren zijn eigen moeilik- vaak genoeg gezien hoe hun buren en ka meraden, zoons eo. broeders spoorloos ver dwenen. Aan hun stem en hun oogen merkt men, dat zij met moeite den groeienden haat onderdrukken tegen de beulen, die de op volgers zijn der tsaren, ondieren in gestal ten van menschen. Men moet erkennen, dat gebeurtenissen in de veroverde Baltische ge bieden in dierlijke ruwheid wedijveren met de Aziatische wreedheden uit den tijd van keizer Frederik II. In den huidigen tijd bereiden' Stalin en zijn paladijnen zich er op voor ons wereld deel totaal te verwoesten, met dit verschil, dat-hun uitroeiingsoorlog tegen de buiten- landsche beschaving en christenheic| dui zendmaal erger zou zijn geworden dan die van de Mongolen. Churchill heeft met Stalin een bondgenoot schap gesloten alleen met het doel Duitsch land van Adolf Hitier te vernietigen. Het is mogelijk, dat het Amerikaansche volk wa pens in handen, stelt van dit schuim om het te helpen in zijn strijcl tegen, de legers, wiet taak het is Europa te bevrijden van deze; vreeselijke besmetting, Voor de cultuurvolke ren, voor de landen die aan God gelooven is heteen-vitale taak een wereldbeschouwing uit te roeiep, welker voornaamste dóel is de communistische revolutie over de geheele aarde te verspreiden en door een vreeselijke revolutie de intellectueelen, de beschaafd heid, de wetenschap en het geloof te ver moorden. De millioenen Russische boeren zullen dankbaar de bevrijders begroeten, die hun de kunst zullen leeren van den rationeeTen landbouw. Ieder weet wat het voor de cul tuur van Finland zou hebben beteekend, wanneer deze kleine voorpost van Europa zou zou overstroomd door de Aziatische hor den. Via Zweden en Noorwegen zou de Sovjet een weg naar den Atlantischen Oce aan hebben gevonden naar'een ijsvrije haven aan een voortdurend open zee. Finland en Zweden hebben het aan den Führer te dan ken, dat de vrede van Moskou van 12 Maart 1940 de Russische plannen doorkruiste. Er ligt een diepe tragiek in het feit, dat Ameri ka, dat Finland in den winteroorlog royale hulp verleende, thans zijn vijand uit het duisterste Azië helpt. Het is duidelijk, dat de Führer en de Duitsche weermacht reeds thans den tegenstand in het O. hebben gebro ken en dat het niet lang rneer zal duren tot de volledige overwinning'is behaald. Het bolsjewisme moet uitgeroeid worden. Halve maatregelen zijn hier niet voldoende. Ik weet dat niemand anders deze taak uitvoeren kan dan de Führer van Duitschland, Adolf Hit- Ier. Het bolsjewisme is een ongeluk voor de geheele menschheid, het moet uitgeroeid worden. heden te luchten, als ik het de mgne wü doen. Bob, zei ik, terwijl ik zijn staart door mijn vingers liet gig den, luister eens, ouwe vriend, ik heb een duister plan uitgebroed. Loop nu niet weg. Je weet best dat je heele maal niet zoo verlangt om naar die kip' te gaan kijken. Luister nu eens. Als ik van middag in conditie ben, en ik voel in mijn botten dat ik ,dat zijn gal, zal ik dien pro fessor eens op stang jagen. Ik zal met hem spelen als een kat met een muis. Ken je de beginselen van match-spelen bij Golf, Robert? Je telt naar de holes en niet naar de slagen. Er zijn- er dertien. O, zoo, maar hoe kon ik nou weten, dat je dat allemaal al wist zonder dat ik het je verteld had. Nou, als je zooveel van het spel afweet, zul je mijn duister) samenzwering^ snappen. Ik zal met den pro fessor spelen, Bob. Ik zal hem voor laten blijven tot het nippertje. En dan, als zijn haar wit is geworden van inspanning en hij ponden in gewicht is afgevallen en zijn oogen uit zijn hoofd puilen en hij bidt als hij dat ooit doet dat de goden van het golf spel hem zullen toestaan om te winnen, zal ik vooruit schieten en hem met één hole ver slaan Ik zal hem lepren. Hij zal weten wat wanhoop is en ondervinden wat een rade- looze durft doen. En als alles voorbij is en hij al zijn haren uit 2fjn hoof heeft gerukt en al zijn golfstokkèn heeft kapot gesmeten, zal ik heen gaan en zelfmoord plegen in zee. Want zie je, als ik Phyllis niet krijgen kan, is mijn leven me niets meer waard. Bob kwispelde vroolijk met zijn staart. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1941 | | pagina 2