ch sm SCHAGER 5 S SNIKJES ER? Woensdag 1 October 1941 Tweede blad Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 29 September.) Een storm in een glas water. Ik spuw graag en veeL Kreng is geen passend woord in den mondvvan een juffrouw. Een trouwe knecht krijgt z'n trek ken thuis, al huisde hij ook in Brabant Het zal je als arge loos reiziger gebeuren! Een aai over een „opgeruimd" hoofd en een klap op z*n oog. Geen ge hoor gegeven aan het bevel der politie. Van een „post" waar een vletniet onder door kon; das moest die „post" worden, afgebro ken. UITSPRAAK. De Politierechter mr. Krabbe deed uit- faak in de zaak tegen den landbouwer uit de Wieringermeer, die de vorige week had terecht gestaan, wegens het gebruiken tan geblokkeerde petroleum. Verd. had zic-h beroepen op overmacht, omdat zijn tanve ,was bevroren en hij ten behoeve van de volksgemeenschap opnieuw moest inzaaien. De Politierechter achtte overmacht niet be- .wezen, doch wilde rekening houden met de moeilijke'omstandigheden, waarin verd. ver- Keerde en legde hem daarom een aanmer kelijke vermindering van de geëischte straf 'Op. Het voqnis luidde f 00 boete sub».15 dagen hechtenis. Jammer, dat mei. E- M. de W. uit den Oever verstek lief gaan, want we bleven nu gespeend van haar verklaring over de buren ruzie tusschen haar en mej. W. G. S. Ook in [dit geval waren de kinderen weer oorzaak yan de herrie tusschen beide vrouwen. Kreng en andere leelijke woorden had verd. mej. S. toegevoegd in breicfelooze drift. Eisch f25.boete, subs. 10 dagen achter de tralies. Mr. Krabbe maakte er f 12.subs. ilO dagen van. Er was een samenscholing van mensehen ie Den Heider in de Spoorstraat en de bri gadier van Pólitie A. A. aldaar, maande tot i 1 doorloopen. I Verd. I. W. K. vrachtrijder te Den Helder .voldeed hieraan niet, niettegenstaande de politieagent hem tot tweemaal toe daartoe gelastte. Het was. een samenloop van om^tandighe- I den verdedigde zich verd. Ik had m'n wa- >5 [gen weggezet en raakte er tusschen. De po litieman gaf me 'n klap met de gummistok waarna ik hem een fiets voor z'n voeten aog« heb gegooid. wa De Politierechter was van oordeel, dat Verd. direct aan het bevel van de politie had dienen te gehoorzamen. De Officier noemde deze weerspannigheid pp. «en ernstig feit en vroeg f 40.boete, subs. 20 dagen. Verd. vond dit nogal véél, naai waarna Mr. Krabbe hem veroordeelde tot f 25.— boete, subs. 10 dagen. Het was geen pretje voor den tuinman 'A. V. uit Sassenheim, om 's morgens naast zijn ontbijtbordje een open briefkaart te vin don, waarop allerlei beleedigende uitdruk- tingen waren neergepend aan zijn adres; be- leedigingen welke postambtenaar en postbo de zoo maar hadden kunnen lezen. Get. was bij den verd. A. B. uit Middenmeer in dienst geweest èn het heel'e geval bleek zooals Mr. Krabbe het npemde een storm in een glas water te zijn. De Officier van Justitie Mr. de Brueys Tack eischte f30.subs. 10 dagen. Vonnis: 20.— boete, subs. 10 dagen. Ik spuw graag en veel, zeide verd. W. M. uit Limmen, die er van beschuldigd werd mej. B. beleedigd te hebben, door tot tweemaal toe in haar richting te hebben ge- JCof Bpuwd. Het was niet voor die juffrouw be doeld; verdedigde zich verd., doch de belee- ligde juffrouw verklaarde het tegendeel en Biet haar nog een andere getuige ook, en ze Jtakelde er zoo lustig op los, dat-de Politie- v8^rechter haar tot de orde moest roepen. De Icinderen van verd. hadden haar onophou delijk uitgescholden. De Officier achtte-opzet bewezen en vond het niet te pas komen. Eisch f30.subs. 10 dagen. Mr. Krabbe kon niet met zekerheid zeggen, TIEBjdat het spuwen voor de juffrouw bedoeld loede was en sprak verd. daarom vrij. w.o der ii Een zekere M. v. A., afkomstig uit es bo Noord-Brabant, was ook al niet komen opda- MUL gen. Uit het verhoor van den get. W. S. uit de Wieringermeer bleek, dat verd. v. A. bij hem in dienst was geweest en bij zijn ver trek een paar schoenen en eenige boorijzers uit een schuur van get. had meegenomen. Verd. had echter een buitengerechtelijke be- Jkentenis afgelegd en bleek bovendien een waaf" [Uitgebreid strafregister te hebben. De Officier vond hierin aanleiding om 'Vier maanden^gevangenisstraf te eischen. De in een milde stemming en Schs 'e!^e vei"d- een gevangenisstraf op voor den tijd van één maand. ;h N", nette Oudj is [EL, •ouv inkoo! handt jla< schen Amsterdam en Purmerend had zich dit drama afgespeeld. Verd. had eerst met z'n hand over het alreeds „opgeruimde' hoofd van den get. gestreken e^i toen dece daardoor in woede ontstak, had verd. hem den stomp toegebracht. De eisch luidde 150.boete, subs. 20 da gen, terwijl Mr. Krabbe verd. wegens mis handeling veroordeelde tot f 20.boete subs. 6 dagen en betaling van f 12.aan dokters- en ajxithekerskosten. Een zekere K. R. uit de Wieringermeer liet verstek gaan. Hem,werd ten laste gelegd, dat hij een zekeren J. P. uit Den Oever be leedigende woorden had toegevoegd. Maar aldus had verd. aan de politie verklaard P. had hem van de fiets getrokken. Een verklaring welke door P. en een andere ge tuige werd ontkend. De Officier eischte voor dit luttele feit f 15 boete, subs. 5 dagen en conform dezen eisch werd verd. ook door Mr. Krabbe veroordeeld. Th. P. uit St. Maarten was. op 16 Juli met z'n vlet van de veiling gekomen en had op z'n weg doi.. het water een houten „post" aangetroffen, welke lag over een sloot, toebe- hoorende aan zijn achterneef W. P. Verd. maakte korte metten en smeet de „post" in de sloot, twee planken braken. Het bleek uit de getuigenverklaring, dat bij hoog water een vlet er moeilijk onderdoor ging. Nu was de „post" hooger gemaakt. De eisch van den Officier luidde f20. bóete, subs. 20 dagen. Vonnis: f 10.subs. 4 dagen. DE INTERNE ORGANISATIE VAN „WINTERHULP." In het vervolg kunnen aanvragen voor Winterhulp Nederland worden gericht tot de verschillende blokhoofden, welke thans zijn benoemd. Deze blokhoofden hebben de benoodigde formulieren in hun bezit en kunnen deze dus op verzoek uitreiken. De formulieren moeten ook weer bij het blok hoofd worden ingediend, waarna ze via den burgemeester door de afd. Sociale Zaken worden onderzocht. De blokkenindeeling is als volgtt Broek op Langendijk: wijk 1, van H. Leegwater tot en met L. Kou wen: blokhoofd P. Stammes; wijk 2, van K Bak t.m. W. de Groot: blok hoofd S. Kossen; wijk 3, van wed. K. Bak t.m. J. Boekeetein, blokhoofd T. Kossen. wijk 4, van H. de Graaf G. P. Buyze, blok hoofd Abr. Bal der; wijk 5, van G. J. Witte veen t.m. Jb. Ruiter: blokhoofd H. Eiland; wijk 6, van wed. H. StinsJ. Kostelijk-Slot: blokhoofd K. Bak—Romeyn; wijk 7, van K DekkerW. A. Knape (354): blokhoofd J. M. de Jong; wijk 8, van J. Kostelijk-Bak tra J. Glae: blokhoofd Jb. Bal der; wijk 9, van J. L. H. J. Westenberg tra O. Koedijk Oz.: blokhoofd Aid. Bakker; wijk 10, van P. Slot Dz.Jb. Ootjers: blok hoofd A. ten Bruggencate; wijk 11: van P. Klare tra C. Glas: blok hoofd C. Smit, Dijk. wijk 12, van J. C Kou wen t.m. Jb. Vijzelaar: blokhoofd K. M. Kaas. Zuidsch arwoude: wijk 1, van J. Kasten tjm. C. ter Hofstede en van K. Kout tra J. G. Vreeker: blokhoofd Jb. Kroon Az.; wijk 2, van P. v. d. Welle tra P. van Exter en van J J. v. d. Hoek "Lm. N. de Nijs: blok hoofd K. Kostelijk; wijk 3, van Jb. Rutsen -tra. Jb. Bekker en J. H ene weer tm wed. G. Kóp pel: blok hoofd D. Blom; wijk 4, van wed. H. Kaptein t.m. J. Kostelijk Cz. en 'van J. Leeuwrik t.m. C. A. Korn- dörffer: blokhoofd S. de Boer Kz. wijk' 5, van G. de Haan t.m. J. Tichelaar en van P. Stoop tm. wed. S. Voogt: blokhoofd K. Stam; wijk 6, van Th. J. LaaAt.m. H. W. Smit en van W. Luyting tra J. Kout: blokhoofd J. Kout; wijk 7, van J. H. KramerC. W es ter en van D. Schoenmaker tm. J. Goudsblom: blok hoofd P. Sijm; wijk 8, van P. Bet tra A. Koenig en van J. Commandeur tjn. j. A.Frederiks; blok hoofd H. Engeringh; wijk 9: Koog, Kerkepad en Waarddijk: blok hoofd J. Renaud. N oordsch arwoude wijk 1, van G. Kraakman ton. J. Zut en de zuidzijde van de Oosterstraat: blokhoofd J. Helselmans; wijk 2, Noordzijde Oosterstraat en van C. Blokker tra. R. J. Richel: blokhoofd P. Bergen Gz.; wijk 3, van D. Sdhuyt t.m. B. Vollmuller, m. Langestraat en Hofstraat: blokhoofd N. Groot; 1 wijk 4, van K. Swager t.m. K. Buurs, le en 2e Lage Hoekstr., Handelskade, Mossel straat, Veilingterrein en Waarddijk: blok hoofd mej. E. van Die. wijlcö, van T. Kostelijk t.m. J. de Bakker en Zuidzijde^ Spoorstr. en Achterstr.: blok hoofd F. Appel; wijk 6 van Jb. Hopman t.m. wed. D. Sohui- temaker en Kroonstraat: blokhoofd U. -Kam- minga; wijk 7, van D. Schuitemaker t.m. gemeente huis, Molenkade, Visserspad, Tegelstraat en Pikstraat: blokhoofd A. Keppel; wijk 8, van L. Dignum t.m. N. A. Jonkers, met Raadhuisbuurt, Westerpad, Gaspad^ Zijperpad en Grenspad: blokhoofd J. Wiers- ma. Oudkarspel: wijk 1, van P. Groen tra. J. Talsma: blok hoofd J. C. Bossen; wijk 2, van W. de Jager tra. P. Kuilboer: blokhoofd H. Kalf; wijk 3, van wed. Haasert t.m. wed. S. Bom- mer en van J. Kos t.m. R. de Vries plus B 1 t.m. B 5: blokhoofd Jb. Beentjes; wijk 4, van S. Pranger tm. A. Ooijevaar en van K. Hoekstra £m. J. Spanjaard jnet B 6: blokhoofd P. Appel, wijk 5, van C. Vlug t.m. C. Raven en van K. Kat t.m. wed. C. t. Zijl, met B 7 en 8: blokhoofd K. Ruiter; wijk 6, van A. J. Klaver tra. ds. Nell en van S. Goudsblom tra. W. Boon, met B 9 26: blokhoofd A. Mosk; wijk 7, van wed. C. Paarlberg tm. H. Tauber en van- A. GroenKuilman tra. J. Eecen Az. met B 27 tra D 37: blokhoofd P. Koe- lelijk; wijk 8, van J. Bruin tra. C. Kroon Cz. en van A. van Vuure tra. P. Zon en B 31 a tot B 46: blokhoofd A. Leyen; wijk 9, van F. Moeijes t.m. A. Scheltue en van P. Eecen t.m. A. O. N. Put en van P. Kroon Kz. tm. J. Mulder, blokhoofd G. IJff wijk 10, van C. Rootjes Mz. tra. P. Kuilman en van E. Slooves tra J. Kramer: blok hoofd B. Bommer. wijk 11: Diepsmeer, Proefpolder: blokhoofd H. S. Greuter. HOOGWOUD „DE FLOOR" WEER GOED GESLAAGD. Onder begunstiging van. mooi herfstweer heeft Hoogwoud zijn jaarlijksch Floralia- feest gevierd. Reeds^en'kele dagen waren de diverse bloe men eri planten ingezonden, die tentoonge- stel waren in de zaal en op het tooneel van den heer C. Liefhebber. Het tentoongestelde kwam nu meer tot zijn recht en het ver dient wellicht aanbeveling om andere jaren de tentoonstelling en de uitvoering ook op verschillende dagen te houden. Het ingezondene was van goede kwaliteit Ook de kwantiteit was zeer behoorlijk te noemen, en Zondag hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt om de ten toonstelling te bezichtigen. Hierbij viel voor al op de fruitstand Van den heer J. Leeuw- rik, die ter opluistering was ingezonden. On geveer 40 soorten van appels en peren wa ren m die stand vertegenwoordigd. De Jurij, bestaande uit "de heeren D. Roo ker, W. Remupt en J. Grootewal, hadden heel wat werk om de prijswinnaars aan te wijzen. De uitslagen waren: Planten van volwassenen: Collectie: le pr. P. de Wit, 2e prijs wed. P. Glas, 3e prijs R. Zander. Fuchsia: le prijs A. Modder, 2e prijs J. Pa ter, eerv. verm. J. Benit. Begonia: le prijs W. Koeman, 2e prif» W. Rem.pt. Ster van Bethlehesn: le prijs G. Rooteer, 2e prijs C. van Vliet. Geranium: le prijs Mr. H. de Boer, 2e pr. P. Brouwer. Kinderplanten: Collectie: le pr. P. Kiei- meer, 2e prijs J. de Ruiter, 3e prijs Alie Kuiper. Asters: le pr§s Janmij Bos, 2e prijs Trwss Bakker, 3e prijs Jan Batoker, 4e prijs Tiny Liefhebber. Scabiosa: le prijs A Pool, 2e prijs Bregje Modder, ie prijs A. Berghoek, 4e prijs Anè Jonker. Huitvlijt: Teekemingen tot 13 .jaar: le prijs Nelly Speets, 2e prijs Sieka Rooker, 3© prijs Fenna Oepkes, 4e prijs Truus Bakker. Knutselen tot 13 jaar: le prijs Nelly Speets 4e prijs Arie Rooker, 4e prijs Maarten Bak ker. van 13—18 jaar: le prijs G. Bruin. Boven 18 jaar: le prijs P. Donker Pz. (met lof), 2e prijs T. Benit-Langendijk. Manden: le prijs Kees en Fenna Oepkes, 2e prijs C. Donker, 3e prijs J. Smit, eerv. verm. G. Roo ker. Hier bestond de jury uit de heeren G. en A. Jonker. Fruit: le prijs wed. P. Glas, 2e prijs Gez. Zweet. Bouquetten: le prijs C. Donker, 2e prijs Dr. Pool, 3e prijs C. Kuiper, eerv. verm. An- nie Pool. Groenten: le prijs P. Donker, 2e prijs Arie Rooker. Nuttige handwerken: De-Jury bestond uit de dames de BoerHaringbuizen, Donker Gutker en JonkerPijl. De uitslag was: Nuttige handwerken. Tot 13 jaar: 2e prijs N. Kuiper, 2e prijs N. Speets, 4e prijs Sieka Rooker, 4e prijs Fenna Oepkes. Boven 18 jaar: le prijs T. BenitLangen dijk, 2e prijs D. HelderBrugman, 4e prijs A. Stuurman, 4e. prijs G. Lont. Fraaie handwerkèn: tot 13 jaar: le prijs Annabeth Jonker, 3e prij6 Fenna Oepkes, 3e prijs N. Kuiper, 4e prijs A. Pool. 1318, jaar le prijs M. Zweet, 2e prijs M.' Helder, 3e prijs T. BenitLangendijk, 4e prijs C. Helder, eerv. verm. S. GlasSlachter. Ter opluistering: eerv. verm.: E. Paarlberg Glas, M. Donker—Gutker, L. Jonker—Pijl. VOLKSSPELEN. Zondagmiddag werd op het terrein aan den Boekeiweg aolïter t land van den heer C. Bakker volksspelen gehouden, waarvoor groote belangstelling was. Ook het aantal deelnemers was bevredigend en bedroeg on geveer 1Ö0. De uitslag hiervan is: Koppensnellen voor heeren: le prijs G. Rooker Jac.zn., 2e prijs C. Kuiper, 3e prijs Jac.- Klaver en 4e prijs J. Bos Jz. Hardloopen met hindernis voor jongens beneden 20 jaar: le prijs Kees de Haan, 2e prijs' Jo Leeuwrik en 3e prijs Kees Lange dijk. Rijden met tonnetje op kruiwagen voor dames beneden 20 jaar: le prijs M. Kramer, 2e prijs Annie Rood en 3e prijs Hannie Bakker. Wasch ophangen voor dames boven 20 jaarUle prijs Marie Langedijk, 2e prijs Lien Hollenberg-Davidzon en 3e prijs M. Maas. Z1JP& T ZAND. ONDERWIJSWUTATIES. Aan mej. de Wit, die tijdelijk als kweeke- ling met acte was aangesteld aan de R.K School alhier, is, door een wijziging in het Onderwijzersbesluit, daar' zij drie maanden te kort als kweekeling heeft gestaan, 'ont slag verleend. In haar plaats is nu aange steld mej. Casjers uit Den .Haag. Mej. de Wit zal nu nog tijdelijk werkzaam blijven door het vertrek van den heer Jac. Vendel. 's Morgens èn vooral s avonds de kwaliteits-fandpasta Agrarisch nieuw» VEREVENINOS HEFFING IN LANDBOUW. Naar het Gelderech Landbouwblad mede deelt, zou, ingevolge de verstrekte inlichtin gen, het College, van Rijksbemiddèlaars al leen dan toestemming geven tot inhouding van de iy2 van de vereveningsheffing op. het loon van de landarbeiders, ten eerste in dien het een noodlijdend klein bedrijf be treft en ten tweede indien den werkgever, wanneer hem de toestemming tot inhouding wordt geweigerd, in een slechtere positie komt te verkeeren dan den landarbeider. Het Nederlandsch Landbouwcomité acht deze gevallen zoo exetftioneel, dat het in het al gemeen vrijwel nutteloos schijnt om tot het indienen van een aanvraag voor het ofhou- den van de 1V2 te adviseeren. SCHAGEN, Vrijdagmorgen. Beste Slijntiel Stijn, kind ito voel me eigenlijk erg schuldig en bezwaard dat ik mijn Vrij dagmorgen weer gedeeltelijk besteed aan jou, inplaats van mijn hulpie te gaan helpen met het stofzuigeren. Gedachtig aan de. stroombesparingsadviezen doe ik dat alleen nog maar Vrijdagsmorgens, en de andere dagen als ik het een keer niet vergeetkan je me met lappen om mijn knieën om mijn puntige kousen te sparen, weer als vanouds op de vloer zien rondkruipen. Want nichtje Krijntje van de Luizeknip vroeg me verleden week hoe ik het met die schrijverij nu eigenlijk klaarspeelde met mijn Zaterdagwerk en mijn buitenommen en mijn wasch. Geen minuut, zei ze, heb ik op die dagen over, en Vrijdags en Zaterdags rechtuite kost, bruine böonen en roggemeelpap, geen drukte aan mijn hoofd. Ja, en dan begint ze Zondagmiddag al aan de wasch, want ze was altijd de eer ste die het. Maandagsaochtends aan de lijn had hangen en nou is er een nieuwe buurvrouw, en die kon het record wel es slaan. De oorlog is erg, maar dat zou mijn nicht Krijntje nog erger vindenMaar enfin, ik zal trachten het met mijn huis- houdgeweten op een accoordje te gooien. Nou, dat was inderdaad een prestatie, die samenwerking van de scholen, zou het eindelijk beginnen te dagen? Soms merk je er nog niet veel van. Ik las dezer da gen een advertentie over den danscursus, die alleen voor een bepaald soort jonge lui toegankelijk was, en waarvan de dan sen waren goedgekeurd enzoo. Dergelijke voordanserij maakt óp mij nu eenmaal nog altijd een komieke indruk, en of het veel zal geven geloof ik ook nog niet eens, als er op dat gebied geregeld moet worden, moeten dat, vind ik, regelingen voor een heel volk zijn, door verbod van een bepaald soort dansen, maar het braaf houden van een bepaald deel van de Ne- derlandsche kudde, terwijl het andere deel in duisternis blijft ronddwalen, vind- ik niet Christelijk en niet practisch. Zeg hoe doen ze dat bij jullie tegenwoordig met het schoolblijven? Das ook een puizzleIn Schagen moest verleden week aan een van de scholen de heele klas blijven, een half uur, tusschen de middag. Alle moeders razend natuurlijk, niet om het nablijven, want de rakkers zullen het heusch wel verdiend hebben, maar om het feit, dat voor de broers en de zussen het eten opnieuw gewarmd moest worden en dat dubbel gas kostte. Die meester moet maar gauw gaan trou wen, dan leeht ie dergelijke in dezen tijd on.practische strafmethoden wel af. Met hét huiswerk zal het ook wat wor den, verleden jaar heeft daar nog een artikel over in de Schager gestaan, 't is te hopen dat het bóroemde „programma" ook maar wat wordt aangepast, anders kunrfen de schoolmeesters er ook al niet veel aan doen, dunkt me. Nou en in Scha gen krijgen we de man van de heemkun de, meester Westenberg, dat weet je. We zullen dus nu van Schagen en omgeving »wat beter o<p de hoogte komen. Niet gek, wat zelfkennis is hier wel eens niet over bodig. In het algemeen trouwens niet, dat was verleden week weer eens te con- stateeren in een van onze groote bladen. Je hebt wel gehoord van die mooie uit voeringen van Florimont in Langedijk en Stompetoren? Nou, die waren goed, maar toen kwam er een erg knappe meneer van dat gr-oote blad ook eens kijken, en die wist er al niet anders van te maken dan dat er in „Stompetoren iets te doen was", en toen had ie er verder zoo'n echt gezellig stukje van gemaakt, van die boertjes, die dat toch zoo maar konden, en dat de bus zoo vol was enzoo. Zulke boerkes toch he? Maar eigenlijk zonde van je middag, ah wal is dat leven op diq boeregaten toch .vervelend, geef mij maar een catsie in de Kal verstraat Die lui hebben nou gewoon geen benul van wat hier op het boerenland leeft, wat hier gedaan wordt voor de geestelijke verheffing, ze hebben er geen weet van, dat wat hier gedaan wordt op het gebied van zang, tooneel en muziek stukken hooger staat, dan wat je daar in de stad' van te genieten krijgt, de groote beroeps- ensembles' uitgezonderd natuurlijk. Ze hebben ons onder de* leuze dat niks zoo beroerd is of een boer slikt het nog wel, de grootste rommel op het gebied vari tooneel en cabaret op ons dak gestuurd, jarenlang; ik heb in Schagen meermalen „artis- ten" gezien, die je liefst in hun nek zou nemen en onder de pomp zou hou den, we hebben hier uit de stad nooit anders gehad «dan een slap aftreksel van een tweede soort surrogaatkunst, en het droevige gevolg is geweest, dat'veel plat telanders niet beter wisten of het hoorde zoo, en mooi gingen vinden wat inderdaad zielig-leelijk ,was. En nu we hier in de streek' een paar vereenigingen hebben, laat ik ook die clubs van Barsingerhorn, Winkel en Schagerbrug noemen, die dat hoewel ze amateurs zijnalthans trachten beter te doen, althans trachten ons geestelijk rijker te maken of beter „amusèment" te geven, komt „de stad" met zijn oordeel: ,Er is iets te doen in Stompetoren". Het zooveelste bewijs: het* boerenland moet zich ook in dit opzicht zelf ontwikkelen, van de hoofdstad heb ben we nog steeds niets te wachtein Waar om ook hier niet eens 'n goed „boeren spel", zooals ze dat in Drente doen? Enfin, nu toch de gemeenten langzamer hand grooter worden, zal er ook meer eenheid kunnen komen, meer bundeling, van krachten, dus ik heb alweer goede hoop. Ik vind die samenvoeging toch trouwers wel goed. er is nu tenminste kans da't toestanden die in de kleinere gemeenten werden geduld alleen al „voor het fatsoen der gemeente" anders worden. Burgemeester Schelhaas van Langedijk bijvoorbeeld wacht al een heel schoone ta^k: het zoo spoedig mogelijk sloopen van het „armenhuis"* in Oudkarspel en het bouwen van een behoorlijk „Tehuis voor ouden van dagen" met een behoor lijk ziek en verblijf, zoo op de manier als we dat hier in Schagen of in Zijpe hebben 't Is zoo gek wie je aan autoriteit' of se- mi-autoriteit spreekt daar in dat zuur- koolland, ze vinden het allemaal heel erg, maar verder dan de bekende glas en de plas en het laten zoo het was,'komt het daar niet. En nu ga ik stofzuigeren, dag. Als altijd je Reintj'e. WLERINGEN VISSCHÈRIJNIEUWS. Ruime palingaanvoeren. - Won derbaarlijke vischvangsten in het Wierragerrandkanaal. Een: week van ruime palingvangsten in het IJsselmeer ligt achter ons. Na de record- aanvoer van Maandag jl., toen 45000 pond aan den afslag kwam, bewogen de aanvoe ren zich nog dagelijks rond de 10.000—15.000 pond. Jl. Zaterdag was er echter beduidend minder. De fuikenvisschers hebben waarlijk niet over deze visscherij, die de laatste ja ren niet zoo best was, te klagen. De con stante prijs f 0.52 p. p. maqkt in dit opzicht zooveel goed en het maximum wordt ook bij ruime, aanvoer nog gaarne hesteed. Nog steeds overtreft de vraag het aanbod. De aanvoer is groot, maar 1/3 wordt reeds bui ten den handel genomen voor andere doel einden en men kent nog altijd de verplich te levering yan 20 ten behoeve van de instandhouding der georganiseerde rooke- rijen. Vandaar ook is het te verklaren, dat voor een levering buiten den afslag om (tegen hoogeren prijs) bij den kooper, met alle daar aan verbonden risico, nog groote animo be staat. Op deze praktijken die nog immer worden! toegepast, wordt echter nauwlettend toege zien. Zaterdag jl. hoorden we diverse klachten over doode paling, hetgeen werd toegeschre ven aan bederf van het water. Eenzelfde verschijnsel deed zich kortgeleden voor bij Urk, waar het water zich .geheel groen kleur de en. warin de visschen bij duizenden stier ven. Ook hier heeft het water een typische kleur aangenomen en het water is thans heel slecht. Maar de visch gaat daarin niet dood. In de fuiken wordt bijna geen dood goed aangetroffen, in de kaar echter sterft de paling direct, ook wanneer deze in of na bij de haven wordt gelegd, waar de invloed van l?et bedorven IJsselmeerspuiwater zich' blijkbaar nog doet gelden. Het waterbederf treedt op onder bepaalde atmosferische om standigheden, zooals b.v. de aardappelziek te door weeromstandigheden kan worden veroorzaakt. In hoeverre verband bestaat tusschen de groote vangsten en het verschijn sel van thans, kan niet worden gezegd.' Vreemd is wel, dat tusschen de verschillende „donkers zooveel gevangen wordt, en de opvatting dat de paling het slechte water heeft willen ontloopcn en daarna tegen den dijk bijeen is gedreven (met oostenwind) is zeker nog zoo gek niet. Men tast daarom trent echter volkomen in het duister. In het Wieringerrandkanaal kwamen dui- zenden visschen in half bedwelmden toe stand naar we oppervlakte en lagen als 't' ware voor 't grijpen. Ook liet de visch zich bijzonder gemakke lijk vangen. Het spreekt vanzelf dat voor een dergelijk vischwater ook bij de niet- hengelaars groote animo bestond. Talrijke persoen waren Zaterdag en Zondag dan ook in de weer om een zoodje visch te be machtigen. Sommigen wisten een aantal groote snoeken te strikken, anderen hadden een emmer vol karper, baars, blei of voorn etc., terwijl zij die over een bootje beschikten langs het oeverriet varende de visch in groote hoeveelheden konden be machtigen. Een hunner was in staat 1000 pond visch naar den afslag te brengen. Zelden heeft men hier zulk een wonder baarlijke vischvangst meegemaakt. Nadat in den loop van den Zondag vol doende frisch water was ingelaten erv het kanaal (na langen tijd) weer flink door stroomde. was de visch blijkbaar weer spoedig op verhaal gekomen en namen de verschijnselen, die aan vergiftiging deden denken, af. Men hoort, hier de laatste dagen veel visscherslatijn en het eigenaardige is. dat men de persoon, die beweert op een mor sen een tiental snoeken van flink formaat te hebben gestrikt, niet eens voor leugenaar kan uitmaken. ALKMAAR jubileum. Donderdag 2 Qctober herdenkt de heer K. Koning. Rochdalestraat 21, Alkmaar, den dag dat hij 25 jaar als gasfitter a&n de licht- bedrijven werkzaapï is, voorheen in War- menhuizen, thans in Alkmaar. ANNA PAULOWNA Z.A.P.s.R.C De wedstrijd ZAP 'l-SRc' (Schaden) ein- digde met een 10-6 overwinning van ZAP. Ruststand 63. Bij ZAP nam N. van Loon met minder dan 8 doelpunten voor z'n re- kening. De beide andere werden gemaakt door <P. Swiers en F. Alkemade.

Schager Courant | 1941 | | pagina 5