ECONOMISCHE!! RECHTER DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Amor Steeds meer ellende Het Daitsche sportfeest te Amsterdam in het kippenhok j. Hoe verder het overwinnende Duitsche le ger het Sovjet-land binnentrekt, hoe meer el lende optmoet het op zijn weg. Jarenlang heeft de bevolking van den Russisclien „heil staat" gehukt gegaan qnder het juk van eer- regiem, dat door zijn verderfelijken arbeid een heel volk ten gronde richtte. Ziet naar de woningen vpn de Sovjet-boeren, ziet naar de kleedin^ die de burgers dragen, het is al- Jes armoede en ellende. En dat deze ellende door de geescl van den oorlog in niet ge ringe mate is toegenomen, laat zich begrij pen. Daarom moet dan ook spoedig hulp ver leend worden aan deze menschen die thans meer dan ooit een helpende hand behoeven. Aan deze taak zal ook Nederland zijn deel hebben. Nederland zendt een ambulance naar het Oostfront Nederland zal toonen wat menskien-liefde is. Nederland zal zich van zijn beste zijde doen kennen. Reeds storten duizenden hun bijdrage voor het totstandkomen van de Nederlandsche ambulance. De uwe wordt nog vervracht. Stort haar vandaag nog op girorekening 8-7-6-0 O NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Konlnginnegracht 22, 's-Gravenhage. Voor den (Zitting van Woensdag 1 Oct.) Zonder bonnen mag geen vleesoh worden gekocht. Zeep zonder bon. Alweer frauduleuze slachtingen. Een complete karninrichting in beslag geno* Mej. A. G. uit Oudkarspel, wonende in .het schip „Op Hoop van Zegen" had door tusschenkomst van den veehouder J, D. al daar van den slager J. P. uit Heerhugo- waard een partijtje varkensvleesch gekocht, zohder daarvoor bonnen af te geven. Zij had er f 12.34 voor betaald en 6 Kg. vleesch werd iai beslag genomen. Het tenlaste gelegde werd erkend en dus was de zaak eenvoudig genoeg. -Te$en de juffrouw eischte de officier f 30 boete su-bs. 4 dagen en conform dezen eisch werd verd- door den Econ. Rechter, Mr. Ub- bens, veroordeeld. De slager J. P. hoorde 1 maand gevange nisstraf eischen, omdat volgens de offi cier dit vleesch natuurlijk afkomstig was van een frauduleuze slachting. De. 'Econ. Rechter veroordeelde dezen verd. tot 14 da gen gevangenisstraf. Veertig staven huishoudzeep had de kruidenier G. Chr. Th. B. uit Amsterdam van zijn zwager A. J. L. te Bovenkarspel gekocht zonder daarvoor de vereischte 'bonnen af te geven. Eisch f 50 subs. 10 dagen. Vonnis f 25 boete, subs. 4 dagen. De zwager A. J. L., kruidenier te Boven karspel die de zeep aan B. verkocht had zonder bonnen, onderging hetzelfde lot. In den trein had mej. M. v. W. een Urker ontmoet en van dezen huishoudzeep gekocht. Dat was driemaal gebeurd. Verd, voerde aan, dat die zeep bestemd was voor de cantïne van de Duitsche weermacht en zij had daarvoor een „Bescheinigüng". De Econ. Rechter merkte op, dat daarin niét stond, dat zonder afgifte van bonnen mocht worden gekocht. De Duitsche autoriteiten wilden er zelfs niets mee te maken hebben! De Officier merkte op, dat verd. niet eens oen winkel had en dat zij van een haar onbekenden Urker die zeep gekocht had, dat was toch zeker niet in opdracht van den ean tinehouder gebeurd. Mr. de Bruyes Tack eischte f 100 boete, subs. 30 dagen met verbeurdverklaring der ia beslag genomen zeep. De verdediger van verd. Mr. Buiskool uit Hoorn kon geen kwade trouw van verd. zitn. Zij toch meende, dat ze door de „Be- •cheinigung" gedekt was, omdat deze was afgegeven door den beheerder der cantine. PI. verzocht daarom de boete zoo laag mo- galijk te stellen. De Econ. Rechter was van oordeel, dat verd. heel goed wist, dat deze zeep smokkel waar was, omdat zij van een onbekenden Urker in den trein de zeep had gekócht. Con form den eisch werd verd. door Mr. Ubbens veroordeeld. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. GOEDGEKEURDE MAXIMUM DETAILPRIJS VOOR GEVOGELTE. Bericht No. 49. Voor kippen, hanen, kuikens, eenden, kalkoenen en ganzen, die voor dè consump tie bestemd zijn, mag de volgende prijs ten hoogste aan het publiek in rekening wor den gebracht: Levering franco huis, panklaar, per kg. f2.35. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRUZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen d| vroegere ongeldig maken. GOEDGEKEURDE MAXIMUMDETAILPRIJZEN VOOR MOSSELEN EN MOSSELPRO- a DUCTBN. Bericht No. 50. De volgende prijzen mogen ten hoogste aan het publiek in rekening worden ge bracht: Yersche mosselen: ingeknlpt geknipt Mosselen in azijn: potten met een netto-inhoud van 240 a 250 gr. mosselvleesch blikken met een netto-inhoud van 240 a 250 "gr. mosselvleesch Mosselen in gelei: petten met een netto-inhoud van 240 250 gr. mosselvleesch Mosselen in tomatensaus: potten met een netto-inhoud van 240 250 gr. mosselvleesch blikken met een netto-inhoud van 150 gram mosselvleesch Voor glazen potten mag statiegeld worden berekend. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. f0.ll per kg. f0.15 per kg. f 0.33 per st. f0.45 per st. f 0.35 per st. f0.4ö per st. 10.48 per st Op 10 Juli had de slager S. O. te Nieu we Niedorp wonende, bij den landbouwer A. G. woonachtig te Oude Niedorp, twee schapen frauduleus geslacht. Verd. erken de het feit. De schapen had verd. te Pur- merend gekocht en daarna bij G. gebracht. Het vleesch had hij verkocht met bonnen. Verd. merkte nog op, dat hij twee ongeluk kige zusters had, waar hij voor werkte. De eisch luidde: 6 maanden gevangenis straf. Mr. Westerhuis uit Alkmaar wees erop, dat zijn cliënt steeds minder vleesch kreeg en toch in het onderhoud van z'n gezin moest voorzien. Het vleesch was verkocht tegen den normalen prijs en tegen afgifte van bonnen. Pleiter vroeg op de gronden de uiterste clementie. Vonnis: 4 maanden gevangenisstraf. Ook de tuinder J. K uit Castricum had frauduleus geslacht en volgens de dagvaar ding waren het twee varkens. Verd. merkte echter op. dat het er slechts één was ge weest. Eisch 4 maanden: vonnis 3 maanden gev. De arbeider J. S. uit Barsingerhorn had voor eigen gebruik' twee varkens geslacht zonder tóestemming. De Officier vond dit een ernstig feit en eischte zes maanden gevan genisstraf. De verdediger van verd. Mr. Bruiskool wees er op, dat in de dagvaarding het woord j,opzettelijk" waS weggelaten en hier dus geen sprake was van een misdrijf doch wèl van een overtreding. Bovendien was het niet de bedoeling van zijjj cliënt om winst te-ma ken. De Officier voelde het argument van den verdediger aan en eischte daarom zes maan den hechtenis. De Econ. Rechter veroordeel de verd. tot vier maanden hechtenis. Een zekere P. V. uit Bergen had een varken van 130 K.G. in voorraad gehad zon der toewijzing. Verd. voerde aan, dat hij een toewijzing had voor vier varkens, waarop Mr. Ubbens antwoordde, dat dit zware var ken daar niet onder viel. De eisch luidde: f80.boete, subs. 30 da gen, met verbeurdverklaring. Vonnis: f50. boete, subs. 20. dagen met verbeurdverkla ring. De veehouder KI. K. uit Zuid-Scharwou- de had op 16 Juni melk verkocht met een te hoog vetgehalte en dan nog wel zonder bon te vragen. De Officier eischte f40.boete, subs. 20 dagen; de Econ. Rechter maakte er 120. subs. 5 dagen van. Verd. H. SI., van beroep vrachtrijder en wonende te Wieringerwaard, had op 21 Juni een complete karninrichting voorhanden ge had en de Officier noemde dit frauduleus karnen een ernstige zaak. Mr. de Brueys Tack eischte f 150.subs. 40 dagen, met ver beurdverklaring der in beslag genomen karn inrichting. De Econ. Rechter veroordeelde verd. tot f100.— boete, subs. 30 dagen, met verbeurdverklaring. Nog was er een geval van frauduleus slachten. De slager B. P. uit Anna Paulow- na had namelijk zonder vergunning' opzet telijk een kalf geslacht en hoorde 4 maanden gevangenisstraf tegen zich eischen. vonnis: 3 maanden gevangenisstraf. Een rijk gratis. programma, toegang Het aantal deelnemers aan het Duitsche Sportfeest, dat Zaterdag en Zondag #.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam op ini tiatief van den Rijkseopunissaris zal worden gehouden, belooft groot te worden, Reeds meer dan vijfhonjterd deelnemers heb ben ingeschreven. Zooals reeds bekend is gemaakt, is de uit voering van dit feest opgedragen aan den DuitBchen dienstpost, terwijl de in het be zette Nederlandsche gebied werkzame Duit sche organisaties en eenheden zullen deelne men. Doch ook zullen verschillende beken- dé' athleten uit het Duitsche rijk te gast zijn. Zoo zullen op de 100 meter uitkomen Scheu ring, Boeneckfi, Mellerowicz, Sonntag, Fehr- mann, Zielisnski, Neékerruann, terwijl van Nederlandsche zijde Tinus Osendarp van de partij zal zijn. Op de 200 meter staat de ont moeting van Osendarp en Scheuring in het middelpunt van de belangstelling. Op de 800 meter komt Harbig aan den start met Sei- bert, Giesen, Kaindl en Grau. Voorts wordt een Zweedsche estafette gehouden, waarin Osendarp op de 300 meter loopt. Ook worden nog verwacht de kogelslingeraars Hein, Blask en vermoedelijk ook Storch. Verschillende eereprijzen zijn beschikbaar .gesteld door den rijkspostminister, den rijks commissaris en den rijkssportleider. De wedstrijden beginpen Zaterdagochtend om 9 uur; Zondagmiddag om 3 uur de hoofd nummers. De wedstrijden zullen vrij toegan kelijk zijn, zoodat ook de minder gesitueer den het sportfeest kunnen bijwonen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben voorts op Zondag hun tarieven voor de be zoekers van het feest tot de helft verlaagd. De P.T.T. en andere bedrijven in Nederland zullen aan hun personeel faciliteiten verlee- nen, opdat het in de gelegenheid is, het sport feest te bezoeken. 47. Piet dacht dat hij ii een vliegwiel veranderd was. Dan hffig hij met zijn ^oofd omlaag, daa weer zat hij recht op om vervolgens weer zijn voeten tegen de zoldering te hangen. En die twee akelige kerels lachten maar. Zoo on derging Piet den lucht doop. 48. Eindelijk schenen ze het genoeg te vinden eii Piet zat rond te kijken *met een gevoel, of hij in eeh draaimolen had ge zéten, die tien keer per seconde in het ron-d had gedraaid. Toen ze hem hadden losgelaten, moest Piet zich aan een der mannen vasthou den, zoo draaierig voel de hij zich. Oplichtster moet een jaar brommen De vierde kamer der rechtbank te Amster dam veroordeelde gister" een vrouw, die zich herhaaldelijk had schuldig-gemaakt aan op lichting, conform den eisch van den officier van justitie, tot een jaar gevangenisstraf. De vrouw bezocht speciaal dominee's en dischte daar meelijwekkende verhalen op over haar man, die buiten werkte en nu ziek lag. Zij vroeg dan reisgeld, dat haar steeds gegeven werd. De verhalen waren verzon nen en het geld wendde zij ten eigen bate aan. Om meer indruk te maken, nam zij een paar kinderen mee, die dus weinig goeds leerden van haar optreden. SIGARENDIEVEN VEROORDEELD. Drie jongemannen, die uit een spoorwa gon op het góederenstation aan de Krayen- hofstraat te Amsterdam, 20 kistjes sigaren van vijftig stuks hadden gestolen, werden door de rechtbank te Amsterdam, conform den eisch vSn (Jen officier van justitie, ieder tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld VERGOEDINGEN VOOR INGELEVERDE METALEN. 's-Gravenhage, 1 October; De Ned. Staatscourant bevat een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van handel, nijverheid en .scheep vaart, waarbij wordt bepaald, dat dè uitbe taling van de vergoedingen voor ingelever de metalen moet zijn geëindigd op 31, De cember 1941. ORGANISATIE VAN DE TEXTIEL INDUSTRIE. 's-Gravenhage. 1 October. In de Né"d. Staatscourant van heden is opgenomen een beschikking van de organisatiecommissie (com-missje-Woltersom) betreffende de or- ganisatte van de textielindustrie. Hierbij wordt ingesteld als uitsluitende vertegen woordigster uit vakoogpunt van haar tak van bedrijf de bedrijfsgroep „textielindu strie" behoorende tot de hoofdgroep „in dustrie". De bedrijfgróep, waarvan het secretariaat gevestigd is te 's-Gravenhage, is onder verdeeld in tien vakgroepen. De beschik king treedt heden in werking. INTERNATIONALE SPORTBETREKXW GEN HERSTELD. 's-Gravenhage, 1 October: Met ingang van 1 October zijn d^ inter nationale sportbetrekkingen hersteld, voo zoover de mogendheden vriendschappelijk betrekkingen onderhouden. Italiaansch Weermachtbericht Rome, 1 OctoberC(Stefani): In zijn weermachlsbericht no. 486 maai bet Italiaansche opperbevel 't volgende kend: Noord-Afrika:^ Onze vliegtuigen hebba met succes Engelsche stellingen en opslaj plaatsen van Mersa Matroe gebombardeer Duitsche vliegtuigen hebben een aanv gedaan op een vijandelijk koopvaardijsch en dit getroffen. Voorts hebben zij bomm geworpen op de havenwerken van Tobroe Bovendien hebben zij een Blenheim machia neergeschoten, die een aanval probeerde I ondernemen op een van onze koopvaardi schepen. Vijandelijke vliegtuigen onderna men vluchten naar Benghasi en Tripoli waarbij zij eenige verkeerswegen en woon huizen beschadigden. Een der aanvallendi vliegtuigen werd in Tripolis brandend neer gehaald en een andere machine te Benghas Oost-Afrika: Onze afdeelingen hebben succes stoutmoedige verkenningen verrich! tusschen de vijèndelijke linies. Gistermiddag is een formatie van zeven vijandelijke vlieg- tuigen, die in soheervlucht een vliegveld op Sicilië aanvielen, onderschept door- drie Ito liaansche jagers, die een vijandelijke machi ne neerhaalden. De bestuurder van dit to* stel sprong aan het valscherm in open ze» vi ter hoogte van Punta Scarania. Een vac onze Roode Kruisvliegtuigen, dat derwaarü gestuurd werd om den Engelschen piloot U redden, werd door zeven Hurricanes aange vallen. Onze jagers grepen terstond in, be vrijdden het Roode Kruisvliegtuigen schoten twee vijandelijke toestellen brandend laag. De Engelsche vloot heeft na de harde sla gen, welke zij door de in het extrabericitt gemelde actie van ons luchtwapen heeft moe ten incasseeren, op den terugweg naar Gi braltar nieuwe schade door onze duiktbootei geleden. Deze dpikbooten opereerden in hel zeegebied, waar de koopvaardijschepen va ren. Vijf van onze duikbooten slaagden erin ze aan te vallen en met stelligheid twee een heden te torpedeeren. kv fri y< i Feuilleton door P.G. Wodehouse 35. Ik meen het, zei ik hem op zqn rug rollend en hem in zijn borst prikkend tot hij er benauwd van werd. Jij snapt er de be- teekenis niet van. Maar jij hebt nu eenmaal geen fijn gevoel. Je bent een brave .hond. Robert, maar je bent Je reinste materialist. Beenen en kaas en aardappels met jus erover maken je gelukkig. Je- weet iiiet wat het is em verliefd te zijn. Je doet beter met nu maar overeind te komen, anders krijg je nog een beroerte. Het is in dit verslag mijn bedoeling ge weest om niets te verdoezelen, noch om iets uit boosheid neer te zetten; ik constateer alleen de feiten en daarom verdonkeremaan ik ook niet mijn plan om de gemoedsrust van den professor te verstoren. Ik ben niet altijd goed en nobel. Ik ben de held van dit verhaal, maar ik heb ook mijn slechte momenten. Ik was onbarmhartig gestemd jegens den professor. Ik kan bij voorbeeld geen on- bekendheid voorwenden met de opvattingen van een golfspeler, als een excuus voor mijn booze plannen. Ik wist, dat voor iemand die zoo met hart en ziel opging in het spel als de professor, het leed van in een gewichtige ïn.steh verslajren te worden in bitterheid alle andere smarten overtreft. Ik wist, dat als ik er net op het kantje doorrolde zijn eetlust voor dagen verdwenen zou zijn, zijn nacht rust voor nachten achtereen verstoord. Hij zou uit een onrustigen slaap opschrikken én jammeren, dat als hij in de tiende ronde zijn ijzeren golfstok gebruikt had in plaats van zijn „mashie" alles goed zou zijn geweest, datK als hij maar wat voorzichtiger geslagen had in de zevende ronde, het leven nu niet zoo somber en ledig zou zijn; dat een meer oordeelkundig gebruik van zijn „brassey" hem iets zou hebben gegeven dat het leven de moeite waard maakte. Ik wist al deze dingen. En het ontroerde me niet. Ik was hard als een steen. De professor wachtte me in\het Clubgebouw en begroette me met een koele, statige neiging van het hoofd. Mooie dag- voor golf, zei jk op mjjn op gewekte, vlotte manier. Hg boog zwijgend. Ook al goed, dacht ik. Wacht maar, mannetje! Wacht maar! Ik hoop dat juffrouw Derrick het goed maakt? voegde ik er luid bg. Dat bracht hem aan het praten. Hij kreeg een schok. Zijn gezicht werd nog dreigender. Juffrouw Derrick maakt het uitstekend, mijnheer. Dank u. En u Geen kwade gevolgen.,gehad, hoop ik, van uw bad van gisteren? Mijnheer Garnet, ik ben hier gekomen om golf te spelen, niet om te converseeren, zei hij. We begonnen. Ik sloeg van het eerste heuveltje af. Het was een schitterende slag. Ik zou het niet zelf zeggen .als er iemand was die het voor mij zei. De bescheidenheid zou het me verbieden. Maar, daar er niemand is, moet ik het .herhalen. Het was een van de beste slagen die ik ooit gezien heb. De bal schoot door de lucht, nam het gat en rolde verder over het gTas. Ik had voelen aankomen dat ik in conditie zou zijn. Tenzij mg'n tegenstander zichzelf ook overtrof was hij een verloren man. Ik kon hem maken en breken. Mijn uitmuntende slag was niet zonder uit werking op den professor gebleven. Ik kon zien, dat hij zichzelf niet vertrouwde. Hij attaqueerde zijn bal vreemder en op gróoter afstand'dan ik ooit had zien doen. Hij kwis pelde er boven met zijn stok alsof hij er een of anderen goocheltoer mee wilde uithalen. Toen sloeg hij en „topte" hem. De bal rolde twee meter verder. Hij keek er zwijgend naar. Toen keek hij mij aan ook zwijgend. Ik staarde naar de zee. Toen ik omkeek» was hij weer aan het werk met rijn brassey. Dezen keer raakte hü den rand en de bal rolde terug. Hij herhaalde die manoeuvre tweemaal. Pech! mompelde ik sympathiek bij den derden keer, en kwam daarbij zoo dicht bij dat ik bijna een slag kreeg met zijn niblick. Een ware golf-speler is prikkelbaar in tijden van tegenspoed en er was een roode gloed in de oogen van *3en professor, toen hij zich naar mg toewendde. Ik zal mijn bal oprapen, gromde hij. 1 We wandelden zwijgend naar het tweede heuveltje. Hg deed de tweede hole in vier slagen, wat goed was. Ik deed het in drie. wat ongelukkig genoeg voor hem, nog beter was. Ik won de derde hole. Ik won de vierde hole. Ik won de vijfde hole. Ik keek uit mijn ooghoeken naar mijn te genstander. De man leed. Zweetdroppels pa- - relden op zijn voorhoofd. Zijn spel was met wiskundige zekerheid bij ieder gat wilder geworden. Als hij een ploeg was geweest zou hij rqoeilijk meer aarde hebben kunnen opwerpen. De verbeelding deinst terug brj de gedachte wat hij'over een half uur zou doen, als hij met denzelfden spoed achteruit bleef gaan. Er kwam een gevoel van rust en tevreden-" heid over me. Ik had niets geen medelijden met hem. Al de verdorvenheid van mijn ka rakter had nu de overhand. Eens, toen hij den bal gemist had, ontmoette zijn blik den mijnen en we stonden elkaar een volle halve minuut, zonder ons te verroeren, aan te sta ren. Ik geloof', dat hij me, als Ik toen ge lachen had, zonder aarzelen zou zijn aange vallen. Er is een zeker type van golfspeler, dat werkelijk bijna ophoudt menschelijk te zijn onder de spanning van de wanhopige ellende van een serie misslagen. De zesde hole brengt den speler op een eenigszins verradelijk terrein, wat te wijten is aan het feit, dat je rekening moet houden met een leelijke sloot, een vijftig meter van het veld af. Het is een beest van een sloot, die, als jè pech-Jxebt, net je tweeden slag inpikt. „Laat alle hoop, gij die hier intreedt varen," zou er op een bordje bij gezet moeten worden. De professor trad er binnen. De ongeluk kige maif zond zijn tweede schot, een brassey-schot, zoo goed en flink als hij den heelen dag nog niet ^gemaakt had, midden in haar kaken. En toen greep razernij hem aan. Een genadig plaatselijk reglement, op gesteld door vriendelijke menschen, die zelf ook in die sloot hadjien gezeten, stelt vast, dat in dat geval de'speler zijn bal mag op rapen en hem over zijn schouder gooien, en één slag verliest. Eens, zoo gaat de legende, had iemand, die zichzelf op die wijze in het nauw zag gebracht, geen g-ebruik willen ma ken van dit voorrecht met de daaraan ver bonden straf en had zoo handig met niblick gemanoeuvreerd, dat hij er niet alleen was uitgekomen, maar zijn bal zeïJ stil had gelegen; *en nu imiteerden optimis ten soms zrjn moedige daad, hoewel tot m toe niemand in staat was geweest hetzelfdi succes te behalen. De professor besloot een kansje te wagei en faaldp jammerlijk. Daar ik met rnjjn derde bal op de „green" was en, tenzij buitengewoon slecht speelde, moreel over tuigd was, dat ik in vgf slagen down zoa zrjn< wat een schrikbeeld is voor de „hole", had zijn voortgezette strgd weinig practisd nut. Maar hg deed het uit louter wraakzucht alsof hg zich op den bal wilde wreken. Het was een griezelig gezicht hem zoo te zier, hoofd en schouders boven de sloot uit meppend op den obstinaten bal. Het was 1. zelfde schouwspel, dat eens een leek er toe bracht bij het aanschouwen van een match op te merken, dat hij Hockey een saai spel vond. „Zestien," zei de professor tusschen tanden. Toen raapte hij zijn bal op. Ik won de zevende hole. Ik won de achtste hole. De negende werd gehalveerd, want in de zwarte diepte van mijn ziel had Ik een plan van afschuwelijke, verfijnde wraak uitge dacht. Ik was van plan hem met uiterste inspanning acht holes achter elkaar te laten winnen. En dan, als de hoop weer opleefde, zou ft ten slotte winnen en hij zou gek worden. (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1941 | | pagina 2