OORLOGSWINTERHULP Rijtabijdfagc oorlogsgeweld' schade spoedig te wachten DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER in Duitschland geopend GROOTE REDEVOERING VAN DÉN FüHRER Sovjetschepen in Ned. Indië Verduisteren 19.12 uur Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schag'en. ZATERDAG 4 OCTOBER 1941. 86e Jaargang. No. 11615. Cfltgcrve cfer N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Schagen. .Niet door kapitaal, doch door Daifsche arbeidskracht zal de oorlog worden gewonnen" hulde aan de soldaten voor de geweldige prestaties aan het oostfront. nieuwe ope- ratie van reusachtigen omvang aan den gang. Berlijn, 8 October (D.N.B.)j Bij de heden gehouden betooging ter gele genheid van de opening van het oorlogswin- erhulpwerk 1941/1942, heeft de Führer het ivoord geVoerd. Hij zeide, dat het niet het doel was van deze redevoering om van re- jliek te dienen aan een van die staatslie- len, die zich kortgeleden hebben afgevraagd, ivaarom hij zoo lang heeft gezwegen. Later tal eenmaal afgèwogen en vastgesteld wor den, wat in deze maanden meer belang heeft gehad: de re voeringen van den heer Chur- ihill, of de handelingen van hem, den Führer. De Führer wee» er vervolgens op, dat hem het deelnemen» aan deze betoo ging zoo bijzonder moe Wijk geworden waa, omdat juist thans aan het Oostelijke front ter voleindiging van ingezette operatiesde weg gebaand wordt voor een nieuwe geweldige gebeurtenis! „Sedert 48 uur is we derom een operatie van reusachtigen omvang aan den gang. Zij- aal mede helpen den tegenstander in. het Posten te verpletteren." Ds Führer herinnerde er aan, dat hij ook lezen strijd niet heeft gewild, dat hij steeds ilechts een doel voor oógen heeft gehad, dat n hoofdzaak omlijnd was door het program tan de nationaal-socialistische partij. Ik ben lit doel, zoo zeide hij, nooit ontrouw gewor- en heb mijn program nooit opgegeven. Wat wij in deze jaren in vreedzamen opbouw hebben gepresteerd, is uniek. Ik en wij allen louden dezen oorlog niet noodig hebben ge- tad. De werken des vredes zouden er zorg roor hebben gedragen, dat onze naam zou lijn vereeuwigd. De Führer wees op de beginselen, die ten [rondslag lagen' aan zijn streven: „Ten eer- ite, de inwendige consolidatie der Duitsche tatie, ten tweede, de verovering' van de rechtsgelijkheid naar buiten en ten derde, de vereeniging van het Duitsche volk en daarmede het herstel van een door de na tuur gegeven toestand, die door eeuwen llechts kunstmatig onderbroken was." De Führer maakte duidelijk, dat daarme- _8 nooit gestreefd werd naar een oorlog. Een ding was zeker, zoo verklaarde hij, n.L, dat wij onder geen beding afstand wilden doen ^an het herstel der Duitsche vrijheid en laarmede van een der voorwaarden voor de Duitsche wederopkomst. De Führer schetste vervolgens uitvoerig den loop der gebeurtenissen, welke geleid lebben tot den strijd met de bolsjewisten, ïadat hij andere staten steeds de hand der verzoening had toegestoken, helaas niet, al dus spr., het volk, waarnaar ik in mijn le ren het meeste heb gestreefd, het Britsche. Niet, dat het Engelsche volk daarvoor in zijn geheel de verantwoordelijkheid draagt. Het zijn enkele menschen, die met hun vastgé- ■rreten haat iedere poging van dien aard tot ttvereenstemming hebben gesaboteerd, ge steund door dien internationalen wereldvij- Bnd, dien wij allen kennen, het internatio nale jodendom. In de maanden, waarin ik er naar streef de een overeenstemming tot stand te bren gen, heeft Churchill steeds maar een ding geroepen: „Ik wil een oorlog hebben". Hij heeft hem nu. En al zijn medeopruiers, die zeiden, dat het een charmante oorlog zou zijn, zullen thans wellicht intusschen over dezen „charmanten oorlog" reeds anders denken. En -wanneer zij nog niet mochten weten, dat deze oorlog voor Engeland geen charmante zaak wordt, zullen zij het metter tijd nog merken, zoo waar als ik hier sta. Een strijd wordt thans geleverd tusschen de waarheid en de leugen en zooals steeds, zal deze strijd tenslotte ze gevierend eindigen voor de waarheid. M.a.w. wil dat zeggen: Wat de Britsche propaganda, wat het internationale wereldjodendom en zijn democratische handlangers ook bijeen mogen liegen, aan de historische feiten zul len zij niets veranderen en het historische feit is, dat thans sedert twee jaren Duitsch land den eenen tegenstander na den ande ren ter aarde heeft geworpen. (Stormachtige bijval). De Führer schetste daarop de in- trigepolitiek van Moskou na het verdrag met Duitschland, zoodat ook hij gedwongen werd afweermaatregelen te nemen. Zij waren van zuiver defensieven aard, maar toch bleek reeds in Augustus en September 1940 een ding: een botsing in het westen met Enge land, die vooral het gehcele Duitsche lucht- wapcn zou hebben- gebonden, was niet nteer mogelijk, want in mijn rug stond een staat, die zich reeds gereed maakte, om op een dergelijk oogenblik tegen ons op te treden. Hoever echter deze voorbereidingen getroffen waren, hebben wij eerst thans in vollen om vang leeren kennen. Ik wilde toen nog een maal het geheele probleem ophelderen en heb derhalve toen Molotof uitgenoodigd naar Berlijn te komen. Na uiteengezet te hebben dat de vier eischen van Molotof onmogelijk konden worden ingewilligd, zonder dat Duitsch land zijn woord aan andere staten gegeven, zou hebben moeten breken, verklaarde de Führer. dat het zwijgen, bij de voor bereidingen tot den onvermijdelijken strijd hem zwaar gevallen was; vooral tegenover de soldaten, die nu, de een-e divisie naast de andere, aan de Oost grens van het rijk stonden en niet wisten, wat er eigenlijk gebeurde. En juist om hun nentwil mocht ik niet spreken, want wan neer ik ook maar een woord had verloren, dan zou dit weliswaar niet in het minst wijziging^ hebben gebracht in het besluit van Stalin. maar de .verrassingsmogeüjk- heid. die mij als laatste wapen resteerde, zou dan zijn weggevallen. (Bijval). 22 Juni Op 22 Juni des ochtends begon deze groot ste strijd der wereldgeschiedenis. Sindsdien zijn iets meer dan 3V$>. maand verstreken, en ik mag hier allereerst constateerenalles is sedertdien systematisch verloopen (storm achtige bijval). De leiding heeft zich ifkal dien tijd geen seconde de wet der actie laten ontnemen (wederom stormachtige bijval), integendeel is tot op den dag van heden ie dere actie precies zoo systematisch verloo pen als eens in het Oosten tegen d"e Polen, toen tegen Noorwegen en eindelijk tegen het Westen en op den Balkan. Slechts één ding moet ik hier constatee ren: wij hebben ons niet vergist in de juistheid der plannen, wij hebben ons ook niet vergist in de unieke historische, dapper heid der Duitsche soldaten, wij hebben ons ook niet vergist in de kwaliteit van onze wapenen. Wij hebben ons niet vergist in het vlotte fun-ctioneeren van onze geheele organisatie van het front over de reusachti ge daarachter liggende ruimten en ook hebben wij ons niet vergist in het Duitsche vaderland. Wel hebben wij ons In Iels vergist: wij hadden er geen idéé van. hoe rensaohtlQ de voorbereidingen van dezen tegenstander tegen Duitsch land en Europa waren en hoe ont zaglijk groot het gevaar was, hoe wij ditmaal op een haar na ontko men zijn. niet alleen aan de ver nietiging van Duitschland, maar van Europa (stormachtige Instemming). Ik spreek dat eerst heden uit, om dat ik heden zeggen mag. dat deze tegenstander reeds gebroken en nooit weer zal opstaan. (Minuten du rende daverende bijval). Hier heeft zich teaen Europa een macht gecon centreerd. waarvan helaas de mees ten geen idéé hadden en waarvan velen vandaag nog geen idéé hebben. Dit zon «en tweede stormloop van een Dzjengis Khan geworden zijn. De Führer bracht daarvoor dank aan de Duitsche soldaten en hun die met hen strij den, waarbij hij het Nederlandsche legioen niet vergat. Nederlagen? Onder groote hilariteit vervolgde de Führer: Volgens de Engelsche lezing hebben wij in het Oosten sedert drie maanden de eene ne derlaag na de andere geleden, maar wij staan ten Oosten van Smolensk, wij staan voor Leningrad en wij staan aan de Zwarte Zee. Wij staan voor de Krim en het zijn niet de Russen, die aan den Rijn staan. (Hilari teit). Wanneer derhalve tot dusverre de Rus sen voortdurend overwinningen hebben be haald, hebben zij hun overwinningen in ie Ier geval nie't uitgebuit, maar zijn zij na iedere overwinning honderd of tweehonderd kilo meter teruggetrokken, waarschijnlijk om ons de diepte van het gebied binnen te lokken. Voortgaande zeide de Führer: Wat het bolsjewisme van menschen kan maken heb ben wij thans gezien: een tegenstander, die strijdt tegelijkertijd uit dierlijke bloedch>rst aan den eenen kant en lafheid en angst voor zijn commissarissen aan den anderen kant Het paradijs der arbeiders en der boeren, dat ik steeds geschilderd heb, dat zullen na het einde van dezen oorlog, millioenen sol daten bevestigen, juist zooals ik het heb ge schetst. Zij hebben gemarcheerd op de stra ten van dit „paradijs": Eén enkele wapen fabriek ten koste van den levensstandaard dezer menschen. Eén wapenfabriek tegen Europa! Niet met kapitaal, doch met arbeid. Spr. schetst'* de geweldige prestaties der Duitsche divisies en het ontzaglijke werk achter het front De Führer verbond hieraan een dank betuiging aan het vaderland. In dit verband merkte hij op: ik weet dat er thans geen tegenstander meer is. (hen wij niet met de voorradige hoeveelheden munitie op d'e knieën zouden kunnen brengen en wanneer HIER BROODCRAAN HEER AARDAPPELEN (Foto: Polygoon-v. Bilzen) gij menigmoal in de krant iets leest over de reusachtige plannen'van andere staten, wat zij alles voornemens zijn te doen en te beginnen en wanneer gij hoort van mil- Iiarden sommen, dan. mijn volksgenooten. herinnert u dan. wat ik thans zeg: ten eer ste. wij stellen in dienst van dezen strijd ook een heel continent. Ten tweede, wij spreken niet van kapitaal, maar van ar beidskracht en deze arbeidskracht stellen wii voor honderd procent in dezen dienst, en ten derde, wanneer wii er niet over spreken, dan beteekent dat niet. dat wij niets doen. Ik weet heel precies, dat de anderen alles beter kunnen dan wij. Zij bouwen tanks, die onoverwinnelijk ziin. zij zijn sneller dan de onze. sterker gepantserd, dan de onze, zii hebben betere kanonnen d'an deonze. en zij hebben heelemaal geen benzine noo dig. In den strijd hebben wij ze neerge schoten en dat is beslissend (bijval) en de machines, die thans bij ons rijden, of schie ten of vliegen, zijn niet de machines, waar mede wij het volgend jaar rijden. of schie ten of vliegen zullen. Wanneer deze oorlog eens geëindigd zal -zijn,..dan heeft de Duitsche soldaat hem ge wonnen, die in zijn massa werkelijk de mas sa *'an ons volk vertegenwoordigt en hij is gewonnen door het Duitsche vaderland met de millioenen arbeidende menschen. Wan neer deze oorlog geëindigd za' zijn, zal jk daaruit terugkeeren als een nog veel fana tieker nationaal-socialist dan ik vroeger was. Ik kom uit dezen oorlog eens terug, weer met mijn oude partijprogram, welks verwe zenlijking mij nog belangrijker is en schijnt te zijn, dan wellicht op den eersten dag. De stemming in Berlijn. B e r 1 ij n, 3 October (D N.B.) Het Duitsche volk was door blijde verras sing aangegrepen, toen vanmiddag bekend werd, dat de Führer zou spreken bij de ope ning van den arbeid Winterhulp in het sei zoen 1941/1942. Duizenden stonden schouder aan schouder. Het bruine hemd van de par tij en het veldgrijs der soldaten beheerschten de vergaderzaal. Uit de Berlijnschelazaret ten waren honderden gewonden gekomen, voor wie de eerste riien waren gereserveerd. Het jaarverslag, dat Dr. Goebbels uit bracht, bewees in nuchtere cijfers met welk een offervaardigheid het Duitsche volk in het vaderland zich achter het front van zijn strijdende soldaten heeft gesteld. Weergaloos gejuich vervulde het sportpa leis, toen de Führer verscheen en onder de tonen van de Badenweiler marsch naar de sprekertribune schreed. Het hoerageroep nam maar geen einde, toen dr. Goebbels den Führer in hartelijke bewoordingen begroette. De woorden van den minister gingen in een storm van toejuichingen verloren toen hij te kennen gaf, dat het geheele Duitsche volk den Führer zal bijstaan, todat het uur der overwinning heeft geslagen. Verbittering in Japan. Tokio, 3 October (D.N.B.): De Kokoemin Sjimboen maakt melding van een bericht uit Soerabaja, volgens het welk kort geleden eenige Sowjetschepen zijn binnengeloopen, teneinde olie, rubber, koffie enz. te laden. Het is duidelijk, zoo schrijft het blad, dat deze materialen naar Wladi- wostok gebracht moeten worden. In dit vfer- band vraagt het blad: „Wil Nederlandsch-In- dië Japan op geringschattende wijze behan delen?" Het Japansche volk is in der tijd zeer verbitterd geweest op den negatieven uitslag van de handelsonderhandelingen tus- sehen Nederlandsch-Indië en Japan, zoo con stateert het blad. Door de weigering om een overeenkomst met Japan te sluiten zijn let terlijk de exporten van olie en andere ma terialen naar Japan gestuit." Terwijl Neder landsch-Indië onder nietszeggende voorwend sels de leveranties voor jaren geweigerd heeft, voert het thans goederen uit naar de Sowjet-Unie. Natuurlijk kan Japan niet on verschillig blijven ten aanzien van deze vij andige houding, te minder daar deze gebeur tenissen zich afspelen in het gebied van de gemeenschappelijke OostAziatische economi sche ruimte. aan nekkramp overleden. In de afgeloopen week heeft zich in het plaatsje Wellerlooi onder de gemeente Ber gen (L.), een geval van nekkramp met doo delijken ailoop voorgedaan. Het slachtoffer, de 36-jarige arbeider Thissen, is, na enkele dagen in het zieken huis te Venlo te zijn verpleegd, overleden. X" Duitschland strijdt voor Europa Operatics in het Oosten met succes voortgezet Hoofdkwartier van den Führer, 3 October (D.N.B.): Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Oosten worden de operaties met succes voortgezet. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van 2 op 3 October mili taire installaties in Moskou, alsmede een belangrijk bewapeningsbedrijf ton Z.-Oosten van Charkof, waarvan de goe de uitwerking werd waargenomen. Een vrij sterke formatie gevechtsvliegers viel in den afgeloopen nacht opnieuw het Britsche scheepsbouwcentrum New- f Castle met vernietigende uiwèrking aan. Andere luchtaanvallen waren ge richt op voor den oorlog belangrijke inrichtingen aan de Britsche Oost- en Zuidoost-kust, alsmede op verscheide ne vliegvelden. In het kanaalgebied schoten jagers gisteren negen eenheden van de ma rine drie Britsche vliegtuigen neer. In Noord-Afrika bombardeerden Duit sche duikbommenwerpers op 1 October. de havenwerken van Mersa Matroeh en Tobroek. Eenheden van de Duitsche ma rine schoten aan de Lybische-kust drie Rritsche vliegtuigen neer. De vijand heeft overdag noch des nachts militaire acties boven het Duit sche gebied ondernomen. Ontslag van tijdelijke werknemers MISVERSTANDEN UIT DEN WEG GERUIMD. Amsterdam. 3 October. De pers dienst vaji het N.V.V. eoildt: Met ingang van 1 Juni 1941 had de direc teur-generaal van, den arbeid aan leiders van industrie- en handelsbedrijven, alsmede van landbouwbedrijven met uitzondering van akkerbouw- en- veehouderijbedrijven, vergüönig verleend tot het ontslaan van werknemers, die bij hen in tijdelijken dienst zijn, onder wie wordt verstaan werknemers, die op niet meer dan 110 dagen in de zés onmiddellijk aan den d'atum van het ont slag voorafgaande' maanden bij hen werk zaam zijn geweest. Over deze vergunning zijn vele misver standen gerezen. De voornaamste hiervan was wel deze. dat men uitging van. de Op vatting. dat bij het bepalen van de 110 dagen uitsluitend rekening beheoft te wor den gehouden met de dagen, waarop door den betreffen den arbeider, in den termijn van 6 maanden, onmiddellijk aan den da tum van het ontslag voorafgaande, in dienst van den aanvrager art>eid werd ver richt. Zondagen en algemeen erkende Chris telijke feestdagen, waarop niet was gewerkt, telden derhalve bij deze berekening niet mee. Evenmin was dit het geval met dagen, waarop de arbeider wegens ziekte, vacan- tie. onwerkbaar weer, ongeval enz. geen arbeid bad verricht. De directeur-generaal van den arbeid heeft thans aan de vertrouwensinstantie voor het bouwbedrijf medegedeeld, dat de in het uit voeringsbesluit genoemde woorden „bij hen werkzaam zijn geweest" moeten worden op gevat als „in den dienstbetrekking zijn ge weest". Dit beteekent dus4 dat bij de bere kening van het aantal van 110 dagen Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.46 uur de duur der dienstbetrekking geldt en' Zondagen, algemeen erkende christelijke feestdagen, vacantieda- gen en elke andere dag, waarop we gens welke omstandigheden ook niet is gewerkt, wel worden meegeteld. Het is duidelijk, dat bij- deze gewij zigde interpretatie, in vele gevallen, waarin voorheen geen vergunning tot ontslag behoefde te worden ge vraagd, thans wel vergunning noo dig is. Een veel voorkomende misvatting was ver volgens, dat bij het berekenen van de 110 dagen ook moeten worden geteld de dager., waarop een arbeider, gedurende den termijn, van 6 maanden onmiddellijk aan den datum van ontslag voorafgaande, in dienst van een anderen werkgever dan den aanvrager werk zaam was. Deze opvatting is onjuist. Er moet slechts rekening worden gehouden met het aantal dagen, dat de arbeider in genoem den termijn werkzaam was in de onderne- Vele werkgevers zijn van meening, dat geen vergunning tot ontslag noodig is, indien een arbeider, die krachtens een verleende vergunning werd ontslagen, na korten tijd opnieuw werd tewerkgesteld en opnieuw ontslagen. Zij zijn van oordeel; dat dan .slechts rekening behoeft te worden gehouden met den duur van het laatste dienstverband. Ook deze opvatting is onjuist. Bij elk geval van ontslag moet worden nagegaan of de desbetreffende arbeider in den termijn van 6 maanden, onmiddellijk aan den datum van het ontslag voorafgaande, meer dan 110 da gen in de onderneming werkzaam was. Meermalen komt het, voor, dat werkgevers een vergunning vragen tot ontslag van een arbeider, die inmiddels zonder medewer king van den werkgever bij een ander in dienst trad. Ook gebeurt het, dat een arbei der, terwijl de aanvrage om. vergunning tot ontslag in behandeling is, van werkgever verandert In deze gevallen werd tot dus ver geen vergunning verleend, wijl deze strikt genomen niet noodig was. De direc teur-generaal van den arbeid heeft besloten in dergelijke gevallen toch een vergunning te verleenen, indien deze door den werkge ver wordt gevraagd. Als datum van ingang dezer vergunning wordt dan gesteld de dag, waarop de arbeider bij een anderen werk gever in dienst trad. BRUTALE AANRANDING TE BAARN. Een brutale aanranding is gistermorgen in Baarn voorgekomen. Een bewoner van de Weteringstraat hoorde op den zolder gestom mel. Meenende dat het zijn knecht was, riep hij hem eenige malen, evenwel zonder resul taat Nieuwsgierig wai de knecht daar op den zolder uitvoerde, klom de bewoner naar boven. Boven aan de trap werd hij door een onbekende aangevallen, die hem met een zwaren beitel een slag in den nek toebracht, waardoor hij ernstig werd gewond. De aan rander vluchtte naar buiten, den in de na bijheid gelegen polder in. De politie, die in middels gewaarschuwd was. zette den vluch teling in den polder na, en arresteerde hem tenslotte. Na verhoor werd hij in verzekerde bewaring gesteld. De reorganisatie in de afwikke ling van de oorlogs- en defensie- schadezaken. Onderhond met den algemeen gemachtigde. 's-Gravenhage, 4 October. Het ANP. vond den heer F. L. Rambonnet, algemeen ge machtigde voor de oorlogs- en defensiescba- den, bereid, in aansluiting aan zijn mede- deelingen over de nieuwe* huisraadschade regeling. eenige inlichtingen te verstrekken over de verdere wijzigingen en verbeterin gen bij de afwikkeling van de oorlogs- en defensieschadezaken. Naast de schade ten gevolge van de uit voering der inkwartieringswet heeft men de schaden als gevolg van wegruimingen, stel- lingbouw, inundatieën e.d. Dezejvallen onder de wet staat van oorlog en beleg on inunda- tiewet. De procedure van afwikkeling van deze schadegevallen kon aanmerkelijk wor den vereenvoudigd, doordat bij de schadebe- paling het zwaartepunt meer is komen te liggen bij de taxaties van de plaatselijke des kundigen, die zich met de gedupeerden in verbinding stellen, ten einde zooveel moge lijk in onderling overleg het bedrag der schade Ie bepalen. Er zal binnenkort een besluit worden af gekondigd. waarbij de definitieve afdoening der defensie schadegevallen nader wordt geregeld. Bij dat besluit zal een uiterste termijn worden gesteld waarbinnen de schadegeval Ier} moeten worden aangegeven. Het beroep terzake van de beslissingen waarbij de schaden zijn toegekend, wordt vereenvoudigd en de administratieve uit voering vanwege het departement van fi nanciën wordt nader geregeld'. De oorlogsgeweldschadezaken. De algemeen gemachtigde heeft maatre gelen kunnen treffen dat de schade enguête commissies met haar voorbereidende werk zaamheden voor de uitbetaling der schade- declaraties 1 over het geheel per 1 October klaar zijn. Daarna volgt dan de verrekening met de voorschottencredieten en kan ten departement de betaalbaarstelling plaats vinden, behalve voor de huisraadschadége- vallen die door de belastingontvangers wor den uitbetaald. Er kan thans op worden ge- rokend. dat behoudens gevallen, waarin zich bijzondere moeilijkheden voordoen, de rijksbijdrage terzake' van de oorlogsgeweid- schade nog in den loop van dit jaar betaaL baar wordt gesteld. Tot zoover wat op het gebied van de or ganisatie tot nu toe is bereikt In het tweede deel van dit interview zal een en ander worden medegedeeld over verdere verbeteringen, welke in de oorlogsschadere gelingen kunnen worden verwacht. Luchtalarm - neersuizende bommen - voltreffer Steunt de Nedenandsche ambulan- ce uan hel Oostfront, Koninginne gracht 22, Giro 87600 's Graven- hage.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1