K. Blaauboer Ziekenhuis- verpleging Woning- Inrichting GELDIGE BONNEN Alkmaarsche Kaasmarkt Kantongerecht te Alkmaar SCHAGEN kan geen besluit nemen Alle gegevens omtrent het zie- kenfondsbeslait ontbreken nog. De vereeniging voor ziekenhuisverpleging, welke gisteravond in café C. Boontjes ver gaderde, met een ongewoon groot aantal le den, heeft nog geen enkel besluit kunnen nemen in verband met de komende reorga nisatie -volgens het ziekenfondsbesluit Had de federatie van ziekenhuisverpleging •erst aangedrongen op aansluiting bij een te stichten groote landelijke werkende onder- <nge vereeniging, welke voor de niet-ver- plicht verzekerden ook doktershulp enz. aou verstrekken, per 1 October was bericht dat een dergelijke actie geen resultaat zou ihebben. Wel schijnen de vereenigingen voor ziekenhuisverpleging een taak te kunnen houden, doch dan is concentratie gewenscht. De federatie stelt zich thans voor een groote vereeniging van alleen ziekenhuisverpleging te vormen welke a f 1.50 per lid lusten en lasten der kleine vereenigingen wil overne men. Toezeggingen omtrent uitkeeringen •nzoovoort konden nog niet worden gegeven Het is te begrijpen, dat de vergadering hier voor niet veel voelde en zich meer voorstel de van districtsvorming, volgens een plan van de vereeniging voor ziekenhuisverple ging te Alkmaar, welke besturen van zus terverenigingen op 11 October tot een be spreking heeft uitgenoodigd. Het bestuur kreeg machtiging deze vergadering bij te wonen, daarna zal het de leden opnieuw bijeenroepen. Men zal trachten te redden wat te redden is voor de groep, die overblijft, de kleine boeren en middenstanders en werk nemers met een inkomen van boven f 3000. Ook ten aanzien van werknemers, voor wie door den werkgever 5 met inhouden van 2% pet. van het salaris van den werk nemer moet worden betaald, waarvoor de reeds meermalen gepubliceerde risicos ge dekt zullen zijn, is de mogelijkheid nog niet uitgesloten dat zij zich bij een vereeniging voor ziekenhuisverpleging kunnen aanslui ten. Over al deze zaken zal dus nader be te ist moeten worden, ook over de bestem ming van het reservefonds, dat thans nog t i 2400 bedraagt. De vergadering/welke onder leiding stond van den heer Wissekerke, had een prettig jverloop. Voor het eerst na lange ziekte was de voorzitter, de heer J. van Barneveld weer aanwezig. Hem werd een speciaal welkom toegeroepen. LIQUIDATIE VOORBARIG! - Via het A.N.P. ontvangen wij de volgende rnededeeling: Hier en daar heeft in belanghebbende kringen de meening post gevat, dat door de werking van ziekenfondsbesluit, het be staansrecht van de vereenigingen voor de verzekering tegen de kosten van ziekenhuis verpleging zou zijn komen te vervallen. In verband hiermede vestigt de commis saris, belast met het toezicht op de zieken fondsen er de aandacht op, dat volgens ge noemd besluit ook deze vereenigingen, even als de ziekenfondsen in engeren zin, aan hem erkenning kunnen verzoeken, Het moet daarom volstrekt voorbarig hee- ten, Indien reeds nu voordat nadere ge gevens terzake zijn bekend gemaakt, tot li quidatie van de hier bedoelde vereenigin gen zou worden besloten of overgegaan. „BELOOF ME NIETS". Het Residentietooneel komt in Theater Royal. Woensdag a.s. komt het Residentietooneel in Theater Royal met het tooneelstuk „Be loof me niets", een blijspel in vier bedrijven van Charlotte Riszmann. De regie is in han- derr van Johan de Meester. De Haagsche Crt. schrijft over dit stuk het volgende: De jeugdige Caro van Eyck heeft bewezen' een ongewoon en veelbelovend talent te bezitten. Het is een boeiend, knap geschreven stuk, met* goéde karakterteekening, gevoelig en vol begrip en met een weldadigen inslag van waarachtigen. uit mildheid geboren en mild stemmenden humor. Een stuk vol lief de in hoogeren zin. Zóó heeft Caro van Eyca de groote rol van Monika gespeeld met temperament, met ge voel. psychologisch uitstekend verantwoord ook in de vele stemmings-overgangen, maar bovenal op een ondergrond van liefde, die begrijpend medeleven en een glimlach van ontroering bij den toeschouwer opwekte. Hulde aan deze méér dan alleen knappe creatie, aan dit beheerschte, in zijn natuur lijken eenvoud toch rijke spel van /binnen uit. Doch zeker niet minder knap gespeeld le vens-echt en sympathiek is de Maarten van Paul Steenbergen. Als wij zeggen, dat hü de fanatieke, egocentrische, onhandelbare en onberekenbaree kunstenaar ten-voeten- uit was. zeggen wij niets te veel en bren gen wij dezen knappe acteur den hoogsten lof. Zijn spel is tot in onderdeden kf en daarbij van een natuurlijke nervositeit, die de figuur naar binnen en naar buiten voor pns deed leven. Eenzelfde natuurlijkheid vooral en een volkomen op elkaar ingesteld en afgestemd zijn. maakte het samenspel van de beide artisten tot een genot. ROODE KOOL TE DUUR VERKOCHT. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam heeft den groentenhandelaar G. D. te Schagen veroordeeld tot een boete van f 30.—, omdat D. in Augustus j.1. als kleinhandelaar roode kool had verkocht voor 10 cent, toen de maximaal toelaatbare prijs 8Vfe cent bedroeg. POLITIE* Gevonden: Een kindertaschje, een overall, een armbandje, een bril in brillendoos, een zilveren armbandje. Verloren: Een portemonnaitje, een pop met wagen, een hee ren rij wiel, een donkerrood re genkapje, een groen gevlamde vulpen, een wollen kindervest, een bos sleutels en een blauwe ceintuur (in pakje). DE PAARDENKEURING TE SCHAGEN. Mooie inzendingen bij de drie jarige en oudere paarden. (Van een deskundige medewerker.) Ter gelegenheid van de tentoonstelling vond de traditioneele paardenkeuring plaats, zoowel voor warmbloed als voor koudbloed of juister uitgedrukt, voor landbouwtuig- paard- en landbouwtrekpaardtype. Er was veel belangstelling van de zijde van het publiek, zoo erg zelfs, dat wij in den beginne onmogelijk de keuring konden vol gen. De hulp van de marechaussee moest worden ingeroepen en opperwachtmeester Misbeek zorgde er vervolgens voor, dat de jury haar taak naar behoóren kon vervullen. De rubriek veulens tuigpaardtype was zeer goed van kwaliteit. Van het trekpaardtype waren er maar twee, beidé goedsoortig. In de rubrieken 1%-jarige en 2V*>-jarige landbouwtuigpaarden, waren geen extra koppaarden. De rubriek 3-jarige en oudere paarden (l.tg.p.) was zeer goed. Na schifting ston den daar tenslotte 'n zestal beste merries naast elkander. En dan is de plaatsing niet zoo eenvoudig, vooral ook niet omdat men naast 't Geldersche type ook vertegenwoor digers van het Gron. type in dezelfde klas moet beoordeelen. Voor deze beide typen zijn de eischen nogal verschillend. Keurt men streng op foktype, dan wordt 't voor de jury gemakkelijker. Kent men veel gewicht toe aan de gang in draf, dan zal men aan den anderen kant misschien wat op het type toe geven! 'tZal financieel misschien niet uit voerbaar zijn, maar anders moest men voor a£le rubrieken l.tg.p. twee klassen maken, Geld. en Gron. En dan keuren volgens de eischen die aan beide typen gesteld wor den. Dat is 't eenvoudigst. Dan weet de jury ook precies waar zij zich aan te houden heeft. De uitslagen publiceerden wij reeds. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria, dochter van Rens Nico- laas Rempt en van Jannetje Kossen. Theo- dora Frederica Catharina, dochter van Hiero- nijmus Ulferts Nanninga en van Aliede Kee Bruins. Johan Bernard, zoon van Dirk Ber- nardus Ruig en van Catharina Bijpost. Ondertrouwd: Arnoldus Boorsma, oud 30 jaren, tHinman, wonende te Bergen en Niesje van den Molen, oud 23 jaren, zonder beroep, wonende te Schagen. Overleden: Floris Blaauboer, oud 23 jaren. Jansje Kromhout, oud 71 jaren, echtgenoote van Jan Waag. Cornelis Rentenaar, oud 57 jaren, echtgenoot van Jannetje Ploeger. Jan Bregman, oud 72 jaren, echtgenoot van Ma- rijtje Leeuwrik. BOUWVERGUNNINGEN. Door den Burgemeester is aan F. Kruit, Laagzijde, vergunning verleend tot het ver nieuwen van een woon- en winkelhuis en aan C. Beets, Grootewal G 17, tot het bou wen van een veestalling met bergplaats. BOOMEN ROOIEN. Door den Productie-commissaris voor de boschbouw is aan den Burgemeester toestem ming verleend om de iepenboomen aan de Laagzijde alhier er om de andere één te rooien (z.g.n. uitdunnen). PAARDENMARKT. Behalve de gewone jaarlijksche paarden markten zal er op 22 December a.s. in deze gemeente een extra taxatie-markt van paar den worden gehouden. GOEDGEKEURD. Dóór "den Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nii verheid en cheepvaart is goedgekeurd de verordening betreffende het sluiten van de slagerswin kels op Maandag vóór 1 uur des namiddags. ZIJPE POLITIE. Verloren tusschen St. Maartensbrug en St. Maartensvlotbrug: een regenjas. T ZAND. KAP VERGUNNING. De Productiecommissaris voor den Bosch- bouw en Houtteelt, heeft aan den heer C. Muntjewerf te Alkmaar, ontheffing van het kap verbod verleend voor het vellen van 3 iepen bij diens woning te 'tZand, zulks met bepaling, dat met populieren worde herbe- plant SCHAGERBRUG; MOND- EN KLAUWZEER GEWEKEN. Het mond- en klauwzeer, dat onlangs werd geconstateerd bij het vee van den heer J. van den Heuvel alhier, kan als geweken wor den beschouwd. De gemeente Zijpe is thans weer „vrij" van mond- en klauwzeer. BURGERBRUG. ZIEKENHUISVERPLEGING. Donderdagavond vergaderde in het lokaal van den heer Langedijk de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging alhier. Voorzitter open de de vergadering met een woord van wel kom aan de aanwezigen, tevens zijn voldoe ning uitsprekende voor de goede opkomst. Voorzitter deelde verder mede, dat deze bui tengewone vergadering werd gehouden naar aanleiding van het bekende voorstel van de Federatie van Vereenigingen voor Zieken huisverpleging. Hierna wordt door den secretaris het punt Reorganisatie, van de agenda uitvoerig toe gelicht. Daar echter de plannen van de Federatie niet kunnen doorgaan, zooals uit ingeko men mededeelingen bleek, zijn in deze geen besluiten genomen. Het bestuur verkreeg van de ledèn vrij mandaat om te handelen naar de omstan digheden zich zullen voordoen. WINKEL BEWAKINGSDIENST. Door den Secretaris-Generaal van het De partement van Justitie is tot wederopzeg ging toegelaten den door de Coöp. Zuivel fabriek West-Friesland alhier ingestelden particulieren bedrijfsbewakingsdienst. ONTHEFFING. Door den Rijksinspecteur van het verkeer is aan de Directie van de N.V. H.A B".0. tot wederopzegging ontheffing verleend van het bepaalde in art. 10. Ie van het Rijtijdenbe sluit voor één chauffeur te Winkel. Oogenschijnlijk was er weinig verandering De aanvoer handhaafde zich op omstreeks 43.000 kg., een kwantum, dat langzamerhand bijna vaststaand schijnt te worden. De hoog ste prijzen kwamen overeen met de maxi mumprijzen, f 56 voor 40 pl. en f 43.50 voor 20 pl., en de gang van de markt lag daar dicht onder in verband met de in dooisnee goede kwaliteiten. Deze laatste zijn in dezen tijd van het jaar in den regel goed en de bereiding van 20 pl. lijkt vooral nu minder bezwaren op te leveren. Toch was de ondergrond heel.anders dan de vorige week. Men schijnt bij de regee- ringsinstanties tot het inzicht te zijn geko men, dat de productie van kaas vergeleken bij de consumptiemelkprijzen te voordeelig was en men heeft in verband daarmee de diverse heffingen aanzienlijk veranderd. De heffing op kaas is sterk verzwaard. Tot dus verre bedroeg ze resp. f 6 en f 9 voor 20 pl. en 40 pl. Deze bedragen zijn verhoogd tot niet minder dan f 17 en f 23 per 100 Kg., zoo dat thans per pond Edammer 40 pl. ,niet meer 4^, doch liy2 cent aan heffing moet worden betaald. Dit zou beteekenen een op brengst voor de fabriek ad 56—liy2 ct. is 44V£ ct. per pond. In werkelijkheid echter is deze opbrengst lager, aangezien de kaas Voor de heffing wordt gewogen wanneer ze 12 dagen oud is, terwijl de kaas aan de markt aanzienlijk ouder is en dus meer is ingedroogd. Men taxeert deze heffingverzwa- ring op ca. iy2 ct. per L. melk. Daarnaast is de heffing op de melk bij de slijters teruggebracht van 2 ct. op 1J/2 cent, zoodat het verschil in opbrengst met ca. 2 ct. is veranderd ten gunste van dé consump- tiemelk, die hiermee naar de meening van ingewijden, voordeeliger komt te liggen dan de kaas. Overigens vernemen we, dat de melkleve rarities door verschillende fabrieken is stop gezet of beperkt, waardoor de voor kaaspro ductie beschikbare melk in de toekomst waarschijnlijk zal toenemen en dus meer kaas te verwachten is. Deze stopzetting zou verband houden met het feit, dat de ca- seine-bereiding is beperkt, getzien het feit, dat de voorraden van dit artikel voldoende schijnen te zijn. Intusschen hoort men ook spreken over groote kaas voorraden, terwijl de a(zet, ten gevolge van geringe koopconsenten,' stag neert. Het gevolg hiervan is, dat de kaas- voorraden zich concentreren bij de produ centen en in de regeeringspakhuizen, terwijl de voorraden bij den detaillist betrekkelijk gering zouden zijn. Met belangstelling zal men mogen afwach ten, hoe dit alles zich zal uitwerken op de kaasmarkt. De verwachting schijnt gerecht vaardigd, dat we in de komende weken een stijging zullen kunnen waarnemen. VOOR DE VROUWEN. Naar wij vernemen zal de kookleerares van het P.E.N., mevr. Roersch Semeyns Woens dag 8 October een demonstratie geven, ge assisteerd door mevr. J. Felins, eveneens kookleerares. De toegang is voor alle dames gratis. HARENKARSPEL DIRKSHORN. SCHAKEN. De schaakclub „Dirkshorn" heeft haar zo mercompetitie beëindigd en is deze week met de wintercompetitie begonnen. De uitslagen van de gespeelde partijen lui den als volgt: Wit: Zwart: P. TijsenH. Stins 10 A. N. IpingA. van Dijk 01 C. Schuit Azn.—W. A. Bullooper 0—1 P. SlotemakerP. Hoeve 01 P. SlotemakerL. Meinema 10 W. A. BullooperL. Meinema 10 De heer L. Doekes alhier werd bij enkele candidaatstelling als voorzitter van de Banne Harenkarspel herkozen. De heer C. Francis te Woudmeer werd bij enkele candidaatstel ling als Hoofdingeland van genoemde Banne herkozen. WAARLAND. De heer P. Smit te Waarland werd bij en kele candidaatstelling als lid van het Dag. Bestuur der Waarlandspolder herkozen. WIERINGEN POLITIE. Verloren: Een licht-groene ceintuur van een jurk. Inlichtingen gemeentebode. Schagen Tel. 395 (Ziting van Vrijdag 3 October.) HET WAS GEEN SNOEKDREG. De Kantonrechter mr. Boerrigter deed uit spraak in de zaak tegen een zestal vis- schers dat, volgens den verbalisant met een snoekdreg zou hebben gevischt. De Kantonrechter achtte niet bewezen, dat met een snoekdreg was gevischt, doch wel met een voorwerp, bestaande uit een stok, waaran een lijn met dobber was vastge maakt en aan het uiteinde van de lijn drie vischhaken samengevoegd in den vorm van een dreg, aan één van welke haken zich aas bevond Deze drie hakén vormen geen snoekdreg, al zijn zij samengevoegd in den vorm van een dreg. Blijkens de verklarin gen der gehoorde deskundigen dient een snoekdreg om een snoek, dien de visscher in het water ziet, vast te grijpen en uit hot water te halen, zonder dat die visch niet aas wordt gelokt. De visschers werderl der- in de week van 5 Octt/m 11 Oct 194L ELK DER VOLGENDE BONNEN GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN; 5 October t.m. 11 October 1941 38-4 brood 38 brood 38 vleesch 38 vl.waren 38 melk I 38-A aardap. 5 October t.m. 121 algemeen 122 algemeen 123 algemeen 124 t.m. 127 algemeen D en E rijst 128 algemeen 129 algemeen 130 algemeen 131 Lm. 134 algemeen 4 rants y2 rantsoen Jbrood of «ebak vleesch of vleeschwaren 1 rantspen 1% liter 1% Kg. melk aardappelen 1 November 1941 1 Kg. suiker 250 gram koffie-surrogaat 300 gram jam 1 rantsoen bloem, brood of gebak 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram rijst havermout gort vermicelli of maïzena kaas 25 September t.m. 13 October 1941 36-37 boter 36-37 vet 1250 gram 250 gram boter boter met reductie Beschikbaar per persoon 0 t/m 3 jaar 4 t/m 13 jaar 14 t/m 20 jaar vol was senen in tijdvak van één week 22 3 Ü'/4 ^ants. liter kg in tijdvak van vier weken 250 500 500 250 250 100 1 250 500 250 250 100 250 500 250 250 100 1 250 500 250 250 100 kg grara gram rants, gram gram grafti gram in tijdvak van 19 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 gram gram 1 October t.m. 31 October 1941 120 algemeen C-zeep (bonkaart P) C-zeep (bonkaart Q) C-toiletzeep Textielbon J 1 rantsoen 1 rantsoen 1 rantsoen 75 gram toiletzeep 50 gram scheerzeep 24 Juni t.m 31 December 1941 0103 bonkaart J 0104 bonkaart K 01—11 bonkaart L 05—07 bonkaart J 0508 bonkaart K 1 eenheid vaste brandstof 1 eenheid turf ÉÉN RANTSOEN brood 100 gram brood gebak 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes óf speculaas, koek óf e cake óf gevilld klein korstgebak. óf gevuld groot korstgebak. óf taart, gebakjes tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, kindermeel havermout, -vlokken, -bloem, -gort, aardappelmeelvlok- ken, gruttemeel. (gemengd meel) 250 gram gort, gortmout, gortbloem, grutten (alle soorten), gruttemeel, (gem. meel), rijstgries, aardappeltapioca vermicelli, macaroni, spaghetti maizena. sago, aardappelmeel, óf zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsaus- poeder vleesch gewicht van been Inbegrepen gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst, zure zult 500 gram jam. siroop, honing, enz. 1 H.L. (max. 75 kg.) anthraciet, steenkolen, industrie- of eier- briketten of 2^5 H.L. kolenslik of 2 H.L. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes) of 110 Kg. bruinkoolbriketten of 450 Stuks (200 kg baggert.urf of 300 Stuks (195 kg persturf of 200 Kg. overige soorten turf Zeep 150 gram toiletzeep (samenstelling na 1 September) of 90 gram huishoudzeep of 200 gram zachte zeep (samenstelling vóór 1 Januari 1941) of 150 gram zachte zeep (samenstelling na 1 Januari 1941) of 100 gram zachte zeep (samenstelling na 31 Augustus 1941) of 300 gram zachte zeeppasta of 250 gram zeeppoeder Voor de overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst ver melde hoeveelheden. bloem rijst havermout gort vermicelli maizena vleesch vleeschwaren lam Brandstoffen 100 gram 75 gram 140 gratn 300 gram 400 gram 50Ó gram 600 gram 70 gram 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram 10Ö gram '100 grara 75 gram ATTENTIE! DE VOLGENDE BONNEN ZIJN NA ZATERDAG 4 OCTOBER NIET MEER GELDIG 37 brood,'vleesch, vleeschwaren, melk I 38 reserve 34 t.m. 37 bloem en kaas C havermout en rijst 114 ton. 119 algemeen De bonnen, welke met ingang van den Zondag zijn geldig ver klaard, met uitzondering van die voor vleesch of vleeschwa ren, mogen reeds op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruik L Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandw en Dinsdag is niet geoorloofd. halve door den Kantonrechter vrijgespro ken. Mej. H. M. v. T. uit Amsterdam, die haar huisje had laten verwaarloozen, niet tegenstaande B. en W. van Warmenhuizen, alwaar het huisje zich bevond, verd. had aangemaand de noodige verbeteringen aan te brengen, werd veroordeeld tot f 15 boete subs. 10 dagen. De Kantonrechter overwoog in zijn vonnis, dat verd. weliswaar de huur had opgezegd, doch de huurder niettemin toch in het huisje had laten wonen en dan ook huur van dezen ontvangen. EEN SEINHUISWACHTER DIE DE BOOMEN NIET SLOOT. De allengs „berucht" geworden overweg aan den Bergerweg, was ook nu een der hoofdschotels van het overigens karige me nu. Die overweg blijft somtijds zéér gerui- men tijd gesloten en dan vormt zich eon file van automobilisten en fietsers Al^ het wat al te lang duurt, dan laten de bestuurders der auto's de claxons loeien en bewerken de fietsers ijverig de bel. Ze werpen nijdige en ook verlangende blikken haar het hoog legen hokje, waarin de overweg-wachti troont. In de meeste gevallen zonder resu taat. Maar de seinhuiswachter H. T. uit Al) maar had op 8 Augustus de boomen voorfl rij wachtenden geopend, toen een goederet trein uit de richting Alkmaar was gepm seerd, er niet aan denkende, dat uit de riek ting Amsterdam een sneltrein naderde. Doe gebaren en geschreeuw wist de bestuurd* van dit alles verpletterende monster ds trein nog vlak voor den overweg tot stil stand te brengen. De Kantonrechter merkte, als verzachtend omstandigheid op, dat de scinhuiswachU zich dit geval nogal erg had aangetrokken Verd. zeide. dat hij er kapot vcan was? weest. omdat hem zooiets nog nooit ovi komen was. Hij was dan ook op z'n post k den overweg gehandhaafd en het is ecn i' mopjlijke nost, voegde hij er aan toe. De Ambt. van het O. M. hield rekeningn deze omstandigheden en eischte f 8.- suhs. 6 dagen. De Kantonrechter deed er wat <if en veroordeelde dezen onfortuinlij overwegwachter tot f 6.— subs. 4 dagen

Schager Courant | 1941 | | pagina 2