Brief OUDERS VOOR DEN ZATERDAGAVOND van Dré DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA De Duitsche vrouw 't HOEKJE Radioprogramma PAP Ulvenhout, 2 Oct. 1941. Amlco, Nolleke is weer in de kost bg Kee, in „de Koe-'. Want bij de Weduwvrouw Smeekens en heur dochters, Katrien en Drika, is weer lcwartier gemokt en pikt Nol de kuiten. Ge wit, 't is 'n eigengedraaid, astrant en bazig keareltje, als ie den huis én 't vrouwvolk gmeekew nie heelegaar onder z'n commando hebben kan, dan „dondert ie op", lijk Nol lijnen verhuis noemt. Verhuis...? Nou ja, ze hebben-en-houwen lot ie daar, maar hij stikt over mee 'n kist sigaren onder den erm en z'nen bontgestreepten han3jop gerold in 'n krant. Zoo trekt ie dan bfl Kee-van-de-Gou- wen in. Jaah, Nolleke heeft veul... levens- ruimte noodig, om zoo "ns te zeggen; deus kleine l.rieleke vergt 'n groote kooi mee 'n deur die altij los staat! Hjj gaat, als regel, om 'n uur of tien onder den wol, maar ge moest 'm 'ns hooren uitvaren over 't feit, dat ie tu-'schen 12 en 4 uur 's nachts nie buiten mag komen...! „Ben ik d&órveuer vrijgezel gebleven, sodetjuu?!" Dan gaat ie op z'n teenen staan om iets grooter te schijnen en klopt dan mee den vuist op z'n kiepeborstje. Afijn, ge ként 'm, deuzen reus (onder de dwergen!). Maar in „de Koei" is ie nog zoo kwaad nie op z'n plek. Hij beschikt over heel de herberg, de biljert, de schietbaan én over de keuken! Ja, 's is 'nen „Zondagsche", dat Nolleke. Zondagmiddag heeft ie ruzie gemokt mee den Vic. Dat kwam zóó. Den Vic kwam, ljjk ie wel 'ns meer doet, mee Herman naar „de Koei", om er 'n warm maal te gebruiken. Als den kearel 'nen dag of drie achter mal kaar lgk n'en slaaf heeft staan zwoegen op z'n atelier, levend op 'n korst brood, 'nen elok melk en 'n pijp tabak, als dan mee 't gereedkomen van 'n kunstvol werkstuk de spanning in hum is gebroken, dan k&n 't ge beuren, als je den Herman 'n paar maal ach ter elkaar ziet geeuwen, den Vic ineens te binnen schiet, dat zullie tweeën in gin dagen iets goeds te schransen hebben gehad, hg ineens belust wordt op een pittigen borrel en 'n sceuvig maal. Den trek daarin wordt per seconde sterker, dus den witten verfjas wordt mee 'nen veugdekreet deur den atelier gezeild, Herman mokt 'nen sprong tot den Vic "'nen kop, den Vic zet z'n ermen en han den in den zeep, douwt z'nen witten krullen- kop in 'nen emmer water en tien minuten late/ stapt 't span deur 't bosch, plazierig en druk, want 'n paar goeie uren staan huilie te wachten! Zóó kwamen ze Zondag binnen in „de Gouwen Koei", den Vic en zijnen gebrilden boxer, sjuust als onze propclub begonnen was mee 't kaartspel en Nolleke Gommers in z'n eentje te biljarten stond op Kee d'r stoof. De ballen lagen moeilijk, dus Nolleke stond mee één been op de stoof en mee 't andere lag ie op den band van de biljart, sjuust o" ie over 't muurke wou klimmen! Wij zijn aan deus biljartend Nolleke gewend, we laten 'm rustig tobben mee den grooten keu en z'n korte beentjes, maar ik mot toe geven: veur iemand ais den Vic, die bij 't binnenkomen teugen dat strakgespannen broekske van den Nol aankekt, die op de bil jart kruipt als 'nen Zondagsruiter op 'n kwaai peerd, is dat 'n gek gezicht! Den Vic was in 'n bui om gekke dingen te doen, Nol leke wou eindelijk stooten en toen, toen wees den Vic van Herman naar de stoof, waar Nolleke mee één been op steunde. Herman is d^n gehoorzaamsten hond van de weareld, ook den sterksten misschien, dus Herman brocht den stoof bij den Vic...! Ge hoeft niks te vragen! Nolleke lag te „droogzwemmen" midden op 't groene laken, spartelend en vloekend, dat 't 'n lieve lust was. „Den schobbenjak, die m'n stoof gegapt hee, slaai ik dalrk mee m'ren keu de har- senpan in", kwekte Nolleke. Nou, dat kost intersant worden...! „Nol sprikt veur z'n beurt"; veurspelde den FVlp seerjeus: „heer ie Erman de arsens hingeslagen eeft, zal Erremann Nol z'nen kop hafgebeten ebben, let 'r op, jongens!" En werendig den Fielp gong al echt op z'n gemak zitten, om van deus... „liquidatie" niks v missen. Den mensch is wreed, amico! Nolleke gooide z'n eigen om, op z'n rug. Kwam zittende overènd, den keu nog altij in de handen, maar nou mee 'n dunne end! Daar ontdekte-n-ie den Vic mee de stoof! Woedend keek Nolleke naar den lachenden Vic, zinnende op 'n verpletterende beleedi- ging. 't Wierd heel stil in „de Koei", ik hoor de 't schuim aan de bierkraan sproedelen. „Dus..." zee Nolleke bedachtzaam, den Vic verscheurend mee z'n oogen. „dus... dat... hedde gij me... geleverd..., verrekte kladver ver!" Ondertusschen was Nolleke, mee elk woord, wat naar voren geschoven. Nou hongen z'n beentjes te zweven langs de bil jert. „Wa zoude 'r van zeggen, Verfdot, as ik mee 't dikke end van deuzen keu... jouwen witten krullenbol 'ns in de wèèr mjkte...? Sloeber?!" „Ik vin 't begin niet kwaad", zee den Blaauwe: „gij, Fielp?" „Oem," bromde den Fielu: „oem". Den Vic stond te lachen, dat ie schokte. Riep: „Kee!" Jenevèrr, jandome!" Den Fielp gong de kaarten weer deelen, zeggende, 't wordt niks, Jaan!" Dit sloeg op den Jaan z'n bijverdiensten als „dooienaanzegger". Kee brocht den Vic z'n borreltje, vroeg: „waar zal ik 't neerzetten, mijnheer Zonne veld?" „Zetten?" vroeg verwonderd den Vic. Hi, nam den borrel van Kee's blaaike, beet 'm mee éenen hongerigen hop deur en zee: „nog maar een, Kee énn... de spijskaarrt!" „De... de wa?" „Het vreetrepertoire!" „Vreet ripperdwa??" „Wat schaft de pot vandaag?" „Oh?! Bedoelde 't zóó?" zee Kee vrien delijk: „komde 'n stukske eten?" „Eerst nog 'n borrel, Keetje, 'k Heb zoo'n echte flaauwekulsmaak in m'n mond!" Toen stond Nolleke op den vloer. Kwam loerend op den Vic af. Nolleke kookte! Als hij ruzie wil maken, den eischt ie ieders aan dacht! Enne... daar ontbrak veul aan. Nie mand zag 'm staan! Ja, tóch! Eénen hield 'm in de gaten...! Dan baste Nolleke's zware stem ineens: ,zeg, Sauser, Gifmenger, wij hebben nog nie afgehandeld!" „Herrmann!" commandeerde den Vic, meteen zag ie naar Nolleke. Den boxer stond gespannen. Eénen bussel spieren, die subiet kost losspringen als 'n stalen veer. Herman wachtte op 't vrije com mando. Z'nen kolonelskop trilde. „Haf-andelen, Nol!" riep den Fielp: „lot nóu zien dat ge 'n vént bent!" Den Vic stond te lachen, zachtekens, stil- genietend. Nol stond stijf. Herman wierd on geduldig, bromde uit 't diepste van z'nen buik. „Zeg nou nog 'ns „kladverver Nolleke?" vroeg den Blaawe vriendelijk als 'nen oom: „dan krijgde van mij 'nen lolly." „Kladverver", siste den Nol, alsof Her man 't nie hooren mocht. Nol zwitte. Van angst en van woede. Daar was Kee verom, mee den Vic z'n tweede borreltje. „Kee," commandeerde Nol, stijf teugen de biljert aangedrukt: „gij bent hier de baas! Stuur dieën rothond uit oew snoepkraam!" ,,'k Zou je danken", gaf Kee te verstaan, ,,'k ben gin leeuwentemster!" „Heb je op me gerekend, Keetje, voor het eten?" vroeg den Vic vriendelijk. ,,'k Mot alleen maar wa-d-eerpel bij-schil len", zee Kee. „Op Zóndag...?" vroeg den Vic mee overdreven naastenliefde. „Is da zoo erg, Meneer Zonneveld? Veur 'n goeien klant mee liefde en plazier, horre!" „Dat wil ik niet hebben, Keetje!" „Ge mot eten, meneer den Vic...!" „Jawel! En veel! En hij ook!" Den Vic wee& op Herman, die Nolleke in bedwang stond te houwen. Toen teugen Nol: „jij schilt de piepers, Drol". „En jij kunt borsten." zee Nolleke zonder dat ie over 't antwoord hoefde te denken. „Jij schilt de piepers, off...!" Herman gong 'n stapke nader tot Nolleke, de vier sterke, korte pooten wijd gespreid, den brommer in z'nen buik opnuuw, opgewonden". „Tisgoed", zuchtte Nol: „mijnen dag komt ook, kwastenmajoor!" „Kee, neem 'm mee naar de keuken, of nee! Zet 'm achter den toog met de aard appelen!' 't Móest! Den Vic was baas. Baas over leven en dood op deuzen oogenblik. En mee 'n bietje teugenzin vermengd mee 'n bietje irwendigen leut, zette Kee Nolleke aan 't jassen, 'n Volle ben patatten! Herman hield d wacht. Na tien minuten was Nolleke al gereed! Kee kost er mee janken! D'n smellap had al die kostelijke èèrpels tot kubuskes gesne- jet...! Gin kwart was over. „Nog 'n mand", commandeerde den Vic. ,,'k Denk er nie over", zee Kee: ,,'t is zon- deveurgod". Zóó kwam Nolleke weer vrij en als alüj: mee vijf van den lesten slag! Aan de deur bedreigde n-ie den Vic mee tien mar- te'd< oden, sloeg dan de deur toe. Maar 'n uur later kwam Nol verom, tus- schen twee struische matrozen, waarmee ie erg „dik" dee...! 'k Vertel oe de rest volgende week, mis schien. Veul groeten van Trui, Dré m, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. Dré. ZONDAG 5 OCTOBEB. Hilversum I. 415,5 m. «.00 Gewüde muziek (gr. pl.)8.30 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Orgelconcert. 10.30 Kerkdienst. 13.00 „Prleëlen", muzikaal programma. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Neder- landsch Verbond voor Slbbekunde Kent GU Sibbe? 1.15 Het Philharmonisch Kwartet. 2.00 Gerard Lebon en zijn orkest en Gramoloonmuzlek. 3.00 Radlotooneel. 3.45 Melo- disten en solist en de Speellieden en soliste. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.O5 Sport van den dag. 6.30 Ramblers. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Zang met piano-begeleiding. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Utrecnta Stedelijk Orkest én solist en gramofoonmuziek. 10.00 N.O.: Nieuwsberichten. 10.15—13.00 Gramofoonmuziek, Hilversum 301,5 m. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 B.N.O.: Nieuwsberichten. ,45 Gramofoonmuziek. 10.00 Zondagmorgen zonder zor gen. 12.00 Lezing. 12.15 Viool en piano. 12.46 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten, i.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 1.25 Gramofoonmuziek. 1.40 Otto Hendriks n zijn orkest. 2.00 Boekbespreking. 3.15 Verkorte opera .Daphne". 4.00 Causerie: „Het stadsbeeld van Utrecht". .15 Gramofoonmuziek. 5.00 Dultsche taalles 5.35 Gramo foonmuziek. 5.30 B.N.O.: Sportuitslagen. 5.40 Gramofoon muziek. 5.45 Declamatie. 6.00 Orgelconcert en gramofoon muziek. 6.20 Johan Kristel en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje 7.30 Pianosoll. 7.45 Reportage. 8 00 Gramo foonmuziek. 8.15 Musette-orkest en soliste. 8.45 Ensemble Bandl Balogh. 9.15 Klaas van Beeck en zijn orkest en gramofoonmuziek. 10.0010.15 B.N.O.: Nieuwsberichten. MAANDAG 6 OCTOBEB. Hilversum L 415,5 m. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (opn.). 8.30 Gra mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoon muziek. 10.40 Voordracht. 10.50 Sylvestre trio. 11.30 Voor dracht. 11.40 Orgelconcert. 12.00 Planovoordracht. 12 40 Almanak. 12.45 B.N.O: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Viool en plano. 1.45 Revida-sextet en gramofoon muziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Argentljnsch orkest (gr. pl 4.00 Bijbellezing. 4.20 Zang, piano en gramofoonmu ziek. 4.45 Voor de Jeugd. 5.15 B.N.O.Nieuws-, economi sche en beursberichten. 5.30 Melodisten en solist. 6.15 Boerenland in boek en krant. 6.30 Ensemble Bandl Balogh. 00 Actueel halfuurtje. 7 30 Ramblers. 8.00 Gramofoonm. 15 Causerie: „Het kerkelijk muzikale scheppen van Mo- ".rt". 8.20 Mis van Mozart. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.00 N.O.: Nieuwsberichten. 10.15—12.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. 301,5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum L 8.00 B.N.O.: Nieuwsberlch- n. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek 11.00 Voordracht. 11.20 Fluit en piano en gramofoonmuziek. "..50 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.45 .N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Roman- cers en zang met orgelbegeleiding. 3.00 Omroeporkest. 3.00 John Kristel en zijn orkest. 3.45 Voordracht. 4.00 Molto Cantabile. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Omroeporkest. 6.00 Causerie: Muzikale actualiteiten van de week (I). 6.15 Amusementsorkest en Klaver Drie 7.00 Actueel halfuur tje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Politiek weekprratje. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.25 Landmanslust. 9.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 10.1510.20 Avondwijding. O VOOR DE Liefde en Leed.., Een jongeman houdt van een meisje. Dui zenden jongelui zoeken elkaar. Dat is de loop des levens. Alleen ...het komt voor, dat de jongen of het meisje een keuze doet, welke niet bepaald naar den zin der ouders is. Dan wordt het geval ineens moeilijker. Dan gaat liefde gepaard met leed. De jon gen is dol op 't meisje, ng ziet in haar niet wat zjjn ouders in haar zien. De jongen heeft lief, onstuimig lief en iedere poging om hem van het onderwerp zijner liefde te vervreemden versterkt zijn liefde, totdat de situatie zoo moeilijk begint te worden, dat er ies gebeurt of dreigt te gebeuren. liet meisje rast niet bg jou, zeggen zijn ouders en zij sommen de eigenschappen op, welke h.i. het meisje niet bezit en toch moest bezitten, wilde ze voor hun lieven zoon ge schikt zijn. De jongen daarentegen verzeg zich steeds meer en op het laatst komt het tot heftige scènes. Ik behoef dit niet verder uit te spinnen. Hoeveel ongelukkige paartjes loopen er rond? En hoeveel gehuwden heb ben in hun leven die smartelijke periode ge kt jd° Hoevelen huwen er met de wet. In hoeveel gezinnen komt het verschijnsel voor, dat we hier aan de orde stellen? Het is naar aanleiding van een vraag, welke we onlangs ontvingen, dat we dit moeilijke en toch zoo belangrijke probleem eens nader met elkaar willen bespreken, in de hoop, dat zij, die in hun leven er mee geworsteld hebben, ons bij de bespreking zullen helpen met het ver strekken van hün ervaringen. Vast staat, dat het gezinsleven in zulke omstandigheden een gevoelige knauw krijgt. De verhouding kirid ouders, vaak vader zoon, of moeder: dochter, ook wel kinderen kinderen, wordt gespannen en de jcènes zijn niet van de lucht om maar niet te spreken van de ernstige gevolgen als wegloopen uit het ouderlijk huis, zelfmoordpogingen of zelfmoord. Ik wil hier voorloopig mijn eigen ziens wijze geven Natuurlijk ik zei het reeds stel ik prijs op de meening \an anderen. Naar mijn meening kunnen de ouders, wanneer het geval er eenmaal ligt, weinig meer uitrichten. Tegenwerking heeft ave- rechtsche uitwerking: de „liefde" neemt toe. Eigenlijk kan het ook zoo zijn, dat de jongen of het meisje nu persé niet meer voor rede vatbaar is. Had men hem of haar zijn (haar) gang laten gaan, dan was er mogelijk nog kans voor de ouders geweest, dat de „ver keering" onverwachts tot een einde kwam, Nu zet het kind dóór. Een ervaring, beves tigd door vele gevallen. Een ander zoekt zijn heil in het negeeren van de verhouding van het kind en zijn „aanstaande". Geen goed en geen kwaad woord wordt er in huis over ge sproken. Men houdt zich onverschillig. Ook dat brengt zelden oplossing. Redeneeren baat al evenmin in vele gevallen. Wat nu? ZooaTs ik reeds zeide, als het eenmaal zoo ver ge komen is, blijft er voor de ouders naar mijn meening weinig meer te veranderen over. Ik verwacht aLeen heil van de periode voor dien tijd. M.a.w. alvorens het kind aan liefdesverhoudingen denkt, moet men het opvoeden in een richting,, welke de meeste kans biedt op voorkoming van onaange naamheden op dit terrein. Men moet zijn kin deren leeren goed uit hun oogen te kijken. Wanneer een kind geleerd heeft onderscheid te maken tusschen wat goed en niet goed wat geoorloofd en onder geen enkele om standigheid geoorloofd is, heeft men de meeste kans op geringe moeilijkheden. Een huwelijksleven der ouders is van de allergrootste beteekeni9. Wanneer een kind bemerkt, dat het tusschen vader en moeder herhaaldelijk tot botsingen komt, gaat het zelf ook zoeken naar de oorzaken van dat feit. Het vindt bijv. dat vader moeder ge trouwd heeft om het geld. "Het redeneert nu: „Ik zal zoo iets later nooit doen". De jongen zegt: „Ik neem een meisje, waarvan ik houd. Geld kan me niets schelen.' Zijn keuze valt op een doodgewoon dienstmeisje. Vader 1? hoogst verontwaardigd. -Mijn zoon trouwen met een dienstbode? Dat gebeurt niet. Hij kan wel wat beters krijgen." Moe der redeneert al precies zoo. De moeilgkheden zijn er. Bg wie ligt nu de schuld? Als we dieper op de feiten ingaan, zeggen we: Bij de ouders, die zelf de fout begingen, waartegen zij nu strijden. Immers, in hun oogen is het fout. dat een jongen trouwt met een eenvoudig werkstertje. Die doet het om het geld, of de positie van den jongen, redeneeren de ouders van den jon gen. Wanneer de ouders zuiver in hun schoe nen stonden, zouden zg een dergelijke moti veering van hün weigering vast niet geven. Het kan ook zijn, dat ze hun zoon willen be waren voor de ellende, welke zij in hun leven ondervonden hebben van hun eigen fout op dit terrein. Het is bovendien heel goed mo gelijk, dat de jongen werkelijk van het meisje houdt en werkelijk niet om het geld gr ft. en het meisje van dezelfde meening is. Wanneer de verhouding tusschen de beide jongemenschen zoo is, moeten, naar mijn meening de ouders blijde zijn. Laten zij zich dan terwille van het geluk van twee jonge levens heen zetten over deze verschillen. Een eenvoudige dienstbode kan een heel goede vrouw zijn voor een gefortuneerden jonge man, als er maar waarachtige liefde aan wezig is! En dit kunnen alleen de beide jonge men- schen beoordeelen. Tenminste, als ze een hoogstaand karakter bezitten. Is het bg een van beiden om „iets" te doen, ja. dan wordt de zaak kwader. Maar dan is de voor-opvoe ding ook niet in orde geweest! 51. „Als jullie me niet gauwVerder kwam hij niet, want het toestel gleed een scherpe hel ling omlaag, zoodat hij een van de stangen een flinke mep met zijn vuist gaf. „Hou je nu kalm, direct gaan we varen, dan kunnen we eens rustiger praten", zei de man. 52. Piet hield zich ver der koest. Uit verschil lende opmerkingen der mannen maakte hij op dat het landingsgestel werd ingerokken en dat ze door middel van drij vers op zee zouden neer strijken. Even later wiegden ze werkelijk heel rustig op het wa ter. Waar zouden ze nu wel zijn? Piet keek eens door de ramen. OVEEKA. lotgenoote en kameraad DE RIJKSCOMMISSARIS VERKLAART: IN- NEDERLAND ZAL DEZEN WINTER NIEMAND VAN HONGER EN KOUDE OMKOMEN. De rijksvrouwenleidsler over de plaats en de taak der vrouw. Zooals wij gisteren reeds in het kort heb ben medegedeeld, hebben de rijkscommissa ris en de rijks vrouwenleidster op de verga dering van de Duitsche vrouwenschap groo te redevoeringen gehouden. De rijkscommissaris, rijksminister Dr. Seyss Inquart gaf uitdrukking aan zijn vol doening, dat Nederlandsche en Duitsche vrouwen bijeen waren gekomen, in een ver gadering, als een bewijs, dat in dit land menschen zijn, die zich volkomen bewust zijn, waarom het gaat. Door de moeilijke tijden na den oorlog is de Duitsche vrouw gegaan als de levensge zellin van den Duitschen man. Zij heeft de jaren, waarin de Fuehrer riep, en de verrij zenis van het rijk medegemaakt en is niet juichend, doch met ernstige vastberaden heid in den oorlog getreden. De Duitsche vrouw van deze generatie is de levensge zellin van mannen, die steeds en onder alle omstandigheden strijders zijn geweest en in den strijd hebben gestaan. Lotgenoote en kameraad. Zij staat recht met een houding, welke den man het gelukkige gevoel geeft een lotge noote en kameraad te hebben, welke men noodig heeft Qm het lot vorm te geven. Vormen de Duitsche mannen het Heroïsche front, aldus zette s>pr. verder uiteen, het in wendige front der vrouw is niet gemakkelij ker, het front van het altaar, waar alle kom mer wordt opgedragen en het is zaak, dat de vrouw deze dingen menschelijk aanvoelt, zich er niet door laat overweldigen, doch draagt in de overtuiging, dat het gaat om de grootheid van het volk en de toekomst. Ik spreek thans heel openhartig, want het zou volkomen onoprecht zijn, wanneer ik zou i beloven, dat de komende winter bijzonder aangenaam of beter zou zijn, dan wat we tot nu toe hebben gehad. Daarvoor zorgt de vijand, omdat hij ons militair niet kan overwinnen. Wel kunnen we zeggen, dat in den komenden winter niemand van honger of konde om zal komen. In het algemeen kunnen we, dat kan nu reeds worden ge zegd, het levenspeil van thans handhaven en we zullen dit kunnen handhaven tot het oogenblik, waarop we weer zullen kannen patten uit de groote reserves. Alles, wat on ze mijnwerkers in Limburg sedert September van dit jaar aan steenkool hebben gewon nen, kan ter beschikking worden gesteld van de Nederlandsche verzorging Niet om te bevelen. Wij staan hier niet om te bevelen of om (e zeggen, dat dit of dat het beste is, wat kan geschieden. Het is slechts de som van ervaringen, welke wij, nationaal-socialisten. ons tot levensvorm hebben gemaakt en deze ervaringen willen wij ter beschikking stel len. Wij wenschen niet anders, dan dat wij hier spoedig medewerkers zullen hebben en dat deze kameraden spoedig met ofis zullen aantreden, dat zij met ons mee zullen wer ken voor zich zelf en hun toekomst, dat zij mee 'zullen vormen aan de toekomst van hun kinderen, zooals wij thans doen volgens den wil van onzen Fuehrer. Een ding zien we duidelijk, in dit gebied zijn wij allen vereenigd als nationaal-socia listen Er is slechts sprake van één ding, nl. of wij beiden willen bouwen aan onze toekomst volgens de grondbeginselen van nationaal-socialisme dat wil zeggen, dat we ons volk, ons Nederlandsche en Duitsche volk, ons Germaansche wezen op den voor grond stellen en alle andere eischcn hier achter stellen. Daartoe hebt gij besloten. REDE VAN DE RIJKSVROUWEN- LEIDSTER. De Reichsfrauen Füherin Frau Gertrud ScholtzKlink, besprak de bedoeling van den vrouwenarbeid in nauwe samenhang met de principieele vragen, die de menschen overal bezig houden. Wij Duitschers, hebben - een taak op ons genomen, die historisch be- ter aanvulling van den broodmaaltijd Het meest bekende aanvullende gerecht bij den broodmaaltijd is wel pap. In menig huisgezin zal het dagelijksch bord pap weer in eere hersteld zijn. Zoo kwaad is dat heele- maal niet, want zoowel voor kinderen, als voor volwassenen is pap als aanvulling heel gezond. Behalve in taptemelk (melk voor kinde ren) en karnemelk kan men pap ook berei den in de wei van hangop of kwark. Dit vocht bevat n.1. nog zouten, die van waarde voor het lichaam zijn. Door toevoeging van taptemelkpoeder wordt deze pap nog voed zamer en beter van smaak. RECEPTEN (voor 4 personen). Aardappelpap met appelen. 3/4 liter taptemelk, 450 gr. rauwe aard appelen, 300 gr. appelen, zout pl.m. 60 g., sui ker, stroop of honing. De geschilde aardappelen raspen. De melk aan de kook brengen, de aardappelmassa en de geschilde, in stukken gesneden appelen toevoegen, en alles nog 10 minuten zachtjes laten trekken. De pap geven met suiker, stroop of honing of als zout gerecht, maar dan zonder apnelen. Pap van gortgrutten in de wei van hangop. V2 liter wei van hangop, 40 g. gortgrutten, 50 gr. taptemelkpoeder. De gortgrutten weeken, de wel aan de kook brengen, de gortgrutten erin strooien en on der nu en dan roeren zachtjes gaar koken. Kooktijd ol.m. 30 min. Het taptemelkpoeder door de pap roeren en deze nog even doorwarmen. Suiker of stroop bij de pap geven. zien, gedragen moet worden door hem, die moed en dapperheid bezit. Onze tegenstan ders zeggen, dat de Duitschers de schuld zijn van dezen oorlog. Zij bedoelen hiermede1 te zeggen, dat wij den oorlog gewild hebben, maar wij hooren uit hun woorden iets an- s en wel dit: „Als Hitier niet gekomen was en zijn beweging niet groot had ge maakt, dan waren wij met het Duitschland, dat in 1918 zijn eigen doodvonnis heeft uit gesproken, en in 1919 heeft ondérteekend, met een Duitschland, dat nooit meer zou opstaan, niet meer in conflict gekomen, want dat Duitschland zou zich zelf hebben opge lost". Het zou slechts een kwestie van eenige tientallen jaren geweest zijn en dan had Duitschland historisch niet meer bestaan. De Rijksfrauenfüherin behandelde uitvoe rig de overwinningen van de Duitsche weer macht. Men heeft deze overwinningen in het buitenland wonderen genoemd. Misschien is er toch één wonder gebeurd in Duitschland, en wel dit, dat door alle Duitsche harten één klop gaat: Adolf Hitier. Men kan mij vragen, wat hebben de vrou wen hier eigenlijk met dezen oorlog te ma ken. Dan moeten wij steeds voor oogen hou den, dat deze oorlog tenslotte geen strijd is tusschen Duitschland en Engeland, of Duitschland en Frankrijk, of Duitschland en Polen, maar de groote uiteenzetting voor een nieuwe orde in de Europeesche levensruimte, voor. een nieuwe orde van arbeid, eer en moed. Ook wij, Duitsche vrouwen, zijn in een strijd meegesleurd, die in tegenspraak is met hun diepste wezen, want onze oorspronke lijke bestemming is Moeder te zijn en dit be- teekent steeds nieuw leven te schenken. Maar toch verlangen wij, dat onze zonen, wanneer het eenmaal tot een conflict gekomen is, de dapperste zijn. dat wij kinderen hebben,-over wie wij ons niet hoeven te schamen. Dit is de dubbele zending van de moeders in de wereld en daarom zijn er ook juist onder de vrouwen van deze wereld vele dingen, die wij met elkaar kunnen dragen. Op het oogenblik gaat het om ons volk en om een nieuw Europa met een nieuwe edele opvatting van eer. Terwijl de mannen voor de toekomst van onze kinderen vechten, willen wij niet als voldane menschen rustig blijven. Wij zul len hen helpen, indachtig het woord, dat eens een grooten Germaan gesproken heeft: „Verlies nooit in der eeuwigheid het geloof, dat God door u een grooten daad wil stel len.'

Schager Courant | 1941 | | pagina 7