Betere regelingen DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA Amor voor oorlogsslachtoffers Zaalberg in Leiden Dreigbriefschrijver ontmaskerd Radioprogramma in het kippenhok De reorganisatie in de afwikke ling van de oorlogs- en defensie- schadezaken. Hieronder volgt het tweede deel van het Interview, dat het A.N.P. had met den heer F. "L. Rambonnet, algemeen gemachtigde voor de ooïlogs- en defensieschaden. Over de verbeteringen, welke nog in de re geling zullen worden aangebracht, deelde de heer Rambonnet het volgende mede: De nieuwe huisraadschaderegeling is al bekend gemaakt, doch er staan nog meer wijzigingen te wachten. In de huidige rege ling voor vergoeding van oorlogsschade wordt het ook als een groot bezwaar onder vonden, dat het besluit op de materieele oor logsschaden alleen rekening houdt met de activa en niet met de passiva van het oor logsslachtoffer. Er staat immerfe een bepa ling in het besluit, dat voor schaden boven de f50.000 slechts een bijdrage wordt ver leend van 90 pet. Met het bestaan van schul den wordt daarbij geen rekening gehouden. De moeilijkheid wordt op de eenvoudigste wijze opgelost door de beperking tot 90 pet. te laten vervallen en dus ook boven de f50.000 voor het volle bedrag een bijdrage te verleenen. Een ander punt van bezwaar betreft de rentevergoeding. Voor schade aan onroerend goed, wordt van den eerste dag van de maand af, volgende op die, warin de scha de is ontstaan, een rentevergoeding van 4 pet, verleend. Een dergelijke regeling geldt nog niet voor schade aan bedrijfstoerustin- gen en bedrijfsvoorraden. Blijkbaar was men •r van uit gegaan, dat deze op korten ter mijn zou worden uitbetaald. De practijk was achter anders en bovendien moest over de ten laste van de toekomstige schade uitkee- ringen bij de provinciale stichtingen opgeno men credieten, een rente van 4 pet., worden betaald. Deze rentelast vervalt niet, maar •r komt nog een veel betere regeling: Over de bijdragen in schade aan bedrijfsvoorra den en bedrijfstoerustingen zal nL alsnog gelijk zulks ook voor schade aan onroerend goed het geval is, een rente van i pet wor den vergoed. Hierdoor wordt dus practisch de inmiddels aan de stichtingen over de op genomen credieten betaalde rente bij de schade afrekeningen weer terugbetaald. Ook op ander gebied kunnen betere regelin gen worden verwacht. Dat het vooral de boe ren zijn geweest .die een groot deel van de oorlogsschade hebben moeten opvangen, mag als bekend worden venvacht, zeide de alge meen gemachtigde. Denkt, u eens aan de eva cuatie van het vee, dat tijdens de oorlogs dagen heeft plaats gevonden, de veehou ders hebben voor het grootste gedeelte hun vee wel weer teruggekregen, maar hoe en in welken toestand. Hierdoor is ernstig schade geleden, waarin het noodig was te voorzien. Er ls derhalve •en aanvullende regeling in het leven ge- roepn ter tegemoetkoming in de schaden van veehouders tengevolge van de waarde vermindering van hun vee tijdens de oor logsevacuatie. Hierbij wordt rekening gehou den met den duur van de evacuatie en met •ventueele Irnstige beschadigingen van het ree, die mochten hebben plaats gevonden. Vergoeding van bezettingsschade. Een andere moeilijkheid is nog altijd de •n vol doende regeling van de hezettings-1 schaden, aldus de heer Rambonnet. Binnen kort kan een nadere regeling Worden tege moet gezien, waarbij niet alleen hoogere ver goedingen in uitzicht worden gesteld, zoo h.v, voor de ingebruikneming van onroeren de goederen, maar waarbij ook voor allerlei schadegevallen als gevolg van maatrege len en handelingen van de zijde van de Duit sche militairen, waarin nog niet was voor zien, een vergoeding zal worden verleend. Het betreft hier niet alleen zaakscha'den als gevolg van handelingen van de Duitsche weermacht, doch ook een vergoeding voor •ndere schaden, zooals noodzakelijke kosten hij verhuizing op bevel van de Duitsche weermacht, het gemis van huren en het gemis van genot van onroerende goederen, de noodzakelijke kosten om tot een bedrijf •f beroep behoorende goederen te vervan gen en voorts een vergoeding van kosten, welke vervoerondernemingen hebben moe ten maken tengevolge van het kosteloos jvervoer voor de Duitsche weermacht. Onder bepaalde omstandigheden zal ook kunnen worden vergoed het gemis aan in komsten, door personen geleden als gevolg van bemoeilijking of belemmering van de \iitoefening van het bedrijf of beroep door handelingen van de Duitsche weermacht. Talloos zijn de schadegevallen waarom het» hier gaat: men oefene echter nog eenig geduld met de indiening van zijn schade rekeningen totdat de regeling is afgekon digd en nader is hekend gemaakt, waar en op welke wijze schadedeclaraties kunnen worden ingediend. Schade in verboden kringen. Een laatste punt van bezwaar was de kwestie van de verboden kringen, voor de hierbinnen gelegen huizen en boerderijen, welke waren weggeruimd, werd vanwege het departement van defensie geen schade vergoeding verleend. Er is nu besloten, dat deze schadegevallen zullen worden behan deld op den voet van oorlogsgeweldschade, derhalve overeenkomstig het besluit op de materieele oorlogsschaden. Ook wordt de mogelijkheid onderzocht .om den herhouw van de boerderijen buiten de verboden krin gen gelegen, weer mogelijk te maken. Hiermede besloot de heer Rambonnet zijn uiteenzettingen, waaruit moge blijken, dat al het mogelijke wordt gedaan om de oorlogs slachtoffers tegemoet te komen en voorts de groote ijver, waarmede wordt gewerkt, om zooveel als het maar mogelijk is, recht te doen en hulp te verschaffen aan de slacht offers van het oorlogsgeweld. PETROLEUM VOOR KOOK DOELEINDEN. 's Gravenhage, 6 Oct. Met verwijzing naar het desbetreffende bonaanwijzingsbe- richt wordt, voor de, goede orde onder de aandacht van houders van bonkaarten M., N. en O. gebracht, dat gedurende het tijdvak van 6 October tot en met 27 December a.s. uitsluitend de met 14 genummerde bon van de bonkaart O. recht geeft op het koopen van twee liter petroleum, voor kookdoeleinden. VERGIFTIGDE ZAAITARWE GESTOLEN. Hoofddoerp, 6 October. ln den nacht van Vhijdag op Zaterdag jl. is uit een zaaima- chine, staande op land aan den IJweg in de gemeente Haarlemmermeer, een hoeveelheid van 40 k 50 kg. zaaitarwe gestolen. Deze tarwe is vergiftigd en is dus gevaar lijk voor de consumptie. Aangezien gevreesd wordt, dat men zal trachten, het gesto'lene clandestien te ver- koopen, tverzoekt de burgemeester der ge noemde gemeente ons, het publiek te waar schuwen, daar het eten van deze tarwe doo- delijke gevolgen kan hebben. Italiaansch Weermachtbericht Rome, 6;October (Stefani): In zijn weermachtsbericht no. 491 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: Gistermiddag hebben eenige Britsche vlieg tuigen boven de stad Catania gevlogen. Zij lieten eenige brandbommen en bommen van klein kaliber yallen. Vier bewoners werden gewond en er werd eenigeschade aange richt. Een bommenwerper en een jager wer den resp. door het luchtdoelgeschut en door onze jagers neergehaald. In Cyrenaica bombardeerden vijandelijke vliegtuigen opnieuw de steden Benghasi en Barca, waarbij schade werd aangericht aan huizen en zeven bewoners gewond werden. Eenige ^orpen in Dsjebel werden zonder re sultaat met machinegeweren beschoten. Ons luchtdoelgeschut haalde twee aanvallende vliegtuigen neer. Een ander toestel werd om laaggehaald in Tripolitanië, eveneens door ons luchtdoelgeschut. Tijdens een optreden van vooruitgeschoven Italiaansch-Duitsche afdeelingen aan het front van Solloem wer den talrijke gevangenen gemaakt en werd veel oorlogsmateriaal buitgemaakt. Duitsche jagers haalden in luchtgevechten twee Hur- ricanes omlaag. Formaties bommenwerpers, van de Koninklijke luchtmacht en Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen verscheidene ma len de havenwerken van Tobroek aan, waar bij de kaden, barakken en pakhuizen getrof fen werden. Eènige vooruitgeschoven vijan delijke vliegvelden werden eveneens met suc ces gebombardeerd. Oost-Afrika: Engelsche vliegtuigen lieten bommen vallen op een inlandsche markt van Gondar, waarbij negen personen gedood en 18 gewond werden. In de Middellandsche Zee heeft een van onze eenheden een Britsch vliegtuig neergehaald. Een van onze bom menwerpers trof een vijandelijke tankboot van 12.000 ton. WASCHT EN RUWT DEKENS zonder zeepbon k fl.02, vracht niet inbe grepen, door tusschenkomst van Uw leve rancier. SCHAGEN De Heldersche geëvacueerde C„ die zijn zaak heeft overgebracht naar Schagen, ont ving in het laatst van de vorige week een expresbrief uit Schagerbrug, die groote ver slagenheid in het gezin veroorzaakte. De brief, die niet onderteekend was, bedreigde. C. en diens zoon met aangifte bij de Duitsche autoriteiten van het feit, dat G, naar de Engelsche radio zou. hebben geluis terd en zich op laakbare wijze zou hebben uitgelaten over de Duitsche weermacht. De anonieme briefschrijver, die het deed voorkomen alsof hij namens een „bond" schreef, dreigde aan het eind van het vul gaire epistel er mede zelfs niet voor m^ord op C., dien hij een politieken tegenstander noemde, te zullen terugdeinzen. Al deze onaangenaamheden zou C. ech ter kunnen voorkomen als hij Zaterdagavond f250.deponeerde op een, door een ruwe schets aangegeven plaats, bij de brug op de driesprong Schagerhaven, Kanaal naar de Stolpen, Kanaal naar Kolhorn. Op aanraden van een kennis wendde de heer C. zich tot opperwachtmeester Misbeek, die onmiddellijk ziin maatregelen trof. Een brief met waardelóoze inhoud werd door C.'s zoon op de aangegeven plaats ge deponeerd en ondertusschen hield de heer Misbeek de passeerenden goed in het oog. Al spoedig viel hem op, dat een berucht Schager ingezetene, de M., die pas 7 maan den had „opgeknapt" en eerst sinds kort uit de gevangenis was ontslagen, als een muis om de kaas draaide, zonder nochtans zich naar de aangegeven plaats te durven bege ven. Dit was voor den ervaren speurder vol doende om zich naar de woning van de M. te begeven. Hij was zoo gelukkig van diens vrouw een door de M. geschreven brief te krijgen. Het schrift klopte precies met dat van den dreigbrief. 's Nachts om 12 uur werd de M. gearresteerd en gisteren op transport naar Alkmaar ge steld. Majoor Misbeek verdient zeker een woord van grooten dank voor de snelle wijze, waar op. hij deze, voor de familie C. zeer onaan gename, zaak heeft opgelost. „BELOOF ME NIETS Is veelbelovend! Van het blijspel „Beloof me niets", dat, zoo als aangekondigd, morgenavond door het Residentietooneel in Theater Royal zal wor den opgevoerd, ontvingen wij nog eenige re censies. Ze zijn te veelbelovend, om te geloo- ven dat dit blijspel „Beloof me niets", in waarheid den toeschouwers niets belooft Het zal wel een gezellige avond worden. Het Alg. Hdbld. schreef o.a.: Caro van Eyck behoort tot de be9te actrices van ons land. Haar spel heeft die zuiverheid en eenvoud, die het kenmerk van het waar achtige zijn. Het was dan ook een waarachtig levend mensch, dat wij op het tooneel zagen, een mensch, wien men alle groote en. kleine menschelijke nooden onmiddellijk geloofde. Er was in haar spel nergens een teveel, ner gens een tekort nergens een moment van aarzeling of verslapping. De bloemenschat, die na afloop haar deel was, was wel zeer verdiend. Haar mannelijke tegenspeler Paul Steen bergen was echter ten volle tegen haar opge wassen; ook opgewassen trouwens tegen de gevaren van een moeilijke rol. PAARDENMARKT. Op de October-paardenmarkt waren 18 paarden en 26 veulens aangevoerd. Van de 18 paarden werden er 11 stuks getaxeerd en wel van f 5Ö0—f 1200. Getaxeerde 1 VSr jarige pa ar dien f 750f 1100. getaxeerde 2y2-jarige paarden f 1000—f 1200, veulens f 500f 950. Handel redelijk. WIERINGERWAARD OPNIEUW BENOEMD. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 3 October 1941' is D. Kaan, met ingang van 15 November 1941 opnieuw tot burge meester van de gemeente Wieringerwaard benoemd. SINT MAARTEN STROET. ACHTER DE BAARS. Wederom heeft de vischclub een hehgel- wedstrijd gehafcden, waarvan de uitslag is G. 'Groeneyeld lste prijs met grootste baars, daarna met het grootste aantal: W. Wit 2e 53. Hij zag een smalle kuststrook en een stip op het water, die gelei- delijk grooter werd. Dat was stellig een boot die naar hen toe kwam. Piet zag alweer een kansje op ontvluchting naderen. 54. Toen het bootje zoo dicht mogelijk gena derd was, klommen de mannen uit de cabine en gingen op een der drijvers staan. Ze wenk ten Piet om hem te vol gen. Terwijl de bestuur der achterbleef, sprong de andere man in de boot. prijs met 14 stuks, C. Blokker 3e prijs, H. Prosper 4e prijs. C. Bregman 5e prijs, A. Sijbrands 6e prijs, K. Wit 7e prijs, Jn. Pros per 8ste prijs, waarna P. Kruier den troost prijs ontving. BERGEN FEESTCONCERT BERGEN'S MANNEN- KOOR. Met medewerking van „Orpheus" uit Alkmaar. Solisten O. Hop, viool en A. Kooger, piano, De tijdsomstandigheden zijn er niet naar om een feestavond te organiseeren en daar om had het bestuur van Bergen's Marinen- kóor besloten een feestconcert te geven, met medewerking van 't uit c.a. honderd man be staande Mannenkoor „Orpheus" uit Alkmaar, terwijl de heeren G. Hop, viool, en A. Kooger, piano, uit Bergen zich als solisten deden hooren. 1 De zaal van tfe Rustende Jager was stamp vol, toen de wnd. voorzitter, de heer A. W. Michelë den avond opende, daar de voorzit ter, de heer J. Vasbinder, door ziekte verhin derd was aanwezig te zijn. Spr. heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Speciaal de komst van den burgemeester werd op hoogen prijs gesteld. De heer Michels verheugde er zich over, dat „Orpheus" uit Alkmaar dadelijk aan de uitnoodiging had gehoor gegeven om mede werking te verleenen aan 'dit jubileum-con cert en dankte met dit mannenkoor ook de beide solisten. Spr. dankte den dirigent Ka- rel Böhne, die reeds gedurende tien jaren voor Bergen's mannenkoor den dirigeerstok zwaait voor zijn toewijding, zijn enthousias me en zijn leiding. Bergen's Mannenkoor zong ter inleiding 2 bekende nummers, nl. Avondlied van Jac. Bonset en het moeilijk te zingen „Orae" van Jos. B. Foerster. Beide nummers werden keu rig uitgevoerd. Voordat „Orpheus" op-trad, bood die voorzitter, de heer Velthuis de jubileerende vereeniging zijn oprechte gelukwensohen aan. Het zou ons te ver voeren alle nummers aan een bespreking te onderwerpen. „Or pheus" zong o.m. „Jeruzalem" van Isr. J. Olman. Dat klonk prachtig gedragen, voor al in het pianissimo was het koor zéér ge lukkig; we beluisterden een fraaie baspar tij en een heldere zuivere tenor. Een num mer vol plechtige wijding en van een uit muntende voordracht De heer Hop toonde zich in het vioolcon cert No. 8 van L. Spohr een groot kunste naar en de heer A. Kooger begeleidde den violist op sobere, doch geniale wijze. Ook 'de Faust-Fantasie van Pahlo de Sarasat? werd prachtig ten gehoore gebracht „Orpheus" en Bergens Mannenkoor gen gezamenlijk het forsche lied van den Arbeid, getoonzet door J. P. J. Wierts. Doch het hoogtepunt van den avond was wel hei slotnummer „Les Martyrs aux Arènes' de Rille. In dit nummer kwamen massale zang. zuiverheid van toon en de voortreffe iijke voordracht eerst goed tot hun recht Bergen's Mannenkoor zong od onna vol? bare wijze „De Zee" van Jac. Bonset en ga? ook in andere nummers blijk ervan koor te zijn. dat er zijn mag en waar op Bergen trotsch kan zijn. Het was een prachtige avond. (C. ten Bruggencatal WOENSDAG 8 OCTOBER. Hilversum I. 415,5 m. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. M Gramofoonmuzlek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O, Nieuwsberichten. 8.15 Gewijde muziek (gr. pi 8.30 Orv mofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gramoio» muziek. 11.00 Voor de jeugd. 11.20 Puszta Ernü en Q orkest. 12.00 Orgelconcert. 12.25 Voor den boer. 12.40 manak. 12.45 B.N.O.Nieuws- en economische berichttt 1.00 Gramofoonmuziek. 1.45 Zang met pianobegeleldtt? 2.15 Sylvestre trio. 3.00 Voor de vrouw. 3.20 Klnderk» ..Zanglust". met pianobegeleiding en gramofoonmuiiet C.a. 3.52 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.20 Vw de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 B.N.O.: Nieuw, economische en beursberichten. 5.30 Voor de Jeugd. 6,11 Zang met pianobegeleiding. 6.15 Volksgezondheid, caui<- rie. 8.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gevarieerd programma.' 8.15 Volkszang met plano- begeletding. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.00 Ramblers. M Gramofoonmuziek. 9.45 B.N.O,: Nieuwsberichten.10.00—10li B.N.O.: Engelsche uitzending: The Dutch schievements i» tb Netherlaodt-Indie». Hilversum II. 301,5 m. 6.45—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.16 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 1011 Eigen opnamen. 10.40 V&ordracht. 11.00 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuüefc 12100 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.45, J3.N.0' Nieuws- en economische berichten. 1.00 Otto Hendriks zijn orkest en gramofoonmuziek. 2.15 Voordracht. 2.J3 Eerste acte van „Die Walküre" fe.o.>). 4.00 Gramofoon muziek. 5.00 Causerie: „De Jeugd ln Hongarije". 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 5.> Klaas van Beeck en zijn orkest. 6.00 GramoroonmuiiA 6.15 John Kristel en zijn orkest. 7.00 Actueel halfuurtje 7.30' Pianospel. 7.45 In en om de N.S.B. (Voorbereid do« de N.S.B.8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Stedelijk orkeil van Maastricht en solist. INTERESSANTE GREPEN: Ernstige muziek. Twee Nederlandsche musici, die &t- ruimen tijd ln het Berlijnsche muziekleven een rol speel den, de tenor Kees Veening en de pianist Jan Koeülef. brengen een Schubert vogramma ten gehoore oir uur over Hllv. I. V Voor de vrouw: Van 15.0015.20 uur Hllv. I verwijl Mevr. J. Jansen de rubriek: „U kunt er Iets aan doen". In deze twintig minuten bespreekt zij hoe de hulsvros» en moeder er voor kan zorgen dat haar gezin later respect aan haar denkt. Voor de jeugd: Laszlo Arpad houdt vandaag zijn derde en,' laatste lezing „Waar de Donau stroomt en de Pujrti droomt". Met hem vertoeft de Jeugd ln Hongarije 17.00—17.15 uur Hllv. H. Reportages. De serie reportages: „In en om de N.S.B." wordt voortgezet van 18.4520.00 uur Hllv. n waarbij dl activiteit van de Nationaal-Socialistische Beweging nadc belicht wordt. Feuilleton door P.G. Wodehouse landelijk, toen het even wat rustiger werd, slaagde ik er in den Huurling bij zijn arm te grijpen, juist toen hg zich terug trok van de machtelooze gedaan:e van zgn laatste slachtoffer. „Schei uit, Beale"'- fluisterde ik haastig." We zullen die' lui nooit handelbaar maken als jij ze blijft ranselen. Ga naar binnen en blijf daar terwijl lk tegen ze praat." „Mijnheer," zei hij, terwijl bet strijdvuur uit zijn oogen wegstierf/ „het is hard. Het is verduiveld hard. Ik heb niet gevochten niet wat je noemt gevochten sedert ik uit dienst 'oen gekomen. Ik sla niet hard, mijnheer, waarachtig niet hard. Die eerste was eer* gemeene vent, die gaf me een op stopper toen ik niet keek. Ze kunnen niet zeggen dat ik begonnen ben." „Jawel, Beale, dat geloof ik best," zei ik kalmeerend, „ik weet wel dat het jouw schuld niet was en ik weet, dat het hard is om er mee uit te scheiden, maar ik wou toch dat je naar binnen ging. .Ik moet met die lui praten en we zullen geen oogenblik rust hebben zoolang jij nog hier bent. Ruk uit." „Goed mijnheer. Maar het is hard. Mag ik nog niet één keer dien Charlie te grazen ne men, mijnheer?" vroeg hg droevig. „Nee. Ga naar binnen." „En als ze aanvallen en probeeren uw oogen dicht te slaan?" „Dat zullen ze niet doen. En als het ge beurt zal ik je wel hoepen." Hij ging met egensin naar binnen en lk wendde me weer tot mijn publiek. „Als u zoo goed wilt zgn om een oogenblik rustig te blijven zei ik. „Ik ben Appleby, mijnheer Garnet, van'de Hoogstraat, Mijnheer Ukridge..." „Achttien pond veertien shilling..." „Kijk eens..." Ik zwaaide woest met mijn handen - bo ven mijn hoofd. Stop! Stop! Stop!" schreeuwde lk. Het gepraat ging door, maar nam lang zamerhand in volume af. Terwijl ik stond te wachten kon ik door de hoornen heen een streep van de zee zien. Ik wou dat ik op de pier zat waar rust was. Mijn hoofd begon pijn te doen en ik, was flauw van den honger, „Heeren," riep ik, toen het lawaai uitstierf. De klink van het hek wefd opgelicht. Ik keek op en zag een lange magere jonge man met een pandjesjas en hoogen hoed den tuin binnenkomen. Het was voor het eerst dat ik hier buiten een dergelijk costuum zag. Hij kwam naar me toe. „Mijnheer Ukridge?" vroeg htf. „Mijn naam is Garnet. Mijnheer Ukridg« is op het mon\ent uit." „Ik kom uit Whiteley, mijnheer Garnet. Onze mijnheer Blenkinsop heeft mijnheer Ukridge verscheidene malen geschreven en zijn aandacht gevestigd op het feit, dat zijn rekening tot een belangrijk bedrag is opge- loopen en daar hij geen afdoend. ®antwooru heeft gekregen heeft mij hierheen gezonden. Het spijt me dat hij ni,et thuis is." „Mij ook," zei ik met gevoel. „Verwacht u hem gauw teryg?" „Neen," zei ik. Hij keek nieuwsgierig naar den verwach tingsvollen troep schuldeischers. Ik voor kwam zijn vraag. „Dat z\jn enkele van mynheer Ukrldge's schuldeischers," zei ik. „Ik stond juist op het punt een toespraak tegen hen te houden.1 Misschien wilt u plajats nemen. Het gras ls kurkdroog. Mijn opmerkingen gelden zoowel u als hen." Er kwam een blik van begrijpen ln zfln oogen en de natuurlijke mensch keek door het vernis heen. „Groote genade, heeft hij hem gesmeerd?" riep hij. „Zoover ik weet, ja," zei ik. Hij floot Ik wendde me weer tot den kring der in gewijden. „Heeren," riep ik. „Luister, luister!" riep de een of andere idioot. „Heeren, ik zal ronduit met u praten. We moeten uitmaken hoe de zaken tusschen ons staan, (een stem: Waar is Ukridge?). Mijn heer Ukridge is gisterenmiddag plotseling naar Londen gegaan (bitter gelach). Ik voor mij denk, dat hij gauw terug zal komen." Hoongelach volgde op deze voorspelling. Ik vervolgde: „Ik begrijp niet waarom u hier is geko men. Ik heb niets voor u. Ik zou uw reke ningen niet kunnen betalen, iélfa al wilde ik het." Het begon tot me door te dringen, dat ik bezig was onpopulair te worden. „Ik ben hier niets anders dan de gast van mijnheer Ukridge," ging ik voort. Waarom zou ik den kerel sparen? „Ik heb niets met zijn zaken te maken. Ik weiger absoluut me aansprakelijk te stellen voor zijn schulden. Het spgt me voor u, ik heb met u te doen. Dat is al wat ik u geven kan, sympathie en goeden raad." Onvoldaanheid. Ik maakte de lui tegen me. En ik had nog wel verzoenend willen zfln, ik had tegen deze ongelukkigen woorden van opwekking willen spreken, die geweest zou den zijn als olijfolie op hun wonden. Want ik had werkelijk met hen te doen. Ik vond, dat Ukridge hen gemeen behandeld had. Maar ik was uit mijn humeur. Mijn hoofd deed af schuwelijk pijn. „Moet ik dus aan mijnheer Blenkinsop ver tellen, dat het geld er niet is en ook niet zal komen," vroeg de man met de pandjesjas. „Als u weer eens kalm een sigaartje rookt met uw mijnheer Blenkinsop en de conver satie een beetje verflauwt, geloof ik wel, dat ik zooiets zou zeggen," zei ik hoffelijk. „We zullen natuurlijk onzen advocaten direct orders geven om tegen uw mijnheer Ukridge een actie te beginnen." „Noem hem niet mijn mijnheer Ukridge. U kunt verder doen wat u wilt." „Is dat uw laatste woord over dit onder werp?" „Ik hoop het, maar ik vrees van niet." „Waar is ons geld?" vroeg een ontevreden stem uit de menigte. Ik kreeg een ingeving. „Beale", riep ik. De Huurling kwam in loopzo aanhollen. Ik vermoed, dat hij dacht, dat zijn hulp noo dig was om me te beschermen tegen mijn vijanden. Hij begon langzamer te loopen toen hij me nog ongedeerd zag staan. „Mijnheer?" zei hij. „Is er nog ergens een kistje van die whisky?" Ik had de juiste snaar aangeroerd. Er kwam een stilte vol blijde verwachting over het publiek. „Ja mijnheer, één". „Breng dat dan hier en maak het open." Beale keek ongelukkig. „Voor die lui, mijnheer? riep hy uit. „Ja. Haast je wat." Hij aarzelde, en ging toen zonder een woord meer te zeggen het huis binnen. Een hoe raatje ging op toen hij met het kistje terug kwam. Ik ging naar binnen orri glazen en water te halen. Toen ik. weer buiten kwam zag ik in, hoe dwaas het van me was om Beale zelfs maar één minuut met onze bezoekers alleen te laten. Een heftig gevecht vond plaats tus schen hem en een man, dien ik me niet herin nerde eerder gezien te Jiebben. De jonge man in de pandjesjas keek toe, met een gezicht dat doodsbleek was van schrik, maar de rest van den troep schreeuwde raadgevingen en slaakte kreten van aanmoediging, en tot mijn verbazing gold al die aanmoediging Beale. Hoe was hij er in geslaagd de stemming van het gepeupel zoo te doen omslaan? Ik ontdekte het spoedig. Toen ik zoo vlug als ik kon, gehinderd door de glazen karaf, aan kwam rennen, sloeg Beale tegenstander juist neer met de grondigheid van een geroutineerd bokser en de menigte gilde in koor, dat het de tapknecht uit het „Net en de Makreel" was. Evenals de rest was de whisky nog niet betaald en de tap knecht die juist was aangekomen toen het kistje geopend werd, had een dappere poging gedaan om te verhoeden dat de inhoud voor niets aan, zijn medeburgers werd gedistribu eerd. Tegen dat hij weer bij kwam, deden de glazen vrooltjk de ronde en die ziende, ac cepteerde hij de -situatie met filosofisch' kalmte en dronk met de anderen mee. Wordt vervolfid

Schager Courant | 1941 | | pagina 2