Finsch-Engelsch-Noorsche nota wisseling ROTTERDAM.... SOVJETWREEDHEDEN IN ESTLAND Eerste zitting vrederechter AMSTERDAM Verduisteren 19.03 uur Nieuwe textielregeliog Veel geld is noodig SrlinirW'on ml !oofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. m VTT~rïzrL~!ZL 99 DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hoofdredacteur: WOENSDAG Üifgav^ <fe» N.V. Uitg.-Mif. „HoHonds Noorderkwartier" 4 Schagen. Waardig antwoord van Helsinki aan Londen jinland verheugd, dat het thans tflet alleen tegen den erf- i .vijand behoeft te strij den. Helsinki, 7 October (DNB) De notawisse- Hng tusschen de Engelsche en de Finsche regeering en tusschen de Noorsche en de Finsche regeez-ing is vandaag officieel be iend gemaakt. Ret memorandum, dat de vertegenwoordi ger der uitgeweken Noorsöhe regeering 22 September op het Finsche ministerie van buitenlandsphe zaken overhandigde, behelst o.a. het volgende: „Met het oog op de bui tengewoon vriendschappelijke verhouding, die steeds tusschen Noorwegen en Finland, hun regeeringen en volken heeft geheerscht, wenscht de Noorsche regeering te wijzen op het gevaar, die de betrekkingen tusschen beide landen alsmede het geheele Noorden bedreigt, een gevaar, ontstaan door de voort gezette oorlogshandelingen, waartoe Finland is overgegaan in bondgenootschap met de mogendheid, die zich nog met Noorwegen in oorlog bevindt. Wij weten, dat zoowel het Finsche als ook het Noorsche volk bezield is van de hoop, dat ook na den oorlog goede, vertrouwelijke betrekkingen tusschen onze Janden zullen heerschen." In de Finsche antwoordnota hierop wordt verklaard: „In Finland heeft men niet opge houden de nauwe saamhoorigheid der Noor sche. volken te beschouwen als een belangrijk politiek doel. De practische mogelijkheid tot verwezenlijking van de Noordsche gedachte zijn de laatste jaren door de fundamenteel® politieke en oorlogsgebeurtenissen geinfluen ceerd, van Finsche zijde vooral door de om standigheden, dat Finland sinds 1939 alle krachtenheeft moeten inspannen tot be scherming van zijn land tegen het verove- ringsstreven vaneen staat, die niet be hoort tot de Noordsche landen. Deze voorvallen hebben evenwel de houding van Finland tegenover zijn Noord sche buren, op geen enkele wijze veranderd Deze houding blijft den grondslag bezitten van warme, vriendschappelijke gevoelens en het streven naar een nauwe samenwerking tusschen alle Noordsche landen. Van Finsch standpunt is het duidelijk, dat de Noordsche landen, hoe de politieke toestand in Europa zich in de toekomst ook moge ontwikkelen, met hun saamhoorigheidsgevoel, dat een ouden, sterken grondslag heeft, hun overge- erfde vriendschap onderling zullen handha ven. De Finsche regeering hoopt, dat ook na den oorlog vooral tusschen Finland en Noorr wegen een goede, vertrouwelijke verhouding zal heerschen. Zij hoopt echter tevens, dat de Noren begrijpen, dat Finland gedwongen is te strijden tot het gevaar, dat zijn bestaan bedreigt, voor Finland en het geheele Noor den is gebannen." Het Engelsche memorandum Het Engel söhe memorandum, dat 28 Sep tember werd overgereikt op het Finsche mi nisterie van buiten land sc eh zaken, luidt o.a. als volgt: „Als die Finsche regeering haar opmarsch op zuiver Russisch gebied voort zet, ontstaat een situatie, waarbij Groot- Brittannië is gedwongen Finland als open lijken vijand te beschouwen en wel niet alleen voor den duur van den oorlog, maar ook na de sluiting van den vrede. Wanneer Finland een einde maakt aan zijn oorlog tegen Ru'sland en zijn troepen overal terug trekt, waar zij de grenzen van 1939 hebben overschreden, is de regeering van Groot- Slachtoffers van den bomaanval begraven Sobere plechtigheid Op de algemeene begraafplaats Crooswijk waren gistermorgen en gistermiddag zeer velen getuige van de plechtige leraarde be stelling van zestien slachtoffers van den Britschen bomaanval op Vrijdagavond jl. De plechtigheid droeg een uiterst sober karakter Eenige inspecteurs van het Rotterdamsohe politiecorps vertegenwoordigden den gevol machtigde voor de stad Rotterdam, dr. Voel- ckers, terwijl voorts op den doodenakiker aanwezig waren de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur en de departementen. Zij hebben aan de nabestaanden van de overledenen deelneming betuigd met het ge beurde, terwijl aan de groeve verder slechts de familieleden spraken. Een schat van bloemen kwam met de stoe ten, die in de straten naar de begraafplaats door de Rotterdamsohe bevolking stil werden gadegeslagen, mede. Op de R.K. begraafplaats. Ook op de r.k. begraafplaats zijn enkele slachtoffers van het Engelsche bombarde ment ter aarde besteld. Het waren een twee- en een vierjarig kindje en een meisje van negentien jaar. Op de Zuiderbegraafplaats, temidden van stille mistige akkers, ver van de plaats, waar zij Vrijdagavond op verraderlijke wijize den dood vonden, zijn in allen eenvoud drie slachtoffers van d,en bomaanval op den lin ker Maasoever ter aarde besteld. Op de begraafplaats Oud Charlois is gister morgen onder dezelfde omstandigheden even eens één 'der slachtoffers ter aarde besteld. Brittanië bereid, in gunstigen zin al'le "voor waarden te onderzoeken, die tot verbetering van de betrekkingen tusschen Groot-Brit- tannië en Finland zouden kunnen leiden." Het Finsche antwoord. De antwoordnota van de Finsche' regeering aan Groot-Brittannië. die gistermiddag door bemiddeling van den Zweedschen ge zant is overhandigd, bevat o.a. het volgen de: .De Finsche regeering acht het gepast op de volgende feiten te wijzen: 30. Novem ber 1939 begon de Sowjetunie een ohgjbmoti- veerden, ongeprovoceerden aanval on Fin land. De Volkenbond verklaarde 14 Decem ber op grond hiervan overeenkomstig arti kel 16 van het Volkenbondshandvest de Sowjetunie tot aanvaller en sloot haar uit den Volkenbond. Engeland nam aan deze Stemming deel. Finland werd bij zijn oor logvoering alleen gelaten en de vraag werd niet geopperd, hoe de aanvaller de gevolgen van zijn aanval moest herstellen. Finland moest 12 Maart 1940 met de Sowjetunie een gedwongen vrede van Moskou sluiten. Terstond na het sluiten van den vrede be gon van de zijde der Sowjet-Unie een mee- doogenlooze afpersingspolitiek jegens Fin land, benevens inmenging, ten deele van bin nen uit. De strijdkrachten der Sowjet-Unie begon nen 22 Juni 1941 opnieuw met de vijandelijk heden tegen Finland, o.a. door bomaanval len uit de lucht op Finsche oorlogsschepen en op een Finsche vesting. Den volgenden dag werd in het leidende Moskoueche blad Prawda verklaard, dat „de Finnen van den aardbodem verdelgd moe ten worden." De strijd van Finland tegen dezen aan val, die 30 November was begonnen, en in vérschil lende vormen onafgebroken was voortgezet, was en is zelfverdediging. Belangrijke gebieden binnen de grenzen van 1909 zijn nog steeds in handen van den vijand en deze gebieden evenals die, welke zich buiten de1 genoemde grens bevinden, die de Finsche troepen in den loop der ge vechten hebben bereikt, werden gebruikt als uitgangspunt op een aanval op Finland. De Sowjetregeering heeft deze gebieden zoo vol ledig mogelijk uitgerust als steunpunten voor aanvallen op het westen. Een doeltreffende verdediging, waartoe niemand Finland het recht kan ontzeggen, is voor dit lahd slechts mogelijk door ver schuiving van zijn defensie naar deze ge bieden zelf. Deze streken, die aan de an dere zijde van de oude oostelijke grens zijn gelegen, zijn ook niet „zuiver Russisch", maar haar bevolking is in de eerste plaats Finsch. Finland voert zijn verdedigingsoorlog zon der politieke verplichting. Het land is dank baar, dat het ditmaal niet alleen behoeft te strijden. Finland begrijpt niet, dat Groot- Brittannië, waarmede het vreedzame betrek kingen heeft wenschen te handhaven, het geen het nog steeds doet, slechts omdat Finland thans niet alleen tegen de Sowjet- Unie strijdt, zich gerechtigd of zelfs ver plicht kan gevoelen Finland als openlijken vijand te behandelen. INKRIMPING VAN DEN PLUIMVEESTAPEL In 't algemeen niet meer dan 15 kippen. 's-Graven-hage, 7 October. In een offi- cieele publicatie, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd bekend dat het, behoudens enkele uitzonderingen, verboden, is, op bedrijven met minder dan 10 ha. cultuurgrond meer dan tien stuks pluimvee te houden, terwijl op bedrijven met meer dan tien ha. cultuurgrond niet meer dan 15 sluiks pluimvee mag worden aange troffen. Voor bijzonderheden zie men de officieele publicatie. Een gedeelte van het exterieur der verwoeste St Elisabethkerk te Rotterdam, die met andere kerken, een tehuis voor ouden van dagen, ziek'eninrichtingen, een gedeelte vat» het museum Boymans en vele woningen ten offer viel aan dan zinneloozeh Britschen luchtaanval in dee nacht van Vrijdag op Zaterdag, waarbij zeer vele slachtoffers te betreuren zijn (Officieele opname) f Doitschland strijdt voor Europa "*v Groote slag bij de Zee van Azof Hoofdkwartier van den Führer, 7 Oct. (D.N.B.) Binnen het bestek van de aangekondigde nieuwe opera ties is in het gebied ten Noorden yan de Zee van Azof een groote slag gele verd. Zij aan zij met de verbonden troepen achtervolgden de Duitsche strijdkrachten den verslagen vijand Gemotoriseerde en pantserformaties drongen diep binnen in de vijandelijke terugtochtsbewe-gingen. Daarbij werd de staf "van het negende Sowjetleger gevangen genomen. De. opperbevelheb ber had zich tevoren per vliegtuig in veiligheid gebracht Ook in de overige sectoren van hel Oostelijke front heboen de aanvals operaties hun van té voren bepaalde verloop. Een herhaalde nachtelijke landings poging van Sowjetstrijdkrachten aan de kust ten Wésten tfan Leningrad werd afgeslagen. Het meerendeel van de voor het aanvoeren gebruikte sche pen werd tot zinken gebracht. De aan land gegane vijand werd volkomen, ver nietigd. Het luchtwapen heeft in den atge loopen nacht een wapenfabriek in Rositof en militaire installaties in Moskou en Leningrad aangevallen. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen in den nacht van 6 op 7 October voor den oorlog belangrijke. installaties in Zuidwest-Engeland- aangevallen. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen ook gisteren de ha veninstallaties van Tobroek met goed gevolg aangevallen. Bii de luchtaan vallen op de reedï» van Su§z in den nacht van 5 op 6 October zijn twen koopvaarders met tezamen 10.000 brt met voltreffers vernield. Nog twee groote schepen werden zwaar g'etrof fen. De vijand is overdag noch des nachts het rijksgebied binnengevlogen. Pantserslagen - springende granaten - oprukkende infanterie 1 Steunt de Nederlandsche ambulan ce van het Oostfront, Koninginne gracht 22, Giro 87600 's Graven- hage. Het vernielde interieur van de St. Elisabethkerk te Rotterdam, welke verwoest werd bij den luchtaanval in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, waarbij Britsche vliegers bommen wierpen op een woonwijk van de Maasstad tengevolge waarvan tal rijke personen als slachtoffer vielen en zeer velen gewond werden (Offtcieele opname) DE 160.000 Estlanders zijn omgebracht. Helsinki, 7 October (D.N.B.) Uit thans uit Estland ontvangen berichten blijkt, dat de actie der Sovjets tegen het Estlandsche volk veel omvangrijker is ge weest dan men aanvankelijk aannam. Niet minder da'n 160.000 Estlanders zijn'omge bracht, weggevoerd of gedwongen, dienst te nemen in het Sovjet-leger. Alleen ai in Re- val worden 40.000 menschen vermist. Tot de vermoorden behooren de bekende staatsman Toenison en de politicus Strandman. Het hoofd van de Grieksch-katholieke kerk, I}Ji- kolaj Paets, een broer van den president, is tijdens zijn marteling overleden. Ook vele andere bekende mannen zijn om het leven gebracht en weggevoerd. Vele vluchtelingen waren aan boord van een schip gebracht, dat hen na^r Leningrad zou voeren. De Esten overweldigden echter de Sovjetbeman ning en brachten het schip naar een Fin sche haven. Hier vertelden zij, dat bijna alle hooge fficieren van het Estlandsche leger verdwenen zijn. Hun lot is onbekend. De généraals Arasmaa en Brede zijn vermoord. Generaal Boots -en andere vooraanstaande mannen zijn naar de Sovjet-Unie gevoerd. De meeste tooneelspelers zijn gedood, ter wijl de meerderheid der hoogleeraren van de universiteit te Dorpat verdwenen is. Sovjets verloren 169 vliegtuigen in twee dagen Berlijn, 7 October (D.N.B.) Duitsche jagers hebben gisteren in lucht gevechten 32 Sowjettoestellen neergeschoten, De luchtdoelartillerie heeft 137 toestellen op den grond bij aanvallen op vliegvelden ver nield. De Sowj et-luchtmacht heeft dus 5 en 6 October in totaal 169 toestellen verloren. De verliezen der Duitsche luchtmacht in het Oosten bedroegen in drie maanden tijds minder dan de Duitsche vliegtuigproductie in één maand, naar het D.N.B. van welinge lichte zijde verneemt. De Duitsche lucht macht is thans zoo wordt verder ver klaard sterker dan bij het begin van den oorlog in het Oosten. Ondoordacht colporteur staat te recht. Diverse vonnissen voor feiten met politieken achter grond. Voor de eerste maal heeft de vrederechter te Amsterdam, Mr. P. H. F. van Vloten in ■h'et paleis van justitie zitting gehouden Er werden op 'deze zitting vergrijpen be handeld, welke allen een politieken achter grond hadden. Een 51-jarige huiseigenaar uit Weesper- karspel stond terecht omdat hij een 21-jari gen groentehandelaar had geslagen. Volgens den groentehandelaar had de huiseigenaar, die met N.S.B.-lectuur colpor teerde, een blaadje in zijn winkel gegooid. De getuige wilde dat blaadje niet hebben en had het teruggegeven. Daarop had de col porteur een nieuw papier verstrekt, dat de groentehandelaar weer geretourneerd had. Na de derde poging om zijn lectuur kwijt te raken had de colporteur geslagen, waarop een vechtpartij was ontstaan en de colpor teur een of ander voorwerp te voorschijn had gehaald om te slaan. Hij had echter dit voorwerp niet gebruikt. Een 20-jarige chauffeur bevestigde dit ver haal. De huiseigenaar echter gaf een andere le zing. De groentehandelaar, zoo zeide hij, had hem het krantje niet teruggegeven, maar verkreukeld en weggeworpen. Een tweede krantje had de groentehandelaar hem tus schen de jas willen stoppen. Tegelijk had de man hem toen een stomp in de maag gege ven. Waarop de colporteur teruggeslagen had. De Officier van Justitie, achtte deze wijze Vinavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.53 uur Een nieuwe textielregeling van Win ter kleeding Is ontworpen. Voor de zeer belangrijke bijzonderheden zie men pag. twee. van optreden bij een colportage verkeerd. Hij vond dat dit niet door den beugel kon en eischte tien dagen gevangenisstraf. Het vonnis luidde f 25 boete of 10 dagen hechtenis. Een brandstoffenihandelaar uit Monniken dam had op een veerboot enkele N.S.B.'ers voor landverraders uitgescholden. De, man was reeds vier- maanden door de Duitsche politie vastgehouden en kreeg nu de mini mumstraf van een gulden boete of een dag hechtenis. Een Hilversummer, die zopder aanleiding een WA-man had geslagen kwam er minder goed af. Hem werden acht dagen gevange nisstraf .omgelegd. Incasso boeten crisistnchtrecht vereenvoudigd Per dwangbevel. ^s-Gravenhage, 7 October. Tot op heden, konden boeten, welke door de commissies voor de crisis-tuchtrechtspraak aan georga- niseerden bij een crisis-organisatie waren opgelegd, bij niet-betaling slechts, ingevor derd worden door dagvaarding van den be trokken georganiseerde voor den bevoegden burgerlijken rechter. Thans is bij een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, bepaald, dat een boete, opgelegd bij een tuchtrechtelijke uit spraak, waartegen geen hooger beroep meer kan worden ingesteld, terstond door den hoofdambtenaar voor de crisis-tuchtrecht spraak bij dwangbevel, medebrengende het recht van parate executie, kan worden inge vorderd. Parachutist op rots gestrand Met zeer veel moeite'er af gehaald. Een bekend Amerikaansch parachutist George Hopkins, is door een weddenschap in een zeer onaangename situatie geraakt, ver telt. U. P. Hij is Dinsdag met een valscherm uit een vliegtuig gesprongen boven een 300 M. hooge onbegaanbare rots van de Devilsto- wer en was daarna niet meer in staat af te dalen. Vliegtuigen moesten opstijgen om hem levensmiddelen, ^dekens en een tent te be zorgen. Met behulp van een bergkaart, die door bergklimmers uit de omgeving" was getee- kend en die uit een vliegtuig voor hem werd afgeworpen^ trachtte hij naar beneden te ko men, doch moest dit opgeven aangezien hij niet verder kon komen. Nadat Hopkins. 4 dagen lang op de rots had vertoefd, werd een réddingsexpeditde, uit beroemde bergklimmers samengesteld, uitge^ rust om te trachten Hopkins te redden. Nadat de expeditie 4 uur lang had geklom men, moest zij haar poging opgeven. Hopkins, die gedurende het grootste ge deelte van den dag door mist aan het oog was onttrokken, schreeuwde het achttal aan moedigingen toe als: „Kom jongens, haal me d'r af, het is me te koud hier' boven." Door acht bergbeklimmers is hij tenslotte gered. Toen hij ten slotte beneden aankwam, - grijnsde hij over zijn heele gezicht. Hij zag er zeer Vermoeid uit. doch had zijn zin voor humor niet verloren. De bergbeklimmers die hem redden, waren speciaal hiervoor uit de Oostelijke staten naar Wyoming gekomen. Daar de redders met Hopkins na het in vallen der duisternis de laatste honderd me ter moesten afleggen,.,, moesten de vele nieuwsgierigen die in auto's, naar de, „De- vilstower" gekomen waren, de koplampen aansteken om den redders de afdaling te ver gemakkelijken. 's-Gravenhage. 7 Oct. Voor de uitzen ding van de Nederlandsche ambulance is een massa geld noodig. Dat laat zich ge makkelijk begrijpen, als men weet, dat de ambulance geheel zelfstandig moet kunnen optreden en daarom met een zeer uitge-. breicl instrumentarium uitgerust moet wor den. Zij moet in staat zijn een volledig veld hospitaal te kunnen inrichten met inbegrip van een chirurgische afdeeling. Daar is veeNgeld voor noodig. Bovendien moet deze ambulance de ibest.e worden, die ooit door Nederland werd uit gezonden. Wacht daarom niet langer met het storten van Uw bijdrage. Maak haar vandaag nog over op girorekening Nederlandsche Ambulance, Koninginne gracht. 's-Gravenhage. 1

Schager Courant | 1941 | | pagina 1