DE KEURING Poldersche Prikjes en Preekjes Woensdag 8 October 1941 Tweede blad Arrondissementsrechtbank te Alkmaar VOOR DEN POLITIERECHTER. (Zitting van Haandag 6 October). Een goede buur is niet altijd be ter dan een verren vriend. Drie tegen één is geen partner. Een mishandelde die een dot haar verloor. In het veen zie je niet op een turfje. Zij keek door een kier van de deux. Een pseudo-rij wielh andela ar. De gelegenheid maakte den dief. Dat een goede buur niet altijd beter is dan een verren vriend, had mej. E. M. V. uit Grootebroek bewezen. Zij was op 10 Juli in haar huis aan het werk en zag haar buur man C. B. met zijn schuit uitvaren en daar te wist, dat de dochter van B. uit werken en het huis dus onbeheerd stond, klom rij over het scheidenshekje in den tuin, en tloop door de achterdeur de woning van B. tinnen. Via de keuken en de gang belandde tij in de slaapkamer waar ze een kast open de en er een beurs met zes gulden uithaal de. Dit geld was de opbrengst der contribu ties der gymnastiekvereniging „Turnlust" en verdween even gezwind als verdachte. De beurs legde ze weer op haar plaats in de kast. Verd. voerde ter verdediging aan, dat ie krap in d'er kleeren stak, waai-op de of ficier vgn justitie, Mr. de Brueys Tack ant- >rdd<^ dat ze daarom nog geen geld van anderen mocht wegnemen. De eisch luidde f 40 boete, subs. 15 dagen. De Politierechter, Mr. Krabbe had medelijden met deze ziele- poot en veroordeelde haar tot f 20.boete, subs. 6 dagen. De gebroeders N. K. en P. A. K. uit Am sterdam en J. J. S. uit Hoogkarspel kwamen gedrieën op de lange mat te staan. Ze wer den ervan beschuldigd den tuinder P. J. H. uit Blokker op de Dorpsweg t« Wester-Blok- fcer te hebben mishandeld en alleen omdat H. het als een galante ridder had opgeno men voor een meisje, waartegen P. A K. met z'n fiets was opgereden. De heeren waren zoo zeide de tuinder alle drie „in de olie". Deze galanterie had yoor den tuinder minder aangename gevol gen; hij werd geslagen en gestompt en ver loor nog een dot haar ook, dat P. A. K. hem op minder zachtzinnige wijze uit het hoofd had getrokken. De Officier eischte tegen elk der drie ver dachten f 30 boete, subs. 10 dagen. De Poli tierechter maakte onderscheid; P. A. K. was naar zijn meening de aanstichter van al de ellende en werd veroordeeld tot f 25 boete, subs. 10 dagen, de twee anderen zullen f 20 moeten betalen of 8 dagen moeten brommen. In het veen zie je niet op een turfje en verd. Th. H., die verstek liet gaan, had op 11 Augustus te Zuidscharwoude tien turven meegenomen, die het eigendom waren van de Ned. Heide Mij., De onderbaas dier maat schappij F. v. M. uit Heerhugowaard had de turven door verd. zien weghalen. Eisch f 15 boete, subs. 8 dagen. Vonnis f 3 subs. 2 d. De kellner F. B. uit Alkmaar was in café Houtkooper op de Laat aldaar in aan raking gekomen met een zekeren W. B., sjouwerman van beroep en wonende te den Helder. De man gaf voor fietsenhandelaar te zijn en bood een Gazelle-rijwiel voor f 27.50 te koop aan. De kellner ging hierop in en kocht het karretje en verkocht het weer voor f 45. De Officier legde verd. F. B. schuldheling ten laste, doch deze zeide niet te hebben geweten, dat het rijwiel van diefstal afkom stig was. De pseudo-rijwielhandelaar zou het in Schagen hebben gekocht. Hij-zeide dat hij oude karretjes opkocht, deze opknapte en daarna weer verkocht. De Officier geloofde daarvan niet veel, te meer omdat verd. reeds eerder wegens dief stal was veroordeeld. Mr. de Brueys Tack vroeg zes weken gevangenisstraf. De Politie rechter, die in een milde stemming bleek te zijn veroordeelde verd. tot f 40 subs. 20 d&- M. C. v. B. uit Texel was niet versche nen. Hom werd ten las te gelegd, dat hij uit een kistje hetwelk op den bagagedrager van de fiets, toebehoorende aan C. A. B. uit Texel een portemonnaie inhoudende één rijksdaal der en twee gulden had weggenomen. De Officier eischte f 30.boete, subs. 10 dagen en conform dezen eisch werd verd. bij verstek veroordeeld. te WIERINGERWAARD DE GOEDE NAAM VAN POKCENTRUM WEER HOOG GEHOUDEN, Vrijdag 3 October j.1. heeft op het fraaie sportterrein de najaarskeuring plaats gehad, uitgaande van de fokvereeniging. Wieringer- waard heeft niet enkel in Noordholland, maar in geheel Nederland een zeer goede naam op het gebied der rundveefokkerij en ook 3 October 1.1. hebben de fokkers weder om bewezen dezen goeden naam hoog te hou den. De kwaliteit van het aangeboden fok- materiaal was in vele rubrieken buitenge woon goed! Eenigermate teleurstellend was de kwali teit van de kalveren, zoowel stier- als vaars kalveren, hetwelk ten deele moet worden toegeschreven aan de voedingsomstandighe den. Toch moet de kwaliteit van de kalve ren voor een vereeniging als Wieringer- waard, met zooveel beste fokkoeien als te leurstellend worden bestempeld. Vele kal veren waren niet enkel schraal maar te fijn en spierloos. Goedsoortige, ruime, platte vaarskalveren, zagen wij van Frans 236 van Groenhoven en Frans 242 van Groenhoven. Bij de stierkal veren waren de bekroonde dieren een jonge Tarzan en een jonge Atlas vrij goed. De rubriek van de hokkelingen was goed, iets ongelijk, met een 8-tal bekroonde dieren van hooge klasse, fraaie, typische, regelma tige, ruime, diepe dieren met veel adel, w.o. vooral opvielen een jonge Atlas en een twee tal van Frans van Prinses. De rubriek melkvaarzen was goed, evenals OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. GOEDGEKEURDE DETAILPRIJZEN VOOR GARNALEN. Bericht No. 51. De volgende prijzen moge£ ten hoogste aan het publiek in rekening worden ge bracht: Levende garnalen f 0.75 per kg. Ongepelde garnalen, welke gekookt en gezouten zijn f0.75 per kg. Gepelde garnalen f3.20 per kg. Bij levering van kleinere hoeveelheden moet de prijs in evenredigheid met de hierboven vermelde prijzen worden vastgesteld. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe opgaven kunnen de vroegere ongeldig maken. GOEDGEKEURDE MAXIMUM-DETAILPRIJZEN VOOR ZEEP. Bericht No. 52. In verband met het gewijzigde vetzuurpercentage en met het verminderd rantsoen van sommige zeepsoorten mogen voor de artikelen, die na 1 September 1941 gepro duceerd zijn, de volgende prijzen ten hoogste aan het publiek in rekening worden gebracht: per stuk van 75 gram per dubbel stuk van 186 gram per enkel stuk van 90 gram in klein-verpakking van 1 kg. of minder door fabrikanten verpakt per 100 gram voor zoover niet door fabrikanten in klein- verpakking van 1 kg. of minder verpakt, per 100 gra m Toiletzeep Huishoudzeep Huishoudzeep Zachte zeep Zachte zeep f 0.12 f 0.12 f 0.06 f0.04M f 0.04 De prijzen van voor 1' September 1941 geproduceerde zeepsoorten blijven onver anderd. HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IS STRAFBAAR. BEWAAR DEZE OPGAVE EN GEBRUIK HAAR. Nieuwe publicaties kunnen de voorgaande ongeldig maken. bij de hokkelingen wat ongelijk, over het al gemeen zeer goed ontwikkelde regelmatige en gezonken, typische dieren, met nog wel eens wat storende gebreken, als iets zachte lenden, enz. Ook hier werden een S-tal dieren bekroond, w.o. drie stuks van Atlas en' drie van Emi grant, terwijl een jonge Constantijn Frans 22 en een jonge Constantijn Frans resp. la en lb geplaatst werden. De jonge Atlassen zijn fraai gelijnde, ty pische, gezonken melkvaarzen, met prima melkteekens, maar niet al te breed, terwijl de jonge Emigranten zware, diepe, behangen dieren zijn met soms iets versmallend achter stel. Ons bekoorde zeer Pietje 24, een jonge Constantijn Frans, een fraaie, edele melk- vaars, met prima uier en iets zachte len den. De klasse twenters was zeer goed, hetgeen ook moge blijken uit het aantal bekroonde dieren, in totaal 12 stuks, waarvan 5 in de eerste klasse, 4 stuks in de tweede en 3 in de derde klasse. In de eerste klasse treffen wij twee doch ters van de pref. Constantijn Frans en twee van Constantijn Frans 14, fraaie, typische melkkoeien van hooge klasse. In deze klasse werd ook nog geplaatst een Friesche import, eveneens een twenter van fraai type. Bij de overige bekroonde dieren zijn 4 dochters van Atlas en voorts twee van F.R.S.- stieren. De rubriek van de oudere melkkoeien was van buitengewone kwaliteit, hier liet de Wieringerwaard en eigenlijk heel Noordhol land zich weer van zijn sterkste kant zien. De kracht van de Noordholl. fokkerij zit nu eenmaal niet in het fokken van vroeg rijpe jonge stieren, maar in zijn prima melk koeien. De jury had hier een moeilijke taak. Zij plaatste 14 dieren in 3 klassen (n.1. 5 stuks in de eerste klasse, 6 in de tweede en 3 in de derde). Bijna alle bekroonde dieren behooren tot de zoo bekende Frans-stam. In de eerste klasse werden geplaatst drie dochters van de pref. Constantijn Frans en twee van diens vader de pref. Frans 104. De la prijswinster Dora 109 werd later tot kam pioene verkozen, een machtige verschijning, buitengewoon breed en plat. De lb prijswin ster Pietje 22, is minder imponeerend, maar bekoorde ons in hooge mate door haar fraai type en veel adel. De beide kleine rubrieken drachtige koeien vormden beide een beste klasse. Bekroond werden 9 dieren, w.o. 5 dochters van Con stantijn Frans 14, waarvan twee in de eerste klasse. Klasse-koeien waren ook de met een le prijs bekroonde Prinses van Prins en Maartje 108 van Atlas. Het slot van de keuring werd gevormd door de collecties van één eigenaar. Buiten gewoon was de collectie van 10 stuks van den bekenden fokker Groneman, aan wiens groot aantal inzendingen het succes van de keuring voor een groot deel te danken is geweest.. Beste collecties waren ook die van Nic# Kaan Kz., zeer uniform, R. L. Waiboer, N. W. Kaan, K. Schenk, K. Koster en C. Spaans. Onder de bekroonde dieren treden de na volgende vaderdieren op den voorgrond: Con stantijn (pref.), Constantijn Frans 14, Atlas, Frans 101 (pref.) en Emigrant. De Rijksveeteelt-Consulent: L. DE VRIES. HOOGWOUD VERBETERING IN DE POSTBESTELLING. Door den Burgemeester is een verzoek ge richt aan den Directeur van het postkantoor te Alkmaar, om de postbestelling in de Wee- re wederom onder de postbestelling van Hoogwoud te doen komen. Reeds vele klach ten zijn er geuit over het bezorgen, daar het vaak voorkomt, dat brieven, bestemd voor de inwoners dezer gemeente, wonend in de Weere, geadresseerd worden naar Hoogwoud wat een vertraging van eenige dagen tenge volge heeft De Directeur van het Postkantoor te Alk maar heeft de volgende oplossing aan de hand gedaan: De te Hoogwoud verkeerd ont vangen, dan wel ter post bezorgde correspon dentie, welke bestemd is voor de Weere, zal door een besteller van dat kantoor worden gedeponeerd bij den heer Verlaat, Boekei weg in de Weere, vanwaar zij door den be steller van Abbekerk zal worden afgehaald en besteld. Het is dus niet meer noodig om op brieven, bestemd voor de Weere, ge meente Hoogwoud, te vermelden: post Ab bekerk. DE HUIZEN VOOR DE HELDERSCHEN. Naar de Vaste Commissie voor Uitbrei dingsplannen en Streekplannen in Noord holland heeft medegedeeld, zullen de 16 wo ningen voor de Heldersche vluchtelingen, die in Hoogwoud zullen worden gebouwd, ver rijzen op het terrein, toebehoorend aan de gemeente en gelegen aan de Kerkelaan, te genover de N.H. kerk. NIET KAPPEN ZONDER VOORWAARDEN. Door den Productiecommissaris voor den Boschbouw en de Houtteelt, is aan den heer K. Helder vergunning verleend tot het vellen van vier iepen, zulks met bepaling, dat met 4 esschen, eschdoorns of platanen wordt her- beplant. WIER1NGEN VISSCHERIJNIEUWS STILSTAND IN DE PAUNGVISSCHERIJ. In de afgeloopen week was er stilstand in de palingvisscherij met fuiken in het IJssel meer, die tot dusverre ongekende baten had afgeworpen. Reeds het begin der vorige week bracht afloopende vangsten en thans is er zoo goed als geen aanvoer. Maar reeds komen weer de donkere nachten aan, want het 2e donker gaat, met afnemende maan, einde dezer week in. De vraag is thans of de pa ling ook in dit donker loopt en zich laat van gen. Dat er voldoende paling is, heeft men in de voorgaande weken wel kunnen constatee- ren. 'Bij de geringer palingvangsten vroegen onwillekeurig de andere vischsoorten weer eens de aandacht. Zoo was er b.v. een heel aardige botaanvoer van de Wadden, hetgeen er op wijst dat de herfstvisscherij op bot zich op normale wijze gaat ontwikkelen. Ook de garnalenvisscherij, hoewel zeer wisselvallig, is thans weer vrij goed loonend en eenige Wieringers hebben zich bij hun Heldersche collega's, die den geheelen zomer deze vis- scherij hadden uitgeoefend, aangesloten. Zij maken vangsten van 200 tot 300 K.G. per dag. Voorts zijn er enkele Wieringers die zich nog steeds bezig houden met de mosselen zaad visscherij, voor Zeeland, een zeer winst gevend bedrijf. Het mosselzaad wordt echter steeds schaarscher en de Zeeuwen hebben zich al geruimen tijd niet meer vertoond, zoo dat dit bedrijf haar einde nadert. In de komende week zullen wel enkelen hun geluk gaan beproeven met de consump- tie-mosselvisscherij. Ook deze vangsten gaan niet over den afslag te Den Oever, maar wor den in Amsterdam, waar men zich in dén loop der jaren vaste afnemers heeft verwor ven, verhandeld. Het staat er goed voor met de visscherij. In iedere tak van het bedrijf maken de prij zen de visscherij loonend. Overigens gaat des visschers pad niet over rozen. De olietoewijzingen worden steeds minder en zijn absoluut onvoldoende voor een normale bedrijfsuitoefening. Men vreest zelfs dat de toewijzingen geheel zullen wor den stopgezet. Voorts werken de uitvaarbepalingen e.d. maatregelen, thans in al hun consequenties doorgevoerd, in bepaalde omstandigheden belemmerend. HARENKARSPEL ONDERLING PAARDENFONDS ONZE BELANGEN. Het bestuur van bovengenoemd fonds ver gaderde ter vaststelling rekening en balans over het 3e kwartaal 1941. Gedurende dit tijdvak waren verzekerd 298 paarden met een verzekerde waarde van f313.150.Af gekeurd werden twee paarden, waarvan één bij de verwerkingsinrichting is vernietigd, als zijnde ongeschikt voor consumptie. De omslag werd evenals het vorige kwartaal vastgesteld op f 0.70 per f 100 verzekerde waarde. Tevens werd besloten in verband met de nog steeds hooger wordende paandenprijzen, de verzekeringswaarde te verhoogen voor het laatste kwartaal 1941 door middel van hoogere uitkeering. Inplaats van de gebrui kelijke 70 of 75 zal bij eventueele ge vallen worden uitgekeerd 95 of 100 In den loop der maand December zal een hertaxatie plaats vinden, zoodat ingaande 1 Januari 1942 de uitkeering wederom zoo als gewoon 7 0% of 75 zal zijn. LAAT HENK MAAR LOOP EN.». Hendrik Vaartjes uit den Slootgaard is een kwieke jongen, maar een beetje roeke loos. Dat ondervond hij, toen hij al fietsen de een wagen wilde vasthouden. De fiets kwam onder den wagen, en was verder on berijdbaar, terwijl Hendrik er wonder boven wonder met den schrik afkwam. Voorloopig moet Henk loopende naar de school te Dirks- horn en dat is een heel eind. AARTSWOUD. VARKENSPEST. Ook te Aartswoud heeft zich een geval van varkenspest voorgedaan, bij de varkens van den veehouder S. B., waar niet minder dan 18 varkens door deze ziekte zijn aange tast. ANNA PAULOWNA, 4 Oei Beste Reintje Je brief was weer laat, hè? Maar 'k begrijp dat de krant, net als iedereen, ook met moeilijkheden te kampen heeft. Boffen we den laatsten tijd even met het weer? Gelukkig vogr de nog steeds heen en weer trekkende Helderschen. Wat is 't toch jammer, dat indertijd de halte Breezand is opgeheven. De trein zou 't busvervoer heel wat kunnen ont lasten. Nu zijn de bussen soms over en overvol. Van de week, hoorde ik, waren d'r een keer 68 menschen in en nu mo gen 't flinke wagens zijn, maar dat waren er toch zeker wel een paar te veel. En voor de menschen uit Breezand, die met den trein naar 't Zuiden willen, zou 't ook een genot zijn als-ie daar 6topte, want met de aansluiting van bus op trein is 't wel eens mis. Als je dan twee uur moet wach ten, blijft er niet veel meer over van je uitgaansdagje. En op de namiddagtrei nen is heelemaal geen busaansluiting. Ja, er trekken nog steeds veel Helder schen heen en weer. 'k Zie eiken avond b.v. een mijnheer langs komen met achter op de fiets een kistje, waar heel parman tig een hondenkoDie uitsteekt. Het beestje zit ingepakt in een dekentje. Een dieren vriend, die vandaag 't is immers die rendag een pluim verdient. Naast die te waardeeren zorg voor het dier, komt des te schrijnender het leed naar voren, als je een ander ziet rijden met voor op de stang een kind, achter op den bagagedra ger de vrouw, die zelf de kruk van een kinderwagen vasthoudt, waarin ook nog de jongste meegezeuld wordt Het weer moet maar omslaan. De schuurbewoners, die 't misschien eerst 't minst goed voor elkaar hadden, worden nu goed gehol pen. Aardige woon- en slaapruimten krij gen ze nu in de schuren getimmerd, 't Is leerzaam geweest, die tijd van op- en door elkaar. Een mensch weet veel te weinig af van de moeilijkheden van een ander. We zijn nu al wel zoo ver, dat we van de stedelingen mee/ begriD voor het platte land vragen en dat b.v. door uitwisse ling van kinderen trachten te bereiken. Maar ook in engeren zin mochten we wel eens wat meer van eikaars lusten en lasten weten. Vooral voor 't laatste, want meestal zien we gemakkelijker de pretti ge kanten van een anders bestaan. Zoo zullen d'r hier wel wezen, die vroeger dachten: dat pension-houden of alleen maar kamers verhuren lijkt me wel een aardige en makkelijke manier van geld verdienen, maar die er nu anders over praten, omdat ze zelf een poosje men schen overhuis gehad hebben. Want met dat samenwonen is 't al weer: „Och, wa ren alle menschen wijs en wilden daarbij wel; enz." Ja, dat „wel" willen laat nog al eens te wenschen over en op een goede samenwerking komt het toch maar aan, hè? De paedagogen, zeggen dat je met sport en spel kan leeren. Nou, dan maar allemaal spelletjes gaan doen. Net als de schoolmeesters en juffrouwen. Die zijn hier al een poosje onder leiding van mijn heer Roggeveen bezig de spelletjes te spe len, die ze ook aan de kinderen gaan lee ren als er speelterreinen hij de scholen zijn en ze balletjes mogen ge bruiken. 'k Heb ze nog niet bezig gezien, maar er wel van gehoord. Ze oefenen op een veld, waarop ook koeien loopen. Dat houdt 't gras kort en je moet nu ook alles uitbui ten, hè. Maar, al zou je 't bij de aan wezigheid van schoolvossen anders verwachten, die onopgevoede koeien gaan niet, nadat ze d'r voorpoot hebben opge stoken, „even naar achteren" als 't noo dig is, maar deponeeren d'r spiegeleieren overal op 't veld en zelfs in het doel. Laatst waren de frikken aan 't handhal len. Je mocht J'r anders zoo poezele handjes niet zien, want wel had meester Dudock z'n jasje uitgetrokken en zwaai de er mee als een volleerde toreador om de koeien van het veld te jagen, maar het kwaad was al geschied en zoo'n bal gaat ook niet precies om elk glad groen plekje heen. De jonkies weren zich best bij het spel. De „oudjes" doen 't wat kalmer aan en als ze nog eens een run ondernemen, hij gen ze daarna als een oud postpaard. De volgende dagen zijn ook de botten wel wat stijf, maar ze hebben telkens twee weken tijd om weer bij te komen. Je hoeft dus heelemaal geen medelijden met ze te heb ben. Bovendien ze doen 't zichzelf aan, want 't is vrijwillig. Het feest van de vischclub D.V.S. is al weer achter den rug. Zulke menschen, die zoo lang en stil naar een dobbertje kun nen turen, houden er nog al eens van op hun tijd de schade in te halen. Nou, ze hebben wel een gezellig avondje gehad, hoor, maar ze zijn „netjes" naar huis ge gaan, zooals een van hen het uitdrukte. En nu, kind, voor vandaag weer ge noeg. Groeten van huis tot huis, je STIJNTJE Voetbalprogramma voor Zondag 2e klasse A. W.F.C.—H.R.C.; Z.F.C.—Alkm, Boys; SantpoortK.F.C.; De Kennemers West Frisia; Alcm. VictrixR.C.H. 3e klasse A K.V.V.—Z.V.V.; D.T.S.-Q.S.C.; ZaandijkAlways Forward; Succes E.V.O. 3e klasse B. D.E.M.Kinheim; Bloemen- daalBeverwijk; HelderRipperda; De Zand voortmee uwenH.F.C.; Schoten T.IJ.B.B. 4e klasse A AtlasAlkmaar; BergenWie ringerwaard; B.K.C.—Oudesluis; Scha genW at ervogel s. 4e klasse B. SportersNieuwe Niedorp; St GeorgeM.F.C.; AndijkV.V.W. Res. 2e klasse A H.F.C. 2—Helder 2; Blauw Wit 3—Stormvogels 2; O.S.V. 2—W.F.C. 2; V.S.V. 2—Ajax 3; H.R.C. 2—E.D.O. 2. KOEGRAS OPENING VAN DEN 2-JARIGEN LAND- BOUWWINTERCURSUS. Zaterdag werd in de hulpschool aan de Langevliet de 2-jarige Landbouwwintercur- sus officieel geopend. Behalve de 18 cursis ten, was aanwezig als belangstellende de heer Th. A. A. Tena van Huisduinen en de Commissie van Toezicht op dit onderwijs, bestaande uit de heeren K. Hoornsman, C. J. Maters en P. Duivenvoorde. Enkele andei re personen hadden van hunne verhinde ring kennis gegeven. De Voorzitter van de Comm. van Toezicht, de heer K. Hoorns- man, heet allen welkom en zegt o.a. dat in de toekomst wel niet meer mogelijk zal zijn een bedrijf te beheeren, zonder dat men daartoe de noodige konnis bezit. Het woord is daarna aan den leider van den cursus, den heer J. Henderickx, die zegt, dat bet hem goed doet eenige menschen, die al iets van het bedrijf af weten, wat meer kennis te mogen bijbrengen. Het te ver werven diploma kan in 3 graden behaald worden en voor toelating tot de dagscholen of voor toewijzing eener boerderij in huur, wordt er wel degelijk gelet in welke hoeda nigheid het diploma in uw bezit is geko men. Daar valt niet mee te knoeien, want de officieele cijferlijst zegt alles. Men moet het hier niet als een school beschouwen, men mag hier vrijelijk van gedachten wis selen. De ouderen, die thans aan dezen cur sus deelnemen, kunnen reeds vergelijkingen maken tusschen hunne ervaringen en wat men hier zal hooren. Dan volgt de officieele inschrijving en be taling der lesgelden. De cursusavonden wor den bepaald op Dinsdag- en Vrijdagavond van 7.3010 uur en eind Oct van 710 uur. Het begin yan den cursus wordt bepaald op Dinsdag 7 October en dan kan alsnog als uiterste termijn inschrijving als cursist plaats hebben. Verder bespreekt de heer Henderikx wat er alzoo voor vakken te ver werken zullen zijn, nl. het le leerjaar: Plantkunde, Plantenteelt, Grondbewerking, Grondkennis, Veeteelt, Dierkunde, Natuur- en Scheikunde, gevolgd in het 2e leerjaar door Bemestingleer, Grondkennis, Werktui- genkennis. Zuivelbereiding en Veevoeding. Nadat nog eenige huishoudelijk zaken met elkander besproken waren, werd deze offi cieel inschrijving als gesloten beschouwd. DEELNAME AAN DEN PRODUCTIE CURSUS. Het aantal deelnemers aan den Productie cursus, waartoe men den leeftijd van 21 jaar moet hebben bereikt, bedraagt thans reeds 35 en er is goede kans, dat nog meer deren zich zullen opgeven. ALKMAAR EIGENMACHTIG PRIJZEN VERHOOGD. Een kleine fabrikant van geneeskundige zalven te Alkmaar, zag zich door den Inspec teur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam een boete van f50.opgelegd. Hij was uitgegaan van het misverstand, dat hij zijn verkoopprijzen mocht verhoogen met het bedrag, waarmede de inkoopprijzen van zijn grondstoffen waren gestegen. Een populair misverstand, waarvan nog steeds kleine fabrikanten de dupe worden, wanneer zij met genoemden Inspecteur in aanraking komen. Immers, in dergelijke gevallen is een vergunning tot prijs verhooging noodig. Weliswaar wordt een dergelijke vergunning meestal verstrekt, wanneer de rentabiliteit van bet bedrijf niet groot genoeg is om de stijging der grondstoffenprijzen op te vangen, doch dit neemt niet weg, dat men niet eigen machtig tot prijsverhooging mag overgaan. De boete was in dit geval naar verhouding laag, omdat de grondstoffen inderdaad aan merkelijk in prijs waren gestegen en de overtreding derhalve van formeelen aard was. LANGEDIJK NOORDSCHARWOUDE. LIEDEREN VAN HERMAN ZAAL. Zooals wij reeds in het kort mededeelden, hebben de jonge Westfriesche kunstenaars Marie Kliffen en Herman Zaal zich voorge steld liederenavonden te geven en zij zullen in dit verband Zondagavond in „Concordia" debuteeren. Het is een goede gedachte ge weest aan het Nederlandsche lied een groote plaats in te ruimen, in dit geval liederen van Zaal. Het is prettig hem als zoodanig te lee ren kennen en te zullen waardeeren. Wij hebben deze waardeering reeds, waar wij het genoegen hadden de liederen door te zien. Het zijn er een vijftal waarin de com ponist zijn illustratieve; talenten heeft kun nen uitleven, omdat de teksten van Pol de Mont, Gezelle en anderen daar volop gelegen heid toe geven. Het is voor een zangeres geen gemakkelijke opgave deze liederen te zingen, daar zij ongeveer alles vragen aan stembe- heersching, voordracht, volume, draagwijdte en ademtechniek, al zijn dan ook de melo dieën an sich betrekkelijk eenvoudig. Veel stellen wij ons vbor van het naar ons gevoel mooiste lied der serie „Driekoningen" op een tekst van Gezelle. Op de uitvoering zelf ko men wij nader terug. Het is het doel van de idealistische kunstenaars ook daar waar men gewoonlijk verstoken is van concertgenot, de muziekliefhebbers kennis te laten maken met het beste wat de muzieklitteratuur biedt, dus in dezen tijd van materieelen nood geestelijke verheffing te brengen. Mogen zij in dit streven worden beloond!

Schager Courant | 1941 | | pagina 5