DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER van ons volk TER DOOD VEROORDEELD STAL IN VERLIEST NEGENDE LEGER ZIJN BEPERKING VAN DE BLOEMENTEELT Ketelontploffing in melkfabriek Verduisteren r-| 19.01 uur Extra boter voor zieken en jeugdige personen Sühiif Hoofdredacteur: J. KEESMAN, Schagen. DONDERDAG 9 OCTOBER 1941. 86e Jaargang. No. 11619. Üftgflvfr det N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Schagen. OVER HET ALGEMEEN GEEN REDEN TOT KLAGEN. HET PLATTELAND GEEFT BETER CIJFERS DAN DE STEDEN. BESMETtBLIJKE ZIEKTEN EN T.B.C. IETS OPLOOPEND. VITA MINE D VOOR KLEU TERS EN A.S. MOEDERS. Ongeveer acht maanden is de commissie tot onderzoek van den voedings- en ge zondheidstoestand van het Nederlandsche volk. de z.g. polscommissie (zij voelt aan den pols van het Nederlandsche volk) nu met het arbeidi bezig. Het A.N.P. heeft hierin aanleiding ge vonden. zich te wenden tot den genees kundigen hoofdinspecteur v'an de volks gezondheid. dr. C. Banning, teneinde iets te weten te komen van den arbeid dier commissie en dien gezondheidstoestand* in het algemeerh De heer Banning kon niet in bijzonder heden treden, maar wel zeide hij als in- druk van de verzamelde cijfers te hebben, dat deze niet tegenvallen. Voor wat het platteland betreft, zijn ze zelfs tamelijk gunstig. Het scheelt zeer veel, hoe het voedsel wordt bereidt. In dit verband wees dr. Banning op de zeer goede ge schriftjes, welke uitgaan van den gezondheidsraad en op het boekje „richt lijnen voor de hedendaagsche voeding". „Uit een publicatie van het centraal bu reau voor de statistiek blijkt, dat er een ver hoogd sterftecijfer is, vooral voor wat be treft de t.b.c. kunt u daarover iets zeggen?" Inderdaad is er een verhoogd sterftecijfer, luidde het antwoord. Daarbij bedenke u, dat de gezondheidstoestand in ons land buiten gewoon gunstig is geweest. Het aantal tbc gevallen ging direct na het uitbreken van den oorlog reeds omhoog. Toen was er van ondervoeding geen sprake. Wij moeten hier in de eerste plaats aan psychische factoren denken. Dé hoogste top, welke wij in 1918 hadden, is overigens nog lang niet bereikt. Een kwaad <iing is het gebrek aan sanato- rirairuimte. De wachttijd voor patiënten is t» lang en dat beïnvloedt natuurlijk het beloop van de ziekte. „Hoe staat het met de besmettelijke ziek ten?" Dienaangaande, was het antwoord, zijn wij zeer tevreden. Alleen met de kinderverlam ming ia het niet zoo gunstig. De oorzaken daarvan zijn niet bekend. De oorlogstoe stand staat hier geheel buiten. De diphterie is dezen zomer nogal opgetre- 1 den, maar ook dit heeft met den oorlogstoe stand niets te maken. Zoowel kleuters als schoolgaande kinde ren moeten onvatbaar worden gemaakt. Van het grootste belang is dat vooral voor kleu ters, van het eerste jaar af. De bewerking is volkomen ongevaarlijk en alle ouders behoo- ren daartoe dan ook over te gaan. Dan is er nog iets over de malaria te zeg gen. Zij heerscht iets meer dan andere ja ren,, vooral in Noordhólland en in een deel van Friesland. .jStaat eventueele ondervoeding geheel buiten deze ziektegevallen?" Men moet niet te spoedig van ondervoeding «preken, aldus dr. Banning. Men heeft nooit gedurfd, het gewel dige aantal sterfgevallen aan de griep in 1918 terug te voeren tot ondervoe ding en terecht. In andere landen der wereld, waar van ondervoeding geen sprake kon zijn, was het sterfte cijfer even hoog. De voedseldistributie is op het oogenblik ook veel beter ge regeld dan in den vorigen oorlog. Eveneens is de voorlichting veel be ter en wij zijn toegerust met meer wetenschappelijke kennis dan toen. Het vitaminevraagstuk. Aan het slot van het onderhoud werd nog gevraagd hoe het met het vitamine-vraag stuk 'staat. Dr. Banning antwoordde hierop: „Wanneer men de wenken van den voe dingsraad opvolgt, de aardapptflen in de schil eet, enz., bestaat er in ons land weinig kans op A-vitaminosen. Dr. Banning knoop te hier nog de zeer belangrijke mededeeling aan vast, dat van rijltswège aan alle kin deren van drie maanden tot drie jaar en aan a.s. moeders gedurende de laatste drie maanden van haar zwangerschap gratis vi- tamine-D zal worden verstrekt, via de bur- gemeesters en wel in tabletvorm, teneinde i het optreden van rachitis te voorkomen. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat het ge halte van vitaime D zóó is gekozen, dat één tabletje per week voldoende is om rachi tis te voorkomen. te-Gravenhage, 8 Oct. De hoehere S.S.- nnd Polizeifuehrer maakt bekend: De Nederlandsche onderdaan A. T. Ad- dloks uit Amsterdam is door een krijgsraad der SS en Politie wegens het plegen van een daad van geweld jegens een lid van de Duit sche politie en wegens het verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Het vonnis is voltrokken. WANNEER EUROPA NIET Méé» VC ZAL. HET HONGER MOSTEN LUDEN EUROPA Stuetva* --V' I&SÜJLTT DE VB* «fit i W VUBBSrrfyGCRZIEHJHÖ VAK BÜSW3PA AP 4 SUIKER DB f100D2AK£LUKE AARDAPPELEN BEHOEFTE IN EU80& WORDT GERST DOOR Elfif.fi PRODUCTIE ÓEÖEKT (Foto: Polygoon-v. Bilzen) Bolsjewistisch offensief bij Smolensk werd noodlottig In een tweetal extra-berichten maakt'het opperbevel der Duitsche weermacht het vol gende bekend: Door een vermetele operatie van het ge-« bied ten Oosten van Dnjepropetrofsk uit is een Duitsch pantserleger, versterkt door Ita- liaansche, Hongaarsche en Slowaaksche for maties, doorgedrongen tot de zee van Azof en heeft het bij Melitopol aan de frontzijde verslagen negende Sovjet-leger den terug tocht afgesneden. Tevens hebben Duitsche en Roemeensche strijdkrachten de achtervolging van het wes ten uit voortgezet Daarbij is eert1 snelle for matie der Waffen-SS er in geslaagd lafigs de kust der zee van Azof Berdjansk te berei ken en in contact te komen met de gepant serde strijdkrachten uit het Noordea Thans sta^n hier, van alle zijden dicht in gesloten, zes of zeven vijandelijke divisies vlak voor de vernietiging. De SS-formatie heeft de zwakke overblijfselen van den ver slagen tegenstander, die probeeren terug te trekken op Rostof, reeds tot Marioepol na gezet. „Terwijl in de Oekrainé de aanvals- en achtervolgingsoperaties in vollen gang zijn, heeft de op 2 October ingezette doorbraak in het centrale deel van het Oostelijk front tot een nieuwe vernietigingsslag geleid, welke geweldige gevolgen zal hebben. Al leen in heti gebied van Wjasma zijn ver scheidene bolsjewistische legercorpsen in gesloten. Zij gaan onverbiddelijk hun ver nietiging tegemoet. Uit het weermachtsbercht blijkt duidelijk, dat aan het Oostelijke front op een enorm gebied uitgebreide operaties gaande zijn. Terwijl de oogen der wereld en vooral die van de Sovjet-legers gericht waren op het Zuidelijke deel van het Oostelijk front, is de Duitsche weermacht in het centrum van het Oostelijk front doorgebroken. Reeds tij dens den grooten vernietigingsslag ten Oosten van Kief deden de Sovjets ernstige pogingen Smolensk te heroveren, hetgeen hun niet is gelukt. Bovendien wilden zij ten Noorden van Smolensk oprukken en door deze doorbraak het Duitsche front in het Noorden aan het wankelen brengen en Leningrad ontlasten. Deze operatie is den Sovjets verderfelijk geworden. Niet alleen zijn zij in de omgeving van Wjasma om singeld, doch het weermachtbericht laat vermoeden dat ook nog andere plaatsen van het centrale deel van het front, de Duitsche doorbraak plaatsvindt. Commentaren. De Berlijnsche avondbladen geven het ex tra bericht van het opperbevel der weer macht omtrent den vernietigingsslag in den centralen sector van het Oostelijk front me' HEDEN BOODSCHAP VAN ROOSEVELT Neutxaliteitswet weer in het ge ding, s Washington, 8 Oct. (D.N.B.) Roosevelt heeft heden zijn tweede bespreking gehouden met de leiders van het Congres over de wij ziging ..der Neutraliteitswet. De leiders van het Congres verklaarden, naar „Associated Press" meldt, dat Roosevelt Donderdag een- boodschap tot het Congres zal richten over de wijziging der Neutraliteitswet. De leider der democratische Senaatsfrac- tie.*senator Barkley, was van meening. dat de bewapening der koopvaardijschepen het dringendst was. Hij was persoonlijk de op vatting toegedaan, dat ook het verbod om havens in het oorlogsgebied aan te doen. moet worden opgeheven. Andere leidende leden van het Congres lieten doorschemeren, dat de boodschap van Roosevelt zich zou beperken tot de bewape ning van koopvaardijschepen. De president, de minister van buitenland- sche zaken Huil en Harry Hopkins hopen, zoo meldt^Associated Press" verder, dat het Congres het verbod tot het bevaren van oor logszones uit eigen beweging zal opheffen. groote opschriften over de geheele breedte der pagina's. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft daaromtrent: het bolsjewisme had de be schikking over het grootste leger ter wereld met reusachtige uitrusting. Dit leger is thans in het. hart getroffen. De Duitsche weermacht heeft eerst de aanvalskracht van het bolsjewisme verslagen en staat thans op het punt ook de verdedigingskracht van den gebroken tegenstander kapot te slaan. De Deutsche Allgemeine Zeitung ziet in het feit, dat het negende bolsjewistische le ger gevangen genomen is, een ovemihning, welke niet minder beteekent, dan de ineen storting van den Sowjet Zuidelijken vleugel. Na een opsomming te hebben gegeven van de beteekenis van het Donetz bekken, waar bij in de eerste plaats wezen wordt op den kolenrijkdom van dit. gebied en op het feit. dat het de voornaamste producent, van elec- trische energie voor de Sovjet Unie is, schrijft het blad: een leger verloren, belang rijke bewapeningsbedrijven verloren, dit be teekent een nederlaag voor Stalin aan? de zee van Azof. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 Januari 1942 het teeltrecht voor de bloe-, menkweekers met vijftig procent worden in gekrompen. Tegelijkertijd zullen zij dan ver plicht worden den hierdoor vrij gekomen grond te betelen met groenten of andere voedselproducten. Als basis voor de inkrim ping der bloemencultuur wordt, aangeno men de toestand per 31 December 1940. Het ligt in de bedoeling de kweekers de keuze te laten in te krimpen op de soort glas welke hun het beste schikt. Als bijzondere maatregel is nop bepaald, dat geen overschrijving van teeltvergunnin gen toegelaten zal worden." f Duitschland strijdt voor Europa "N Vernietigende slag in het centrale deel van het front Verscheidene bolsjewistische legers ingesloten. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 8 October (D.N.B.) Het opperbevel van de- weermacht maakt bekend: Terwijl in de Oekraine de aanvals- en achtervolgingsoperaties in vollen gang zijn, heeft de op 2 October be gonnen doorbraak in het midden van het Oostelijke front tot een nieuwen vernietigenden slag geleid, welke groo te gevolgen zal hebben. Alleen in het gebied van Wjasma zijn, zooals in een extra bericht is bekend gemaakt, ver scheidene bolsjewistische legers inge sloten. Zij gaan onverbiddelijk hun on dergang tegemoet. Ten westen van Le ningrad mislukte in den nacht van. 6 op 7 October een nieuwe landingspo ging van den vijand, alvorens zij de kust bereikt had. In dappere luchtaan vallen werden ^achter het. geheele bolsje wistische front transporttreinen en spoorlijnen zwaar getroffen. Talrijke treinen werden vernield of beschadigd; In den afgeloopen nacht viel het lucht- wapen belangrijke militaire inrichtin gen in Moskou en Leningrad aan. Bij luchtaanvallen op de reede van Suez werd in den afgeloopen nacht een vrij groot koopvaardijschip door bom- treffers beschadigd. Vluchten van den vijand' naar het Rijksgebied vonden niét plaats. Onbegaanbare wegen - Landmijnen - Hinderlagen I Steunt de Nederlandsche ambulan ce voor het Oostfront, Koninginne gracht 22, Giro 87600 's Graven- hage. lapansche pers verbreekt het stilzwijgen Oorlog met Amerika moet onder het oog worden gezieh. De dagbladen te Tokio hebben, volgens U. P., in hun hoofdartikelen het stilzwijgen verbroken, dat zij ten aanzien van de Ja- panschAmerikaansche betrekkingen sedert Konoje's boodschap aan Roosevelt, hebben be waard. In deze artikelen beschuldigen zij de Vereenigde Staten er van, dat hun jongste acties, zooals bijv. de conferentie te Manilla, diiidelijk er op wijzen, dat Washington niet verlangt den vrede in den Stillen Oceaan te handhaven. Vooral wordt door de bladen ge wezen op de groote EngelschAmerikaan sche inspanning om een ariti-Japansch om- singélingsfront te vormen. De „Nitsji Nitsji" zegt o.a.: „De met zich zelf ingenomen leiders van de Vereenigde Staten trachten een wereldoorlog te doen ont branden, ten einde hun lang gekoesterden wensch van wereldhegemonie te verwezenlij ken. Daarom moet het Japansche volk alle ijdele hoop opgeven en bereid zijn een oorlog onder het, oog te zien." Vreeselijk ongeval te Utrecht. machinist gedood, verschillende gewonden. Groote schade aan het bedrijf. Utrecht, 8 October. Hedenmorgen is in de melkfabriek van de U.M.I aan den Vleutenscheweg alhier een vreeselijk ongeluk gebeurd. Het was eenige minuten over half zeven, dat een geweldige knal de bewoners van den Vleutenscheweg en wijde omge- ving hevig deed opschrikken. Het bleek al spoedig, dat een ketelont ploffing de oorzaak hiervan was ge weest en wat erger was, dat een der arbeiders was gedood en verschillen de andere leden van het personeel gewond waren. Toen medische hulp tot het gedeelte van de fabriek, waar liet ongeluk was gebeurd, kon doordringen, bleek, dat de machinist, de 49-jarige W. F. Koenen, het leven had ver loren Zes andere leden van het personeel moesten zwaar en licht gèwond naar het stads-en academisch ziekenhuis worden overgebracht. Uit. een onderzoek kwam vast te staan, dat de machinist, een zuurstof cy linder had gekoppeld op de ijsmachine, in de meening verkeerende, een ammoniakcy- linder aan d:e machine te bevestigen. De zuurstof kwam in contact met de olie van de ijsmachine, tengevolge waarvan eerst een groote steekvlam naar buiten sloeg, en kort daarop de ketel zelf met een donderenden slag uit elkaar sprong. Een gedeelte van den ketel sloeg ^en gat in het dak, de rest richtte zoo'n ravage in de fabriek aan, dat. daar vrijwel geen ruit meer heel bleef en uiteraard door de rond geslingerde keteldeelen groote schade aan het bedrijf ontstond. Van de gewonden is de botermaker De Bruin er het ergst aan toe. Zijn toestand baart zorg. De toestand van de anderen is gunstig te noemen. Het aansluiten van een verkeerden cylinder op de ijsmachine is .niet te wijten aan onoplettendheid van den over leden machinist, doch aan een vergissing in de levering van den cylinder. Den machinist, niet beter wetende dan dat hij een ammoniakcylinder op de machine aansloot, werd deze vergissing noodlottig. Hem h^eft deze fout het leven gekost. De schade loopt in de duizenden guldens. BELANGRIJKE RADIOREDE VAN MUSSERT. 's-Clravenhage, 8 Oct. In het kader van het vertrek vah een bataljon Nederlandsche nationaal, socialisten naar het Oostfront op Zaterdagmiddag a.s. zal de leider dér NSB. Vrijdagavond 10 October van 19.45 tot 20 u. een zeer belangrijke radiorede uitspreken over den zender Hilversum 2, golflengte 301 meter. BENOEMINGEN. 's-Gravenhage, 8 October. Het rijkscom missariaat maakt bekend: De rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft op grond van par. 1 van zijn verordening nr. 108—'40 (4e verordening betreffende bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen) benoemd: Den vicépresident bij het. gerechtshof in Den Haag, Mr. van Romondt tot. president van dit gerechtshof, den rechter in de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam, Mr. Weitjens tot lid van den hoogen raad in Den Haag en den advocaat Dr. Peeters in Eindhoven tot burgemeester van Maastricht. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.55 uur Zieken, die een vetkaart bezit ten, krijgen extra-boter tegen ge- reduceerden prijs! 's-Gravenhage, 8 October: De secretaris generaal van h~t departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot dé distributie van boter. In den yervolge zal aan houders van vet- kaarten, die op medische gronden voor extra rantsoenen boter in aanmerking komen, bo ter tegen de gebruikelijke reductie van 22l/i cent per 250 gram worden verstrekt. Aan deze personen zullen losse rantsoenbonnen, ge* merkt met „één rantsoen margarine of vet" worden verstrekt, welke recht geven op 250 gram boter met reductie. Uitreiking geschiedt uitsluitend tegen over- legging van een door den vertrouwensarts geteekend formulier MD 29, waarbij tevens de stamkaart dient te worden overgelegd ter controle van het feit, of destijds een vet kaart werd uitgereikt. Uitreiking van extra bonnen vobr „een half rantsoen boter" voor jeugdige personen. Aan personen, welke geboren zijn na' 1 Januari 1921, doch vóór 2 Januari 1928, wordt een extra rantsoen boter van 125 gram beschikbaar gesteld. Degenen, die hiervoor in aanmerking ko men, dienen zich in de week van 13 tot eh met 18 October a.s. op een door de 'plaatse lijke distributiediensten nader vast te stellen dag, bij deze diensten te vervoegen: Zij zullen dan een bon voor „een half rantsoen" boter ontvangen, welke onbeperkt geldig is en recht geeft op 125 gram boter, zonder reductie. Daar de kleinste verpakking van boter 250 gram bedraagt, diener\ steeds twee bonnen bij den winkelier ingeleverd te worden, zoo dat degenen, die over een oneven aantal bon nen beschikken, met anderen een-combina tie zullen moeten vormen, teneinde een even aantal te verkrijgen. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonder heden, betreffende de inlevering' der bonnen, vermeld. Vertrek van vrijwilligers naar het Oostfront 's-Gravenhage, 8 Oct. Zooals reeds me degedeeld is, wordt het le b.on v.h. 2e le- gioensregiment Zaterdag a.s. hier ter stede beëedigd. De beëediging en het vertrek van deze groep Nederlanders, die zich naast den dap peren Duitschen soldaat voor den strijd te gen de bolsjewieken zal inzetten, zal worden tot een zeer beteeken is volle plechtigheid, waaraan de hoogste Duitsche en vele Ne derlandsche autoriteiten zullen deelnemen. Wij behoeven wel niet te wijzenop de verstrekkende beteekenis van deze daad voor Nederland en voor het Nederlandsche volk, dat door het voorgaan van dit legioen vastberaden strijders, dat bereid is het hoog ste goed voor de verdediging en het behoud onzer beschaving en cultuur te offeren, den weg gewezen wordt naar dè plaats, die land en volk in het toekomstige Europa, dat' on der leiding zal staan van den.Fuehrer aller Germanen, Adolf Hitier, zullen deelnemen. Zij, die straks den eed van trouw aan den Fuehrer voor den strijd tegen de bolsjewie ken, zullen afleggen, vertegenwoordigen dat steeds groeiende deel van het Nederlandsche volk, dat zich metterdaad afwendt, van plu tocratie, jodendom en bolsjewisriie, dat deel dat. de oogen geopend heeft voor de waar achtige belangen van Nederland en in de konhende Germaansche volkengemeenschap. Zij die straks gaan vertrekken en zich in hechte wapenbroederschap zullen scharen aan de zijde der tienduizenden Nederlanders die op verschillend terrein aan de grootste worsteling, die de wereld ooit kende, teza men met Duitschers, Italianen, Roemenen, Hongaren, Finnen, Denen en Noren, zuilen deelnemen leggen met den inzet van hun leven de basis voor Neêrlands toekomst, doch ook en vooral voor het behoud onzer eeuwenoude christelijke beschaving, want het gaat immers ook om de verdediging der christelijke levensleer. Laten zij, die oogen en hart nog immer hoopvol op het westen gericht houden en na harde lessen nog steeds niets geleerd blij ken te hebben, bedenken, dat er slechts twee mogelijkheden zijn: opgang of ondergang opgang met Adolf Hitier of ondergang met Stalin en zijn trawanten- De ondergang van het avondland zou het onherroepelijk gevolg zijn van een overwin ning der bolsjewistische hopden, waartegen de Fuehrer nog juist, te rechter tijd heeft ingegrepen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 1