OMGEVINGNIEUWS Uit Alkmaar Noordermarktbond is tevreden - De levering van 40+ kaas Nogmaals de vergadering van den Bond van Zuivel fabrieken. Zeer beknopt maakten we in ons verslag van de vergadering van den Bond van Zuivelfabrieken mel ding van een vraag, die werd ge steld en waarin werd geïnformeerd omtrent de productie van 40 kaas door de boeren. Met §nkele uitzon deringen het betreft daarbij in het bijzonder boeren, die kazen met lange wei werd dit zelfkazen reeds verboden op 16 November jl. Daarnaast echter werd tot dusverre door de fabrieken 40 kaas ge maakt ter distributie onder de aan gesloten boeren. Deze maatregel was gebaseerd op de overweging, dat, indien aan deze boeren geen 40 4- kaas werd verstrekt, door hen wellicht melk zou worden achterge houden. De gestelde vraag nu betrof deze laatste 40 bereiding. In verband met het groote melktekórt in en kele steden, werd deze productie inderdaad tijdelijk verboden. Later scheen deze maatregel weer onge daan te zijn gemaakt, bij nadere informatie echter bleek, dabde op vatting, als zouden de fabrieken weer 40 -f kaas vopr de eigen boe ren mogen maken; ten onrechte had bestafin. Op het oogpnblik Is de toe stand zoodanig, dat de fabrie ken, welke aan de eigen boe ren kaas willen leveren, zich tot de Ned. Zuivelcentrale moeten wenden met het verzoek om uit de voorraden der Centrale kaas te mogen ontvangen. Dit leverde tot dusverre in zoo- Verre eenige moeilijkheden, dat huiten 40 en volvette, ook 20 kaas werd verstrekt. Naar we ver nemen zijn door den JBond pogin-1 gen in het werk gesteld, ten doel hebbende te bereiken; dat aan de fabrieken alleen het eigen Noord- Hollandsche 40 -f product zal wor den geleverd. Omtrent het resultaat dezer pogingen kon ons echter nog niets worden medegedeeld. Laboratorium BJPJS. oorlogskindje. geen Daarnaast wijst men ons er'op, dat het laboratorium van de B.P.M. geenszins een oorlogsinstelling mag worden genoemd. Het bestaat reeds lang, gezien b.v. het feit, dat et .vóór dén.oorlog circa 3000 men- schen werkzaam waren. Waar uit den aard der zaak de onderzoekin- gen, verband houdend met het be drijf der der B.P.-M., door de bijzon dere omstandigheden sterk zijn in gekrompen. heeft de B.P.M. zich be reid verklaard op het laboratorium onderzoekirigen voor andere bedrij ven te verrichten. Van deze gele genheid om op het gebied van melk en zuivel diepgaande onderzoeken te kunnen doen instellen, meende de F.N.Z. gebruik te moeten ma ken. Hiermee zal jaarlijks een be drag van f70.000 gemoeid zijn, ter wijl daarnaast een bedrag van f50.000 benoodigd zal zijn voor het verrichten van practische proefne mingen in zuivelfabrieken op een ruimer schaal dan tot dusverre het geval is geweest. Deze f 120.000.— nu zullen moeten worden gevonden uit een omslag over alle in de zui- velbonden georganiseerde zuivelfa brieken ad f50.per millioen kg. melk. Maatschappelijk Hulpbetoon 1940 VERHOUDING TEGENOVER AN- BERE GEMEENTEN WERD GUNSTIGER. Verschenen is het jaarverslag van het Alkmaarsche M.H. over 1940. In de eerste plaats blijkt, dat de verhouding van Alkmaar ten aan zien van andere gemeentert van on geveer gelijke grootte weer gunsti- gér is geworden. Er was een tijd, waarin de uitkeering per gesteunde te Alkmaar ver uitstak boven de uitkeeringen, die in doorsnee elders werd. gedaan. Zoo werd in het jaar 1938 te Alk maar gedurende de maanden Juli, Augustus en September per 1000 in woners uitgekeerd f2201.terwijl het gemiddelde van de Nederland- sche gemeenten met een inwoner tal van 20,001 tot en met 50.000 pr 1000 inwoners toen bedroog f 1038. Dus nog niet de helft van Alkmaar! Over het derde kwartaal 1940 waren deze cijfers f 1603 voor Alkmaar en f 1C'57 als gemiddelde voor dezelfde steden als boven. Bedenkt men daarbij, dat het ge middeld steunbedrag te Alkmaar bovendien nog steeg van f5.87 ge-' durende het derde kwartaal 1938 op f6.50 gedurende het derde kwartaal 1940, dan is duidelijk, dat er spra ke is van een gezonder gang van zaken. Veel armlastigen aan het werk. Blijkens het. verslag is dit resul taat \oot een goed deel toe te schrij ven aan het succes, dat de pogingen om voor de tot arbeid in staat zijn de armlastigen een passend werk te vinden, opleverden. Deze gezondere gang van zaken weerspiegelt zich overal in het ver slag. Zoo daalde bij voorbeeld het gemeentelijk subsidie van f 374.524,39 in 1938 op f319.183,83 in 1940. Een tweede bijzonderheid is ge legen in het feit, dat we te doen hebben met het oorlogsjaar. Na 10 Mei volgde een plotselinge sprong naar boven. Na juist 14 dagen werd met bijna 900 ondersteunden een te Alkmaar voor medio Mei nog nimmer bereikt record ge haald. Toen sprong het cijfer even snel naar beneden als het was ge klommen en eind Juli was het zelfs gedaald tot 660. Eind Septem ber kwam het minimum met 590, waarna het verloop gewoon bleef als andere jaren. Het verslag geeft een massa sta tistische overzichten. Uit een daar van blijkt, hoezeer men $r op uit is de Alkmaarsche armen inder daad een dragelijk bestaan te ge ven. Het totaal aantal ondersteun den bedroeg In 1940 965. Hiervan behoefde uit den aard der zaak een deel slechts tijdelijk te worden geholpen. Wanneer men dan ech ter vaststelt, dat niet minder dan 171 menschen in gestichten waren opgenomen, khn dit niet anders dan een gunstig licht werpen op de wijze, waarop het Alkmaarsche M.H. zijn taak vervult. VEREENIGING VOOR ZIEKEN- HUIS VERPLEGING. Alkmaar zet zijn pogingen, om te komen tot een streek organisatie, voort. Als de voorzitter de maar zeer matig bezochte vergadering opent, deelt hij allereerst mede, dat het bestuurslid dr. Sohröder is afgetre den; in zijn plaats is gekozen het vroeger bestuurslid de heer ter Brugge. De nieuwe overheidsbepalingen hebben ten gevolge gehad, dat de vereeniging 3% pet. van haar leden heeft verloren. De komende statu tenwijziging zal mede ten doel heb ben te trachten althans een deel dezer leden terug te winnen. De voorgestelde statutenwijziging regelt de nieuwe contributie, die voor personen van 16 jaar' en ouder zal bedragen 7% cent voor verple ging 3e klasse, 11 cent voor de tus- schenklasse en 14 cent.voor de 2e klasse, alles per week. Kinderen beneden 16 jaar betalen resp. voor de verschillende klassen 4, 5 en "P/z cent, met dien verstande, dat ten hoogste voor drie kinderen uit één gezin wordt betaald. Uitbetaald zullen worden de wer kelijk in rekening gebrachte ver- plegingskosten tot een maximum van f 3, f 4x30 en f 6 per dag voor de verschillende klassen, een en ander gedurende 42 dagen. Daar naast bestaat gelegenheid tot afslui ting van een aanvullingsverzeke ring over verdere 48 dagen, waar van de kasten bedragen per week voor personen boven 16 jaar resp. 2, 4 en 6 cent, voor personen bene den 16 jaar, resp. 1, 2 en 3 cent. Tenslotte bestaat een suppletie fonds voor personen van 16 jaar en ouder, die op grond van wettelijken verzekeringsplecht bij het A.Z. zijn aangesloten, doch die in een hoo- gere klasse verpleegd wenschen te worden. De verzekeringskosten be dragen per week bij een hoogere uitkeering van maximaal f 1.50 p. dag, 5 cent, van maximaal f 3. 10 cent. Ten slotte is er een operatie- fonds, waarbij men zich tegen 1 ct. per f 20 per week kan verzekeren tegen f 120 operatiekosten maxi maal. f Alles wordt goedgekeurd. De voorzitter deelt nog mede, dat door velen uit dè goedkeuring der statuten van de Federatie is ge- geconcljideerd, dat deze laatste nu zou beginnen met een landelijk fonds. Aangezien men te Alkmaar destijds niet met deze gedachte sympatiseerde, had men omtrent een en ander geinformeerd. Daarbij bleek, dat een en ander niet in hield dat de voorrang gegeven moot worden aan de Federatie boven evfentueele pogingen tot oprichting van meer regionale fondsen. In verband daarmee heeft de Ver. voor Ziekenhuisverpleging haai' pogingen om tot een streek organisatie te komen, voortge zet. Ze heeft in dien geest aan ver schillende vereenigingen uit .de óm- geving-bericht en mocht heden het eerste schrijven van instemming ontvangen uit St. Pancras. Nieuwe vergadering noodig. Spr. meent, dat met het oog op dit plan spoedig een nieuwe verga dering noodig zal zijn van belang hebbenden uit dit gebied Een en ander niet omdat men te Alkmaar tegen de Federatie wil strijden, maar wijl het Alkmaarsche plan beter schijnt dan dat der Federatie. Tot eventueele deelname zouden in aanmerking komen vereenigingen, gevestigd in het rayon van het Zie kenfonds, dat het gebied omvat van Limmen tot Julianadorp. GESTOLEN GOED IN DEN KETTINGHANDEL GEBRACHT. De Inspecteur voor de Prijsbe- heersching te Amsterdam heeft een dezer dagen een beslissing geno- •men in de zaak tegen een vijftal inwoners van Alkmaar, die zich schuldig hadden gemaakt aan ket ting-handel in rauw rundvet. De loonslager P. H. H., die regel matig werkzaam is op het Gemeen teslachthuis" te Alkmaar, had daar beetje bij beetje twee en een half kilogram rauw rundvet achter we ten te houden en verkocht dit vet aan den caféhouder J. A. H., die overigens met den diefstal niet op de hoogte was. Deze. caféhouder tel de onder zijn klanten den paarden knecht J. C., die gaarne het partijtje vet van hem overnam. Hij kende n.1. den kapper J. A. C. de B., die een afnemer voor het vet wist. Dit was de tandtechniker H. J. C. M., die dan ook de uiteindelijke kooper van het vet werd. Uiteraard was de prijs tijdens de ze transactie flink opgeloopen, te meer daar de slager P. S. H. reeds direct niet minder dan bijna vier maal den toelaatbaren prijs had be rekend. Ondanks het feit, dat de totale hoeveelheid vet, welke verhandeld deld werd, slechts gering was, heeft de Inspecteur toch strenge straffen opgelegd en de vijf betrokkenen veroordeeld tot boeten van f50. en f 80. NUTSSPAARBANK. Vergelijkend Jaaroverzicht 1940—1941. Bij de Nutsspaarbank te Alk maar werd in 1941 aan spaargelden ontvangen 'f 1.814.404.39 (vorig jaar f 1.670.525.80) en terugbetaald SCHAGEN DE SCHOENRUILBEURS. Op Vrijdag 19 December j.1. heeft het Winterkleedingcomité in den distributiekring Zijpe N.H, in sa menwerking met de vereeniging v. Huisvrouwen, afd. Schagen, zitting gehouden in het eierveilinggebouw aan de Dorpen te Schagen, «m ge legenheid te geven schoenen ter ruiling in te leveren. Hiervan is blijkens de opkomst dankbaar ge bruik gemaakt. In totaal .werden 21 paar schoenen ingeleverd, waar van er direct weer 6 paar werden uitgereikt. Daar dit de eerste keer was, dat deze schoenenruilbeurs werkte, is het resultaat werkelijk heel aar dig. De volgende keer moeten er ech ter nog meer menschen komen. Wordt er veel ingeleverd, dan kun nen ook veel menschen aan nood zakelijk schoeisel worden geholpen. ,Kijk nog eens in Uw kasten of óp uw zolder of er nog niet ergens een paar bruikbare schoenen staan en ga Vrijdag 2 Januari a.s. om 3 uur, naar de schoenenruilbeurs in het Eierveilinggebouw aan de Dorpen te Schagen. Dit geldt ook voor de inwoners der gemeente Zijpé en St. Maarten. U zult zien, ook wanneer U een paar nog bruikbare schoenen inle- verd die bijvoorbeeld voor uw zoon tje.te klein zijn geworden, dat U er dan een paar aardige schoentjes voor terug ontvangt, die hem wel passen. Destemeer ter ruiling wordt aan geboden, des te beter .werkt de schoenenruilbeurs. Het comité ver wacht dan ook op Vrijdag 2 Januari a.s. een nog veel grootere opkomst dan op Vrijdag j.1. SCHAGER DAMCLUB. Uitslagen van den gehouden onder- lingen competitiewedstrijd: 1ste klas:' BlaauboerSprenkeling 20 Eriksde Vos 0—2 2de klas: SchotMienes 20 KosPeetoom 11 3de klas: MareesBosma 02 Jb. MooijBosch 11 H. DomperH. Hiemstra 20 BakkerBiersteker 20 In verband met Oudejaarsavond Dinsdag 30 Dec. clubavond. LICHAMELIJKE OEFENING. Als lokaal voor het onderwijs in de lichamelijke oefening voor de leerlingen der U.L.O. school is door den burgemeester aangewezen een lokaliteit in het Noordhollandsch Koffiehuis. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 20 December 1941. stonden 15 werkloozen ingeschre ven, waarvan 5 in de steunregeling en 5 in de centrale werkverschaf fing; 2 werkloozen maken een wachtweek door, terwijl 3 werkloo zen uit hun bondskas trokken. STAND DER ARBEIDS BEMIDDELING. Op Zaterdag 20 December stonden bij het bijkantoor Schagen van het gewestelijk arbeidsbureau 29 werk zoekende arbeiders ingeschreven, tw. 7 grondwerkers, 1 metselaar, 1 opperman, 1 kapper, 9 landarbei- f 1.819.494.79 (v.j. f 2.206.270.15) zoo dat minder ingelegd dan terugbe taald werd f 5.090.40 (vorig jaar minder ingelegd f 535.744.35). Voorts werd over 1941 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschre ven totaal f 72.551.65 (vorig jaar f 80. Q37.62). Het Bpaarderskapitaal. bij den aanvang v. '41 groot f 3.422.516.60' bedroeg aan het einde van het jaar f 3.489.977.85, waaronder f 12.567.49 verschuldigd aan op schóól sparende kinderen. In 1941 bedroeg het aantal pos. ten van inleg 17112 (vorig jaar 16244), dat van terugbetaling 142S1 (vorig jaar 21373), te zamen 31.393 f vorig jaar 37.617). In 1941 werden uitgereikt 1407 nieuwe boekjes (vorig jaar 1450) waaronder 550 aan schoolsnaarders (vorig jaar 446) terwijl 907 boek jes (vorig jaar 1099) werden inge trokken. Bij den aanvang van 1941 bedroeg het aantal in omloop zijnde boek jes 13958. Dit aantal vermeerderde in 1941 met 500 tot 14458, waaron der 2160 van op school sparende kinderenu Het gemiddeld te?oed üer spaar der, (de schoolspaarders 'buiten be schouwing gelaten) bedraagt thans f 282.76 (vorig jaar f 282.86). KOEDIJK. MOOIE GIFT VAN WINTERHULP. Bericht is ontvangen van „Win terhulp", dat voor deze maand nog maals f300— mag worden uitge keerd. Totaal is nu f 600.— voor Decem ber ontvangen. Dat zal voor velen een plezierigen Oudejaarsavond worden. Aanvoer en omzet bevredi gend. Afscheid van den heer N. Kaan. De voorzitter komt op tegen lasterpraat- Jes. Sleepdienst voor kool- thuishalen leverde 1700. nadeelig saldo op. Salaris sen van het personeel ver hoogd. "x Het bestuur van den Noorder marktbond vergaderde Woensdag middag. De omzet. Medegedeeld werd, dat de omzet in November f2295S9.heeft be dragen. Aanvoér en omzet waren in het afgtïloopen seizoen tevreden stel lend. Dinsdag j.1. was er een re cord-aanvoer van niet minder dan 76 wagons van 10 ton. Een onge veer gelijke aanvoer werd in den vorigen oorlog eens bereikt, toen waren er 74 wagons op één dag. Of een aanvoerregeting zal ko men is piet bekend. Wanneer geen officieele aanvoerregeling komt, wilde het bestuur zelf een aanvoer regeling invoeren, bijv. door den Vierbond of de Prov. Commissie. De -heer Klaver vro^g naar de mogelijkheid om wekelijksche prijsveihooglngen in te voeren. Hierop zal rlog eens de aandacht wórden gevestigd, deelde de voor zitter de heer Kliffen mede. De heer Kaan informeerde, of het prijsverloop niet vooruit bekend kan worden gemaakt. De tuinders zouden er dan rekening mee kun nen houden bij hetafleveren van hun kool. De voorzitter was het hiermee niet eens. De kostprijzen der pro ducten zijn nog maar kort geleden door de organisatie opnieuw vast- gesetld, deelde de voorzitter mede. Hiermee is bij de vaststelling van de prijzen rekening gehouden. De heer Kaan neemt afscheid. Hierna richtte voorzatter waar- deerende woorden tot den heer N. Kaan, die wegens gezondheidsrede nen heeft moeten bedanken. De heer Kaan heeft zeer veel in het belang van den tuinbouw en de or ganisatie gedaan. De heer Kaan heeft den voorzitter voor deze woorden bedanlft. Moge in den Noordermarktbond eensgezindheid en eendracht blij ven heerschen. (Instemming.) De voorzitter deelde mede, dat de uitkeering aan de eenigingen ver met ingang van 1 Januari van 0,10 tot 0,15 procent zal worden ver hoogd. Ten aanzien van uien en peen deelde de voorzitter mede, dat deze wel mogen worden aangevoerd, hoewel deze producten gevorderd kunnen worden. Men behoeft ze daar echter niet voor te bewaren. Geen lasterpraatjes, a.u.b. Naar aanleiding van de opmer kingen in de vergadering van „De Eendracht over het werk van den voorzitter voor de kool, welke in het koelhuis van Keeman opge slagen is, deelde de voorzitter me de, dat verleden jaar door handela ren teeltvergunning was aange vraagd. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale heeft dit geweigerd, waarna het Bureau voor de Voed selvoorziening 15 H.A. kool heeft doen uitplanten om de koelruimte van den heer Keeman toch benut te krijgen. Deze kool zou uitsluitend voor het Nederlandsche volk 'gere serveerd worden. Hierop heeft de voorzitter het toezicht moeien uit oefenen, echter zonder eenige ver gooding. Spr. heeft dit gedaan op verzoek van den heer Valstar. Spr. betreurde het, dat hierover zoo laat dunkend is gesproken, als zou hij er een gaantje bij gekregen heb ben en hoopte dat men zich van dergelijk gepraat zal onthouden. De weg van den Westdijk in betere conditie. De Prov. Waterstaat deelde mede, dat de weg van den Westdijk weer in beter berijdbaren ioestand ver keert, in antwoord op een hierover gezonden brief. Men is Waterstaat daar dankbaar voor. Daarna werd de beschrijvings brief van de Prov. Commissie be handeld. Met de prae-adviezen kon men zich wel vereenigen. Het bestuur op receptie. In verband met het 25-jarige be staan van het Centraal Bureau zal in Den Haag een receptieworden gehouden. Alle veilingsbesturen worden uitgenoodigd. Het dag. be stuur stelde voor van deze gelegen heid gebruik te maken Tot bestuurslid van de Ned. Uien federatie werd de heer K. van Dijk bij acclamatie benoemd. De Ned. Uienfederatie berichtte, dat de Noordermarktbond het eerste lid uit N.-Hollapd is. De veilingsleider' vroeg naar de sleepdienst. Hoe staat het daarmee? De voorzitter deelde mede, dat het tekort ongeveer f700.— was. Dit moet worden omgeslagen over dè deelnemers. Daarover dient eerst een bespreking te worden gevoerd. Hierna werd een verzoek van het personeel om salaris verhooging behandeld. Het bestuur stelde voor het sala ris van den veilingleider met f75. te verhoogen, dat van den keur meester met f 60.den nummeraf- gever met f200.—. De nummerafge ver zal dan tevens als hulpkeur meester dienst doen. Voor den tele fonist werd een verhooging voorge steld van f 100.— en voor den con troleur van f25.per jaar. Met deze voorstellen ging men ac coord, Alleen wordt den nummer afgeyer'-ëen salarisverhoogihg van f 100.verleend, plus een vergoe ding van f200.— per jaar voor het hulpkeurmeestergchap. WIERINGEN. VESTIGINGSWET. Ingevolge de vestigingswet voor het kleinbedrijf, is vergunning ver leend aan den heer S. A. Duijnker Cz. alhier, tot het voortzetten van de uitoefening van het automobiel en garagebedrijf in de inrichting gevestigd in perceel Koningstraat 47, en aan den heer P. Kraak te Den Oever," tot het voortzetten van de uitoefening van het schildersbe drijf in dè inrichting Hofstraat 15. BOUWVERGUNNING. Bouwvergunning is verleend aan den heer P. C. de Haan tot het bou wen van een garage achter zijn wo ning in de Nieuwstraat en aan „Riebo's Vischconservenbedrijf' te Den Oever, tot het oprichten van een inrichting voop het conserve ren van visch. VEEL SOLLICITANTEN. Voor de betrekking van onderwij zer, eventueel onderwijzeres (vaste 4e leerkracht) aan de O. L. school te Westerland, hebben zich 56 ge- POLITIE. Gevonden: Een half vaatje zuur kool. Inlichtingen gem.-bode. BURGERDIJKE STAND. Van 5—23 Dec. 1941. Geboren: Marijke, dochter van B. G. Zanstra en M. J. Pouwels. Martinus, zoon van J. Linker en A. Doornbos. Cornelis Engelina, doch ter van C. G. v. Oers en G. Klaver. Grietje, dochter van R. Meijer en M. de Vries. Hendrik Okko, zoon van P. de Graaf en T. Bosker. Ondertrouwd: A. J. Oost en K. Koops. H. Hannema en E. Sprenke ling. Gehuwd: J. Bais en T. E. Mulder. Overleden: H. Drent, 37 jaar, m., echtg. van J. Valkema. Trijntje Mulder, ongehuwd, 73 jaar; Bregt- je Keesman, 61 jaar, echtg. van D. Grin. HIPPOLYTUSHOEF. KERSTVIERING. De Herv. Zusterkring hield Maan dagavond haar Kerstfeest in de Ned. Herv. Kferk te Hippolytushoef. De voorzitster, mevr. Everts— Koorn, sprak hierbij het welkomst woord. De Eerw. Heer Ds. van Beek hield een voordracht over de geboorte van de Heere Jezus, de dames C. C. Bruul en mevr. Maaskant zongen toepasselijke Kerstliederen, evenals de dames mej. T. Lont, Gr. Kaan en R Dijkshoorn. De dames mevr. EvertsKoorn, RuitenbergDe Jong, Gr. Kaan en R. Koorn gaven zeer mooie voor drachten ten beste. Tezamen werd gezongen: „Op bergep en in dalen", „Stille Nacht". Versnaperingen en chocolade wer den rondgediend, Er kwam nog een verrassing, ingeleid door mej. C. C. Bruul met een gedichtje. De voorzitster sprak na dezen goedgeslaagden avond, woorden van dank aan allen, die hadden medegewerkt-en bracht tevens naar voren dat aan verschillende zie ken cadeautjes waren uitgereikt. HEERHUGOWAARD ders, 3 chauffeurs, 1 expediteur, 1 conciërge, 1 bouwkundig-opzichter, 1 administrateur, 1 vr. kantoorbe diende, '1 banketbakker en 1 sla ger. In de overeenkomstige week in 1940 bedroeg dit aantal 48, in 1939 87 in 1938 124. DAMSTAND SCHAGER DAMCLUB lste klas: ges. gw. rem. vl P- J. W. v. Montfoort 10 5 4 1 14 Joh. Bremer 8 5 2 1 12 S. Eriks 9 5 1 3 11 Joh. Willemse 10 3 5 2 11 K. Bruin 10 2 4 4 8 P. Jülaauboer 6 1 5 0 7 J. de Vfis 6 3 1 2 7 C. Sprenkeling 9 2 3 4 7 C. v. Oord 8 1 3 4 5 J. Keet 8 1 3 4 5 K. Winkel 8 2 1 5 5 2de klas: G. Kos 13 9 2 2 20 D. Mienus 12 7 4 1 18 Joh. Tiesen 15 6 3 4 19 S. Grootes 13 5 4 4 14 S. Visser 12 4 1 7 9 S. v. Ruiten 15. 4 1 10 9 J. Peetoom 9 4 0 5 8 P. Boonacker 6 3 1 2 7 J. Schot 12 1 2 9 4 3de klas: H. Domper^ 14 5 7 2 17 J. Hiemstra 15 7 3 5 17 G. Stuit 8 8 0 0 16 Jb. Mooi 11 7 0 4 14 S. Biersteker 12 6 1 5 13 C. Bosch 14 5 2 7 12 A. Bakker 10 5 1 4 11 C. A. Jager '9 5 0 4 10 A. Wijbinga 10 4 2 4 10 J. de Vries 14 3 3 8 9 J. Bosma 8 3 2 3 8 D. Marees 10 3 0 7 6 D. Schoorl 8 0 1 7 1 WEES VOORZICHTIG! Ook al door de omstandigheden had men reparatie al eenigen tijd uitgesteld. En dus was de schake laar, toen de heer T. des avonds in den kelder afdaalde, nog niet her steld. In het duister daalde hij af, greep automatisch naar ,?het knop je", stapte gelijktijdig met zijn voet in een laag water, die in den kelder stond; zoodat de volle stroom door zijn lichaam ging. T_ kwam met den schrik vrij. Men zij ge waarschuwd. PLUIMVEEREGELING 1942. Aan een viertal pluimveehouders uit deze gemeente is een vergoe ding ingevolge de steunregeling voor pluimveehouders toegekend. GEEN SNEEbw EN TOCH „WITTE KERST". Diverse ingangen, bóomen en-z. op de buurt zijn van gemeentewege wit geverfd. Diverse personen, die zich in den donker langs 'den weg begeven zullen daar zeker dank baar voor zijn. WINTERHULP. Naar men ons mededeelde is van de stichting Winterhulp opnieuw een gift ontvangen, nl. f 500. Deze heeft als Kerstcadeau thans reeds zijn bestemming onder de bevol king' bereikt. WERKVERRUIMING. Een zestal werklooze arbeiders uit deze gemeente is thans bij par ticulieren tewerk gesteld (baggerre- geling). HARENKARSPEL. DIRKSHORN. Een praatje met den dokter VERBREIDING VAN HUID- EN ANDERE INFECTIES. Het is zeer opvallend dat tegen woordig veel menschen bij den dokter vandaan komen met ver bonden handen. Bij ons kwam de vraag naar voren of dit nu erger is dan voorheen. Naar aanleiding hiervan hebben wij eens een praatje met dokter Groonhart gemaakt en deze deel de hierover het volgende mede: Thans komen veel geïnfecteerde huidletsels voor en ook af en toe en geval van dysenterie (besmette lijke buikloop). Om uitbreiding van deze en andere ziekten tegen te gaan, lette men op het volgende: Men rake huidwondjes, puistjes, enz. nooit met de vingers aan en koke alles uit wat er mee in aan raking komt of verbrande het. Men wassche vele malen per dag de handen in ieder geval als 'men naar de WC is geweest en liefst met warm water en zeep (bij zeepgebrek, een schuurmiddel, Vim, Ata, enz.) De nagels houde men kort en zij moeten goed gebor steld worden. Het heele lichaam worde minstens 1 keer per week gewasschea. Om verkoudheidsziekten etc. te gen te gaan: steeds bij het hoesten de hand voor den mond houden en ook alweer veel de handen was- schen. Op de ouders rust hier de plicht om deze gewoonten hun kinderen bij te brengen, teneinde een góede gezondheid te houden 1 NIEUWE NIEDORP. WINTERHULP DEELT UIT. Ook in deze gemeente brengt Winterhulp voor de Kerstdagen haar goede gaven in vele gezin nen. In November is uitgedeeld f 250 aan waardebonnen, voor Dec. zal dit bedrag f 700 zijn. Dergelijke uitkeeringen zullen allicht hen. die eerder afwijzend tegenover Winter hulp stonden, tot andere gedachten brengen, wat naar wij hopen uit de opbrengst der colecten zal blij ken. W1ERINGERMEER. WEERIN GZR WERF. v BIJNA BROKKEN. Dinsdagmorgen kwam de voer man T. den oprit af bij de Terp, met twee aaneengekoppelde wagens geladen met kunstmest. Op een ge geven moment raakte de achterste wagen Jos en kwam in den grep pel naast den weg. Met behulp van een tractor wist men den wagen weer op den weg te sleepen.

Schager Courant | 1941 | | pagina 6