ONS WEEKBLAD. N°. I. jnmwrday 15 September. A". 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt iederen Woensdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Over geheel Texel 35 Cts. Door geheel Nederland 40 Cts. Naar Amerika en andere landen 65 Cts. franco per post. Advertentiën vóór Woensdagmorgen 10 uur. Pryjs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Aan de Lezers Beleefd zou het zeker niet wezen, om bij liet verschijnen van het eerste nummer van ons Weekbladals het ware zoo maar met de deur in het huis te vallen, zonder een enkel woord tot inleiding te zeggen. Ten einde den schijn van onbeleefdheid 'te lontgaan, zij het ons vergund den jeugdigen Texelaar aan de lezers voortestellenons vleiende, dat hij later zijnen weg zelve wel zal vinden. Wij verzoeken voor hem voorloopig een goed onthaal, later moge blijken of hij dat goede onthaal waardig was. Wel ligt het voor de hand, dat sommigen jlijn. .in b'inger mogelijk mot een medeliiiiaaid schouderophalen of ironischen grimlach zullen aanzien, om zijne nietigheid, een natuurlijk gevolg echter van zijnen jeugdigen leeftijd; maar toch ook, wij vleien er ons althans mede, zullen er worden aangetroffen, die den jeugdigen Texelaar als vriend zullen ontvangen en een welgemeend welkom toeroepen zijn er zulke vrienden wat veel, dan kan het niet andersof de thans nog jeugdigezal krachtig genoeg worden, om eene waardige plaats in te nemen op Texel's bodem. Uit den aard der zaak, zullen wij slechts in bescheiden kring werkzaam zijn, en is ons blad niet meer dan een lokaal blaadje. Ten einde bij iedereen vrijen toegang te verkrijgen, zal ons Weekblad zich houden buiten alle partijschappen en zich bepalen tot het mededeelen van hetgeen in onze omgeving voorvalt en der vermelding waardig is; verder het opnemen zoo mogelijk, van een algemeen overzicht, het mededeelen van buitenlandsche en binnenlandsche berichten, het verstrekken van berichten op gebied van landbouw, vee- teelt; en visscherij, het mededeelen van den stand der markten,' het opnemen van een feuilleton enz. enz., terwijl wij ons vleien dat 'ms blad bovenal Texel's bewoners dienstbaar zal zijn tot het mededeelen van familieberich ten, door het plaatsen van advertentiën, be treffende geboorte-, huwelijks- en overlijdens berichten het vermelden van heugelijke ge vut c nissen enz. enz., alsmede voor het tot ander brengen van verkoopers en koopers, ''gevers en -werkzoekers, en al wat verder .bekendmaking in ruimeren kring wen- Vy wordt geacht. Gaaf, waarde lezer, wat de jeugdige Laar zich ten doel stelt. Door billijke prijzen voor abonnement en advertentiën, meenen wij uw aller steun en medewerking tot bereiking van dat doel te mogen inroepen; van 1 elen, om hetgeen zij in ruimer kring wenschen bekend te doen worden, aan ons blad ter publicatie toe te vertrouwen, van allen door zich ons blad aan te schaffen om bekend te worden met hetgeen in onze omgeving voorvalt en wordt verlangd. Zoo toch worde bereikt het doel der uitgave. Ons blaadje vinde in iedere woning eene plaats en worde bij allen een welkome vriend; het worde een middel van gemeenschap tus- schen verschillende personen, en voor allen een bron om bekend te worden met hetgeen op ons eiland plaats vindt, in één woord het worde de vraagbaak voor a'lendie niet on verschillig zijn, voor hetgeen op Texels bodem voorvalt. Moge de jeugdige Texei 'x zoo zijne roeping vervullen, dan zal hij voorzien in eene groote behoefte, en de vreemdeling van thansna eenigen tijd, een onmisbare huisvriend blijken te zijn. Met die wensch ga hij dan de wereld in, en worde in de belangstelling van Texel's burgerij aanbevolen door DE UITGEVERS. TEXEL, 14 September 1887. Naar Amerika! Dat is tegenwoordig het wachtwoord van velen, die met moeite den strijd volhouden om het dagelijksch brood, 'tls dan ook niet re ontkennen, dat de toe stand van menigeen verre van rooskleurig is, en dat men door den nood gedrongen, er toe besluit, zijn vaderland te verlaten, om in den vreemde te zoeken, wat hief zich laat wachten. De berichten, welke uit Amerika naar hier komen van sommigen, die in de nieuwe wereld verbetering zochtenen welke berichten niet ongunstig zijn, geven gereedelijk aanleiding dat zij, die hier een moeielijk en sober bestaan vinden, hunne blikken daar henen wenden. Ook deze week zullen weder 18 personen van ons eiland dien tocht ondernemen, terwijl naar wij vernemen, bij verschillende anderen dat voorbeeld in ernstige overweging wordt genomen. Moge het hun allen wel gaan. Toch is het zeker niet overbodig er op te wijzen, dat de gunstige berichten door sommi gen gemeld, niet als maatstaf voor allen kunnen gelden en een onpartijdig onderzoek niet mag worden verzuimd, eer men tot zulk een stap besluit. In den minder gunstiger, toestand der veeprijzen, wellicht ook een gevolg van de lang durige droogte, schijnt eenige verbeterirjg te zullen komenmerkbaar in de hoogere prijzen welke voor het wolvee worden besteed. Wel licht ook tengevolge daarvan, werden in de vorige week ongeveer 1500 stuks wolvee van hier per boot en andere scheepsgelegenheid verzonden, terwijl heden morgen weder pl. m. 400 stuks wolvee werd verscheept.. Is die gunstiger toestand niet ongewenscht, te voorzien is het evenwel nog niet datvooi den arbeidersstand de toestand daardoor zoovee zal verbeteren, wenschelijk ware dat eclitei wel. Als een bewijs, dat niettegenstaande dc drooge zomer, alle vruchtbaarheid nog niel uit den bodem is gewekenwordt ons mede gedeeld dat door den tuinman, Jb. Rijk, op eei stukje land bij 't Illemert alhier, van één struil ruim 5 kop aardappelen werd geplukt. Zeke een niet alledaagsch voorval. Aan de examens tot bekoming van acti voor lager onderwijs, in de volgende maant te Amsterdam te houdenzullen van d< normaalschool alhier deelnemen de leerlinge! i). Dekker jz., Fr. Bosjana en Joh. bouma. Binnenkort zal de vuurtoren te Eierland, aa: de noordpunt van Texel als seinpost ingerich worden, waarmee eene uitbreiding van het pei soneel gepaard gaat. De telefonische verbindin met De-Cocksdorp is ook met het oog hierop ti stand gekomen. Oosterend, 11 Sept. Sedert eenige dage wordt in de nabijheid van ons- dorp een bot met zijn huisgezin, als 't ware, gevangen gi houden door zijne buren. De zoon van de boer betrapte voor ongeveer 14 dagen eene buurjongen in den pereboom, welke hij daaru verwijderde op niet zeer ongevoelige wijz Buurvrouw en hare kinderen (er zijn er tie! zijn daarover zoo in woede ontstoken, dat den boer, zoodra hij het hoofd maar buite de deur durft steken, begroeten met eei hagelbui van steenen. Dat zoo'n leven den boer spoedig zal ve velen is gemakkelijk te begrijpen. Oudesciiild, 12 Sept. Niet lang geledi bracht een onzer visschers uit de Noordz* een zeekrab aan, die beladen was met zev< flinke oesters, welke 'tdier aan het lichaa waren vastgegroeid. Het merkwaardige exemplaar vond, ofscho< 'tniet meer leefde, een gastvrij onderkom in het aquariüm van „Natura Artis Magistra," Amsterdam. Dezer dagen werd echter een krab van d bodem der Noordzee opgehaald, die niet mine dan elf oesters aan het lichaam medetorsch Onder dat elftal waren er zeven, die m stens de grootte hadden van een rijksdaald Bij aankomst verkeerde de zoo belaste ki echter in zulk een kennelijken staat van frischheid, dat aan opzending naar de hof stad niet wel te denken viel. Intusschen verdient het onder de aanda> te worden gebracht van hen, die zich n oestercultuur bezig houden, of wellicht r doelmatiger krabben dan dakpannen gebez kunnen worden, tot het opvangen der oes1 broedjes. TEXELSCHE COURAIT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1