Ingezonden Stukken. Marktberichten. 1 Uitslag van gehouden Verkoopin; Maatschappij tot Nut tap 't Alpmeet Buitenland. in i r ADVERTENTIEN. J L aandachtig op de sluwe streek cn gaf hem een goeden raad. De geit, die behoorlijk het eigen dom van den armen man was geworden, werd geslachthet talrijke gezin liet zich het vleesch heerlijk smaken en toen de rijke valschaard wei nige uren later den deurwaarder, met de getui gen zond, was de geit verdwenen en stond de koe weder alleen en onaantastbaar. In het beurs-lokaal te Blackburn, gaf een Amerikaansche dame een spiritistische seance Men zou daar genoemde dame, in een geest veranderd, door de zaal zien zweven. De gas lichten werden uitgedraaid, en weldra zagen de toeschouwers, in de schemering, een gedaante zweven boven hunne hoofden. Daar steekt plotseling een ongeloovige on der het publiek een waslucifer aan, en bij het licht daarvan zag men, dat de „geest,, niets an ders was dan een pop, die langs ijzerdraad door de zaal werd voortbewogen. Het publiek werd woedend, banken werden stukgeslagen, en als niet de politie spoedig tus- schenbeide was gekomen,had men waarschijnlijk een herhaling gehad van de woeste tooneelen als onlangs bij het mislukte vuistgevecht te Lil- liebridge. Het onderscheid is echter, dat in laatst genoemd geval het publiek te weinig, en dat hier te veel had gezien. Verzoeke beleefd onderstaand schrijven in uw geëerd blad op te nemen. TI-C'ELSCHE COURANT Wii waren nog midden in Oogstmaand, toen ik van een vriend vernam, dat een paar ondernemende mannen het plan hadden geopperd, om in 't belang van Texels burgerij, op te richten eenTexelsche Courant. Een courant! ja begrijp eens goed de Texelaars zouden het voorrecht boven velen hebben een „eigen courant" te lezen! 't Is mijn plan niet U hier be kend te maken met wat ik toen gevoelde, daar ik nu tot eene geheel andere gedachte gekomen ben; velen zullen op 't eerste liooren, eene dergelijke gedachte gevoed hebben, 's Avonds natuurlijk werd 't geen ik des middags gehoord had, druk op het tapijt gebracht, en na rijpelijk overwogen te hebben over datgene; dat weldra vele tongen in beroering zou brengen, was er geen onzer, die het niel. kunnen bestaan der Texelsche courant loochende, Heeft ons eiland dan geen zesduizend inwoners? Dat alles bespraken'* wij en kwamen ten laatste tot de volgende conclusie: De Texelsche courant kan heel goed bestaan, zoo niet, het ligt aan de burgerij, die haar niet toil, echter geenszins aan de uitgevers. Wij allen verbeidden dan ook met een groot, ik zou bijna kunnen zeggen met een koortsachtig ver langen naar het eerste nummer der Texelsche cou rant. Vooral ook omdat wij nieuwsgierig waren naar den titel; wat zou het zijn een Texelsche of een Tesselsche (de eerste keer dat het woord mij uit de pen vloeit) courant? natuurlijk hoopten wij allen van het eerste en alle Texelaren zullen wel van hetzelfde gevoelen zijn. Ja. over die schijnbaar nietige vraag dacht ik zelf meermalen na. Schijnbaar nietig hoe wel het in den grond der zaak niet is. Een groot deel van ons eilandbewoners zal schrijven Texel, een ander gedeelte, dat zich alleen op de uitspraak beroept, schryft T e s s e 1 en de rest, wanneer zij den naam van hun eiland zullen schrijven, weifelen en wankelen totdat zij ten laatste neerschrijven, wat hun het best voorkomt, Ik geloof dan toch, dat het nu eens tijd wordt in deze zaak eene beslissing komt. Texel is afgeleid van het aloude Texla; reden genoeg Texel te schrijven. Ik voor mij hoop, dat er velen zullen zijn, die zich afkeerig gevoelen van het voortsukkelen in de oude sleur, cn dat er eindelijk aan de spelquaestie van het woord Texel eens een eind zal komen. Mijne hoop werd bevestigd, wij kre gen eene Texelsche Courant, eene courant hoop ik, die er zeer toe zal medewerken, om de band, die er onder ons Noordzee-eilandbewoners bestaat, nauwer en nauwer aan te sluiten. Kom nu ons blad zelf het voorbeeld geeft, zoo hoop ik, dat ik eens in de Texelsche Courant mag lezen, dat de uitgevers dezes het woord „Tessel" hetzij dan in den vorm vaneen afgeleid bijv. naamwoord, hetzij van eenig daarvan afgeleid woord, niet weer in hunne kolommen wil len dulden. Met dien wenseh sluit ik mijn opstel en wanneer ik soms te kras gesproken heb, vergeef het dan aan EEN TEXELAAR zoogenaamde toertzoekers van hun land alb zoeken wat er nog door de schapen op wore bracht. Wanneer in de eerste plaats dat ge: de toertzoekers eens streng werden geweerd e land kreeg daarenboven nog iets toe, my dun) zouden al een schreden vorderen, al wordt dat ook de kwaal niet geheel weggenomen, 't L minste wel iets voor den boer om eens in ert, overweging te nemen. gen Texel, 26 Sept. Aangevoerd 570 SchapJj a 17; 280 Lammeren f 5 a 11,50! 19 K I f 60 a 180; 5 Biggen f a 4 Paardenftrc Veulen; 17 Kalveren geen handel; 1 nucht.sch; f 5,50; 1 Schram f 14. Alkmaar, 26 Sept.. Aangevoerd 11 KBE1 f 90 a 180; 152 vette Kalveren f 40 a lOvan nucht. Kalveren f 3 a 16; 1205 Schapen 1 f 24; 81 vette Varkens 36 a 46 ct. per KG magere dito f 12 a 15. Amsterdam, 26 Sept. Aangevoerd 701 deren, le kwal. 63 ets., 2de kwal. 56 cts„ kwal. 48 ct. per KG., Melk- en Kalfkoeien L a f 240; 5 Graskalveren f 14 a 18; 36 nucht] f 7 a 11; 79 Schapen en Lammeren f 20, 399 vette Varkens 36 a 41 'ets. per KG. Purmerend, 27 Sept. Aangevoerd 191 u Kalveren 60 a 80 ct. per KG.; 89 nucht. F f 6 a -0, 113 vette Varkens 38 a 48 ct. peop 120 magere Varkens f 10 a 20; 258 Biggen? u f 6; 4488 Schapen. 602 Runderen en 22 8tikyei Kip-Eieren f 4,00 a 4,50 per 100 stuks. Koeien minder in prijs, groote aanv. Melkkc laag in prijs. Geldékoeijen laag in prijs. 1 Schapen, veel minder in prijs, 11. hand. Ovei ders minder in prijs. tonden, 26 Sept. Aangevoerd 3900 Rundl 12000 Schapen en Lammeren, 240 Kalvere: Varkens. Men noteert: beste Runderen 71 ct., Schapen en Lammeren 475 a 775ct.,{. I veren 45 a 675 ct., Varkens 35 a 65 ct. suil 30 "lati 26 September 1887 in de Zwaan, iuu aan Den Burg. A Notaris G. J. O.'D. DIKKERS* lezt Een Huis en Erf in de Weverstraat, Secti»oo n°. 1443. JL Kooper J. Jz. Kuiper voor f 9fc Burgerlijke Stand der Gemeente Texel Van 21 tot 28 September. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. LOl GEBORENSimon, zoon van Pieter WilncLOl Pietje Wegman. Tijs, zoon van Reuvers en Dieuwertje Buis. L OVERLEDENHendrik Boon 85 jaar (geh met Tetje Salm). Gerrit Spigt 6 dagen! van Harmen Spigt en Elisabeth Smit. \!eiK Boon 76 jaren (wedn. van Neeltje Bakkei^ s r •■ah 'mi Heden overleed na een kortstondi; -p lijden onzen geliefden Vader en Behuw® vader ff1( REIJER C. BOON, Weduwn. van Neeltje Bakker': in den ouderdom van 76 jaar en maanden. Uit aller naam Oosterend, 26 Sept. '87. P. R. BOON.$ DEPARTEMENT TEXEL. lïept n, heeft dit een aanzienlijk deficit op de be groeting veroorzaakt, daar een even hoog week loon werd uitgekeerd als vroeger toen er veel hoogere prijzen besomd werden. Thans, nu het vlas beduidend lager is inge kocht, hoopt men de balans zonder een nadeel! g saldo te kunnen doen sluiten. Uit Noord-Amerika bericht men, dat er in het Westen en Noord-Westen en voornamelijk in het Noorden van den staat Ohio zoo een ko lossale droogte heeft geheerscht, dat alle tuin en veldvruchten zeer veel te lijden gehad hebben. Boschbranden, ontstaan door vonken uit loco motieven, waren aan tie orde van den dag. De Illinois Central Spoorweg-Maatschappij heeft ver scheidene liarer treinen moeten opheffen wegens gebrek aan water. Volgens de laatste berichten zijn er nu in het Noord-Westen zware regenbuien gevallen. Een zekere professor Mezzeroff hield verle den week te New-York, ten aanhoore van een paar honderd belangstellende toehoorders, eene lofrede op dynamiet, als zijnde een der machtig ste en goedkoopste politieke factoren der toe komst. „Engeland", zeide hij, „heeft vierhonderd mil- lioen dollars uitgegeven voor pantserschepen. Welnu, tegen eene uitgave van 25 dollars aan dynamiet kan men al die pantserschepen in de lucht doen vliegen. Bezorg mij 500 flinke jonge mannen, en ik zal al de zeehavens van Ierland wapenen met torpedo's, die men eene mijl ver kan laten ontploffen. Bezorg mij er nog 500 méér, en ik veeg u van de oppervlakte der zee alle vaartuigen weg, die de Britsche vlag voeren. Ik zal u leeren hoe men voor 200 dollars eene gansche brigade Engelsche soldaten in de lucht doet springen. Zoodra wij gereed zijn, zullen wij den oorlog verklaren. Ik verzeker u, dat wij weldra eiken Engelschman in Engeland op zijne teenen zullen zien k>open, uit vrees dat er onder eiken steen, o/p welken hij den voet zet, eene dynamiet-miir, zou kunnen verborgen wezen, Te Li^f-rpool heerscht groote ontsteltenis wegens dïj-'talrijke gevallen van watervrees, wel ke, daar in den laatsten tijd voorkwamen. Een vrouw, die door een dollen hond gebeten werd bij het verdedigen van eenige kinderen, verkeert in een bedenkelijken toestand, ondanks de hulp, haar door Pasteur verleend. Twee knapen zijn in het gasthuis aan hondsdolheid gestorven. Woensdag werden weder verscheidene mensehen gebeten door een dolgeworden grooten hond. In de locomotieven-fabriek van Krauss te München wordt eene machine vervaardigd, die zeker wel de kleinste in haar soort is. Het is een locomotiefje van twee paardekrachten, lang twee Meter en één breed. De standplaats van den machinist is nauwelijks een halve meter boven den beganen grond. Deze kleine locomo tief is bestemd het speelgoed uit te maken van een Indischen nabob. Deze heeft in zijnen tuin een spoorbaan laten aanleggen, ten einde klei ne plei zierritjes te maken, waarbij hij zelf ma chinist is. Onlangs deserteerde te Augsburg een tam boer van een infanterie-regiment. Eenigen tijd daarna kwam op een landbouwfeest te Friedberg een koorddanserstroep, waarbij zich eene knappe deern als trommelslager bevond, die in haar tri cot-pakje en korte rokjes niet weinig de bewon dering der boerenjongens opwekte. Een sergeant van het Augsburgsche regiment, die te Friedberg met verlof was, meende echter inde betooverende tamboerse den voortvluchtigen tamboer zijner compagnie te herkennen en waarschuwde de po litie. Na veel blozen en stotteren kwam de trommelaarster er voor uit dat zij tot het ster kere geslacht behoorde en werd zij, tot groote verontwaardiging harer aanbidders, altijd in tri cot en neteldoek, te Augsburg in de provoost gestopt. Een arme daglooner te Weenen, stond in liet krijt bij een „hoog-procentigen menschen- vriend". Deze kon zijn schuldenaar echter niet executeeren, omdat de bezitting van den dagloo ner uit één koe bestond en volgens de nieuwe wet daarop geen beslag mocht worden gelegd. Nu verzon de inhalige, hardvochtige man er een middeltje op door den boer rijker te maken. Hij bracht hem eene geit ten geschenke. Zoodoende was de koe niet meer alleen en kon het gerech telijk beslag volgen. Een vriend van den schul denaar, die zich over de zeldzame goedheid van den rijken vrek verbaasde, maakte het boertje Klagen over den druk der tijden is zoo aan de ordo van den dag. En vooral is liet de boerenstand, die daaronder lijdt. En geen wonder, de afkomsten zyn gering en de uitgaven te hoog en daarby levert het land niet genoeg op. Wat de verschillende oor zaken daarvan zijn, daarover acht ik my niet genoeg op de hoogte om een oordeel, ten minste een juist oordeel te vellen. Maar één ding is er toch dunkt mij dat niet genoeg in 't oog wordt gehouden n.l. dit: Zal het land wat geven en goed geven, dan moet het ook wat ontvangen. Zou dat wel niet wat veel te wensclien overlaten? altoos over 't geheel genomen. Daarbij laten velen liet nog toe, dat de '7 7 Op de Vergadering van 3 October 's av',7. om V38 zal als spreker vanwege het HL bestuur optreden de Heer J, BRIIXWOLD RIEDEL uit Hoorn. T Belangstellenden, geen lid van het LWI tement zijnde, hebben tot deze vergadèE toegang tegen betaling van 25 cent. drié Personen beneden de 18 jaar worden nimiï gelaten. - T De Secretaris, ifrs D.J. BAKKEfc Tmr1 jBumju&lhi

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2