Buitenland. hiervan afzien, zoowel door den diepgang der kot ter, waardoor het hen onmogelijk zou geweest zijn, over de ondiepe wadden heen te komen, als door windstilte. Zij bleven dus beneden de ont worpen afsluitlijn N. Holland Wielingen Fries land. Ofschoon deze verkenningstocht niet van belang ontbloot is, moesten zij toch opmerken, dat het thans gedane onderzoek van den bodem, nog ge heel onvoldoende moet worden geacht, om nu reeds een volkomen juist oordeel te vellen, toch kan nu reeds op vrij goeden grond worden beweerd: a. Dat het eiland Wieringen zeer geschikt is als deel van de ontworpen afsluiting tusschen Noord-Holland en Friesland. b. Dat <le bodem der Zuiderzee in de richting Wieringen—Friesland over 't algemeen uit vrij harden grond bestaat en dus een vasten bodem voor den dijk oplevert. c. Dat in 'tdeel ten zuiden van deD afsluitlijn over betrekkelijk groote oppervlakten kleilagen ter dikte van 0.50 tot 1.50 Meter voorkomen. d. Dat er ook over groote oppervlakten zand gronden worden aangetroffen, maar dat deze hoofd zakelijk zullen komen ter plaatse van het voor gestelde binnenmeer. Het U. D. yerneemt, dat reeds sedert eenige weken een ontwerp van wet gereed is, waarbij maatregelen worden vastgesteld om bedrog in den boterhandel tegen te gaan. Dat ontwerp gaat lang zoo ver niet als de commissie van ad vies voor de landbouwzaken heeft voorgesteld. De fabricage van kunstboter, of de handel in dat artikel, wordt niet aan belemmerende bepa lingen onderworpen, maar alleen wordt gewaakt, dat geen kunstboter worde verkocht voor natuur boter, o.a. door voorschriften te geven voor de verpakking van kunstboter en door te eischen, dat bij het voorhanden hebben van kunstboter in winkels de naam van het artikel duidelijk worde aangewezen, zoodat de kooper zich in den aard daarvan niet kunne vergissen. Het ontwerp is, na in het Departement van Justitie te zijn bewerkt, opgezonden naar dat van Waterstaat. —De post-administratie heeft de gelegenheid open gesteld om postpakketten uit de verschillende staten van Europa, die den pakketdienst hebben ingevoerd, naar Indië en omgekeerd te doen ver zenden Gedurende de maand Augustus zijn in de rijks-postspaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen: inlagen /'656,584,295, terugbe talingen f445,814,445. Alzoo meer ingelegd dan terug betaald f210.769.85. Aan het einde der maand Juli 1.1. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 10.145.029.81, zoodat het gezamelijk tegoed op ultimo Augustus bedroeg f 10,305,799.66. In den loop der maand zijn 3321 nieuwe boekjes afgegeven; 976 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 159,999 in omloop waren. Te Hoogkarspel brengt men eene eigenaar dige werkverschaffing in praktijk. In eenen weg die der gemeente niet schijnt te behooren, ving men dezer dagen, in den vroegen morgen, aan met het leggen der rails voor den tram. Do bur gemeester verzet er zich te vergeefs tegen, de opzichter gelast zijne werklieden voort te gaan. Den derden dag echter zendt ook de burge meester werklieden en nu wordt het vermakelijk schouwspel vertoond, dat twee ploegen werklie den, achter elkander, de eene de rails wegneemt door de andere gelegd. Beide ploegen leven ech ter in de beste harmonie en willen gaarne zoo nog eenigen tijd voortgaan. Hoe dit eindigen zal? Te Blokker is een verzoekschrift gericht aan Ged. Staten van Noord-IIolland, door bijna alle belasting-betalenden onderteekend, waarin gevraagd wordt aan het Gemeentebestuur van Blokker de toestemming te onthouden tot het procedeeren tegen de paardentramwegmaatschap- pij op kosten van de gemeente-fondsen. De gemeenteraadsleden Jacob Ruiter en Mijn- dert Bijl hebben tegen het procedeeren gestemd, maar de burgemeester met de 4 andere leden van den Raad stemden vóór de procedure ten laste van de gemeentekas. Sedert drie weken heerscht te Nes, op Ameland, diphtheritis. De epidemie schijnt zeer kwaadaardig. Op eene bevolking van 600 a 700 inwoners zijn er nu reeds dertien kinderen aan bezweken, terwijl er onder de vele zieke kinde ren nog verscheidene in gevaarlijken toestand verkeeren. Dit jaar heeft de exploitatie van de Lutine geene schitterende uitkomsten gehad. Van de 103 dagen, waarop de booten gereed lagen om te werken, was de wind 66 dagen benoorden oost en westde overige dagen bezuiden die streken, doch de toestand van het water liet niet toe, dat meer dan 27 dagen kon worden gewerkt. Men schrijft uit Scheveningen: Op een vijfentwintigtal schuiten na heeft de Schevening- sche vloot haar tweede haringreis volbracht en we kunnen er gelukkig bijvoegen, dat de uitkom sten gunstiger zijn dan die van de eerste reis. De totale besommingen beliepen voor de tweede reis per schuit van f1500 tot f2000. De vang sten waren zeer ongelijk: enkelen schuiten brach ten na 10 dagen, andere na drie weken een vol le lading aan, voornamelijk door een meer of minder gunstige visscherij. De prijzen van de pekelharing waren in de laatsté weken stijgende, voor goede qualiteit wordt nu f9 tot f9,25 per kantje besteed. De steurharing won het verre in prijs van de pekel haring; voor de 1000 stuks werd tot f 15 gemaakt Gaat men de prijzen na, die voor de bokking, d. i. de gerookte steurharing in België op dit oogenblik bedongen worden, dan is de betrekke lijk hooge markt van de steurharing voor onin- gewijden een raadsel, en het is zeker de vraag of die hooge prijzen zich zullen handhaven. Het aardappelgewas te Hoogezand, hetwelk zich gedurende dezen zomer door de aanhoudende droogte ver van gunstig liet aanzien, overtreft nu bij het krabben de verwachting nog ver bo ven andere jaren. Honderden hectoliters, men spreekt van vijf-, ja sommigen van zeshonderd hectoliters per hectare. Geen wonder dan ook, dat de prijzen reeds vrij sterk dalen. Eene Amsterdamsche huiseigenares werd eenigen tijd geleden in de grondbelasting voor ongeveer f 3 meer aangeslagen dan te voren. Zij sloeg toen de huur van een harer huurders met f 25 per jaar op en die van een ander met 25 cent in de week, en kreeg zoo f 38 vergoeding voor een belastingverhooging van f2.70. Zoo is niet te concurreeren! Van de in de vorige week te Amsterdam ge houden aanbesteding van 6700 stuks helmhoeden voor het Ned.-Indisch leger was de uitslag als volgt Aug. Fonson, Pauwels Zoon, Segers Zoon, Mol, Spoorenberg, Per stuk. /"14,740 of f2.20 f 17.353 /"2.Ö9 17.353 f 2.59 /"19.765 f 2.95 Brussel. Haag, Breda, Breda, Eindhoven, f 22.445 ƒ3.35 Opmerking verdiént dat Fonson nu aanneemt die helmhoeden te lëveren voor f 2.20 per stuk, nadat hem twee jaren geleden door onze regee ring de levering van 10,000 stuks tot don prijs van f 5.50 ondershands is gegund geworden. Het toen behaalde buitenkansje van ƒ33,000 extra winst stelt hem best in staat nu circa f 2600 goedkooper te leveren dan de laagste Ned. inschrijvers. Tegenover een vreemdeling, die eerst zoo'n voorsprong gekregen heeft, is elke concurrentie voor onze nationale industrie voor langen tijd onmogelijk gemaakt. Nu gaat waar schijnlijk die Belg even over onze grenzen een schijn-fabriekje oprichten en—men weet hoe dat gaat dan heet zijn fabricaat toch in Nederland vervaardigd.,, Uit Rome wordt gemeld, dat het pauselijk jubileum op 1 Januari 1888 zal beginnen. De openingsplechtigheden zullen plaats hebben in het Yaticaan en in de kerk van St. Andries ten Quirinale, waar Gioacchino Pecci indertijd zijne eerste mis bediende. De Amerikaansche visschersvloot heeft aan zienlijke schade geleden in de stormen van 26 Augustus en 8 September. Zestien visschers- vaartuigen zijn gezonken en 160 menschen von den den dood in de golven. In Canada woeden op het oogenblik vreese- lijke boschbranden, die reeds eenige dagen heb ben geduurd. Van alleenstaande hoeven zijn er reeds verscheidene vernield maar het vuur dreigt verschillende dorpen te verslinden, niettegenstaan de de krachtige pogingen die door de bewoners in het werk worden gesteld, om den brand tot de bosschen te beperken. Veel hout is reeds ver loren gegaan. De straten in de steden Ottawa, Montreal en andere zijn verduisterd door den dikken rook, en het verkeer op St. Lawrence- rivier tusschen Montreal en Quebec is geheel ge staakt. In Engeland is een korps militaire veloce- pedisten opgericht, voörloopig ter sterkte van 1 officier, 2 onderofficieren, 1 hoornblazer en 25 manschappen. Dit korps zal geleidelijk worden uitgebreid. Om opgenomen te kunnen worden moet het personeel aan strenge physieke eischen voldoen. De manschappen worden vooral geoe fend in het doelmatig gebruik van hun ver voermiddel en voorts in den verkennings- en kondschapsdienst en het vlug vervaardigen van terreinschetsen en rapporten. Drie matrozen van het op de Engelsche kust vergane Fransche visschersvaartuig Patrie, die op een vlot hun heil zochten zijn te Yport aangekomen. Zij verklaren, dat hun twaalf ka meraden in den boot voor hun oogen zijn om gekomen. In Ierland komen dagelijksch tooneelen van geweld voor. Zoo meldt men uit Londen, dat Woensdag te Arkloa een twintigtal politie-agen- ten zich wilden meester maken van het vee van een pachter, die in gebreke was gebleven, zijn landheer te voldoen. De boeren en hunne vrouwen kwamen in verzet. De politie maakte van hare wapenen gebruik; vele aanvallers werden gewond en een man van 60 jaar werd doodgeschoten. Zulke gevallen komen meer voor en naar alle waarschijnlijkheid zal de toestand niet spoedig verbeteren. De regeering heeft vast besloten de wetten ten uitvoer te leggen en de Ieren toonen zich volstrekt niet geneigd om toe te geven. Over de uitzetting van dén pachter Lane te Parteen, bij Limerick, worden nog deze bijzon derheden meegedeeld. Lane is op de hoeve, waaruit hij thans verdreven is, geboren. Getrouwd en vader van 9 kinderen, leefde hij van zijnen arbeid; de pacht kon hij echter niet opbrengen. Hij verwachtte uit zijne hoeve te worden gezet en besloot zich te verdedigen. Zijn schoonbroeder, O'G r a d y, sloot zich bij hem aan en beide mannen zwoeren enkel voor de overmacht te zullen bukken. Al wat hij bezat droeg Lane uit zijn huis; daar na begon hij het te versterken en wachtte de Engelschen af. De kerkklok begon te luiden om te waarschuwen, dat de uitzetters in aantocht waren. Meer dan 200 konstabels, 100 soldaten, onder bevel van een kolonel, naderde de hoeve van Lane. De sheriff deed de gewone sommatie maar kreeg geen antwoord; het was alsof er nie mand in het gesloten, aan deuren en vensters gebarrikadeerde huis bevond. De sheriff en eenige bailiffs, voorzien van groote ijzeren schilden •- tegen kokend water -- welke zij boven hunne hoofden hielden, braken de deur open. Doch nauwelijks hadden zij den voet in huis gezet, of twee vielen reeds ter aarde, getroffen door de knuppels der boeren. Met die stokken zwaaiden zij zoo geducht in het rond, dat langen tijd niemand hen naderen durfde. Ten slotte kon men hen meester worden. De politie-officier werd door de pachteres, gewa« pend met een ijzeren haak, aangevallen. Zij sloeg zijn helm in stukken en wondde den officier erg aan het hoofd. Toen men Lane geboeid had, zeide hij tot kolonel Turner dat, indien hij wist hoe de land-lord de pachters behandelde, hij niet zou willen meehelpen aan het beulenwerk dat men hem liet doen. Dezer dagen waren de passagiers van een tramwagen in Berlijn getuige van een treurig en roerend tooneel, zooals dit slechts in eene wereldstad kan voorkomen. Een politieagent kwam den wagen in met een klein 'beeldschoon blond meisje van ongeveer vier jaren, dat voort durend luid snikte en uitriep„Ik wil naar mijn moeder terug!" Toen deelnemende personen den agent naar de oorzaak van het wanhopig snik ken van de kleine vroegen, werd hun medegedeeld, dat het kind, dat zeer zindelijk, doch armoedig gekleed was, kort te voren aan een politiepost was aangekomen en met bevende handen een briefje had overgegeven, waarop de volgende woorden stonden„Het kind heet Martha Inker- mann en is geboren den 5 Mei 1883. Ik heb nog twee kinderen groot te brengen en kan het derde onmogelijk langer houden. De moeder." Het arme kleine schepseltje werd eerst naar het hoofdbureau en van daar naar het weeshuis gebracht. Op alle vragen van de agenten en van het publiek, waar ongeveer hare moeder woonde, gaf zij slechts ten antwoord„Ik ben hier ver vandaan." Men kreeg den indruk, alsof de ver- stootelinge dit antwoord was ingeprent. Toen zij hoorde, dat ze naar het weeshuis gebracht zou worden, begon zij luid te weenen en riep uit„Niet in het weeshuisniet in het wees huis Op de medereizigers maakte het tooneel een diepen indrukeenigen wilden den beambte wat geld voor het kind medegeven, wat deze af ried, daar hij toch al 't geld aan het politiebureau zou moeten afgeveneen stukje chocolade werd evenwel dankbaar aangenomen. De polite heeft reeds een onderzoek naar de verblijfplaats van de moeder ingesteld.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 2