N°. 5. Donderdag 13 October. A\ 1887. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt iederen Woensdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Over geheel Texel 35 Cts. Door geheel Nederland 40 Cts. Naar Amerika en andere landen 65 Cts. franco per post. Advertentie» vóór Woensdagmorgen 10 uur. Prijs der Advertenlièn: Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Aan de Plattelander ontleenen wij het vol gende artikel, dat o. i. ook voor ons eiland niet van belang ontbloot is: AANLEG VAN DENNENBOSSCHEN. De aankweeking van dennenhoutgewas heeft bijna alleen plaats op woeste gronden, heide velden, zandige vlakten, duinen, vrij algemeen bij bezaaiing, maar ook bij uitplanting van 3 a 4 jarig plantsoen, goed voorzien van kluit; zal evenwel eene uitplanting genoegzame rente opleveren, zoo moet deze uit eigen in de na bijheid gelegen bosschen kunnen gevonden worden. De alleen gebruikte dennen zijn de grove den (Pinus sylvestris) en de zee-den (Pmus maritima). Deze laatste soort, meest gebezigd in 't Zuiden van Frankrijk, wordt hier niet meer gebruikt om de groote gevoeligheid voor strenge winters, en ook wijl'ze zich niet zoo gemakkelijk laat verplanten. Als timmerhout heeft zij ook minder waarde. Onder heidevelden, geschikt tot den aanleg van dennenbosch, worden verstaan: gronden, genoegzaam voorzien van eene zwarte boven korst en heide-opslag of ruigtehet is dan on verschillig of ze, zooals sommigen willen, hon derd voeten boven de oppervlakte der zee ge legen zijn; lage heidevelden echter, die het water ophouden en daardoor koud van aard worden, zijn minder geschikt voor dennenhout en eischen meer kosten van aanleg. In de keuze van een veld ter bezaaiing of beplanting moet men onderzoeken of er ook oer- of kiezelbanken doorloopen; bestaan die er tot eene diepte van 1 Vs M., dan moet men of die banken breken öf het veld verlaten; is echter de bank dieper gelegen, dan schaadt dit niet zoozeer aan dennen als wel aan ak kermaalshout; het komt er daarom in de eerste plaats op aan, het gekozen veld door verschil lende boringen te onderzoeken. Bij zandvlakten, of stuifduinen is aan bezaaiing nagenoeg niet te denken, tenzij onder belangrijke voorzorgen, die het te verwachten voordeel of geheel öf nagenoeg zouden wegnemen, terwijl ook nadeel te wachten zou zijnhier moet men dus den nen-plantsoen van 3 a 4 jaar oud bezigen, goed voorzien van kluit, op Vs M. afstand van elkaar uitplanten, ten einde zich niet alleen onderling te dekken en naar boven te jagen, doch tevens oln den grond te overschaduwen, waardoor verstuivingen worden tegengegaan en warmte en vocht in den grond worden behouden. Dit is dan ook de behandeling, indien men het heideveld tot eene beplanting delven of spra- steken wiltusschen deze beplanting onkruid te zaaien, dat spoedig ruigte geeft, is voor het welslagen der dennen zeer dienstig. Nimmer moet men tusschen de dennen schoffelen of wieden; men kan nagenoeg het geheele jaar uitplanten, doch vermijde hiertoe over 't alge meen de droge en de vorstmaanden, waarom men dan ook meestal 't voor en najaar kiest. Sedert men meer en meer begonnen is bij de duurte van gronden, resp. bouwgronden, van voor eenige jaren, om overal heide te ont ginnen, en zulks zoowel als bouwland als ook in de hoedanigheid van boschaanleg uitstekend gelukt, is de aankoop van dennen gemakke lijker en zeker goedkooper geworden. Men koopt de 1000 drie- a vierjarige dennen op aan te wijzen plaats te leveren, voor een bedrag, al naar gelang het transport verwij derd is. Een man met een jongen kunnen daags 1000 h 1200 stuks planten; de man maakt de gaten en de jongen zet de planten, waarbij men wel de aarde goed tegen de plant mag aandrukken, maar niet boven op de aan hangende aarde mag trappen; de kluit moet even onder den grond komen; gaten vooraf te maken, zooals bij eiken, iepen, enz. is in dit geval niet aan teraden. Men gebruikt vrij algemeen denne-poters of poot-boren, zoowel om het dennen-plantsoen uit te steken, als nieuwe gaten te maken voor het planten, met die instrumenten gaat het nog spoedi ger; in de Groesbeeksche bosschen bij Nijmegen gebruikt men de doelmatigste. Indien men een goed bewassen heideveld met dennen bezetten wil, dan kan men veilig op 1 M. afstand planten, wanneer er vrij wat plantsoen bezuinigd wordt. Een man kan per dag 8 a 900 stuks 3- k 4jarig gewas uit een goed bosch stikken. Wil men op zandvlakten, namelijk die gelijk liggen, zaaien, dan moet men in Augustus of Septb. zeer licht ploegen en het dennenzaad met winterrogge inzaaien, licht (ondiep) eggen en vervolgens met ruigte be veiligen tegen verstuivingen, om, indien er van de rogge iets terecht komt, daarvan alleen de aar te oogsten en 'tstroo tot dekking te laten staan. TEXEL, 12 October 1887. Naar wij vernemen circuleerde dezer dagen alhier eene lijst ter verkrijging van weke- lijksche bijdragen tot ondersteuning van een" gezin, wiens verzorger in de vorige week na eene kortstondige ziekte werd ten grave gebracht. Een woord van goedkeuring en aanbeveling met en voor dit plan is hier zeker niet mis plaatst. Naar aanleiding evenwel van dit voorval is de opmerking wellicht niet ongepast, of het ook wenschelijk zou zijn, dat er eene ver- eeniging in dien geest werd tot stand gebracht. Door het bijdragen van eenige centen weke lijks van belanghebbenden, gesteund door maandelijksche of jaarlijksche bijdragen van belangstellenden, zou allicht een fonds kunnen worden gevormd, dat bij eventueele gevallen als hierboven genoemd, in dringende behoeften zou kunnen voorzien en zegenrijk werken. Wij geven dit denkbeeld aan allen in over weging. Evenals op zoo menig ander gebied, treft men ook op dat van loopen specialiteiten aan, dit werd ons Zaterdagmiddag aanschouwelijk voor gesteld. Ten 11 ure ruim werd bij bekkenslag of beter gezegd bij schelgeluid den volke ver kondigd, dat door den liardlooper Mac. Innes van de tentoonstelling te Amsterdam eene proeve van zijne loopkunst zou worden gege ven en reeds ten 12 ure zag men den man in draf door de straten van ons dorp gaan, tot groot vermaak van de jeugd, welke tever geefs trachtte hem te evenaren. 't Kan zijn, dat het z'n nut heeft te we ten, wat de mensch ook op dat gebied ver mag, doch zeer veel opwekkends is aan zoo iets o. i. niet. Bij de vele en snelle middelen van vervoer, welke onze tijd biedt, is het trouwens niet te verwachten, dat de kunst van hardloopen door velen zal beoefend worden. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden, dat een paar spreeuwen alhier weder begonnen zijn te nestelen Zeker kan het tot de groote zeldzaamheden gerekend worden, dat door een landbouwer in den polder Eierland dit jaar eene kool geteeld is niet minder dan 15 K.G. of 30 oude ponden zwaar. de Cocksdorp, 11 October. Hedenmorgen zonk in het Kiltje een Friesch tjalkscheepje, schipper Jetse Lier. De bemanning, bestaande uit schip per en knecht, wisten zich op het achterdek nog zoolang boven water te houden, totdat zij door de blazerschuit T.X.4., schipper C. Mz. Boon wer den gered en behouden alhier aan wal gebracht. Oudeschild, 11 Oct. Maakte men zich hier be zorgd over een aantal schuiten, die sedert een paar weken nabij Terschelling met het oesterkor ren bezig zijn, thans is men gerustgesteld door het bericht, dat al die vaartuigjes op Terschelling zijn binnengeloopen. De oestervangst, welke sedert vele maanden niet heeft plaats gehad, leverde in de afgeloopen week eene verdienste op van ongeveer f 25 per schuit. Den Hoorn, 11 Oct. Zooveel hoofden, zooveel zin nen zegt 't spreekwoord. Ieder op zijne beurt meent het best eene zaak te vatten. Zoo schijnt het ook te gaan met de eigenaren der beide polders de Kuil en het Nieuwland. Althans, naar men zegt bestaat er al sedert een paar jaar verschil tus schen de beide genoemde polders over de afwate ring der Kuil. De laatste polder nu meende, dat het Nieuwland, wiens molen altijd het water uit beide polders heeft weggemalen, (tegen een zekere vergoeding van de Kuil) verplicht was haar een goede, kostelooze afwatering te geven. Na veel haspelen over en weer moet er dan ook eindelijk door het Nieuwland eene sloot zijn gegraven waardoor de Kuil haar water kan loozen. Doch alweer niet goed. Het lastigste van de zaak was echter dat er maar volstrekt geene bescheiden waren te vinden omtrent de indijking van bei de polders, zoodat er dus eigenlijk van recht geen sprake kon zijn. Maar zie, daar schijnt een oude kroniek te zijn gevonden, waarin ver meld moet staan dat de polder het Nieuwland meer dan 100 jaar eerder is ingedijkt dan de Kuil. Als dat waar blijkt te zijn zal de zaak natuurlijk eene andere wending gaan nemen en alzoo het recht aan de zijde van het Nieuwland zijn. Enfin, de uitkomst zal leeren wie gelijk zal hebben. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1887 | | pagina 1